agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hayvanlar > Çiftlik Hayvanları > Küçük ve Büyükbaş Hayvanlar
(https)

Beğeni Düzeni444Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 20-12-2012, 18:58   #31
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-12-2012
Arkadaşlar siteyi yeni inceledim
Eskiden varmıydı böyle bir belge, yenimi eklediler bilmiyorum fakat kooperatif birde taahhüt vermiş bu hizmetlere.

TAAHHÜTNAME
· Belirtilen kar payı tutarı üyeliğin başladığı tarihten itibaren 3.yıl sonunda başlayarak her ay ödeneceğini,
· Her 5 baş hayvanda bir kar payının ve et süt oranının artacağını
· Et ve süt almak istemeyen üyelere , etin ve sütün o günkü piyasa değerindeki ücretin ödeneceğini,
· Üyelikten ayrılma durumunda üye kaç baş hayvanla katıldıysa, katılım sayısı kadar hayvanlarını alabileceğini ya da o günkü değerindeki ücretini alabileceğini,
· Üyelerin ortaklık katılım paylarının sigortalı olduğu ve risk taşımadığını ( Sigorta poliçeleri üyelik başladığı anda üyelere verilecektir )
· “Keçi ve Koyun ücretleri’’ortaklık katılım payı ve yılda bir kez ödenecek 100 TL’lık aidat dışında hiçbir ücret talep edilmeyeceğini taahhüt ederiz.

S.S BÜYÜK ANADOLU TARIM VE ZİRAAT ÜRÜNLERİ ÜRETİM VE PAZARLAMA KOOPERATİFİ

Başkan II.Başkan Muh. Üye

bu konularda bilgili biri veya avukat varsa bizlerle yardımcı olursa seviniriz

aydnclh Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-12-2012, 19:25   #32
Ağaç Dostu

İsmail Karagülle's Avatar

Giriş Tarihi: 30-03-2009
Bu taahütnamenin hiç bir kıymeti yoktur. KOOP ler genel kurul kararları ile idare edilir. Bir genel kurulda bunlar tamamen veya kısmen değiştirilebilir. Ayrılan üyenin ayrılmak istediğinde parası nereden ödenecek . Ayrılan üye parasını ancak üyeliğini birine devrederek kurtarabilir. Yani yerine yanacak birini bulması lazım. Üyelik aidatı da her genel kurulda yeniden belirlenebilir. Sigorta poliçesi konusu tamamen ayrı bir inceleme konusu . Hangi sigorta şirketi ve nasıl bir poliçe ? Sorgulamak gerekir.

İsmail Karagülle Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-12-2012, 21:38   #33
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-12-2012
büyük anadolu tarım koop.

Arkadaşlar ben kooperatifcilik mezunuyum. Büyük anadolu kooperatifine üye oldum. Söyledikleri gibi sigorta yapıyorlar. Ayrıca kooperatifin başında SS yani sınırlı sorumlu ibaresi geçiyor. Bunun anlamı kooperatifin iflası vs durumlarda üye katıldığı pay oranında sorumludur. Yani çekinecek bir durum yok. Proje çok hoşuma gitti. Çok büyük bir proje. Verilen vaadlerin hepsi noter onaylı sözleşme ile karşılıklı imzalanıyor. Ayrıca herhangi bir dolandırıcılık vs durumda yönetim direk ağır cezada yargılanır. Sizce böyle birşeyi göze alırlar mı? Tüm ülkeyi kalkındıracak bir projede adından da anlaşılacağı üzere kooperatif yani el birliği, hep birlikte neden birlik olacağımıza bu karalama kampanyası yapılıyor? Eminim bize düşen görevler de vardır. Projede emeği geçenlere başarılar diliyorum. Bana da görev verirlerse seve seve bu projede yer almak isterim.

mustafa hk. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-12-2012, 21:53   #34
Ağaç Dostu

yeni üyelerimiz oluyor. Bu başlığa cevap vermek için gelen üyelerimiz oluşuyor. Oldukça profesyonel bir tavır. Ve şimdi anladımki oluşumun hedef kitlesi bizim aramızda. Veya internet ortamında. Zira böyle bir projeyi köylü tutmaz. Ve bazılarının cahil dediği köylü bu tür projeye güler geçer. 3 yıl içindeki gelirlerin hesabını çok iyi bilir. O yüzden bu projenin hedefi Köye hasret çeken kentli insanlar. KOOP.ler kanunu ve borçlar kanununu iyi inceleyip daha önceki yargıya düşmüş davaları bilen birileri varsa konuyu daha iyi anlatabilir.Bunları bilen yoksa köylü birine sormak lazım . Köylü bu projeyi iyi anlar .

Eski 20-12-2012, 22:59   #35
Ağaç Dostu.

Giriş Tarihi: 29-08-2008
Güzel gaz almışsın arkadaşım, girdiğin yolda başarılar dilerim.

Türkiye'de bunca yıldır kimse böyle bir projeyi akıl edememiş. Bu adamlar çok zeki, çözmüşler olayı.

Jet-pa vardı, siirtde yerli otomobil fabrikası kuracaktı. Tele mitingle milletvekili bile seçilmişti foyaları meydana çıkmış olsa bile. En son cübbeli ahmet hocayı cezaevi çıkışında üstü açılan arabasıyla aldı evine götürdü fadıl akgündüz. İstanbul'da milyar dolarlara ahmet hoca ve jet fadıl ortak devremülk otel yapıyorlar, dairesi 300-500 bin tl den satılıyor.

Konya'da kaldera holding oluşumu vardı, bir dünya tesis yaptı. Gurbetçi paralarını hiç ettiler ve o tesisler çürümeye terk edildi.

İhlas holding yan kuruluşu vardı ihlas pazarlama. 5-10 tl den yaptırdıkları su ısıtıcı elektrikli ısıtıcıları 10 katı, hatta 50 katı karla sattılar. Kristal kola çıkardı, bütün müslümanlar bu kolayı içmeli gibi imalar falan. Kısaca müslümanı kazıklayan saygıdeğer bir müslümansa sorun yok. Sonra bu ihlas da battı, mutlaka ki bir sürü mağduru bırakmıştır arkasında.

Bu durumda ne oluyormuş: dolandıranlar Türkiye'de çok bir ceza almadıkları gibi, çok daha büyük dolandırıcıkları kılıf uydurup yapabilme yeteneği kazanıyorlar.

Daha bir çok örnek yazılır bu yazının devamına.

1975 yıllarında babam sanayi sitesinde dükkan sahibi olmak için kooparatife üye olmuştu. 3 yıl boyunca aidat ödedi, en sonunda ödenecek aidat o kadar arttı ki. Babam abim ve ben tüm çalışıp kazandığımızı topladığımızda aidatı ödemeye güçümüz yetmiyordu. Yıllarca boğazımızdan kestik, hergün tarhana çorbası içmekten dolayı tarhana çorbasına hala bıkkınlık var o günlerden kalma. 2 yıl boyunca hissesini devredecek birini aradı, ve 2 yıllık aidat ödenmedi. Tam üyelikten adacaklar, parasınıda 5 yıl sonra taksitle geri ödeyecekler. Biri denk geldi hissesini devretti. Bizede çektiğimiz sıkıntılar kar kaldı.

Bu laf bana küfür gibi geliyor artık '' böyle iyi bir işe neden baltalıyorsunuz''

Arkadaşım özellikle Türkiye'de kimse babasının hayrına iyi bir şey yapmaz. Arkasına sağlam kalın ve sivri bir kazık saklamışsa, gel bişey yapmıcam söz canın hiç yanmayacak diyecektir tabii)

5 keçinin maliyeti olarak 5 bin tl ödenecek, ortaklık masrafları ödenecek ve yıllık 100 tl. 3 yıl sonra aylık kar payı olarak et ve süt ödemesi yapılacak. Ben ayrılmak istiyorum dediğinizde geri alacağınız para 5 bin tl. Epeyce karlı bir iş)

Et pahalandı, süt ürünleride öyle. Eh tabi ki böylesi tipler ellerini avuştura avuştura kek avına çıkmaları çok normal.

Bu millet nicelerini gördü, nice kazık yedi. Hala doymadıysa yemeye devam etsin napam, demek kalır bizede.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mustafa hk. Mesajı Göster
Yani çekinecek bir durum yok. Proje çok hoşuma gitti. Çok büyük bir proje. Verilen vaadlerin hepsi noter onaylı sözleşme ile karşılıklı imzalanıyor. Ayrıca herhangi bir dolandırıcılık vs durumda yönetim direk ağır cezada yargılanır. Sizce böyle birşeyi göze alırlar mı? Tüm ülkeyi kalkındıracak bir projede adından da anlaşılacağı üzere kooperatif yani el birliği, hep birlikte neden birlik olacağımıza bu karalama kampanyası yapılıyor? Eminim bize düşen görevler de vardır. Projede emeği geçenlere başarılar diliyorum. Bana da görev verirlerse seve seve bu projede yer almak isterim.

Mutlu Kutlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-12-2012, 23:12   #36
Ağaç Dostu

arkadaşın siteye giriş tarihine ve mesaj adedine de bakıverin

drhegeli ve mk222 beğendi.
Eski 20-12-2012, 23:13   #37
Ağaç Dostu.

Köylüde paramı kaldı hocam, bankalara tefecilere borclu bir çoğu. Sağolası hükümet politikaları sayesinde hepside ağlamakla geçimlerini sağlıyorlar ve hiç çalışmadan veya az çalışarak geçinmenin yolunu bulmuşlar.

Hedef kitle 5-10-15 bin tl gibi 5 bin tl katları parası olan şehirde yaşayıp köy hayatı hasreti çeken kişiler.

Kooperatif ve sendikalar Türkiye'de kral gibi. En güzel yerlerde büroları, tıkır tıkır yüksek maaş alan çalışanları ve yöneticileri, sürünen ortakları ve üyeleri.
Antalya kemer ilçesinde haber iş sendikasının 5 yıldızlı otelini görünce epey şaşırmıştım. Ankara'ya gidişimde parti genel merkezlerini gördüm dahada şaşırdım.

Demek ki Türkiye de kafası iyi çalışanlar, kafası çalışmayanların sayesinde çok iyi konumlara gelebiliyor. Yeter ki o çalışmayan kafaların üstüne iyi basılabilsin.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi İsmail Karagülle Mesajı Göster
yeni üyelerimiz oluyor. Bu başlığa cevap vermek için gelen üyelerimiz oluşuyor. Oldukça profesyonel bir tavır. Ve şimdi anladımki oluşumun hedef kitlesi bizim aramızda. Veya internet ortamında. Zira böyle bir projeyi köylü tutmaz. Ve bazılarının cahil dediği köylü bu tür projeye güler geçer. 3 yıl içindeki gelirlerin hesabını çok iyi bilir. O yüzden bu projenin hedefi Köye hasret çeken kentli insanlar. KOOP.ler kanunu ve borçlar kanununu iyi inceleyip daha önceki yargıya düşmüş davaları bilen birileri varsa konuyu daha iyi anlatabilir.Bunları bilen yoksa köylü birine sormak lazım . Köylü bu projeyi iyi anlar .

Eski 21-12-2012, 00:09   #38
Ağaç Dostu

Bütün mesele çalışmadan para kazanma isteğinde. Kimileri bunu başarıp başkalarının sırtından bunu temin ediyor. Kimileri de bu tuzağa düşüp diğerlerini besliyor.

Kentte yaşayıp bu köy ve tarım işlerine özenenlerin yapacağı en iyi şey .Yazlıklarını sahillerden köye taşımak. Bunu sahillere yatırdıkları paraların çok azına yapabilirler. Veya çok daha az para sarf ederek tatillerini oralarda geçirebilirler. Kuracakları dostluklar vasıtasıyla bir müddet sonra oralara yerleşebilirler.
Böylelikle,
Zor kazandıkları paraları tehlikeli işlere kaptırmazlar.

Hangi işi yaparsan yap ama başında bulun. Bunun haricindeki işlerde, birileri çalışıp sana para vermez.

Anadolu tabiridir. Kaptırmak istemiyorsan , eşinin(: ve işinin başında dur.

drhegeli ve YeniBON beğendi.
Eski 21-12-2012, 03:33   #39
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-07-2012
***** HER KESİN DİKKATİNE *****
Sayın İsmail Karagülle ve Mutlu Kutlu elinize kaleminize sağlık. Ne güzel yazmışsınız. Ne zamandır bu gibi tokatçılar ortada yoktu. Arka arkaya piyasaya düşmeye başladılar. Termal devremülkçüler derken, şimdide koopertatifçiler türedi. İşin acı tarafı mutlaka kendilerine av bulacaklardır. Bir laf vardır. "Taze b.ka konan sinek çok olur" derler. Bunlara konan mutlaka bulunacaktır. Siz yeni üye olan beyler kimsiniz. Biriniz evvelki gün, biriniz bu gün üye olmuşsunuz. Bu ne tesadüf üye olduğunuz gün yeni konu açılıyor. Ve hemen savunmaya başlıyorsunuz. Kooperatifin nesisiniz? Bu guruplarla, cemaatlerle ilişkiniz varmı?. Eğer bir ilişkiniz yoksa, bilin bu yazının amcı sizi de korumaktır.Uyanık tokatçılar burayı şehir hayatından bıkan. Kaçış arayan insanların olduğu yer buldular. Ne zaman toplumda sosyal kaos veya ekonomik sarsıntılar olsa bu tip uyanıklar piyasaya çıkar. Bütün arkadaşlar birbirini uyarsın. Her kes dikkatli olsun. Hevesli olanlar mutlaka çıkacaktır. Bir kişi bile avlarlarsa. O delikten araya sızmaları kolay olur.
Her kesin dikkatine.
Halil Balaban

Halil Balaban Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-12-2012, 22:34   #40
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-12-2012
Temkinli olmak lazım

Bir arkadaş elbistan ve korkuteline yapılan tesislerle ilgili haber linki vermiş. Başka bir yorumcunun da dikkat çektiği gibi haber metni aynı kalemden çıkmış, birinde ziraat odası yetkilisi, diğerinde belediye başkanı nasıl olmuşsa aynı cümleleri kurmuş. Koop. başkanının üç yıllık hesabına baktım nasıl bir pembe tablo rüya gibi.

Sayın Karagülle ve Mutlu Kutlu beyler gerekli uyarıları yapmış ve gerçekçi tabloları vermişler sağolsunlar. TVde reklamını gördüm sitesine baktım açılmıyor. İnternetten araştırdım tatmin edici birşey bulamadım. Anlatılanlar çok cazip 4000 lira ver 3 yıl sonra aylık asgari ücretle maaş kazan. hani inansam tüm birikimimi veririm ama inanamıyorum ve böyle bir riske girecek durumda da değilim. Taahhütnameler sigortalar sadece işe kılıf uydurmak gibi geliyor. İnanan yapsın yatırımını ama o parayı gözden çıkararak yapsın.

YeniBON beğendi.
tekinay66 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-12-2012, 22:15   #41
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-09-2012
Merhaba,

Konu herkes gibi benim de ilgimi çekti. Ancak güvenilirlik boyutu benim de çekindiğim husus.

Risk doğal olarak işin içerisinde olacak. Aksi durum bankaya faize para yatırmaktan farksız olurdu.

Tam olarak bilmediğim için soruyorum. Kooperatifler, kâr amacı gütmeyen kuruluşlardan olmuyor mu? Belli bir zaman sonunda veya amaçlanan hedefe ulaşınca elde kalan kâr -varsa- hissedarlarla paylaşılması esasına dayalı olmuyor mu faaliyeti? Bu durumda bir usulsüzlük olmadığı takdirde paranın kaçırılması sözkonusu olmaması lazım.

Bu kadar büyük reklâm bütçesi benim de aklımı karıştırmadı değil. Ama her zaman yapıldığı gibi daha ortada daha bir şey yokken hemen artniyetli yaftasının vurulmasını doğru bulmuyorum.

İsmail Karagülle'nin belirttiği yatırım modeli mantıklı. Ancak bunun da bu kooperatiften farkı ne? İşin içine para girdiği zaman bir çok yakın dahi güvenilmez oluveriyor.

Ben açıkçası henüz girmedim. Ama incelemeye devam ediyorum. Hukukî olarak kooperatif yöneticilerinin sorumluluğu nedir? Riskler nelerdir? Tahmini kârlılık nedir? Bunları biraz daha araştırmaya devam edeceğim.

YeniBON, ertu ve h0cA beğendi.
alirizak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-12-2012, 22:42   #42
Ağaç Dostu

Alıntı:alirizak
İsmail Karagülle'nin belirttiği yatırım modeli mantıklı. Ancak bunun da bu kooperatiften farkı ne? İşin içine para girdiği zaman bir çok yakın dahi güvenilmez oluveriyor
çOK YAKIN DAHİ OLSA GÜVENEMEZSEN ( ki bence de doğru)bunlara nasıl güvenirsiniz

Eski 23-12-2012, 23:28   #43
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi alirizak Mesajı Göster
Merhaba,

Konu herkes gibi benim de ilgimi çekti. Ancak güvenilirlik boyutu benim de çekindiğim husus.

Risk doğal olarak işin içerisinde olacak. Aksi durum bankaya faize para yatırmaktan farksız olurdu.

Tam olarak bilmediğim için soruyorum. Kooperatifler, kâr amacı gütmeyen kuruluşlardan olmuyor mu? Belli bir zaman sonunda veya amaçlanan hedefe ulaşınca elde kalan kâr -varsa- hissedarlarla paylaşılması esasına dayalı olmuyor mu faaliyeti? Bu durumda bir usulsüzlük olmadığı takdirde paranın kaçırılması sözkonusu olmaması lazım.

Bu kadar büyük reklâm bütçesi benim de aklımı karıştırmadı değil. Ama her zaman yapıldığı gibi daha ortada daha bir şey yokken hemen artniyetli yaftasının vurulmasını doğru bulmuyorum.

İsmail Karagülle'nin belirttiği yatırım modeli mantıklı. Ancak bunun da bu kooperatiften farkı ne? İşin içine para girdiği zaman bir çok yakın dahi güvenilmez oluveriyor.

Ben açıkçası henüz girmedim. Ama incelemeye devam ediyorum. Hukukî olarak kooperatif yöneticilerinin sorumluluğu nedir? Riskler nelerdir? Tahmini kârlılık nedir? Bunları biraz daha araştırmaya devam edeceğim.
Araştırmaya devam etmeniz çok doğru bir karar.

Arada fark ne diye soruyorsunuz. Bir kere ben herhangi bir umuma açık organizasyon peşinde değilim. Benim yaptığım aile içi bir oluşum. Ve kimseye 3 sene sonra biraz et vereceğim gibi bir şey söylemiyorum. Zira o keçiler alındığı gün itibari ile süt vermeye başlıyor. 6 sonunda yavruları oluyor. O yavrular 6-7 ay sonra gebe kalıyor. Bahsedilen sistem üç sene üyelerine bir şey vermiyor. Çok farklar var. Ve zaten bir karşılaştırma yapmak sonunda iki sistemden birini seçmek gibi bir şey söz konusu değil. Ben sadece kendi yaptığım planı anlattım. Ve bu herkese açık değil. Sadece aile içi bir oluşum. Belki bir kaç aile dostumuzu kapsıyacak. Bizim yapmak istediğimiz sadece para kazanmak ile sınırlı bir şey değil. Bir arada yaşamak isteyen , şehirden kaçmak isteyen aile toplumumuza bir olanak sağlamak. Bizim oluşumumuzda herkes iş ile ilgilenecek. Parayı verip sonunda kar beklemek söz konusu değil.
herkes çifçi olacak
herkes kredi alacak
herkesin keçisi kendi adına kayıtlı olacak .
herkesin teşviği kendi hesabına yatacak.
Müşterek giderlere herkes katılacak
süt satıldığında herkesin kendi hesabına yatacak
oğlak satışı herkesin hesabına yatacak.

Ve projenin bir de adı var.

Yasamak bir agaç gibi, tek ve hür,
Ve bir orman gibi kardesçesine

Tek başına yapıldığında Bakıcı parası ve onun kalacağı yer , keçilerin barına masrafları ağır gelecektir. Bütün bu masraflar ortak . Ama GERİ KALAN PARA HERKESİN ANINDA HESABINDA OLACAK.

bozon, YeniBON ve oz26 beğendi.
Eski 24-12-2012, 01:31   #44
Ağaç Dostu

mrduran's Avatar

Giriş Tarihi: 20-08-2011
GÜVEN......

Geçmişimiz ne kadar talancı imiş ki,

Ne kadar kişi, aile kanmış/kandırılmış ki,

Ne kuponlar, faiz garantileri safsataları ile halkımızı ne kadar sömürmüşler ki,

Resmi kurum/banka/banker/medya işbirliği ile neler neler olduğunu,

....vb. tokatlar yaşanan geçmişimiz sonucu
ortaya çıkanlara baktığımızda;

En büyük kaybımız; güven.

Para kaybedilir, yenisi kazanılabilinir 3-5 sene/sezon/mevsim içinde.

Ama ya güven...?.

Kaç nesil sürer, tekrar geri gelerek, üstelik eskisi gibi güçte olarak..., kaç nesil?. Sene değil yani.

''Kabahat bizde.

Alkışladık hep,

Çalacaksan büyük çalacaksın,

Devletin başına bilmem kaç rakımlı tepe,

Ülkenin liderine kitap atmaya fazilet,

Dövize çevrilebilir mevduat lafını/garantisini bir ihtilal lideri ağzından,

Yurdumuzda feşmekan gazete, gazete kağıdı kotasını tespit ve kardeş payı edecek,

Yurt dışında ülkemiz hakkında ispiyonculuk yapan liderler muhteşem,

Zengin de ne demektir, hepsi de hırsız,

Zenginden başka kimse sermaye sahibi olmamalı, yeni şirket ve sermayeler ne demekmiş, otursunlar yerlerinde, sistemin yeni sermayedarlara ihtiyacı yok,

O firma hırsız/kötü..vs. ben değilim, o firma gitsin, ben doğmaktayım yeni fikirlerle/çalma/sömürme teknikleri ve dünya rekorları kıran bilmem kaç çeşit dalavere....ile,

......deyerek''.

Hadi bakayım ayıkla pirincin taşını şimdi. Bu kadar sene ettiniz ey şirketler, şimdi ben ak sütüm demeye nasıl diliniz varacak. Zamanında kendi bindiğim dalı kesmişim ve şimdi aydım, artıkın böyle şeyler yapmayacağım de. De de, karşındaki ne deyecek. Hani eskiden muhatap almadığın kulların ne deyecek şimdi.

Güven kalmamış ki adamda artık.

Düşünmekte şimdi, projelerle birlikte:''jetpa''. yaşanılmış, Almanya merkezli, 1960 lı yılların ''Hastaş'' 'ı yaşanılmış, bilmem ne olayı yaşanılmış, yaşanılmış ta yaşanılmış yani. Saymakla listelemek ne mümkün.

De bakayım şimdi;

Ben hastaş değilim,
Jetpa değilim,
Bal sahtekarlığına bulaşıp, bu işin cılkını çıkardığımdan dolayı daha bakir bir alana sıçramak veya pislik sıçratmak isteyen değilim,

Ûlvi beklentiler ile, ama kâr gayem de olan adam gibi adam bir birliktelik/paylaşımcılık peşindeyim.

Dedin de kim inandı, kaçı inandı, kaçta kaçı inandı.

Ne gerek peki...?;

Arkanda DEVLET garantisi, ADALET ve ADALET KORKUSU şart. Yapanın yanına kâr kalmaması zihniyeti şart, eskisi gibi olmayacağı/sistemin çarklarına artık çomak sokulduğunun garantisi şart, kıvırtma olmaması için samimiyet şart.

O zaman GÜVEN gelir de belki 1-2 nesil ile kurtarırız vaziyeti ahvali.

Paradan önemli ne imiş anladın mı şimdi?.

Saygılarımla lütfen.

Tura, bozon, YeniBON ve 2 kişi beğendi.
mrduran Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-12-2012, 01:46   #45
Ağaç Dostu

Sayın Alirizak Bey,
Koopratif, kurucuların ya da yöneticilerin kendi şirketleri gibi para kazanacakları işletmeler değildir. Tabi para kazanılır. Bu kazanılan para, ortaklara kar olarak dağıtılır veya ortakların girdi ihtiyaçlarını karşılayan işlere yatırım yapılır.
Yasal durum böyle. Peki bazı kişiler parayı götüremez mi? İsterse götürür. Parayı elinden geçiren kişi ona istediği gibi hükmeder. Öyle bir yer ki paranın asıl sahipleri karşıdan afiyet olsun der, başka bir şey yapamaz.
Peki biz, bu işten niye uyuyuz. Ben yazdım, sizde tekrar ettiniz. Adam kendi kalemiyle başklarını konuşturmuş. Daha işe başlamadan hareket falso. O reklam giderleri ile zaten binlerce koyun, keçilik çiftlik kurulur. O kadar paran varsa ortaklarla ne işin var. Yoksa nasıl ödeyeceksin. Çekimler çok para değil çünkü ünlü kullanmamışlar. Bir video kaset masrafı var. Yayınlamayada vadeli evrak verdilerse ne olur. Ortak bulamazlarsa piyasada onları bulamaz. Ortak olmak istiyenler sıraya girerse, zaten mesele yok. Ödesin koyunlar diyecekler. Yakasını kaptıran oldumu, sadece parasından değil. Etinden, sütünden, yününden, iliğinden, kemiğinden, kanından yararlanmadan bırakmazlar.
Halil Balaban

Eski 24-12-2012, 02:22   #46
Ağaç Dostu

Bakın sayın Mrduran, hastaştan bahsetmiş. Biz kasatellileri, hatırlarız. Gümüş motoru hatırlarız. Erbakan hocanın başında olduğu su motoru üreten fabrika kuruldu insanlar aktı aktı ortak oldu. Sürekli taze para girişi oldu. Ortak girişi durunca sıcak para kesilince fabrika aniden battı. Dini destekle Erbakan siyasete girdi. Allah dedi, din dedi parti kurdu. Burdurda bir japon traktörünün lisansı ile (Yanılmıyorsam İşbora marka) traktör fabrikası kuruldu. Sürüler halinde ortak kaydedildi. Ortak girişi durunca fabrika Burdur gölü kıyısında çürümeye terk edidi. Kooperatifin başkanı kimdi biliyormusunuz? Turgut Özal. Tayip beyin Almanyada camilerden para toplarken videosunu seyrettik. Başbakan olduktan sonra para kaptıranlara "Verirken banamı danıştınız"dedi.
Jet fadıl çıktı onbinlerce daire sattı.
Çeşitli şehirlerde bir kaçtane 3-5 katlı kargas bina yaptı. Para akışı durunca bıraktı kaçtı. 3 sene sonra araba fabrikası için para topladı. Ardından milletvekili oldu.
AKP vekaletini kaldırdı meclisten çıkardı yerine tayyip bey seçildi. Şimdi akp diyetini ödüyor. Jet fadıla kapris oteli yapmasına izin verdiler. 12.000 devremülk sattı. İhlas holding birkaç kere çarptı. Kendi bankalarını dolandıran bir yığın patron cabası. Hele ticarette tokatlamak amacıyla piyasaya girip büyük tüccar havaları ile dolaşan. İki ay sonra bir yığın esna ve tüccarı dolandıran okadar çok kişi gördük ki. Artık tarz ve davranışlarından, işe başlayış şekillerinden tanıyoruz.
Biz kulağımız sağlam kalsın istiyoruz.
Halil Balaban

Eski 24-12-2012, 04:23   #47
Ağaç Dostu

oz26's Avatar

Giriş Tarihi: 13-10-2012
Galeri: 2
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Halil Balaban Mesajı Göster
Bakın sayın Mrduran, hastaştan bahsetmiş. Biz kasatellileri, hatırlarız. Gümüş motoru hatırlarız. Erbakan hocanın başında olduğu su motoru üreten fabrika kuruldu insanlar aktı aktı ortak oldu. Sürekli taze para girişi oldu. Ortak girişi durunca sıcak para kesilince fabrika aniden battı. Dini destekle Erbakan siyasete girdi. Allah dedi, din dedi parti kurdu. Burdurda bir japon traktörünün lisansı ile (Yanılmıyorsam İşbora marka) traktör fabrikası kuruldu. Sürüler halinde ortak kaydedildi. Ortak girişi durunca fabrika Burdur gölü kıyısında çürümeye terk edidi. Kooperatifin başkanı kimdi biliyormusunuz? Turgut Özal. Tayip beyin Almanyada camilerden para toplarken videosunu seyrettik. Başbakan olduktan sonra para kaptıranlara "Verirken banamı danıştınız"dedi.
Jet fadıl çıktı onbinlerce daire sattı.
Çeşitli şehirlerde bir kaçtane 3-5 katlı kargas bina yaptı. Para akışı durunca bıraktı kaçtı. 3 sene sonra araba fabrikası için para topladı. Ardından milletvekili oldu.
AKP vekaletini kaldırdı meclisten çıkardı yerine tayyip bey seçildi. Şimdi akp diyetini ödüyor. Jet fadıla kapris oteli yapmasına izin verdiler. 12.000 devremülk sattı. İhlas holding birkaç kere çarptı. Kendi bankalarını dolandıran bir yığın patron cabası. Hele ticarette tokatlamak amacıyla piyasaya girip büyük tüccar havaları ile dolaşan. İki ay sonra bir yığın esna ve tüccarı dolandıran okadar çok kişi gördük ki. Artık tarz ve davranışlarından, işe başlayış şekillerinden tanıyoruz.
Biz kulağımız sağlam kalsın istiyoruz.
Halil Balaban
Çok güzel anlatmışsınız. Keşke bu işe girmek isteyen "garibanlar" sizin satırlarınızı okusa. Firmanın sitesinde "100 keçi-koyunla girmek istiyorum bilgi verirmisiniz" gibi mesajlar var.

YeniBON beğendi.
oz26 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-12-2012, 05:01   #48
Ağaç Dostu

mrduran's Avatar

Giriş Tarihi: 20-08-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mrduran Mesajı Göster
GÜVEN......

Geçmişimiz ne kadar talancı imiş ki,

Ne kadar kişi, aile kanmış/kandırılmış ki,

Ne kuponlar, faiz garantileri safsataları ile halkımızı ne kadar sömürmüşler ki,

Resmi kurum/banka/banker/medya işbirliği ile neler neler olduğunu,

....vb. tokatlar yaşanan geçmişimiz sonucu
ortaya çıkanlara baktığımızda;

En büyük kaybımız; güven.

Para kaybedilir, yenisi kazanılabilinir 3-5 sene/sezon/mevsim içinde.

Ama ya güven...?.

Kaç nesil sürer, tekrar geri gelerek, üstelik eskisi gibi güçte olarak..., kaç nesil?. Sene değil yani.

''Kabahat bizde.

Alkışladık hep,

Çalacaksan büyük çalacaksın,

Devletin başına bilmem kaç rakımlı tepe,

Ülkenin liderine kitap atmaya fazilet,

Dövize çevrilebilir mevduat lafını/garantisini bir ihtilal lideri ağzından,

Yurdumuzda feşmekan gazete, gazete kağıdı kotasını tespit ve kardeş payı edecek,

Yurt dışında ülkemiz hakkında ispiyonculuk yapan liderler muhteşem,

Zengin de ne demektir, hepsi de hırsız,

Zenginden başka kimse sermaye sahibi olmamalı, yeni şirket ve sermayeler ne demekmiş, otursunlar yerlerinde, sistemin yeni sermayedarlara ihtiyacı yok,

O firma hırsız/kötü..vs. ben değilim, o firma gitsin, ben doğmaktayım yeni fikirlerle/çalma/sömürme teknikleri ve dünya rekorları kıran bilmem kaç çeşit dalavere....ile,

......deyerek''.

Hadi bakayım ayıkla pirincin taşını şimdi. Bu kadar sene ettiniz ey şirketler, şimdi ben ak sütüm demeye nasıl diliniz varacak. Zamanında kendi bindiğim dalı kesmişim ve şimdi aydım, artıkın böyle şeyler yapmayacağım de. De de, karşındaki ne deyecek. Hani eskiden muhatap almadığın kulların ne deyecek şimdi.

Güven kalmamış ki adamda artık.

Düşünmekte şimdi, projelerle birlikte:''jetpa''. yaşanılmış, Almanya merkezli, 1960 lı yılların ''Hastaş'' 'ı yaşanılmış, bilmem ne olayı yaşanılmış, yaşanılmış ta yaşanılmış yani. Saymakla listelemek ne mümkün.

De bakayım şimdi;

Ben hastaş değilim,
Jetpa değilim,
Bal sahtekarlığına bulaşıp, bu işin cılkını çıkardığımdan dolayı daha bakir bir alana sıçramak veya pislik sıçratmak isteyen değilim,

Ûlvi beklentiler ile, ama kâr gayem de olan adam gibi adam bir birliktelik/paylaşımcılık peşindeyim.

Dedin de kim inandı, kaçı inandı, kaçta kaçı inandı.

Ne gerek peki...?;

Arkanda DEVLET garantisi, ADALET ve ADALET KORKUSU şart. Yapanın yanına kâr kalmaması zihniyeti şart, eskisi gibi olmayacağı/sistemin çarklarına artık çomak sokulduğunun garantisi şart, kıvırtma olmaması için samimiyet şart.

O zaman GÜVEN gelir de belki 1-2 nesil ile kurtarırız vaziyeti ahvali.

Paradan önemli ne imiş anladın mı şimdi?.

Saygılarımla lütfen.
Beni yanlış anlayanlar için;

Yukarıda yazdıklarımda biz varız. Her kesimimizden bir nüve.

Şu parti bu parti yok.

Şu adam bu adam yok.

Biz varız.

Ama lider olarak,

ama sermayedar olarak,

ama dışarıdan zengine bakıp züğürt edebiyatı yaparak,

ama züğürde bakıp kanını emmek için fırsat kollayarak,

ama salla başı al maaşı deyerek,

ama vasıflı işe/makama vasıfsızı atayarak,

Hepsi biziz. Çürüğü çarığı ile.

Saygılarımla lütfen.

ertu beğendi.
mrduran Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-12-2012, 11:53   #49
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-12-2012
Tatlı para

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi oz26 Mesajı Göster
Çok güzel anlatmışsınız. Keşke bu işe girmek isteyen "garibanlar" sizin satırlarınızı okusa. Firmanın sitesinde "100 keçi-koyunla girmek istiyorum bilgi verirmisiniz" gibi mesajlar var.
Ben de merak etmiş koop. web sitesine göz atmak istemiştim ama ssbuyukanadolukoop.com adresine bir türlü giremedim siz nasıl girdiniz? Sürekli hata veriyor.

Sistem çok cazip gözükse de herkes benim gibi kıllanmakta haklı. Çünkü eskiden buna benzer çok dolandırıcılık yapılmış. İnsan bu kadar tatlı paranın ardında kesin bir hinlik vardır diye düşünüyor ve geri duruyor.

Ben en çok bazı internet sitelerindeki ilgili haber metinlerini okuyunca yuh dedim. Ne hikmetse Elbistan Ziraat Odası Başkanı ile Büyükköy Belediye Başkanı aynı cümleleri kurmuşlar. Yani farklı yerlerde farklı haberlerin haber metinleri aynı elin ürünü Parayla haber mi yayınlatıyorlar anlamadım.

İlk haber Korkuteli için:

HABER: Korkuteli'ne 17 Milyon TL'lik Yatrm haberi

İkinci haber Elbistan için:

Elbistanın Sesi - Haberin adresi - Büyük Anadolu Tarım

Ayrıca deneyim sahibi arkadaşlar da yorumlarıyla tehlikelere dikkat çekmişler. O yüzden araştırın, soruşturun ama dikkatli olun derim. Çünkü bu kadar tatlı para dünyanın hiçbir yerinde yok.

tekinay66 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-12-2012, 14:43   #50
Ağaç Dostu

ayazkentli's Avatar

Giriş Tarihi: 10-04-2009
Galeri: 1
Üyelikten ayrılma durumunda üye kaç baş hayvanla katıldıysa, katılım sayısı kadar hayvanlarını alabileceğini ya da o günkü değerindeki ücretini alabileceğini.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------

Yukarıda ki yazı, sözleşme maddelerinden birisi.

Yani, 5 keçi ile girdiniz ama 8 yıl sonra çıktığınızda, sizin o 5 hayvandan 20 tane keçi üredi diyelim.

Sistemden ayrılırken;

25 keçi mi veriyorlar?

yoksa

5 keçi mi?

Kaç hayvan ile katıldıysa diye yazdıklarına göre, demek ki 5 keçi alabileceksiniz.

(Her ne kadar 5 keçi yerine, zamanla 20-25 keçinin sütünden kar verilecekse de, mantıklı değil).

Ayrıca, ilk ödeme 3 yıl sonra başlanacağı için, kesinlikle kazançlı bir iş değil.

Bende kesinlikle güvenmedim bu oluşuma.

Tura ve mrduran beğendi.
ayazkentli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-12-2012, 18:41   #51
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-11-2012
Kulağımın Arkasını da Size...

Sevgili arkadaşlar, yazılanları baştan itibaren okudum. Yarıyı geçmeden kokusu çıktı çıkmasına da, hele dedim...

Ciddi konuşalım!.. Önce bir kooperatif kanunu ve ilgili tarımsal üretim kooperatifleri ile ilgili yönetmelikleri ve örnek dökümanları alın önünüze; öte yandan bahse konu ilanları ve burada "aydnclh" adlı arkadaşın 31 nolu mesajındaki taahhütleri de alın elinize!..

Verilen taahhütlleri ve konulan şartları birer birer okuyup, kanun ve yönetmeliklerde arayın bakalım!..

Bir tanesini bulamayacaksınız!..

Hiç biri kanuna usule uygun değil!..

YASAK OLANLARI BİLE VAR İÇLERİNDE!..

Kooperatiflerin gelirleri elde edilmeden kuruşlandırılamaz ve bu gelirler gerçekleştiğinde bile bu şekilde önden fikse edilmiş plana uygun dağıtılamaz!

Beş keçi verecekmiş!.. Ya kar payı hesaplandırıldığında iki keçi çıkarsa? Ya otuz keçi hak etmişsek?..

Bunlar doğru dürüst bir genel kurulda ve dürüst bir İzlemekle görevli komiserin huzurunda söylenecek, zapta geçecek işler değil!

Ben şu anda yazlarımı geçirdiğim köye bir balıkçılık kooperatifi kurmaları için önayak oldum, bu nedenle kooperatif mürekkebi yaladım. Ama kendim hiç bir şekilde bu işe dahil olmadım.

Bazı arkadaşların da dikkatini çekmiş; bu işe olumlu bakıp bizleri de iknaya çalışan kimselerin aramıza katılış tariihlerine de bir bakıverin!..

Kimse kusura bakmasın, ben "şaşı" diyemem, "kör" der çıkarım!..

Bu iş de YAŞ!..

Meşhur hikayedir, devrin padişahına veziri gelmiş, "Sultanım" demiş. "Filanca efendi bir enayi defteri tutuyormuş!"

"E, ne var bunda?" demiş Padişah..

"Ama şey!" diye duraklamış vezir: "Sultanım, defterin ilk sırasında sizin adınız var!.. Elli altın vermişsiniz birisine!"

"Çağırın buraya!" diye kükremiş Sultan; "O defteri de getirsin!"

Gelmesiyle tekrar bağırmış: "Efendi ver bakalım şu defteri!"

İlk sayfada adını görmesiyle morarmış: "Bu ne bu böyle?"

Adam ürkmüş fakat sakin: "Sultanım efendim" demiş, "Bu defter enayi defteridir ve birinci sırada da siz varsınız.!"

"Neden?" , "Hani siz filancaya elli altın vermiştiniz ya!.. Ondandır."

"Söylediğine de bak!.. Parayı haftaya ödeyecek o!"

Adam rahatlamış: "Tamam Sultanım" demiş; "Parayı getirirse, sizi siler, onun adını yazarım!"

Tura, mrduran, YeniBON ve 1 kişi beğendi.
Ben fakir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-12-2012, 22:58   #52
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kdr.asln Mesajı Göster
Merhaba Arkadaslar, Ben Büyük Anadolu Kooperatifi üyesi olarak sizlerin sorularına bi nevi açıklık getireyim. Basta sunu söylemek istiyorum. Cok mantıklı ve bir o kadar da güvenilir bir proje. Bunun için Kooperatife başarılarının devamını diliyorum. 10 keçi ve 10 koyun için 14000 TL vererek kooperatife üye oldum. Güvence konusuna gelince , keçi ve koyunlarım sigortalandı ayrıca verdiğim ücrette sigortalandı. Bunların sigorta poliçeleri de suan elimde bulunmaktadır. Devlet mercilerinde araştırmasını da yaptım. Gayette yasal ve güvenilir bir kooperatif olduğu kanaatine vardım. Neden 3 yıl bekleniyor? cevabı da söyle; Çünkü ****** haklı olarak bizlere verilecek ücretleri karşılayabilmek, koopratif giderlerini karşılamak ve havuzda para birikmesini sağlamak için bir döngünün oluşması gereklidir. Kooperatif başkanı Ahmet Balcı ile bire bir yaptığım sohbet doğrultusunda da cok mantıklı cevaplar aldım.Sağolsun cok sıcak kanlı ve bu projeye kendilerini adamış yöneticiler başta olmak üzere personellerle karşılaştım. Proje benim deyimimle erken emeklilik projesi. Hani diyebilirsiniz bu kooperatif devletin bile yapamadığını nasıl yapacak diye? O da söyle oluyor, Bizim verdiğimiz 5 keçi 3. yılın sonunda zaten 50 keçi oluyor. asgari ücretin 1000 tl olduğunu varsayalım. bize verecekleri senelik tutar 12000 bin tl oluyor. 50 keçiden gelecek gelirle sence 12000 tl vermek cok mu zor bişey. Eti ve sütü zaten saymıyorum. Çünkü Romanov Koyununu ve Halep Keçisini araştırırsanız bununda cevabını öğrenebilirsiniz. Bu kooperatif çığır açıyor arkadaşlar. Ön yargılarınız doğaldır ama kırmak için çabalayın ve geç kalmayın derim. Herkese bol kazanç dileklerim.

Ekonomide kuraldır: Kazanç ne kadar yüksekse, risk de o kadar yüksektir.

Ayrıca karın hesaplanması da iki renk!..

5 keçi üç yılda 50 keçi olursa ve 3.500 TL.den 35.000TLye çıkarsa ve bana 12.000 verirse geri kalan 29.500TL nereye gidiyor? Bu işi peşinen kuruşlandırmak, Kooperatifler kanununun kar dağıtma prensiplerinin neresine sığar?..

Aramıza katıldığınız gün, selam sabah demeden bu konunun dikkatinizi çekmesine sebep nedir?

Eski 24-12-2012, 23:55   #53
Ağaç Dostu.

Bence bu 70 küsür milyon milletten 1-2 milyon koyun rahat çıkarırlar, 3 yıl sonra bakalım kaç tane mağdur koyun ortalıkta kalacak.

14 bin tl, 3 yıl unut. Sonra bak ne güzel bir hayatın olacak)
Her ay etin ve sütün kapında olacak. Bu proje prim yaparsa ki yapacak, birileri fena köşe olacak. Yakında restaurant lokantalar zinciri kuracak birileri çıkar. Ver paranı 3 yıl sonra yemeğin ve tatlın kapında olacak, çalışmana ne gerek var. Yeter çalıştığın bunca yıldır, ye iç yan gel yat. Kümes hayatına hoş geldiniz.

Eski 25-12-2012, 00:09   #54
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mutlu Kutlu Mesajı Göster
Bence bu 70 küsür milyon milletten 1-2 milyon koyun rahat çıkarırlar, 3 yıl sonra bakalım kaç tane mağdur koyun ortalıkta kalacak.14 bin tl, 3 yıl unut. Sonra bak ne güzel bir hayatın olacak)
Her ay etin ve sütün kapında olacak. Bu proje prim yaparsa ki yapacak, birileri fena köşe olacak. Yakında restaurant lokantalar zinciri kuracak birileri çıkar. Ver paranı 3 yıl sonra yemeğin ve tatlın kapında olacak, çalışmana ne gerek var. Yeter çalıştığın bunca yıldır, ye iç yan gel yat. Kümes hayatına hoş geldiniz.
Ondan sonra ortalığa çıkan Devlet, bu davarın kaybını benim vergimden ödeyecek!

Hülya, bozon ve Akhisarlı beğendi.
Eski 25-12-2012, 00:51   #55
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-01-2010
Değerli arkadaşlar:

Kaygılarınıza, eleştirilerinize katılmamak mümkün değil. Bunca kötü örnek ortada.

Ben başka bir açıdan değerlendirmek istiyorum. Bizim, kooperatif dediğimiz kurumlar ne kadar kooperatif? Yapı kooperatifleri, taşıma kooperatifleri, tarım kredi kooperatifleri v.b. ne kadar kooperatif? Bunların hiç birisi, gerçek kooperatif değil.

Bunlar, kooperatif ilke ve amaçlarına uygun yapılanmalar olmadığı için bu kadar sorunlar yaşandı.

- İlanla üye alarak koop. kurulur mu?
- "Risturn" faaliyetin sonunda ortaya çıkar. Kurulurken risturn açıklanır mı?
- Kooperatifte dayanışma esastır. Birbirlerini tanımayan insanlarla bir anda dayanışma içine girmek mümkün mü?
- Kooperatifler, şirketlerin vahşiliklerinin tavan yaptığı dönemlerde, onlara alternatif olarak ortaya çıkmıştır. "Ver parayı, al karı" derseniz bir şirketten ne farkı kalır?

Olan, kooperatif anlayışına oluyor. Selamlar

mrduran beğendi.
bozon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-12-2012, 01:07   #56
Ağaç Dostu.

Sn. kek arkadaşım,

Onca reklam ve masrafın 14 bin tl lik kısmını ödediğin için büyük anadolu koop sana minnattar kalacak. Hatta senin ismini ilk koyun çiftliğine isim olarak verebilirler.

Akıllıca yatırım 14 bin ver, 3 yıl sonra her yıl 12 bin geri al, paran poliçeli ve garantili, istediğin zaman paranı geri al. 10 yılda 120 bin tl net gelir, 20 yılda 240 bin tl.

Ben bugün doğan çocuğum için bankadan 14 bin tl kredi alıp buraya yatırsam, çocuk 20 yaşına geldiğinde bu gelen parayı her yıl dövize çevirmiş olsam 240 bin tlsi olacak çocuğumun. Evi, arabası garanti hemde her ay 1,000 tl bugünün parası. O çocuğumun çalışmasına gerek yok.

Hatta bu güne kadar böyle bir oluşumu düşünememiş ve yıllarca eşşekler gibi çalışıp kira köşelerinde emekli aylığıyla geçinmeye çalışanlar kahrediyorlardır. bizim zamanımızda böyle akıllı ve zeki kişiler yoktu diye.

14.000 tl için, Aylık 505,12 TL, 36 ay boyunca Faiz oranı % 1,24 36 ay sonra 18.184,48 TL

Bu kredi garanti bankasından 3 yıl (36 ay) vadeli çekerseniz 505,12 tl aylık taksit ödersiniz 36 ay boyunca,

36 ay sonunda 14 bin tl ye karşılık, 18,184,48 tl ödersiniz, yani fazladan 4,181,48 tl faiz+masraf.

Bu veriler garanti bankasının 25-12-2012 tarihli kredi verileri. Banka kredi verem diye bin takla atıyor ve karşılığında 4,200 tl 36 ay sonra faiz alıyor. Büyük anadolu koop 14 bin tl nize 3 yıl sonra her yıl 12 bin veriyor.

Bu durumda büyük anadolu koop tam bir gerizekalılar oluşumu, vatandaştan bu paralara karşılık bu kadar kar vermek yerine, yani 12 bin vatandaşa vereceğinize 4 bin tl bankaya verip kredi neden çekmiyorsunuz koop olarak. Üstelik banka 14 bine karşılık bir sefer 4,000 istiyor, koop 14 bin tl vatandaş parası için her yıl 12 bin ödemeyi taahüt ediyor.

Bütün bankalar geri zekalı yöneticilerle dolu ki, kredi verecek adam arayıp duruyorlar. Ver kredi paralarını büyük anadolu koop a sonra trilyon tl olan banka karı, katrilyon tl olsun. Her 10 yılda 1 defa amerikayı satın al, yunanlılarla kavga edip durma, zaten ekonomik krizdeler. Bastır parayı al yunanistanı.
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kdr.asln Mesajı Göster
Merhaba Arkadaslar, Ben Büyük Anadolu Kooperatifi üyesi olarak sizlerin sorularına bi nevi açıklık getireyim. Basta sunu söylemek istiyorum. Cok mantıklı ve bir o kadar da güvenilir bir proje. Bunun için Kooperatife başarılarının devamını diliyorum. 10 keçi ve 10 koyun için 14000 TL vererek kooperatife üye oldum. Güvence konusuna gelince , keçi ve koyunlarım sigortalandı ayrıca verdiğim ücrette sigortalandı. Bunların sigorta poliçeleri de suan elimde bulunmaktadır. Devlet mercilerinde araştırmasını da yaptım. Gayette yasal ve güvenilir bir kooperatif olduğu kanaatine vardım. Neden 3 yıl bekleniyor? cevabı da söyle; Çünkü ****** haklı olarak bizlere verilecek ücretleri karşılayabilmek, koopratif giderlerini karşılamak ve havuzda para birikmesini sağlamak için bir döngünün oluşması gereklidir. Kooperatif başkanı Ahmet Balcı ile bire bir yaptığım sohbet doğrultusunda da cok mantıklı cevaplar aldım.Sağolsun cok sıcak kanlı ve bu projeye kendilerini adamış yöneticiler başta olmak üzere personellerle karşılaştım. Proje benim deyimimle erken emeklilik projesi. Hani diyebilirsiniz bu kooperatif devletin bile yapamadığını nasıl yapacak diye? O da söyle oluyor, Bizim verdiğimiz 5 keçi 3. yılın sonunda zaten 50 keçi oluyor. asgari ücretin 1000 tl olduğunu varsayalım. bize verecekleri senelik tutar 12000 bin tl oluyor. 50 keçiden gelecek gelirle sence 12000 tl vermek cok mu zor bişey. Eti ve sütü zaten saymıyorum. Çünkü Romanov Koyununu ve Halep Keçisini araştırırsanız bununda cevabını öğrenebilirsiniz. Bu kooperatif çığır açıyor arkadaşlar. Ön yargılarınız doğaldır ama kırmak için çabalayın ve geç kalmayın derim. Daha çok sey anlatmak isterim ama kısa tutuyorum. Arayıp bilgi alın ve isterseniz araştırın. Herkese bol kazanç dileklerim.

drhegeli ve ayazkentli beğendi.
Eski 25-12-2012, 01:40   #57
Ağaç Dostu

Mutlu hemşerimin, Ben Fakir abimizin bozon kardeşimizin bu yazdıklarını okuduktan sonra hala aklı kooperatifte olan varsa o da koyun keçiliğie sayılır.
Birde üç yılda oğlak-kuzu satışından verilecek 40.000 tl. Var. Onu atlıyoruz. Onuda sayarsak sizi kurtarıcak formulu kimse bulamaz. Hocanın komşusu ciğer almış. Pişene kadar bozulmasın diye de ağaca asmış. Bir süre sonra komşu hocanın kapısında
- Hoca senin kedi benim ciğeri yedi diye şikayet ediyor.
Kedinin karnını şöyle bir yokluyan hoca midesinin boş olduğunu anlıyor ve komşuya.
-Benim kedi, senin ciğeri yemedi diyor.
Komşu çirkeflenmeye başlayınca teraziyi kapıyor geliyor. Komşuya
- Senin ciğer kaç kiloydu diyor.
Cevap "İki kilo"
hoca kerdiyi tartıyor. 1.9 kg.
Komşuya dönüyor.
-Bu kediyse ciğer nerde? Yok ciğerse benim kedi nerde? Diyor.
Kıssadan hisse: 14000 tl.ye yıllık 12000 tl. Maaş varsa et, süt, kuzular tesisler nerde?
Sıcak paraya dünyanın en büyük faizini Türkiye veriyor. Bize borç veren fonlar bu koopetatifi duymasın. Parayı Türkiye'ye değil kooperatife verirler. Devlet batar.
Halil Balaban

Eski 25-12-2012, 01:40   #58
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mustafa hk. Mesajı Göster
Arkadaşlar ben kooperatifcilik mezunuyum. Büyük anadolu kooperatifine üye oldum. Söyledikleri gibi sigorta yapıyorlar. Ayrıca kooperatifin başında SS yani sınırlı sorumlu ibaresi geçiyor. Bunun anlamı kooperatifin iflası vs durumlarda üye katıldığı pay oranında sorumludur. Yani çekinecek bir durum yok. Proje çok hoşuma gitti. Çok büyük bir proje. Verilen vaadlerin hepsi noter onaylı sözleşme ile karşılıklı imzalanıyor. Ayrıca herhangi bir dolandırıcılık vs durumda yönetim direk ağır cezada yargılanır. Sizce böyle birşeyi göze alırlar mı? Tüm ülkeyi kalkındıracak bir projede adından da anlaşılacağı üzere kooperatif yani el birliği, hep birlikte neden birlik olacağımıza bu karalama kampanyası yapılıyor? Eminim bize düşen görevler de vardır. Projede emeği geçenlere başarılar diliyorum. Bana da görev verirlerse seve seve bu projede yer almak isterim.

Kooperatif okuyan birinin "SS" in ne demek olduğunu ve hangi tür koop.lrda kullanıldığını bilir. Bunun dışındaki durmlarda ortakların sorumluluğunu da bilir.

Kanunu aç, bir daha oku!

Eski 25-12-2012, 02:06   #59
Ağaç Dostu

Bir şey daha yazıp sora iyi geceler dilerim. Halep keçisinden bahseden kooperatif ortağı herhalde hiç keçi görmemiş. Hatta keçi hakkında hiç bilgisi yok. Saanen dünyanın gerek yavru, gerekse süt bakımından en verimli keçi ırkıdır.
Ve şu anda Türkiyede müthiş bir saanen besleme akımı var. Gerek küçük aile işletmeleri, gerekse büyük keçi çiftlikleri hep saanen ırkıyla kuruluyor.
İzmir koyun-keçi birliği başkanı Sayın Tüter ki Türkiyenin ilk ve en büyük saanen keçi çiftliğine sahiptir. Şöyle diyor "10 saanen keçisi olan, bir asgari ücret kazanır". Diyor
Halep, romanov bu gelire yaklaşamaz. Kaldıki et, süt verecek, tesisler kuracak.
Ya koyun keçi birliği başkanı bu işi bilmiyor. Ya da kooperatif sazan avına çıkmış.

ayazkentli beğendi.
Eski 25-12-2012, 08:56   #60
Ağaç Dostu

Cymbelina's Avatar

Giriş Tarihi: 18-03-2012
Yazılanların hepsini tek tek ilgiyle okuyordum, ta ki 52 no.lu mesaja gelene kadar, okuyunca beni artık bir gülme aldı, kahkahayı basıyordum. Yeni üye akını var, pek de sevimliler Adnan hocanın kızları gibi

Düzenleyen Cymbelina : 25-12-2012 saat 20:49
Cymbelina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 17:50.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024