agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hayvanlar > Çiftlik Hayvanları > Küçük ve Büyükbaş Hayvanlar
(https)

Beğeni Düzeni69Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 14-12-2009, 08:43   #31
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 14-03-2008
Yapay Mera

http://www.saanen.org/

Bu siteyi bende epey inceledim. Faydalı bilgiler var. Keçilerden verim almak isteniyorsa iyi beslemek gerekiyor. İyi beslenen keçi de ağaçlara dadanmıyor. Formül çok basit.

Yukarıda ki sitede en çok ilgimi çeken konu Yapay Mera konusu. Bu başlık altında bu konuda daha geniş bilgi alabilirsek çok iyi olacak.

Saygılarımla

skanatlar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-12-2009, 08:14   #32
Ağaç Dostu

Sn.Saanen.org

Sizden ses çıkmıyor. Sitenizi inceleyince bu konuda otorite olmuş biri izlenimi ediniyoruz.

Bilgi paylaşıldıkça artar !

Saygılar

Eski 17-12-2009, 10:29   #33
Yeni Üye

sonfenomen's Avatar

Giriş Tarihi: 02-12-2009
Arkadaşlar herkeze merhaba,

bu konuda bende yazmak istiyorum yorumları okuyunca çok fazla bu işe girmek isteyen olduğunu farkettim. Abim çok uzun süre araştırdı ve Diyarbakırda çiflik falan kiraladılar 3 ortak ve ilk başlangıç olarak 100 saanen keçisi aldılar. konyadan yem falan getirdiler yani anlayacağınız çok fazla masraf ettiler ama sonuç hüsran çünkü bu keçiler Diyarbakırın havasına uyum sağlayamadı bırakın süt almayı keçiler ölmeye başladılar en son çare kalanları satıp kurtuldular.
demem o ki bu işe girmeyi düşünüyorsanız gerçekten çok fazla araştırın yapacağınız yere uyum sağlayabilecekler onu öğrenin.

saygılar.

sonfenomen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-12-2009, 16:24   #34
Ağaç Dostu

Sn.Sonfenomen,

Abiniz keçileri nereden temin etti ? Böyle bir yatırım yapmayı düşünenlere " beslemeyi düşündükleri bölgeye yakın bir üreticiden hayvanları temin edilmesi " tavsiye ediliyor.
Ayrıca sanırım hayvanların yeni yerlerine kolay uyum sağlamaları açısından oğlak veya çepiç olarak alınması tavsiye ediliyor

Eski 17-12-2009, 22:19   #35
Ağaç Dostu

Samsunlu55's Avatar

Giriş Tarihi: 08-08-2009
Galeri: 1
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Oğuz Karsan Mesajı Göster

Bu vesile ile Sn. Samsunlu55'in sorusunu da elimden geldiğince yanıtlamaya çalışayım.

Bildiğim ve gördüğüm kadarıyla Saanen Keçilerinin bizim keçilerden bir farkı yok. Eğer doğru beslenmezlerse onlar da az süt veriyorlar. Aç kaldıklarında da aynı bizim keçiler gibi iki ayak üzerine kalkıp yaprakları ve sürgünleri yiyorlar.

Kayalıklarda ve diğer arazilerde de diğer keçilerden bir eksikliklerini görmedim. Zaten bu keçilerin kökeni geyik olduğu için bazı şartlara daha dayanıklılar. Ama en uygun olanı tel ile çevrili yeşil bir arazide daha mutlu yaşayıp daha fazla süt verebiliyorlar. Tabi aşıları çok önemli.

Siz onlara ne kadar iyi bakarsanız onlarda size o kadar fazla süt veriyorlar. Bayramiç, Pervizler ve Hacıbekirler köyleri ile Kutluoba ve Türkmenlide gördüğüm keçiler hem sağlıklı hem verimli.

Saygılar
Aydınlattığınız için teşekkürler...

Samsunlu55 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-12-2009, 10:04   #36
Yeni Üye

sonfenomen's Avatar

Giriş Tarihi: 02-12-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ajanse1978 Mesajı Göster
Sn.Sonfenomen,

Abiniz keçileri nereden temin etti ? Böyle bir yatırım yapmayı düşünenlere " beslemeyi düşündükleri bölgeye yakın bir üreticiden hayvanları temin edilmesi " tavsiye ediliyor.
Ayrıca sanırım hayvanların yeni yerlerine kolay uyum sağlamaları açısından oğlak veya çepiç olarak alınması tavsiye ediliyor

ilk olarak çanakkaleden alacaklardı orayla görüştüler sonra dediğiniz gibi bölgeye yakın olduğu için bitlisten aldılar.

oğlak veya çepiç demişsiniz ben fazla ilgilenmediğim için onu tam olarak bilemiyorum.

sonfenomen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-12-2009, 23:41   #37
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-12-2009
sayın sonfenomen abiniz keçileri malatyadan aldı bakın ben ülkede kimde ne keçisi var bilirim kim neden keçi aldı bilirim şimdide rüzgar enerjisi ile keçi sağma makinası üzerine çalışıyorum. bunun yanında rüzgar enrjisi ile bahce sulama elektrik üretip kendiş yağında kavrulma da diyebilrisiniz
abinizin aldığı keçiler birincisi saf kan saanen değillerdi doğu ve guneydoğuda keçi veya koyun yani hayvanalrın hepsinin gosterişine bakılır mesela sadece bu hayvanda değil sera domatesi guseldir ama içinde estrodial maddesi vardır gizlide olsa bu kadınalrı daha dişileştirir erkekleride azda osla dişileştiri ama gorunusu gusel oldugu için bu domates alınız tarla domatesi topraklıda olsa alınmaz doğuda küçükbaş hayvan alırken et dolgunluğuna cok bakılır bundan siştemde bahsetmiştim bir diğer sebep ise malatyada saanen keçisi sürüsü var diyelim bu adam keçielrinden oğlak aldı o dişi oğlakalrı hangi teke ile eşleştirecek ben cevaplayayım ****** ya dişi oğlakalrın bababsı ile ya da kardeşleri ile boylelikle sürü 4-5 yılda körelip gidecek akraba evliliği malum hayvanlarda insanların metabolizmasıan sahiptirler
bu arad istersen abinin ortakalrının adınıda soyleyeyim biri izzet mobilya imalatcısı daha once ekinciler caddesinde beyaz esya dukkanı vardı
BAKIN ARKADAŞLAR ALACAGINIZ HAYVANI BİLİNÇLİ ÜRETİCİDEN ALIN
çiftleşmede dikkat edilecek unur sadece akraba evliliği değil boynuz ve kabak karsı cins arasındaki çekimlerde bunda onemlidir
birde bilgi paylaştıkca buyur diyen arkadasım sadce musterilerimize bilgi veriyoruyz bu prensibimizdir gecenlerde birisi aradı pire sorununu çözememiş aslında sadec bir kelime soylesem pireleri biter keçisind ebirdaha parazit kalmaz ama ben onu oğrenene kadar neler cektim bir bilseniz ve dahası birindede tümör seklinde ur cıkmıs bu tüberkilozdur bunu onlarca vetriner gecirtemmiş o da kusra bakmasın bizim hayvanalrımzıda oyle bişey cıkmaz sattıklaırmzıdada onun onlemi oğlakkken alınır sattığımız tum oğlakalrın sadece aşı maaliyeti 70 lirayı bulkuyor ama bunu alıcı bilmez ****** oğlakmı oğlak işin diğer yuzunu tek biz biliriz birisi daha aradı keçi ciğer aşısı yaptırmamıs anlaşılan keçileir salgın hastalıkla ölmeye başlamış bakın bunu ülmeizde çözecek veteriner sayısı 10 u gecmez hatat aşısının adını bile bilmezler merak ettiğiniz hersey sitede vvar bunlarda var dikkatli ve sürekli takip ederseniz bulursunuz ya da müşterimiz olmanız gerekli
BENİ ANLAYIŞLA KARSILAYIN LÜTFEN BUNLARA SAATLERCE KAFA YORUYORUM
KALIN SAĞLICAKLA HAYVANLARIMIN HERDAİM ARKASINDAYIM BİZDEN ALIŞVERİŞ YAPANLAR REFERANSLARIMIZDA YER ALDIKALRI İÇİN DAMIZLIK SATISINDA SORUNDA YAŞAMAZLAR

saanen.org Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-12-2009, 23:54   #38
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-12-2009
AŞAĞIDAKİ YAZILI OLAN METNİ CEVAPLAMAK İSTEDİM
Bu vesile ile Sn. Samsunlu55'in sorusunu da elimden geldiğince yanıtlamaya çalışayım.

Bildiğim ve gördüğüm kadarıyla Saanen Keçilerinin bizim keçilerden bir farkı yok. Eğer doğru beslenmezlerse onlar da az süt veriyorlar. Aç kaldıklarında da aynı bizim keçiler gibi iki ayak üzerine kalkıp yaprakları ve sürgünleri yiyorlar.

Kayalıklarda ve diğer arazilerde de diğer keçilerden bir eksikliklerini görmedim. Zaten bu keçilerin kökeni geyik olduğu için bazı şartlara daha dayanıklılar. Ama en uygun olanı tel ile çevrili yeşil bir arazide daha mutlu yaşayıp daha fazla süt verebiliyorlar. Tabi aşıları çok önemli.

Siz onlara ne kadar iyi bakarsanız onlarda size o kadar fazla süt veriyorlar. Bayramiç, Pervizler ve Hacıbekirler köyleri ile Kutluoba ve Türkmenlide gördüğüm keçiler hem sağlıklı hem verimli.

Saygılar

arkadaşım iyi gezmişsinde kendini keçielrin yerine koy bakalım senide tel örgü içinde sulu mera yaniş sürekli rutubetli ortamda tutalım ne istersin sucukmu yoksa karidesmi hep onlardan yani birkaç çeşit belkşide hepsinin bol proteinlisindne olsun dersin tamam oyle besleyelim ama hergun oyle olsun sen dahamı verimli olursun yoksa gunluk her insan gibi duzenli beslenme her bitjkkiden tatma rahat bir ortamdamı daha cok mutlu olur ve verimli olursun , o tel örgü içine koymuş oldugun keçilerin tırnaklarına bir bak istersen birde eklemlerine bak ve kaç sene yaşayacaklar onuda takip et
bir konuda haklısın diyelimki sen açsın 3 gun bişey yemedin ormandasın sence n eolur
bence sende çamları yersin:-)
ee hayvan familyasındayız hepimiz birazda boyel değerlendirin ve birde kara inekle holştein ineği düşünün nekadar veririseniz okadar alırısnız ama diyarbakırdaki arkadaşlar hemen almak istediler hayvana belli bbir muddet verceksinki sonra alacaksın sen alımısın hayvanın ucuzunu alırken verimine dğeilde ücreti,ne bakmısın 300 liraya keçimi olur adam 300 liralık keçiden 500 kar edecek osla onu san satarmı bir düşünsenize bende gecens ene 8200gr süt veren keçi vardı burada bir arkadasıma 11200 tl ye sattım şimdi kanad keçilerim yıllık 1 ton süt veriyor 1.2 liradan 1200 lira artı 2 oğlak oğlakalrını 600 den satıyorum 1200 de onlar 2400 toplam getirisi var ben simdi bu keçiyi neden 2000 liraya satayımkine hem satayım desem 3000 lira veririmisin bir düşün bakalım vermzsin ****** bizim halkımızda soyle bir düşünce var keçielri alayım 3 ay içinde parası çıksın borcumu odeyeyim sonra kara geceyim yok yeryuzunde boyle bir iş arkadas varsa bende yapayım
en iyisi oğlaktan alacaksınız sitede bulunan aşı takviminin yanıunda %50 artış sağlaması için vitamin aşı takvimimizid eisteyceksiniz sobra bakın bakalım ağaçlara sarıyormu bakın bakalım gunde 4 sağımda 5 kg den aşağıaya süt yapıyrmu
BAZI KONULARDA LÜTFEN BU KEÇİYİ EN AZ 3 GUN BOYUNCA MEMELRİNE YAPIŞIP SAĞMIŞ KİŞİLER KONUŞSUN DAHA SPACULA NEDİR BİLMEYEN KİŞİLERİN KONUSARAK VEYAHUT KEÇİSİ OLMADAN KEÇİ SATAN KİŞİLERİN FORM SİTELERİNDE İLAN VEREREK TUZAKALRINA DÜŞMEYİNİZ doğruluk dürüstlük çizgimizdri elbet birgun tüm keçi sahipleri bize gelecek
SAYGILAR

saanen.org Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-12-2009, 12:35   #39
Ağaç Dostu

Cumhur Tonba's Avatar

Giriş Tarihi: 07-07-2008
Galeri: 80
Saanen Keçisi (Saanen Goat)

Saanen Vadisinden orijin alan bir İsviçre ırkıdır. Dişi keçilerde boyunda küpe, erkeklerde gür sakal vardır. Vucud süt tipine uygun olup ince, narin bir yapıdadır. Ön ve arka arka bavakları düzgün duruşlu olup, uzun yol yürümeye uygundur. Kaburgalar yuvarlak, memenin vucuda bağlantısı iyi, kotuk tip bezel memelidir. Bir laktasyon döneminde 750 750 kg. süt verebilir.

1983 yılında Van İlinde çalıştığım sırada Bir vakıf kanalı ile İsviçreden Saanen ve Gemsfarbige Keçi getirtmiştik. Tarım meslek Lisesinde üretimini yapıp çiftçilere dağıtılacaktı. Çeşitli nedenlerle ( İklim, ekonomik durum, Çevre) projeden vazgeçildi ve Saf ırk Saanen ve Gemsfarbige( Vucud tam ordana bölünmüş şekilde yarısı beyaz, yarısı siyah)keçileri keçileri Tarım Bakanlığına bağlı çiftliklerde çalışma yapılması için Çanakkale ve Balıkesir'e gönderilmişti.

Cumhur Tonba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-12-2009, 19:45   #40
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-07-2006
Galeri: 29
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi saanen.org Mesajı Göster
r
birde bilgi paylaştıkca buyur diyen arkadasım sadce musterilerimize bilgi veriyoruyz bu prensibimizdir
Eğer yazdıklarınızı doğru şekilde deşifre edebiliyor isem, sadece sizden alış veriş yapanlara bilgi veriyorsunuz. Bu durumda yanlış yerde olduğunuzu size belirtmek durumundayım. Biz burda bilgiyi karşılıksız paylaşıyoruz. Ve tahmin edeceğiniz üzere, koşul koşanlara zaten izin vermiyoruz.

Todor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-12-2009, 09:03   #41
Ağaç Dostu

Sn.Todor ilginiz için teşekkürler.
Sizin söylediklerinize ek olarak arkadaşı yazım ve imla kurallarına dikkat etmeye davet ediyorum. Ayrıca uslubu da hiç hoş değil.

Alıntı:
BAZI KONULARDA LÜTFEN BU KEÇİYİ EN AZ 3 GUN BOYUNCA MEMELRİNE YAPIŞIP SAĞMIŞ KİŞİLER KONUŞSUN DAHA SPACULA NEDİR BİLMEYEN KİŞİLERİN KONUSARAK VEYAHUT KEÇİSİ OLMADAN KEÇİ SATAN KİŞİLERİN FORM SİTELERİNDE İLAN VEREREK TUZAKALRINA DÜŞMEYİNİZ doğruluk dürüstlük çizgimizdri elbet birgun tüm keçi sahipleri bize gelecek
SAYGILAR
Bazı konularda bilgi ve tecrübe sahibi olan kişiler bir şey sorulduğu zaman kendilerini dev aynasında görmeye başlayıp insanlara yukardan bakan bir ede ile konuşmaya başlıyorlarya işte bende buna dayanamıyorum.

Sn.Saanen.org

Ben keçiden anlamam. Ben Elektrik Elektronik Mühendisi'yim. Bir doğasever olarak "Bilgi Biriktiriyorum" ve ilgi duyduğum konularda araştıma yapıyorum. Bu sitede bulunan arkadaşların hepsi elit insanlar. Bunu unutmayın

Bütün bilgiler sizin olsun.

Saygılar

Eski 21-12-2009, 21:01   #42
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-02-2008
Sayın Ajanse 1978,

Saanen keçisi ile ilgili olarak çok değişik yerlerden bilgi alabilmek mümkün. İnternet oratamından bulabileceklerinizin ancak bir kısmını bilenler bu konunun üstadı gibi davranabilir.

Google Damızlık koyun ve keçi birlikleri ile ilgili sitelerle dolu.

ARAYIN MUTLAKA YARDIMCI OLURLAR.

Zamanınız olduğunda Çatalca-Karaağaç Köyüne giderseniz TREK Hayvancılık çiftliğinden her türlü küçükbaş hayvan ırklarını görme şansınız olur.

Sevgiyle kalın.

ensar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-12-2009, 21:46   #43
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2008
Galeri: 8
Ben de küçük bir keçi ahırı yapıyorum (İki keçilik) henüz yarım baharda tamamlayacağım, yakınımızda ki mah. keçi besleyenler var beyaz renkte ve iki-üç oğlaklı ya bunlardan alacağım, ya da halep keçisi denen sarı ipek kıllı, uzun kulaklı keçilerden almayı düşünüyorum.

nariçi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-12-2009, 22:04   #44
Ağaç Dostu

Cumhur Tonba's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ajanse1978 Mesajı Göster
Bazı konularda bilgi ve tecrübe sahibi olan kişiler bir şey sorulduğu zaman kendilerini dev aynasında görmeye başlayıp insanlara yukardan bakan bir ede ile konuşmaya başlıyorlarya işte bende buna dayanamıyorum.
Sn.Saanen.org
Bütün bilgiler sizin olsun.
Saygılar
Sayın ajansel 1978
Size tamamı ile katılıyorum. Belkide Türkiye'ye toplu olarak bu keçileri getiren ekipte olduğum halde, arkadaşımız bizden daha çok uzman olmuş. Olabilirde. Fakat nerede olduğunun ve bu sitenin gayesinden bi haber. Biraz daha zeki olmasını dilerdim. Hiç olmazsa yazı yazdığı sitenin amacı nedir? Bunu incelemesini dilerim.

Eski 21-12-2009, 22:18   #45
Ağaç Dostu

Cumhur Tonba's Avatar

sayın saanen.org
Acaba 5o kg. canlı ağırlığında, laktasyondaki süt verimi ortalama 600 kg.olan 2 aylık hamile bir keçiye, verim payı, yaşama payı ve hamile olduğunu da dikkate alarak günlük ne kadar enerji ve protein ihtiva eden yem verebiliriz. Verdiğimiz yemlerin ne kadarı kaba yem ve ne kadarı kesif yem olmalı.
Teşekkürlerimle.

Eski 22-12-2009, 08:36   #46
Ağaç Dostu

Sn.Ensar

Karaağaç Köyü'nü biliyorum. Hadımköy ile Çatalca arasında. Trek Hayvancılığı bilmiyodum. Ayrıca Kırklareli'nde de bir saanen çiftliği var. Toprak TV ye çıkmıştı. Dediğiniz gibi Çiftlik çok.

İlginiz için teşekkürler

Eski 22-12-2009, 08:40   #47
Ağaç Dostu

Sn.Cumhur Tonba

Beyfendinin bu sitenin amacı ve tarzı ile ilgili bilgisi olduğunu sanmıyorum. Siteye giriç tarihi 13-12-2009 mesaj sayısı 3. Bu site kendisi için büyük potansiyel arz ediyor farkında değil.

Saygılarımla

Eski 22-12-2009, 09:29   #48
Ağaç Dostu

Sayın Nariçi

Maraş ta Mado dondurmacılık Halep ile SANEEN melezlemesinden MADO BEYAZI veya MARAŞ BEYAZI denilen bir ırk geliştirdi. Bu ırk bulunduğunuz bölge için uygun olabilir.

Sayın Ajanse

TREK çiftliği Karaağaaç köyünden Bahşayış a giderken yolun sağında. Köyde kime sorarsanız bulmanıza yaardımcı olurlar.

Sevgiyle Kalın

Düzenleyen ensar : 22-12-2009 saat 14:19
Eski 22-12-2009, 09:38   #49
Ağaç Dostu

Sn.Saanen.org

Alıntı:
şimdide rüzgar enerjisi ile keçi sağma makinası üzerine çalışıyorum. bunun yanında rüzgar enrjisi ile bahce sulama elektrik üretip kendiş yağında kavrulma da diyebilrisiniz
Demişsiniz aşağıdaki siteyi inceleyin bence.Bu firmada Çanakkale'de.

http://www.ruzgarenerjisi.net/ruzgarjenaratoru.htm

Sizin oralarda rüzgar eksik olmaz. Düşünceniz güzel. Dikkat etmeniz gereken birkaç nokta:

1) Kuvvetli rüzgar durumunda panellerin kırılmamamıAlternatör ün yanmamamsı için fren mekanizması mı var rüzgara yan dönerek mi kendini koruyor.
2) Enerjiyi depolamak için kuru akü de kullanabilirsiniz oto aküsü de.Ben oto aküsünü tavsiye ederim.
3) Şarz mekanizması çok önemli Alternatör ün ve akülerin ömrünü direk etkiler.
4) İnvertör Tam Sinüs olmalı ve kapasitenizden biraz büyük seçin. Isınmasına dikat edin.

Başarılar

Eski 22-12-2009, 11:46   #50
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-07-2006
Galeri: 29
Sayın Saanen.org ile forum kuralları ve işleyişi konusunda hem fikir olamadığımız için şu anda üyeliği geçici olarak dondurulumuş durumda. Dolayısı ile sorularınıza cevap veremeyecek. Problemler çözülünce kaldığı yerden devam edecektir.

Todor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-12-2009, 10:26   #51
Ağaç Dostu

Musti's Avatar

Giriş Tarihi: 05-06-2008
Yukarıda yazılı olan rüzgar enerjisi ile ilgili sitenin içeriğinden anlaşılan, sadece para kazanma amaçlanmış.Bilgilerin hiç biri sağlıklı değil.Örnek:Çap115cm-500W ile Çap86cm-60W farkı ortaya koyuyor.(Şu cm işide mm olmalı, 1150mm vs. gibi).Saygılar.

Musti Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-12-2009, 14:02   #52
Ağaç Dostu

Oğuz Karsan's Avatar

Giriş Tarihi: 04-12-2006
Galeri: 181
Merhaba.

Alıntı:
Sayın Saanen.org ile forum kuralları ve işleyişi konusunda hem fikir olamadığımız için şu anda üyeliği geçici olarak dondurulumuş durumda. Dolayısı ile sorularınıza cevap veremeyecek. Problemler çözülünce kaldığı yerden devam edecektir.
Sn. Todor , Saanen.org adlı arkadaşımızın yazdıkları tamamen ticari endişeler ile dolu. Forumumuzun amacını da anlayabildiğini sanmıyorum. Eğer bilgiyi paylaşmak amacıyla bildiklerimizi paylaştığımızın farkına varmış olsaydı. Şimdiye kadar öğrendiklerinin standart keçi pazarlamaya çalışan çobanın bilgilerinden ziyade bir bilgi olması gerektiğini ve bizim keçi satmaya çalışan ticari rakipleri olmadığımızın da farkına varmış olması gerekirdi

Ayrıca, bu işi iddia ettiği kadar iyi yapabildiğinin ispatı olabilecek yetiştiriciliği de gösterememiş olacak ki, Saanen.org'un keçileri, Çanakkale 18 Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Ziraat Fakültesi Zootekni Bölümü ile Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği, Ziraat Odası ve İl Tarım Müdürlüğü iş birliğiyle birkaç dalda düzenlenen Keçi Güzellik Yarışmasında dereceye girememiş.

Boş yere böbürleneceğine, Bayramiç, Biga ve Yenice Bölgelerindeki çiftlikleri de ziyaret etmesini öneririm.

Saygılar.

Oğuz Karsan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-12-2009, 14:56   #53
Ağaç Dostu

Sn.Musti,

Linkini verdiğim site ile hiçbir ilgim yoktur. Sn.Saanen.org' un Çanakkale de olmasından dolayı Çanakkale firması olan bu firmanın linkini verdir. Ona da internetten rüzgar enerjisini araştırırken tesadüf etmiştim. En azından fikir verebilir diye.

Saygılarımla

Eski 24-12-2009, 15:40   #54
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2008
Galeri: 8
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ensar Mesajı Göster
Sayın Nariçi

Maraş ta Mado dondurmacılık Halep ile SANEEN melezlemesinden MADO BEYAZI veya MARAŞ BEYAZI denilen bir ırk geliştirdi. Bu ırk bulunduğunuz bölge için uygun olabilir.
Teşekkür ederim, alış aşamasına gelince dikkate alacağım.

nariçi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-12-2009, 19:19   #55
/

Giriş Tarihi: 28-12-2009
Alıntı:
Merhaba.

Sn. muammer74,

Yaklaşık beş yıldan beri Saanen Keçileri ile bilgi toplamaktayım. Çanakkale, Bayramiçte süt keçisi yetiştirme projemden dolayı, bu konu hakkında bir dosya hazırlamıştım. Bazı aksilikler yüzünden projemi hep ertelemek zorunda kaldım.

Keçilerin nereden temin edilebileceği dahil, saflık dereceleri, Aşıları, beslenmeleri vs.ÇÖMÜ ( Çanakkale 18 Mart Üniversitesi) ve İzmir Bornova Üniversitesi ile ilgili çalışmaların da bulunduğu Dosyamın fotokopisini alabilirsiniz.

Saygılar
Oğuz bey,

ben çanakkale tarafında (bayramiç ezine ayvacık..) saanen keçi çiftliği kurmayı planlıyorum.
süt satışı konusunda sorun oluyor mu?
düşünürseniz beraber çalışabiliriz.
selamlar

ahmetuzun2010 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-12-2009, 14:34   #56
Ağaç Dostu

Sanen Çiftliği Kurmayı DÜŞÜNEN ARKADAŞLAR.

Ortak bir proje geliştirmeyi düşünürseniz, bende katılabilirim. Halen benim Saanen - Maltız melezi yaklaşık 40 adetlik bir sürüm KIRKLARELİ -Karıncak kÖYÜNDE durmakta.

Bir şeyi hatırlatmam da fayda var.

BAŞINDA DURMA İMKANINIZ YOKSA HAYVANCILIK PROJELERİNE HİÇ KALKIŞMAYIN.

Sütün pazarıda enteresan.

Müşterisi hazır ama mandracıların büyük bir çoğunluğu KASKETLİ ŞEYTAN.

Düzgün mandracılarla karşılaşmanızı dilerim.

Sevgiyle kalın.

Eski 29-12-2009, 23:42   #57
Ağaç Dostu

Oğuz Karsan's Avatar

Merhaba.

Alıntı:
ben çanakkale tarafında (bayramiç ezine ayvacık..) saanen keçi çiftliği kurmayı planlıyorum.
süt satışı konusunda sorun oluyor mu?
düşünürseniz beraber çalışabiliriz.
selamlar
Sn. ahmetuzun2010,

Değerli teklifiniz için teşekkür ederim. Hala araştırma safhasındayım. Çanakkale taraflarında bu işin en iyi yapılabileceği yer bence Bayramiç veya Ezinedir. Neden derseniz, Türkiyenin en büyük peynir üreticileri orada. Tahsildaroğlu, Çamlıcalı(Tacettin Temel), Özsoylar, RK, Öztürkler, Hak, gibi isimlerin o bölgede özellikle de Bayramiç-Ezine arası bu iş için uygundur.

Ayvacık veya başka bölgeler de olmaz değil. Olabilir ancak mandralar belli bir alanda süt topluyorlar. Tahsildaroğlu'nun Bornovaya kadar gidip süt topladığını duymuştum. Mandralardan uzaklaştıkça da süte ödedikleri para azalıyor. Yani süt toplama menzili uzadıkça, mazotu bir anlamda çiftlikler öder duruma gelir.

Alıntı:
BAŞINDA DURMA İMKANINIZ YOKSA HAYVANCILIK PROJELERİNE HİÇ KALKIŞMAYIN.
Sn. ensar, Bu lafınızı her çiftliğin duvarında bulunması gereken bir yazı olarak nitelendiriyorum. Çok doğru bir tesbitte bulunmuşsunuz. Kasketli şeytanlara da dikkat etmeli. Veteriner olan bir dostum şöyle demişti " Peynircier Mercedes ile gezerler, Sütü satanlar ise Mobilet ile" Yıllar geçtikçe bu lafın da çok doğru bir tesbit olduğuna kanaat getirdim.

Saygılar

Eski 19-01-2010, 09:19   #58
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 20-11-2008
herkese merhaba ben kendi bildiğim kadar ve öğrendiğim kadar bilgilerimi sizinle paylaşacam ..

ben bu keçilerden almak istedim ...... org çiftliği ile görüştüm herşey tamam alacaken vazgeçtim çünkü

1 bu keçiler çok nazik ve nazlı apatasyon süresince çok dikkatli plmak gerekiyor..

2 memeleri çok hasas olduğu için elle sağılmaması lazım makinede sağılması gerekli

3 besleyecek olanalar alt yapısını iyi hazırlamaları kapalı ve mera üsülü olsa bile parazit ve pirelerin ürememesini sağlamak lazım...

ben mardin de yaşıyorum bırada çok güzel süt ve döl verimi yüksel olan maltiz kırması var onlardan temin eteme çalışıyorum verim özelliklerini kendim gördüm sizinle paylaşayım ..

2 doğdum sonra ikiz ve üçüz

süt verimleri 3-5 kilo arası

sağım süresi yaklaşık 6 ay bu benim kendi komşumda gördüm almak istiyorum bana oğlakları bedava vereiyor ama ben keçi istiyorum bakalım o stamasazma başımın çaresine bakarım...

birde bilgisi olan arkadaşlardan keçilerin bitlenmesini nasıl engelleriz **** önlem olarak ne yapabiliriz birçok araştırmama rağmen bir çözüm bulamadım ..

herşey için teşekkürler düzgün yazamadığım için özür dilerim...

sistem_ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-02-2010, 15:09   #59
Ağaç Dostu

Oğuz Karsan's Avatar

Merhaba.

Sn. sistem_,

Saanen Keçileri, bizim kara keçi dediğimiz keçilere nazaran daha verimli tabi bakarsanız. Bu keçiler soğuğa ve sıcağa dayanıklı ancak, belli bir bölgede büyüyen keçiyi başka bir iklime taşımada problemler olabiliyor.

Ağılınız temiz olmalı, tercihen beyaz veya mavi renge boyanmalı(mavi rengin, böceği ve sineği uzak tuttuğu bir gerçek) Hayvanların altı temiz ve kuru olmalı. Birçok yerde keçilerin veya koyunların ıslak zeminde yattığını gördüm. Bu hayvan ne kadar sağlıklı oplabilir?

Aşılar da önemli. Tarım İlçe Müdürlüğüne başvurursanız size yardımcı olacaklarını sanıyorum. Köylü arasında yerleşmiş bir laf da şudur: " Aşı olan hayvan süt vermez" bu laf da yanlıştır. Belki bir iki gün süt veriminin azaldığı doğrudur ama sonra bu verimi telafi ederek katlar.

Bir de fuarda görmüştüm sinek kağıdı gibi bir malzeme vardı. Onu da kullanabilirsiniz bulamaz iseniz kavanoza bir parça reçel veya şeker koyun sinekleri veya haşaratı bu şekilde azaltabilirsiniz. Ama en önemlisi hayvanların altı kuru olmalı ve tercihen kuru saman sık sık(kirlendikçe değiştirilmeli.

Şimdi artık teknoloji herşeyi yapıyor. Köpeklere takılan pire tasmaları gibi büyük ve küçükbaşlara da takılanları var. Ama fiyatlarını bilmiyorum.

Bulabildiklerim ve bildiklerim bundan ibaret.

Saygılar

Eski 02-02-2010, 08:22   #60
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 20-11-2008
Alıntı:
Merhaba.

Sn. sistem_,

Saanen Keçileri, bizim kara keçi dediğimiz keçilere nazaran daha verimli tabi bakarsanız. Bu keçiler soğuğa ve sıcağa dayanıklı ancak, belli bir bölgede büyüyen keçiyi başka bir iklime taşımada problemler olabiliyor.

Ağılınız temiz olmalı, tercihen beyaz veya mavi renge boyanmalı(mavi rengin, böceği ve sineği uzak tuttuğu bir gerçek) Hayvanların altı temiz ve kuru olmalı. Birçok yerde keçilerin veya koyunların ıslak zeminde yattığını gördüm. Bu hayvan ne kadar sağlıklı oplabilir?

Aşılar da önemli. Tarım İlçe Müdürlüğüne başvurursanız size yardımcı olacaklarını sanıyorum. Köylü arasında yerleşmiş bir laf da şudur: " Aşı olan hayvan süt vermez" bu laf da yanlıştır. Belki bir iki gün süt veriminin azaldığı doğrudur ama sonra bu verimi telafi ederek katlar.

Bir de fuarda görmüştüm sinek kağıdı gibi bir malzeme vardı. Onu da kullanabilirsiniz bulamaz iseniz kavanoza bir parça reçel veya şeker koyun sinekleri veya haşaratı bu şekilde azaltabilirsiniz. Ama en önemlisi hayvanların altı kuru olmalı ve tercihen kuru saman sık sık(kirlendikçe değiştirilmeli.

Şimdi artık teknoloji herşeyi yapıyor. Köpeklere takılan pire tasmaları gibi büyük ve küçükbaşlara da takılanları var. Ama fiyatlarını bilmiyorum.

Bulabildiklerim ve bildiklerim bundan ibaret.

Saygılar

bilgileriniz ve araştırmanız için çok teşekkür ediyorum...

sistem_ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 03:26.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024