agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Köpekler (http://www.agaclar.net/forum/kopekler/)
-   -   Airedale Terrier (http://www.agaclar.net/forum/kopekler/26058.htm)

tourkana 19-01-2012 16:12

Airedale Terrier

5 Eklenti(ler)
2.5 aylıkken aldığım dişi Airedale Terrier cinsi köpeğim şimdi 12 aylık, bahçemizin alt tarafına yaptırdığım kafesin içinde barınıyor. Temel eğitimin yanı sıra birkaç basit numarayı da rahatlıkla yapıyor, çok çabuk öğreniyor.

Hiçbir saldırganlığı yok, yabancılara karşı çok sevecen ve anlayışlı.

Karakter Özellikleri ve Irk Detayları ;

Airedale Terrier, ırk olarak Terrier sınıfının en büyük üyesidir.Bu yüzden ona Kral Terrier denmekte.

V şekli kıvrık kulakları , sürekli dik tuttuğu kuyruğu , küçük yuvarlak gözleri ve küt burnu , pas sarı rengi üzerine siyah ceket kürkü ile tanımlanabilir.
3 ayda bir Terrierlere özgü traşı olması önerilir. ( Ben yılda 2 kez yaptırmayı düşünüyorum)

Karakter özellikleri olarak Yabancılara karşı anlayışlı, çocuklarla anlaşan , sıkıcı olmayan itaat eğitimlerine yatkın, köpek sporlarına kabiliyetli, avcılık ,bekçilik gibi özelliklere sahip bir ırktır.

Günde en az 30 dk enerjisini boşaltacağı imkan yaratılmalıdır, bahçeli evlerde yaşaması en idealidir.

emily14 19-01-2012 18:42

Sevgili Tourkana bu güzel şeyi bizimle tanıştırır mısın? bay mı? bayan mı? adı nedir?
kesin olan tek şey çooook tatlı özellikle bacak ve patiler çok şirin...

tourkana 20-01-2012 12:55

Sayın emily14, bayanın adı kağıt üstünde Estrel ama söylemesi daha kolay olduğu için Ester diye çağırıyoruz hep.

Umarım bir gün gerçekte de tanışırsınız. :)

tourkana 23-01-2012 16:39

4 Eklenti(ler)
Ester'in yeni fotoğraflarını paylaşmak istedim.

emily14 23-01-2012 16:52

Ama çok güzel bir bayan bu :P üstelik çoook becerikli.
Birgün onunla gerçekten tanışmak isterim. O patileri ... neyse dişlerimi sıkarak keyifle sırıtmaya başladım... :D kusura bakmayın ama Ester gerçekten çok tatlı. Maşallah...
Nazarlar değmesin...

emily14 23-01-2012 16:55

O karlar içindeki fotoğrafa dönüp dönüp bakıyorum :)
ne keyif yahuuuu....

üzüm 23-01-2012 18:18

Sayın tourkana,

Köpeğinizin ırk özelliklerini yazar mısınız?

tourkana 23-01-2012 19:03

Airedale Terrier, ırk olarak Terrier sınıfının en büyük üyesidir.Bu yüzden ona Kral Terrier denmekte.

V şekli kıvrık kulakları , sürekli dik tuttuğu kuyruğu , küçük yuvarlak gözleri ve küt burnu , pas sarı rengi üzerine siyah ceket kürkü ile tanımlanabilir.
3 ayda bir Terrierlere özgü traşı olması önerilir. ( Ben yılda 2 kez yaptırmayı düşünüyorum)

Karakter özellikleri olarak Yabancılara karşı anlayışlı, çocuklarla anlaşan , sıkıcı olmayan itaat eğitimlerine yatkın, köpek sporlarına kabiliyetli, avcılık ,bekçilik gibi özelliklere sahip bir ırktır.

Günde en az 30 dk enerjisini boşaltacağı imkan yaratılmalıdır, bahçeli evlerde yaşaması en idealidir.

emily14 01-02-2012 14:21

Selamlar, siteye her girişimde Ester'in yeni fotoğraflarını bekliyorum ama ne zamandır yok.
Bizi bu kadar ayrı koymayın sayın Tourkana... :) Bu arada Zen bahçeniz bir harika, bir sey dikkatimi cekti, ya da henüz karşılaşamadım... Bonsai genelde erkekler tarafından tercih edilen bir hobi midir? (kusura bakmayın yanlış bir terim olabilir hobi... oldukça felsefik, kuralları olan ve sabır isteyen bir iş olduğu kesin) Sizin ve Hazeyn'in sayfaları sebebiyle bonsaiye oldukça merak salmaya başladım. Bu işin sonu hayır mıdır? :D umarım öyledir.

agozce 01-02-2012 14:58

Çok şeker..O çemberden atlamadaki pozuna bayıldım...Dilerim birlikte ömür boyu mutlu olursunuz.

tourkana 07-02-2012 16:31

Teşekkür ederim sayın agozce.

tourkana 24-03-2012 17:12

3 Eklenti(ler)
Sn. Emily14 , mesajınızı nedense atlamışım, Bonsai her cinse hitap eden bir hobi aslında ,ama uzakdoğu dışında dediğiniz gibi erkekler tarafından daha çok ilgi görmekte sanırım.

Eğer sizde düşünürseniz , belirli dönemlerde Bonsai Atölye Çalışmalarımız düzenlenmekte, en yakın çalışmamıza bu başlıktan ulaşabilirsiniz. İstanbul Bonsai Atölye Çalışmaları - agaclar.net

Gelelim Ester Hanım'ın son fotoğraflarına , yaşı ilerledikçe daha uslu ve daha duygusal bir hal almaya başladı. İşe giderken arabanın camından içeriye bakışı beni her seferinde duygulandırıyor. :)

emily14 28-03-2012 19:18

Kozyatağında hemde geleceğimdir :)) 8 nisan takvimine almış bulunuyorum.
Paylaştığınız için teşekkürler.
Bu arada bu hatun öyle güzel ki, iyi siz bırakabiliyorsunuz. . .
Ben heryere yanımda götürürdüm dayanamayarak :)))

tourkana 13-11-2012 18:12

Kanalturk 'te geçen hafta pazar günü yayınlanan Airedale Terrier bölümünün yayınlarına aşağıdaki bağlantı adreslerinden ulaşabilir ve daha fazla bilgi edinebilirsiniz. Benim de burada yer aldığımı belirtmeden geçemeyeceğim . :)

Airedale Terrier - 1.part haberi - Kanaltürk Haber
Airedale Terrier - 2.part haberi - Kanaltürk Haber

tourkana 26-01-2013 21:37

1 Eklenti(ler)
Ester'imin son hali, hep dışarda ,bahçede kaldığından üşümesin diye tüylerini kestirmedim iyice uzadı. Bu haliyle daha şirin gözüküyor bana.

maki01 26-01-2013 23:38

Arabanın camından bakışı duygulanılmayacak gibi değil, nasıl da gözünün içine bakmış.

Kutlarım onu, çok becerikliymiş. Fındık'ımın isteklerini anlatma ve bana emirler verme dışında bir numarası yok :)

Nautilus Cycad 08-09-2013 23:23

Ester yeni yumurcaklar dünyaya getirdi mi :)

tourkana 09-09-2013 05:13

Ester ağustos ayında da ilişkiye girmeyi reddettiğinden Şubat ayını bekleme kararı aldık kendisi ile :)
Çok da iyi bir erkek bulduk ona ama kendisini daha hazır hissetmiyor herhalde :)

Nautilus Cycad 14-09-2013 10:23

Bence kasımda aşk başkadır. Şimdiden yan yana kalsınlar. Şubat ayına kadar artık ester erkek arkadaşına güvenir. Umarım sizden de iyi bir dede olur :)

tourkana 24-09-2014 12:30

1 Eklenti(ler)
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Nautilus Cycad (Mesaj 1199305)
Bence kasımda aşk başkadır. Şimdiden yan yana kalsınlar. Şubat ayına kadar artık ester erkek arkadaşına güvenir. Umarım sizden de iyi bir dede olur :)

Kasımda aşk değil ama, eylülde doya doya bir aşk oldu.. Yavrulardan isteyenler bahçeli bir ev ve hergün iyi bir yürüyüş sözü verirlerse bana müracaat edebilir.
::)

tourkana 22-11-2014 10:00

4 Eklenti(ler)
Ester kızım, doğuma dün akşam üzeri başlayıp sabah saatlerine kadar devam etti.
Şu anda 7 tane güçlü sağlıklı Airedale Terrier yavrusu hayata merhaba dedi, bir tanesi ise ölü doğdu.
Doğum anında ve sonrasında yaptıkları gerçekten bir mucize. İnsan hayret ediyor .

dinozor 22-11-2014 10:29

Sayın tourkana, baldan tatlı bunlar:) Umarım sağlıkla büyüyüp, çok iyi bakılacakları aileler bulurlar. Anne ise güzeller güzeli, dönüp dönüp baktım fotoğraflara.

TRAKLI 22-11-2014 15:58

Gözünüz aydın, tatlı bekleyiş sonunda gerçekleşmiş, ALLAH can pekliği versin, 20 gün sonra gözleri açılıp ayaklanmaya başladılarmı değmeyin keyfine.:D

esgül73 22-11-2014 16:06

Çok tatlı bu yavrular..Onları sevecekleri aileleri olsun.

tourkana 24-11-2014 09:23

Güzel yorumlarınız ve beğenileriniz için teşekkürler.
Şu anda yaşayan 8 yavrumuz var. 6. doğan ve bugün sabaha karşı doğurduğu içinde ölmüş yavru ile beraber 10 adet yavru yaptı hem de ilk anneliği..
Bu ırk çok özel ve çok nadir bulunan bir ırk, umarım kıymetini bilen kişilere sahiplendirebilirim yavruları.
Bugün ölü yavruyu çıkartırken oldukça zorlanmış, kaldığı depoda ortalığı kan ve plasenta gölüne çevirmişti. Çok da bitkindi , kirli olan arkası yuvaya gelmesin diye yarısı seramik üzerinde oturuyordu. altını iyice sildim, ekmek ve kemik suyu ,peynir yedirdim.
Umarım iyi beslenir, yavrular vampir gibi süt emiyorlar.:(
Konu ile ilgili tecrübesi olanlar yorum yaparsa sevinirim.

Veterinerler işi ticarete dökmüşler, getirin röntgen çekelim onu yapalım cerrahi müdahale gerekebilir falan dediler, ama biraz daha iyi olunca gerek olmadığına karar verdim .
Yine de son çare veteriner tabi ki.

A_NOMAD 24-11-2014 19:56

Sayın Tourkana, profesyonel düzeyde bilgi sahibi değilim ama son mesajınızı okuyunca çok endişelendim ve şöyle birkaç küçük öneride bulunma ihtiyacı hissettim; kanaması devam etmiyorsa, beslenmesine ve sıvı alımına dikkat ederek (sık aralıklarla beslemeniz bu konuda faydalı olabilir çünkü halsizliği nedeniyle küçük miktarlar tüketebilecektir) toparlanmasını sağlayabilirsiniz, dinlenmesi de gerekir tabii ki ancak yavrular varken o biraz zor...

İçeride başka ölü bebek olmadığından emin olmanız için röntgen gerekli olabilir :(

Eğer enfeksiyon bulgusu ile karşılaşırsanız (ateş ölçme şansınız olmayacaktır ama yemeyi-içmeyi reddetmesi, sürekli bitkin olması, kusma-ishal gibi sıkıntıların ortaya çıkması gibi) tereddütsüz hemen veterinere götürmelisiniz, ölü doğum yaptığı için enfeksiyon riski altında.

Elbette tekrar kanama başlarsa da hızlıca veterinere gitmeniz hayati önemde olacaktır.

Umarım hiç sorun yaşamadan bu dönemi atlatırsınız, anne de yavrular da sağlıklı şekilde hayatlarını sürdürürler...

Bu arada anneye bayıldım ;)

tourkana 25-11-2014 12:12

Sağolun, anneyi de yavrulaı da sevmeye beklerim :)
Birazdan veteriner gelecek umarım herşey yoluna girer..

A_NOMAD 25-11-2014 13:01

Umarım bir sorun yoktur ve olmaz, muayene sonucundan haberdar edin lütfen...

Yavrular biraz ele avuca gelsin de bakarsınız Kelebek çalısı ile birlikte çıkıp gelmişiz dünya güzeli anneyi ve yavrucukları sevmeye ;)

Ozlem A 26-11-2014 10:10

Sayın tourkana, yavrularınızı güle güle büyütün. Güvenilir bir veteriner hekim bulmak çok zor bir iş. Kedilerim için Kozyatağı civarında gördüğüm en hayvansever veteriner hekimi bulunca (Dr. Feridun Bey) çok mutlu olmuştum. Taşındıktan sonra maalesef irtibatımız kesildi ama yakınsanız tavsiye ederim.

tourkana 26-11-2014 13:23

Ateşi 40,6 olduğundan ateş düşürücü verildi, ultrason muyanesine göre başka bir yavru olmadığı ama artık parça olduğunu gördüğünden penisilin içerikli iğne yapıldı ,24 saat arayla 4 kere daha tekrarlanacak.
Dün geldiğinde iyiydi ama halsizleşti tekrar. ikinci iğneden sonra toparlar dedi veterinerimiz.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 05:09.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024