agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hayvanlar > Evcil Hayvanlar > Köpekler
(https)

Beğeni Düzeni17Beğeniler
  • 2 Gönderen syılmaz
  • 3 Gönderen syılmaz
  • 3 Gönderen syılmaz
  • 2 Gönderen syılmaz
  • 1 Gönderen Güzin Çakar
  • 1 Gönderen syılmaz
  • 3 Gönderen Güzin Çakar
  • 2 Gönderen adacık

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 19-07-2012, 08:23   #1
Ağaç Dostu

syılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-01-2012
Tarsus Çatalburun ve Tarsus Köpek Barınağı

Dün bir arkadaşımın işi için Tarsus'taydık. Tarsus Belediyesi'nde otururken belediyenin hazırlattığı katalogda Tarsus Köpek barınağı ile ilgili bir kısım vardı. Katalogda Tarsus yöresi kökenli çatalburun cinsi köpeklerin soy ıslahı çalışmalarının yapıldığı ve sahipsiz köpeklerin bakıldığı Köpek Islah evinden bahsediliyordu. Bizde işimiz bitince gidip barınağı gezelim, hem çatalburun köpeklerini yakından görme fırsatı bulur hem de hayatımda ilk defa köpek barınağı gezmiş olurum dedim.

Barınakta görevli iki arkadaş vardı, yardımcı olmaya çalıştılar. Sahipsiz köpeklerin istenildiği takdirde ücretsiz sahiplendirildiğini ama çatalburun cinsi köpeklerin barınak dışına verilmediğini söylediler. Çatalburunlar diğer köpeklerden ayrı bir bölümde tutuluyordu. Kendi gözlemim burun yapısının çift parça olması dışında çatalburunlar birbirine pek benzemiyordu. Sanıyorum başka cins köpeklerle kanları çokça karışmış.

Eklenen Resimler

syılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-07-2012, 08:29   #2
Ağaç Dostu

syılmaz's Avatar

Barınağın kendisine gelince, başka barınaklar görmediğim için kıyaslama yapamayacağım ama bana göre temiz sayılabilecek bir yerdi. Çok sayıda köpeğin birarada olmasından dolayı hafif rahatsız edici bir koku vardı ama dayanılmaz ağır bir koku yoktu. Köpeklerin yattığı yerler, su kapları vs. temizdi, genel mahallerde temizdi.

Eklenen Resimler

Eski 19-07-2012, 08:36   #3
Ağaç Dostu

syılmaz's Avatar

Barınakta dişi köpekler ayrı bir bölümde, yavru ama annesi olmayan köpekler ayrı bölümde, yavrusu olan dişi köpekler ayrı bölümde tutuluyordu. Sanıyorum bu şekilde köpeklerin birbirine zarar verme ihtimali en aza indirilmeye çalışılmış.

Eklenen Resimler

Düzenleyen syılmaz : 19-07-2012 saat 08:37 Neden: İlave
Eski 19-07-2012, 08:47   #4
Ağaç Dostu

syılmaz's Avatar

Barınakta alman çoban köpeği, husky gibi cins köpeklerde mevcut. Ayrıca melezde olsa iyi bekçilik ya da başka bir iş yapabilecek köpeklerde mevcut. Ne kadar iyi bakılmaya çalışılırsa çalışılsın, sonuçta köpekler için doğal olmayan ve özgürlüklerinin kısıtlandığı bir ortam, hüzünlenmemek pek mümkün değil.

Şimdiye kadar köpek alacak olsam asla barınaktan almam diyiyordum ama barınağı gezince fikrim değişti. Köpek almayı düşünenlerinde köpek almadan şehirlerinde ki barınakları gezmelerini tavsiye ederim.

Yalnız köpek alacak kişinin unutmaması gereken bir durum, benim gibi köpeğin eğitimli ve iş yapmaya hevesli olmasını istiyorsanız, aile ortamı içerisinde bir rolü olsun istiyorsanız, burada ki köpeklerin sokakta şiddet görmüş olabileceğini, özgüvenlerini yitirmiş olabileceğini, psikolojilerinin sorunlu olabileceğini ve bu sebeple eğitimlerinin yeni alınan bir yavrudan daha meşakatli olabileceğini unutmamaları gerekir. Ama kurtarılmış bir hayatın vereceği huzur başka olur.

Eklenen Resimler

Düzenleyen syılmaz : 19-07-2012 saat 08:48 Neden: Düzenleme
Eski 19-07-2012, 09:07   #5
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-02-2011
Sevgili doğasever, hayvansever ve de avcı kardeşim,

Tanıtım için güzel fotoğraflar koymuşsunuz. Ellerinize sağlık. Barınak büyük, ama oldukça da boş görünüyor. Barınakların temizliği, köpek sayısı ile ilgili olduğundan temiz olması normal. Kalabalık barınaklar ne kadar uğraşılsa da temiz tutulamıyor.

Barınağın tenha olmasına Tarsus'da köpek problemi yok diye sevineyim mi, bakıma muhtaç köpekleri bir yerlere atıyorlardır diye üzüleyim mi bilemedim. (İstanbul'da böyle. Ya kalabalık oluyorlar, ya da köpekleri Çatalca veya Şile'ye atarak tenha ve temiz.)

Çatalburun köpeklerin cinsleri dediğiniz gibi biraz karışmış görünüyor. 2. ve 3. fotoğraflar dışında ben de benzetemedim. Selâmlar...

syılmaz beğendi.
Güzin Çakar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-07-2012, 09:21   #6
Ağaç Dostu

syılmaz's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gçakar Mesajı Göster
Sevgili doğasever, hayvansever ve de avcı kardeşim,
Bu kelimeleri bir arada görmek beni sevindirdi, teşekkür ederim Sn. Gçakar.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gçakar Mesajı Göster
Barınak büyük, ama oldukça da boş görünüyor. Barınakların temizliği, köpek sayısı ile ilgili olduğundan temiz olması normal. Kalabalık barınaklar ne kadar uğraşılsa da temiz tutulamıyor.
Sn. Gçakar, aslında fotoğraflarda boş gözüküyor ama ben fotoğraflayamadım pek, 2. mesajımda 2., 3. ve 4. fotoğraftaki kulübelerinin herbirinin içinde ayrı bir köpek (bazısı yavruları ile) var, 100'e yakın köpek vardı diye tahmin ediyorum. Yine de bilemiyorum tabi belki başka barınaklara göre köpek sayısı az olabilir.

Bir de anladığım kadarı ile bu barınak dışarıdan gönüllü vatandaşlardan çokça yardım görüyor.

Güzin Çakar beğendi.
Eski 19-07-2012, 09:23   #7
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-02-2011
Ben kızımı minicikken (3 aylıkmış) barınaktan almıştım. Şimdi 9 yaşında olmasına rağmen hâlâ mahsun, hâlâ çekingen. Sarsaklığıyla bizi devamlı güldüren ailemin sevgili üyesi. Pişman mıyım? Asla.

maki01, çisem ve syılmaz beğendi.
Güzin Çakar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-07-2012, 10:03   #8
Ağaç Dostu

adacık's Avatar

Giriş Tarihi: 15-03-2011
Yavru alacağınız köpeğe vereceğiniz eğitim de köpeğin karakteristlik özelliği oranında olacaktır. Barınaktan sahiplenilmiş köpekler maalesef travmalı köpekler olabilir ama size olan minnettarlıkları inanın herşeye değer. Biz 5 yıl önce kırma olduğu anlaşıldığı için barınağa bırakılan (araba ile getirip barınak kapısına atılıp gidilmiş) 4 aylık bir cocker evlat edinmiştik.

Bir de yavru köpek her zaman daha zahmetlidir. Tuvalet eğitimi aylarca sürebilir. En az 3-4 ay her yere işer kakasını yapar. Süt dişleri değişene kadar bulduğu herşeyi ısırır, kemirir, yavru iken bir çok hastalıkla karşılaşabilirsiniz, gençlik hastalığından yavrunuzu kaybedebilirsiniz, yetişkin köpeklerle bu sorunu yaşamazsınız.

maki01 ve syılmaz beğendi.
adacık Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-07-2012, 22:36   #9
Ağaç Dostu

iris41's Avatar

Giriş Tarihi: 05-02-2009
Hep bir köpegim olsun istedim yerine bakabildigimden kedilerim oldu .
Barınakları gördükce icimde tarifsiz bir yalnızlık ve atılmışlık duygusu sarıyor. Yaşlılar evini ziyaret edeniniz oldumu hic ? ne demek istedigimi anlarsınız
Sevilmek varlıgını yaşadıgını en önemlisi önemsendigini bilmek yabancıda olsa sizi dinleyen hal hatır soran karşınızda canlı kanlı biri.
barınaklara gelince acaba ne hisedeler nasıl bir hayattırki zalim karın doyurmaktan öteye gitmeyen bir kısır döngüdür .
istedikleri okşanmakmı yoksa kızgınlıkmı onları ele geciren duygu nedir bakışlarında korkunun hüküm sürdügü umudun olmadıgı bir sahipsizlik .
Yinede sokakta itilip ezilip, dili dışarı cıkmış cöpte kırıntı bulmak icin gece dolaşıp gündüz uyuyamamak gibi dertleri olan sokak köpeklerini gördükce barınaklara sempatim artıyor ne garip kötü şartların iyisine sahipler

iris41 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 00:36.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024