agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hayvanlar > Evcil Hayvanlar > Köpekler
(https)

Beğeni Düzeni81Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 18-03-2012, 15:26   #1
Ağaç Dostu

agozce's Avatar

Giriş Tarihi: 27-04-2007
Galeri: 4
Hayvanlara İşkence Konusunda Lütfen Tepkinizi gösterin

Seri katiller üzerinde yapılan bir araştırma; Hepsinin küçükken hayvanlara işkence yaptığını ortaya çıkarmış.

Lütfen bir mail de siz yollayın.

+18 VAHET! (MELEK OLDU) G.Antep'te Gzleri Oyulup ukura Atlan Bebek Hakknda Dileke - Hayvansever Gazetesi

Düzenleyen agozce : 18-03-2012 saat 21:33
agozce Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-03-2012, 15:34   #2
Ağaç Dostu

agozce's Avatar

Bir de bu habere bakın...

Moskova Halkına sevgiler...

https://www.facebook.com/profile.php...type=1&theater

Eski 18-03-2012, 16:31   #3
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Giriş Tarihi: 11-10-2007
Galeri: 3
Ben de dilekçeleri yolladım. Diyecek hiç bir şey bulamıyorum.

Şimdiye kadar böyle bir serzenişte bulunmamıştım ama ağaçlar.net'teki üye arkadaşlar olması gerektiği kadar ilgili değiller bu tür konulara... En azından bir dilekçe o da kopyala yapıştır yoluyla hiç zor değil, belki uyuşuk, vurdumduymaz makamları kımıldatabiliriz...

Her şey saksıdan, ağaçtan, çiçekten ibaret değil bir de hayvan dostlarımız var onları ihmal etmeyelim.

Sûz-i Dilârâ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-03-2012, 16:33   #4
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-01-2008
Galeri: 44
Sn. agozce,

ilk mesajda linkini paylaştığınız vahşet haberi ile ilgili olarak bir türlü kendime gelemediğimden hala nutkum tutulmuş durumda.

Söyleyecek kelime dahi bulamıyorum, cümle kurmak bir yana dursun. Düşündüğüm yegane şey şu ki, nasıl medeni bir toplum olacağız?

İçim acıyor çünkü neden böyle bir toplum olduğumuz ve neden medeni bir topluma doğru gelişemediğimiz ve neden asla tamamen gelişemeyeceğimiz konusunda hangi dinamiklerin etkili olduğunu ve bunların kökten bazı konular olduğunu düşünerek, bu durumun kolay kolay aşılamayacağına olan inancım gittikçe artıyor.

Şiddet bazı toplumlarda eğlence ve zevk unsuruna dönüşmüşse, orada medeniyetten bahsetmek mümkün değildir. İlkel bir toplumuz hala!

Ve,

benim için bir hayvanın hayatı, bir insanın hayatından daha az değerli değildir.

agozce beğendi.
kelebek çalısı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-03-2012, 16:49   #5
Ağaç Dostu

İkinci mesajınızda geçtiğiniz haberin linkine gelince, bu konuyla ilgili çeşitli video haberlere de bir göz attım ve Rus halkının kitap okuma seviyesinin ne kadar yüksek olduğunu, halkın ne kadar fakir ve zor durumda dahi olsa evinde bir köpeği beslediğini, yaşamı ortaklaşa paylaştıklarını bildiğimden inanın hiç şaşırmadım.

agozce beğendi.
Eski 18-03-2012, 16:52   #6
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Kapkara bir cehaletin tam ortasında yaşıyoruz...

Eski 18-03-2012, 17:01   #7
Ağaç Dostu

agozce's Avatar

Valla arkadaşlar artık hayvanlar benim için insanlardan çok daha önemli.

Çünkü İnsanlar, insan olma özelliklerini kaybetmiş artık. Hayvanlar ise aynı doğallıklarında ve özünü koruyor..

selis beğendi.
Eski 18-03-2012, 19:51   #8
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 637
Öğlen gördüm mesajınızı. Ağladım... Gözümün önünden gitmiyor fotoğraf, yine gözlerim doluyor...

Geçen hafta haberlerde bir insan bozuntusunun minibüsüyle, iki kuruş para kazanabilmek için el arabasıyla hurdacılık yapan garibanın üzerinden isteyerek nasıl geçtiğini görüp dehşete düşmüştüm. O adam kaza diye iki günde salıverilmiş, kamera görüntüleri ortaya çıkınca, adam öldürmeye teşebbüsten yeniden içeriye alınmış. En çok 6 ay yatar çıkar herhalde... Üzerinden geçtiği gencin ise beli kırılmış, omzunda, kaburgalarında da kırıklar var.

O kamera görüntüsü gözümün önünden gitmiyordu, şimdi bu yavrucağızın hali...

Kimbilir sokakta yürürken, kafede, çay bahçesinde, otobüste otururken kaç acımasızla karşılaşıyoruz? İyi bir insan olarak yetiştirmeye çalıştığım evladımın, bir gün o acımasız, vicdansızlarla karşılaşmasından o kadar korkuyorum ki...

limon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-03-2012, 21:04   #9
Ağaç Dostu

kedicik's Avatar

Giriş Tarihi: 08-01-2011
İnanılır gibi diğil.O minicik yawruya bu kötülüğü yapana isim bulmakta zorlanıyorum.Resmi görüncesi baktım baktım dehşetee kapılmamak mümkün diğil.Nasıl kıyarsınız miniciik bi bebek o.Aklım almıyor düşündükçe diyorum nasılda acı çekmiştir..kendi dilinde yapmayın demiştir,ama o vicdansız(laR) aldırış etmemişler..böyle olduguunudüşünmekte acımı kat ve kat artırıyor..merhamet duygusundan yoksun ,insandan herşey beklenir..

Yavrucak melek olmuşta bu zalimleriin elinden kurtullmuş..
Ne demişler kork ALLAH'tan korkmuyandan....

kedicik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-03-2012, 21:12   #10
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-02-2011
Sayın agozce,
Dilekçe de yazarım, imza da atarım ama o sayfaya bir daha giremem,o fotoğrafı bir daha görmeyi kaldıramam. Görür görmez sayfadan kaçtım.Sizden dilekçeyi buraya kopyalamanızı veya özelden göndermenizi istesem çok şey mi istemiş olurum.

İnsan denilmeyi haketmeyen yaratıkların yaptıklarını aklım almıyor.

hepgül beğendi.
Güzin Çakar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-03-2012, 22:16   #11
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Giriş Tarihi: 19-01-2007
Galeri: 22
Önce son meseajı sonrada tüm mesajları okudum. O sayfaya nasıl gideceğim diye de korkmaya başladım.
TV lerde haberlerde buna benzer haberler çıkınca genelde başka kanalara geçiyorum. Gerçi kafamızı kuma gömmek gibi oluyor ama diğer türlüde içimiz acıyor.
Hayvan haklarına saygı ve işkencecilere tepki diye yazılıp görseller kaldırılmış olsa tepki daha mı az olur dersiniz. Burada toplu bir imza kampanyası başlatılıp topluca gönderilemez mi.
Ya da sayfadaki vahşet sansürlense.

Harun Parlak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-03-2012, 23:13   #12
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Ben hayvan hakları ve çevre konularında ağaçlar.net olarak hep birlikte hareket etmemiz gerektiğini düşünürüm baştan beri. Sayımız azımsanacak ölçüde değil, girmeyenleri saymasak bile foruma düzenli giriş yapan üye sayısı bile bir taşı yerinden oynatacak sayıda. Güçlü bir STK oluşturabiliriz.

Eski 18-03-2012, 23:44   #13
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-10-2011
Bu vahşete bakamadım bile...

Ağaçlar net. olarak toplu bir kampanyanın, diğer sosyal paylaşım sitelerine duyurularla daha çok kişiye ve dolayısıyla amaca ulaşabileceği düşüncesindeyim. Ben (iki adres haricinde) tüm adreslere kampanya dilekçesini yolladım.

Allah beni bunları yapanlarla karşılaştırmasın derim hep...
Kendime hakim olabilecek mantığı yitirebilirim sanıyorum.

Bu hayvanlar o kadar savunmasız lar ki!
Hepsi sıcak yatacak bir yer ve bir lokma yiyecek umudunda. Hele bir de onları biraz sevdiniz mi değmeyin keyiflerine. Kapınızda yatar hepsi.
Bu kış ülkenin her yeri çok soğuk geçti. Sokak hayvanları için ise hayat daha da zor oldu.

Ben bu vahşetin bir benzerini bir gün bizlerin de bilmeden yapmasına engel olmak için buradan bir uyarıda bulunmak istiyorum.

Bu kış 2 aylık yavru bir kedi, çalışmayan arabanın kayışına aracın çalışmasıyla patisinin birini kaptırdı. Soğuktan kendini korumak için orada yattığını araç sahibi tabii ki bilemezdi.

Ama ben tüm araç sahiplerine; araçlarını çalıştırmadan önce arabalarına ses çıkartacak şekilde vurmalarını, altta bir hayvan varsa eğer onun kaçması için bir süre beklemelerini rica ediyorum.
Yavrumuz kangren olasılığıyla, sağ arka bacağını kalçadan kaybetti. Bir hafta küvözde yoğun bakım ünitesinde tuttuk. Yavrucuk sanki hep üç bacaklıymış gibi oyunlar oynamakta. Ama buna sebep olduğunu düşünen araç sahibi vicdanen ömür boyu rahatsız olacak.

Hepimizin başına gelebilecek bu olayı lütfen dikkate alalım.

çisem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-03-2012, 00:38   #14
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-08-2011
??????...... Çok çok üzgünüm. Ağlamamında bir önemi yok. Yaratılmış tüm canlıların içinde en üstünü insan. Ama bir insan böyle yapmaz, yapamaz ,merhamet ve şevkatlidir insan. Allahtan korkar. Yani kendini insan diye tanıtan bir kişi bunu yapmamalı. Lütfen imza için resimlerin olmadığı bir adres rica etsem bende.

Güzin Çakar beğendi.
hepgül Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-03-2012, 03:32   #15
Ağaç Dostu

agozce's Avatar

(Fotograflara bakamak istemeyenler için dilekçe örneği..)

Aşağıda örneği verilen dilekçeyi, kopyala yapıştır yöntemiyle ekledikten sonra ADINIZI VE TC. KİMLİK NUMARANIZI lütfen aşağıdaki adreslere gönderiniz. Ad ve kimlik no yazılmayan dilekçeler kabul olmamaktadır. ÜSTTEKİ RESİMLERİN HEPSİNİ DE EK OLARAK YA DA KOPYALA YAPIŞTIR YÖNTEMİYLE GÖNDERİNİZ. Bilgilerinize arz ederim.

15.03.2012

KONU: GAZİANTEPTE İŞKENCE GÖREN KÖPEK HAKKINDA (Mailinizde konu kısmına yazılacak)

Sayın Yetkili

Gaziantep'te savunmasız hayvanlara yapılan şiddet, işkence gittikçe artmaktadır. Vahşet ve saldırganlık kime, neye yönelik olursa olsun aynıdır. Hayvanlara eziyet edebilen kişi canlılara karşı sevgiden yoksundur ve her zaman insanlara da zarar verme potansiyeline sahiptir. Çocuklarımıza daha küçücük yaştan itibaren insan, hayvan tüm canlıları sevmeyi, korumayı, onlara merhamet duymayı, her canlının yaşam hakkı olduğunu ve bunun önemini anlatamamışsak, bizler suçluyuz. Vahşeti göre göre vahşileşen; acımasızlığı göre göre acımasızlaşan, şiddeti göre göre şiddet uygulayan, ölümü izleye izleye öldürmeyi doğal karşılayan çocuklarımız gelecekte nasıl birer yetişkin olacaklardır.

Sokaklarda yaşayan hayvanlarımızın yaşam alanlarını bizler işgal ettik, her yeri betonlaştırdık. Bir parça ekmek için sokaklarda kilometrelerce yürüyen sahipsiz hayvanları tarihte biz evcilleştirdik şimdi sokaklarda görmek istemiyoruz.

Gaziantep halkından bu konuda merhamet ve duyarlılık bekliyoruz.

Aşağıdaki fotoğraflarda işkence gören köpek ve Valiliğe, ilgili tüm kurumlara gönderdiğimiz dilekçemiz yer almaktadır.

Ayrıca, bu konu Medya, sivil toplum örgütleri, partiler, kurumlar, müftülükler, muhtarlıklar ve tüm birimlere iletilmiştir.

İsim soyisim

T.C Kimlik No:

Tarih: 15.03.2012

Konu: Gaziantep’te işkence gören köpek hakkında çalışmalar yapılması.

GAZİANTEP VALİLİĞİ MAKAMINA

Aşağıda fotoğraflarını göreceğiniz köpek, Gaziantep’te kimliği bilinmeyen kişi ya da kişilerce işkence görmüş, canlı canlı gözleri oyulmuş ve Telekom çukuruna atılmıştır. Son haftalarda hayvanlara yapılan şiddet, işkence artmıştır. Bölgede başarılarıyla adından söz ettiren Gaziantep’te hayvanlara işkencenin yaygın olması hem toplum hem de yöneticiler açısından, utanç ve üzüntü kaynağı olmalıdır. Hayvana bu şekilde işkence yapanlar, toplumun arasında dolaşmaktadırlar. Belki de bundan sonraki kurban bir çocuk, kadın veya yaşlı bir insan olabilir. Benzer olayların tekrar yaşanmaması için, bu vahşeti yapanların bulunması, konuyla ilgili tüm birimlerin bölgede çalışma yapması gerekmektedir.

Köpeğin ihbar edildiği bölge Osmangazi Mahallesi, polis evi ve çocuk hastanesi civarındadır. Gaziantep Barınağı görevlilerince bölgeden alınan köpek kısa bir süre sonra ölmüştür.

Biz, hayvan hakları savunucuları olarak, bu vahşeti yapan kişilerin bulunması için, öğrenebileceğimiz bilgileri, ilgili birimlerle paylaşacağız.

Bu olaydan yola çıkarak;

1. Gaziantep İl Çevre Ve Orman Müdürlüğü denetim elemanlarının, Belediye yetkililerinin, Gaziantep Emniyet Müdürlüğünün konu hakkında soruşturma başlatıp, istihbarat çalışmalarının yapılmasını,

2. Polis evi ve hastanede bulunan mobesa kayıtlarının incelenmesini,

3. Gaziantep Müftülüğünün bu bölgede ve tüm camilerde şiddete karşı ve ayrıca hayvanların yaşam haklarına ilişkin düzenli vaaz vermesini,

4. Milli Eğitim Müdürlüğünce, şiddete eğilimli çocukların yoğun olduğu bölgelerde bulunan okullarda hayvan hakları konusunda eğitsel çalışmalar yapılmasının sağlanmasını,

5. Hayvanlara işkence eden kişi veya kişilerin tespit edilerek adli ve idari işlem başlatılmasını ve cezalandırılmalarını talep ediyoruz.

Müracaatımıza ilişkin 4982 ve 3071 sayılı yasalar gereği bilgi ve cevap verilmesini emir ve müsaadelerinize saygılarımla arz ederim.

İsim soyisim

TC KİMLİK NO:

TELEFON:

EMAİL:

DAĞITIM; Bimer, Orman ve Su İşleri Gaziantep Şube Md, Büyükşehir ve ilçe belediyeleri, Kaymakamlıklar, Emniyet müdürlüğü, yerel basın

GÖNDERİLECEK ADRESLER

bim@gaziantep.gov.tr,

gaziantep@cevreorman.gov.tr,

mahmut.karatepe@gmail.com,

•gaziantepmem@meb.gov.tr,
•yemliha.aksoy@gaziantepsaglik.gov.tr,
•gaziantep@egm.gov.tr,
gaziantepcbs@adalet.gov.tr,
•bim@gantep.bel.tr,
gesob@gesob.org.tr,
•ecelik@beyzasayfagazetesi.com,
•bizdevarizgazetesi@gmail.com,
•info@gaziantep27.net,
•gaziantep27@gaziantep27.net,
•info@gaziantepdenge.com,
•gaziantepdenge@gmail.com,
•dogusgazetesi27@mynet.com,
•haber@gazeteekspres.com,
•info@gaziantepgapgazetesi.com,
•info@guncelgazete.com,
•info@gaziantepgunes.com,
•info@gaziantephakimiyet.com,
•gaziantephakimiyet@gmail.com,
•olaytv@olaymedya.com,
•info@gaziantepolusum.com,
•info@gaziantepsabah.com,
•gaziantepsabah@yahoo.com,
•info@gundem27.com,
•haber@kent27.com,
•info@metropolgazetesi.com.tr
•info@parantezgazetesi.com,
•info@telgraf.net,
•info@yenicizgihaber.com,
•bilgi@yesilnizip.com,

Eski 19-03-2012, 04:27   #16
Ağaç Dostu

agozce's Avatar

''Eğer aç ve kimsesiz bir köpeği alıp bakar ve rahata kavuşturursanız sizi ısırmaz. İnsan ve köpek arasındaki temel fark budur.'' -Mark Twain-

kedicik ve hepgül beğendi.
Eski 19-03-2012, 08:47   #17
Ağaç Dostu

kedicik's Avatar

Sn. AGOZCE öncelikle size ve bu konuya destek veren tüm arkadaşlara teşekkür etmek istiyorum.Dün olayın dehşetiinden ve üzüüntüden yazamadım..

Hep eğitim diyoruz ya aileden yetiştirme tarzı çok önemli.Burada Elazığ'ın hepsi diğilsede çoğu kesiim en azından benim yaşadığım ilçede hayvanlara karşı eziyet içerisiindeler..minicik çocuklar bile köpekleri taşlamaktalar.Boynuna ip bağlayıp bi harabe evee kilitlemekteler...kulaklarını kesiyolar..neymiş kesincesi çok daha iyii duyarmış..hemen hemen her çocugun elinde bi köpek özellikle yazın..ben elimden geldiği kadarı ile müdahale etmeye çalışıyorum..fakat hepsine yetişmem mümkün olmuyor..ve bu yaptıklarından keyif alıyorlar..taşlıyolar anneside yanında gülüyorr.. yapma yavrum diyeceğine bide gülüyomusun diyosun pişkin pişkin bide sana sırıtıp nolcak ki deniyor..kime neyi anlatacagını bilemiyosuun en son ALLAH'tandamı korkunuz yok diyosun sadece bakmakla yetiniyolarr.Hayvancıklar o kadar canlarından bezmişler ki yiyecek veriyosun taşa alışıncası algılıyamıyolar yemek verdiğimizii.İnanın hiç kimseye zararları yok ,ama sürekli şiddet gördüklerinden zaman zaman onlarda savunma mekanizması olarak havlaya biliyolar.Çok üzücü..bak bak ağla nereye başvurursan vur hayvan diğilmi gibii bi zihniyet gelişmiş burada... söleyecek söz çokda duyan yokkk..

Eski 19-03-2012, 09:47   #18
Ağaç Dostu

gülenmelek's Avatar

Giriş Tarihi: 16-04-2007
Galeri: 2
Aslında, hem yazacak o kadar çok şey var, hem de yazacak hiç birşey yok.
Dünya döndükçe, var oldukça kötüler de maalesef o-la-cak !

pria ve kedicik beğendi.
gülenmelek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-03-2012, 10:52   #19
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-08-2011
Daha çok mail ve imza için,

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi agozce Mesajı Göster
Seri katiller üzerinde yapılan bir araştırma; Hepsinin küçükken hayvanlara işkence yaptığını ortaya çıkarmış.

Lütfen bir mail de siz yollayın.

+18 VAHET! (MELEK OLDU) G.Antep'te Gzleri Oyulup ukura Atlan Bebek Hakknda Dileke - Hayvansever Gazetesi
Facebook sayfamdan tüm arkadaşlarıma duyurdum. Ne kadar çok imza ve dilekçe olursa o kadar etkili olur (!) diye düşünerek...

Söylenecek söz çok, yazılacak yazıda çok ama.....bazı olaylarda her ikiside bitiyor. "Allah yardımcımız olsun"

hepgül Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-03-2012, 13:15   #20
Ağaç Dostu

Hayvanlara karşı yapılan eziyet ve işkence davranışlarını uygulayan kişilerde aslında altta yatan sebebin aile içi şiddet öyküsü olduğuna inanıyorum.

Bu işkenceyi yapanların da büyük ihtimalle küçük yaştaki çocuklar olması muhtemeldir.

Bir hayvana şiddet uygulayan çocuk aslında evinde gördüğü, şahit olduğu veya direkt olarak yaşadığı şiddeti yansıtmaktadır aslında. Hayvanlara zulum uygulamak, güç ve gücü kontrol etmek isteği ile birincil olarak bağlantılıdır.

Kendisini haksızlığa uğramış, hayal kırıklığı ve öfke içinde kalan çocuk, bu yaşadığı travmdadan kaynaklı duygularını yansıtacak bir arayış içine girer, artık ancak bir kişiyi veya bir hayvanı domine etmeye çalışarak kendisini güçlü ve kendine güvenli hissedebilecektir ve bu şiddeti etraflarında kendilerinden daha korunmasız olan bir varlığa, bir hayvana karşı uygulama yoluna gider.

Evdeki şiddet, çocukların hayvanlara karşı gösterdiği şiddetin arka bahçesidir.

Bu olayların ardında aslında sebepleri çok derinmiş gibi görünen, fakat travmatik geçmişlerinden kaynaklanan psikolojik bozukluk içindeki insanların var olduğunu hepimiz biliyoruz, görüyoruz.

Toplumda, aramızda yaşamaya devam ettikleri sürece, her canlı, her an tehdit altında ne yazık ki.

Herşey anne ve babada bitiyor. Ruh sağlığı bozuk nesiller yetişiyorsa, ruh sağlığı bozuk ebeveynler bunun tek sorumlusudur.

Toplumun çöküş içinde olduğunun göstergesi işte bu belirtilerdir.

Eski 19-03-2012, 13:55   #21
Ağaç Dostu

ilksenozturk's Avatar

Giriş Tarihi: 19-04-2007
hayvanlar ve çocuklar

bir psikologun yazısını okumuştum çok önceden bir gazetede,
şiddet konusu ile ilgili çalışmaları olan bir psikolog.
aile içi şiddet problemleri karakol- mahkeme vb kurumlara yansımış ailelerin çocukları üzerinde bir çalışma yapmış,
çalışmada 2-5 yaş arası çocuklar kullanılmış
önlerine bir kalem ve üzerinde yavru kedi, köpek resimleri olan kağıtlar verilmiş
bu çocukların istisnasız hepsi öfke ile kalemi alıp hayvan resimlerinin üzerini karalamış, gözlerini delmeye çalışmış, kağıdı yırtarcasına ve hınçla çizmişler, çizmişler, çizmişler...
istisnasız hepsi...
psikolog yazısında 'öfkelerini boşaltıyorlardı, büyük bir sinir ile yapıyorlardı bunu' diye çocukların halini ifade ediyordu.

konuyla birebir ilgili değil ama bize hayvana şiddetin çok büyük şeylerin göstergesi olabileceğini gösteriyor

Düzenleyen ilksenozturk : 19-03-2012 saat 13:57 Neden: yazım hatası
ilksenozturk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-03-2012, 14:22   #22
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ilksenozturk Mesajı Göster
bir psikologun yazısını okumuştum çok önceden bir gazetede,
şiddet konusu ile ilgili çalışmaları olan bir psikolog.
aile içi şiddet problemleri karakol- mahkeme vb kurumlara yansımış ailelerin çocukları üzerinde bir çalışma yapmış,
çalışmada 2-5 yaş arası çocuklar kullanılmış
önlerine bir kalem ve üzerinde yavru kedi, köpek resimleri olan kağıtlar verilmiş
bu çocukların istisnasız hepsi öfke ile kalemi alıp hayvan resimlerinin üzerini karalamış, gözlerini delmeye çalışmış, kağıdı yırtarcasına ve hınçla çizmişler, çizmişler, çizmişler...
istisnasız hepsi...
psikolog yazısında 'öfkelerini boşaltıyorlardı, büyük bir sinir ile yapıyorlardı bunu' diye çocukların halini ifade ediyordu.

konuyla birebir ilgili değil ama bize hayvana şiddetin çok büyük şeylerin göstergesi olabileceğini gösteriyor

Sn. ilksenozturk,

bence tam da konu ile alakalı bir konuda, paylaştığınız bu örnek olay ile konuyu pekiştirmiş oldunuz. Sağolunuz.

Çocuk sahibi olan ebeveynler, eğitimciler, yakın akraba ve çevrelerinde küçük çocukların davranış ve ruh hallerini yorumlayan sorumluluk sahibi herkes bu konuda taşın altına elini koymalı. Bir şekilde sorumluluk duygusu ile eğer böyle bir şiddeti çocukta yakalarsa, zaman kaybetmeden harekete geçmeli.

Küçük yaşta düzeltilmesi gereken bu sağlıksız davranışlar için zaman geçtikçe eller kollar bağlı kalabilir. Bu travmatik bozukluklar, ruhlardan silinmeyebilir.

Bizler çocukların gözünde rol model olabileceğimizi bildikten sonra, bu bilinç düzeyinde olan yetişkinlerin şekillendireceği çocukların hayvansever, doğasever, hümanizma duygusu gelişen, sorunlarını konuşarak çözmeyi öğrenmiş çocuklar yetiştirmesi zor olmamalı.

Tepki göstermek illa ki her zaman legal yollara başvurmak veya fanatikçe hayvan koruma derneklerine kayıt yaptırmak değildir. Sıradan her insanın yapabileceği bir şeyler var.

Önce kendimizi eğitelim. Sonra çevremizi.

Saygılar.

Eski 19-03-2012, 16:28   #23
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-10-2011
Sorunun temelinde insanın sevgisizliği ve bu sevgisizliğin sonucunda hiç bir zaman insan olma yetilerini geliştirememesi yatmakta bana göre.
İnsanı sevmeyen kişiden bir başkasını ya da doğayı, hayvanı sevmesi beklenemez.

Bu tarz insanlar öyle çok ki çevremizde.
Hayvanlar onlara pislik yaratıklar olarak tanıtılmış. Pist, hoşt, kışt sözlerine bir de yüzlerindeki o ekşimiş, çirkin ifadeyle birleştirdiklerini gördüğümde artık bu tür insanları tanıyorum diyebilmekteyim.
Bu insanlarla mücadele çok zor. Bu insanlar nerde yetişmiştir diye soruyorsunuz kendinize.
Aileler genelde, hayvan sevgisi kavramından uzak büyütmüş bu insanları.
Bu da ister istemez kişilik bozukluğu yaratmış. Böyle insanlar maalesef toplumun her kesiminde mevcut.

Falanca cins (marka) hayvanını gezdiren bir doktorun sokak hayvanına sadece yanlarına geldi diye tekme attığını da gördüm. Sabah akşam köpeğini "itina ile" gezdirmektedir bu doktorumuz. Sadece kendi köpeği özeldir, cinstir egosunda içimizden biridir işte. Eğitimine yakışmayacak saçma sapan açıklamalar yapar zırvalar karşınızda. Onun inadına kendi köpeği, sokak köpeğiyle arkadaş olmak ister.
Bu insana ne verilebilir sizce? Eğitimi tam ve görüntüde mükemmel bir aile geçmişine sahip.
Tek sorunu; hayatındaki her "şeyin" maddi bir karşılığı olması gerektiği fikri öğretilmiş ona. Pahalı aldığı cins köpeği onun malını, canını korumak içindir. Her ilişkinin bir çıkara dayalı olması gerektiği meselesi kısacası.

Lüks villasının bahçesine yavrulayan kediyi ve yavrularını çöpe atan 60 yaşlarında bir
bayanın gözlerindeki hayvan nefreti de ayrı bir kişilik bozukluğu.
Bahçesine düzenli mama bırakan ingiliz vatandaşa her türlü tacizi kendine hak görüp, karakolda sonuçlanacak mülkiyete zarar davasında (kuru mamanın lüks döşemesine bıraktığı yağ lekeleri) utanmadan nüfusunu kullanma çabası, akıllara zarar bir hak arama olarak dillendirebilmesi gibi...
Bu kadın tüm hayvanlardan nefret ediyor. Aynı zamanda da aşırı bitki sever biri. Bahçesine yaklaşmanız mümkün değil.
Bitkilerine dışarıdan her tür zarara karşı yüksek ferforjeyle kapatmış. Bizim hamile kedimiz için de güvenli, en azından köpeği olmayan bir korunak amacıyla doğum yaptığı bu bahçede yavrular fidelerine zarar vermekteymiş.

Ben bu utandığım kendi insanlarımı toplumun ciddi sorunu görüp, ingiliz hayvanseverlere açıklayamamaktayım.
Her ne kadar sokak, mahalleler olarak kendi sokak hayvanlarımızla ilgili her tür mücadeleyi veriyorsak ta, bu insanlarla uğraşmak daha çok zamanımızı alıyor.

Sonuçta eğitim temelden verilmeli,
hayvan-doğa sevgisi okullarda "insan olmanın şartı" olarak,
eğitim sisteminde temel ders olarak yerini almalı.

Düzenleyen çisem : 19-03-2012 saat 16:32 Neden: imla
çisem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-03-2012, 17:24   #24
Ağaç Dostu

agozce's Avatar

Evet şiddet ailede başlıyor. O insanlık düşmanı savaş kararını kolayca verebilenler....sevgi dolu ortamda büyümeyenlerdir....

Ne eğitim sistemimiz nede kültürümüz insan yetiştirme ye uygun bizim. Ağaç yaşken eğilir diyen bir kültürde yetişiyoruz. Ağacı bile daha küçücükken doğrayıp, budayıp sakatlıyoruz. Oysa ağaç yaşken serpilip büyümeli...özgürce gelişebilmeli...

Bu ülkede -veya dünyada- her isteyen araba yapabiliyor mu? Her isteyen doktor, mühendis olabiliyor mu? Hayır, bunları yapmak istiyorsa en az 25-30 yıl eğitim alıyor ki çoğu zaman buda yetmiyor....

Ama her isteyen çocuk yapabiliyor. Ben de bunu anlayamıyorum. İnsandan daha değerli bir şey yok diyoruz ama o insanı yapmak, yetiştirmek için hiç bir yeterliliğe gerek yok. Nasıl yani....İnsan tenekeden yapılan arabadan daha önemsiz o zaman....

Söyleyecek çok şey var ama...sonuç olarak:

Bence her isteyen çocuk yapamamalı. Bunun çok ciddi bir eğiitimi ve yeterlilik koşulları olmalı.

Her isteyen evlensin ama, her isteyen çocuk yapamasın....Bence.

Bir de anlamadığım, neden herkes çocuk yapmak zorunda? Kim koymuş bu zorunluluğu....Nerde yazıyor..

Böyle bir zorunluluk yok. İyi bir hayat verebileceksen çocuk yaparsın. İlerde bana baksın diye yapılan yatırım olsun işinide ise hiç anlamıyorum.
Yoksa sen ona hiç bir şey veremezken o sana nasıl bakacak????????....

Düzenleyen agozce : 19-03-2012 saat 20:23
Eski 19-03-2012, 18:46   #25
Ağaç Dostu

kedicik's Avatar

Hayvanlara karşı yapılan eziyet ve işkence davranışlarını uygulayan kişilerde aslında altta yatan sebebin aile içi şiddet öyküsü olduğuna inanıyorum.

Bu işkenceyi yapanların da büyük ihtimalle küçük yaştaki çocuklar olması muhtemeldir.

Bir hayvana şiddet uygulayan çocuk aslında evinde gördüğü, şahit olduğu veya direkt olarak yaşadığı şiddeti yansıtmaktadır aslında. Hayvanlara zulum uygulamak, güç ve gücü kontrol etmek isteği ile birincil olarak bağlantılıdır ..demiş Sn.KELEBEK ÇALISI

Bugün ,bu konuyla alakalı 2 yaşında bi erkek çocugu elinde boyundan büyüük kocaman bi taş önünde de masum bi kedi onu taşla vurmaya çalışıyordu..kedi önde o arkada ona yetişmeye çabasındaydı ,pes dediim ya bu kadar da olmaz anneside az ileriide oturuyorr...şaka gibii gerçekten..

Diğer arkadaşların değerli cümlelerinede aynen katılıyorum

Güzin Çakar beğendi.
Eski 19-03-2012, 19:10   #26
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-02-2011
İlk mesajdan sonra tepki yağacağını düşünmüştüm.Ağaçlar.net olarak güçlü bir STK oluşturabiliriz denildiğinde umutlanmıştım. Sayfa'da şu an 23 yorum, 207 gösterim görünüyor. Sayfa'daki kişiler saymaya çalıştım 10-15 kişi. Doğasever bir sitede bile güçlü bir ses çıkamıyor. Hem de konunun içler acısı olması yanında, bilimsel bir yönü olmasına rağmen.

Yazılanların tekrarı gibi olacak ama, hayvanlara işkence eden çocukların potansiyel suçlu oldukları, ilerde kendi ana-babalarına bile gözünü kırpmadan zarar verebilecekleri, evde-okulda-çevrede tesbit edilerek tedavi edilmelerinin şart olduğunu ifade eden bir yığın araştırma var.

Diğer canlılar önemli değilse, bu çocuklar da mı önemli değil? Sık duyduğum bir laf var 'Önce insan' ne demekse? Bilmeyenlerde, diğer canlılar için parmağını kımıldatmayanlar, insan söz konusu olduğunda kollarını sıvıyor sanacak. Bir bebeğin insan, köpek, kuş, vs.yavrusu olması neyi değiştirir? İçinde merhamet duygusu olmayan,insan yavrusu söz konusu olduğunda olmayan acıma duygusuna nasıl sahip olabilecek?

Markalı köpeğini gezdirirken, sokak köpeğini tekmeleyen doktor, popüler birisinin bebeğiyle sokaktaki adamın bebeğine aynı şekilde bakabilir mi? Fidesini ezen kedi yavrusunu bahçesinden köpeklerin ağzına atan kadın, insan yavrusunu tehlikede gördüğünde, kolundan çekip korumaya çalışır mı? Allah hepimizi böyle yaratıkların şerrinden korusun (dinci değilim, başka ne diyebileceğimi bilmiyorum).

Sevgili Agozce'nin yazdığını azıcık değiştireyim.İnsanlıkla ilgisi olmayan canlılar ortaya salınacaksa, hiç doğmasınlar daha iyi...

Güzin Çakar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-03-2012, 21:05   #27
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Gaziantep şube müdürlüğünden dilekçeme gönderdikleri cevap. Ben e-postayı dün gönderdim. 05-03-2012 tarihli e-postanız diyor. Sanırım bir cevap hazırlayıp jpeg fotoğraf yapmışlar, her dilekçe yazana gönderiyorlar.

Başka ne yapabiliriz acaba?

Eklenen Resimler

Eski 19-03-2012, 21:21   #28
-

Giriş Tarihi: 17-08-2010
Naçizane, eğer bu yetmiyorsa bu olaya ek, görevini yapmadığını düşündüğünüz kişi ve kurumlar hakkında da suç duyurusunda bulunabilirsiniz, tabii ki savcılığa. Kamu davası açmak zorunda kalınacaktır.

Her zerzavatı sokaktaki kameradan izleyen, bunu da izleyiversin bir zahmet... (Esnaf ve apartmanlarda kamera kaydı varsa)

Odeh Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-03-2012, 21:34   #29
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-04-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sûz-i Dilârâ Mesajı Göster
Başka ne yapabiliriz acaba?
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sayın Fatma Şahin Gaziantep'li ve basından izlediğim kadarıyla inisiyatif kullanmaktan çekinmeyen birisi. Konu bir ucuyla da kendisinin sorumluluk sahibi olduğu alanla çakışıyor. Üstte belirtilen çalışmalara da atıfta bulunarak farklı bir dilekçe örneği hazırlanabilirse, kendisine gönderilebilir.

Email 1 fsahintbmm@gmail.com
Email 2 fsahin@fatmasahin.net
Twitter https://twitter.com/FatmaSahin_ASPB
Facebook Fatma Şahin | Facebook

elek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-03-2012, 22:40   #30
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Yarın üniversitenin Hukuk Fakültesi'nden hocalarla konuşacağım. İnşallah okul açıktır ve hocalar da buradadır.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 10:07.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024