agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hayvanlar > Evcil Hayvanlar > Köpekler
(https)

Beğeni Düzeni3Beğeniler
  • 2 Gönderen alpp
  • 1 Gönderen syılmaz

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 27-01-2012, 22:59   #1
Ağaç Dostu

syılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-01-2012
Yurtdışında Akbaş

Biz akbaşın daha ırk standardını bile kesinleştirememişken, A.B.D.'de akbaşa yapılan ırk ıslahının neticelerini göstermek istiyorum.

A.B.D.'den 2 akbaş. Bizim akbaşlarla kıyaslamasını köpek yetiştiricilerine bırakıyorum.

syılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-05-2012, 04:03   #2
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-05-2012
Bunlar Akbaş değil Akbaş-Great Pyrene melezi

Islah dediğiniz şey aslında melezleme. ABD'de sıklıkla yapılan bir melezleme bu, Great Pyrenes ve Akbaşları melezliyorlar, bunun amacı büyük ihtimal Akbaş'ın sert mizacını biraz yumuşatmak. Her iki köpek (bu akrabalıklara Kuvasz, Maremma da dahil) büyük ihtimalle akraba olduğu için melez yavrular genelde birbirlerine benziyorlar. Bu iki köpeğin de (eğer safkan Great Pyrenes değillerse) melez olduğu aşikar, çünkü Anadolu Akbaş köpeğinde bu kadar uzun tüye rastlanmaz.

Her ırk, kendi orijinal özellikleri ile yaşamını devam ettirmelidir. Bu tip melezlemelere "ıslah" olarak bakmak doğru değil. Islah olumsuz bir koşul olduğunda ön plana çıkan bir seçenektir. Mesela sıcağa uyum sağlayamayan Akbaşların elenmesi onyıllar almıştır, bu bir ıslahtır, amacı köpeğin olası yaşam alanlarına intibakını sağlamaktır. Ama ortada böyle bir neden yokken sadece görüntü için "ıslah"a kalkışmak gibi bir şey söz konusu olamaz. Amerika'daki safkan Akbaşların görünümü tıpa tıp buradaki Akbaş'lar gibidir, orta uzunlukta tüyleri, çekik sayılabilecek gözleri vardır, hatta ABD'den ve Eskişehir'den iki Akbaş'ı yan yana koysanız hangisi oradan hangisi buradan ayıramazsınız.

bari ve esk nisagül beğendi.

Düzenleyen alpp : 27-05-2012 saat 15:17
alpp Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-05-2012, 14:45   #3
Ağaç Dostu

syılmaz's Avatar

Bilgilendirmeniz için teşekkür ederim. Yalnız yinede ortaya güzel birşey çıkarmışlar, en azından estetik olarak. Hizmet olarak Akbaş'la kıyaslaması nasıl olur bilemiyorum tabi.

Eski 27-05-2012, 14:57   #4
Yeni Üye

ABD'de ortaya bir şey çıkardıkları da söylenemez, bakın Great Pyrenes böyle bir köpek, sizin gönderdiğiniz fotoğraflardaki köpeklerle benzerliğini fark etmişsinizdir. Bu yüzden ya Akbaş - Great Pyr melezi ya da safkan Great Pyrenes dedim, zira Akbaş'dan çok Great Pyrenes'ye benziyorlar.

Bence estetik olarak iki köpek birbirlerinden çok da farklı değil, Great Pyrenes nispeten yüksek yerlerde yaşadığı için tüyleri Akbaş'tan daha uzun. Kuvasz ve Maremma'yı inceleyin, onların da tüy uzunluğu ikisinin arasında bir yerdedir, fakat her halukarda Akbaş'dan uzundur. Bu tür farkların sebebi bin yıldan uzun zamandır yaşadıkları coğrafya ve iklim. Bu köpeklerin hepsi akrabadır, kavimler göçünde Asyalı göçerlerle Avrupa'ya inmişler. Diyebilirim ki 1500 sene sonra ABD'de nispeten sıcak iklimde yaşayan Great Pyrenes'lerin tüy uzunluğu Akbaş'la aynı olacaktır. Hatta Anadolu'daki Akbaşlarda bile bu tür farklar görülür, Orta Anadolu Akbaşları (kendi türüne göre) orta ve uzun tüylü olurken Batı Anadolu Akbaşları genelde daha kısa tüylüdür. Kısacası bulundukları ülkenin ABD, Fransa, Macaristan veya Türkiye olmasından ziyade, yaşadıkları iklim koşullarıdır belirleyici olan, farklı iklimlere intibak ederken süreç içinde az veya çok değişirler.

Eski 27-05-2012, 20:21   #5
Ağaç Dostu

syılmaz's Avatar

Teşekkürler Sn. Alpp, great pyrenees, kuvasz, maremma türü çoban köpeklerini daha önce netten araştırmıştım, ortak atadan geldiklerine yönelik yazıları okumuştum. İlk mesajımda ki fotoğraflarda birinci ile ikinci aynı köpek mi bilmiyorum ama ilk fotoğrafta ki köpeğin baş yapısı bana göre akbaşa daha çok benziyor. Tabi yanılıyor olabilirim. İkinci fotoğrata ki köpek ise (aynı köpek ise en azından yan profil olarak) great pyrenees'i daha çok andırıyor.

Şu an hangi siteden bu fotoğrafları aldığımı hatırlamıyorum ama Türkiye'den getirilmiş Akbaşlardan bu köpeklerin üretildiği belirtiliyordu. Yani Safkan great pyrenees değiller. Akbaş kanı taşıdıkları muhakkak.

Düzenleyen syılmaz : 27-05-2012 saat 20:24 Neden: İlave.
Eski 08-06-2012, 00:39   #6
Yeni Üye

akbaş / pyrenes kırmasıdır o zaman yüksek ihtimalle. ikisi aynı köpek mi değil mi ben de tereddüde düştüm. akbaş ve pyrenes'lerin kafa yapıları akraba oldukları için olsa gerek, birbirine çok benziyor. tüylerinden ayırt edebiliyorum ben de ancak.

Eski 06-08-2012, 13:44   #7
Ağaç Dostu

syılmaz's Avatar

Biraz geçte olsa fotoğraflardan birinin orjinal kaynağını tekrar buldum.

Akbash Rescue

Sitede ki başka bir akbaş için Sn. Alpp'in dediği gibi akbaş-pyrenees melezlemesi olduğu belirtilmiş.

Alıntı:
This stunningly beautiful Akbash Pyrenees cross is for adoption as a companion dog.
Ayrıca Akbaş'lar için başka yabancı linkleri ilave ediyorum.

ADAA Home & Mission

About Akbash Dogs International | Akbash Dogs International

Linklerde ki birkaç harika fotoğrafıda ekleyeyim.

Eklenen Resimler

athena -asena beğendi.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 00:28.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024