agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hayvanlar > Evcil Hayvanlar > Köpekler
(https)

Beğeni Düzeni1Beğeniler
  • 1 Gönderen Zeytin agaci

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 08-03-2011, 21:01   #1
Yeni üye

Giriş Tarihi: 15-01-2011
İngiliz Setter

Merhaba
Gecen sene yol kenarina terkedilmis bir deri bir kemik, sakat 3-4 aylik bir Ingiliz Setter'i sahiplendim. Hayvancagiz zor yürüyebiliyordu. Koca kanli yaban domuzu butlarini parcalayip pisirmeye kalkisacak kadar onu sevdim. Simdi 10 aylik ve bir firtina gibi kosuyor. Korkunc hareketli. Kakasini yaparken dahi yürüyor. Ancak arka bacaklari zayif kaldi. Yüksek yerlere cikamiyor.

Görüntü olarak da arka bacaklarin zayifligi bariz. Sürekli oyun istiyor. Olaganüstü duygusal. Pencerelere cikip, kapilari tirmalayip beni disari cagiriyor. Sürekli sevilmek istiyor. Eline ne gecerse disleriyle paramparca ediyor. Cam agacindan masa ve sandalyeleri de kemirdiginden iceri almak zorunda kaldim. Kapi ve pencereleri de kemiriyor. Sürekli yemesine ragmen cok zayif. Evden bahce kapisina kadar temiz varamiyorum. Kapida görür görmez üstüme sicriyor/tirmaniyor/sariliyor. Bu güzel arkadasla karsilastigimda, ben de hic tanimadigim yeni bir yerde yeni bir baslangic yapmak üzereydim. Dogal olarak cok hazirliksiz yakalandim ve ona ihtiyaci olan vakti ayiramadim.

Köpek egitimi ile ilgili bir kitapta okuduguma göre, özellikle bahcede belirli bir yere kaka yapmasi icin onunla ayni yere gidip 5 dakika orda basinda durup onu seviyorum. Ancak ordan ayrilir ayrilmaz yine rastgele kakasini yapiyor. Bu güzel hayvani egitmede cok mu gec kaldim?

Düzenleyen Zeytin agaci : 08-03-2011 saat 21:22 Neden: Köpegim bahceye diktigim fidanlari ve cicekleri de parcaliyor. Ayrica gelen gecen herkesten ilgi bekliyor.
Zeytin agaci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-03-2011, 23:42   #2
Ağaç Dostu

seyyah53's Avatar

Giriş Tarihi: 13-03-2010
Hayatımda gördüğüm en akıllı,en iyi bekçi köpeklerinden bir tanesidir...

koku almaları insanlarınkinden 10 000 kat daha fazla olduğu söylenir...

sayın zeytin agacı ben köpeklerime şöyle yapardım ...

köpekler herzaman daha önce dışkısını yaptığı yerleri tercih ederler...

bahçenin bir yerine bir el arabası kum koyun ...biraz pis bir iş ama daha önceki dışkısını alıp oraya koyun ...ertesi gün gene buraya alıp koyun ...ve ilk kez kumun yakınına **** oraya dışkıladığı zaman onu sosis **** benzeri bir yiyecekle mükafalatlandırın ...

bu 2ila 8 hafta gibi bir sürec sizin ki büyük olduğundan biraz daha uzun sürebilir ama kesinlikle işe yarıyor...

resim yükleyinde hasret giderelim... saygılarımla

seyyah53 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-03-2011, 19:15   #3
Yeni üye

Ingiliz setter

Sayin Seyyah53
Öneriniz gayet mantikli. Denemeye deger. Cok tesekkür ederim. Son resimlerinde cok daha saglikli ve güzel görünüyor. Ancak onlari henüz bilgisayara yüklemedim. Simdilik alelacele Kasim ayindan bir fotograf gönderiyorum.

Eklenen Resimler

Bilge Kerem beğendi.
Eski 10-03-2011, 13:28   #4
Ağaç Dostu

seyyah53's Avatar

sn.zeytin ağacı ...evet bir ingiliz setter...bu hayvanı terk edenin aklına şaşayım....

ayaklarında sorun var demiştiniz...setterlerde hafif oburluk vardır...kilo aldırmamaya çalışın ...yii besleyip iyilik yapayım derken vucudunu taşıyamaz hale gelir...ayaklarına yük binebilir...

burun yapısı mükemmel...yemeklerine günlük 1-2 çay kaşığı kalsiyum desteiği yapsanız daha mı iyi olur acaba?

Eski 10-03-2011, 16:18   #5
Yeni üye

Sayin Seyyah
Siz onu asil kosarken, yagmurla, firtinayla, kurbagayla ve kuslarla kavga ederken göreceksiniz. Cocuklar icin ideal bir oyun köpegi. Vakit ayirip da arastiramadim. Bence bu cins köpekler (ayni yunus baliklari gibi) iletisim bozuklugu olan cocuklarin tedavisinde cok basarili olabilirler. Her halleriyle cok sevecen/sempatik ve oyuncular. Genis bir zamanimda son fotograflardan göndermeye calisacagim.
Sorun arka bacaklarinda. Ayaga kalkarken dahi zorlaniyor. Veteriner böyle kalir dedi. Kalsiyum önerisi icin sagolun.
Bir de su bahcenin her yerine tuvaletini yapma huyunu terketse.............

Eski 10-03-2011, 18:42   #6
Ağaç Dostu

seyyah53's Avatar

O zaman şöyle yapalım hazır siz başlığı açmışken beraber buraya bir ingiliz setter sayfası hazırlayalım ...bulduğumuz yazıları yazalım hem öğrenmiş oluruz hemde bakarsınız benimde bir gün bir setter im olur hazır kaynaklarda burdayken açar açar okuruz...

resimleri bekliyoruz...

İzmirde Halil Önen Abimizinde bir setteri var ama tam olarak ırkını bilemiyorum...

Eski 10-03-2011, 18:51   #7
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-01-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi seyyah53 Mesajı Göster
.....

İzmirde Halil Önen Abimizinde bir setteri var ama tam olarak ırkını bilemiyorum...
İngiliz Lavrak setter.

Halil Önen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-03-2011, 19:26   #8
Ağaç Dostu

seyyah53's Avatar

Böyle olmaz ama Halil Önen Abi...

Bu kadar mı yazıcan yokmu bi karakteri,huyu,suyu,tavsiye ediyormusun etmiyormusun ?

bir resim?

Eski 11-03-2011, 20:26   #9
Yeni üye

Sayin Seyyah
Benim Ingiliz Setter havlamayi cok seviyor. Edindigim bilgiye göre, bu onlarin bir özelligiymis. Yani Ingiliz Setter'in sürekli havlamasi bazi komsulari rahatsiz edebilir.

Eski 28-04-2011, 16:29   #10
Yeni Üye

Lockhead's Avatar

Giriş Tarihi: 25-04-2011
besleme

Merhaba,
Çok iyi bir davranış sizin yaptığınız gerçekten tebrik ederim. Bir yanda henüz öldürülmüş veya can çekişen insanların yanından umursamazca geçen sözde insanlar bir yanda ise yaralı bir dosta evini yurdunu açan siz ve sizin gibi insanlar.

Yaklaşık 15 yıl kadar samoyed besledim, bilenler bilir beyaz renkli kızak köpekleridir. Kilo almaya ihtiyaçları vardır ve kuru/ıslak mama ile arzu edilen grafik asla yakalanamaz ve bu nedenle tüy dökümleri meydana gelir. O zamanlar bu sorunu çözmek için y.dışı menşeli bilgilerden aklımda kalanları paylaşayım belki faydası olur.

- Öncelikle bu duruma bir süreç olarak bakmalısınız yani 15 gün boyunca belirli bir kilo alımından sonra rütin düzene geçmelisiniz.
- Kuru mama olarak marketlerde satılan mamaları kesinlikle kullanmayın, Purina kullanın faydasını mutlaka göreceksiniz. Sizin köpeğinize uygun purina çeşidini biraz kutulara göz gezdirerek bulabilirsiniz.
- Yağ köpeklerde özellikle av ve iş köpeklerinde sıkça başvurulan bir yöntemdir. Biraz mide bulandırıcı ama kuyruk yağını (çok ucuzdur aynı zamanda) kavurarak mamasının içine veya yemeğine küp şeklinde atabilirsiniz. her öğünde 100 gr'lık bu ek gıda hedefinize ulaşmanızda ve kürkünün parlaklaşmasında size yardımcı olacaktır.

Tuvalet eğitiminde ise teorik olarak geç kalınmış diyebiliriz, ama IQ'su yüksek bir cins olduğu için şansınız hala var. o yaşta bir cooker olsaydı hiç şansınız yoktu. Benim bu dönemde uyguladığım yöntem şuydu: elinize ses çıkartan bir şey alacaksınız, teneke kutu mesela sizin istemediğiniz yere yaptığı zaman ses çıkartarak uyaracaksınız. Kulakları çok hassas olduğu için fazla vurmanıza gerek yoktur, orta şiddetli bir ses bile yanlış bir şey yaptığını çağrıştırır ona.
Bunun tersi de gerekli elbette; sizin onayladığınız yere yaptıktan sonra (gerçi yaparken de gözünüze bakarak onay isteyecektir) onu ödüllendirmeniz gerekecektir, unutmayın en iyi ödül yiyecek değil sevgidir.

Umarım faydam dokunur,
Sevgiler.

Lockhead Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-04-2011, 17:23   #11
Ağaç Dostu

yasarugur's Avatar

Giriş Tarihi: 21-10-2007
Galeri: 7
Burnu çatal gibi sanki :-),çok güzel cins,hasta olmasa avlamayı çok iyi öğrenecekmiş,gerçi ava girse içindeki hırsla yine avlanır,yormadan gezdirmek lazım...Tabii yeni sezonda ...Yüzmeyi de çok sever bu cins,suya bayılır...

Düzenleyen yasarugur : 28-04-2011 saat 17:29 Neden: ekleme yaptım
yasarugur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-09-2011, 14:25   #12
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 02-09-2011
umarım eğitim başarılı devam ediyordur

junkcan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-06-2013, 03:06   #13
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-06-2013
Merhaba;
bizde 3 ay önce sokakta ölmek üzere iken bir setter bulduk. Şimdi bizimle apartmanın bahçesinde yaşıyor. Huyu çok sıcakkanlı olduğu için hem apartman sakinleri tarafından çok sevildi. sadece biz eve çıkarken arkamızdan havlıyor kedi gördüyse ona havlar.
Biraz sevgiyle yaklaşan kim olursa olsun gidiyor. Bunun sokakata kalmasıyla alakası olabilir diye düşünüyorum. Bu hem hoşumuza gidiyor hemde sevgiyle çalıp götürmek isteyen olursa gider diye korkuyoruz. Kilidini kırmaya çalıştılar bir gece ama kendisine o kadar yaklaşmasına izin vermiş. Bir kaç defa hırladığını gördüm ama bu çok sevecenliğini yabancı insanlara karşı biraz değiştirmek istiyorum ne tavsiye edersiniz.

Düzenleyen 07deniz : 15-06-2013 saat 03:07 Neden: küfür olmayan bir kelimeyi yıldızlı işaretlemiş.
07deniz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-06-2013, 13:27   #14
Yeni Üye

Mentalista's Avatar

Giriş Tarihi: 14-08-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi 07deniz Mesajı Göster
Merhaba;
bizde 3 ay önce sokakta ölmek üzere iken bir setter bulduk. Şimdi bizimle apartmanın bahçesinde yaşıyor. Huyu çok sıcakkanlı olduğu için hem apartman sakinleri tarafından çok sevildi. sadece biz eve çıkarken arkamızdan havlıyor kedi gördüyse ona havlar.
Biraz sevgiyle yaklaşan kim olursa olsun gidiyor. Bunun sokakata kalmasıyla alakası olabilir diye düşünüyorum. Bu hem hoşumuza gidiyor hemde sevgiyle çalıp götürmek isteyen olursa gider diye korkuyoruz. Kilidini kırmaya çalıştılar bir gece ama kendisine o kadar yaklaşmasına izin vermiş. Bir kaç defa hırladığını gördüm ama bu çok sevecenliğini yabancı insanlara karşı biraz değiştirmek istiyorum ne tavsiye edersiniz.
Agresif köpek iyi değildir, yılışık köpek hiç iyi değildir. Yabancılarla fazla içli dışlı yapmadığınız sürece zamanla mesafeli olacaktır diye düşünüyorum

Mentalista Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-06-2013, 10:37   #15
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-06-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mentalista Mesajı Göster
Agresif köpek iyi değildir, yılışık köpek hiç iyi değildir. Yabancılarla fazla içli dışlı yapmadığınız sürece zamanla mesafeli olacaktır diye düşünüyorum
Artık yürüyüşlerde sevelim mi diyen insanlara sevdirmiyorum. Bakalım inşallah bu toparlayacak oğlumun davranışlarını Teşekkür ederim ...

07deniz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-04-2016, 20:26   #16
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-04-2016
Merhaba, Marla yakında 1 yaşına girecek. Çok yaramaz ve havlamayı seviyor. Oda terk edilmişti. Biz geçici aileden aldık , 2,5 aylığına kadar tedavi gördü, korona vardı. Aşıları anca 4 aylıkken bitti ve ilk defa sokağa çıktı. Su an 11 aylık. Zamanında butun evi parçaladı ama artık cok sakin, sadece açık alanda canavar gibi, ışık hızında koşuyor diyebilirim acayip akıllı ve inatçı bir köpek. Yaşadığımız sıkıntı; tuvalet konusu, en zoru bizim için. Sabah aksam tuvaletini yapar ama işteyken eve yapabiliyor. Zamanla halıları kaldırdık, yerler sirke, camasır suyu ve farklı ürünlerle denedik aMa bir türlü yapamadık. Eve yapmadını engeleyemiyoruz. Acaba eksik yaptığımız birsey varmı sizce, baska hangi yollar var??? Marla buyuk tuvaletini gunde 3 kere yapabiliyor, kilo almıyor ne kadar yemeğini yesede. Metabolizma koşu hızına benziyor, çişi de aynı şekilde hep var. Hafta sonu 4 kere cıkar sakın eve yapmasın diye, tavsiyeleriniz neler acaba???

Eklenen Resimler

marvinatour Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 23:33.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024