agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hayvanlar > Evcil Hayvanlar > Köpekler
(https)

Beğeni Düzeni20Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 04-10-2010, 14:12   #1
Ağaç Dostu

yesill's Avatar

Giriş Tarihi: 01-10-2009
Tavukları yiyen köpeği ehlileştirebilir miyim?

Arkadaşlar fotoğrafta ki sevimli köpek köydeki evimizin bahçesinde yeğenlerim tarafından bakılan köpeğim.Çok afacan bir şey.Veterinerin söylediğine göre cins olarak ta çok iyi ve az bulunurmuş.Şu anda yaklaşık 6 aylık kadar.Fakat kötü bir huyu var tavuk avlıyor.Zincirini bıraktığım anda ilk bizim kümese dalıyor sonra en yakında gördüğü tavuğu bir hamlede boğup afiyetle yiyor.Kendi tavuklarımız dan başka komşunun tavuklarından da götürdü baya.Diğer köpekler gibi de yapmıyor.Resmen uçuyor köpek zıp zıp havada ve tavukların direk boynunu koparıyor çok hızlı kaçamıyorlar.

Bir kaç kez tarlaya götürdüm ormana filan.Dolansın diye bıraktım biraz sonra ağzında irice bir kuşla döndü.Yakalamış bir kuşçağız koparmış kafasını.Sanki av köpeği sürekli kulağı seste sürekli kokluyor.Gerçekten çok hızlı bir hayvan ve koşarken sıçrayarak koşuyor.Tavukların bırakın kovalanmayı kaçmaya bile fırsatları olmuyor.

Benim bile bazen tırstığım ve yaklaşamadığım iri horozumu elinden zor kurtardım zavallı horoz şimdi köpeğin bağlı olduğu yerden geçerken kocaman bir çember çizerek uzağından geçmeye çalışıyor.

Ben bu köpeğin özellikle tavuklara olan zaafını ve anında yakalayıp yeme isteğini nasıl yok ederim acaba arkadaşlar? Ailece çok sevdiğimiz bir köpek fakat bu şekilde olursa satmak zorunda kalacağım.Çünkü bana evin çevresinde olacak bağlı olmadan rahatça gezip yabancılara karşı evi ve çevresini ;tilkilere karşıda tavukları koruyacak bir köpek lazım.

Köpeğin sorununu çözemezsem satacağım çünkü yeni iyi cins bir köpek almam gerekecek.Ayrıca çevremdeki herkes köpeği kendisine vermemi istiyor.Hangisine versem diğeri darılacak ama satarsam sorun çözülür sanırım.

Özetle arkadaşlar bu cinsi nedir ve köpeğin yukarıda saydığım sorunu nasıl çözülür.Çözülemezse eğer bu köpeği satmak istesem fiyatı yaklaşık ne kadar olur teşekkürler....

Eklenen Resimler

yesill Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-10-2010, 14:57   #2
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 04-05-2010
Bu konuyu umarım Ensar görür ve sizi yanıtlar. O, yüzlerce köpek yetiştirdi ve eğitti.

Tavukları yiyen insan kuş gribi salgınıyla az daha ehlileşecekti. Fakat salgının yok edilmesiyle tavuk yemeye devam ediyoruz.
Pasteur sonrası mikropların varlığı öğrenilince ve vebanın taşıyılarından birinin fareler olduğu keşfedilince fareler Avrupa tabaklarından yok oldu.

Köpekler elimizden nasıl kurtuldu bilmiyorum, fakat çok yakın zamanda.
Avrupa'da son köpek kasabı 1933 yılında Stutgard'ta kapandı.

meymun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-10-2010, 22:03   #3
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 27-02-2010
Merhaba.Bu bir rus kurdu (husky).350_600tl civarında satılıyor.Aslında karakterli iyi huylu insana dost köpeklerdir.Belki internette eğitimleriyle ilgili bilgi bulabilirsiniz.

dafni Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-10-2010, 23:03   #4
Ağaç Dostu

iris41's Avatar

Giriş Tarihi: 05-02-2009
arkadaşım kimse kalkıp bu köpeğe para vermez nedenmi önce yavru olucak sonra cins köpeklerin akibeti belli istanbulda barınaklarda bunlar ve digerlerinden okadar cokki sen bile şaşırırsın .
önce sevimli bir yavru al sonra sıkıldınmı ya sokaga terk et **** barınaga brak ne yazıkki mantık bu .
bakın goldın redriverler istanbulda her mahalede görmek mümkün cins kedi ve köpekle bizim öz ırklarımızın yerini aldı bizim sokaklarımızda görmeye alıştıgımız köpekler ne oldu ? sanırım barınaklarda telef oldu .

iris41 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-10-2010, 10:41   #5
Ağaç Dostu

yesill's Avatar

Yorum yapan arkadaşlara teşekkür ediyorum.Köpek gerçekten güzel bir köpek zeki olduğu da şüphesiz.Köpekten vazgeçmek istemiyorum aslında.Sn. yasarugur dediğiniz gibi iri yarı olacağı şimdiden belli.Çok sessiz bir köpek.Köyde olduğumuz için komşuların hepsinde köpek var.Hatta karşı komşuda yavrularla birlikte yaklaşık 6 tane kadar var.Onlar bizim zavar dediğimiz çoban köpekleri ve sürekli havlıyor yabancılara karşı sert ve savunmacı davranıyorlar.Hiç bir eğitim almamış olmalarına karşı kesinlikle tavuk,yumurta vs. saldırmıyor evin çevresinden ayrılmıyor ve ikazları dinliyorlar.Benim eski köpeklerimde aynı cinsti.Zavar ve Barak dediğimiz cinsten.Onlar tavuklara saldırır ya da yumurta yerlerse sert şekilde bağırdığımda ya da zincirini sert çektiğimde hemen çekiliyorlar bir daha ben olmasam da yaklaşmıyorlardı.Fakat bu köpek sanki ben konuşmuyormuşum gibi uyarmıyormusum gibi davranıyor.Yabancılara karşı ayrımda bulunmuyor.Çok yumuşak huylu yabancı köpeklere sesini çıkarmıyor yemeğini yemelerine bile izin veriyor.Şaşırdım doğrusu.Cinsi gereği çok fazla havlamayacağını sessiz olacağını veteriner söylemişti ama bu kadar da tepkisiz olacağını doğrusu düşünmemiştim.

Düzenleyen yesill : 05-10-2010 saat 16:10
Eski 05-10-2010, 15:03   #6
Ağaç Dostu

yasarugur's Avatar

Giriş Tarihi: 21-10-2007
Galeri: 7
Bu kadar tepkisiz olması işitme sorunu var mı acaba diye düşündürdü beni,işitmesinde sorun yoksa itaat eğitimi alması gerekebilir,sizi lider olarak kabullenmesini sağlamak lazım,bazı köpekler doğuştan lider özelliği taşıyorlar örneğin köpeğimizi gezdirirken başka köpekler ona sokulup oynama isteğini belli ettiğinde bizimki hiç oralı olmaz dönüp bakmaz bile,uzman tv de bu konuda yayın var mı acaba?

yasarugur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-10-2010, 16:10   #7
Ağaç Dostu

yesill's Avatar

İşitmesinde sorun yok yemek için ıslık çaldığımda ya da seslendiğimde hemen üstüme atlıyor.Oynamayı çok seviyor.Komşularla ya da eve gelen yabancılarla hiç ayrım yapmadan hemen kaynaşıp oynaşmaya başlıyor.Nette eğitim videosu arıyorum ama henüz bulamadım.

Eski 20-10-2010, 21:36   #8
Ağaçsever

poseidon48's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2010
aynı problemi yaşayan bir köpek sahibinin eğitimiyle ilgili bir program seyrettim, ehlileştirmek mümkün, discovery de ama programın adını ve hangi bölüm olduğunu hatırlamıyorum ama sizin için bulamaya çalışacağım, husky lerin eğitimi diğer ırklara göre biraz zordur çünkü en ilkel ırktır ama, imkansız zaman alır diye tahmin ediyorum. saygılar...

poseidon48 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-10-2010, 21:43   #9
Ağaçsever

poseidon48's Avatar

düzeltiyorum national geographic channel da yayınlanan programın ismi köpeklere fısıldayan adam, bölümüne balıyorum

Eski 20-10-2010, 21:48   #10
Ağaçsever

poseidon48's Avatar

tavukları yiyen bi labrador vardııı, hangi bölümdü kiii ????? :S

Eski 20-10-2010, 21:58   #11
Ağaçsever

poseidon48's Avatar

dog whisperer programın ismi cesar milan editörün ismi ama bölümü bulamadım üzgünüm

Eski 20-10-2010, 22:25   #12
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 19-09-2008
İnsanlar tavuk yiyorken köpeğin tavuk yemesi bana hiç anormal gelmiyor.

Et yerine kuru mamaya alıştırırsanız belki tavuklara saldırmaktan vazgeçer.

nese Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-10-2010, 23:19   #13
dlk
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 14-09-2010
benim köpeğimde bulduğu ayakkabı terlik gibi eşyalarımızı alıp tenha bir yere götürüp çiğniyordu.komşularada yapmaya başlayınca şikayetler başladı.araştırmam sonucu internetten ayakkabı şekilli kıkırdaktan yapılma bir besi buldum.hergün bir tane yemesine izin veriyordum.böylece bu sorunu aşmıştık.köpeğinizden vazgeçmeyin.mutlaka bir yolu vardır.benimki hayatta değil.onu çok arıyorum.ayakkabılarımı kemirmesine bile razı gelirdim.

dlk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-01-2011, 00:24   #14
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-04-2007
Galeri: 225
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yesill Mesajı Göster
"...." tavukların direk boynunu koparıyor çok hızlı kaçamıyorlar."....." köpeğin yukarıda saydığım sorunu nasıl çözülür.Çözülemezse eğer bu köpeği satmak istesem fiyatı yaklaşık ne kadar olur teşekkürler....
Yanıt için biraz geç belki; ama tavuk kümesi olan bir arkadaşım tavukları kapan köpeğini şöyle terbiye etmişti:

Öldürdüğü tavuğu önüne attı. Sert ve otoriter bir sesle çıkışarak rulo yaptığı gazate ile köpeğe bir kaç kez vurdu. Tavuğu alıp köpeğin burnuna götürdü gene ve aynı şekilde yine çıkışarak rulo gazete ile vurdu. O tavuk ölüsünü atmadı. Köpeğe hiç ilgi göstermedi. Yani küstü. Ertesi gün aklına geldikçe aynı köpeğe aynı tavrı uyguladı...
Köpek bir daha tavuklara yanaşmadı...
Aklınızda bulunsun...

Güzin Çakar beğendi.
hassoman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-02-2011, 09:54   #15
Ağaç Dostu

yesill's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hassoman Mesajı Göster
Yanıt için biraz geç belki; ama tavuk kümesi olan bir arkadaşım tavukları kapan köpeğini şöyle terbiye etmişti:

Öldürdüğü tavuğu önüne attı. Sert ve otoriter bir sesle çıkışarak rulo yaptığı gazate ile köpeğe bir kaç kez vurdu. Tavuğu alıp köpeğin burnuna götürdü gene ve aynı şekilde yine çıkışarak rulo gazete ile vurdu. O tavuk ölüsünü atmadı. Köpeğe hiç ilgi göstermedi. Yani küstü. Ertesi gün aklına geldikçe aynı köpeğe aynı tavrı uyguladı...
Köpek bir daha tavuklara yanaşmadı...
Aklınızda bulunsun...
Aynı yöntemi denemiştim fakat sonuç değişmedi.Köpek oldukça irileşti ve büyüdü.Şimdilik tavuklarla sorunumuz kalmadı.Çünkü bizim hiç tavuğumuz kalmadı sağolsun hepsini bitirdi.Yalnız tek horozumuz kaldı.Oda hayattan bezmiş gibi.Tavukların hepsi yenilince umursamaz bir havaya girdi.Kimseden kaçmıyor hatta köpeğin bağlı olduğu yere kadar gidip onun yemeğinden yiyor intihar etme eğiliminde ama ne hikmetse köpek ona dokunmuyor.Komşulardan gelen yoğun şikayetler ve tavuk kayıplarından sonra köpeği zincirinden boşa bırakamıyoruz.Köpeğe de kıyamadım veremedim isteyenlere.Hayırlısı artık yapacak birşey yok böyle devam edeceğiz.Yanına da bir tane alman çoban köpeği yavrusu almayı düşünüyorum.Emektarla birlikte 3 olacaklar o zaman.İnşallah alacağımda da aynı sıkıntı olmaz.

Eski 24-02-2011, 12:46   #16
/

Giriş Tarihi: 11-06-2010
Galeri: 2
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yesill Mesajı Göster
Aynı yöntemi denemiştim fakat sonuç değişmedi.Köpek oldukça irileşti ve büyüdü.Şimdilik tavuklarla sorunumuz kalmadı.Çünkü bizim hiç tavuğumuz kalmadı sağolsun hepsini bitirdi.Yalnız tek horozumuz kaldı.Oda hayattan bezmiş gibi.Tavukların hepsi yenilince umursamaz bir havaya girdi.Kimseden kaçmıyor hatta köpeğin bağlı olduğu yere kadar gidip onun yemeğinden yiyor intihar etme eğiliminde ama ne hikmetse köpek ona dokunmuyor.Komşulardan gelen yoğun şikayetler ve tavuk kayıplarından sonra köpeği zincirinden boşa bırakamıyoruz.Köpeğe de kıyamadım veremedim isteyenlere.Hayırlısı artık yapacak birşey yok böyle devam edeceğiz.Yanına da bir tane alman çoban köpeği yavrusu almayı düşünüyorum.Emektarla birlikte 3 olacaklar o zaman.İnşallah alacağımda da aynı sıkıntı olmaz.
Merhaba!
O zaman son çare, tavuğa ve başka şey de olabilir, aslında bu eğitim bekçi köpeklere veriliyor, yerde bulunan yemek, başka insanlar vermiş olduğu yiyecek de aynı kategoriye geliyor. Yiyecek içinde pil yerleştiriyorsunuz, ama akımı fazla olacak, elektrikçi ile görüşürsünüz bu konuda daha iyi olur, yani iyi şekilde çarpması gerek. Bu sistem yiyecek içine yerleştiriyorsunuz ve uzak kumanda yardımıyla akımı veriyorsunuz çarpsın diye. Arkadaşından da yardım isteyebilirsiniz daha iyi olur. Mesela sürekli gezdirdiği yer olsun, bahçede farklı yerlerde olsun. Ve sürekli tekrarlamak gerekir, ondan sonra arada sırada tekrarlarsınız. Bu arada yemek verecek olan yer belli olsun ve tabak değişmesin. Umarım yardımcı oldum

Bu eğitimi gördükten sonra yabancı insanlardan ve yerde bulunan yiyecek kesinlikle almıyor!!! Ama zaman ve sabır gerekecek bir yöntem!

Düzenleyen klubnika : 01-03-2011 saat 21:56
klubnika Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-02-2011, 12:51   #17
/

Giriş Tarihi: 11-06-2010
Galeri: 2
Sibirya Haski - zor bir cins, eğitim pek kolay değil

klubnika Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-03-2011, 16:41   #18
Ağaç Dostu

yesill's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi klubnika Mesajı Göster
Merhaba!
O zaman son çare, tavuğa ve başka şey de olabilir, aslında bu eğitim bekçi köpeklere veriliyor, yerde bulunan yemek, başka insanlar vermiş olduğu yiyecek de aynı kategoriye geliyor. Yiyecek içinde pil yerleştiriyorsunuz, ama akımı fazla olacak, elektrikçi ile görüşürsünüz bu konuda daha iyi olur, yani iyi şekilde çarpması gerek. Bu sistem yiyecek içine yerleştiriyorsunuz ve uzak kumanda yardımıyla akımı veriyorsunuz çarpsın diye. Arkadaşından da yardım isteyebilirsiniz daha iyi olur. Mesela sürekli gezdirdiği yer olsun, bahçede farklı yerlerde olsun. Ve sürekli tekrarlamak gerekir, ondan sonra arada sırada tekrarlarsınız. Bu arada yemek verecek olan yer belli olsun ve tabak değişmesin. Umarım yardımcı oldum
Teşekkür ederim ilginiz için.Öneriniz güzel ama zaman gerektiren ve ne yazık ki benim yeterli zamana sahip olmadığım bir öneri.Elimden geldiğince uygulamaya çalışırım.Az buçuk anlarım elektrik işinden düzeneği yapabilirim.Dediğiniz çok doğru.Husky çok vahşi bir hayvan eğitimi zor.

Eski 02-03-2011, 05:29   #19
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-02-2011
sayın yesill uzaktan kumandalı pilli mayetolu tasmalar vardır profesyoneller kullanır yapmaması gereken bir şey yaparken kumandaya basılıp caydırlır elektrik den anlıyor iseniz tavsiyem manyetolu tasma yapın böylece eğitiminde sürekli hale getirebilirsiniz bir arkadaşım uzaktan kumandalı oyuncak arabayla denemişti fıkır açısından yazdım
ya da;
köpeğınıze çiğ et kemik vermeyin ve ilgilenin ki hareket eden kuş tavuk kedi ile oynama ihtiyacı hissetmesin genelde sahipli bakımlı köpekler sahiplendikleri alanı ihlal etmezler ise sadece çifleşme ve ya oyun niyeti ile başka hayvana yaklaşır. tavsiyem sizin kokunuz hayvana güven vereceğinden etle temas etmeyin farklı kokular bulaşmasın tedbir alın bir parça çiğ tavuğa kokusuz rahatsiz olacağı kadar acı gizleyip kolay erişebileceğı bir yere saklayın gizli sizi koyarken görmemeli ayrıca koyduktan sonrada o etin kokusunu sizin üzerinizde almamalı birden fazla yani acı etten vazgeçme eğlimi gözleyene kadar tekrar edin sonra olayları akışına bırakın

maybach Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-07-2012, 16:03   #20
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-07-2012
bence köpegine işkence etmene hiç gerek yok barak kopekini egitebiliyorsan huskynin yanına yetişkin bir barak koy ve sen barakı eğit barak ta huskyı egitir ve sorun cozulur

garip54 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-07-2012, 21:02   #21
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-04-2012
bir sibirian husky yi eğitemezsin,onu öylece kabullenmelisin

erhan özkan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-08-2012, 14:48   #22
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-08-2012
Bizim köpeğimiz oldukça saldırgan bir cins ama kendi cinsi gibi değil oldukça tatlı ve uysal . Tabi birde yaşlı Bizi dinliyor tabi bazen oldukça dik kafalılığı tutuyor.Bize 7 yıldır hiçbir saldırganlık göstermediği için pitbull olduğuna inananlar pek az
Ama bunda onu aldığımızda 4 haftalık olmasının ve 7 haftalıkken eğitime vermemizin etkisi var.Keşke sende küçükke eğitime verseydin sonuçta ağaç yaşken eğilir demişler.
Etkisi olur mu bilmem ama bence uzman birine danışmalısın ve kuru mamaya alıştırmalısın.

İnşallah düzelir.

İrem T. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-08-2012, 05:03   #23
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-10-2011
Galeri: 1
Kanımca köpeğiniz kesinlikle saf bir Husky değil. Annesi ya da babası Pointer veya Beagle olabilir veya soyunda bu ırk vardır. Surat yapısı dışında, gövde, ayak, tüğ yapısı itibariyle Husky ile alakası yok.

Yüzde yüz saf bir Husky ait bahçemden bir kaç resmi aşağıya ekliyorum.

Name:  husky1.jpg
Views: 51808
Size:  72.8 KB

Name:  husky2.jpg
Views: 66191
Size:  61.0 KB

Name:  husky3.jpg
Views: 69067
Size:  36.6 KB

Pointer, Beagle ve benzeri cinsler av köpeği özellikle kuş köpeği vasfı ağır bastığından, genlerinden gelen özellikleri nedeniyle kümes hayvanlarını avlama eğilimde olacaklardır. Bu durumu eğitimle de olsa aşma şansınızın oldukça zor olacağını düşünüyorum.

s.serdar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-08-2012, 09:21   #24
Ağaç Dostu

syılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-01-2012
Sn. s.serdar, bu bilgileri size kim vermişse, uydurma sözler söylemiş. Düzeltme ihtiyacı hissettim. Av köpekleri av yapmazlar, avı bulurlar sadece. Siz bir av köpeğini doğada serbest bırakın, avlanarak yaşayamaz, diğer köpekler gibi çöp artık vs. yiyerek yaşarlar.

Av köpekleri kabaca 2 gruba ayrılır (retrieverları av köpeği olarak saymıyorum),

1) Ferma verenler
Yani kuş köpekleri, yerde yaşayan kuş cinslerinin (keklik, bıldırcın, çulluk gibi) yerini durup işaret ederek avcıya gösterir.

2) Kovucu köpekler yani kopaylar
Tavşan, domuz, tilki, çakal gibi avları bulup, kovalayarak avcının önüne getirmeye çalışırlar.

Bunların hiçbiri avı yakalayamaz, sadece avın bulunmasını sağlarlar. Bu sebeple soyunda av köpeği kanı var, tavuğu yakalar boğar gibi sözler ciddiyetten uzak sözlerdir.

Bir de beagle kopay sınıfındadır, kuş köpeği değildir. Yukarıda ki husky ya da husky melezi köpekte de av köpeği kanı olduğunu pek sanmıyorum. En azından tipine ya da huyuna bakarak (sadece bahsi geçen köpek için diyiyorum) bunu söyleyemeyiz.

Düzenleyen syılmaz : 14-08-2012 saat 09:24 Neden: İçerik düzenlemesi.
syılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-08-2012, 19:48   #25
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-10-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi syılmaz Mesajı Göster
Sn. s.serdar, bu bilgileri size kim vermişse, uydurma sözler söylemiş. Düzeltme ihtiyacı hissettim. Av köpekleri av yapmazlar, avı bulurlar sadece. Siz bir av köpeğini doğada serbest bırakın, avlanarak yaşayamaz, diğer köpekler gibi çöp artık vs. yiyerek yaşarlar.

Av köpekleri kabaca 2 gruba ayrılır (retrieverları av köpeği olarak saymıyorum),

1) Ferma verenler
Yani kuş köpekleri, yerde yaşayan kuş cinslerinin (keklik, bıldırcın, çulluk gibi) yerini durup işaret ederek avcıya gösterir.

2) Kovucu köpekler yani kopaylar
Tavşan, domuz, tilki, çakal gibi avları bulup, kovalayarak avcının önüne getirmeye çalışırlar.

Bunların hiçbiri avı yakalayamaz, sadece avın bulunmasını sağlarlar. Bu sebeple soyunda av köpeği kanı var, tavuğu yakalar boğar gibi sözler ciddiyetten uzak sözlerdir.

Bir de beagle kopay sınıfındadır, kuş köpeği değildir. Yukarıda ki husky ya da husky melezi köpekte de av köpeği kanı olduğunu pek sanmıyorum. En azından tipine ya da huyuna bakarak (sadece bahsi geçen köpek için diyiyorum) bunu söyleyemeyiz.
Sayın syılmaz.

Ben bu foruma, oradan buradan duyma, internetten derleme toparlama hiç bir bilgi ve yorum yazmadım ve yazmam da.

Yazdıklarım ya kendi ihtisas alanıma giren konulardır. Ya da ilk elden görüp, izleyip, bizzat yaşadığım tecrübe ve deneyimlerin sonucudur. Veya konunun uzmanı kişilerden yine bizzat aldığım ama mutlaka sorgulanmış ve doğruluğuna gözlem ve deneylerle yine bizzat ulaşılmış dolayısı ile yaşanmış, görülmüş ve test edilmiş, sonuçta doğruluğu yadsınamaz ve adeta teori haline gelmiş bilgi ve veriler olmasına özellikle dikkat ederim.

Bırakın uydurma sözleri, teorem, postülat, aksiyom ve hipotez niteliğindeki bilgileri dahi çoğu kere yazmaktan çekince gören bir kişi olarak, uyduruk sözler tabirinizi hiç hoş bulmadığımı belirtmek isterim.

Kuzey İngiltere’de Galler’de ve İrlanda’da özel üniformalar giyen onlarca zengin insanların yine onlarca AV KÖPEĞİ ile birlikte
Name:  av.jpg
Views: 48077
Size:  54.4 KB
düdükler ve borular eşliğinde silahsız tilki avını, tilkileri av köpeklerine yakalatarak ve parçalattırılarak tek el silah atmaksızın nasıl yapılmış olduğu konusunda da bizleri aydınlatırsanız çok memnun olacağım.

Ayrıca çeşitli yabancı video sitelerinde av köpeklerinin, tilki, tavşan ve çeşitli kanatlı hayvanları nasıl yakalayıp parçaladıklarına (görüntüleri insancıl olmadığı düşüncesi ile kısmen sansürlenmiş de olsa) Videolardaki ses kayıtlarından ve konuya yapılan yorumlardan açıkça görmek mümkündür.

Konunun çok içinde olmadığımdan, bu hususları sizin “Bunların hiçbiri avı yakalayamaz, sadece avın bulunmasını sağlarlar. Bu sebeple soyunda av köpeği kanı var, tavuğu yakalar boğar gibi sözler ciddiyetten uzak sözlerdir.” Açıklamanız üzerine özellikle yabancı siteler üzerinden araştırdığımda karşılaştım. Doğruluğunu ve yanlışlığını savunmuyorum ama umarım bu konulara da bir açıklama getirirseniz sevineceğim.

Gelelim benim verdiğim açıklamaların dayanak ve kaynaklarına…

Kardeşim İstanbul Tuzla Mercan’da oturur. Kendini insan sanan, son derece uyumlu ve eğitimli İspanyol Cocker’ı vardır. Ancak bahçedeki yüzme havuzuna yanaşan kuş ve martıların amansız avcısıdır. Pusuya yattığında elinden hiçbir uçan kaçmaz. Neden böyle yapıyor dediğimde bana uzun uzun ırkının özellikleri ve genlerinde yatan avcılığını önleyemediklerini, ev içinde ise izin almadan ortalıkta bolca bulunan, kek, pasta vs. hiçbir yiyeceğe günlerce aç kalsa bile değil elini ağzını bile uzatmadığını yaşayarak görmüş ve deneylemişimdir.

Ayrıca bahçe evimin hemen yakınındaki çiftlikte, resmini gönderdiğim husky’de oradan gelmiştir, onlarca çeşitli cins köpek, kedi, tavuk, kaz, ördek ve tavşan bir arada serbestçe yaşarlar. Çiftliğin görevlisi ve hayvanların bakıcısı Ankara Dikmen Avcılar Derneği yöneticisi de olan M… beye bu iş nasıl oluyor, birbirlerine zarar vermiyorlar diye sorduğunuzda, bunlar birbirlerine alışık ve arkadaştırlar, değil zarar vermek bir birlerini koruyup kollarlar yanıtını alırsınız. Çiftlikte hayvan popülasyon hareketi çok olduğundan, yeni köpekler, yeni kediler, yeni tavuklar geldiğinde sorun oluyor mu diye sorduğunuzda, diğerlerinin yeni geleni özellikle takibe aldıklarını, mevcut düzene aykırı her olumsuz davranışı cezalandırmak suretiyle, düzeni devam ettirdiklerini eğer merak ederseniz size de anlatacak ve gösterebilecektir.

Geçen yaz çiftliğin civarına birileri tarafından hamile bir av köpeği terk edilmişti. Çiftlik görevlisi aynı zamanda avcılıkta yaptığından bu köpeği diğer hayvanların arasına alıp kollayıp gözetmişti. Kısa bir süre sonra gün aşırı tavuk ve ördekler parçalanıp yenmeye başlayınca, durumu araştırdığında, yeni gelen av köpeğinin bu işi yaptığını görmüş. Bu arada yavrulamış olan av köpeğini gerek avcılığından gelen sempati, gerekse yavruları olduğu gerekçesi çiftlikten uzaklaştırmayıp, daha kontrol altında tutmaya çalıştıysa da, köpeğin vukuatları durmadı. Bu rağmen bizlere; ne yapalım hayvanın doğasında bu var. Aslanın ceylanı, yılanın fareyi yemesi gibi doğasından gelen bir davranış bu. Ancak iyi eğitilmemiş ve terbiye görmediği için ki sahibi getirip bu civara tek etmiş. Zaten bu haltları yemese terk edilip bırakılacak bir hayvan değil açıklama ve bilgilendirmesini, arzu ederseniz kendi ağzından da alabilirsiniz. Ben bu olay ve gelişmeleri başından sonuna kadar bizzat izlemiş ve görmüş ve yaşamış olarak, forum bir üyesi olarak, yaşanmış bu olayları hiçbir yorum ve değerlendirmede bulunmadan konuya aktardım.

Konuya ilişkin yazımda, belirttiğim hususları; şundan duydum veya birisi bana söyledi şeklinde hiç bir beyanım olmadığı halde, bu bilgilerin tevatür veya bir söylenti şekliyle bana aktarılmış olduğunu düşünmeniz de, bence en azından bir nezaketsizlik örneğidir. Dediğim gibi her iki olayda tarafımdan izlenmiş, gözlenmiş ve doğrulanmış olaylardır. Dolayısı ile “bu bilgileri size kim vermişse, uydurma sözler söylemiş.” Şeklindeki sözleriniz Serdar uydurma sözler söylüyor şekline dönüştüğünü ya da bu anlam ile ötüştüğünü ikazen hatırlatmak isterim.

İmkanınız olursa;

PARÇALANMIŞ TİLKİ

TİLKİ

linkinde yazılanları okumanızı, varsa bu sayfadaki yanlışlıkları da dile getirmenizi beklerim.

Saygılarımla.

Dip. Birazdan şehirdışına çıkacağımdan Perşembe akşamına kadar foruma bakabilme imkanım olamayacaktır...

bukalemune beğendi.
s.serdar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-08-2012, 20:36   #26
Ağaç Dostu

syılmaz's Avatar

Sn. s.serdar, üzerinize bu kadar alınmanıza şaşırdım. Kulaktan dolma bilgilerle çoğunluk bazen yanlış şeyleri doğruymuş gibi kabuledebiliyor. Şahsınızı kastetderek, nezaketsizlik yapma amacım yoktu. Zaten şahsınızı kastetmediğim, kulaktan dolma bilgileri üretenleri kastettiğim açıktır.

Gelelim sorularınıza,

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi s.serdar Mesajı Göster
Ben bu foruma, oradan buradan duyma, internetten derleme toparlama hiç bir bilgi ve yorum yazmadım ve yazmam da.
Burada sanırım bir taş atma mevzusu da var bana. Kaynağını belirterek internetten derleme yaparak yazılar yazıyorum arada çünkü. Doğru kaynaklardan edinilen bilgiyi paylaşmanın zararı olmadığı gibi faydası vardır. Hayatta herşeyi aynı anda yaşayamayız. Aynı anda hem alman çoban köpeği, hem kangal, hem rottweiler, hem kurzhaar, hem beagle vs. besleyemeyiz. Ama öğrenmek istiyorsak araştırabiliriz. Öğrendiğimizi kaynak göstererek paylaşabiliriz. İntenetten araştırıp bilgi edinmeyi küçümsüyorsanız, hatalısınız.

Alıntı:
Bu yazınıza ikinci defa değinmek istiyorum, internetten derleme bilgi yazmam diyiyorsunuz ama fotoğrafını eklediğiniz tilki avına katıldığınızı sanmıyorum. İnternetten derlediğiniz bilgilerle bana cevap yazmışsınız.

Alıntı:
Yazdıklarım ya kendi ihtisas alanıma giren konulardır. Ya da ilk elden görüp, izleyip, bizzat yaşadığım tecrübe ve deneyimlerin sonucudur. Veya konunun uzmanı kişilerden yine bizzat aldığım ama mutlaka sorgulanmış ve doğruluğuna gözlem ve deneylerle yine bizzat ulaşılmış dolayısı ile yaşanmış, görülmüş ve test edilmiş, sonuçta doğruluğu yadsınamaz ve adeta teori haline gelmiş bilgi ve veriler olmasına özellikle dikkat ederim.
Yazdıklarınızın ya ihtisas alanınız olduğunu ya da tecrübe edindiğiniz konular olduğunu söylüyorsunuz. Bu durumda av köpekleri hakkında yorum yaptığınıza göre hem avcı olmalısınız hem de av köpeği besliyor olmalısınız. Merak ettim kaç yıllık avcısınız? Kaç tane av köpeği (cinsleri ile yazasanız sevinirim) beslediniz? Hangi avlara çıkarsınız? Av köpekleriniz hangi kuşları canlı yakalıyor? Deneyimlerinizi (!) gerçekten merak ediyorum.

Alıntı:
Kuzey İngiltere’de Galler’de ve İrlanda’da özel üniformalar giyen onlarca zengin insanların yine onlarca AV KÖPEĞİ ile birlikte
düdükler ve borular eşliğinde silahsız tilki avını, tilkileri av köpeklerine yakalatarak ve parçalattırılarak tek el silah atmaksızın nasıl yapılmış olduğu konusunda da bizleri aydınlatırsanız çok memnun olacağım.
Öncelikle belirteyim ben aktif avcıyım, avcılıkta yeniyim bu sene 4. sezonum olacak. Kısa bir süre başka bir arkadaşımla beraber kopay cinsi bir köpek besledik, ben apartman dairesinde o bahçeli bir evde yaşadığı için onun bahçesinde kaldı hep. Beraber tavşan avına çıkardık o köpekle. Ayrıca arkadaşlarıma ait, ingiliz pointer, kurzhaar, drahthaar cinsi köpeklerle ava çıktım, çeşitli tecrübelerim oldu. Yani bu konu hakkında size yazdıklarım internetten topladığım bilgiler değil, kendi kişisel deneyimlerimdir. Bunun altını çizeyim.

50 tane atlı 50 tane köpekle bir tane tilkiyi kovalarsa elbet tilki güçten düşer ve yakalanır. Yalnız ülkemizde böyle bir avcılık kültürü yok. Yoksa tek başına bir kopay avını koşarak yakalayamaz. Tek başına bir pointer, bir drahthaar, bir kurzhaar ya da bir setter kuşun üstüne atlamaz, zaten böyle bir yapıları da yoktur. Kuşu metrelerce uzaktan farkedip, durarak avcıya işaret verir sadece.

Sizin verdiğiniz örnek av köpeğinin doğada av yaparak yaşayabileceğinin ya da kendi başına av yapabileceğinin kanıtı değildir. Cümlemi tekrar okuyun. Eklediğiniz fotoğraftaki kopay cinsi (beagle vs.) köpekleri doğaya bırakın bakalım ne oluyor. Çöp karıştırmaktan başka birşey yapamazlar.

Alıntı:
İmkanınız olursa;

PARÇALANMIŞ TİLKİ

TİLKİ

linkinde yazılanları okumanızı, varsa bu sayfadaki yanlışlıkları da dile getirmenizi beklerim.
Eklediğiniz linkler av köpeğinin kendi başına av yaptığının kanıtı değil, insan olmadan köpekler kendiliğinden ava gitmez. Kendi tecrübelerinizi ve ihtisas alanınızda ki deneyimlerinizi de geçtim, internetten de olsa av köpeklerinin av yaparak beslendiğinin bir videosunu bulup ekleyebilir misiniz?

Not: Ülkemizde neredeyse hiç yapılmayan, dünyanın genelinde de çok sınırlı yapılan tazılarla silahsız avın ya da pit bull'lar ile domuz avının istisna olduğunu belirtmeliyim. Sn. S.serdar'ın belirttiği konu kuş köpekleri üzerine başlamıştır. Av köpeği denilince akla ferma verenler ve kopaylar gelir zaten. Ben de kendi başına av yapamaz derken ferma veren ve kopay cinsi köpekleri kastettiğimi ilk mesajımda da belirtmiştim zaten.

Alıntı:
Geçen yaz çiftliğin civarına birileri tarafından hamile bir av köpeği terk edilmişti. Çiftlik görevlisi aynı zamanda avcılıkta yaptığından bu köpeği diğer hayvanların arasına alıp kollayıp gözetmişti. Kısa bir süre sonra gün aşırı tavuk ve ördekler parçalanıp yenmeye başlayınca, durumu araştırdığında, yeni gelen av köpeğinin bu işi yaptığını görmüş.
Burada bahsettiğiniz olay av köpeğine özgü bir olay değildir, kümes hayvanlarını ya da kuzu oğlak gibi yetiştirme hayvanları boğma işini her cins köpek (çoban köpeği, husky, av köpeği hatta sokak köpeği) yapabilir. Hayvan bunu yapıyor diye bak işte av köpeği genetiği diyemezsiniz.

Alıntı:
Kardeşim İstanbul Tuzla Mercan’da oturur. Kendini insan sanan, son derece uyumlu ve eğitimli İspanyol Cocker’ı vardır. Ancak bahçedeki yüzme havuzuna yanaşan kuş ve martıların amansız avcısıdır. Pusuya yattığında elinden hiçbir uçan kaçmaz. Neden böyle yapıyor dediğimde bana uzun uzun ırkının özellikleri ve genlerinde yatan avcılığını önleyemediklerini, ev içinde ise izin almadan ortalıkta bolca bulunan, kek, pasta vs. hiçbir yiyeceğe günlerce aç kalsa bile değil elini ağzını bile uzatmadığını yaşayarak görmüş ve deneylemişimdir.
Ormana terkedilen sokak köpekleri karaca gibi hayvanları öldürüp yiyiyorlar, ne oldu şimdi bu sokak köpekleri aslında av köpeğiydi de içinde ki cevher ormana terk edilince mi açığa çıktı. Hayır, ormana terk edilen köpekler av köpeği değildir, aç kalınca yaşamak için vahşileşir, insan dahil herşeye saldırabilir, yakaladığını yer. Ama bu bütün köpeklerin ortak özelliğidir, av köpeği cinsleri ile alakalı bir durum değil. Bahsettiğiniz cocker'ın davranışları av köpeği olmayan başka bir köpekte de görülebilecek bir özellik.

Tekrar belirteyim. Bu konuda yanlış bir bilgi belirttiniz. Olabilir herkes yanılabilir, bazı şeyleri yanlış bilebilir ama haklıymışsınız gibi üstelikte muhtemelen zerre kadar tecrübenizin olmadığı bir konuda tecrübeliymişsiniz gibi davranıp, ben internetten derleme yazmam deyip, internetten delil göstermeniz, üstelik verdiğiniz linklerin konunun özü ile alakasız olması, gerçekten ilginç.

Perşembe akşamı görüşmek üzere, selametle...

Düzenleyen syılmaz : 14-08-2012 saat 22:40 Neden: İçerik düzenlemesi
Eski 14-08-2012, 22:19   #27
Ağaç Dostu

üzüm's Avatar

Giriş Tarihi: 30-10-2007
Alıntı:
...Av köpekleri av yapmazlar, avı bulurlar sadece. ...
İster av köpeği olsun ister başka cins, pek çok köpeğin doğasında vardır; eğitimle aşılır. Avlanma alışkanlığı olan köpeğin yaşı ilerledikçe bu huyundan vaz geçirmek zorlaşır. Bazı köpekler bir kere 'hayır' denmesiyle, bazısı 1-2 haftalık eğitimle, çok azıda bu huyundan vaz geçmeyerek yaşamını sürdürür.

Sizin bahsettiğiniz 'av yapmayan av köpekleri' eğitimli köpeklerdir veya tavuktan, kuşdan bihaber şehirli av köpeğidir.

Alıntı:
... Siz bir av köpeğini doğada serbest bırakın, avlanarak yaşayamaz, diğer köpekler gibi çöp artık vs. yiyerek yaşarlar. ...
Doğadaki köpeklerin neler yediğini bilseniz şaşarsınız. Köylerin çöpü şehir çöplerinden farklıdır; köpeklere köy çöplüğünden pek birşey çıkmaz. Aç kalınca her köpek gibi av köpekleri de salyangoz yer, kuş yakalar, tavuk çalar; yaşamak için fazla seçenekleri yoktur.

Alıntı:
...Bunların hiçbiri avı yakalayamaz, sadece avın bulunmasını sağlarlar. ...
Eğitim, eğitim, eğitim...

Siz de bilirsiniz ki avcı genç av köpeğini ilk başlarda özellikle deneyimli köpeklerle beraber ava götürür.

üzüm Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-08-2012, 22:50   #28
Ağaç Dostu

syılmaz's Avatar

Sn. Üzüm önce ki mesajıma sonradan ilave yaptığım için belki görmemiş olabilirsiniz, konuda bahsi geçen kuş, tavuk boğma gibi olaylar elbette bütün köpek cinslerinde görülebilecek olaylardır. Av köpeklerine özgü bir durum değildir, bir sokak köpeğide bunları yapabilir, a bak bu av köpeğiymiş diyemeyiz. Av köpeğinden kasıt, insanın avı bulmasına yardımcı olan köpektir. Avcılıktan tamamen habersiz olan biri, av köpeğini yanlış algılayabiliyor.

Ayrıca ormanda çok sayıda başıboş köpekle karşılaştım, özellikle geceleri çok agresif olurlar. Karaca dahil büyük hayvanları yakalayıp yediklerini haberlerde sık sık görüyoruz. Ama bu ormana terk edilen her köpeğin ortak davranışıdır, av köpeklerine özgü bir durum değildir.

Eski 15-08-2012, 00:13   #29
Ağaç Dostu

üzüm's Avatar

Giriş Tarihi: 30-10-2007
Alıntı:
Sn. Üzüm önce ki mesajıma sonradan ilave yaptığım için belki görmemiş olabilirsiniz, konuda bahsi geçen kuş, tavuk boğma gibi olaylar elbette bütün köpek cinslerinde görülebilecek olaylardır. Av köpeklerine özgü bir durum değildir, bir sokak köpeğide bunları yapabilir, a bak bu av köpeğiymiş diyemeyiz. Av köpeğinden kasıt, insanın avı bulmasına yardımcı olan köpektir. Avcılıktan tamamen habersiz olan biri, av köpeğini yanlış algılayabiliyor.

Ayrıca ormanda çok sayıda başıboş köpekle karşılaştım, özellikle geceleri çok agresif olurlar. Karaca dahil büyük hayvanları yakalayıp yediklerini haberlerde sık sık görüyoruz. Ama bu ormana terk edilen her köpeğin ortak davranışıdır, av köpeklerine özgü bir durum değildir.
Sayın syılmaz,

Özel eğitim (av eğitimi) almamış av köpeklerinin görme, koku, enerjik oluşu, vb. özelliklerinden dolayı avlanmaya daha yatkın olduğunu söylemek neden uydurma olsun o zaman.

üzüm Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-08-2012, 00:37   #30
Ağaç Dostu

syılmaz's Avatar

Sn. Üzüm, konunun açılış sebebini ve üzerinde durduğum noktayı tekrardan hatırlatmamda fayda var. Konuyu açan üye, köpeğim tavukları boğup yiyiyor demiş. Sn S.serdar'da köpek safkan değil av köpeği kanı karışmıştır bu köpeğe ondandır diyiyor.

Ben de diyiyorum ki safkan husky, safkan çoban köpeği ya da sıradan bir sokak köpeği de bu davranışı yapabilir. Tavuk boğdu diye soyunda av köpeği kanı vardır muhakkak gibi bir yaklaşımın uydurma olacağını, yazılarımı okuyan biri kolaylıkla anlayabilir. Yoksa av köpeği kesinlikle tavuk boğmaz bu uydurmadır demedim.

Israrla av köpeğinin av yapmadığını avı sadece bulduğunu yazmamın sebebi ise, avcılığın nasıl yapıldığını bilmeyen biri av köpeği kavramını duyunca köpeğin av yaptığını sanabilir. Bu sebeple de kuşa atlayan bir köpek görünce aa bak bu av köpeği galiba diye olaya yaklaşabilir ama bu yanlış bir mantık olur. Zaten kuş köpekleri kuş avında kuşun üzerine atlamazlar. Sadece işaret verirler ve bu işaret verme köpekte içgüdüseldir. Elbette ki eğitim ile köpek kendini geliştirir ama sıradan bir köpeğe asla eğitim ile ferma (işaret) verdiremezsiniz.

Kısacası kuş köpeğini kuş köpeği yapan şey, işaret verip sessizce beklemesidir, kuşun üzerine atlaması değil. Bu durumda kuşun üzerine atlayan bir köpeğe bu kuş köpeği demek elbette uydurma olur.

Konuyu açan üye deseydi ki benim köpek tavukları görünce, heykel gibi durup tavukları işaret ediyor, o zaman derdik, bu köpeğin soyuna kuş köpeği kanı karışmış diye.

Sn. S.serdar demiş ki,

Alıntı:
Pointer, Beagle ve benzeri cinsler av köpeği özellikle kuş köpeği vasfı ağır bastığından, genlerinden gelen özellikleri nedeniyle kümes hayvanlarını avlama eğilimde olacaklardır. Bu durumu eğitimle de olsa aşma şansınızın oldukça zor olacağını düşünüyorum.
Av köpeğini eğitsen dahi tavukları boğar gibi bir yaklaşım da tamamen yanlıştır.

Düzenleyen syılmaz : 15-08-2012 saat 01:13 Neden: İçerik düzenlemesi

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 14:25.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024