agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hayvanlar > Evcil Hayvanlar > Köpekler
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 01-07-2010, 07:18   #1
Ağaç Dostu

ilksenozturk's Avatar

Giriş Tarihi: 19-04-2007
pitbull toplanma ve yasaklanması ile ilgili bakanlık çalışmaları

Çevre bakanlığı tarafından çıkarılması planlanan pitbullların toplatılması genelgesi ile ilgili konuyu foruma taşımak istedim.
Hayvan hakları ile ilgili bir çok kuruluş dilekçeleri ile genelgenin tartışılması ve geri çekilmesi ile ilgili mücadelesine başladı.
Bu kuruluşlardan biri olan Haytap'ın hazırladığı dilekçe örneği aşağıdaki gibidir. Eminim bu konuya duyarsız kalamayan birçok kişi çıkacaktır;

kaynak: http://www.haytap.org/index.php/2010...kkinda-dilekce

TBMM Dilekce Komisyonu tarafindan PITBULL cinsi kopeklerle ilgili kararlar ciddi bir arastirma yapilmadan MASA BASINDA alinmis, ilgili bakanliklar da alt yapi hazirlanmadan direkt olarak bu KARARI uygulamaya gecmislerdir.
Devletin kurumlari 6 yil once cikan Hayvanlari Koruma Kanununda bu kopeklerin uretimi satisi yasak olmasina ragmen, simdiye kadar SEYIRCI KALMIS, bu hayvanlar DEVLET KURUMLARININ gözü önünde uretilmis ve satilmistir ve halen de bu durum devam etmektedir.

Yasalari uygulatmaktan aciz gorevlilerce uretim ciftliklerinin ve petshoplarin denetimi yapilmazken, bu gun sayilari onbinlerce olan PITBULLARI TOPLAMA sahneye konarak toplumun gozu boyanma yoluna gidilmistir.

Sayin Cevre Bakani toplanan pitbullarin barinaklara konacagini soylemistir ama Turkiye'de belediyelerin cogunda hayvan bakımevi yoktur ve olan bakımevlerin hiç birinde de PITBULL konmasi icin BOLME YOKTUR, yer yoktur.

NEREYE KONACAK BU TOPLANAN PITBULLLAR?
Gorevliler bu pitbullari CEPLERINE MI KOYACAKLAR?
Yoksa KATLIAM YAPARAK BUNLARI OLDURECEKLER MI?

Acilen,
1. Bu TOPLAMA KARARININ geri cekilmesini,
2. Sahipli Pitbullarin yasadiklari yerde yasada da yer aldigi sekilde KISIRLASTIRILIP BELEDIYEYE kayit ettirilip sahiplerinde kalmasini, sadece uretilen ve dovus yaptirilan pitbullara el konmasini (onlari da koyacak yer yok!!!)
3. Agirligin "uretim yapan ciftlik ve petshoplarin ve internet sitelerinin" denetimine verilmesini talep ediyoruz.
Muracaatimiza 4982 ve 3071 sayili yasalar geregi cevap ve bilgi verilmesi, aksi takdirde bilgi edinme ust kuruluna sikayette bulunacagimizin bilinmesini emir ve musaadelerinize saygilarimizla arz ederiz.

ilksenozturk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-07-2010, 07:47   #2
Ağaç Dostu

ilksenozturk's Avatar

Bekir Çoşkun'un yazısı

Konuyla ilgili yazılmış çok güzel bir yazı;
KAYNAK: Hurriyet Gazetesi ve Haytap internet sitesi

BİR pitbull gördüğümde, önce onun sahibine bakarım.

Korktuğum pitbull değildir.

Çünkü pitbull'lar insanın canavarlaştırdığı, kendi gücünün kurbanı olmuş zavallı hayvanlardır.

Onların suçu yoktur...

Ama sahibi...

Tehlikeli, sinsi ama korkaktır.

(Elbette nasıl olmuşsa bir pitbull sahibi olmuş, şimdi onu başından atmaya kıyamayanları tenzih ederim.)

*

İşte; Hürriyet'in önceki günkü internet sitesinde bir korkunç video görüntüsü vardı:

Samsun'un Çarşamba İlçesi'nde sahibinin gezdirdiği pitbull, bir sokak köpeğini parçalayarak öldürdü.

Sokak köpeği aç...

Kimsesiz...

Güçsüz...

Pitbull'u öldürmeye programlandığı belliydi, sahibi salak salak izledi.

Kamera hazırdı, anlaşılıyor ki bir vahşet sahnesi -belki de pazarlanmak üzere- önceden hazırlanmıştı.

Sokak köpeği çığlık çığlığa ağladı.

Ama pitbull onu parçalayarak öldürdü.

Sahibi pitbull'u alıp gitti.

*

Korkulacak olan insandır...

Parçalamaya ve öldürmeye alıştırılmış bir köpeğe sahip olmak ve onunla sokağa çıkmak hangi aşağılık duygusunun, hangi psikolojik sorunun, hangi manyaklığın sonucudur biz bilemeyiz.

Ama onları gördüğünüzde önce "insan" olanından korkmalısınız.

Günlük olaylara baktığınızda; güçlünün güçsüzü parçalamasına dayalı bir tür sistemin tam ortasındayız.

Sık sık gördüğünüz "pitbull vahşeti" haberleri, aslında toplumun bir yanını bize anlatır.

Asıl korkulacak olan insanlardır...

Bir masum köpekten yarattığı canavara, kendi yapamadığını yaptırır o insan... Kendi hesabına ısırtır, parçalatır, öldürtür...

Ve kendi canavarlığını bir bilinçsiz köpeğe ihale edecek kadar ezik, sinsi ve korkaktır...

Bir "pitbull vahşeti" duyduğunuzda...

Sahibine bakmalısınız...

Eski 01-07-2010, 09:42   #3
Kaybettik

sevim.K's Avatar

Giriş Tarihi: 11-12-2008
Galeri: 6
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ilksenozturk Mesajı Göster
Bir "pitbull vahşeti" duyduğunuzda...[/I]
Sahibine bakmalısınız...
İnsan denen vahşi canavarların canavarlaştırarak kendilerine benzettiği kurbanlar.

Biz bu vahşetleri değişik şekillerde hep izliyoruz, görüyoruz

sevim.K Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-07-2010, 10:59   #4
Ağaç Dostu

ilksenozturk's Avatar

Köpekler saldırganlaşsın diye yapılan işkencelerden bir kaçı
* karanlık odaya kapatma
* İnsanlar ile temasını kesme, yabancılar ile sosyalleşmemesini sağlama
* her türlü agresif hareketinin (yavruyken bir yabancıya havlaması gibi) pekiştirilmesi ve ödüllendirilmesi
*kedi ve diğer köpekleri kovalaması ve incitmesi saldırması için teşvik edilmesi ödüllendirmesi
* yapmadığında ise (örneğin yavruyken bir yabancıya kuyruk sallaması, kendini sevdirmeye çalışması) cezalandırılması- dövülmesi
* ısırma eğitimleri; birşeyi hedef gösterip dişleri ile kavramasını sağlamak ve iyice kızdırıp bu nesneyi bırakması konusundaki eğitimler (ben kavradığı lastikten saatlerce ağaca asılı tutulmuş bir köpeğe şahit olmuştum, bu durumda köpek o nesneye gittikçe daha öfkelenir, gittikçe parçalama isteği daha çok artar ve tüm ısırdıklarını bu şekilde algılar, bırakmaz, ağzından alamazsınız)

burada bildiğim ama yazmak istemediğim birçok yöntem daha var, malesef siteye sadece iyi niyetli insanlar erişmeyecektir hep, o yüzden devam etmek istemiyorum, ama bu tip köpekler saldırganlık özelliği oluşsun, pekişsin, artsın diye neredeyse işkence görürler, dayak yiyen, yaralı olanlar bakımsızlık, kan kaybı gibi nedenler ile ölürler, dövüşü kaybetti diye cezalandırılırlar.
biz bunları yapabilirken onlara, bu hale getirirken,
nasıl bir de fatura kesip, bedel ödemelerini bekleriz?

Eski 01-07-2010, 11:57   #5
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 10-03-2009
Galeri: 43
Ben pitbul konusunda alınan karara tümden karşı değilim. Toplatılan köpeklerin uyutulması elbette kabul edilebilir bir uygulama değil. Mesela salt bu türe özel barınaklar hazırlanıp hayvanlar buralarda tutulabilir. Soruna bu ve benzeri birçok insani çözüm bulunabilir.
İnsan sağlığının, vücut bütünlüğünün, çocuklarımızın güvenliğinin, kısaca insan haklarının daha önce gözeltilmesi gerektiğini düşünüyorum.

köknar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-07-2010, 12:23   #6
Ağaç Dostu

ilksenozturk's Avatar

Benim fikrim de toplatmaya harcanacak parayı kısırlaştırmaya ayırmak. Yani genelge ile ilgili çıkan yazıları okuduysanız pitbull (ve birçok cins daha) sadece toplatılacak deniyor. sadece o kadar. Peki sonra?

tüm muhalif görüşler de 'önce insan' konusunda yoğunlaşıyor ama 'evet bu tehlikeli bir ırk ama çocuklar feda olsun' diyen de yok ki zaten.

sorunun çözümü bu değildir diyoruz/demeliyiz. Köpeklere insanoğlu bu derece işkence edip onları bu hale getirdikten sonra 'öldürelim gitsin' yaklaşımı yanlıştır.
Tüm söylem de budur.

Eski 01-07-2010, 12:37   #7
Ağaç Dostu

Kısırlaştırılmaları bence çözüm için yeterli değil. En azından insanların daha güvende olmalarını sağlamaz. Kısırlaştırılan hayvanın saldırı güdüsü ortadan kalkacaksa o zaman haklısınız. Eğer böyle olmayacaksa, kısırlaştırılan hayvanlar sahiplerine iade edilecekse ve sorunun kaynağı belirttiğiniz üzere aslında sahiplerinin tutumlarıysa bir arpa boyu yol alınmamış olur kanaatimce.

Uyutulmamaları gerektiğini söylemiştim zaten, yineliyorum... İnsan hakları, hayatı, güvenliği, vücut bütünlüğü bu canlıların toplatılıp gözetim altında tutularak yaşatılmaları ile sağlanabilir.

Eski 01-07-2010, 12:48   #8
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2004
Galeri: 88
Alıntı:
Ceza korkusuyla sokağa salınan pitbulllar dehşet saçıyor

Üç bakanlık valiliklere gönderdiği genelgeyle pitbull başta olmak üzere saldırganlıklarıyla bilinen köpeklerin toplatılması talimatını verdi. Hayvanlarını nereye teslim edeceklerini bilemeyen ve para cezası almak istemeyen vatandaşlar, köpeklerini sokaklara salıyor. İlk saldırı haberi ise İzmir'den geldi.

İçişleri, Çevre ve Tarım bakanlıkları valiliklere genelge göndererek pitbull başta olmak üzere saldırganlıklarıyla bilinen yırtıcı köpeklerin toplanmasını, dövüştürülmemesini ve internet üzerinden satışının yasaklanmasını istedi. Karara uymayan hayvan sahiplerine ise 3 bin 434 lira ceza kesilecek. Ancak bu hayvanlara sahip olanların ne yapacağıyla ilgili belirsizlik devam ediyor.

Uygulamanın duyurulmasının ardından bazı pitbull sahipleri, ceza almamak için köpeklerini sokaklara salmaya başladı. Bu kez de sokaklarda pitbull dehşeti yaşanmaya başlandı. İzmir'in Buca ilçesinde önceki akşam gezmeye çıkan Emenullah Şakar ve oğlu Habin pitbull cinsi köpeğin saldırısına uğrayarak yaralandı. Olayla ilgili şikayetçi olacağını belirten Emenullah Şakar, "Yetkililere sesleniyorum, başıboş köpeklerle ilgilensinler." dedi.

Pitbull ve benzeri tehlikeli köpeklerle ilgili genelgeyle ilgili köpekleri kimin toplayacağı konusunda karışıklık sürüyor. Genelgede bu görevin Emniyet mensuplarına ait olduğu belirtilirken belediyeler de bu konuda pek çok başvuru alıyor. Ancak belediyeler, adres olarak il tarım müdürlüklerini ve emniyeti gösteriyor. Tarım müdürlükleri de konuyla ilgili belediyelerin sorumlu olduğunu söylüyor. Ne yapacağını bilemeyen köpek sahipleri de bu yüzden endişeli günler geçiriyor.

Pitbull sahibi Yunus Akyüz, köpeğini sokağa salacak insanların olduğunu ve bu durumun sokaktaki insanlar için büyük tehlike oluşturacağını söylüyor. 2004 yılında bu hayvanların kayıtlı hale getirilmesiyle ilgili bir zorunluluğun gündeme geldiği ama hâlâ kayıtlı olmayan köpeklerin bulunduğunu aktaran Akyüz, "Sokak köpekleriyle bile baş edemeyen belediyelerin barınaklarda pitbull'larla ilgilenmesin imkansız." diye konuştu. Çevresinde çok sayıda pitbull sahibi olduğunu da sözlerine ekleyen Akyüz, kimsenin köpeğinden vazgeçmek istemediğini ve bu duruma karşı çıkmak için imza topladıklarını ifade etti.

Gerekli altyapı oluşturulmadan bu hayvanlarla ilgili genelge çıkarılmasına ve toplatılmak istenilmesine karşı çıkan İstanbul Üniversitesi Veteriner Fakültesi Öğretim Görevlisi Tamer Dodurka, maddenin geri çekilmesi gerektiğini, aksi takdirde ceza almamak için sokağa bırakılan köpeklerin tehlike oluşturacağının altını çizdi. "Kimse köpeğini sokağa bırakmasın." uyarısında bulunan Dodurka, bu genelgenin uygulanamayacağı görüşünde.

Belediyelerde yeterli barınağın bulunmadığını anlatan Dodurka, genelgede köpeklerin rehabilite edileceğinin söylendiğini ancak Türkiye'de konunun uzmanı kimsenin bulunmadığını aktardı. Hayvan sahiplerinin yanı sıra bu köpeklerin saldırısına maruz kalanları da düşünmek gerektiğini ifade eden Dodurka'nın önerileri şöyle: "Köpeklerin tehlikeli olup olmadığını anlamak için 10 dakikalık bir muayene yeterli oluyor. Veterinerlere bu işin eğitimini vermek de 1 saat sürer. Köpekler her yıl bu muayeneden geçmeli, kayıt altına alınmalı. Köpek besleyebilmek için de çeşitli elemelerle sertifika sahibi olmak gerek. Herhangi bir zarar karşısında da mali mesuliyet sigortası ödemek zorunlu olmalı."
Zaman

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-07-2010, 08:18   #9
Ağaç Dostu

ilksenozturk's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi köknar Mesajı Göster
Kısırlaştırılmaları bence çözüm için yeterli değil. En azından insanların daha güvende olmalarını sağlamaz. Kısırlaştırılan hayvanın saldırı güdüsü ortadan kalkacaksa o zaman haklısınız. Eğer böyle olmayacaksa, kısırlaştırılan hayvanlar sahiplerine iade edilecekse ve sorunun kaynağı belirttiğiniz üzere aslında sahiplerinin tutumlarıysa bir arpa boyu yol alınmamış olur kanaatimce.

Uyutulmamaları gerektiğini söylemiştim zaten, yineliyorum... İnsan hakları, hayatı, güvenliği, vücut bütünlüğü bu canlıların toplatılıp gözetim altında tutularak yaşatılmaları ile sağlanabilir.
Onların saldırma güdüsünü ortaya çıkaran insandır. Siz bu tip insanlar ile ilgili hiçbir yaptırımda bulunmazsanız golden bile dövüş köpeği yapılabilir. Çözüm için uğraşılması gereken alan bu tip insanlardır. Hala hayvanlara yönelik yapılan işkence, dövüştürme, yaralama gibi suçlar 'KABAHAT' olarak değerlendirilmektedir kanunlarımızda, yani siz bir hayvana aziyet ederseniz SUÇLU değil KABAHATLİ olursunuz.
Yani bu işin çözümüne inmezseniz, sadece soykırım yapmış olursunuz, o kadar.

Eski 02-07-2010, 10:39   #10
Ağaç Dostu

derin's Avatar

Giriş Tarihi: 28-03-2007
Pitbulların sayısı on binleri bulmuşken toplamak çok mantıklı gözükmüyor.Ancak biran önce çözüm üretilmeli dövüştürenlere büyük cezalar kesilmeli.Kayıt altına alıp üretimi yasaklanmalı evinde yavru pitbul barındıranlara ceza kesilmeli.Önlemler şimdiden alınırsa bir kaç yılda makul seviylere düşürülebilir.Kendisi bakamayanlar için ücret karşılığı barınak hizmeti verilebilir.

derin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-07-2010, 11:10   #11
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Giriş Tarihi: 05-05-2008
Galeri: 73
Her pitbull gördüğümde utanarak korkuyorum, sahinibe bağırıyorum " Hemen uzaklaştır , insanların gezdiği yerlerde dolaştırma" diye.

Ben hayvanseverim. Daha doğrusu doğayı seviyorum, yaşayan tüm canlılarıyla birlikte. Buna rağmen korkuyorum. Nedeni, kendimden çok miniş köpeğimin saldırıya uğrama ihtimali.

Bir hafta kadar önce Fındık'ı gezdirirken uzaktan bir pitbull görüp hemen seslendim. "Çok sıkı tutun, küçük köpek var yanımda" diye. Pitbull sahibi köpeğinin saldırgan olmadığını, köpeğimle oynayabileceğini söyledi ve bana doğru yürümeye başladı. Hep okumuşum ya pitbull'u yüksek ses, irrite edip saldırganlaştırabilir diye sesim nerdeyse fısıltıyla çıkıyor dondum kaldım. " Lütfen yaklaştırmayın köpeğinizi, korkuyorum" desem de 3-4 metre yakınımıza kadar gelmiş oldu. Adamcağız köpeğini anlatıyor hala. " Evimde bebeğimle birlikte yaşıyor, köpeğinize zarar vermez, oynamalarına izin verin" diye. Ben genleri bozuk dedikce o hala anlatıyor genleri şudur budur diye...

Yapamadım, korktuğum için çok utanarak korktum. Gözlerine bakmaktan bile korktum. Ve yasa gündeme geldiğinde aklıma ilk gelen kişi bebeğini köpeğine emanet eden Pitbull sahibi oldu. Çok seviyordu köpeğini, ne yapacaktı acaba?

Herşeye rağmen öldürmeye programlanabilir hayvanların çoğaltılmasını istemiyorum. Kendimle çelişiyorum ama korkuyorum.

En doğru çözümün, sahipleriyle birlikte testten geçirilmesi gibi geliyor. Daha sonra da bıraksınlar sahipleriyle birlikte yaşlansın. Testi geçemeyenler ne olacak peki, nasıl onlar da uyutulsun diyebilir ki insan...

Korkuyorum ama uyutulsun da diyemiyorum, onlar istemedi dünyaya gelmeyi...

maki01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-07-2010, 12:14   #12
Ağaç Dostu

Uyutulmaları kesinlikle ve kesinlikle kabul edilebilir bir çözüm değil. Anlayamadığım şey, hayvanların toplanıp barınaklarda yaşamlarını sürdürmelerinin sağlanması işleminin neresi soykırım?

Eski 02-07-2010, 12:27   #13
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Barınakları görmek lazım neden soykırım olduğunu anlamak için sayın köknar.

Kaldırımda yatan sokak köpeği dostumuz çok halsizdi. Hava sıcak susamış olabilir diye yakındaki bir marketten su alıp bardağa doldurdum içmedi. Aç dedim, poğaça aldım yemedi. Ve zaman zaman gözleriyle, uzaklaşmaya başladığımda ise neredeyse sürünerek beni takip etmeye çalıştı. Apartman dairesinde oturuyorum , evde bakma şansım yok. Veterinerimizden DOHAYKO'nun telefonu istedim ve aradım. Aklımca barınağa götürülecek ve iyileştirilecekti.

1 saat başında bekledim, DOHAYKO'nun barınaktan yönledirdiği ekip arabayla geldi. Uzun bir sopanın ucuna takılmış boğma teli diye tarif edebileceğim bir telle köpeği boğazından yakalayıp sürükleyerek arabaya yüklediler.

O gün cadde ortasında bağıra bağıra "Yapmayın , çok canı yanıyor" diye ağladım, şu an bile gözlerim doldu . Yaşamım boyunca o sahne aklımdan çıkmayacak biliyorum. Bir daha asla haber vermem barınağa....

Eski 02-07-2010, 12:55   #14
Ağaç Dostu

Barınaklarda hayvanların kuş tüyü yastıkların üzerinde yatmadıklarını biliyorum ancak sıkı denetimlerle ( ki bu konuda sivil toplum örgütlerinin baskısı gerekecektir ) barınaklar da kontrol altında tutulabilir sayın maki01.
Barınaklarda "soykırım" olduğu düşüncesinde olanların şikayet haklarını kullanarak ilgililer hakkında işlem yapılmasını istemeleri gerekir. Zira barınaklar hayvanların uyutulmaları için değil, barındırılmaları için oluşturulmuştur. "Şikayet etsem ne olacak ki" diye susmayı doğru bulmuyorum. Evet yaptırımlar yetersiz, ancak bu noktada da kamuoyu oluşturma görevi bizlere düşüyor.

Ben de hayvanları seven biriyim yıllardır çeşit çeşit hayvan besliyorum hayvanların öldürülmelerine duyarsız kalacak tıynette biri değilim ancak insan hayatını, güvenliğini, vücut bütünlüğünü üstün tutmaktan da geri duramuyorum.
Pitbul saldırısı yüzünden uzuv kaybına uğrayan mağdurun üzüntüsü ile pitbul sahibinin köpeğinden ayrı kalmakla ( uyutulduğu için değil, barınakta tutulduğu için ) yaşayacağı üzüntüyü karşılaştırarak bu yargıya varıyorum. Daha üstün olan amacın insan hayatı olduğunu düşünüyorum.

Eski 02-07-2010, 13:24   #15
Ağaç Dostu

ilksenozturk's Avatar

sn Maki.
Genetiği ile oynanmış inanışı çok da doğru değil aslında, bu konuda birçok yazı çıktı internetten bulabilirsiniz. Yanlış anlamayın sözlerimi, sadece bu konuyu birazcık yanlış biliyoruz. Ayrıca sizin korkunuzu anlıyorum, bizim ufacıklara herhangi bir köpek saldırırsa elimiz kolumuz bağlı kalır, korkmakta haklıyız.

Sn Köknar;
Ben barınaklar ile soykırımı bir arada kullanmıyorum; pitbullar için planlananın soykırımdan başka bişey olmayacağını söylüyorum. Belediye barınakları o kadar yetersiz ki, ne yapacaklar o toplanan hayvanları sizce? Barınaklarda sayıları arttı diye uçurumdan atılmış köpekleri (daha sonra parçalanmış bedeblerinin bulunması ile ortaya çıkan bir vakadır), barınaktaki kendini insan zanneden bekçinin eline aldığı tüfekle gözünü kestirdiğini vurması haberlerini, barınaklardaki zehirlenme vakalarını, açlıktan ölen köpekleri, kalabalık olarak birarada tutulup yeterli beslenmediği için birbirlerini parçalayanları... bu haberleri okumadınız mı hiç? Nasıl 'barınaksa tamam iyidir orda tutulsun' diyebiliriz şartlar bu iken. Türkiye'de bir elin parmaklarını geçmez iyi diyebileceğimiz barınak sayısı. Ya geri kalanlar?
neden pittbull vakasının insanoğlunun yarattığı ve çözümün insanda biteceği bir olay olarak görmeyelim ve bu çözüm için uğraşmayalım da onları toplatıp kapatalım. Bizler pittbull sahibi bir hayvansever de olabilirdik, nasıl kopacaktık köpeğimizden?

Eski 02-07-2010, 13:36   #16
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Sevgili ilksenozturk,

Bu konuda cahil kaldığımın farkındayım, hiç yanlış anlamam Okuduğunuz metinlerin linkini verebilirseniz çok sevinirim.

Google'ı etkin bir şekilde kullanamayı bilmeme rağmen, karşıma çıkabilecek malum fotolardan dolayı cesaret edemiyorum arayıp, bulmaya... Hayvanlara yapılan işkence fotoları ve o fotolardaki çaresiz gözlerin bakışları günlerce gözümün önünden gitmiyor.

Eski 02-07-2010, 13:45   #17
Ağaç Dostu

Kötü örnekler var, haklısınız elbette, ben barınakların harika yerler olduğunu iddia etmiyorum. Yalnız barınakları tümden gözden çıkarmak da doğru değil. O mantıktan yola çıkarsak bir elin parmaklarını geçmeyecek sayıda barınak bırakıp kalanları kapatalım, içerdeki hayvanları da sokaklara salalım olur mu sizce? Islah yoluna gitmek, bu konuda baskı oluşturmaya çalışmak daha zor ama daha mantıklı, daha verimli bir yol bana göre.

Pitbul vakasını sorumsuz insanlar yarattı diye suçsuz günahsız sorumlu ve dahi hayvansever insanların hayatları sağlıkları tehlikede mi kalmalı? Çözüm için uğraşmak değil midir barınakların ıslah edilmesi ve gerekli yeterliliğe sahip barınakların inşa edilmesi için çabalamak?

Toplatılan pitbulların kısırlaştırılarak barınaklarda yaşamlarını sürdürmelerinin sağlanması ve bundan sonra bu türün satışının reklamının beslenmesinin yasaklanması gerektiğini düşünüyorum. Barınaklardaki istemediğimiz olası uygulamaların önüne geçmek de biz hayvanseverlerin oluşturacağı kamuoyu baskısıyla imkansız olmayacaktır.

Eski 02-07-2010, 16:38   #18
Ağaç Dostu

ilksenozturk's Avatar

sevgili Maki01
konuyla ilgili bir video izlemiştim, onu bulunca size de iletirim mutlaka.

sn Köknar
barınaklar islah edilmeli ******. hepfikirim sizinle ki söylediğim şeylerin kalanları kapatıp içindekileri sokağa salmak anlamına da geldiğini düşünmüyorum. ama kısa vadede pitbullar hadi toplansın dendiğinde ne olacak onların sonları? barınaklar bu haldeyken ne gelebilir başlarına diyorum. anca o kötü örneklerindekiler gibi olacaklardır, O kadar.
Genelleme yanlıştır, her konu için yanlıştır. köpeğini o hale getirecek kadar psikolojisi bozuk insanlar nedeni ile tüm nesli hapsetmek, öldürmek, yok etmek yanlıştır. çözüm bir canı tutsak etmek, öldürmek, yoketmek değil, onu bu hale getirenler için yaptırımı olan uygulamalar olacaktır.

Eski 02-07-2010, 16:40   #19
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Sevgili köknar, haklısınız elbette. Bırakalım pitbull sorunu böyle kalsın demiyorum. Sadece pitbull'lar değil aslında. Çocuklarına tatil hediyesi olarak alınıp, tatil bitince sokağa salınan yavrular da var.

Konuyla ilgili sitelerde ya da derneklerde çözüm arayışlarına girmek, diğer hayvan dostlarıyla birlikte hareket etmemiz gerekiyor.

Eski 03-07-2010, 03:48   #20
Ağaçsever

..bg..'s Avatar

Giriş Tarihi: 09-05-2010
Köpeklerin hepsi toplatılacak. Bakımevlerine götürülecek. Hangi bakımevlerine ? Tıka basa ağzına kadar dolu bakımevlerine mi ? İşin iç yüzü şudur ki eğer tüm hayvanlar toplansaydı hepsi öldürülecekti. Cezadan korkup sokağa salınanlar da insanlara zarar verecekti her gün bir vaka ile karşılaşacaktık.

Kısırlaştırmak bir çözüm. Fakat insan eliyle bu kadar dayanıklı, sağlıklı bir ırk üretip sonrada onların soylarını kurutmaya çalışmak bana saçma geliyor. Pitbulların bu ününün altında saldırganlık değil dayanıklı ve aşırı itaatkar oluşları yatıyor. Sokaktaki her köpek insan sağlığı için bir tehdittir. Bunu ırka yüklememek gerekir. İnsanlar tarafından sürekli dayak yemiş minicik bir sokö de saldırganlaşıp insanları öldürebilir. Eğer insan sağlığı bu kadar önemseniyorsa ilk başta sokak hayvanlarının sorunları çözümlenmeli ve insanlar bilinçlendirilmelidir. Köpek dövüştürmek için pitbull yetiştiren insanlar var. Pitbull ırkını kurutsan, ellerinden alsan, adam rott dövüştürür hiç bulamazsa horoz dövüştürür. İnsanları eğitmek, bilinçlendirmek, gerekli caydırıcı cezalar vermek gerekir.
Dr. Tamer Dodurka katıldığı bir programda söylemişti. Pitbull cinsi bir köpeğin yaşayabilmesi için en az 20 metrekarelik alan gereklidir. Bir anda 20 şer metrekarelik bölmeli barınağı nasıl yapacak bu devlet ? Sayın bakanımızda diyor ki ''çok istiyorlarsa pitbull sahipleri bakımevlerinde 20 metrekarelik bölmeler yaptırsınlar hayatları boyunca ziyaret etsinler köpeklerini'' devletin görevi dahi pitbull sahiplerine yıkılmaya çalışılıyor. Plansız bir şekilde çıkartılmış yasa ardında yaşanan trajikomik olaylara tanık olduk günlerdir. Neyseki bilinçli baskı sonucu sahipli köpeklere birşey yapılmayacağı söylendi. Açıklamalar pek güvenilir olmasada biraz daha yumuşadıklarını görmek mutluluk verici.

Yukarıda da belirttiğim gibi sorun halkı bilinçlendirmek, köpek dövüşü yaptıran vb. kişilere gerekli cezai yaptırımlarda bulunmak, barınakları iyileştirmek, sokak hayvanlarını sokaklardan kurtarmak ve kısırlaştırmakla çözülecektir. Sokaklarda hiç hayvan kalmaz barınaklarda boşalır işte o zaman ırklara evde bakılan köpeklere denetleme getirilir. Kelle başı 100 tl prim koyup ırkları geçtim köpekler hakkında cahil insanları köpek avına yollamakla olmaz bu iş.

Dipnot olarak belirteyim ki ben bir pitbull vb. sahibi değilim. Sadece hayvanseverim. Evimde ''toy kanişim'' , kedim ve sokölerim var.

..bg.. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-07-2010, 07:59   #21
Ağaç Dostu

ilksenozturk's Avatar

Kaynak; http://www.haytap.org/index.php/2010...ri-geri-alindi

Çevre ve Orman Bakanlığı Pitbulların toplanması ile ilgili valiliklere ve il çevre müdürlüklerine yollamış olduğu yazıyı yoğun baskı sonucu geri aldı.

Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, gündemde tartışılan pitbull yasağı ile ilgili olarak, 'Kimsenin köpeği elinden alınmayacak. Sorun tasmasız olanlar' dedi.

Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, pazartesi günü Türkiye genelindeki pitbull cinsi köpeklerin saldırgan oldukları gerekçesiyle toplatılacağını açıklamıştı. Eroğlu, köpeklerle ilgili "Çocukları parçalıyor, insanları ısırıyorlar; hatta mafya türü insanlar bu köpekleri kullanarak insanları tehdit edebiliyorlar. Biz hayvanların, sağlıklı ortamlarda yaşamasını destekliyoruz ve hayvan haklarına saygılıyız" demişti.

İçişleri Bakanlığı ise valiliklere gönderdiği genelgeyle pittbull başta olmak üzere, kanunen üretilmesi ve sahiplendirilmesi yasak olan hayvanların toplatılması, bulunduranlara ceza kesilmesi ve bu tür hayvanların internet üzerinden satışı ve dövüştürülmelerinin engellenmesi talimatı verdi.

Talimata göre pitbull sahiplerine 3 bin 434 lira para cezası verilecekti. Ekiplerin harekete geçmesiyle birlikte Adana gibi illerde cezadan korkan pitbull sahipleri hayvanlarını sokağa atmaya başladı.

Bu gelişmeler yaşanırken, Çevre Bakanı Eroğlu'undan yeni açıklamalar geldi. Eroğlu, sözlerine açıklık getirdi. Yasağın tasmasız köpekler için geçerli olduğunu belirten Eroğlu, "Kimsenin köpeği elinden alınmayacak" dedi.

Dışarıda tasmasız dolaşan köpeklerin alınarak kısırlaştırıldığını vurgulayan Eroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: ''Geçenlerde bir genç, parkta pitbull köpeğinden korkup kaçarken düşüp kafasını betona çarptı ve vefat etti. Daha önce bir çocuğu parçaladı. İşin vahameti büyük. Bazı mafya ve çetelerin de çeşitli sebeplerle bu pitbull köpeklerini kullandığını biliyorsunuz. Bunları engellemek açısından 'dışarıda tasmasız dolaşmasın, kısırlaştırılsın' diye, ilgili veteriner merkezlerine gittiğinde kaydı tutulsun diye yapılan işlemdir. Yok etme diye bir şey yok."

Eski 05-07-2010, 13:49   #22
Yeni Üye

kanky_35's Avatar

Giriş Tarihi: 05-07-2010
bence pitbulları üreten ve dövüş için kullanan sahipleri toplatılmalı

kanky_35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-07-2010, 07:34   #23
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-07-2006
Galeri: 29
Kuş gribi dolandırıcılığı sırasında, milyonlarca hayvanı diri diri yakmadılar mı?
Orduda, tutukluk yapmış silaha ceza vermezler mi?

Pit bulların çenesi 3 ton basıyor diyorlar. Köyde bir yaşlı amca var, bu durumda şöyle der;
"Ya sen 3 ton görmedin, ya dayak yemedin."

Herkesin herşeyi bilmesi beklenemez fakat göz var nizan var. Aslanın, timsahın çenesi bile 1 ton civarında basarken...

3 Ton hikayesi şudur; Weigt pulling denen bir aktivite var. Köpeğe özel koşum takımları giydirilir ve belli bir mesafe ağırlık çektirlir. İşte pit bull bu yarışmalarda, kendi kilosuna oranla en ağır yük çeken köpeklerin başında gelir. 3 ton basmaz, 3 ton çeker.

http://www.google.com.tr/images?hl=t...og&sa=N&tab=wi

Olayların bu duruma gelmesinin esas suçlusu medyadır. İnsanların kan görme ihtiyacının farkında olan medya, bundan pirim yapmaya çalışır. Her köpek saldırısını abartarak, süsleyerek, gündemde tutarak reytinglerini yüksek tutmaya çalışır. Oysa saldıran ne pit bulldur, ne pit bull saldırısının o kadar abartılacak bir yanı vardır.

Siz, hangi köpek ırkı olursa olsun, karanlık odada besler, kulağını kuyruğunu keser, günde 5 kere odunla döver, hiç insan görmesin diye yemeğini bile kapının altından atarsanız, o köpek ruh hastası olur. Bu 130 kiloluk kafkas çobanı da olsa aynıdır, 30 kiloluk pit bull olsa da aynıdır, 5 kiloluk pug olsa da aynıdır.

Yine de toplum olarak çok şanslı olduğumuzu söyleyebilirim. Pit bullardan çok daha vahşi, çok daha kuvvetli, çok daha büyük ırklar var. Tarihte savaş atının üzerinden, silahlı bir adamı alıp öldürebilecek köpek ırkları üretilmiştir. İnsansılar, o ırkları öğrendikleri zaman, köpek saldırıları yaralanmalarla kalmayacaktır. Bir çoğu ölümle sonuçlanacaktır.

Şu an için kendi bebeklerimi saklamaktan başka yapacak bir şey gelmiyor aklıma. Çünkü biliyorum ki, toplatılan köpekler acılar içinde, kıvrana kıvrana ölecekler.

Her gün barınaklarda ve sokaklarda öldürülen yüzlercesi gibi....

Todor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-07-2010, 10:32   #24
Ağaç Dostu

ilksenozturk's Avatar

Bakanlık konuyla ilgili geri adım attı. ' biz sahipli köpekleri değil, sahipsiz, sokakta başıboş dolaşanları toplayacağız' dedi.
Sanki zaten sahipsiz hayvanlar ile ilgilenmek onların görevi değilmiş gibi...
Hala nereye gidecekler, onlara orda ne olacak konuları bir soru işareti.
Barınaklar ve pitbull gibi köpekleri bu hale getiren psikopatlar islah edilmedikçe 'ele düşen' zavallı köpeklerin acı içinde ölümünden başka olmayacaktır sonuç.
Peki bu mudur çözüm?

Eski 22-07-2010, 15:34   #25
Yeni Üye

mRve's Avatar

Giriş Tarihi: 08-05-2010
Thumbs down

Mayın ve Askeri Mühimmat Uzmanı Ahmet Zengin katıldıgı progaramda Pitbull'ların sınırdaki mayın arama çalışmalarına gönderilmesi gerektiğini söylüyor ve "Böylece hem onlardan, hem mayınlardan kurtuluruz" diyor...

İsminin önündekilere bakılırsa eğitimli biri ama mayın aramada teknoloji kullanılabiliyorken o canlıların kullanılması gerekir sorusuna sadece onlar hakediyor diyebiliyor.

mRve Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-07-2010, 16:13   #26
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Giriş Tarihi: 05-02-2010
Galeri: 11
Herhangi birimizin kız çocuğu , ayakkabısını bağlarken , yüzünden ısırılsaydı ,
burada yazacağımız demeç ne olurdu merak ediyorum .
Korku , hayat boyu yüzünde iz taşıması , kuduz tedavi merkezinde olduğu aşılar ,
köpek ( canlı veya resim ) görünce yaşadığı panik atak nöbetleri...
Suçlular değil söz konusu , bu suç dolayısıyla madur olanları unutmuyalım .
Buyurun , ülke bu , siz olsaydınız bu icraatın başında ne yapardınız ?

Jezebel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-07-2010, 16:22   #27
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Jezebel Mesajı Göster
Herhangi birimizin kız çocuğu , ayakkabısını bağlarken , yüzünden ısırılsaydı ,
burada yazacağımız demeç ne olurdu merak ediyorum .
Korku , hayat boyu yüzünde iz taşıması , kuduz tedavi merkezinde olduğu aşılar ,
köpek ( canlı veya resim ) görünce yaşadığı panik atak nöbetleri...
Suçlular değil söz konusu , bu suç dolayısıyla madur olanları unutmuyalım .
Sevdiklerimden birinin başına bunların gelme ihtimalini düşünerek ( o ihtimal bile tüylerimi ürpertiyor ) insan sağlığının, can ve beden bütünlüğünün daha üstün tutulmasını, bu tehlikeyle karşı karşıya kalınmaması için gereken önlemlerin alınması gerektiğini ifade ettim hala aynı görüşteyim. Artık pitbul sahiplerinin her birine ayrı ayrı kişilik testi mi yapılır? Ya da köpeklerin saldırgan olup olmadığı mı test edilir ( mümkün müdür bilemiyorum içgüdüsel saldırı eğilimini nasıl tespit edebilirler hiçbir fikrim yok ) ama bir insanın uzuv kaybı yaşaması halinde duyacağı elem ve yıkım, pitbul sahibinin köpeğinden ayrılmakla yaşayacağı üzüntü ile kıyaslanmamalıdır bile...
İtlafı asla asla hoş görmüyorum, tehlikeli olan hayvanların insani çözümlerle insanlardan uzaklaştırılmaya çalışılması gerektiğini düşünüyorum.

Eski 22-07-2010, 17:06   #28
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Jezebel Mesajı Göster
3 kg'dan büyük tüm köpeklerin beslenmesini ruhsata bağlardım. Bu ruhsatı da öyle silah ruhsatında olduğu gibi her önüme gelene vermezdim. Bir çok ağır psikolojik testden geçirdikten sonra verirdim.

Aşağıdaki videolarda görülen görüntülerin tek sorumlusu insandır. (şiddet içerir)

http://www.youtube.com/watch?v=bDzsJ...eature=related
http://www.youtube.com/watch?v=6FGO3...1&feature=fvwp

Eski 22-07-2010, 17:41   #29
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Giriş Tarihi: 05-02-2010
Galeri: 11
Çok taze yaşadığım bir olay olduğu için kendimi tutamadım .
Bu konuda taraf olunmaz .
Burada çocuklar da köpekler de madur .
Biri bu köpeği tatlı bir yavru olacakken bir canavara , bir ölüm makinasına dönüştürdü .
Bir çocuk (7 yaşında) oyun esnasında ayakkabısının bağı çözüldü ve bu makinalardan birine kurban oldu .
Kurtarılmasaydı belkide daha neler yaşanırdı .
Bir insan bunca köpek cinsi dururken neden illa ki pitbull edinir (siz edinirmiydiniz ?!) ?
Amaç belli değilmi , bastırılmış saldırganlıklarını bu köpeklerle tatmin etmiyorlar mı ?
Bu köpeklerin herhangi bir testle saldırganlıkları tespit edilemez , gayet uysal olup anahtar bir kelime telafuz edildiğinde saldırıya geçebilirler . Siz , testi yapacak kimseler bu kelimeyi bilmiyorsunuz , makinanın düğmesine basamazsınız .
O kelimeyi eğiten kişi ve sahibi bilir .
Testten temiz çıkar , ama ölüm makinası olmaya devam eder ...

Jezebel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-07-2010, 18:16   #30
Ağaç Dostu

Anlayışınız için teşekkür ederim.

Aslında köpek henüz 2 aylıkken ne kadar saldırgan olacağı, ne kadar oyuncu olacağı, ne kadar itaatkar olacağı belli olur. Bunlar, basit ama kesin sonuç veren psikolojik testlerle ölçülürler.

Misal, yavruyu daha önce görmediği bir yere götürür, sırt üstü yere yatırırsınız. Bir yandan elinizle göğsüne hafifçe bastırarak hareketsiz kalmasını sağlarsınız.
İlk debelenmeden sonra, sessizce durursa itaatkar, kuyruğunu karnına çeker ve ayaklarını büzerse korkak, elinizi ısırmaya çalışırsa saldırgan, yalarsa oyuncu, kurtulmaya çalışırsa inatçı bir karaktere sahip demektir. Buna benzer bir kaç testden sonra köpeğin karakteri tam olarak belli olmuş olur.

Pit bull, kangal, dogo argentino vs gibi köpekleri besleyenler en saldırgan olanları seçerler ve saldırganlığını arttırmak için ellerinden gelen her türlü eziyeti de yaparlar.

Düğünlerde, maçlardan sonra kutlamalarda ve benzeri zamanarda havaya silah sıkıp, pencereden bakmakta olan küçük kızı vuranlarla bu köpekleri besleyenler aynı kişilerdir. Onlar için bir köpek değil silahtır o canlı. O yönde sellekte eder ve yetiştirirler.

Peki mantık olarak penceredeki kızı vuran silah mı suçludur yoksa silahı hiç gereksiz yere havaya sıkan mı?

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:13.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024