agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hayvanlar > Evcil Hayvanlar > Köpekler
(https)

Beğeni Düzeni46Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 09-04-2010, 12:19   #1
Ağaç Dostu

almira's Avatar

Giriş Tarihi: 24-02-2009
Galeri: 4
Rottweiler

Temel Özellikleri
Rottweiler'ın iri ve güçlü bir bedeni vardır. Adaleli ve atletik olan bu ırk, geniş bir kafaya ve yuvarlak bir alına sahiptir. çeneler iyi gelişmiştir ve dişler makas ısırışı ile kapanır. Gözler ırkın iyi huy ve sadakatinin ifadesini yansıtır ve koyu renklidir. Dengeli, sakin, itaatkar, cesur ve kolay eğitilir. Yalnızca efendisi ve ailesi saldırıya uğradığı zaman sertleşir.

Neler Yapar?
Rottweiler, sakin, eğitilebilir, cesur ve ailesine kendini adayan bir köpektir. Güvenilir bir karakteri vardır. Ailesini büyük bir kararlılıkla korur. Acıya karşı duyarsız ve güçlü köpeklerdir. Ciddi, kendinden emin ve güvenilirdir.

Dikkatli ve disiplinli bir eğitim şarttır, aksi takdirde güçlü ve saldırgan bir köpekle karşı karşıya kalınabilir. Ancak sabırlı bir eğitimle güvenilir, sadık ve sevgi dolu birer arkadaş olabilirler. Böylesine iri cüsseli bir köpeği kontrol edebilecek bir sahibe gereksinim duyar. Rottweiler, sakin yaradılışlı doğal bir koruma köpeğidir.

Oldukça zekidir ve pek çok ülke de polis, askeri ve gümrük gibi görevlerde kendilerini kanıtlamışlardır. Boyutlarından dolayı eğitim erken başlamalı ve köpeğin vahşileştirilmemesine büyük dikkat edilmelidir. Bu ırk, bol ilgi ve diğer hayvanlar ve insanlarla sosyalleştirilmeye ihtiyaç duyar. Diğer köpeklerle anlaşamayacağından toplum içinde tasmasız dolaştırılmamalıdır.

Rottweiler, tutarlı bir biçimde yetiştirilip eğitildiğinde çocuklar için iyi bir oyun arkadaşı olur. Henüz yavruyken onlarla olumlu tecrübeler yaşadığı sürece kediler ve diğer ev hayvanlarını kabullenir. Aile dostları ve akrabalar sevinçle içeri kabul edilirken yabancılar kaldırımdan öteye geçemez. Irk itaat yarışmaları ve iz sürme alanlarında başarılıdır.

çoban ve polis köpeği olarak kullanılır, daha önemlisi çok iyi bir bekçi ve muhafızdır. İnsana eşlik eden köpek olarak da değerlidir. özellikle aile üyeleriyle arası çok iyidir.

Rottweiler'ın bol egzersize gereksinimi vardır. Bu güçlü köpeğe ne kadar iş verirseniz verin memnuniyetle kabul edecektir. Ormanda koşturmak ya da açık alan yürüyüşleri yapmak onları çok mutlu eder ve yanınızdan ayrılma eğitilimleri yoktur.

Kısa ve parlak tüylerin bakımı kolaydır. Günlük tarama yıkamaya gerek bırakmayacaktır. Orta düzeyde tüy dökücüdür.

Bir batında 12 yavruya kadar doğurabilir.

Tarihçesi
Muhtemelen İtalyan Mastiff'inden gelmektedir. Ortaçağ'da çoban köpeği olarak kullanıldı. Wuttember'deki bir Alman kasabasında, Rottweil'da yetiştirildi. 1800'lerde nesli tükendi. 20. yüzyıl başlarında Stuggart'ta toplanan coşkulu köpek yetiştiricileri sayesinde, yeniden popüler hale geldi.

güldeste- beğendi.
almira Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-04-2010, 12:31   #2
Ağaç Dostu

almira's Avatar

Bu kardeşimin köpeği Juba. Gerçekten muhteşem bir köpek.

Eklenen Resimler

güldeste- beğendi.
Eski 09-04-2010, 12:35   #3
Ağaç Dostu

almira's Avatar

Kızımız bu günlerde yeni doğum yaptı. Oniki yavrudan yedisi hayatta. Bu ilk doğumu. Bir oğlumuz altı kızımız var. Bebeklerimiz bir haftalık.
Çoook güzeller.

Eklenen Resimler

Eski 09-04-2010, 12:53   #4
Ağaç Dostu

sevim4's Avatar

Giriş Tarihi: 17-04-2009
Bebeklerini hayırlı olsun sevgili almira, negüzeller bunlar hepisine sizmi bakacaksınız.
Yoksa birilerine verecemisiniz benimde olum istiyor ama burası resmi bir yer oyüden alamıyoruz.

sevim4 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-04-2010, 13:01   #5
Ağaç Dostu

almira's Avatar

Teşekkür ederim Sevimciğim. Keşke hepsine bakabilse. Bu güne kadar mustakil bahçeli bir evde oturuyorlardı. Şimdi yeni bir daire aldılar. Orada bakma imkanları olmadığı için sadece anneyi bırakıp yavruları satacak.
Hiç satmayı istemiyor ama başka çaresi yok.

Eski 09-04-2010, 13:05   #6
Ağaç Dostu

Dudi's Avatar

Giriş Tarihi: 15-04-2008
Galeri: 54
Çok güzeller hayırlı olsun, sağlıkla büyüsünler. Ben hayvanların satılmasından yana değilim. Daha çok ona bakabilecek birine ücretsiz verilmeli diye düşünüyorum. Alınmayın ama şahsi fikrim bu yönde ki, benimde 4-5 yıl önce değerli bir kedim vardı. Çinçila denen cinsti, yavruları olduğunda onları bakabilecek olan kişilere ücretsiz verdim. Saygılar...

Dudi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-04-2010, 13:59   #7
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 10-03-2009
Galeri: 43
Nedense dişi hayvanlar, özellikle de gebe olanlar ya da böyle emzikli olanlar daha sevimli geliyor gözüme. Feminist miyim neyim? Sağlıkla büyümelerini dilerim.

köknar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-04-2010, 14:45   #8
Ağaç Dostu

almira's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi köknar Mesajı Göster
Nedense dişi hayvanlar, özellikle de gebe olanlar ya da böyle emzikli olanlar daha sevimli geliyor gözüme. Feminist miyim neyim? Sağlıkla büyümelerini dilerim.
Teşekkür ederim. Çok güzeller değil mi? Baksanıza şunların keyfine.

Eklenen Resimler

Adil ve Bilge Kerem beğendi.
Eski 09-04-2010, 15:02   #9
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-04-2010
Mükkemmel Yavrular Maaşallah. Sağlıklı büyütmeniz dileğiyle.

Metin_Sarp Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-04-2010, 23:29   #10
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-10-2007
Harikalar sevgili Almira, çok çok güzeller. Sağlıkla büyürler inşallah.
Alıntı:
Ben hayvanların satılmasından yana değilim. Daha çok ona bakabilecek birine ücretsiz verilmeli diye düşünüyorum.
Bence muhakkak bir miktar para karşılığı verilmeli. Bedavaya hayvan sahibi olan kişiler değerini hiç bilmiyor ve en küçük bir güçlükte hemen gözden çıkarıveriyorlar.Para verip pet shoplardan aldıkları hayvanları bile terk eden insanlar bedava ellerine geçen hayvanları hemen gözden çıkarabiliyorlar. Sokaklar böyle terk edilmiş hayvanlarla dolu. Tecrübeyle sabittir.

nkoksal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-04-2010, 00:09   #11
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 10-03-2009
Galeri: 43
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nkoksal Mesajı Göster
Bence muhakkak bir miktar para karşılığı verilmeli. Bedavaya hayvan sahibi olan kişiler değerini hiç bilmiyor ve en küçük bir güçlükte hemen gözden çıkarıveriyorlar.Para verip pet shoplardan aldıkları hayvanları bile terk eden insanlar bedava ellerine geçen hayvanları hemen gözden çıkarabiliyorlar. Sokaklar böyle terk edilmiş hayvanlarla dolu. Tecrübeyle sabittir.

Aynı fikirdeyim. Bedelsiz elde ettikleri canlılardan karşılaştıkları ilk zorlukta kolaylıkla vazgeçebiliyor insanlar maalesef.

köknar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-04-2010, 09:53   #12
Ağaç Dostu

nikomedia's Avatar

Giriş Tarihi: 24-07-2009
Bedelli veya bedelsiz bazıları için hiç fark etmiyor. Çünkü onların içinde ne vicdan nede insanlık kırıntıları bile yok. Bir canlıya bedel biçmek binim için tuhaf birşey. Veya onu ucret karşılığı almakla alan kişinin düşüncesinin değişeceğini hiç sanmıyorum. Vazgeçen, gözden çıkaran her şartta bunu yapar.

Bu arada sevgili Almira, bebekleriniz harika. Ama onlardan ayrılmanız düşüncesi bir o kadar üzücü. Dilerim değer veren, onları gerçekten sevip bakabilecek kişilere gitsinler.

nikomedia Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-04-2010, 13:09   #13
Ağaç Dostu

almira's Avatar

Arkadaşlar görüşleriniz için teşekkür ederim. Burada söz konusu olan bir canlının bedelli veya bedelsiz verilmesi değil. Rottweler bence çok özel bir köpek. Sahibine gerçekten çok bağlı ve sadık. Tam bir bekçi ve koruma köpeği.
Gözünüz arkada kalmadan evinizi ve içinde yaşayanları emanet edebilirsiniz.

Canlı hayvan beslemeyi düşünen insanlar ne tür sorunlarla karşılaşıp nelerle mücadele edeceklerini düşünerek karar vermeli. Bu köpeği çok sevdim dur bir alayım diye köpek alınmaz. Bir kere her türlü sorumluluğu üzerinize alacağınızı bilmeniz lazım. Beslenmesi başlı başına bir olay. Ben kardeşimin kaç tane kasaba ve şarküteriye abone olduğunu çok iyi biliyorum. Dolabının buzluğunun büyük bir bölümü köpeğin kemiklerine ait. İki gün arayla yaklaşık beş kilo kemik alıyor. Bu sadece bir kısmı... Veteriner konturolünden sürekli geçmesi gerekli. En ufak bir rahatsızlığında veterinere götürülüyor ve veteriner ücretlerini ben buradan söylemiyorum. Aşıları ve çeşitli parazitler için iğneleri ayrı... Bunun yanında Rottweilerlerin belli bir ayda veteriner tarafından kuyruk kesimlerinin yapılması gerekli. Bunlar maddi konular.

Bir kere kesinlikle yaşam şartları iyi olmalı. Yani bahçeli bir ev ve ya bir iş yeri olmalı. Apartman katındaki bir dairenin balkonunda besleyemezsiniz.
Bütün bunlar göz önünde bulundurularak alınacak bir canlının ben sokağa terkedilebileceğine inanmıyorum. Sadce çocuğunuz çok istedi, ben çok beğendim diye bir canlı alırsanız sonu ya ölüm ya da sokaktır.

Canlılara gösterilmesi gereken değeri ve ilgiyi sarfedebiliyorsanız canlı hayvan beslemelisiniz. Sevgiler.

Düzenleyen almira : 10-04-2010 saat 13:11 Neden: harf düzeltme
Eski 10-04-2010, 20:11   #14
Ağaç Dostu

Arnavut's Avatar

Giriş Tarihi: 13-12-2009
Lightbulb Benim minikler :) (Kont & Lady )

Sayın Almira;

Kardeşinizin köpeği ve yavruları çok güzel, Umarım sorunsuz bir şekilde hepsi büyür.Benim dikkatimi başka birşey çekti. Köpeğiniz zincir ile bağlı sanırım? Yavru besleyen (Emziren) köpeklerin zincirle bağlanması bence pek sağlıklı değil.Geçmiş zamanda benim husky'im yavrulamıştı, Yavrusu tek ve çok sağlıklıydı fakat bir sabah baktığımda ölüsünü gördüm... Nedeni ise yavrunun annenin zincire bağlanıp dolanması ve boğulmasıydı Bu bana acı bir tecrübe oldu ve bunu elimden geldiğince dile getirmeye çalışıyorum.Ben o günden sonra yavrulayan hayvanlarımı zincire bağlamıyor, Mümkün olduğunca ferah bir ortamda rahatca dolaşmalarını sağlıyorum. Kendimce uyarmak istedim sizi yanlış anlamayınız.

Saygılar.

Bunlarda benim ufaklıklar ( Kont & Lady )

Name:  MehmetinKucukleri.jpg
Views: 4146
Size:  55.9 KB

Name:  MehmetinKucukleri2.jpg
Views: 3860
Size:  60.1 KB

durdu ve Bilge Kerem beğendi.
Arnavut Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-04-2010, 21:34   #15
Ağaç Dostu

almira's Avatar

Sayın Arnavut;
Maşallah sizin ufaklıklarda pek sağlıklı ve güzel. Annemiz normalde her zaman zincirli değil. O gün biz ordayız diye zincirliydi. Benim ufaklıktan nedense pek hoşlanmıyor. Oysa kızım seveceğim diye ölüyor. Ona bir zarar verebilir endişesiyle kardeşim zincirledi. Sonuçta çocuklar bahçede koşup oynuyor.

Dayısı küçük kızımın sevmesi için yavrulardan birini içeriye getirdi.

Eklenen Resimler

iris41, Adil ve Bilge Kerem beğendi.
Eski 11-04-2010, 03:39   #16
Ağaç Dostu

Arnavut's Avatar

Sayın Almira;

Anladım, Köpeğiniz salma ve yavrular için tehlike teşkil edecek bir durum yok ise sıkıntı olmayacaktır. Resimlerdeki iki yavruda çok güzel Sağlıklı ve uzun ömürlü olsunlar.

Saygılar.

Eski 11-04-2010, 10:33   #17
Ağaç Dostu

serhat_Önder's Avatar

Giriş Tarihi: 28-06-2009
saldırgan huyları var diye biliyorum rot ların... ??

serhat_Önder Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-04-2010, 20:54   #18
Ağaç Dostu

Arnavut's Avatar

Sayın Serhat Önder;

Bana sorarsanız, On yıldan daha uzun süredir "Rotweiller" besliyorum. Ticareti ile uğraşmadığım halde elimden 20'den fazla bu ırk köpek geldi ve geçti.Saldırganlar evet ama bir o kadar da uysal ve uyumlular.Resimde gördüğünüz erkek köpeğimin en büyük özelliği mesela sırt üstü yatarak dört ayağınıda havaya diklemesi ve göğsünü kaşıtması... (Şuanda 90 Kg.)
Diyeceğim odur ki bu ırk ve diğer ırklarda dahil; " Nasıl eğitirseniz öyle olur".Ben bu zamana kadar eksi bir hareket görmedim.

Saygılar.

güldeste- beğendi.
Eski 11-04-2010, 21:56   #19
Ağaç Dostu

serhat_Önder's Avatar

Giriş Tarihi: 28-06-2009
aslında dogru söylüyorsun. ben bahçeme almaya kalktım babam başımı belaya sokma tavuk felan ne varsa yer o dediydi (:

serhat_Önder Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-04-2010, 22:15   #20
Ağaç Dostu

Arnavut's Avatar

" Eğitim, Eğitim, Eğitim " .

güldeste- beğendi.
Eski 12-04-2010, 01:01   #21
Ağaç Dostu

agozce's Avatar

Giriş Tarihi: 27-04-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Arnavut Mesajı Göster
" Eğitim, Eğitim, Eğitim " .
Artı sevgi, sevgi sevgi......

güldeste- beğendi.
agozce Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-04-2010, 01:22   #22
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-04-2010
Sayın Almira yavrularınız hayırlı olsun. Benim de 4 yaşında erkek bir rott'um var, adı Dick. Ama hala bekar. Çevrede de çiftleştirmek için bir dişi bulamadık ne yazık ki. 3,5 yıldır hala eğitimdeyiz. Çok iyi bir alan ve yakın koruma köpeği. Bu cins köpeklerde bir kerelik kısa süreli b,r eğitim yeterli olmaz.Rottun disiplinini kaybetmemesi için ara sıra aldığı eğitimleri tekrarlamakta yarar var. Ama sayın Arnavut'un köpeği 90 kilo imiş. Bu kilo bence çok fazla. Dengeli bir beslenme ve hareketli bir yaşamla zayıflatmakta yarar var. Çünkü bu cins köpekler fiziksel olarak çok güçlü olmakla beraber bünyeleri hassatır. Aşırı kilo ömürlerini kısaltmaya neden olabilir.Sayın Arnavut zincir konusunda haklı. Sürekli zincirlenen köpeklerin sonunda pisikopat olması kaçınılmaz. Saygılarımla,

sting Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-04-2010, 01:23   #23
Ağaç Dostu

Arnavut's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi agozce Mesajı Göster
Artı sevgi, sevgi sevgi......
Tabii ki haklısınız sayın Agozce, Fakat sevgi duymadan zaten hiç bir canlı edinilmemeli bence. Sevgi kesin ve katii kural sonrasında ise eğitim şart .

Saygılar.

Eski 12-04-2010, 09:56   #24
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 12-09-2008
Galeri: 15
Kesinlikle çok asil köpekler olduklarına katlıyorum. Ama beni çok korkutuyor.
Komşumuzun köpeği yüzünden evimize bile girememiştik. Gerçi insanlara da bu konuda çok kızıyorum. Keyif için köpek besliyorlar. Kocaman köpekler zincire bağlı bir şekilde küçücük kulübeler de sürünüyor. Gerçi bizim komşu akşama kadar bağlı olan köpeğini, işten gelince serbest bırakıyordu. Serbest bıraktığı köpekte rot. Hayvancağız bunalımdaymış zaten çünkü ailesi bizim komşuya bırakıp gitmiş.
Üstelik kendisi de yanında değil köpeğin. Sonra sıkıysa bahçeye çık veya evine rahat rahat gir. Aklıma geldikçe ürperiyorum.

küçük_bahçe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-04-2010, 17:12   #25
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-02-2008
Bende yaklaşık 20 yıl Rot besledim.

Harika bir canlı. Kendisini ev halkından biri olarak görür. Çok ilgi ister verdiğinizi kat be kat geri verir.

Sevgiyle kalın

ensar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-05-2010, 15:35   #26
Ağaç Dostu

almira's Avatar

Bizim minişleri bu hafta ziyarete gittik. Yaramazlar bayağı büyümüşler.Name:  minik.jpg
Views: 3788
Size:  34.8 KB

Kimi zaman kendilerine uygun bir yer bulup kestiriyorlar.Name:  minik 1.jpg
Views: 3667
Size:  68.9 KB

Kimi zaman boncuk boncuk etrafı gözlemliyorlar.Name:  minik 2.jpg
Views: 4976
Size:  71.2 KB

Kimi zaman da çocuklarla koşup oynuyorlar.Name:  minik 3.jpg
Views: 3607
Size:  71.2 KB

Çoook sevimliler.

Eski 02-10-2010, 14:29   #27
Ağaç Dostu

dremre's Avatar

Giriş Tarihi: 10-06-2009
Merhabalar sayın köpek sever forum sakinleri,
Elinde 2-3 aylık rotweiller yavrusu olup sahiplendirmek veya satmak isteyen varsa bana buradan mesaj atabilirse sevinirim. Ben Ankara'dayım bahçeli bir yerim var, rotweiller ırkını çok beğeniyorum. mesajlarınızı bekliyorum.

dremre Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-10-2010, 20:09   #28
Ağaç Dostu

cihan_as's Avatar

Giriş Tarihi: 24-03-2006
Komşu bahçedeki dişi rottweiler 4 ad yavru yaptı, 3 erkek,1 dişi dişi olanı ben alacağım şuan 2 aylık oldular.
Anneden ayrı kalan yavru ağladığı için almaktan şimdilik vaz geçtim 2 hafta sonra alacağım.
Ağlamaması için kısa sürede yeni yerine alışması için neler yapmalıyım. Bu konuda yardımcı olacak arkadaşların önerilerini bekliyorum.

cihan_as Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-10-2010, 22:36   #29
Ağaç Dostu

almira's Avatar

Sayın Cihan AS; minişiniz hayırlı olsun. Komşudan aldığınıza göre büyük ihtimalle ufaklık annesinin sesini duyuyordur. Bu yüzden ağlayabilir. Mümkünse bir iki haftalığına biraz uzak bir yerde misafir edin. Bir süre sonra eve getirin. Bu arada kuyruk kesimi için en uygun zaman. İhmal etmeyin. Bundan sonra kuyruk kemiği sertleşir ve ameliyatı hayvan için eziyet olur. İyileşmesi gecikir.

Eski 22-11-2010, 23:28   #30
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-11-2010
arkadaşlar benim kızımda yakın bir süre içinde doğum yapacak
yavruları gerçekten bakabileceğine inandığım bahçesi olan ve alıp birkaç ay sonra sokağa bırakmayacağına inandığım kişilere verebilirim

furkan yıldız Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 05:21.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024