agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hayvanlar > Evcil Hayvanlar > Köpekler
(https)

Beğeni Düzeni60Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 21-12-2011, 23:25   #61
Ağaç Dostu

Satı Uğurtan's Avatar

Giriş Tarihi: 23-02-2009
Galeri: 14
Sevgili Üzüm, çok teşekkür ederim evet benim kızım çok büyüdü
Sevgili sakagun, teşekkürler yıkama konusunda sakın kışın yıkamayın çok üşüyorlar ben ıslak beze bir damla şampuan damlatıp siliyorum, sonra duru bezle silip sonrada kuruluyorum, zaten veterinerlerde dışarıda yaşayan köpeğe kışın banyoyu önermiyor.
Aşıları, sanıyorum bir gençlik aşısı yaptırmıştık ilk kırk gün içindeydi sanırım, sonra karma ve kuduz aşısı, ayrıca kışın üç ayda yazın ayda bir kene ve bit damlası boyuna uyguluyoruz, ayrıca parazitler için ağızdan alınan hapları var, onların tarifini veterineriniz yapacaktır sevgiler.

Satı Uğurtan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-12-2011, 23:38   #62
Ağaç Dostu

Satı Uğurtan's Avatar

Armut

Prenses uykusu yatağı yorganı olmadan, gece karnını okşatmadan uykuya geçmiyor

Eklenen Resimler

Eski 22-12-2011, 11:49   #63
Ağaç Dostu

sakagun's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2007
Galeri: 107
Her sabah 6:00'da uyanıp bağırarak süt istiyorlar.
Bugün uyudukları köşeye polar battaniye serdim. Öğünlerini de aynı saatlerde düzenli vermeye çalışacağım. Ot, erik bahçede ne bulurlarsa tadına bakıyorlar.

sakagun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-12-2011, 16:58   #64
Ağaç Dostu

Satı Uğurtan's Avatar

Sevgili sakagun, o aylarının tadını çıkar çok şirinler armutta hala her şeyin tadına bakıyor, bazan olmadık ne bulursa tatmak istiyor biraz aramız bozuluyor, dışarıda baktığımız için yerleri çok temiz olmuyor elimden gelen bütün çabayı gösteriyorum kızım kirli yerlerde yatmasın diye, ben arkamı döndüğüm an birde bakıyorumki ne göreyim, bazan kemikli et veriyorum dişleri için kemik kemirmesi şartmış, almış kemiği yatağının ortasına indirmiş

Eski 22-12-2011, 19:23   #65
Ağaç Dostu

sakagun's Avatar

Gerçekten çok tatlılar sevgili Satı, özellikle birbirleriyle oynarlarken. 3 günde baya büyüdüler. Bahçede koşturmak işe yarıyor sanırım.

Eski 22-12-2011, 19:44   #66
Ağaç Dostu

Satı Uğurtan's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sakagun Mesajı Göster
Gerçekten çok tatlılar sevgili Satı, özellikle birbirleriyle oynarlarken. 3 günde baya büyüdüler. Bahçede koşturmak işe yarıyor sanırım.
Şimdi küçükler bahçe yeter zamanla bahçe yetmiyor bizimkini sabah, öğlen, akşam ve gece birer saat dolaştırıyoruz, saati geldiğinde resmen gelip kapıya vuruyor, hoş elinden gelse yirmi dört saat yanında kalmamızı istiyorda

Eski 26-12-2011, 09:05   #67
Ağaç Dostu

sakagun's Avatar

Internet'ten yavru köpek bakımıyla ilgili bilgi araştırıyorum. Bir yerde özellikle yetişkin olduğunda çok irileşen çoban, kangal gibi köpek yavrularına çok fazla yemek vermemek gerektiğini okudum. Şişman hayvanlarda ortopedi sorunu oluyormuş. Köpekler yavruyken belirli bir alanın dışına çıkmıyorlar. Bugün ikisini de bahçede 60 metre öteye götürüp yuvalarına doğru yürüttüm. Her gün bahçenin yeni bir yerini tanıtıyorum.

Eklenen Resimler

Düzenleyen sakagun : 26-12-2011 saat 09:47
Eski 26-12-2011, 09:30   #68
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Giriş Tarihi: 13-02-2008
Galeri: 73
Bazıları gerçekten obur olduğu için ve sınır tanımıyor ve ne varsa yiyor, be nedenle fazla vermemek gerekiyor. Benimkinin önüne ne koyarsam 1,5 dakikada bitiriyor, kilo almaması için ölçülü veriyorum ve yeme hızını azaltmak için içine su koyuyorum. Yine de fazla vermemek adına, gerekli miktarın altına inmemek de bebekler için önemliymiş, bir yaşına kadar yemeği kısmamak gerekiyormuş.

Kiraz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-12-2011, 09:38   #69
Ağaç Dostu

sakagun's Avatar

Bizimkiler obur galiba. Her bahçeye çıkışımızda yemek istiyorlar. Günde 5 öğün veriyoruz. Kaplarındaki süt bittiğinde yeniden doldurmamızı istiyorlar.

Eski 26-12-2011, 11:05   #70
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Giriş Tarihi: 13-02-2008
Galeri: 73
Hazır mama verdiğim için paketlerin üzerindeki ölçüleri takip etmiştim, evden verilince nasıl ölçü ayarlanır bilmiyorum ama sizinkiler de benimki gibi obursa limit koymak şart olacak.

Bana geldiğinde yaklaşık 7 haftalıktı, üç öğün veriyordum, suyunu eksik etmiyordum. İlk zamanlar saat 5.00 da, sonraları da saat 6.00 da mama için havlıyordu. Hala daha çok yaramaz artık mama için ben geç kalsam da hiç havlamıyor.

Çok obur olduğu için yan evdeki kardeşi gibi, bir yaşından sonra tek öğüne düşürebileceğimi hiç sanmıyordum. Artık 1,5 yaşında, geçen gün tek öğüne düşürdüm, hiç itiraz etmedi. Kısaca önünde olduğu sürece yiyor, olmayınca da problem çıkarmıyor.

Benimkinde de sizinkilerde olduğu gibi yerden her şey yeme alışkanlığı vardı. İlk yürüyüşlerde yerdeki sakızları alıyor, uzun uzun çiğniyordu. Sokaklarımız sık süpürülmesine ve yürürken sürekli gözüm üzerinde olmasına rağmen ağzından cam parçaları, çorap, emzik, pil çıkardığımız çok oldu. Bahçeye ben yokken bırakamıyordum (hala bırakamıyorum), saksı plastiklerini bile yiyordu. Bir kaç kere nasıl gördüğünü bile anlamadan lastik eldivenleri bir lokmada yutmuştu. Her yabancı cisimde uykusuz gecelerim olmuştur, cismin bağırsağı tıkama, yapışma ihtimali olabiliyormuş, özellikle yavrularda daha tehlikeli. Bir ara ağızlık takmayı denediysem de çok direndi takamadım.

Kiraz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-12-2011, 13:17   #71
Ağaç Dostu

sakagun's Avatar

Boci de dün erik çekirdeğini ağzına almış, katır kutur kırmaya çalışıyordu. Yutacak diye yüreğim ağzıma geldi. Yere bırakır bırakmaz uzağa attım. Bahçemiz çitle çevrili ama inşaat artıklarının tamamını henüz toplayamadık. Bir ara etraftaki yalıtım köpüklerini yemeye çalışırken yakaladım.

Eski 26-12-2011, 13:29   #72
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-02-2011
Sevgili Sakagün, Coci ve Boci kendilerine yaptığınız bu büyük iyilikten dolayı size teşekkür ediyorlardır ama benim de yüreğimin sizinle birlikte olduğunu bilmenizi istedim. Bu minikleri sahiplenmeniz beni çok duygulandırdı. İlk oğlumuzu kaybettikten sonra (cin gibi akıllı bir terrier idi), kendime bir hayvanla o kadar yakınlaşmayacağım dememe rağmen 3 ay sonra ,bir barınakta şimdiki kızımı gördüm.O günden beri (Vay canına 8 yıl olmuş )yanıbaşımda. Ben, bugüne kadar kendi doğal tombikliklerinden daha şişko olan köpek yavrusu görmedim.Size tuhaf gelecek ama ben sizinkilerin yeterince doymadıklarını düşünüyorum.Benden önce bir arkadaşımızda yazmıştı.Ölçüyü bilmiyorlar ama eğer fazla yedilerse minicik midelerine sığmıyor ve çıkarıyorlar.Süt yanında tok tutacak bir şeyler veriyormusunuz?Sütün içine ekmek doğramak ya da mama verecekseniz ıslatarak, yumuşatıp vermek gibi. Ne bulursa tadına bakmaları ayrı bir konu,damak zevklerini geliştirmeye çalışıyorlar.(Aynen benim gibi Ben de farklı bir yiyecek gördüğüm zaman tadına bakmak isterim ).Obezlik daha sonra karşılaşabileceğiniz bir problem.Özellikle kısırlaştırılmalarından sonra.Son olarak ,siz ne yaparsanız yapın ataları gibi iri ya da minik olurlar. Bunu bizim değiştirmemiz mümkün değil. Biraz uzun oldu galiba.Lütfen kusuruma bakmayın.İyilik dolu kalbiniz,fedakarlığınız ve emekleriniz için en içten sevgilerimi yolluyorum.Kabul edermisiniz...

Güzin Çakar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-12-2011, 13:50   #73
Ağaç Dostu

sakagun's Avatar

Sevgili gkaçar,
Bu yavruları sahiplenmeden önce iki hayvan barınağını dolaştım. Maalesef birinde görevliler ilgi göstermediler, diğerinde ise hiç kimse yoktu. Kısmet bu yavruları sahiplenmekmiş. İki köpek yetiştirmiş tecrübeli biri olduğunuzdan tavsiyenize uyacağım. Madem fazlasını çıkarırlar, o zaman öğünleri artırayım. Bu sabah ve öğlenki öğünlerinde sütle ıslattığımız kuru köpek yemlerinden birer tane verdik. 2 gündür de süte ekmek kırıntıları katıyorum.
Anneleri diğer yavruların yanına dönmüş, ama onları beslemiyormuş. Yavrulara ve anneye bakkal bakıyormuş. Anneleri Kangal kırmasıymış.
Ben de size sevgilerimi yollarım...

Eski 26-12-2011, 14:57   #74
Ağaç Dostu

Sevgili Sakagün, 5 öğün süt verdiğinizi yazmıştınız.Öğünleri artırmayın.Zamanla tek öğüne ineceksiniz.Islatılmış kuru mama ya da ekmek miktarlarını biraz artırmanız yeterli olur.Zaten kısa bir süre sonra her şey yoluna girer.Sevgilerimle...

Eski 09-01-2012, 08:33   #75
Ağaç Dostu

alacakaranlik's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 5
kangal 7 aylık

kangalın gelişim döneminden dolayı bir raşitizm hastalıgı geçirdi ve arka ayaklarında kemik yapımı tam oluşmadı veterinere gittim ve tedaviden istenilen sonucu alamadık ve bende D vitamini içerikli ilaçları düzenli olarak kullandırdım. Hâla istediğim gibi değil ama eski haline göre çok sağlıklı. Bu sorunla daha önce karşılaşan ve bundan sonra nasıl bir yol izleyeceğim hakkında bilgi verirseniz sevinirim

Eklenen Resimler

alacakaranlik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-01-2012, 09:29   #76
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-12-2011
iyi günler "alacakaranlık"

bugüne kadar yüzlerce köpeğim oldu... özellikle bazı ırklar raşitizme daha yatkındır ancak kangallarda tek sebepten görülür "beton zeminde büyümeye zorlanmak!!!"

pek çok tür köpek kemik gelişimi döneminde beton yüzeylerde bakılır ve sonuç ne yazık ki bu olur. tedavi ne yazık ki cevap vermez çünkü gelişimini tamamlamış olur. 1-2 ay bile sert zeminde bulunması kalıcı fizyolojik etki yapar. mesela hızlı koşamaz, çarpık yürür, kalıcı nasırlar oluşur ..... vb.

en doğru seçim; toprak yüzeylerde (hatta ince kum yüzeyde) ve gölgeliği bulunan alanlarda büyütülmesidir. mümkünse serbest bir şekilde bağlanmadan ilk 1 senesini geçirmesidir. bağlamak miskinleştirir. yer seçimi konusunda(bağlanmayan) serbest olan köpekler daha öz güven sahibi oluyorlar.

linaada Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-01-2012, 09:51   #77
Ağaç Dostu

Sevgili sakagun, sayfada hareket görünce Coci ve Boci'den haber var diye düşündüm. Nasıl gidiyor? Umarım daha fazla merakta bırakmazsınız. Sıcacık sevgilerimi yoluyorum...

Eski 09-01-2012, 10:07   #78
Ağaç Dostu

Sayın alacakaranlık, köpeğinizin durumuna çok üzüldüm. Rahatsızlığı ile ilgili bilgim yok ama yaşının küçüklüğünden dolayı iyi bir bakımla , daha da düzelebileceğini sanıyorum. Umarım her şey yolunda gider ve tamamen düzelir. Sevgilerimle...

Eski 09-01-2012, 14:25   #79
Ağaç Dostu

alacakaranlik's Avatar

Sayın linada,
tavsiyelerinizi dikkate alacağım. Bilgi için teşekkür ederim

Eski 09-01-2012, 14:28   #80
Ağaç Dostu

alacakaranlik's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gçakar Mesajı Göster
Sayın alacakaranlık, köpeğinizin durumuna çok üzüldüm. Rahatsızlığı ile ilgili bilgim yok ama yaşının küçüklüğünden dolayı iyi bir bakımla , daha da düzelebileceğini sanıyorum. Umarım her şey yolunda gider ve tamamen düzelir. Sevgilerimle...
Sayın gçakar,
Köpek konusunda çok acemiydim. Bu duruma düştüğünde bende çok üzüldüm. İlk bahara kadar yapmayı düşündüğüm birkaç düşünce var. Yapınca son durumu yayınlarım.

İlginiz için teşekkür ederim

Eski 09-01-2012, 16:01   #81
Ağaç Dostu

sakagun's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gçakar Mesajı Göster
Sevgili sakagun, sayfada hareket görünce Coci ve Boci'den haber var diye düşündüm. Nasıl gidiyor? Umarım daha fazla merakta bırakmazsınız. Sıcacık sevgilerimi yoluyorum...
Coci ile Boci çok iyi. Oyunlara başladılar. Haşlanmış kemiği ve ayvayı uzağa atıp yakala diyorum. Koşup ağızlarına alıp kaçırıyorlar.
Öğünlerini 4'e indirdik. Bir öğünlerinde sütlü tarhana çorbası yapıp içine ekmek katıyorum.
Öğünlerden önce bahçe içinde dolaştırıyoruz.
Kumda, toprakta yuvarlanıyorlar. Güneşte uzanıp uyuyorlar, yağmurda bizimle yürüyorlar. Artık eskisi gibi üşümüyorlar.
Eskiden yüzümüze bakmıyorlardı. Artık birşey isterken yüzümüze bakıyorlar.

Eklenen Resimler

Eski 09-01-2012, 17:04   #82
Ağaç Dostu

Sevgili sakagün , ay ay bunlar çok şeker olmuşlar ya. Şimdi nasıl mıncıklanırlar.Hepinizi sevgiyle kucaklarım.

Eski 09-01-2012, 17:21   #83
Ağaç Dostu

Sayın alacakaranlık , sizin köpeğiniz ve sayın linaada'nın yazdıkları kafama takıldı. Vet.Hekim bir arkadaşımla görüştüm. Raşitizm'in herhangi bir köpek ırkıyla ve betonda yatmakla bir ilgisi olmadığını ve başka bir problem yoksa kesinlikle tedavi edilebilir bir hastalık olduğunu söyledi. Öğrendiklerimi size aktarmak istedim. Umarım en kısa zamanda güzel haberlerinizi alırız. Sevgilerimle...

Eski 10-01-2012, 11:00   #84
Ağaç Dostu

alacakaranlik's Avatar

sayın gçakar, raşitizm hastalığı d vitamini noksanlığında çıkıyor ve kangal köpeklerinde gelişim çok hızlı olduğu için kas kemik gelişiminde yeterli beslenemez ise arka ayaklarda kemik yerine kıkırdak oluşuyor. sayın linaada'nın dediği ise bu tarz köpekler beton üzerinde belli bir süre yetiştirilirse ayaklarda farklı bir sıkıntı oluşuyor ve ölüme kadar gidiyor sonucu.
Benim suanki sıkıntılarımdan bir tanesi dürüst veteriner bulamamak malesef.

Zerlanist beğendi.
Eski 10-01-2012, 12:25   #85
Ağaç Dostu

Manolya_'s Avatar

Giriş Tarihi: 15-11-2011
Sevgili sakagün.
Cici boci bebişler ne kadar şirin böyle.
Birde o pembe dilini çıkartmış poz vermiş.
Oy bayıldım ben bunlara. Nasıl güzel oyun yapıyorlardır şimdi bunlar.
İzlemeye doyamaz insan.

Sağlıcakla büyüsün minikleriniz. arada bir bize büyüme aşamalarını paylaşın lütfen.
Selam ve sevgilerimle
Asu

Manolya_ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-01-2012, 16:13   #86
Ağaç Dostu

Sayın alacakaranlık , hayvanlarla ilgilenen kişilerin mutlaka berbat bir veteriner hikayesi oluyor. Hele son zamanlarda evlerde pet besleme alışkanlığının artmasından sonra , ortalık yalnız aşı yapabilen, başka bir şeyden anlamayıp, her şeyden anlıyormuş gibi konuşan vet.hekimlerle doldu. Güvenebileceğiniz bir veteriner bulamıyorsanız, Veteriner Fakültelerinin kliniklerini deneyiniz derim. Gerçi , Devlet Hastaneleri gibi insanın yüzüne bakmıyorlar ama başlarında hayvanın derdini anlayabilecek hocaları oluyor. Başka bir alternatif ise köpek barınaklarının veterinerleri.O kadar çok görüyorlar ki sonunda öğreniyorlar. Sevgilerimle...

Eski 10-01-2012, 19:10   #87
Ağaç Dostu

alacakaranlik's Avatar

Sayın gçakar, Ümraniye hayvan barınagındaki veteriner ile görüştüm zor bela ikna ettim. sadece tedavi sürecini anlatacak.
Her alanda böyle. işin içine para girdiğinde tüm güvenilirlik ortadan kalkabiliyor, ne koparabilirsem mantıgı yerleşiyor. Bu hem satıcıya zarar veririyor hemde tüketiciye zarar veriyor malesef. İstanbul çok kalabalık bir şehir ve çok fazla veteriner var ama dürüst olanına denk gelmek çok zor ...

Saygılar

Eski 11-01-2012, 14:39   #88
Ağaç Dostu

sakagun's Avatar

Bugün Coci ile Boci'nin ilk aşılarını yaptırdık. Buradaki veterinerin aksine Adapazarı'ndaki veteriner 1. aydan itibaren aşıların yapılabileceğini söylemiş. 2 aşı yapmış bir de ağızdan ilaç vermiş. Muayene etmiş. Sütün yetersiz kalacağını söyleyip takviye olarak kuru köpek yemi vermiş. Doğum tarihlerini de aşı kartlarına tahmini olarak 11.11.11 olarak kaydetmiş.

Eski 11-01-2012, 16:36   #89
Ağaç Dostu

Coci ile Boci'nin doğum tarihlerine bakar mısınız? Doğum günleri bile çok şirin. Benim kızımın doğum günü olarak da 14 Şubat (malum Sevgililer Günü) yazmıştık. Ne kadar şanslılar. Ben köpeklerin eve kısmetleriyle geldiklerine inanıyorum .İnşallah sizinkiler de evinize uğurlu gelecek, şans,bolluk,bereket getirecekler. Sımsıcak sevgilerimle...

Eski 11-01-2012, 16:39   #90
Ağaç Dostu

sakagun's Avatar

Çok haklısın gçakar, ikisi evimizin neşe kaynağı oldular. Onlara ev yapımı mama yaptım. Çok severek yiyorlar, tarifini yazarım.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:50.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024