agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hayvanlar > Evcil Hayvanlar > Köpekler
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 01-09-2009, 18:19   #1
Ağaç Dostu

petulya's Avatar

Giriş Tarihi: 17-09-2007
Tarsus Çatalburun Köpekleri

Belki benim gibi daha önceden duymayanlarımız vardır.Geçenlerde TRT 4 de izlediğim Anadolu dan belgeselinde Ülkemize ait Tarsus çatal burun adında bir köpek cinsi olduğunu öğrendim.
Çok cana yakın, çocuklar ve misafirlerle çok iyi geçinen, ve bence -şehirde yaşadığım için söylüyorum- havlayarak gürültü yapmasınıda pek sevmeyen sessiz, sevimli ve dostane köpekler bunlar. Karakterleriyle pointer köpeklerine benziyorlar..
Paylaşmak istedim..

Nette iki adet site var bu köpeklerle ilgili..

www.tarsuscatalburun.org/

www.tarsuscatalburun.net

petulya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-09-2009, 15:01   #2
Ağaç Dostu

4.tekilkişi's Avatar

Giriş Tarihi: 08-04-2009
Bende bu sabah seyrettim aynı programın aynı bölümünü. Bana da çok dostane geldi köpekler. Sessizler havlamıyorlar fazla, ısırmıyorlar, çocuklarla araları çok iyi. Ve sevgi delisiler. İki tane çatalburun vardı. Birisi, köpeklerden birini biraz fazla sevince ikinci çatalburun kıskanıp kendini sevdirmeye geliyordu Çok hoşuma gittiler.

4.tekilkişi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-09-2009, 15:31   #3
Ağaç Dostu

4.tekilkişi's Avatar

Giriş Tarihi: 08-04-2009
Av köpeklerindenmiş Çatalburun. Araştırma yapınca avcı fotoğraflarının yanında yer alıyor daha çok. Av,avcı kelimeleri bile irkiltiyo ama bu köpecikler çok güzeller.

4.tekilkişi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-09-2009, 23:15   #4
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-01-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi 4.tekilkişi Mesajı Göster
Av,avcı kelimeleri bile irkiltiyo .
Çatal burunlar,........., .......... ve gümrüklerde uğuşturucu (esrar, eroin) bulmada kullanılır.

Belirli dozlarda uğuşturucu koklatılan av köpeği Çatal burun bu kokuya zamanla alışır.O bir uğuştucu alışkandır artık. Aynı insan gibi bağımlı olur ve kriz zamanında dozunda uğuşturucu verilir. Başka irkilen var mı?

Halil Önen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-09-2009, 17:34   #5
Ağaç Dostu

bonsaisever's Avatar

Giriş Tarihi: 13-08-2005
Galeri: 48
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Halil Önen Mesajı Göster
Çatal burunlar,........., .......... ve gümrüklerde uğuşturucu (esrar, eroin) bulmada kullanılır.

Belirli dozlarda uğuşturucu koklatılan av köpeği Çatal burun bu kokuya zamanla alışır.O bir uğuştucu alışkandır artık. Aynı insan gibi bağımlı olur ve kriz zamanında dozunda uğuşturucu verilir. Başka irkilen var mı?
Sizin dediğiniz gibi olsaydı çok irkilirdim.
Ve Panter Emeli üzerlerine salardım
Böyle bir duyumu nereden aldınız?

Arama kurtarma köpeklerine de insan eti yediriyorlar ve böylece insan etine alışan köpek, insanları yiyeyim derken kurtarmış mı oluyor?

Narkotik köpeklerinin bakıcılarının sakladığı toplarla oynadığını televizyonlarda görmüşsünüzdür, işte bu toplar etrafa uyuşturucunun kokusunu andıran bir esans yayar. Bu oyuna alışan köpek, narkotik aramalarında da bakıcısı tarafından saklanan topunu bulduğunu sanır.

bonsaisever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-09-2009, 02:33   #6
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-01-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bonsaisever Mesajı Göster
Sizin dediğiniz gibi olsaydı çok irkilirdim.
Ve Panter Emeli üzerlerine salardım
Böyle bir duyumu nereden aldınız?

Arama kurtarma köpeklerine de insan eti yediriyorlar ve böylece insan etine alışan köpek, insanları yiyeyim derken kurtarmış mı oluyor?

Narkotik köpeklerinin bakıcılarının sakladığı toplarla oynadığını televizyonlarda görmüşsünüzdür, işte bu toplar etrafa uyuşturucunun kokusunu andıran bir esans yayar. Bu oyuna alışan köpek, narkotik aramalarında da bakıcısı tarafından saklanan topunu bulduğunu sanır.
Sn.bosaisever, böyle bir duyumu nereden mi aldı?

4I yıllık av deneyimimden aldım.
Nasıl mı? Yetiştirdiğim ava alıştırdığım en iyi dostlarımdan. Sayıyorum.
İngiliz puanter
İngiliz setter
Kurzhaar
Drahthaar
İrlanda setter
Waymaner
6 tane Kopoy
4 tane yerli kuşcu, bunlar av köpekler.
Sokak köpeklerini saymıyorum, çocukluğum için de geçti.
Çoban köpeklerini saymıyorum, hala etrafımda varlar.

Ben duyumlarımı değil yaşadıklarımı alıyorum.

Av köpeği yabancı birini ısırmaz mı sanıyorsunuz? ki bahsedilen köpekler av köpeği de değiller.

Ölü doğmuş bir kuzuyu bir çoban köpeği verse ve bunu coban görürse o köpeği çok iyi olsa dahi acımadan vurur. Köpeğin dişi kuzunun kanına deymişse, anasından doğan canlı yavruyu da yer, çoban görüyorsa yemez.

Köy yerlerine bir köpek bir çocuğa ısırmışsa, dişi insan kanına değmişse onu da vururlar.

Bir av köpeği olan kopoyun dişi koyun etine kanına deymişse, avcının yanıda yemez ama çok ilerde tavşanı kovuyorsa bile bırakır kocaman koyunu öldürür bazen de yer.

Narkotik köpeklerine gelince, herhalde siz onları eğitilirken görmüşsünüz. Esans kokulu topla eğitilirken ya da oynarken. Köpek böyle şeyleri oyun zanneder ve öyle oyunlarla eğitilir.

Ben bir tv. kanalında görmüştüm, dişi geyiğin kokusunu(esans) üstüne süren bir adam ne hallere düşmüştü cümle alemin önünde.

Bu konunu devamına giremiyeceğim buna yüreğim yok. Panter emelin gireceğini de zannetmiyorum, onu da aşar.

Hayvanseverlik mi yoksa söz konusu olan, avcılar hayvan sevmez onların taşlaşmış yürekleri vardır aslında av köpeklerini de sevmezler onları av hayvanların yerlerini ispiyon etsin diye yetiştirirler, şehir hayatına alışmış sokak köpeklerini ise hiç bilmezler.
Saygılar

Düzenleyen Halil Önen : 19-09-2009 saat 11:24 Neden: harf değişikliği
Halil Önen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-09-2009, 20:32   #7
Ağaç Dostu

bonsaisever's Avatar

Giriş Tarihi: 13-08-2005
Galeri: 48
Alıntı; Kuçukuçu.net

Alıntı:
Tartışmasız köpeklerin bizlere en çok yarar sağlayan görevlerinden biridir.Bugün dünya da birçok narkotik köpeği görevinin başında uyuşturucu kaçakçıları ile mücadele içindedir.Bu sevimli köpekler, tonlarca narkotik maddeleri bulmuşlar ve bulmaktadırlar.Bu yönleri ile birçok kişinin
hayatını kurtardıkları bir gerçektir

Birçok kimse narkotik köpeği eğitimde köpeklere uyuşturucu madde verildiğini ve köpeğin bir uyuşturucu bağımlısı olduğunu köpeğin uyuşturucu aradığı zaman bu maddeye ulaşıp onu yemeye çalıştığını düşünmektedir. Bu düşünce tamamen yanlış olmakla birlikte çok küçük olarak doğru bir yanıda vardır. Narkotik köpeği,eğitim süresi ve görevde kaldığı süre içinde narkotik maddelerin kokusu ile iç içe olmaktadır (Kesinlikle direkt olarak temas etmez) Örneğin bizler daha doğrusu esrar içilen yerde bulunan kişiler nasıl bu maddeden etkileniyorlar ise köpeklerde bu maddelerin kokusundan bir bakıma etkilenmektedirler.Biliyorsunuz ki köpeğin koku alma duyusu bizden kat kat yüksek durumda.

Bu yanlış inanışı açıkladıktan sonra doğrulara aşağıda değinelim
.

Narkotik eğitimi en eğlenceli eğitim alanlarından biridir.Çünkü bu eğitimde köpek ile sürekli bir oyun içinde olmakta ve minimum düzeltmelere gerek duyulmaktadır.Herşey köpeğin içgüdülerine ve oyununa bırakılır.Köpek bir eğitim aldığının farkında bile değildir,her zaman çok neşeli olarak size bakar ve yaramaz bir çocuk gibi sürekli oyun ve hareket isteği içindedir.

Narkotik eğitimene alınacak köpek için bazı testler uygulanır ve bu testleri başarı ile geçen köpek eğitime kabul edilir.Genelde bu testlere katılan köpekler bebeklik döneminden bu yana izlenmektedir ve büyük bir olasılıkla yavruların anne veya babasıda narkotik eğitimi almıştır.Köpeğin cevap vermesi istenilen testler şunlardır.

*

Oyun Oynama İsteği: Narkotik köpek eğitiminde aranılan en önemli özelliktir.Köpek top ile veya başka bir oyuncağı ile en üst decede oynama isteği içinde olmalı ve yorulduğunda bile oyuna istekli olmalıdır.Oyun oynama isteği çok yüksek olan köpek narkotik eğitimde başarıyı yakalayabilir ve görevini çok istekli olarak yerine getirir.
*

Dengeli Huy Testi:Köpeğin değişik durumlara verdiği cevap ölçülür.Örneğin insanlardan,yüksek ses ve ani hareketlerden korkmaması gibi.
*

Retrieve Testi: Köpek atılan bir nesneyi geri getirmeli,değişik cisimlerde tereddüt etmemeli ve yorulduğu zaman bile oyuna devam etmeli.
*

Azimlilik Testi:Saklanan veya gömülen oyuncağı heyacanlı bir şekilde bulunduğu yerden çıkarması istenir.
*

Su Testi: Değerlendirme esnasında yorulan köpek su birikintisinin veya küçük bir derenin önüne getirilir ve oyuncağı derenin diğer yakasına atılır.Adaydan istenilen davranış su içmeden direkt olarak karşıya geçmesi ve oyuncağı aramasıdır.
*

Yiyecek Testi: Oyuncak bir yiyeceğin yanına atılır ve köpeğin tepkisi ölçülür.
*

Avı Arama Güdüsü: Köpek doğal ortamda koku ile avını takip edebildiği gibi burada da uzağa ve yüksek otların arasına atılan oyuncağı uzun süre aramalı ve bulana kadar aramaktan vazgeçmemelidir.
*

Eğitimen - Oyuncak Testi: Köpek eğitmenin yanında olduğu halde,oyuncağı kafesin ya da başka bir kapının üstünden diğer tarafa bırakılır,köpek oyuncağına ulaşmaya çalışırken eğitimen geri doğru çekilerek köpeğin görüş sahasından çıkar.İstenilen davranış köpeğin oyuncağını almak için büyük bir istek duyması ve bu arada eğitmenini takip etmemesidir.

#

Eğitim için aranan nitelikleri taşıyan köpek yukarıdaki testlerden başarı ile geçtikten sonra eğitime başlanır.Yukarıda değindiğimiz gibi köpek eğitimin hiç bir aşamasında narkotik maddeler ile temas etmemektedir.Narkotik maddeler özel olarak hazırlanan çeşitli madde ve değişik şekillerden yapılan oyuncaklar içine saklanır ve bu oyuncaklar ile köpek oynatılarak köpeğe narkotik maddenin kokusunun aslında oyuncağın kokusu olduğu anlatılmaya çalışılır.Yani sizin de televizyonlarda gördüğünüz gibi köpek narkotik maddenin kokusunu arar ama düşüncesi oyuncağına ulaşarak onunla oynamak, neşeli vakit geçirmektir.
#

Bu oyuncakların içine dört adet farklı narkotik madde konulabilir.Çünkü araştırmalar köpeğin koklayış esansında dört adet farklı maddeyi ayırt edebildiğini göstermiştir.Bazı uyuşturucu kaçakçıları köpeğin koku almayacağını düşünerek maddeleri benzin,mazot ya da daha değişik keskin kokuların içlerine
saklamaktadır.Ancak bu işe yaramaz çünkü köpek bu durum için eğitim döneminde eğitilmiştir.Unutmasınlar ki köpeğin burnundan kaçış yoktur.

Narkotik köpeğine koruma veya başka bir görev verilmez çünkü köpeğin sadece narkotik maddeyi bulması başka bir şey ile ilgilenmemesi gerekir ve köpek eğitim anında da çeşitli testlere tabii tutularak da görevini en iyi şekilde yerine getirmesi istenir.

Narkotik eğitimi bu kadar eğlenceli olmasına rağmen,köpeğin görevini en iyi şekilde yapması için çoğunluk ile kapalı tutulur.Köpeğe oyun izni yalnızca görev sonunda verilir.Köpeğe anlatılması gereken,görev yerine gelindiği ve kafesinden çıktığı anda eğitmeninin gösterdiği bölgeyi araması ve bu arama nekadar uzun sürse bile bulana kadar devam etmesidir.Köpek yalnızca bu aramanın sonucunda oyun oynayacağını bilmelidir,eğitminde köpeği uyarması gereklidir.Yani heyacanlı bir şekilde o da aramaya devam ederek, narkotik maddeyi bulmaya yardımcı olmalıdır.Köpek maddeyi işaret ettiği anda eğitmen köpeği daha da heyacanlıdırarak maddeyi ortaya çıkarmasını sağlar ya da biraz köpeği motive ettikten sonra yanında taşıdığı topu veya köpeğin sevdiği oyuncağı orataya çıkarır ve köpek ile heyacanlı ve aktif bir şekilde oyuna başlayarak, köpeğe hem ödülünü verir hem de bu zehirli maddeleri bulduğu için teşekkür eder.Bu oyundan sonra köpek yine dinlenmesi için kafesine alınır.

Narkotik eğitimi için en uygun ırklar; Golden Retriver - Labrador Retriever - Alman Çoban Köpeği - Cocker Spaniel gibi koku alma duyusu yüksek köpeklerdir.

Konumuzla alakalı olduğu için belirtelim, narkotik maddeleri bulmak için domuzlara daha eğitim verilmektedir.

bonsaisever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-12-2009, 15:35   #8
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-03-2009
hayvan avlamak ve etini yemek dünya da ki en büyük zulümlerden birisi.

hayvana zarar verebilen herkes insana da gözünü kırpmadan zarar verebilir.

zararlı hayvanların öldürülmesi diye birşeyede inanmıyorum.

yaşayan bütün varlıkların yaşamlarının bir gerekliliği ve kıymeti var, kimsenin bu düzene müdahale etmek hakkı olamaz.

Lütfen avlanmasın kimse avlanmasın,

Evde tediğiniz meyvelerin çekirdeklerinide toprakla buluşturmaya gayret edin.

O meyveyi yemenin karşılığı,tohumunu toprağa iade etmek olsun ki, yeni fidanlar,ağaçlar,meyveler olsun,hayvanlar insanlar yesin.

Düzen ve program çalışsın,bizde buna katkı sağlamış olalım

kül Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
tarsus çatalburun köpeği

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 14:33.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024