agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Kompost
(https)

Beğeni Düzeni18Beğeniler
  • 13 Gönderen MeyveliTepe
  • 1 Gönderen chimaera32
  • 2 Gönderen Musa Gündoğan
  • 1 Gönderen Bahim
  • 1 Gönderen Bahim

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 23-01-2023, 13:42   #1
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Johnson-Su Biyoreaktör

Kompost hazırlanmasında yeni bir bakış açısı.

Name:  mtp1.jpg
Views: 240
Size:  70.8 KB

Yeni dediğime bakmayın, yılların araştırması ve emeğini barındıyor.

Hayli geniş bir konu olmasına rağmen, çok çok özetle iki ayrı bakımdan önemli.

Birincisi, parçalanması çok zor olan lignin içerikli malzeme ile dahi, bir defa hazırlanıp, nemli tutmak dışında, ikide bir alt üst etmek gibi hiç bir iş gücü gerektirmeyen (aksine alt üst edilmeyen), 1 yıl içinde mükemmel olgunluğa erişen bir kompost tekniği.

İkincisi, (bence en önemlisi), mantar zengini bir kompost elde edilmesi. Ki, son yıllarda yapılan araştırmalar, toprak verimliliği ve sürdürülebilirliğinde bugüne kadar ihmal edilmiş mantarların ne kadar önemli ve belirleyici olduğuna yönelik.

Beş bölümlük bir yazı dizisiyle hem David Johnson ve eşi Su'nun deneyimlerini, hem de bizim deneyimimizi aktarmaya çalıştık.

Kompost cephesinde yeni gelişmeler – 1 Johnson-Su (J-S) Biyoreaktör Kompost, Etkileri ve Faydaları

Kompost cephesinde yeni gelişmeler – 2 Johnson-Su (J-S) Kompost Biyoreaktörünün yapılışı

Kompost cephesinde yeni gelişmeler – 3 Johnson-Su (J-S) Kompost Biyoreaktörünün doldurulması ve Hazırlanan Kompostun Uygulanması

Meyvelitepe J-S Biyoreaktör Yapımı ve Kompost Hazırlanması

Meyvelitepe 2. J-S Kompost Biyoreaktörü

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-01-2023, 09:55   #2
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 09-09-2011
facebook sayfamızdan da paylaştık sevgili meyvelitepe (yahyaşenlik)

MeyveliTepe beğendi.
chimaera32 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-01-2023, 13:06   #3
Ağaç Dostu

Musa Gündoğan's Avatar

Giriş Tarihi: 21-11-2014
meyvelitepe bu yöntemi daha önce hiç duymamıştım ama hep diyordum ki bu kompost işinin bir kolayı olmalı diyordum o yüzden hatta yaptığım kompostlarda hiç karıştırmadan yapmak için kendi kendime her yığın attığımda üzerine bir miktar organik sirkeli su atıyordum böylelikle hızlıca çürüme oluyordu ortalama 6-8 ay da olgunlaştığı çok zaman oldu. ama böylesi hepsinden kolay tek sorun bence bu kadar büyük yığın bulabilmek bizim için hayli zor

MeyveliTepe ve nazlı06 beğendi.
Musa Gündoğan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-04-2023, 14:07   #4
Yeni Üye

Bahim's Avatar

Giriş Tarihi: 13-02-2013
Merhabalar. Bende 1 ay önce öğüttüğüm zeytin dalları ve biraz gübre kullanarak hazırladım. Üzerinde minik mantarlar bile mevcut. Kompost çevirmek çok zor iş. Bir yandan da hala çevirmeli kompost yapmaya devam ediyorum. Genel görüntüsünü çekmemişim ilerleyen zamanlarda fırsat bulursam paylaşırım.
Bu arada sıcak kompostu yaparken çevirme aşamasında fazla ısınmış kısımlar oluyor ve kül olmuş gibi beyazlı bir yapı oluşuyor. Buna müsaade edilmeden mi çevrilmeli?

Name:  WhatsApp Image 2023-04-13 at 14.51.12.jpg
Views: 139
Size:  70.4 KB

Name:  WhatsApp Image 2023-04-13 at 14.52.03.jpg
Views: 141
Size:  72.6 KB

Name:  WhatsApp Image 2023-04-13 at 14.52.18.jpg
Views: 134
Size:  71.8 KB

MeyveliTepe beğendi.
Bahim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-04-2023, 15:41   #5
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Elinize sağlık, güzel yapmışsınız. Bundan sonra üzerine bir de havayı kesmeyevek şekilde bir örtü örterseniz daha iyi olur.

çevirmeli kompostta rastladığınız kül rengine dönmüş kısımlar büyük ihtimal aktinomisetlerin yoğun çalıştığı bölümler. Anlamak için bir avuç alıp koklayın, yoğun toprak kokusu alıyorsanız söylediğim gibidir. Zararlı bir şey değil, aksine sürecin o kısımlarda iyi çalıştığına delalet.

Eski 14-04-2023, 08:54   #6
Yeni Üye

Bahim's Avatar

Giriş Tarihi: 13-02-2013
Aslında o örtü hava alabilen bir örtü. Üzerinde ama kamera açısından tam anlaşılmıyor. Kompostun kokusu gayet hoş. Zararı yoksa çok sevindim.

Birde kurumuş yeterince sulanmamış statik yığını damlama gibi sistemle hiç bozmadan bir kaç gün boyunca ıslatabilme ihtimalimiz olur mu acaba? Islatabilmeyi başarabilirsek sistem işlemeye devam eder mi? Deneyen yoksa da ben deneyeyim diyorum, bir tanesinde sulama sorunu yaşayıp kuruttum galiba.

MeyveliTepe beğendi.
Bahim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-04-2023, 12:07   #7
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Bahim Mesajı Göster
Aslında o örtü hava alabilen bir örtü. Üzerinde ama kamera açısından tam anlaşılmıyor. Kompostun kokusu gayet hoş. Zararı yoksa çok sevindim.

Birde kurumuş yeterince sulanmamış statik yığını damlama gibi sistemle hiç bozmadan bir kaç gün boyunca ıslatabilme ihtimalimiz olur mu acaba? Islatabilmeyi başarabilirsek sistem işlemeye devam eder mi? Deneyen yoksa da ben deneyeyim diyorum, bir tanesinde sulama sorunu yaşayıp kuruttum galiba.
Resimden üstteki örtüyü farketmemişim. Yazı kurutmadan geçirebilirseniz mükemmel olur.
Kurumuş kompostun tekrar ıslatılması çok zor. Bozup, ıslatarak tekrar yapılandırılması daha emniyetli.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 23:31.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024