agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Kompost
(https)

Beğeni Düzeni54Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 22-08-2016, 02:11   #1
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Öğütülmüş ağaç dallarından kompost yapılması

Name:  kompost_450.jpg
Views: 2965
Size:  44.3 KB

Bu malzemenin bir yıl önce ağaç dallarından ibaret olduğunu düşünebiliyor musunuz?

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-08-2016, 11:08   #2
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-01-2014
Evet böyle bir çalışmanın olduğunu duymuştum işe yaramayan ağaç bölgelerini torf ve toprağa dönüştürülüyor. Konu kompost olduğuna göre torf yapılıyorsa kompost da yapılabilir Resimdeki Kompost sizin çalışmanız sanırım =)

Hatta yeni aldığım torf da ağaç parçalarını görebilmek mümkün =)

Eklenen Resimler

remus2 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-11-2016, 10:49   #3
Ağaç Dostu

prıtt's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2008
Sn. Meyvelitepe, Son zamanlarda bu konuyu araştırıyorum ve ilgimi çekiyor bu kompost işi. zannedersem dal öğütücü kullanıyorsunuz değil mi? Kullanıyorsanız tavsiyeleriniz var mı dal öğütücü konusunda?

prıtt Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-11-2016, 11:02   #4
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Sadece şunu söyleyebilirim, şayet bahçeniz yüz ikiyüz metrekareden büyük ve her yıl budanan ağaçlarınız var ise yapı marketlerde ve internette satılan amatör dal öğütücülerle bu iş olmuyor. Böyle iki makinayı kenara koyduktan sonra 10 santim çapındaki ağacı öğütebilen bir makina edindim.

Eski 04-11-2016, 11:10   #5
Ağaçsever

hamseey's Avatar

Giriş Tarihi: 08-10-2016
Gerçi biraz reklam gibi olacak ama bu makinalardan örnekler verebilir misiniz?

hamseey Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-11-2016, 20:52   #6
Ağaç Dostu

seaa's Avatar

Giriş Tarihi: 17-08-2008
Traktöre takılan modeller olduğu gibi başka modeller de var.

seaa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-03-2017, 16:54   #7
Ağaç Dostu

Khan's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2005
traktöre takılmayan örnekler varsa büyük örneklere rica ederim ben de.

abay54 beğendi.
Khan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-04-2018, 22:50   #8
Ağaç Dostu

devrann's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
Eklenti 625698

Bu malzemenin bir yıl önce ağaç dallarından ibaret olduğunu düşünebiliyor musunuz?
Sn MeyveliTepe
Direk olarak bu malzemenin yani toprakla karıştırmadan içine ekim yapmanın bir zararı olurmu bitkiye mesela domates fidesi?

devrann Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-04-2018, 11:46   #9
Ağaç Dostu

Musa Gündoğan's Avatar

Giriş Tarihi: 21-11-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi devrann Mesajı Göster
Sn MeyveliTepe
Direk olarak bu malzemenin yani toprakla karıştırmadan içine ekim yapmanın bir zararı olurmu bitkiye mesela domates fidesi?
Devran bu yöntemi kullanarak tarım yapan ünlü bir isim var.adam toprağı işlemiyor sürekli kompost yaparak kendisine toprak yapıyor.

videosunu izlemek isterseniz

junior, sernur, Muda ve 6 kişi beğendi.
Musa Gündoğan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-04-2018, 13:03   #10
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi devrann Mesajı Göster
Sn MeyveliTepe
Bu malzemede dengeli bir besin bulunmuyor. Organik madde oranı çok yüksek (%86), %2 kadar azot var. Kalsiyum dışında diğer mineraller çok az. Dolayısıyla bu malzemenin organik maddenin yükseltilmesi amacıyla kullanılması lazım.

orion1988 ve devrann beğendi.
Eski 13-04-2018, 18:55   #11
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
Bu malzemede dengeli bir besin bulunmuyor. Organik madde oranı çok yüksek (%86), %2 kadar azot var. Kalsiyum dışında diğer mineraller çok az. Dolayısıyla bu malzemenin organik maddenin yükseltilmesi amacıyla kullanılması lazım.
Bir şöyle bir ilave yapayım. Solucan gübresi yapanlar için, solucanın sindirim sisteminden geçmeye hazır muhteşem bir karbon kaynağıdır.

Resulgur ve Feijoa beğendi.
Eski 05-05-2018, 17:22   #12
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 09-04-2017
Dal öğütme için şöyle bir ilan buldum. Çamaşır makinesi motoru ve testere zincirlerinden yapılmış, 5x10 kalası öğütüyor bilgisini verdiler. Piyasadaki makinelere göre bedava sayılır ama ne kadar iş görür bilemem

skanatlar beğendi.
Mahmut Ozkur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-05-2018, 00:26   #13
Ağaç Dostu

Feijoa's Avatar

Giriş Tarihi: 22-01-2018
Bu hususta çok nasipliyiz anlaşılan...Nemli ve ormanlık bir bölgede bahçemiz var.Bir kısmı dağa yaslanıyor ve yamaç.Ve oradan her yıl ağaç dal ve yapraklarının tamamen toprağa dönüşmüş hali önümüze geliyor..Sırf humus...kapkara,hafif koyu yeşilimsi gibi...Gübre ayağımızın dibinde....

Ama diğer bölgelerdeki bahçelerimiz için budanan dallar dökülen yapraklar boşa gitmesin diye bunun pratik bir yolu hiç de fena olmaz tabi...

Resulgur beğendi.
Feijoa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-08-2018, 11:15   #14
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-04-2008
burada birşey sormak istiyorum, bence çok önemli bir konu. dalları öğütüp incelttik diyelim. bu malzemenin beklemesinde oluşacak değişimi nasıl açıklar bilenlerimiz rica etsem. yanılmıyorsam içindeki azot bizim için önemli. hani deniyor ya "yeşilken kullanmak gerekli" diye , yeşilken içinde olup da kuruyunca (mesela birkaç hafta veya ay sonra) içinden yok olan veya dönüşen şey nedir ki bizim bunu yeşilken değerlendirmemiz gerekiyor. karbon varsa kuruyunca da var, eğer azot ise mesele, veya diğer her neyse, bunların durumu ne oluyor, mesela azot nereye gidiyor, uçan sıvı ile mi azalıyor, öyle ise uçan h2o ise bunda azot yok, uçan azotlu moleküller mi var, ya da kısaca neler oluyor orada diyeyim

prtkl beğendi.
junior Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-08-2018, 15:05   #15
Ağaç Dostu

Musa Gündoğan's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi junior Mesajı Göster
burada birşey sormak istiyorum, bence çok önemli bir konu. dalları öğütüp incelttik diyelim. bu malzemenin beklemesinde oluşacak değişimi nasıl açıklar bilenlerimiz rica etsem. yanılmıyorsam içindeki azot bizim için önemli. hani deniyor ya "yeşilken kullanmak gerekli" diye , yeşilken içinde olup da kuruyunca (mesela birkaç hafta veya ay sonra) içinden yok olan veya dönüşen şey nedir ki bizim bunu yeşilken değerlendirmemiz gerekiyor. karbon varsa kuruyunca da var, eğer azot ise mesele, veya diğer her neyse, bunların durumu ne oluyor, mesela azot nereye gidiyor, uçan sıvı ile mi azalıyor, öyle ise uçan h2o ise bunda azot yok, uçan azotlu moleküller mi var, ya da kısaca neler oluyor orada diyeyim
junior bu başlı başına bir kimya konusudur. kimyasal tepkime diye bir şey vardır. maddeler birbirleriyle reaksiyona girerler. ve bu konu da yanma reaksiyonudur. yanmada iki önemli etken sözkonsudur. 1. yanıcı 2. yakıcı. bu ikisi bir aryaa gelince yanma olur. örneğin odunları temizleyip güzelce kuru bir yere koyarsanız yanmadan yıllarca durur. fakat aynı odunu hava(oksijen), su vb. etkenlerle reaksiyona sokarsanız yanarak pek çok madde yok olur. bu kimi zaman işimize gelir kimi zaman gelmez.

yani sizin arayıpta bulamadığınız ya da bulupta yitirdiğiniz şeyler bu şekilde elde edilebilir.

demem o ki; maddelerden bazıları yanıyor. bazıları yanmayı hızlandırıyor. bazıları da yanmadan kurutulup temize çıkıyor.

Eski 14-08-2018, 12:19   #16
Ağaç Dostu

merhaba, ben de zaten o reaksiyon ile de olabilecek dönüşümü merak ediyorum. mesela ağaç dalı tazeyken "yeşil materyal"(yani azot zengini) iken, kurursa ne değişiyor da "kahverengi materyal"(yani karbon zengini) oluyor. bünyesindeki değişim nedir?

Eski 14-08-2018, 15:46   #17
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Giriş Tarihi: 23-05-2010
Alıntı:
merhaba, ben de zaten o reaksiyon ile de olabilecek dönüşümü merak ediyorum. mesela ağaç dalı tazeyken "yeşil materyal"(yani azot zengini) iken, kurursa ne değişiyor da "kahverengi materyal"(yani karbon zengini) oluyor. bünyesindeki değişim nedir?
Azot uçuyor.

Musa Gündoğan ve g.c. beğendi.
tarku Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-08-2018, 15:46   #18
Ağaç Dostu

Musa Gündoğan's Avatar

Alıntı:
sayın junior kendiniz soruyorsunuz kendiniz cevap veriyorsunuz. cevabı nerede arıyorsunuz anlamadım. karbon bir kömürdür doğal olarak sizin odununuz farklı reaksiyonlarla damıtılmış oluyor sonrasında da karbon zengini maddeye dönüşüyor.

şöyle düşünün meşe kömürü yapmak için önce odunları dağ gibi üst üste dizersiniz sonra üstünü kapatıp alttan tutuşturusunuz odunlar içten içe yanar ve sonunda meşeler kömüre dönüşmüş olarak çıkar. baktığınızda odun olan ürün çıktığında kömür olmuş. aynı mantık.

Eski 14-08-2018, 16:27   #19
Ağaç Dostu

Musa Gündoğan's Avatar

azot a noluyor diye ayrıca bilgi isterseniz.
Kurumuş çürümüş her canlının azot ve bileşenleri azot dönüştürücü bakteriler ile yeniden doğaya kazandırılır buna da nitrifikasyon denir. önemli olan burada bakterilerin yaşam koşullarını karşılama gerekliliği...

Eski 14-08-2018, 17:12   #20
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tarku Mesajı Göster
Azot uçuyor.
bitkide serbest azot yok bildiğim kadarıyla. azot moleküler yapıda CH3 CH4 gibi bağlı halde olması lazım (bu maddeler var demiyorum örnek olarak bunlar gibi moleküler yapıya örnek olarak yazdım), uçuyor olması muhtemel ama diğer bir ihtimal de dönüşüyor olması (mesela O2 yardımıyla reaksiyon sonucu serbest azota dönüşüyor olabilir ve H2O ve CO2 gibi ilave ürünler çıkıyor olabilir, bunu da tamamen örnek olarak yazıyorum), sonuçta kafamı kurcalayan şey yeşil materyalin kahverengi materyale dönüşmesinde azotun hareketi.

Düzenleyen junior : 16-08-2018 saat 06:30
Eski 14-08-2018, 17:17   #21
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Musa Gündoğan Mesajı Göster
azot a noluyor diye ayrıca bilgi isterseniz.
Kurumuş çürümüş her canlının azot ve bileşenleri azot dönüştürücü bakteriler ile yeniden doğaya kazandırılır buna da nitrifikasyon denir. önemli olan burada bakterilerin yaşam koşullarını karşılama gerekliliği...
yukarıdaki cevabımda size de yazmış oldum ama bu yazdığınıza da ilave olarak şunu belirtmem lazım. o bahsettiğim yeşil materyalden kahverengi materyale dönüşüm sürecinde bakteriler söz konusu değilken ilk birkaç günde olan kurumaya bağlı değişim üzerine benim sorularım. bakteriler devreye girse zaten kompostlaşma başlayacak, o değil yani bahsettiğim. diğer şekilde soruyorum yani.

Düzenleyen junior : 16-08-2018 saat 06:30
Eski 14-08-2018, 17:51   #22
Ağaç Dostu

Musa Gündoğan's Avatar

junior

araştırdığınız konu çok önemli değil(sizin için önemli) kendiniz cevabı veriyorsunuz zaten. bitki için kopardık attık diyorsunuz doğal olarak bakteri hareketliliği hemen akabinde başlıyor. ancak bu hareketlilik bir ivme ile artış gösteriyor. örneğin ilk iki günde 200 bakteri olsun ve bunlar hergün çoğalsın ertesi gün 400 ertesi 800... doğal olarak artış çok hızlı maksimuma ulaştığında zaten çürüme oluyor ve geriye her canlıda olduğu gibi karbon kalıyor. yani ilk iki günde fazla besin az tüketim var. sonra az besin fazla tüketim var.

bu bilgi rahatlatacaksa ayrıca azot tepkimeye girse de azot olarak çıkmıyor. ve moleküler yapıda olduğu için her zaman kullanılıyor. öyle düşünebilirsiniz

Eski 14-08-2018, 21:55   #23
Ağaç Dostu

CornusMas's Avatar

Giriş Tarihi: 03-08-2016
Galeri: 5
Sanırım istenen aşağıdaki formül. Ancak bir konu önemli. Youtube'daki videoları izlerseniz kompost yapımında yeşil ve kahverengi materyallerin birlikte kullanılması gerektiğinden bahsedildiğini göreceksiniz.

Kompost materyalinde oksijen tükenip Nitratlar temel oksijen kaynağı haline geldiğinde denitrifikasyon başlar. Bakteriler nitratı parçalayıp oksijen elde etmeye çalışır. Nitrojen gazının suda çözünürlüğü az olduğundan oluşan Nitrojen (azot) moleküler halde atmosfere kaçar.
Denitrifikasyon için nitrat kadar bir karbon kaynağı da gerekir. Bu nedenle nitrojen (nitrat) zengini yeşil materyaller ve karbon zengini kahverengi materyaller bir arada kullanılır.

Bu süreç ekzotermik. O nedenle materyal denitrifikasyon boyunca ısınır.

Eklenen Resimler

saleri ve g.c. beğendi.
CornusMas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-08-2018, 17:18   #24
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Giriş Tarihi: 23-05-2010
İnternette hergün yeni ve ilginç insanlarla karşılaşıyoruz. Mesela bildiği bir konu hakkında, sanki bilmiyormuş gibi sorular sorarak tartışma başlatmak. Ardından ' bak ben biliyorum' tarzı cevaplar yazmak. Bunu ne sebeple yaparlar acaba?

tarku Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-08-2018, 05:31   #25
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tarku Mesajı Göster
İnternette hergün yeni ve ilginç insanlarla karşılaşıyoruz. Mesela bildiği bir konu hakkında, sanki bilmiyormuş gibi sorular sorarak tartışma başlatmak. Ardından ' bak ben biliyorum' tarzı cevaplar yazmak. Bunu ne sebeple yaparlar acaba?
sözünüz bana sanırım. ben neden kendimi anlatamadım onu çözemedim siz bunu yazınca, gerçekten de üzüldüm bana bu sözü söylemenize. en azından üyelik tarihime, yolladığım mesaj sayısına bakarsanız dün üye olup da sizin dediğiniz şekilde davranan biri olmadığımı anlardınız.

eğer sorduğum soruların cevabını biliyor olsam niye soru sorayım bunu hiç anlamam mümkün değil. lakin verilen cevapların altının doldurulması gerektiği için size "karşı cevap" veriyorum onu belirtmem gerek. çünkü eğer ben yazmazsam gereken cevap verilmiş gibi bir genel algı oluşuyor ve doğru cevaba ulaşma kanalı tıkanıyor.
örneğin azot uçar demişsiniz, bu cevap doğru olamaz demek ben doğruyu biliyorum demek değildir ki, yanlış olabileceğini çıkarabiliyorum demek istiyorum yazdıklarımda, çünkü şöyle bir kitap bilgisi var,azot serbest halde iken atmosfer şartlarında gaz fazında olduğu için bitkide bu şekilde bulunması mümkün değil, eğer kimyasal olarak bünyesine girip bulunsaydı bile, o anda uçacaktı. (tıpkı fotosentez sonucu açığa çıkan O2 oksijenin gaz fazında olduğu için bitkide tutulamayıp anında havaya salınması gibi) yani bitkide serbest azot olmaması gerektiği bilgisi çıkarıyorum buradan, o sebeple de bir ağaç dalını kesip güneşe koyarsam içindeki azotun serbest yapıda gaz fazında olamayacağı, o sebeple de uçarak yok olamayacağını düşünüyorum. bileşik yapıdaki azotun ise kimyasal reaksiyon sonucu serbest halde salınacağı ihtimali olmalı diye düşünüyorum, fakat sayın cornusmas'ın verdiği bilgi için teşekkür etmekle beraber( faydalandığımı belirtmek istiyorum) nitrifikasyon için bakteri etkinliği gerekli, (yine kitap bilgisi diyor ki Nitrifikasyon işlemi : Saprofitlerin oluşturduğu amonyağın önce nitrit bakterileri yardımıyla nitrite sonra nitrat bakterileri yardımıyla nitrata dönüştürülmesi işlemidir. Denitrifikasyon : Toprakta bulunan azotun denitrifikasyon bakterileri yardımıyla havadaki serbest azota dönüştürülmesi işlemidir. Nitrifikasyon : Ortamda bulunan aerobik bakterilerin çeşitli formlarının azot, amonyum ve nitriti kullanarak kademe kademe nitrata dönüştürmesine nitrifikasyon denir. Amonyağın doğada önce nitrite, nitritin de nitrata dönüştürülmesi işlemidir.) oysa dalı kesip güneşe koyunca burada belki çok kısmi bir düzeyde bakteri etkinliği olsa da, aslen yeşilden kahverengiye giden süreç sıcak havanın kurutma etkisi üzerinden yürüyor ve bu dönüşüm ( yani bir anlamda azot eksilmesi olayı ), kuruma (su kaybı) süreciyle paralel yürüyen bir yan süreç olarak ortaya çıkıyor ( yani şöyle açıklayabilirim ki, yeşil bir dalı kesip güneşe koyunca 1 günde kahverengi materyal olurken, gölgede ise bu 3-4 günde oluyor, demek ki bu olay, sıcak etkisiyle kurumanın önderlik ettiği bir süreç )

ayrıca bir sebeple daha bu yeşil malzemelerin kahverengiye dönüşmesinin bakteri etkinliği sebebiyle olamayacağını açıklamam gerekirse, bakteri temelli süreçler aylara yayılan zamanlar alıyor, en iyi ihtimalle (özel koşullarda) 3-4 hafta civarı. oysa yeşil dalı güneşe koyarsak ikinci gün tam anlamıyla bir kahverengi malzemeye dönüşüyor. bu da olamayacağını açıklıyor. ama benim bunların olamayacağını düşünüyor olmam cevabı bildiğim anlamına da gelmiyor( yukarıda itham edildiğim şekilde ) , sadece makina mühendisi olmam ile ilgili aldığım mühendislik formasyonu sonucu düşünce üretme ve sonuca gitme şeklidir bu. aldığım cevapları elimdeki bilgilerle kontrol ederek, çıkan sonuçları burada sesli ifade ediyorum. suçlayıcı şekilde düşünülmesine de üzüldüğümü tekrar belirtmek isterim..

bunları sormamdaki sebebi de söylemem gerekirse(hani yukarıda dediği gibi kasıt amaçlı sorular sormadığımı belirtmek için söylüyorum aynı zamanda ), kompost yapma aşamasında yeşil malzemeleri uzun süre saklamada sıkıntı yaşıyorum. hepsini bir anda elde edemiyorum yeşil malzemeleri, temin etme süresini birkaç güne yayınca ise ilk biriktirdiğim yeşil malzeme kahverengi malzemeye dönüşüyor. 4 metreküp kompost hazırlamak için 2 metreküp yeşil malzemeyi 1 günde bulamıyorum yani. sorma amacım bu temeldeki sorunu çözmeye yönelik. ne gibi bir azot kaybı olduğunu bulursam alternatif planlar hazırlayabileceğim belki.

prtkl ve Vegy beğendi.

Düzenleyen junior : 16-08-2018 saat 06:02
Eski 16-08-2018, 09:23   #26
Ağaç Dostu

CornusMas's Avatar

Giriş Tarihi: 03-08-2016
Galeri: 5
Aahhh mühendislik eğitiminin vermiş olduğu analitik bakış açısı ve durdurulamaz nedensellik isteği! Başka bir dalda mühendis olan ben de aynı dertten muzdaribim Şimdi yeniden cevap vermek istiyorum.

Sayın @junior, azotun bitkinin neresinde bulunduğundan başlayalım. Aminoasitlerden ATP'ye kadar pek çok kompleks molekülde N atomlarını bulabilirsiniz. Ancak bitkilere yeşil rengini veren Klorofil bizim konumuzda geçen, kompost yapımında faydalanmak istediğimiz azotu içeren asıl kısımdır.

Klorofil iki temel parçadan oluşur: Porfirin Halkası (Porphyrin Ring) ve Fitol Zinciri (Phytol Chain). Porfirin halkası azot atomlarını içeren kısımdır (Ortada bir Mg+2 iyonu ve ikisi buna bağlı 4 tane N atomu) Klorofil-a/b/c tamamında Porfirin Halkası mevcuttur yani tamamı azotça zengindir.

Sonbaharda gündüz süresinin kısalması ve hava sıcaklıklarının düşmesiyle yapraklardaki Klorofilin parçalanma süreci başlar. Klorofil parçalanıp yok oldukça diğer pigmentler görünür hale gelir. Bu yüzden yapraklar sarıya, kırmızıya, kahverengiye döner. Klorofil parçalanırken oluşan N içeren yan ürünler bitkinin dal, gövde ve özellikle kök sistemine depolanmak üzere gönderilir (bu aşamada atmosfere N falan verilmez. Bitkinin bünyesindeki N yine bitkide kalır, ancak bir kısmı dökülen yapraklarla, dallarla bitkiden uzaklaşır). Bu süreç sonunda dokülen yapraklar ve dallarda, sararan ot gövdelerinde C yoğun olarak bulunurken N giderek daha az halde bulunmaya başlar. Bu nedenle kahverengi materyalde N düşük C yüksektir.

Siz yeşil bir dalı (ot, ağaç yaprağı...vb) kesip kurumaya bıraktığınızda yukarıdaki süreçler bu şekilde gerçekleşmez. Yeşil kısımdaki klorofil ve diğer pigmentler su eksikliği nedeniyle bozulur. Kesilen bitki rengi sonbahardaki gibi sarıya kırmızıya değil hızla kahverengi ağırlıklı tonlara döner. Ancak bu bozunma sırasında oluşan N içerikli yan ürünler hala ilgili bitki parçasındadır. Uçup yok olmaz, atmosfere geri dönmez. Yani yeşilken kesilip kurutulmuş bir yapraktaki N oranı sonbaharda sararıp düşmüş bir yapraktan daha yüksektir.

Sayın @junior, bence (konunun uzmanı değilim ama bence böyle olmalı) yeşilken kesilmiş dal, yaprak, ot parçalarını üzerinden birkaç gün hatta haftalar geçmiş olsa bile kompost yapımında kullanmanızda bir engel yok. Yani bitkisel bir malzeme sırf kahverengi görünüyor diye N yönünden fakir olacak anlamına gelmiyor. Fakat klorofilin su eksikliğinde bozunması sırasında oluşan yan ürünler denitrifikasyon sırasında kullanılamayacak yapıda olabilir. N diğer elementlerle öyle bağlar kurabilirki bakteriler bu bileşikleri kullanamayabilir. Bence iki farklı kompost yığını yapıp denemeniz ve sonuçları burada bizlerle paylaşmanız çok güzel olurdu

CornusMas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-09-2018, 01:45   #27
Ağaç Dostu

bilgiler için çok teşekkürler cornusmas. ileriki günlerde tekrar merak ettiklerim olur sanıyorum, sorarım yine

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi CornusMas Mesajı Göster
Aahhh mühendislik eğitiminin vermiş olduğu analitik bakış açısı ve durdurulamaz nedensellik isteği! Başka bir dalda mühendis olan ben de aynı dertten muzdaribim Şimdi yeniden cevap vermek istiyorum.

Sayın @junior, azotun bitkinin neresinde bulunduğundan başlayalım. Aminoasitlerden ATP'ye kadar pek çok kompleks molekülde N atomlarını bulabilirsiniz. Ancak bitkilere yeşil rengini veren Klorofil bizim konumuzda geçen, kompost yapımında faydalanmak istediğimiz azotu içeren asıl kısımdır.

Klorofil iki temel parçadan oluşur: Porfirin Halkası (Porphyrin Ring) ve Fitol Zinciri (Phytol Chain). Porfirin halkası azot atomlarını içeren kısımdır (Ortada bir Mg+2 iyonu ve ikisi buna bağlı 4 tane N atomu) Klorofil-a/b/c tamamında Porfirin Halkası mevcuttur yani tamamı azotça zengindir.

Sonbaharda gündüz süresinin kısalması ve hava sıcaklıklarının düşmesiyle yapraklardaki Klorofilin parçalanma süreci başlar. Klorofil parçalanıp yok oldukça diğer pigmentler görünür hale gelir. Bu yüzden yapraklar sarıya, kırmızıya, kahverengiye döner. Klorofil parçalanırken oluşan N içeren yan ürünler bitkinin dal, gövde ve özellikle kök sistemine depolanmak üzere gönderilir (bu aşamada atmosfere N falan verilmez. Bitkinin bünyesindeki N yine bitkide kalır, ancak bir kısmı dökülen yapraklarla, dallarla bitkiden uzaklaşır). Bu süreç sonunda dokülen yapraklar ve dallarda, sararan ot gövdelerinde C yoğun olarak bulunurken N giderek daha az halde bulunmaya başlar. Bu nedenle kahverengi materyalde N düşük C yüksektir.

Siz yeşil bir dalı (ot, ağaç yaprağı...vb) kesip kurumaya bıraktığınızda yukarıdaki süreçler bu şekilde gerçekleşmez. Yeşil kısımdaki klorofil ve diğer pigmentler su eksikliği nedeniyle bozulur. Kesilen bitki rengi sonbahardaki gibi sarıya kırmızıya değil hızla kahverengi ağırlıklı tonlara döner. Ancak bu bozunma sırasında oluşan N içerikli yan ürünler hala ilgili bitki parçasındadır. Uçup yok olmaz, atmosfere geri dönmez. Yani yeşilken kesilip kurutulmuş bir yapraktaki N oranı sonbaharda sararıp düşmüş bir yapraktan daha yüksektir.

Sayın @junior, bence (konunun uzmanı değilim ama bence böyle olmalı) yeşilken kesilmiş dal, yaprak, ot parçalarını üzerinden birkaç gün hatta haftalar geçmiş olsa bile kompost yapımında kullanmanızda bir engel yok. Yani bitkisel bir malzeme sırf kahverengi görünüyor diye N yönünden fakir olacak anlamına gelmiyor. Fakat klorofilin su eksikliğinde bozunması sırasında oluşan yan ürünler denitrifikasyon sırasında kullanılamayacak yapıda olabilir. N diğer elementlerle öyle bağlar kurabilirki bakteriler bu bileşikleri kullanamayabilir. Bence iki farklı kompost yığını yapıp denemeniz ve sonuçları burada bizlerle paylaşmanız çok güzel olurdu

Eski 08-09-2018, 01:24   #28
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-05-2012
Merhabalar, ben de C:N oranına takmış bir nevi şahsına munhasır (kafadan kontak) bir forumdaşınız olarak yeşil bir yapraktaki C:N oranının Kuru bir yapraktaki C:N oranından çok daha düşük olmasının tek sebebinin orijinal baz ve kuru baz kavramlarından kaynaklandığını, bunun da tek sorumlusunun nem olduğunu düşünüyorum, bir ara size örnekle hesap yaparım.

prtkl Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-09-2018, 11:07   #29
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi prtkl Mesajı Göster
Merhabalar, ben de C:N oranına takmış bir nevi şahsına munhasır (kafadan kontak) bir forumdaşınız olarak yeşil bir yapraktaki C:N oranının Kuru bir yapraktaki C:N oranından çok daha düşük olmasının tek sebebinin orijinal baz ve kuru baz kavramlarından kaynaklandığını, bunun da tek sorumlusunun nem olduğunu düşünüyorum, bir ara size örnekle hesap yaparım.
merhaba. memnun oldum benim gibi başkalarının da olduğunu gördüğüme

saleri beğendi.
Eski 10-09-2018, 12:11   #30
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-05-2012
Sayın CornusMas ın 26. iletisini hava iyice kararmışken okuyunca tam anlayamamışım, ayık kafayla okuyunca her şey yerine oturdu, hesaplık bir durum yokmuş ki zaten kesin hatalı hesaplardım

"Siz yeşil bir dalı (ot, ağaç yaprağı...vb) kesip kurumaya bıraktığınızda yukarıdaki süreçler bu şekilde gerçekleşmez. Yeşil kısımdaki klorofil ve diğer pigmentler su eksikliği nedeniyle bozulur. Kesilen bitki rengi sonbahardaki gibi sarıya kırmızıya değil hızla kahverengi ağırlıklı tonlara döner. Ancak bu bozunma sırasında oluşan N içerikli yan ürünler hala ilgili bitki parçasındadır. Uçup yok olmaz, atmosfere geri dönmez. Yani yeşilken kesilip kurutulmuş bir yapraktaki N oranı sonbaharda sararıp düşmüş bir yapraktan daha yüksektir. "

prtkl Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 11:26.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024