agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Kompost
(https)

Beğeni Düzeni6Beğeniler
  • 3 Gönderen gzd85
  • 1 Gönderen Mad Max
  • 2 Gönderen malina

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 25-11-2015, 22:23   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 31-08-2008
Öğrenciler ile kompost yapmak istiyorum

Merhaba, sınıf öğretmeniyim çocuklarla okul bahçesinde kompost yapmak istiyorum. Küçük bir çukur açıp içine yumurta kabukları, meyve kabukları, gazate kağıtları ve dallar koyduk.Çocuklar her gün atık getiriyor ve çukura atıyoruz.Sanırım yanlış yapıyoruz.
Çocuklarla kolay nasıl kompost hazırlarız yardımcı olursanız çok sevinirim.

gzd85 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-01-2016, 10:30   #2
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 27-12-2015
Hocam kompost işinden pek anlamasamda sizin yaptığınız bir projedir ve bu projenin desteklenmesi gerekiyor bence , sizi tebrik ediyorum hocam ,ustalarımız nasıl olmuşta sizin açtığınız konuyu görmemişler.

duy-gu beğendi.
Mad Max Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-01-2016, 14:55   #3
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2004
Galeri: 88
Alıntı:
bu projenin desteklenmesi gerekiyor bence , sizi tebrik ediyorum hocam ,ustalarımız nasıl olmuşta sizin açtığınız konuyu görmemişler.
Konuyla ilgili yazılmış epey bilgi var. Oradan okumak gerekiyor. Her soran için aynı bilgilerin tekrar tekrar yazılması mümkün değil... Anlaşılmayan ve yetersiz kalan kısmı sorulabilir tabii...

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-06-2019, 20:41   #4
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 14-04-2008
Galeri: 6
Değerli Hocam merhaba. Ben bu projelerden cok yaptırdım. Bu yil tekrar yaptıracağım.

Ilkokul cocuklariyla yaptiracaksaniz, ilk önce kesekagidi, yazisiz koli kutulari, buğday kepeği gibi karbon içeren (C) malzemeyi makasla **** elde kucultturerek bir yerde biriktirin. Bir miktar da gübre getirtmelisiniz. Daha sonra yalnızca sebzelerden ve meyvelerden oluşan evsel atıklar ( pişmiş hic bir şey olmaz; süt, et, balık, tavuk artıkları olmaz. Küçük çocuklarda en iyisi " herkes marul yaprağı, havuç artığı gibi şeyler getirsin" demek. ) Yeşil sebzeler kompostun N Azot kismini saglayacak. Gubreyle birlikte 3 cesit malzemeniz oldu. Hepsinden birer ölçü girecek.
Maddi olarak imkaniniz varsa Ema adli ürünü satın alın ve tüm malzemeyi güzelce karıştırdıktan sonra %45 oranında Ema ile ıslatın. Ister bir çukura ister büyükce bir kovaya sıkı sıkı bastırarak koyun. Vokmsulu olmayacak. Içinden bir avuç alıp sıkınca 1 damladan fazla sızıntı olmayacak.

Ema alma imkanınız yoksa, yoğurt suyu, ekşimiş kefir ve maya kabartarak da gerekli bakterileri elde edebilirsiniz. Çok.sıkı bastirdiktan sonra, üstüne ağır bir taş koyun. Bir-kac ay içerisinde kompostunuz hazır olacaktır.

Sevgiler saygılar değerli öğretmenim.

seleste Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-06-2019, 01:06   #5
Ağaç Dostu

Portakal Rengi's Avatar

Giriş Tarihi: 19-02-2018
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gzd85 Mesajı Göster
Merhaba, sınıf öğretmeniyim çocuklarla okul bahçesinde kompost yapmak istiyorum. Küçük bir çukur açıp içine yumurta kabukları, meyve kabukları, gazate kağıtları ve dallar koyduk.Çocuklar her gün atık getiriyor ve çukura atıyoruz.Sanırım yanlış yapıyoruz.
Çocuklarla kolay nasıl kompost hazırlarız yardımcı olursanız çok sevinirim.
Kompost konusu ile ilgili bilgi veren epeyce site var.
Kişisel güvenimin tam olduğu site www.bugday.org
Aradığınız bilgileri orada bulabilirsiniz. Gelişigüzel karışım olmuyor. Karbon-Azot dengesini tutturmak gerek. Soğuk kompost uygulamasını araştırmanız gerekiyor. (Topraktan gelen toprağa dönsün.)
Ağaç dalları (kahverengi bileşenler) yerine talaş kullanmak kullanışlı ve ulaşılabilir oluyor.
Önemli olan bakteri kaynağına ulaşmak. Hayvan gübresi gerekiyor ki, okul ortamında hijyen standartları ile çelişmeden bakteriye ulaşmak sorun yaratabilir.
Diğer bakteri kaynakları az verimli.
Kolaylıklar dileği ile.

Portakal Rengi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 18:29.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024