agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Kompost
(https)

Beğeni Düzeni14Beğeniler
  • 4 Gönderen bizimbahcemiz
  • 3 Gönderen gilan
  • 3 Gönderen Onurkekeckarga
  • 2 Gönderen kerkenez
  • 1 Gönderen Nuri1954
  • 1 Gönderen bizimbahcemiz

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 26-06-2015, 15:03   #1
Ağaçsever

bizimbahcemiz's Avatar

Giriş Tarihi: 14-08-2014
Lazanya Malçı

Toby Hemenway'in Permakültür Bahçeleri isimli kitabını okuyorum. Orada kompost kısmında anlatılan, lazanya malçı olarak isimlendirilien bir yöntem var. Aslında bir çeşit kompost yöntemi ancak komposttaki gibi ayrı bir bölümde, karıştırılarak değil de yerinde çözündürme işlemi yapılıyor. Forumda bu konuyla ilgili bir başlık bulamadım ben de burada biraz bahsetmek istedim.

Özetle;
Toprağı hiç havalandırmadan ve kazmadan içindeki organik maddenin açığa çıkmasını sağlayabilmek adına iyice nemlendirdikten sonra üzerindeki yabani otları biçin ve toprağın üzerinde bırakın. Sonra toprağın ihtiyacı olan bir toprak düzenleyici kullanın. Sonra ince bir tabaka azot oranı yüksek bir malzeme serpin. Daha sonra toprağa zararlı olacak bir şey içermeyen kağıt, gazete, karton vb. malzemeyi alttaki yabani otların yukarı çıkamayacağına emin olduğunuz yükseklikte tutarak toprağa serin ve ıslatın. Ardından azot içerikli malzemeyi yeniden gazeletelerin üzerine serin. Bunun üzerine 20-30 cm kadar kalınlığında olan ekin sapı, saman vb. bir malç malzemesini serin. Üzerine bir miktar (3-5 cm) kompost ekleyin. Kompost azsa toprak ile karıştırın, yoksa ve toprak bir süre dinlenecekse hayvan gübresi kullanın. Ve en son 5 cm kalınlığında ekin sapı, ağaç kabuğu, yonga vb. içinde tohum bulunmayacak bir malzeme sererek tamamlayın.

Kitapta aynı kompostta olduğu gibi bu malç da hazırlanırken C/N oranına dikkat edilmesi gerektiğine uyarı yapıyor. Ve komposta göre daha kolay ve organik madde bakımından daha zengin bir uygulama olduğundan bahsediliyor.

Denemeye değer görülüyor, bahçede uygulamayı düşünüyorum.

bizimbahcemiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-04-2016, 22:25   #2
Ağaç Dostu

gilan's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Galeri: 8
Sn bizimbahcemiz, siz bu yöntemi denediniz mi?

Ben de bu yöntemi yeni öğrendim. Şu an toprağı çok sert bir bölgede uygulamaya başladım. Ama özellikle çimi kaldırmak istediğim bölgeler için de çok faydalı. Çimi kazmakla uğraşmak yerine bu yöntemi uyguluyorsunuz, seneye bölge hazır oluyor.

gilan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-04-2016, 06:58   #3
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-04-2016
Bende permakültür bahçeleri kitabını okuyorum Ben uygulamaya başladım.
Sn bizimbahcemiz, dediğiniz gibi yaptım; yabani otları yığdım toprağa ve yığının altında çürümenin başladığını nemlendiğini gördüm.Yosunlaşmış gibiydiYakın zamanda üzerine karbon-azot malzemesi ve hayvan gübresi ekleyeceğim. Bakalım ne olacak?
Bu sayfa üzerinden deneyimlrimizi paylaşabiliriz, çok tatlı olur ve aynı zamanda ben fotoğraflarını yükleyip sizlerle deneyimimi paylaşmayı düşünüyorum.

Sevgiler,

Onurkekeckarga Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-04-2016, 08:38   #4
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 17-04-2014
Ben saman bulamadığım için sonbaharda uygulayamamıştım. sonuçlarını merakla bekliyorum.

gilan ve Nuri1954 beğendi.
kerkenez Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-08-2017, 20:16   #5
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-08-2017
Bu paylaşımı buldum. Konu hakkında bilgisi olanlar yorum yazarlarsa memnun oluruz.

Nuri1954 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-06-2019, 19:24   #6
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 14-04-2008
Galeri: 6
Bu Hügelkültüre benziyor, hatta aynısı

seleste Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-05-2020, 13:04   #7
Ağaçsever

bizimbahcemiz's Avatar

Giriş Tarihi: 14-08-2014
Başlığı açıp gitmiş gibi olmuşum. İşin komiği, yeniden aynı kitabı okuyor ve yeniden google araması yaparken bu sitede link görüyorum. Tıklayıp bakınca kendi açtığım konu başlığını görüyorum. Kaldığım yerden devam ediyorum.
Artık bir bahçemiz yok. Bahçemizi daha büyük bir yer alabilmek umudu ile sattık, yer bulamadık, sonra yaşadığımız bölgeyi değiştirmeye karar verdik. Bu esnada çocuğumuz oldu, lohusalıktı, bakımıydı, işe geri dönüşüydü derken şimdi yeniden bahçe ve toprağa merhaba diyoruz.
Bu sistemi aktif olarak deneyemedim. Fakat, yapabildiğim kadarıyla eski bahçemizde gözlediğim şöyle güzel bir çıktısı oldu; gerçekten yabani ot mücadelesi için denemeye değer.
Şimdi, yazlık evimizin hemen önünde yaklaşık iki dönüm boş, belediyeye ait bir alan var ve son üç yıldır oraya ağaç dikmeye çalışıyorum. Bu yıl baktığımızda arazinin öyle büyük kargılarla kaplandığını gördüm ki ağaçlarımı bulabilmek için çok büyük çaba harcadım. Ve yarın itibari ile lazanya malçı için küçük bir alanda deneye başlıyorum. Fotoğraflarla birlikte buradan paylaşmayı diliyorum. Bakalım nasıl olacak?

bizimbahcemiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
kompost, lazanya, malç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:42.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024