agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Kompost
(https)

Beğeni Düzeni17Beğeniler
  • 8 Gönderen K4GE
  • 1 Gönderen K4GE
  • 1 Gönderen seaa
  • 1 Gönderen K4GE
  • 4 Gönderen kbulbul
  • 2 Gönderen dryad

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 11-02-2017, 11:17   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-05-2015
Evde Kompost Yapımı

Selamlar arkadaşlar, ben bahçemdeki organik yönden fakir toprağı zenginleştirebilmek adına her hafta evde biriken mutfak atıklarımızı bahçemde açtığım çukura döküp üstünü kapatıyordum. Yaz sonunda Kompost döküm alanım simsiyah ve gerçekten içime sinen bir görüntüye ulaştı )

Kış mevsiminde bahçeye gitmediğim için bu mutfak atıklarını balkonda biriktirip baharda götürmeye karar verdim. Bir noktadan sonra insan mutfak atıklarını çöpe dökmeye kıyamıyor zaten.

Kompost kovası vb ürünlere baktım ancak uygun fiyatlı ve içime sinen bir ürün bulamadım. Ben de 10 TL' ye battal boy büyük çöp kovası alıp matkapla delip balkona koydum. Birinci kova yaklaşık 2 ayda doldu ve ikinci kovayı aldım. Kovaların durumu aşağıdaki resimlerde görülebilir. İlki ağzına kadar doluydu, zamanla çöktü. (Yumurta kabuklarını ayrı biriktiriyorum, mutfak robotuyla çekilip domates yetiştireceğim toprağa karıştırılacak).

Burada anlatmak istediğim kompost yapmak için en iyi ya da en güzel ürünü edinmeyi beklemeyin. Gerçekten çöpe attığımız mutfak atıklarına yazık.

(Fransa parlamentosunun gıda atığına karşı önlem almak için oluşturduğu yeni yasayla birlikte, süpermarketlerin hâlâ tüketilebilir durumda olan yiyecekleri atması artık yasak! Bu düzenlemeyle birlikte her süpermarket; bir sivil toplum kuruluşuna bağışlamak, hayvan barınaklarına yollamak veya kompost yapmak şeklinde gıdaları değerlendirmek zorunda olacak) Herkese iyi forumlar.

EDİT: Arkadaşlar kompostları bu haftasonu bahçeye götürdüğümde 4 aylık olanın kurtlandığını gördüm. Siz benim gibi 4 ay bekletmeyin, 2 ayda 1 bahçenize götürün emi )

ezo, Milla, ibocandan ve 5 kişi beğendi.

Düzenleyen K4GE : 27-02-2017 saat 19:32
K4GE Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-02-2017, 11:46   #2
Ağaç Dostu

okursan's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2017
Resimleri göremedim. Bu konudaki hassasiyetinizi tebrik ediyorum.

okursan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-02-2017, 11:53   #3
Ağaç Dostu

dongyul's Avatar

Giriş Tarihi: 11-02-2015
Sayın K4GE; tebrik ederim çok güzel bir çalışma olmuş... Ayrıca eğer sıkıca bastırırsanız bir nevi bukashi yapmış olursunuz ^^

dongyul Çevrimiçi   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-02-2017, 12:26   #4
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-11-2015
Merak ediyorum balkonda sorun çıkarmıyor mu?Kompostlar yaralı böcekleri de çekiyor diye duymuştum,sorun çıkarıyor olmalı...

çamkokusu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-02-2017, 13:10   #5
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi çamkokusu Mesajı Göster
Merak ediyorum balkonda sorun çıkarmıyor mu?Kompostlar yaralı böcekleri de çekiyor diye duymuştum,sorun çıkarıyor olmalı...
Sorun çıkarmıyor, şimdilik herşey yolunda. Kötü koku ya da herhangi bir böcek oluşumu yok.

Bu arada kompostun içine turunçgil, et, kemik ve yağlı hiçbir şey atılmadı.

Kompost kovasının en altında 3-4 parmak bahçe toprağı var, fazla suyu emsin ve organik faaliyetin başlamasına yardımcı olsun diye.

kamil35 beğendi.

Düzenleyen K4GE : 11-02-2017 saat 17:39
Eski 17-02-2017, 17:15   #6
Ağaç Dostu

seaa's Avatar

Giriş Tarihi: 17-08-2008
içine pvc boru koyarsanız ve pvc boru da delikler açarsanız süreci hızlandırırsınız

K4GE beğendi.
seaa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-02-2017, 19:28   #7
Yeni Üye

Arkadaşlar haftasonu fidanları budamak için bahçeye gittim, giderken kompost kovalarımı da bahçe toprağına karıştırmak üzere götürdüm. Maalesef ilk yapmış olduğum kompost (Yaklaşık 4 Aylık) kurtlanmış (

2 aylık olanda ise herhangi bir sorun yok.

Seneye 2 ayda 1 bahçeye götürürüm diye düşünüyorum.

Eski 23-02-2019, 17:19   #8
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-02-2019
Kompost

Merhaba

19zambak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-02-2019, 08:23   #9
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 05-02-2018
Bir yıldan uzun bir süredir kompostun her türlüsünü deneyimledim. Favorim solucan kompostu olmakla birlikte, evsel atıklar için bence en kolay ve uygun yöntem bokashi. Üstelik bokashi için özel kovalara veya laktobasil serum/kepeğine de ihtiyaç olmuyor. Kilitli kapaklı 15-20 litrelik turşu/yoğurt kovalarında yapıp hiçbir kokuşma sorunu olmadan atıkları turşulaştırıp saklayıp, uygun bir zamanda bahçeye götütüp gömmek mümkün. Bu yöntemi @MeyveliTepe'den öğrenip uyguladım;

https://blog.meyvelitepe.org/2017/05...ompost_yapimi/

Kompost deneyimlerimi içeren, hazırlamış olduğum sunum da aşağıdaki bağlantıdan incelenebilir;

https://www.evernote.com/l/ASn7TGiNq...9DhgHmTJ9ZMms/

kbulbul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-06-2019, 19:02   #10
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 14-04-2008
Galeri: 6
Merhaba Kbulbul. Acaba sıcaklık etki yaratıyor mu? Yaz günleri daha hızlı misin daha yavaş mi gidiyor?

seleste Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-06-2019, 19:04   #11
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 14-04-2008
Galeri: 6
Ben bunu, kese kagitlarina koyarak yapmistim. Kese kagidi kahverengi malzeme ihtiyacini da karsiliyordu. Fazla kompost cayini da emiyordu.

seleste Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-08-2020, 17:28   #12
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-08-2020
Daha kaliteli ve böceksiz/kokusuz kompost için meyze sebze içeriğini biraz kurutup eklemek, kahverengi içeriği arttırmak ve ara ara karıştırmayı öneririm. Ben kompost kovasında bıraktığım plastik bir kürekle her malzeme eklediğimde hafifçe karıştırıyorum. Oksijensiz alanlar kalırsa buralarda oluşan kompostun kalitesi de çok iyi olmuyor.

kribification Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-11-2020, 09:26   #13
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 31-07-2012
Evde Kompost yapımı.

Arkadaşlar merhaba,

Evde kompost yapma sürecimi anlatacağım ama bir yerde ciddi kaygılarım var, Lütfen bu konuda yardımcı olur musunuz?

Öncelikle, Bir kovanın içerisine Meyve sebze kabuklarını küçük parçalar haline getirerek (süreç hızlansın diye)1/4 oranında doldurdum.
Sonra 1/4 Oranında bahçe toprağı doldurdum.
Ardından birçok farklı ağaçtan elde ettiğim yaprak kurularını küçük parçalar haline getirerek (süreç hızlansın diye)1/4 oranında doldurdum.
Sonra üzerine, bir kat Kalsit (Mermer Tozu), Farklı ağaçlardan elde ettiğim (çam, sedir, v.s.) Talaş tozu, ve Mikro incelikte perlit kullandım.
Sonra 1/4 Oranında bahçe toprağı doldurdum.

Özet olarak:
1/4 Meyve Sebze kabuklar,
1/4 Kuru Toprak,
1/4 Kuru Yapraklar,
1/4 Kuru Toprak,
Sonra kovanın hava almayacak bir şekilde sıkıca kapattım, 1 Hafta açmamayı düşünüyorum.

İşte soru burada başlıyor, Ben bu kompostu mutfağımda saklamak istiyorum kaloriferin yanında, ve arada karıştırmak için kapağını açmak istiyorum.

Ne yapabilirim sizce? Hava almak zorunda mı kompost, yok eğer hava almak zorunda ise çatı gibi soğuk bir yerde durmasının bir olumsuz etkisi var mı?.

Amacım hızlı kompost yapmak bu nedenle sıcak kompostu tercih ettim,

Ve kompostu işlemini daha hızlandırabilmek için neler yapabilirim?

talebeyim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-11-2020, 12:23   #14
Ağaçsever

guneydefne's Avatar

Giriş Tarihi: 17-05-2020
Hemen her şeyi yapmışsınız gibi duruyor ...asıl isteğinizin hızlı kompost oluşturmak olduğunuzu düşünürsek tarım kireci bu işlemi hızlandırabilir.Hem koku ve böcek sorunuda azalır.

guneydefne Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-11-2020, 13:53   #15
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 31-07-2012
defne bir diğer sorun ise, kovanın hiç hava almaması işte bu nasıl sonuç doğurur?
Sende kompost yaptın mı hiç? biraz bahseder misin ?

talebeyim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-12-2020, 18:53   #16
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-09-2008
Sıcak kompostu ev ortamında yapmak pek mümkün değil. Sıcak kompost yapmak için kompost yığınınızın en az 1 m3 olması gerekiyor. Bu durumda kompostun orta bölgesindeki sıcaklık 70 dereceye kadar ulaşabiliyor. Belli aralıklarla çevirerek en az malzeme kaybıyla kompost ideal koşullarda üç hafta içinde sonuçlanır. Evde kapalı ortamda bokashi denilen bir nevi fermentasyona tabi tutularak yapılan bir kompost çeşidi var.

refikimo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-12-2020, 08:53   #17
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-04-2012
Galeri: 2
Ben de bu hafta sonu itibari ile bokashiye başlayacağım. Köydeki bahçemiz evimize 8 km olduğu için doldukça bahçeye aktarabileceğiz. Fakat balkonumuz ufak, en uygun ebatlı kabı seçmemiz gerekecek.

saleri ve ebd beğendi.
dryad Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-11-2021, 09:26   #18
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-10-2021
Merhaba sayın Talebeyim. Ne yaptınız. Balkonda kompostu yapabildiniz mi? Koku ve çıkan sıvı problem oldu mu? Çıkanları nerede biriktiediniz. Bilgilendirme yaparsanız sevinirim.

Yenican Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 22:43.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024