agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Kompost
(https)

Beğeni Düzeni15Beğeniler
  • 15 Gönderen Spirulina

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 28-05-2012, 15:22   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-05-2012
Doganin armagani

Merhabalar,
Gecen gun evimizin dibinde buyuyen mimozanin dallarinin dokuntulerini yagmur oluklarindan toplamak ve olasi tikanikligin onune gecmek icin elime bir poset ve bahce kuregiyle dama ciktim. Yillarin birikimi dal ve yapraklar dere oluklarinin neredeyse tamamini doldurdugunu gordum ama gozume carpan dere oluklarinda yanyana cikmis 20 cm kadar boy atmis defnelerdi. Bunlar buraya nasil gelmisti? Nasil tohumlar patlamis ve besin ihtiyaclarini karsilamislardi. Bu sorularimin cevaplarini yaprak kutlesini kaldirmamla buldum. Yagmur sulari zamanla kompost etmisti dal ve yapraklari ama sasirmam daha bitmemisti biraz daha derine inince ilk once semirmekten yilan yavrusu kadar olmus duzinelerce solucan ve solucan gubrelerini gordum. Tabiat ne kadar gucluydu. Kuslarin sindiremedigi daha sonra yerim diye sakladiklari defne tohumlari kendine mukemmel bir ev bulmustu. Ama aklimin almadigi solucanlarin oraya nasil geldigiydi. Sanirim oda kuslarin pislikleri vasitasiyla solucan yumurtalarindan gelmisti. Cop diye gordugum kitle bana muazzam kompost ve solucan gubresi sunmustu. Kompostun ve gubrenin bir kismini kullanmak icin aldim ve sebzelerime verdim. Geri kalanini orada biraktim, madem benim bilmedigim bir solucan gubresi fabrikam vardi, bozmaya ne gerek vardi. İhtiyac oldukca cikar alirim artik diye dusundum. Defneleride koklerini bozmadan ki kompostttan cok rahat sokulduler hepsini saksilara diktim. Yemin ederim yolda para bulsam bu kadar sevinmezdim. Demekki evlerin dere oluklarinda boyle gizli hazineler olabiliyor ve bizlerde bilincsizce cop diye toplatip attiriyoruz. Sizlerinde catilariniza yaprak, dal vs dusuyorsa bir kontrol edin derim, bakarsiniz para verip aldiginiz kompost ve soucan gubresi en dogal haliyle sizi bekliyordur.

Spirulina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-04-2014, 06:49   #2
Ağaç Dostu

justice's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2010
bir iki fotoğraf koysaymışsınız keşke.....

justice Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 10:06.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024