agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Kompost
(https)

Beğeni Düzeni21Beğeniler
  • 2 Gönderen Murat Uysal
  • 2 Gönderen MeyveliTepe
  • 2 Gönderen Manifesto
  • 1 Gönderen Mine Pakkaner
  • 1 Gönderen Mine Pakkaner
  • 1 Gönderen gurbik67
  • 9 Gönderen Mine Pakkaner
  • 1 Gönderen Murat Uysal
  • 1 Gönderen Murat Uysal
  • 1 Gönderen tcoalngsau

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 25-02-2013, 02:22   #1
Ağaç Dostu

Murat Uysal's Avatar

Giriş Tarihi: 10-03-2011
Taze Atık Mantar Kompostu kullanılır mı?

Merhabalar. Bu hafta bahçeme 20 ton atık mantar kompostu geldi. 2 gündür taşıyorum. Yalnız sıkıntı şu. beklemiş kompost yollayacakken yeni üretimden çıkmış taze olanı yollamışlar. Hatta içinde mantarları bile duruyordu.

Bende bahçenin geniş bir köşesine yığdım. (Ne güzel oraya fasülye ekecektim bu sene plan buydu

Bahçede genel olarak kullandığım alan yaklaşık olarak 600 metrekare alan. Sebze üretimi yapıyorum ve içinde bir çok meyve ağacım da var.. Ama çok verimli değil. Toprak tahliline yolladım. 1 hafta sonra sonuçları gelecek. Gelince paylaşırım.

Ben bu atık kompostu bu sene kullanmak istiyorum... Ne yapayım? (Sabah kazma vurduğumda mavi bir duman çıkıyordu ve çok sıcaktı)

Toprakla karışıtırsam toprağın üzerine yaklaşık kaç cm kalınlığında sereyim de kullanayım.

Kullanmazsam o kadar uğraşı gören kaynanam vallahi bahçesinden kovar..

Yardım.....

agozce ve Manifesto beğendi.
Murat Uysal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-02-2013, 02:30   #2
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Murat bey kullanmayın, bekletin. Bekledikten sonra çok güzel bir malzeme olur ama şimdi kullanırsanız fazla risk almış olursunuz.

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-02-2013, 02:34   #3
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-12-2012

20 ton azda değil.
Bakın ne yapın.

Kompostu olduğu yerde yarım metre yüksekliğinde tesviye edin.50 şer kğ lık 2 torba üre gübresi alın eşit şekilde kompostun üzerine serpin ve karıştırabildiğiniz kadar karıştırın.Daha sonra üzerini sıkıca muşambayla hava almayacak şekilde örtün,kenarlarını topraklayın. 1 hafta on gün sonra açıp tekrar karıştırp örtün.1 ay kadar sonra bahçenizde gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.

Kaynananıza hürmetler.

Manifesto Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-02-2013, 08:44   #4
Ağaç Dostu

Murat Uysal's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Manifesto Mesajı Göster
Kompostu olduğu yerde yarım metre yüksekliğinde tesviye edin.50 şer kğ lık 2 torba üre gübresi alın eşit şekilde kompostun üzerine serpin ve karıştırabildiğiniz kadar karıştırın.Daha sonra üzerini sıkıca muşambayla hava almayacak şekilde örtün,kenarlarını topraklayın. 1 hafta on gün sonra açıp tekrar karıştırp örtün.1 ay kadar sonra bahçenizde gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.
Hepsini zor da kullanacağım miktarı kadarını olabilir. Meyveli Tepe'nin dediği gibi de kalan kısmını bekletirim..

Eski 25-02-2013, 08:45   #5
Ağaç Dostu

Murat Uysal's Avatar

Peki kullansak diyelim ki bu sen ürün almasak da seneye güzel olurmu.... en kötü senaryoları üretmeye başladım..

Eski 25-02-2013, 12:37   #6
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Bu sene kullanırsanız bitkilerinize fitotoksik olur. Hortumla bol bol yıkayın. Dışarıda beklettiğinizde de yağmurda yıkanacak bir sene içinde. İçindeki bitkiyi durduran tuzlar bu vesileyle bir nebze yıkanmış olsun. Karıştırmanız mümkünse de sürekli karıştırın. Islatın karıştırın bir şekilde yeniden kompostlanmış gibi olur.

Bu haliyle sakın kullanmayın, emeğinize yazık. Bekletirseniz seneye gönül rahatlığıyla kullanırsınız.
Satın aldığınız yere gelen ürün yanlış evsafta değiştirin diyemiyor musunuz?

ciroz beğendi.
Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-02-2013, 20:04   #7
Ağaç Dostu

Murat Uysal's Avatar

Satın almadım.. küçük bir kamyon istemiştim. Bir tır gelmiş...
Haddinden fazla. 3 gündür taşıyoruz..
Kompostu toprağa karıştırıp bellesem mayıs ayına kadar beklese nasıl olur...

Eski 25-02-2013, 20:13   #8
Ağaç Dostu

Murat Uysal's Avatar

Bu atık mantar kompostu üzerine Manifesto'nun dediği gibi üre katsam, onun üzerine bir miktar kükürt ve sönmemiş kireç katıp karıştırsam sonra üzerini örterek kompostlaştırmaya çalışsam. Hatta elimde EM var. ama aktif değil. aktifleştirilmiş kalmadı.. Yenisi de olmadı. EM de kullansam.. Nasıl olur?

Eski 25-02-2013, 20:55   #9
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

EM yi aktive edin, kompost yığınını em' li suyla ıslatıp yeniden olgunlaşmaya bırakın.

ciroz beğendi.
Eski 26-02-2013, 01:34   #10
Ağaç Dostu

gurbik67's Avatar

Giriş Tarihi: 25-01-2008
murat bey ben kullanmayın derim.
nedeni ise 4 yıl önce bahçeme mantar kompostu serer iken daha önce mantar işinde çalışan biri kesinlikle bahçeye dökme dedi.

ancak kompostun öyle bir albenisi vardıki neticede bahçeye döküp karıştırdık.
o yıl öyle ürün olduki, her şey üçe katlandı ve bahçe mantar doldu.

maalesef ikinci,üçünçü ve dördüncü yıl olmadı denecek kadar az oldu.
benim deneyimim böyle oldu.

Murat Uysal beğendi.
gurbik67 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-02-2013, 02:01   #11
Ağaç Dostu

Murat Uysal's Avatar

Sayın gurbik67. Bahçe zaten tarihinde ilk geçen sene sebze gördü.. bırak bişey yetişmeyi dikdikleri şeyi tutturamıyorlarmış bile..
Geçen sene 20 çuval koyun gübresi attım yanmış fermante olanından da yine de fayda vermedi...
Bu senede kompost uygulamak istiyorum. Toprağın kalitesi iyi değil. Taşıma toprak. Rahmetli kayınpederin zamanında kamyonu varmış. Çekmiş durmuş. Komşuların bahçesi de aynı. buradaki toprak bizim buralarda ismine "kis toprak" dedikleri bir cins. Ama iyi çam ağacı büyüyor. Bu hafta tahlile yolladım Antalyaya. sonuç bekliyorum. Hadi hayırlısı.
Ama kompostu kulllanmanın bir çaresini bulacağım. Biray sürem var..

Eski 04-03-2013, 01:29   #12
Ağaç Dostu

Murat Uysal's Avatar

İncelediğimi Bir Makale

MATERYAL ve YÖNTEM
Antalya-Korkuteli Bölgesi’nde üretim yapan mantar üretim tesisinin
üretim sonrası oluşturduğu mantar kompostu materyal olarak
kullanılmıştır. Söz konusu mantar kompostu farklı dozlarda (0-2-4-6-8-
10 ton/da) 2003-2005 yılları tek ürün domates yetiştirme döneminde
tesadüf blokları deneme desenine göre dört tekerrürlü olarak parsellere
uygulanmıştır. Denemenin başlangıcında ve sonunda toprak örnekleri,
deneme süresince yaprak ve meyve örnekleri alınarak, Batem (Batı
Akdeniz Tarımsal Araştırmalar Enstitüsü Müdürlüğü) Bitki Besleme
laboratuarında aşağıdaki fiziksel ve kimyasal analizler yapılmıştır.

Toprak analiz metotları;
Tekstür: Hidrometre yöntemi
(Bouyoucos, 1951), PH ve EC 1:2,5 Toprak-su karışımında (Jackson,
1967), Kireç: (% CaCO3) Kalsimetre yöntemi (Çağlar, 1949), Organik
madde: Walkey Black metodu (Jackson, 1962), Toplam N: Kjeldahl
yöntemi (Brammer, 1965), Alınabilir P olsen metodu (Olsen ve ark.,
1982), Alınabilir K, Ca, Mg: (Kacar, 1995).
Kompost analiz metotları; pH ve EC: 1:5 (Jackson, 1967), Kireç
(% CaCO3) Kalsimetre yöntemi (Çağlar, 1949), Organik madde: Kuru
yakma yöntemi (Kacar, 1994), Toplam N: Kjeldahl yöntemi (Brammer,
1965), K, Ca, Mg, Zn Cu, Mn, Fe: Yaş yakma (Kacar, 1972), Alınabilir P:
Vanado molibdo fosforik sarı renk metodu (Kacar, 1972).

Bitki analiz metotları;
Toplam N: Kjeldahl yöntemi (Brammer,
1965),
K, Ca, Mg, Zn, Cu, Mn, Fe: Yaş yakma Alınabilir P: Vanado
molibdo fosforik sarı renk metodu ( Kacar, 1972).
Deneme süresince hasat edilen meyvelerin verimleri alınarak,
meyve büyüklükleri en, boy (mm) olarak ölçülmüştür. Meyve
örneklerinden elde edilen meyve suyunda ise titre edilebilir asitlik (% )
ve suda çözünebilir kuru madde (%) analizleri yapılmıştır. Denemede
elde edilen verilere varyans analizi uygulanmış ve uygulamalar arası
farklılık Duncan testi ile belirlenmiştir.

BULGULAR ve TARTIŞMA

Araştırmada materyal olarak kullanılacak mantar kompostuna ait analiz
sonuçları Çizelge 1’de verilmiştir. Analiz sonuçlarından da anlaşılacağı
gibi organik madde ve besin elementlerince oldukça zengin mantar
kompostunun tuz değeri yüksektir.Fakat söz konusu materyal direk 134
yetiştirme ortamı değil de toprak ile karıştırılarak, organik gübre
kapsamında kullanıldığından yetiştiricilik açısından problem
oluşturmamıştır. Topçuoğlu ve ark, (2004) tarımsal kullanım yönünden
pH ‘sı uygun aralıkta görülen Korkuteli yöresi mantar kompostlarında
mineral maddelerin bitkisel gelişimi olumsuz etkileyecek düzeyde
olmadığı, yüksek tuzluluğun uygun bir bir işleme ile tolere edilebilecek
düzeye getirilebileceğini belirtmişlerdir.

Eski 05-03-2013, 22:17   #13
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 04-03-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Manifesto Mesajı Göster

20 ton azda değil.
Bakın ne yapın.

Kaynananıza hürmetler.
Sn. manifesto bahçemde bir kompost yığını oluşturmak istiyorum bu konuda da yardımınız olursa sevinirim saygılar..

patipatya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-03-2013, 22:37   #14
Ağaç Dostu

Yıllardır yaptığımız sistem şu:Uygun bir yere serdiğimiz 0.25 mikron kalınlığındaki muşambaya 1 m2 ye çay bardağı genişliğinde 4-5 delik açıp ahır zibili veya organik atıkları üstüne yığar muşambanın boşta kalan kısmını hava almayacak şekilde üstüne kapatıp kenarlarını topraklar ve fermantasyona bırakırız.

Bu işlemi soğuk havalarda yapıyorsanız femantasyon süreci uzar.Kısaltmak için üre gübresi kullanabilirsiniz.Yabancı ot tohumlarından ve hastalık zararlılardan şüpheliyseniz üst muşambayı kapatmadan önce hidrojen peroksit ile dezenfekte yapabilirsiniz.

Eski 05-03-2013, 23:43   #15
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Bu dezenfeksiyonu yaparsanız kompostlaşmayı sağlayacak mikroorganizmaları da öldürürsünüz, bu şekilde yığını dezenfekte edip kaparsanız faydalı bütün mikroorganizma ölür, akabinde de kokuşma başlar. Ayrıca hidrojen peroksit yabancı ot tohumlarına etkimez. Onları öldürecek olan kompostlaşma sürecinde oluşan ısıdır.

Oluşan kompostu sonradan dezenfekte edersiniz, eğer düzgün bir kompost yapıldıysa buna da gerek yoktur. Kompostun içindeki faydalı mikroorganizmalar sayesinde toprak ve bitkiler hayat bulacaktır.

Yukarıdaki sebeple biz ziraat mühendisleri ticari kompostların peletli olanlarını da tercih etmeyiz. Profesyonel kompost üreticisiyim, peletli kompost üretip satsam daha çok kazanırım, ama kompostu peletlersem yüksek basınç ve ısı mikroorganizma faaliyetini öldürüyor, bu şekilde üretim de bir ziraat mühendisi olarak benim içime sinmiyor.

Kısaca sağlıklı bir kompost hastalık zararlı içermez, dezenfeksiyon gerektiren kompost kompost değildir.

Eski 06-03-2013, 13:50   #16
Ağaç Dostu

İdeal olan kompostlama yöntemi anlatığınız gibidir.Amatör olarak küçük alanlarda yetiştiricilik yapan üreticiler için fazla bir külfet getirmez.

Fakat 1000 m2 ve üzeri alanda yetiştiricilik yapan üreticinin zamanı kısıtlıdır,hazır kompost alsa üretim maliyetini yükseltir.Toprağının ihtiyacı olan organik maddeyi en kısa ve düşük maliyette temin etmesinin pratik yolu solarizasyon yöntemiyle fermantosyonu gerçekleştirmektir.
Bu yöntemde faydalı/zararlı bakteriler,nematotlar,fungal patojenler,insektler,yabancı ot tohumları fermantasyonun süresine bağlı olarak yaşamlarını yitireceklerdir.Solarizasyon yöntemiyle fermante edilmiş organik atıklarda faydalı bakterilerin dışardan eklemek suretiyle tekrar kazandırılmasıda zor ve maliyetli bir işlem değil.

(Hidrojen peroksidin 250 gr/lt sine 90 gr/lt asetik asit karışımıyla elde edilen ürünün solarizasyon aşamasında fermante edilecek ürüne veya solarizasyon yapılacak toprağa (5 lt/de)uygulanmasında ,uygulanmayan alana göre yabancı ot kontrolünde bariz bir fark gözlendi.)

Eski 06-03-2013, 17:23   #17
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Manifesto ben ideal kompostlamayı anlatmadım, hangi yolla yaparsanız yapın ideal kompostta bulunması gereken niteliği anlattım.

Solarizasyonda amaç başkadır, kompostta başka. Üyelerimiz ev bazında, küçük üretici bazında kompost yapabilirler ve mutlaka yapmalıdırlar, onlara bunu nasıl yapacaklarını da senelerdir anlatıyoruz, başlıkları mutlaka görmüşsünüzdür. Önemli olan doğru kompost yapmalarıdır. Ki buradaki üyelerimizden deneyenlerin hemen hepsi doğru kompost yapmayı başarmışlardır.

Doğru kompost yaparlarsa başka birşey kullanmak gerekmez, mikroorganizmayı dezenfekte edip öldürmek de, arkasından yeniden ortama kazandırmaya çalışmak ta maliyettir ve gereksizdir, ayrıca kompostun ruhuna aykırıdır.

Elbette bunlar profesyonel tavsiyelerim, üretici ister uyar ister uymaz.

Eski 11-03-2013, 00:26   #18
Ağaç Dostu

Murat Uysal's Avatar

Thumbs down

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gurbik67 Mesajı Göster
murat bey ben kullanmayın derim.
nedeni ise 4 yıl önce bahçeme mantar kompostu serer iken daha önce mantar işinde çalışan biri kesinlikle bahçeye dökme dedi.

ancak kompostun öyle bir albenisi vardıki neticede bahçeye döküp karıştırdık.
o yıl öyle ürün olduki, her şey üçe katlandı ve bahçe mantar doldu.

maalesef ikinci,üçünçü ve dördüncü yıl olmadı denecek kadar az oldu.
benim deneyimim böyle oldu.
mantar kompostu tazemiydi peki..

Eski 11-03-2013, 02:49   #19
Ağaç Dostu

gurbik67's Avatar

Giriş Tarihi: 25-01-2008
evet üretim raflarından kendim indirdim,bir zaman üretici arkadaştan çok kimse bu komposttan almış.
verimsizlikten dolayı artık kimse almayınca,üretici büyük sıtıntıya düştü. ama aynı kompostu kivi diplerine koydum daha da irileştiler,ahududu ve börtlenlerimi kuruttu. bilmiyorum kompostu ne kadar dinlendirmeli.

gurbik67 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-03-2013, 00:26   #20
Ağaç Dostu

Murat Uysal's Avatar

Ben seriyorum artık hayırlısı. Her yere değil ama. Deneme yapıyorum.. Bakalım ne olacak.. Resim çekmeye başladım aşama aşama. Olanları hep beraber göreceğiz... Sonuç da en iyi öğrenme yaşayarak öğrenmedir değilmi.

Eski 19-03-2013, 11:29   #21
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-10-2011
İyi günler mantar tesislerinden çıkan kompostlar ancak 2 yıl bekletildikten sonra kullanılabiliyormuş.Bu kompostlar torbalarla geliyor bir kaç kez kullanıldıktan sonra mantar üretimi için elverişsiz olduğu için atılıyormuş.Fakat içinde at ,koyun ,tavuk,inek gübresi bulunduğu için çok verimliymiş.Üreticiler çiçekçilere bedava veriyorlarmış fakat kullanabilmeleri için aradan 2 yıl gerekiyormuş.Daha önceleri işyerime gelen bir üreticiden aldığım bilgileri paylaştım sizle ...

mmanager Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-03-2013, 23:26   #22
Ağaç Dostu

Murat Uysal's Avatar

Denemelerim devam ediyor. Soğanlarım çok güzel çimlendiler. Kök gelişimi harika. Marullarda kök gelişimi güzel ancak fide zamanında bazı yapraklarında sararma oldu. ancak bunu çapadan sonra aştı. durumları gayet iyiler. Ve gelişiyorlar..

Yaptığım başka bir deney ise taze kompost üzerine direk olarak karalahana diktim. yığının tepesine diktim. Hepside kök saldı ve büyümeye başladı. Kök salması biraz yavaş oldu. Toprakla karışıtırınca çok sorun olacağını sanmıyorum. ama toprağınızın tahliline yaptırın ve PH değerlerine dikkat edin..

Eski 06-04-2013, 19:11   #23
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-11-2012
çok güzel bilgiler paylasılmıs tesekkurler ...

ahmetpektaş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-04-2013, 01:37   #24
Ağaç Dostu

Murat Uysal's Avatar

Yeşil soğan hasadının ilkini yaptım. 25 günde hasada geldi. Toprak canlı yapısı iyileşti. Toğrağın rengi değişti. Topladığım soğanların kimisi Pilot kalem kalınlığında kimisi de Mürekkepli Beyaz Tahta kalemi kalınlığında. İlk defa bahçemde bu kadar güzel kalitede soğan olduğunu itiraf etmem gerekiyor.

Ancak 31 Mart tarihinde Şeker Fasülye ekimi gerçekleştirdim. Kompost ile toprağın tam olarak karıştığı yerlerde çok rahat çimlenme gerçekleşti. Ancak Yoğun kompost olan fazla karışmamış yerlerde ise fasülye tohumlarında çürüme var. Yerlerine yenisini ekliyorum.

Marullar çok güzel kök attılar. Ve oldukça hızlı gelişyor.

dikilen çileklerin hepsi çok güzel kök attılar ve yapraklanıp çiçek açtılar..

Şu an için gayet memnunum..

Ancak sadece Mantar kompostu kullanmadım. Leonardit de kullanıyorum... Saygılar..

Bu dikimleri aynı zamanda ceviz ağacı altında gerçekleştirdim.

çiğdem42 beğendi.
Eski 05-07-2013, 01:43   #25
Ağaç Dostu

Murat Uysal's Avatar

Merhabalar. Resimleri hala koyamadım. kusura bakmayın. Toprak yapısının gözle görülür şekilde düzeldiğini söyleyebilirim..Kullandığım kompostun üzerine arada tekrar leonardit kullandım. sebze köklerine zaman zaman organik gübreler veriyorum.. Ayrıca koyun gübresinden yapılmış şerbet de kullanıyorum. enzimleri de unutmadık ******.

Sonuç olarak her gün muazzam fasülye topluyorum. Yazlık kabak topluyorum. Salatalıklarım gayet iyi (biraz hasta ama nazardır.) Patlıcan bahçede ilk defa oldu. Domates ise salkım salkım çok iyi kızarmasını bekliyorum.. Fotoğraf için dua lazımherhald.e..

çiğdem42 beğendi.
Eski 03-08-2013, 03:22   #26
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 02-05-2013
kompost yaparken böceklenme çok oluyor. diğer bitkiler o öceklerin bulaşmasını önlemek için tek çözüm bitkiden çok uzakta mı yapmak

ironturk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-08-2013, 22:52   #27
Ağaç Dostu

Murat Uysal's Avatar

Şahane bir verim alıyorum. Hiç bu kadar ürün aldığımı hatırlamam..

Eski 04-10-2014, 23:08   #28
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 30-11-2010
ee sonuç? fotograf? konularımıza sahip çıkalım konuyu açıp yok oluyoruz

Murat Uysal beğendi.
tcoalngsau Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-10-2014, 00:35   #29
Ağaç Dostu

Murat Uysal's Avatar

Fotoğrafım yok maalesef...

Bu arada atık mantar kompostu ile bu benim eserim proje yarışmasına katıldık. Proje TOBB üniversitesinde geçtiğimiz mayıs ayında sergilendi.

Eski 15-10-2014, 20:24   #30
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-10-2014
vermikompostmu daha faydalı kompost mu ? hangisi daha verimli? yardımcı olabilir misiniz

elesmera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 19:22.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024