agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Kompost > Kompost Çayı
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 11-04-2011, 13:59   #1
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2004
Galeri: 88
Kompostların Sınıflandırılması

Forumda kompostu genel üretim yöntemine göre olarak üç başlıkta inceliyoruz.

Sıcak kompost; bitkisel ve hayvansal atıkların bir yerde belli oranda karıştırılıp olgunlaştırılmasından elde edilir. Reaksiyon sırasında kendiliğinden oluşan ısı sayesinde kompostun içerisindeki yabancı ot tohumları, zararlı patojenler ölür. Tabiatta kendiliğinden süreç içinde olan bir olayın insan eliyle hızlandırılarak uygulanmasıdır.

Soğuk kompost; bitkisel veya hayvansal atık malzeme üzerine mikroorganizmalar aşılanarak fermente edilmeleri yoluyla kompostlaştırılmasıdır. Proses esnasında ısı yükselmez.

Solucan kompostu; bitki atıklarının ve hayvansal gübrelerin solucanın sindirim sisteminden geçirilmesiyle üretilen doğal bir gübredir.

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-04-2011, 15:00   #2
Ağaç Dostu

Savaş's Avatar

Giriş Tarihi: 25-03-2009
Galeri: 131
Solucan kompostu olarak belirtilen, namı diğer vermikompost, içerik itibariyle organik atıkların tam olarak ayrışmamış haline denir. Solucanlar her zaman atıkların tamamını tüketemeyebiliyorlar. Eğer tamamen tüketirlerse, ki aslında istenen budur, elde edilen ürüne vermikompost değil casting denir. Casting saf solucan gübresidir.

Savaş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-05-2011, 09:23   #3
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-02-2008
Kompost başlıkları artık gündemde olacak.

Kompost'un sınıflandırılarak tarifinin başlıklarla belirlenmesi ile, kompost başlıkları artık daha aktif olarak paylaşımlarla üyelerin ilgisini çekerek kompst konusundaki çalışmaların, bundan böyle bilgi sürecide hız kazanacaktır.

Sevgilii yöneticimiz Malina'ya şükranlarımı sunarım, Saygılarımla.

epsody Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-06-2011, 18:31   #4
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-11-2009
Sevgili Malina,

Kompost konusunu takip eden birisi olarak, hiç farketmemiştim. Yeni gördüm. Aşağıdaki cümlede yanlışlık olduğunu düşünüyorum. Soğuk kompost için mikroorganizma aşılanması yöntemini kullananlarda var. Ancak mikroorganizma aşılanmasına gerek kalmadan da soğuk kompost yapılabilir.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi malina

Soğuk kompost; bitkisel veya hayvansal atık malzeme üzerine mikroorganizmalar aşılanarak fermente edilmeleri yoluyla kompostlaştırılmasıdır. Proses esnasında ısı yükselmez.

acemi_caylak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:03.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024