agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Kompost > Kompost Çayı
(https)

Beğeni Düzeni73Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 24-02-2009, 19:10   #1
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2008
Kompost çayı yapımı

Kompost çayı

Yapılan araştırmalar, kompost çayları yaparak kullanılacak arazinin yüzeyine püskürtülmesiyle (özellikle geniş arazilere) çok mükemmel sonuçların alındığını göstermiştir. Bu uygulamanın, bozulan toprakları tekrar geri getirmede önemli bir vasıta olacağı umudu doğmasının yanında, uygulamasının çok daha ucuz olduğu bildirilmektedir. Bu uygulama ile çiftçiler çok büyük arazilerin tekrar verimli bir şekilde kullanmaya başlayabileceklerdir.

Uygulama, toprak işlendikten sonra dikim öncesi yapılmalıdır. Daha sonra damlama veya yağmurlama sulama ile iki buçuk ayda bir uygulama yapılabilir. Bazen bu çaya, sıvı deniz yosunu, balık unu, sıvı melas ve hümik asid karıştırılarak uygulanabilir. Bu ilaveler mükemmel bitki besin maddeleri olmanın yanında mikro-organizmalara da besindirler. Bu kompost çayı, birçok kavun ve patates yetiştiricisi tarafından mildiyö ve külllemeye karşı da başarılı bir şekilde kullanılmıştır.

Özellikle iyi yapılmış kompost çaylarının yirmi değişik mantari ve bakteriyel yaprak hastalıklarını baskı altına aldığı, yapılan araştırmalarla ortaya koymuştur. Mildiyöye karşı kompost suyu püskürtülerek çok iyi sonuç alınabilmektedir. Kompost çayı, içerdiği bazı bakterilerle fungusları engelleyebilmekte içerdiği besin maddeleriyle yaprak gübresi yerine geçmektedir

KAYNAK: http://www.carsambaziraatodasi.com/ab4_1.asp

Lonicera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-02-2009, 16:29   #2
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Sn epsody, kompost çayı yapımından önceki işlem önerilerinizin benzerleri internette mevcuttu yanılmıyorsam. Hatta orada bir kısım kompost beze konulup, su dolu kovanın içinde 24 saat bekletiliyordu. Ardından yanmış çiftlik gübresi de aynı işlem ile bekletilip ardından her ikisi karıştırılıyor ve akvaryum hava pompası ile 3-4 gün boyunca, bu karışıma hava veriliyordu. 2.günde bu karışıma sıvı melas verilerek mikroorganizmaların beslenmesi de yer alıyordu. Son gün karışım, klor ve kireç içermeyen su ile seyreltilip tüm bitki ve topraklara püskürtülerek verilmesi gerektiğinden bahsetmişti. Sanırım sizin önerileriniz de elde edilecek karışımı zenginleştirmeye yönelik oluyor.

Ayazkızı ve dongyul beğendi.
Eski 05-03-2009, 15:56   #3
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Bugün hazırlamış olduğum kompost'tan kompost çayı yapımına başladım. Yaklaşık bir litre kompost ve aynı miktarda elenmiş koyun gübresini karıştırıp, torba şekline soktuğum kendir çuvalına koydum. Biriktirmiş olduğum yağmur sularından bir bidon( 10 litre) içine, çuvalın ağzını bağlayıp bıraktım. Çok ucuza almış olduğum akvaryum hava motorunun borusunu da kova içine saldım. Zamanlayıcı ile her 2 saatte 15 dakika çalışacak şekilde ayarladım. Mevcut karışım içine ayrıca, evdeki yoğurtta biriken suyu ve ılık suda hazırladığım yaş hamur mayasını da ekledim. Yarın ilk işim, bir miktar sıvı melas karıştırıp düzeneğin 5-6 gün daha bu şekilde çalışmasını sağlayacağım.

Eski 05-03-2009, 16:15   #4
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Sn.Lonicera, bu işin sonunda sıvı mikrobiyal bir gübre çıkma olasılığı görünüyor sanki. Adını da şimdiden düşünün isterseniz

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-03-2009, 16:29   #5
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Haklısınız Sn MeyveliTepe. Ancak isim bulma konusunda size de iş düşecek. Ne de olsa kompost sizin eseriniz. Kompost çayı hazırlama konusundaki bilgilerin tamamı, yabancı sitelerden derleme. Adım adım uygulamaya çalışıyorum.

Ayazkızı ve justice beğendi.
Eski 05-03-2009, 18:52   #6
Ağaç Dostu

berduray's Avatar

Giriş Tarihi: 15-04-2007
Galeri: 72
Ooo biz elimizde kova, kürek solucan ararken, arkadaşlar aşmış olayı...

Ben kompost çayının adını buldum "MEYLON", (seylon gibi telaffuz , andırıyor ama ben Sayın MEYveli Tepe ve LONicera'yı birleştirdim, ne de olsa ortak akıl, ortak fikir sayılır...

Sayın Epsody'ye de estağfurullah diyorum, kırılmadım ...Verdiğiniz bilgiler bizim için değerli, sağolun, varolun.

Ben kompostu çuvalda yapmaya kalktım ve 1 çuval kötü kokan, çürümüş yeşilimsi atık elde ettim.

O yüzden 2 gündür büyükçe 1 kasa çakmak için uğraştım, bu günde içini katman katman doldurdum ve tabiattan bulduğum 10 kadar solucanı da ekledim.

Avuçlarım taş altlarını arayıp, kazmaktan su toplamak üzere.

Hava yağmura döndü hemen üzerine naylon çektim.

Bu sefer başarmak istiyorum.

O yüzden en ince ayrıntısına dek sorup, öğrenmek niyetindeyim.

Konuya katkısı olan herkese teşekkür ederim.

justice ve edelvays58 beğendi.
berduray Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-03-2009, 20:33   #7
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Kompost çayı yapımı

Kompost Çayı yapımı

Topraktaki yararlı Mikroorganizmaları yok eden Kimyasal ilaçların kalıntılarını en aza indirmek ve çeşitli mikroorganizmaları toprağa yeniden katılımını sağlamak için, bitki büyümesine yardımcı olacak, toprağın yapısını değiştirecek,aynı zamanda toprakta ve bitki üzerinde bulunan birçok hastalık etmeni kötü mikroorganizmaları baskı altına alabilecek kompost çayı yapım aşamaları;

İhtiyacımız olan malzemeler

-2 adet büyükçe kova
-1 litre organik kompost
-1 akvaryum hava motoru
-2 veya 3 hava hortumu( hava motoruna çoğaltıcıyla beraber takılacak) Bence 1 hortum da yeterli olur
-5 litre kireçsiz ve klorsuz su( yağmur suyu gibisi yok)
-Mikroorganizmaların beslenebilmesi için az miktarda kükürtsüz sıvı melas

Aşağıda resimlere göre düzeneği kuruyoruz. Ardından sıvı melası da ilave edip 2-3 gün boyunca, hava motoru ile kova içerisine hava pompalanıyor. Sonra kova içerisindeki kompost çayını başka bir kovaya süzerek aktarıyoruz. Püskürtme yolu ile uygulama yapılacaksa çok sık gözlü bir elek yahut tülbent kullanabiliriz. Hazırlanmış olan sıvı kötü kokuyorsa uygulama yapılmayacak, bu sıvı yeniden kompost kabımıza ilave edilebilir. Çayı hazırladıktan sonra fazla bekletmeden bitkilerimize uyguluyoruz, bekletilirse oksijensiz kalan mikroorganizmalar kısa sürede ölecekler. Bu çayı 2 haftada bir bitkilerimize uygulamakta sakınca yok.

KAYNAK:http://www.dep.state.pa.us/dep/deput...e/Tea/tea1.htm

Niyetlenip uygulayacak olanlara şimdiden kolay gelsin.Bu arada çeviride hatalarım olmuş olabilir, şimdiden affola.

Eklenen Resimler

Eski 14-03-2009, 20:36   #8
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Devamı

Eklenen Resimler

Eski 17-07-2009, 16:10   #9
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Bir süre önce hazırlamış olduğum kompost çayı uygulamaları sonucunda, bahçemde yetişen bitkilerin ( özellikle sebzelerin) yapraklarının daha koyu yeşil ve hastalıksız olduğunu, uygulama yapmadığım saksı sebzelerinde kırmızı örümcek saldırısının eksik olmadığını farkettim. Kompost çayını hem kök hem de yaprak uygulaması olarak yapıyorum. Elimde kahverengi malzeme olmadığı için sonbaharda yapacağım kompostu öncelikli olarak çay şeklinde, artığını da malç olarak kullanmayı düşünüyorum. Malzeme sıkıntısı yüzünden tüm bahçe toprağına yetecek kompost üretmek mümkün görünmüyor. Bu sebeple sadece bitki kök diplerine kullanacağım.

Bu sefer sezon sonu hazırlamak istediğim kompost için hayvan gübresi kullanmayacağım, sadece kahverengi ve yeşil bitkisel atıklarla deneyeceğim. Elimde neredeyse 8 aylık bir çuval kompost kaldı. Sanırım önümüzdeki yıla kadar humuslaşmış olacaktır.

Eski 17-07-2009, 16:45   #10
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-12-2008
Sn.Lonicera ; Gözlemleriniz kesinlikle çok doğru. Bitkilerinizin sağlıkları ne kadar iyi olursa bağışıklık sistemleri o kadar kuvvetlenecektir. Bitkilerin kendilerini korumak için salgıladıkları enzimlere destek vermiş oluyorsunuz.

Özellikle Sn.epsody nin bu konu başlığında ki çalışmaları dikkatle ve ilgiyle izliyorum.Bu kompost hazırlığını iyi yaptığınız da ve zararlı mikroorganizmaları da barındırmadığınızda hiçbir NPK ve organik gübre kullanmadan ürün yetiştirebilirsiniz.

Ticari olarak ürün yetiştiricilerin bu konu başlığını incelediğinde çok faydalanacaklarını da biliyorum. Sevgiler

Ayazkızı ve dongyul beğendi.
Oğuz Alper Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-09-2011, 00:39   #11
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 13-08-2011
Merhabalar. Kompost çayı yapımı için kompostu nasıl temin edebiliriz ben daha önce kompost çayını duymamıştım denemeyi isterim açıkçası kompost tam olarak nedir ve içinde neler bulunur yardımcı olursanız çok sevinirim teşekkürler...

Ayazkızı beğendi.
Maliyeci-38 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-09-2011, 06:10   #12
Ağaç Dostu

Zeytinlibahçe's Avatar

Giriş Tarihi: 17-07-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Maliyeci-38 Mesajı Göster
Merhabalar. Kompost çayı yapımı için kompostu nasıl temin edebiliriz ben daha önce kompost çayını duymamıştım denemeyi isterim açıkçası kompost tam olarak nedir ve içinde neler bulunur yardımcı olursanız çok sevinirim teşekkürler...
sıcak kompost

Solucan kompostu

Kolayca yapabileceğiniz gibi, torbalarda da satışı yapılmaktadır.

Ayazkızı beğendi.
Zeytinlibahçe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-12-2011, 11:03   #13
Ağaç Dostu

mrduran's Avatar

Giriş Tarihi: 20-08-2011
Merhabalar efendim,

Kompost çay yapımı hakkında bulduğum bir kaç videoyu, hoş görünüze sığınarak ekledim.

İlgili firmanın

Bölüm 1

Bölüm 2

Bölüm 3

Saygılarımla lütfen.

Düzenleyen mrduran : 05-12-2011 saat 13:18 Neden: linkler düzeltildi
mrduran Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-09-2012, 06:27   #14
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Giriş Tarihi: 15-07-2012
Ben kompost cayini asagidaki sekilde hazirliyorum:

- Sehir suyumuzda Cl yerine Chloramine oldugu icin suyu birkac saat bekletmeye gerek olmuyor cunku Chloramine Cl gibi ucucu bir madde degil ve sudaki orani mikroorganizmalara zarar verecek kadar yuksek degil. Eger sizin bahce suyunuzun aritmasinda Cl kullaniliyorsa, cay karisimini hazirlamadan once suyu birkac saat bekletmenizde yarar var.

- Atmosfere acik sekilde bir kovada biriktirdiginiz yagmur suyundan kompost cayi yapmamanizi siddetle tavsiye ederim; cunku hastalik yapan bazi organizmalarin sporlarinin nufusunun cogalmasi bakimindan yagmur suyu cok elverislidir.

- Benim bahcem cok buyuk olmadigi icin bana 10-15 lt kadar su alabilecek bir kap yeterli oluyor. Buna ek olarak bir adet hava pompasi ve havatasi kullaniyorum.

Gelelim isin en onemli kismi olan karisima. Benim formulum 12 litrelik su icin asagidaki gibi:

- 2 yemek kasigi pekmez (molasses)
- 2 yemek kasigi sivilastirilmis deniz yosunu (seaweed)- bunun yerine 1 cay kasigi tozlastirilmis deniz yosunu da olur ancak toz hali konsantre oldugu icin cok kullanmamak gerek, deniz yosununun icinde dogal buyume hormonu vardir ve bitkinin koklerini gelistirmesine cok yararlidir
- 2 avuc kis boyunca sebze ve meyve artiklari ile agac yapraklarindan hazirladigim kompost (bu yoksa yerine solucan kompostu da olur)- bunu hanim corabinin icine koyup pompayi tikamamasi ve kati artik birakmamasi icin agzini sikica kapatiyorum
- 1 cay kasigi myccorrhizae (yararli mikroorganizmalar)- eger kompost cayini sebzeler ustunde kullanacaksaniz Endomycorrhizae kullanmaya dikkat edin cunku sebzeler ustundeki etkili organizmalar bunlardir.

Karisim 1 gun kadar pistikten sonra genelde bitkinin koklerine yedirecek sekilde topraga veriyorum. Bunu yaparken once topragi suyla doyurmanizda fayda var. Boylece kompost cayi kuru toprak ustunden akip baska yone dogru gitmez. Cayi puskurtme yontemiyle yapraklara da uygulayabilirsiniz ama bunu yaparken yaprak altlarina da puskurtmeye ozen gosterin ki stomalari yoluyla bitki rahatca cayi bunyesine alabilsin. Cayi aksam saatlerinde sicaklik dustukten ve gunes bitkilerinize dusmezken uygulamayi yaparsaniz cay buharlasmaya kurban gitmemis olur. Gectigimiz yaz ustunde bol miktarda kompost cayi kullandigim Pala 49 patlicaninin bir resmini buraya yapistiriyorum. Kompost cayi beni hic husrana ugratmadi.

Eklenen Resimler

Düzenleyen birnefestoprak : 09-07-2013 saat 03:16 Neden: Tanim duzeltildi
birnefestoprak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-08-2013, 15:36   #15
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-08-2013
- 2 yemek kasigi pekmez (molasses)
- 2 yemek kasigi sivilastirilmis deniz yosunu (seaweed)- bunun yerine 1 cay kasigi tozlastirilmis deniz yosunu da olur ancak toz hali konsantre oldugu icin cok kullanmamak gerek, deniz yosununun icinde dogal buyume hormonu vardir ve bitkinin koklerini gelistirmesine cok yararlidir
- 2 avuc kis boyunca sebze ve meyve artiklari ile agac yapraklarindan hazirladigim kompost (bu yoksa yerine solucan kompostu da olur)- bunu hanim corabinin icine koyup pompayi tikamamasi ve kati artik birakmamasi icin agzini sikica kapatiyorum
- 1 cay kasigi myccorrhizae (yararli mikroorganizmalar)- eger kompost cayini sebzeler ustunde kullanacaksaniz Endomycorrhizae kullanmaya dikkat edin cunku sebzeler ustundeki etkili organizmalar bunlardir.

Karisim 1 gun kadar pistikten sonra genelde bitkinin koklerine yedirecek sekilde topraga veriyorum

Sn. Birnefestoprak vermiş olduğunuz bilgiler için teşekkür ederim.
Kompost çayı yapımı için kullandığınız deniz yosunu ve kompostu nereden temin edebilirim? Kışlık sebzelerin ekimini yapacağım.Geç kalmadan bu uygulamayı ben de yapmak istiyorum.Kompostu yapmaya vakit yetmez.Kompost satışı için yaptığım araştırmalarda hep mantar için kompost bilgileri buluyorum **** Solucan gübresi çıkıyor karşıma.Ben de vakit kaybetmeden KOMPOST ÇAYI yapıp sebzeler uygulamak istiyorum.Yardımcı olursanız çok sevinirim.

dongyul beğendi.
Genc Gezgin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-01-2014, 17:54   #16
Ağaç Dostu

yağmur's Avatar

Giriş Tarihi: 23-05-2013
Hazırlanan kompost çayını tam olarak nasıl seyreltiyoruz? Yarı yarıya su ekleyerek mi? Yoksa beşte 1 oranında mı? Köklere sulama yapılacak olanla yapraklara püskürteceğimiz çayın seyreltilme oranı aynı mı?

Koyun gübresi ve evde yaptığım kompostla yapmayı düşünüyorum. Yararlı olsun derken bitkilerimi yakmak istemem.

Ayazkızı beğendi.
yağmur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-01-2014, 10:42   #17
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-11-2013
Aynı yöntemle yanmış hayvan gübresinden kompost çayı yapılabilir mi

Ayazkızı beğendi.
Orhank Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-01-2014, 13:48   #18
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Bence yapılabilir, fakat ahır gübresinin tam anlamıyla fermente olması şartıyla. Bu şart yerine getirilse dahi özellikle yaprakları yenen bitkilerde kullanılmasının sağlık açısından doğru olmadığını düşünüyorum.

Ayazkızı ve yağmur beğendi.
Eski 23-01-2014, 08:47   #19
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yağmur Mesajı Göster
Hazırlanan kompost çayını tam olarak nasıl seyreltiyoruz? Yarı yarıya su ekleyerek mi? Yoksa beşte 1 oranında mı? Köklere sulama yapılacak olanla yapraklara püskürteceğimiz çayın seyreltilme oranı aynı mı?

Koyun gübresi ve evde yaptığım kompostla yapmayı düşünüyorum. Yararlı olsun derken bitkilerimi yakmak istemem.
Sn yağmur, kompostunuz tam olgunlaşmış ise kompost çayınızı topraktan uygularken seyreltmenize gerek olmaz. Ama yapraktan uygulama yaparken mümkün mertebe seyreltmekte fayda var. Ben kendi yapmış olduğum kompost çayını 5 litre suya 1 litre çay olarak hazırlayıp uyguluyorum.

İşin içine ahır gübresi girince durum biraz değişiyor. Ahır gübrenizin tam olgunlaşmış olması gerek. Eğer yaprağı tüketilen sebzelere uygulayacaksanız sadece dip kısımlarına verin, yapraklara değmemesine özen göstermelisiniz. Sadece olgunlaşmış kompost çayı uygulayacaksanız her ihtimale karşı mümkün mertebe seyrelterek verin. Uygulama yaparken de özellikle yaprak altlarına da püskürtmeye özen göstermek lazım. Kolay gelsin.

Ayazkızı ve yağmur beğendi.
Eski 05-05-2014, 20:59   #20
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-05-2014
arkadaşlar kompost çayı yaparken 2 ya da 3 gün boyunca akvaryum hava motoru ile sulu karışıma hava pompalanması önerilmiş. bu süreyi kompresör gibi güçlü bir hava kaynağı kullanarak kısaltmak mümkün mü. küçük motorun 2 günde vereceği havayı kompresörle bir iki saatte versek aynı sonuç alınabilir mi acaba?

Ayazkızı beğendi.
doğaşık Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-05-2014, 15:51   #21
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-01-2010
olmaz mesele havanın çokluğu değil mikroorganizmaların çoğalma süresidir

Safranlı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-11-2014, 20:12   #22
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-06-2014
sivi melas nedir? bu urunun yerine kullanilabilecek baska bir urun mevcutmudur?

622ali Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-11-2014, 10:31   #23
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 31-05-2007
Merhaba,
sıvı melas veya melas olarak Keçiboynuzu pekmezini, üzüm pekmezini veya siyah şeker tabir edilen işlem görmemiş tam temizlenmemiş şekeri kullanabilirsiniz. Buradaki amaç mikroorganizmaların çoğalmak için ihtiyaç duyacağı enerjiyi şeker veya pekmezin tatlı kısmından, mikro elementleri de pekmezlerin üzüm ve keçiboynuzu içinden gelmesi veya işlem görmemiş şekerin şeker pancarı içeriğinden almasıdır. Bana göre içine bir miktar demli çay da koyabilirsiniz buda elementler bakımından zengindir.

dostca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-11-2014, 18:41   #24
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi dostca Mesajı Göster
Merhaba,
sıvı melas veya melas olarak Keçiboynuzu pekmezini, üzüm pekmezini veya siyah şeker tabir edilen işlem görmemiş tam temizlenmemiş şekeri kullanabilirsiniz. Buradaki amaç mikroorganizmaların çoğalmak için ihtiyaç duyacağı enerjiyi şeker veya pekmezin tatlı kısmından, mikro elementleri de pekmezlerin üzüm ve keçiboynuzu içinden gelmesi veya işlem görmemiş şekerin şeker pancarı içeriğinden almasıdır. Bana göre içine bir miktar demli çay da koyabilirsiniz buda elementler bakımından zengindir.

Sayin dostca verdiginiz bilgiler icin tesekkurler. Kompost dedigimiz urunun yerine, asagida resmini paylastigim fumier cheval yani at gubresi veya lombricompost denilen urun kullanilabilirmi acaba ?

Ayazkızı beğendi.
Eski 26-11-2014, 13:45   #25
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 31-05-2007
Merhaba, bunların içeriğini bilmediğim için yorum yapamam, Bence kendinizi kasmanıza strese girmenize gerek yok, çok özel şartlar isteyen bitkileriniz mevcut değilse genel amaçlı kullanım için ulaşabildiğiniz kompost içine, inşaat malzemesi satan yerlerden alacağınız 1 kürek ince kumu, yıkadıktan sonra (Tuz olma ihtimaline karşılık),bahçe varsa alacağınız biraz bahçe toprağı ile bire bir oranında karıştırmanız yeterli. Ayda bir de sıvı hazırlanmış gübrelerden veya burada anlatılan kompost çayından verebilirsiniz.

Ayazkızı ve 622ali beğendi.
dostca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-12-2014, 21:58   #26
Ağaç Dostu

Hersey tamam, tek soru isareti; hazirladigim cayi direkmi uygulamaliyim yoksa su ile belirli bir olcude karistirip oylemi uygulamaliyim? Cim alan icin.....

Eski 30-04-2016, 15:32   #27
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-12-2014
Arkadaslar, ben de kompost cayi hazirliyorum. Size kucuk bir ipucu vermek isterim. Hazirladiginiz karisima kesinlikle maya eklemeyin. Cok agresif yapida olan maya kisa surede kompost cayinin icinde ustunlugu ele gecirip yararli mikro organizmalarin hayatta kalmasina ve cogalmasina musade etmez. Bu sebeple hazirladigim normal gubreye bile kesinlikle ekmek artiklarini dokmem. Bu benim yasadigim cevrede cok bilinen ve uygulanan bir yontemdir. Ikinci tip, eger cevrenizde baliklarin oldugu yosunlu akarsu veya havuz varsa suyu oradan alin. Kompost cayi daha kisa surede hazir olacaktir. Tabi bu benim bildigim, eger aksi yonde bir dusunceniz varsa paylasabiliriz tartisabiliriz.

flying dragon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-08-2016, 12:44   #28
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-08-2016
Merhaba.
Rizede yaşıyorum. Asıl hedefim çay bahçelerinde organik gübre kullanabilmek. Bu yıl mısır bahçemizde deniyorum. YouTubeden bir kaç video ile kompost yaptım. sonuç güzel. bu kompost ve internet den ısmarladıgim solucan gübresi ile çay hazırladım. 15 gün aralıklarla bahçeme dinden veriyorum. ciddi bi fark göremedim. neyi yanlış yapmış olabilirim ?

serenderr Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-08-2016, 19:52   #29
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-08-2016
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi serenderr Mesajı Göster
Merhaba.
Rizede yaşıyorum. Asıl hedefim çay bahçelerinde organik gübre kullanabilmek. Bu yıl mısır bahçemizde deniyorum. YouTubeden bir kaç video ile kompost yaptım. sonuç güzel. bu kompost ve internet den ısmarladıgim solucan gübresi ile çay hazırladım. 15 gün aralıklarla bahçeme dinden veriyorum. ciddi bi fark göremedim. neyi yanlış yapmış olabilirim ?
Daha zayif bitkilerde deneyin isterseniz once.birde resim de paylasabilir misiniz.bende çay yapacagim ama etkisi ne olur bilmiyorum

Seyrani Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-02-2017, 18:50   #30
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Eldeki melas bitince mecburen pekmez aldım. Geçen sezon özellikle karakafes otu çayında çok kullandım, sonuçlarından çok memnun kalınca başka da gübreye ihtiyaç kalmadı.

15 şişe biraz abartılı oldu ama fiyat uygun olunca kaçırmak istemedim)

Eklenen Resimler

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 17:56.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024