agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Kiler (http://www.agaclar.net/forum/kiler/)
-   -   Kurutulmuş Trabzon hurması (Korogaki) (http://www.agaclar.net/forum/kiler/14422.htm)

Uysal01 10-01-2017 20:34

2 Eklenti(ler)
Cennet Elması (Hurma) Kurutmaya böyle başlamıştık,

Uysal01 10-01-2017 20:43

3 Eklenti(ler)
Şu an yenecek durumda kurudular.

Erdem 01 11-01-2017 07:53

Elinize sağlık güzel görünüyorlar. Ben de deneme yapmak istiyorum. Adana'da kurutmaya ne zaman başladınız. Kaç gün de kurudu. Çeşit olarak hangisini kullandınız. Adana'da, sert kahverengi buruk olmayan hatay hurması, buruk tatlı yumuşak beyaz hurma bulunuyor.

Güler 11-01-2017 08:29

Off bu görüntü, ellerinize sağlık sayın Uysal01, afiyetle yiyin inşallah.

Kurutulması halindeki fotoğrafınızda sağda ve solda hurmalar rahat seçiliyor ama orta sıradakiler ne onlar da hurma mı?

Uysal01 11-01-2017 21:54

SayınErdem 01,Teşekkür ederim,Adanada kururmu denemek lazım,nem fazla olumsuzluk yaratabilir,bunlar Manisa/Alaşehirde kurudular,Hachia cinsi hurma.

Uysal01 11-01-2017 21:58

Sayın Güler,teşekkür ederim. Orta sıradakiler dilimlenmiş olarak kurutulan hurmalar,denemek için yapmıştık.

erkanbey 29-04-2017 15:55

3 Eklenti(ler)
Bu kış hurma kurutmayı'da denedim,gerçekten mükemmel bir meyve oluyor,bu yıl işi nasıl bir üretim boyutuna taşıyacağım ben bile hayal edemiyorum,ama baya fazla yapacağım orası kesin.Ben 25-30 adet yapmıştım,sonra duydum ki köydede yapanlar varmış,hatta halam bu sene ilk defa yapmış,benimki bitince hemen onlarınkine el koydum :)

Ben sıcak suya daldırarak yapmıştım,onlar direk soyup asmışlar.İkimizinkinin arasında fark vardı,benimkinin içi ve dışı dengeli kurumuştu sanki,onlarınkinin dışı kurumuş içi yaş gibiydi.Benimki çok beyazlanadı,onlarınki baya beyazlamıştı,benimkinde lüf tadına hiç denk gelmedim,onlarınkinin bazılarında vardı.Sıcak suya sokmak tam olarak neyi sağlıyor acaba?Her ikiside lezzetliydi ama.Son resim köyden aldığım hurmalar.

Güler 29-04-2017 19:15

MeyveliTepe sorunuza daha doğru cevap verecektir ama önce sıcak suya batırarak dış etkilere karşı bir önlem alıyor olabiliriz. Bu durumda sineklerden koruyoruz diye düşünüyorum.

MeyveliTepe 29-04-2017 19:24

Kaynar suya daldırmak soyulmuş meyvenin dış yüzeyinde hızlı kabuk yapmasını sağlıyor. Ayrıca soyulurken olası kontaminasyon için dezenfeksiyon yapılmış oluyor.

erkanbey 29-04-2017 20:10

Cevaplarınız için teşekkürler,sıcak suya batırmak daha doğru gibi görünüyor,bence içiyle dışının dengeli kurumasınıda sağlıyor.

Vonalı 03-11-2017 12:24

1 Eklenti(ler)
Bu yılın Trabzon hurmaları kurumaya başladı.

Türkiyede Trabzon hurması ne yaş haliyle ne de kurutulmuş haliyle yeterince tanınmıyor ve sevilmiyor.

Bu kadar lezzetli ve faydalı bir meyvenin tercih edilmemesi ilginçtir.

Yoksa, bir portakaldan veya bir muzdan aşağı kalır bir tarafı yok.

Kivi bile hurmadan daha çok tanınır ve tercih edilir ve kabul görür bir meyve.

Kurtulmuş hurmanın bir kuru incirden veya kuru kayısıdan aşağı kalır bir tarafı yok.

Ama yine de pek tercih edilmiyor nedense.

MeyveliTepe 03-11-2017 18:09

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Vonalı (Mesaj 1522053)
...
Kurtulmuş hurmanın bir kuru incirden veya kuru kayısıdan aşağı kalır bir tarafı yok.

Ama yine de pek tercih edilmiyor nedense.

Tercih edilmiyor diye bir şey yok, sadece yeterince bilinmiyor.

Hurma kurutmanın ülkemizde ilk duyuruluşu 2007'dir. 10 yıl geçmiş artık binlerce kişi biliyor, borsası bile var. Usülünce kurutulmuş ve kıvamında bir hurmanın tadına bakanın tercih etmeyenine hiç rastlamadım henüz. Bilinirliği arttıkça daha da yaygınlaşacaktır.

Vesile ile mevsimin başladığını duyuralım :)

Uysal01 06-11-2017 00:04

2 Eklenti(ler)
Bu sene kurutmak için hazırladığımız Hurmalar(Cennet elması).

Vonalı 06-11-2017 12:14

2 Eklenti(ler)
Bunlarda geçen yıldan kalan hurmalar.

İsmail Kuzucu 11-11-2017 12:51

1 Eklenti(ler)
Sonunda bizde kurutma işlemine başladık. :)

Eklenti 660580

MeyveliTepe 11-11-2017 16:32

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi İsmail Kuzucu (Mesaj 1522565)
Sonunda bizde kurutma işlemine başladık. :)

Eklenti 660580

Görmüşken yazayım, hurma saplarındaki T'lerin kuyruklarını kısa kesin. İlmeğin kurtulmamasını sağlayacak kadarı yeter. Uzun olurlarsa ilmek geçirirken çok zaman kaybedersiniz.

İplerde hurma aralıklarını hurmalar biribirlerine teğet olacak kadar daraltabilirsiniz. Böylece bir ipte 5-6 hurma bağlayabilirsiniz. Az yerde çok hurma asmak için böylesi daha pratik olur.

Uysal01 11-11-2017 21:37

2 Eklenti(ler)
Eklenti 660599

Eklenti 660600İlk önce astığımız hurmalar kurumak üzereler.

Vonalı 20-11-2017 13:04

3 Eklenti(ler)
Kurutulmuşu ayrı, dalında kendi kendine olgunlaşmışı ayrı güzel, değeri bilinmeyen bir meyve.

Türkiyenin yazları aşırı kurak yerleri haricinde neredeyse her yerinde yetişebilecek bir meyve iken, sonbaharda yapraklarının rengi ve yaprakları döküldükten sonra ağaçtaki harika görüntüsü sebebiyle park ve bahçelerin peyzajında kullanılabilecek iken pek de rağbet görmeyen bir meyve.

Yapay olarak olgunlaştırılmış olanıyla dalında kendisi olgunlaşmış olanı arasında çok büyük lezzet farkı da bulunur.

Güler 20-11-2017 14:05

Valla ben değerini çok iyi biliyorum ve çok da severek yerim. Sezon boyunca en az 100 -150 adet yiyorum, hele bir kaç senedir kurusunu da öğrendik ya değmeyin benim keyfime.

Uysal01 20-11-2017 21:57

1 Eklenti(ler)
Eklenti 661258 Kuruyan Hurmalar şekerlenmeye başladılar,

Güler 21-11-2017 07:21

Ooo maşallah, sizinkiler bayağı sıraya girmişler, darısı başımıza.

Bernes 21-11-2017 09:10

bundan sonra kurumaz mı, çok mu geç kaldım acaba?

Uysal01 22-11-2017 21:36

Denemekte yarar var,havalar açık giderse kuruyabilir.Sert olanları tercih edin.

Mad Max 25-11-2017 17:22

Güler 26-11-2017 08:18

Sayın Mad Max, yukarıda paylaştığınız video için çok teşekkür ederim. Değişik yöntemlerde hurma kurutmayı sayenizde öğrenmiş olduk. Keşke her üyemiz böyle paylaşımlarda bulunsa da bizler de üzerinde fikir yürütebilsek.

Videoyu izledim, bütün olarak kalorifer üzerinde kurutma bir derece aklıma yattı ama dilim dilim kurutma bana sanki elma armut kurutuyormuşuz hissini verdi.
Arkadaşımız MeyveliTepe'nin bizlere öğrettiği usulde kuruttuğumuz hurmalardaki lezzeti aldıktan sonra böyle dilimlemeyi sanırım hiç denemem. Meyve içindeki tadın dışa vurması diye bir şey yok bu dilimlemede. Oysa o çikolatamsı tad çok başka bir lezzet.
Tabii bu benim fikrim.
Paylaşımınızdan çok arkadaşımız faydalanacaktır, tekrar teşekkür ederim.

Güler 01-01-2018 18:12

3 Eklenti(ler)
Sayın MeyveliTepe, İstanbul'a gelirken malina'ya bahçeden 5-10 tane hurma getirdim. Aralık ayı başı. Ben karogakilerimi daha evvel hazırlayıp kurutmaya asmıştım. Gerçi malina'ya getirdiklerim de çok sertti, yine de bir deneyin belki olur demiştim.

malina daha evvelki seneler denemiş ve başarılı da olmuştu. Bu gün telefonda konuşurken " benimkilerin şekerleri dışa vurmaya başladılar " dedim, onun hurmalarını sordum. malina "benim hurmalarda bir terslik var, daha tam küçülmediler ama dışları iyiden iyiye beyazlaştı" dedi bana fotoğraflarını yolladı.

Onun hurmaları çok rüzgar alan terasta tam da denize karşı.
Fotoğrafları inceledim bana göre bu şekerlenmeye pek benzemiyor, hem kurumadan böyle şekerlenme olmaz gibi, yakından görmediğim için küflenme mi onu da tam alayamadım, sizin fikriniz nedir?

MeyveliTepe 01-01-2018 19:14

Küf değil bunlar, şekerlerlenme. Bazen böyle aşırı şekerlenme olabiliyor. Resimde en altta görünenden küçük bir parça alınıp tadına bakılarak test edilebilir.

Güler 27-01-2018 09:06

1 Eklenti(ler)
Korogakilerim harika oldu. ;)

Bu sıralar sık sık yemek davetlerim oluyor, gelen misafirlerimize korogakilerimi böyle ikram ediyorum. Önce şaşırıyorlar ama tadına bakanlar tekrar istiyorlar, hele bazıları evlerine götürmek için bir kaç tane bütün alıyorlar.

250 tane az mı yaptık ne?

OSMAN45 27-01-2018 15:53

[QUOTE=Güler;1529299]Korogakilerim harika oldu. ;)tadına bakanlar tekrar istiyorlar, 250 tane az mı yaptık ne?

Bari bu başlıkta teşekkürlerimizi sunalım Güler hanım. Çok lezzetli idi.

Seneye payımız iki üç misli miktarda olursa çok makbule geçecek;) Şimdiden bitti:D

Güler 27-01-2018 21:43

Sevgili OSMAN45, seve seve. Oğuz da üç ağacın meyvelerini de yapalım seneye diyor. :D

Bu akşam da yemekte misafirlerimiz vardı, tadına bakınca " valla hiç anlamam Güler balkondaki iki diziyi ben alıyorum" diyerek on adede haciz koydu. Afiyetle yesinler, onlar beğendikçe daha da hoşumuza gidiyor.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 08:27.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024