agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Kiler (http://www.agaclar.net/forum/kiler/)
-   -   Kurutulmuş Trabzon hurması (Korogaki) (http://www.agaclar.net/forum/kiler/14422.htm)

karadeniz_28_ 22-10-2009 15:37

Sn MeyveliTepe;neden kaynar suya daldırılıyor?

MeyveliTepe 22-10-2009 15:40

:) Bilmem, Japonlar öyle yapıyordu biz de öyle yaptık.

Şaka bir yana, her ikisini de denedik. Kaynar suya daldırınca meyvenin soyulmuş yüzeyinde belli belirsiz ince bir koruyucu kabuk oluşuyor. Bu yüzden.

akcan67 25-10-2009 23:15

Bugün hurmalara baktım.Renklerini almaya başlamışlar.Renklerinin biraz daha koyulaşmasını beklemek lazım diye düşündüm.Tabiri caizse hamdı.1 hafta sonra almak üzere sözleştik.Sanırım uygulamaları buradan aktarabilirim.

Lonicera 25-10-2009 23:26

Bugün kurusunlar diye balkonda beklettiğim tüm hurmaların böcek ve kurtlar tarafından güzel bir ziyafete kurban gittiklerini gördüm. Başarısız bir deneme oldu, kısmetse seneye artık. Yapacak arkadaşlara şimdiden kolaylıklar diliyorum. Gelişmeleri sabırsızlıkla bekliyorum.

Güler 26-10-2009 00:09

Sayın MeyveliTepe,
bahçemde üç hurma ağacı var. Gerçi bu sene daha az verdiler ama yine de kurutmayı denemek istiyorum.
Ben hurmayı yarı olgun meyve olarak da yemeyi çok seviyorum. Bu yüzden bir ağacı bu şekilde yemek için bırakıp, diğer iki ağacın meyvelerini ki bu da sanırım 70-75 adet olabilir kurutmayı denemek istiyorum.

Hurmalar Manyas'da daha olmadılar, renkleri portakala döndü ama sert. Toplamaya başlayayım mı?

MeyveliTepe 26-10-2009 00:50

Güler hanım, renkleri tam turuncuya dönmüş ise toplayabilirsiniz. Ben bizimkileri bugün kontrol ettiğimde haftaya bırakmaya karar verdim. Manyas bizim buradan bir hafta kadar önde olabilir. Olgunlaşmaya yüz tutmuş olanlar kurumuyor. Meyveler iyice sert olmalı. Umarım kurumuşlarını da seversiniz.

Güler 26-10-2009 08:36

Çok teşekkür ederim sayın MeyveliTepe.

Bir sorum daha olacak.
Balkonumuz 16m boyunda. Önü, sağı, solu açık. Öğleden sonra da güzel güneş alıyor. Hava akımı da çok güzel. Buradaki kiremit altındaki 10x10 luk kirişlerden de faydalanabilirim. Veya iki adet balkon salıncağının altlarını çıkartarak ayaklarını da askı olarak kullanabilirim. Ama kuşlardan nasıl koruyacağım?
Ağacında bile olgun meyveleri gagalıyorlar. Bunlar ham diye gelmeyebilirler mi?

Kışın çiçeklerimi kaldırdığım geniş bir limonluğum da var. Kapısını ve açılabilen bütün pencerelerini de açabilirim ama yeterli hava akımı olabilir mi bilemiyorum?

Eğer balkona asabilirsem, kuşlardan korumak için birkaç balon şişirebilir, çocukken yaptığımız uçurtma kuyruklarından yapabilir, eski CD.lerden de asabilirim. Faydası olur mu?

Allahhh, şimdi bu yaptıklarımı gözümün önünde canlandırdım. Dizi dizi asılmış hurmalar, sağında solunda şişirilmiş renk renk balonlar, hışırtı yapsın diye hazırlanmış uçurtma kuyrukları ve yanar-döner CD.ler.
Adım çıkmıştı zaten deliye şimdi "Bu İstanbul'lular da zır deli " diyecekler, ama hakları da yok değil hani.

Güler 26-10-2009 08:38

Sahi, üzümleri kuşlardan korumak için ağ atmıştık. Balık ağı. Bu hurmaların etrafına da ağdan çadır da yapabilirim.

MeyveliTepe 26-10-2009 08:53

Güler hanım, kuş saldırısı olursa ağ kullanmak muhakkak çok işe yarayacaktır.

Biz iki senedir hurma kurutma denemesi yapıyoruz. Önceki yıl çok az bir hurma ile denemiştik. Geçen yıl da ağaçtaki hurmaların tümünü (sanırım 100 kiloyu aşkındı) kuruttuk. Bu süreçte dikkatimi çeken bir şey oldu. Küçük sirke sineklerini bilirsiniz. kesilmiş meyve sebze kokusunu aldıklarında bir bulut gibi bir yerlerden çıkıp gelirler. Bunlar hurmalara hiç gelmediler. Bu yüzden kuşlar da gelir mi bilmiyorum. Bize gelmedilerdi. Hep birlikte test etmiş oluruz.

Güler 26-10-2009 09:02

Sağolun.
O zaman bugünkü işim hurma kurutma işi olacak. İnşallah başarabilirim.
Tekrar teşekkür ederim, sayenizde yeni bir tat öğrendim.

cukurovalı 26-10-2009 15:29

Dün aldım , yaptım ve balkon da nazar boncuğu gibi sallandırdım.
Bakalım ortaya ne çıkacak.

MeyveliTepe 26-10-2009 15:45

Manavdan mı aldınız? Karpitlenmemiştir umarım.

cukurovalı 26-10-2009 16:00

Pazar da gördüm. Ayrı bir yere koymuşlar. Bu ne diye sorduğum da tam olmamış özel isteyenler oluyor dedi.
Karpit meselesini sordum, yok abi ağaçtan toplanıp geldi dedi.
Bende denemek için çok hevesli olduğum için aldım.
İnşallah değildir.

MeyveliTepe 26-10-2009 16:02

:) Tamam, öyle ise sorun yok, güzel kurur. Kolay gelsin.

aslan_k 26-10-2009 21:41

Merhaba,
İnanın bu konuyu yeni gördüm demeye utanıyorum :(
Diğer konu başlığında hep bakınıyordum oysaki, buraya bir bakın isterseniz.

http://www.agaclar.net/forum/showthr...ferrerid=27209

Talep eden arkadaşlar olursa görüşebiliriz. Paketleme ve gönderi nasıl olur bilemiyorum ama :confused: Gelip dalından toplamak isteyenler de olabilir hani değil mi?:o

Lilium 27-10-2009 01:50

Alıntı:

bahçemde üç hurma ağacı var.
Onların birine talibim.:)
Alıntı:

O zaman bugünkü işim hurma kurutma işi olacak. İnşallah başarabilirim.
Tecrübe konuşuyor,:) lokum lokum, çikolata halt etmiş, ben boşuna mı talip oluyorum:p İşin şakası bir yana güler abla çok basit ben hiç tırabzon hurması sevmezken geçen sene bu kurutmayı denedim çok güzel oluyor yaaa.
Alıntı:

Kışın çiçeklerimi kaldırdığım geniş bir limonluğum da var. Kapısını ve açılabilen bütün pencerelerini de açabilirim ama yeterli hava akımı olabilir mi bilemiyorum?
Orayı biliyorum olur, ben gecen yıl 2x3 bir odada hiç havalandırmadan yaptım harika oldu.

Güler 27-10-2009 06:09

O zaman iki alanda denemek iyi olacak, bayağı heyecana girdik karı,koca.

copur 09 27-10-2009 08:28

1 Eklenti(ler)
Arkadaşlar ben de Pazar gecesi tam sararmamış altı adet cennet elmasının kabuklarını soydum. Saplarından iple bağladım, kaynar suya batırıp 10 a kadar sayıp çıkardım ve balkon pancuruna astım. İçlerinde çukulatalı olacak olanlar vardı sanırım. Bakalım kuruyacaklar mı?

MeyveliTepe 27-10-2009 08:44

Sn.Çopur_09,
Güzel görünüyorlar, elinize sağlık. Kuruduğunda dövüneceksiniz niye altı tanecik yaptım diye :)

MeyveliTepe 27-10-2009 08:58

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi aslan_k (Mesaj 523072)
Merhaba,
İnanın bu konuyu yeni gördüm demeye utanıyorum :(
Diğer konu başlığında hep bakınıyordum oysaki, buraya bir bakın isterseniz.

http://www.agaclar.net/forum/showthr...ferrerid=27209

Talep eden arkadaşlar olursa görüşebiliriz. Paketleme ve gönderi nasıl olur bilemiyorum ama :confused: Gelip dalından toplamak isteyenler de olabilir hani değil mi?:o

İstanbulda, İzmitte yaşayan arkadaşlar, bu fırsatı kaçırmayın derim. Kargo ile göndermek ekonomik olmaz belki, ama Sn.Aslan_k bagaja doldurup bir kerede İstanbula getirebilir.

Hatta daha iyisi, bu haftasonu iyi fırsat. Bu taraflarla bir gezi, dalından hurma toplamaca. Keyfi bile yeter. Katmerli olsun derseniz Aslan_K'nın bahçesi ile Meyvelitepe çok yakın. Dalından samanlı zeytin de toplarsınız (dalları kırmaca yok). Tam çizik zeytin yapacak olgunluktalar.

Not: Her gelene 4 çeşit tohum, bir bardak çay :)

Güler 27-10-2009 09:21

Yapyayın yaaa sevgili MeyveliTepe, bu hafta sonu moderasyon toplantısı yapmayı plânladık, oldu mu şimdi? :( :( hem de çok üzgünüm.

Biz Cumartesi toplanıyoruz, belki Pazar gününe ayarlayabilirim.

aslan_k 27-10-2009 09:21

Hepiniz misafir etmeyi çok isterim, altında oturacak bir ceviz ağacım, 5 sandalyem ve bir masam var, dilerseniz çay ikramını da köy kahvesinde yaparım sizlere, ne yapalım tesis yetersiz henüz. :(

İkram olarak da yetişkin tek meyve ağacım olan Amasya Elması'ndan toplarsınız biraz.

Gelmeyi düşünen arkadaşlar varsa, lütfen bilidirin . Hazırlık yapacağımdan değil :p, tesisim olmadığından sürekli orada değilim o yüzden .

Not: isteyen arkadaşlara Meyvelitepe'nin dediği gibi İstanbul'a servis yapılır.

Bu arada sanırım bir tartı aletine ihtiyacım olacak.

MeyveliTepe 27-10-2009 09:36

Zeytin toplamak için Perşembeden Pazar akşamına kadar isteyen istediği zaman gelebilir. Ancak hem hurma hem zeytin için Sn.Aslan_K'nın zaman planı önemli.

aslan_k 27-10-2009 09:47

Gelmeyi düşünen arkdaşların tercihlerine göre kendimi ayarlarım ben de, bir gün belirleriz hep beraber.

Güler 27-10-2009 15:40

Cumartersi günü yapılacak toplantı bu güzel teklif karşısında sanıyorum Pazar gününe erteleniyor.......(görüşülüp karar verilince bildireceğim)..

akcan67 27-10-2009 17:23

Serada hurma kurutma

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Lilium (Mesaj 523160)

Ben gecen yıl 2x3 bir odada hiç havalandırmadan yaptım harika oldu.

Sn lilium

Sadece kışlık sebze yetiştirdiğim seraya bu hurmaları sanırım asabiliriz.
Düşünsenize 30 metrekarelik bir seranın çatısında sallanan hurmaları

Lonicera 27-10-2009 18:01

Bir arkadaşın bahçesinde bulunan tek bir ağaçtaki hurmaları bugün kavga döğüş aldım:) Meğer dibimde hurma varmış da biz gidip marketlerde perişan olmuşuz. Hemen soyup kurutmaya başlıyorum. Bu sefer sirke sineklerini uzak tutacak tül tarzı bir koruma da yapacağım. Nem lazım, son şansım bu:)

akcan67 27-10-2009 18:07

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Lonicera (Mesaj 523455)
Bir arkadaşın bahçesinde bulunan tek bir ağaçtaki hurmaları bugün kavga döğüş aldım:) Meğer dibimde hurma varmış da biz gidip marketlerde perişan olmuşuz. Hemen soyup kurutmaya başlıyorum. Bu sefer sirke sineklerini uzak tutacak tül tarzı bir koruma da yapacağım. Nem lazım, son şansım bu:)

Bu sefer olursa eminim tadından yenmez.Bu kadar uğraşıdan sonra siz onlara kıyamazsınız.

Lonicera 27-10-2009 18:14

Sn MeyveliTepe' nin dediğine göre az yaparsam pişman olabilirmişim. Hele bir olsunlar da artık yer miyiz yanında mı yatarız bilemem.

Adalet Yağcı 27-10-2009 18:20

Konuyu bu gün gördüm, Mersin'de Cennet meyvesi olarak bilinen bu güzel meyveden bu mevsimde her yerde bol bol görebiliyorum.
En kısa zamanda az miktarda da olsa ben de Korogaki yapmayı deneyeceğim.
Sayın Meyveli Tepe, yeni bir şey öğrendim sayenizde, teşekkürler.

aslan_k 27-10-2009 21:27

Güler Hanım,

Madem haftasonu toplantı yapmayı planlıyorsunuz, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Perşembe gününe ne dersiniz ? Hem biraz önce meteoroloji sitelerine baktım haftasonu için yağmurlu ve soğuk gösteriyor, perşembe biraz daha iyi gibi hava.
Benim gibi çocuğu olanlar, okullardaki törenlerden sonra sanırım en geç öğleye doğru gelebilirler.

Yarın tekrar görüşlerimizi paylaşabiliriz.

Güler 27-10-2009 22:32

Sevgili aslan k, teşekkür ederim.

Toplantımızı sayın malina pazar gününe erteledi.
Eğer mümkün olursa cumartesi gelmeyi plânlıyoruz ki size daha evvelden haber vereceğiz.

Ben Manyas'dayım, Perşembe günü İstanbul'a döneceğim. O gün gelebilmemiz mümkün değil.
Sizi de bağlamak istemem, zaten gelebilirsek ancak öğle civarında orada olabiliriz. Yine de malina ile bir görüşeyim de size bildiririm.

bengi_su 30-10-2009 10:11

Annem pazardan hurma almış bayabi ergin en sertinden birtanesini aldım kabuğunu soydum tam meyveyle sapı arasına bitane kürdan geçirdim ve ipe taktım şimdilik sağlıklı bir şekilde asılı duruyor bakalım kurutabilecekmiyim:)

akcan67 01-11-2009 21:29

4 Eklenti(ler)
Sevgili Dostlar
Hayallerimizi süsleyen koragaki yapımına nihayet bu akşam yapmaya başladık.
Gözümüze kestirdiğimiz rengini tamamamen almış oldukça sert olan meyveleri topladık.Güzelce yıkadıktan sonra başladık soymaya.Kimlerin kulağını çınlatmadıkki ?En başta meyvelitepe ,daha sonra ilk denemesini başarısızlıkla sonuçlanan lonerica,tadının muhteşem olduğunu söyleyen denizakvaryumu.Hazırlıkları eşimle beraber sürdürürken sanki yanımızda bu arkadaşlarda vardı.Hanım latife yaparakda olsa "daha başımıza ne işler açacaksın" diye mırıldanıyor.Şimdilik 15 kilo hazırlıyoruz.Bir kaç akşamı bu işe ayıracağız anlaşılan.Bu arada suyun kaynamasını bekliyorum.Sonuç eğer hüsran olursa hanımdan çekeceğim var.Mümkünü yok böyle akla hayale gelmeyen işleri bir daha yaptıramam herhalde.Burada hazırlıklar devam ederken resimleri yüklerim.Asılmış halde olan görüntüleri yarın hep beraber göreceğiz.

akcan67 01-11-2009 23:04

Hurmaları kaynar suyun içine daldırıp çıkarma işlemide böylece bitmiş oldu.Sabah hurmaları asmak ilk işimiz olacak.İlk partiyi sebze yetiştirmeye çalıştığım seranın içine asacağım.Her ne kadar istediğimiz kadar hava akımı olmasada sineklerden kurtulmanın en iyi yolu şu anda bu gözüküyor.

Güler 01-11-2009 23:18

Sayın alcan67, benim de hiç sineğin gelmediği dikkatimi çekti. Ama iki tanesini kuşların gagalamasından kurtaramadım. Hemen tedbirimi aldım.

Sizlere de kolay gelsin.
Bu arada size bir şey sormak istiyorum. Kaynayan suya hurmaları batırma işi bittikten sonra suda bir anormallik farkettiniz mi? Bu tortu gibi kırmızımsı şey şeker olabilir mi?

MeyveliTepe 01-11-2009 23:41

Arkadaşlar, hava akımı olmayan yerde hurmaların küflenme olasılığı artar, aman dikkat. Bu mevsimde kuruma hava akımı, hatta rüzgar sayesinde oluyor. Üstü kapalı ama en rüzgarlı yer neresiyse oraya asmak daha iyi.

Güler hanım, evet, suda hafif bir tortu kalıyor.

Biz hava muhalefeti sebebiyle hala soyamadık.

Lilium 02-11-2009 00:16

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe (Mesaj 526320)
Arkadaşlar, hava akımı olmayan yerde hurmaların küflenme olasılığı artar, aman dikkat.

Sevgili MeyveliTepe, bir tecrübemi desem bir denememi desem bilmiyorum, ama sizlerle paylaşmak istedim.
Daha öncede bahsettiğim gibi geçen yıl bir tanecikle olan deneyimim, soyup sıcak suya sokup ona kadar sayıp çıkardım ve hava (akımı olayını bilmediğim için) akımı olmayan 2x3 olan bir odaya koydum, tam olarak kaç gün kaç ay durdu bilmiyorum ama yaklaşık bir üç ay durdu, ben onu unutmuştum aklıma geldi hemen gidip baktım, karşımda kahverengi bir şey duruyordu görünümü sizin dediğiniz gibi üzeri şekerden kaynaklanan beyazlık yoktu, hemen çakımı çıkarıp bir dilim kestim ve ağzıma attım, tat enfes bir şey olamaz böyle bir şey deyip bir dilim daha yedim, harika bir şey.
Ben hava akımı olmıyan bir yerde yaptım oldu, istisna da olabilir, bilmiyorum sadece paylaşmak istedim.

akcan67 02-11-2009 00:20

Mesaiye devam

2 Eklenti(ler)
Hurmaları iple bağlamaya başladım.Hurmaları alırken veya toplarken bu işi yapacak arkadaşlar saplarının olmasına dikkat etsinler.Sapı olmayan hurmalara 2. resimde yaptığım kürdan uygulamasını yapabilirsiniz.

Lilium 02-11-2009 00:35

Sayın akcan67,
Çok güzel yapmışsınız, yanlışlıkla adres bilgilerinizi vermeyiniz yoksa size kalmayabilir.:p

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 09:21.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024