agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Mutfak > Kiler
(https)

Beğeni Düzeni3Beğeniler
  • 2 Gönderen hosseda
  • 1 Gönderen TCM

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 26-10-2017, 12:55   #1
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-09-2007
Galeri: 3
Biber kurutma

Köylüden aldığım 5 kg kadar ince kırmızı acı biberi ipe dizerek balkonda kurumaya bıraktıydım bir ay önce. Kuruması tamamlanmadan bu hafta başı yağmura yakalandılar ve ıslandılar. Bu biberlerin kuruması halinde küflenme veya başka şekilde olumsuzluklar söz konu olacakmıdır sizce.

Bunun yanında gene bu hafta pazarda aynı biberden buldum 3 kg kadar aldım. Satan köylü bunları fırında kavur sonra avkola ( ovala demek istedi...) bütün kış koyun yemeklere dedi. Bu usul biber kurutmayı bilen varmı...Varsa tarif alabilirmiyim.

hosseda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-10-2017, 15:07   #2
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2014
Ben fırını 70 dereceye getirip alt üst ısıtmasını açıyorum, güneşli günlerde de bir kaç gün dışarıda beklettim, uzun sürüyor ama çoğu kurudu, diğerleri sıralarını bekliyor. Sıcaklık düşük olduğu için fırın sürekli çalışmıyor.

TCM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-10-2017, 16:22   #3
Ağaç Dostu

Teşekkürler. Ben hafta sonu köydeki bahçe fırınına koymayı düşündüm ama hafif ateşte yapmak gerekecek kavurmayı demek ki.

Eski 26-10-2017, 19:05   #4
Ağaç Dostu

Sorularıma kurutulmuş sebze satan bir dükkandan cevap buldum :
- Kurutulmuş biberler su ile temas ederse içine su almazmış dolayısıyla hiç bir sorun olmaz tekrar kuruyunca gönül rahatlı ile yersiniz dedi. Kendileri tozlanan kuru biberleri su ile yıkamak suretiyle tozlarından arındırdıklarını da ilave etti.
- Biberi fırında kavurarak kurutmayı sordum, olur ama asarak kurutulana göre daha düşük lezzette olur ve kavrulmuş biber tadını almak kaçınılmazdır dedi.

Dutlubahçe ve looktr beğendi.
Eski 28-10-2017, 08:52   #5
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 15-09-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hosseda Mesajı Göster
Köylüden aldığım 5 kg kadar ince kırmızı acı biberi ipe dizerek balkonda kurumaya bıraktıydım bir ay önce.
Ağustos ortası İzmir'de balkonda biber kurutmak için geç değil mi ? Her gün 3-4 saat kuvvetli güneşiniz olmalı. Biber zor kurur, ayrıca sıcak rüzgar da ister.

Fırında kurutmanın düşük derecede ama saatlerce sürdüğünü duymuştum. (10-12 saat) Fırını biraz ısıtıp kapatmakla olacak iş değil.

Madem elinizde bu kadar biber var, size önerim; bir kısmını fırında kurutmayı deneyin, bir kısmını yemeklik doğrayıp buzluğa koyun, kalanı turşu yapın.Bunca biberi fırında kurutmayı denemek çok güç ve riskli olacaktır.

Lale Teyze Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-10-2017, 21:24   #6
Ağaç Dostu

Yağmurla ıslanan biberler tekrar kurudular, balkondan alarak file torba içinde yağmur almayacak havadar bir yere kondular.
Fırında kurutma konusunda ise başarısız oldum. Bir kısmı ile yaptım denemeyi, tamamı köz oldu ne yazık ki. Kalanları da bahçede havadar, güneş alan ama yağmur değmeyecek bir yerde file torba içinde kurumaya bırakıldılar. Netice ne olacak bakalım.

Eklenen Resimler

Eski 31-10-2017, 22:26   #7
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2014
Benimkiler kurudu fırında, 70 derece civarında epey gün sürdü ama ara ara açıp kapadık.

Gül Batur beğendi.
TCM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-12-2018, 16:57   #8
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 22-10-2018
Hocam yağmurda ıslanmaları çok bir şey fark ettirmez diye düşünüyorum. Emecek bir kabuğu yok sanırım biberin o kadar. Biraz da kurudularsa.

chnarmagan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 17:33.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024