agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Mutfak > Kiler
Reklam


Beğeni Düzeni256Beğeniler

Cevapla
 
Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 18-04-2008, 15:54   #91
Ağaç Dostu
 
Giriş Tarihi: 18-04-2008
Şehir: Eskişehir
Mesajlar: 205
bende yoğurdumu kesinlikle evde yaparım..
annem ve kayınvalidemden böyle öğrendim...
daha sağlıklı....
bende mayalarken bir tutam toz şeker atıyorum...
bir kaç saat dinlendirmenin ardında buz dolabına koyuyorum 1 gün sonrasında kahvaltıda iştahla yiyoruz...
ayrıca ben suyunada hayranım yoğurdumun...(Afiyet olsun. Lütfen Türkçenin kullanımına dikkat edelim ve çok önemli olmadıkça renkli yazmayalım. S. YILMAZ)


Düzenleyen Selahattin Yılmaz : 21-04-2008 saat 00:01
sükunet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-04-2008, 11:30   #92
agaclar.net
 
MeyveliTepe's Avatar
 
Giriş Tarihi: 22-03-2007
Şehir: Kocaeli
Mesajlar: 6,967
Arkadaşlar, yoğurt konusuyla en çok zeytin salamurası için evde laktik asit üretmeye çalışırken uğraşmış, asitlik derecesinden emin olmak için de epeyce yoğurt mayalamıştık. Bu konudaki deneyimlerimizi ve edindiğimiz bir bilgiyi paylaşmak isterim.
İnek besleyen birinden aldığımız ve hilesiz hurdasız olduğundan çok emin olduğumuz sütü marketten aldığımız Danone marka yoğurt ile mayaladığımızda sonuç sümüksü bir yoğurt olmuştu. Bu market yoğurdunun bir ay geçip de ekşimemesi de normal gelmemişti. Firmaya bir mesaj yazarak durumu anlattım, hangi bakterilerin kullanıldığını, başka bir katkı olup olmadığını detaylı olarak sordum.

Bir kaç gün sonra telefonla aradılar. Yoğurtta hiç bir katkı olmadığını, yoğurt kültürü olarak da iki tür bakteri kullanıldığını (lactobacillus bulgaricus ve streptococcus thermophilus - her ikisi de farklı türlerdeki laktik asit bakterileri), bu kültürle mayalanmanın son derece hassas bir ısıda (43 derece) ve sürede gerçekleştiğini, bu koşul birebir sağlanmaz ise mayalanmanın gerçekleşmiyeceğini, bu kültürün yoğurtta ekşimeyi geciktirmek için asitliğinin düşük olduğunu ve yavaş geliştiğini (bu sebeple asidik yoğurt suyu elde etmek için işe yaramıyor) uzun uzun ve detaylı olarak anlattılar.

Buradan çıkarabileceğimiz sonuç, bu yoğurdu rahat rahat yiyebilirsiniz ancak mayalama için kullanmak pek mümkün değil zira ısı ve süresinde o kadar hassas koşulları evde sağlamak mümkün değil. Sonuçta, evde yoğurt mayalamak için çabuk ekşiyen bölgesel bir markayı kullanmak gerekiyor. Ya da bir kez başarılı bir yoğurt yaptıktan sonra mayayı kaybetmemek gerekli. Yani o yoğurdu maya olarak kullanın, yeni yoğurt yaparken de bir öncekini maya olarak kullanmak şeklinde devam ettirmeli.

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-04-2008, 12:06   #93
Ağaç Dostu
 
Giriş Tarihi: 13-04-2006
Şehir: Ankara
Mesajlar: 9,102
Galeri: 25
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
...sonuç sümüksü bir yoğurt olmuştu.

...Buradan çıkarabileceğimiz sonuç, bu yoğurdu rahat rahat yiyebilirsiniz ancak mayalama için kullanmak pek mümkün değil zira ısı ve süresinde o kadar hassas koşulları evde sağlamak mümkün değil.

Evde yapılan yoğurtlarda en büyük şikayet sulanmasından ziyade yoğurdun sizin belirttiğiniz gibi lastik gibi uzaması veya sümüksü bir hal alması, bunun çaresi var mı bilmiyorum.

Prof.Erkan Topuz Hoca,
normal yoğurtların protein ihtiyacını gidermek için yenilebileceğini ama esas olanın probiyotik yoğurt olduğunu ve bu probiyotik yoğurdun da evde yapılması gerektiğini gerek Arena programında gerekse posta gazetesinde belirtti.

Bu durumda evde probiyotik yoğurdu nasıl yapacağız ? Hangi probiyotik yoğurdu maya olarak kullanacağız ? (piyasada çeşitli probiyotik yoğurtlar var)

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-04-2008, 13:23   #94
Ağaç Dostu
 
nevsune's Avatar
 
Giriş Tarihi: 04-05-2007
Şehir: Ankara
Mesajlar: 4,918
Galeri: 215
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi denizakvaryumu Mesajı Göster
Bu durumda evde probiyotik yoğurdu nasıl yapacağız ? Hangi probiyotik yoğurdu maya olarak kullanacağız ? (piyasada çeşitli probiyotik yoğurtlar var)
Benim bildiğim 2 marka probiyotik yoğurt satılıyor (sayısı arttıysa bilemiyorum). Markasını hatırlamıyorum ama sade olan birinden ilk olarak maya alarak yaptığım yoğurttan sürekli maya alarak, çok uzun bir zamandır yoğurt yapımını sürdürüyorum.

Arada bazen sıcaklığı ayarlayamayıp dediğiniz o kötü kıvamda oluyorsa da daha sonra doğru sıcaklığı yakalayınca yine toparlıyor. İçine 1 tatlı kaşığı şeker ilavesi, kıvam konusunda oldukça iyi sonuç veriyor.

nevsune Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-04-2008, 13:32   #95
Ağaç Dostu
 
Giriş Tarihi: 13-04-2006
Şehir: Ankara
Mesajlar: 9,102
Galeri: 25
Teşekkürler, bu durumda probiyotik yoğurtları da normal yoğurtlar gibi yapacağız tek sorun sıcaklığı ayarlamak.Lastik görüntüsü hiç hoş olmuyor

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-04-2008, 13:39   #96
Ağaç Dostu
 
üzüm's Avatar
 
Giriş Tarihi: 30-10-2007
Şehir: Sarıcakaya/Eskişehir
Mesajlar: 1,596
Galeri: 1
Yoğurdun lastik gibi olması benimde başıma geldi. Mayalık diye ayırdığım yoğurdun başına bir iş gelince marketden aldığım yoğurdu (uzun süredir yoğurdumu kendim yaptığım için piyasada satılan yoğurtlar hakkında bir bilgim yoktu. İsminden dolayı tanıdık bir markanın yoğurdunu almıştım) mayalık olarak kullandım. Yaptığım yoğurtda aynen aldığım yoğurt gibi esnek oldu. Yiyemedik. Tekrar bir başka markanın (yerel) yoğurdu ile sütümü mayaladım. 4 veya 5. mayalamada (yaptığım yoğurtan mayalık ayırıp, onunla tekrar sütü mayalamak) istediğim tipte yoğurdu elde edebildim.

Sulanması konusunda ise kendi mayamı devam ettirdiğim sürece, su oranı ilk başlardakine göre daha az oluyor. Yanılmıyorsam yoğurdun sulu olması mevsime - hayvanın durumuna görede değişiyor.

Kutu sütten yoğurt yapanlar sütü çok kaynattıklarını söylüyor. Eğer bulabilme imkanı olan varsa yerli ırk, otlayan hayvanın sütünden denemelerini öneririm.

Probiotik yoğurt nedir, farkı nedir? Benim bildiğim doğal yoğurt probiyotik yoğurtdur. (Allayıp, pullayıp gelin ediyorlar)

üzüm Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-04-2008, 13:57   #97
Ağaç Dostu
 
Giriş Tarihi: 13-04-2006
Şehir: Ankara
Mesajlar: 9,102
Galeri: 25
Bilinen yoğurt mayaları ile, probiyotik mayalar arasındaki fark nedir?
Yoğurt mayaları sütü yoğurt haline dönüştürecek olan dost fermantasyon mayalaridir.

Probiyotik mayalar ise gıdaya bağırsak sağlığı faydaları eklemek için katılabilirler. Böylelikle faydalı mayalar bağırsaklara yeniden yerleşir ve iç sağlığı desteklerler.

http://www.yovita.com/sss.php#s3

Probiotik yoğurt nedir?

Kalın bağırsak birçok bakteri grubuna ev sahipliği yapıyor. Sağlıklı bir kişide bunların çoğu zararsız. Bu bakteriler yediklerimizin artıklarıyla besleniyor, ardından gaz çıkarıyorlar. Lactobasillus acidophilus ve Bifido Bacterium bağırsak içindeki yararlı bakteri grupları. Bunlara probiyotikler adı veriliyor. İşte bu mikroorganizmaları içinde bulunduran yoğurtlara da probiyotik yoğurt deniyor. Bağırsak ve hazım sorunu olanlar için bu yoğurt türü çok yararlı. Bağırsak hareketlerini arttırıyor, yiyeceklerdeki besin maddelerinin emilimini sağlıyor, aşırı gazı engelliyorlar. Ayrıca hastalık yapıcı kötü bakterilerin çoğalmasını da engelliyor, meydanı onlara bırakmıyorlar.

Nasıl Hazırlanır ?

*1 kilo süt (yarım yağlı tercih edin)
*1 bardak probiotik yoğurt veya doğal yoğurt

Sütü bir tencerede iyice ısıtın. Kaynamaya başlamak üzereyken ocaktan indirin. Biraz ılıması için bekleyin. Bir kaşıkla üzerinden alıp parmağınızı içine sokarak sıcaklığını kontrol edin.

Parmağınız yanmamalı, ama çok da ılık olmamalı. İçine bir bardak yoğurdu karıştırın. Kapaklı porselen veya cam bir kaba koyup havluyla sarın. Oda sıcaklığında 8-10 saat bekledikten sonra yoğurdunuz hazır olacak.

Yoğurt, bağırsaktaki yararlı bakterilerin çoğalmasını sağlar. Normalde bağırsaklar içinde hem yararlı, hem de zararlı bakteriler vardır. Sağlıklı bir kişide bu denge yararlı bakterilerden yana.

Ancak yanlış beslenme, ameliyatlar, anestezi sonucu bu denge bozulabiliyor. Probiotik yoğurtlar veya evde kendi hazırlayacağınız doğal yoğurtlar bozulan dengeyi düzeltmeye yardımcı olacaktır.

http://med.fatih.edu.tr/?rahatsizliklar,22

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-04-2008, 14:16   #98
Ağaç Dostu
 
Giriş Tarihi: 13-04-2006
Şehir: Ankara
Mesajlar: 9,102
Galeri: 25
İlginç bir p.yoğurt yapımı, süt doğrudan değil su içinde ısıtılıyor.

------------------------------------------------------

Uzun zamandır gelistirdigim yöntemle probiyotik yogurt yapmaktayım ve bu öyle bir hal aldı ki her aksam yemeginde mutlaka yogurt yer hale geldim.. eger yediginiz yogurt birde probiyotik yogurt ise her aksam yemek size cok masraflı olacaktır o zaman size müthis bir yöntem söyleyeyim hem ucuz hem saglıklı hemde pratik

gerekli olan malzemeler
1- bir adet probiyotik yogut
2- yaglı pastorize süt 1lt (yaglı süt olmak zorunda)
3- bos bir yogurt kabı
4- yogurt kabını icine alabilecek büyüklükte bir tencere

yapılısı

bos yogurt kabına 1 adet probiyotik yogurt konulur, üstüne actıgımız yaglı sütten biraz dökülerek süt ve yogurdu iyice cırparız.. sonra geri kalan sütüde karıstırak dökeriz (toplam süre 1-2 dakika)

sütü ve yogurdu karıstırdıktan sonra yogurt kabını, tencereye koyarız ve sütün hizasına kadar tencereye su doldururuz..

sonra tencerenin kapagını kapatıp kısık ateste ocaga koyarız.. simdi önemli kısma geldik.. tencere sadece el deymeyecek kadar ısıtıldıktan sonra tüp kapatılır ve artık kapalı tencereyi hic harket ettirmeyiz, aynı sekilde sogumaya bırakırız.. tencere sogudugu zaman ki yaklasık 7 saat filan sürer kapagı acıp yogurdumuzu icinden alabiliriz.. 2 saat kadar dolapta soguduktan sonra yenilmeye hazırdır


Dip Notlar :
- yogurdun kalitesi sütteki su oranına ve yag oranına göre degisir (koyu kıvamlı süt icin yaglı süt kullanılmalıdır)

- pastörize sütü ısıtmaya gerek yoktur (diger sütleride ısıtmaya gerek yoktur ama diger sütleri bir kere kaynatıp bakterilerini öldürmeliyiz)

- yogurdu hangi maya ile mayalarsanız elde edeceginiz yogurt o olur (yani bu yöntemi normal yogurt icinde kullanabilirsiniz)

- 1lt süt icin bir corba kasıgı yogurt yeterlidir mayalamak icin. daha fazla yogurt koymak daha katı yogurt yapmaz hatta cok konulan maya eksi yogurt meydana getirebilir.. her yogurdun son kasıgı ile üstüne tekrar süt ekleyip mayalıyabilirsiniz.. 1 yogurt ile 10 defa yogurt elde edebilirsiniz sonra yeni, taze maya kullanmak daha iyi olur..

- soguma uzun sürdügü icin (6-7 saat gibi) gece yatmadan önce bunu yaparsanız sabah kalktıgınızda yogurdunuz hazırdır.. eger tencere soguduktan sonra yogurt uzun süre beklerse tencere icinde, yogurt üzerinde yavastan sulanma baslayabilir..

- katkı maddesi olmadıgı icin saglıklıdır. ayrıca 1 litre süt ile 1 kilo yogurt elde edersiniz ki fiyat karsılastırması yaparsanız ne kadar kar elde ettiginizi görürsünüz.. 1 litre süt ile 1 kilo yogurt fiyatına bakın markette

- bu yöntemle yogurt tutmama olayı yoktur herkese yüzde yüz garanti verebilirim.. önemli usus tencere sıcaklıgıdır.. tencerenin yanından (üste dogru) elle dokunamayacak sıcaklıga gelince olay tamamdır atesi södürmeliyiz..

http://www.turkeyforum.com/satforum/...d.php?t=413685

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-05-2008, 22:01   #99
Ağaç Dostu
 
imgelem's Avatar
 
Giriş Tarihi: 21-01-2007
Şehir: Cunda Adası / Ayvalık
Mesajlar: 312
Galeri: 25
Deniz Akvaryumunun yazdığı evde yoğurt yapımı şimdiye kadar yazılan yöntemlerin en sağlıklısı.

Suyunu uçurmak üzere uzun süre kaynattığınız yoğurt sütte bulunan kazeinin ve ısıyla parçalanan diğer proteinlerin çökerek tencerenin dibine yapışmasına yol açar.

Mayalanma süresi ve sıcaklığı yoğurt yapımında çok önemlidir.Mayalanma süresi tam olmadan soğutulan yoğutlarda pıhtı gevşek olur,mayalanma süresi uzun tutulan yoğurtlarda da asitliğin yükselmesi sonucu su salma oluşur.Mayalama sıcaklığı 43-45 derecede oda sıcaklığında 4-6 saattir.Süre bitince sarsmamaya dikkat ederek buzdolabına kaldırılmalıdır.

Yoğurtta sünme denilen yapı genellikle inkübasyonun çok düşük sıcaklıkta yapılması ve ısıtma sırasında ölmeyen bazı sporlu bakterilerden kaynaklanır.Çözümü steril çalışmak,kullanılan mayayı değiştirmek ve sıcaklığa dikkat etmektir.

Yoğurdun gevşek yapıda olması nedeni ;sütün kuru maddesinin düşük olması(bunu önlemek için süttozu-1kg.süte 1 çorba kaşığı-eklenebilir.), kullanılan mayanın zayıf olması,mayalama sıcaklığının düşük olması,sütte antibiyotik kalıntısı bulunması,yoğurt kabının çalkalanması v.b. nedenlerden kaynaklanır.

Serum ayrılması ise sütün ısıtma derecesi ve süresinin yetersiz olması,kullanılan mayanın düzgün olmaması,kapların çok erken hareket ettirilmesi ve yetersiz soğutmadan kaynaklanır.

imgelem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-05-2008, 22:04   #100
Ağaç Dostu
 
imgelem's Avatar
 
Giriş Tarihi: 21-01-2007
Şehir: Cunda Adası / Ayvalık
Mesajlar: 312
Galeri: 25
Mayalama süresi sonunda yoğurdunuzu buzdolabına ağzı açık olarak koyun.Soğuduktan sonra kapatabilirsiniz.Böylece soğuma sırasında kapaktan su damlamalarını ve sulanmayı engellersiniz.

imgelem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-06-2008, 13:32   #101
Ağaçsever
 
dilekagaci's Avatar
 
Giriş Tarihi: 04-04-2008
Şehir: istanbul
Mesajlar: 72
ev yapımı yoğurt dostları,

sizlere danışmak istedigim şey: acaba yogurt yapma makinesinde yogurt yapmayı deneyeniniz oldu mu? bu konuda ki fikirlerinizi ve önerilerinizi paylaşırsanız sevinirim...4 sayfa boyunca yogurt yapma makineleriyle ilgili kimse birşey yazmamış...
aramızda kullanan ve memnun kalan varsai yorumlarını ve yogurt tariflerini ögrenmek isterim...saygılar
dilek

dilekagaci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-06-2008, 00:37   #102
Ağaç Dostu
 
Nurcan Özgür's Avatar
 
Giriş Tarihi: 15-05-2008
Şehir: bursa
Mesajlar: 124
Sevgili DİLEKAĞACI taklaşık 15 yıl önce arçeliğin yoğurt yapma makinesini almıştım uzun yılarda kulandım. Kızımın doğumundan sonra her gün kullandım. Hergün taze taze mayaladım. Tek farkı evde bilinen yöntemde havlu battaniye ile sarılıyor, bunda ise elektrikle fanusun içinde mayalanma için gerekli ısıda tutularak mayalanma sağlanıyor.İsterseniz büyük bir kapta isterseniz küçük bir porsiyonluk kavanozlarda mayalıyorsunuz. Bu arada elektrik kesintisinde mayalanma gerçekleşmiyor. Tariflere gelince özel bir tarif yok aynı mantık beli ısıdaki süte (küçük parmağın dayanacağı sıcaklık)maya katılıyor hafifçe karıştırılıp kapatılıyor makine fişe takılıp o sıcaklıkta sabit kalarak mayalanmayı sağlıyor. Sadece gürüntü olarak derli toplu tezgah üzerinde göze biraz hoş görünen bir makine yoksa mantık aynı nekadar tutacağına yine sen karar verip kapatıyorsun makineyi .Bu arada zmanla ve tecrübeyle birde yoğurdu nasıl sevdiğiniz de önemli öğreniyorsunuz. Bir de benim makinem çok eski belki şimdikilerde özellikler daha farklıdır.

Nurcan Özgür Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-06-2008, 21:44   #103
Ağaçsever
 
dilekagaci's Avatar
 
Giriş Tarihi: 04-04-2008
Şehir: istanbul
Mesajlar: 72
cevabınız için teşekkürler zfkg...
aslında makinede yogurt mayalamak, eski usul sarıp sarmalayıp mayalamaktan daha zor gibi geliyor bana...benim makinem de cok yeni sayılmaz, rowenta marka...ama tam 7 saat sürüyor sütün yogurt olması...
yöntemleri de degişik, sütü kaynatıp ılıtıp mayalayandıran da var, benim gibi mayalı sütü kavanozlara eşit paylaştırıp, üzerine soguk süt döken de var...
aklımın takılı oldugu kısım herkesin yaklaşık 7 saatte mi oluyor makineyle?


Düzenleyen dilekagaci : 24-06-2008 saat 00:24
dilekagaci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-06-2008, 09:22   #104
Ağaç Dostu
 
nevsune's Avatar
 
Giriş Tarihi: 04-05-2007
Şehir: Ankara
Mesajlar: 4,918
Galeri: 215
Sizin makineniz size kapris yapıyor anlaşılan

Benim uzun yıllardır kullandığım Arçelik emektarım, ılık süte kattığım mayayla 4 saatte mis gibi yoğurt yapıyor. Gerçi kullanma kılavuzunda 5 saat yazar ama 4 saat yetiyor.

nevsune Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-06-2008, 09:39   #105
Ağaç Dostu
 
Kiraz's Avatar
 
Giriş Tarihi: 13-02-2008
Şehir: istanbul
Mesajlar: 4,624
Galeri: 73
Sevgili Denizakvaryumu, artık yöntemini deniyorum, çok pratik ve güzel mayalanıyor, teşekkürler.

Kiraz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-06-2008, 09:46   #106
Ağaç Dostu
 
Nurcan Özgür's Avatar
 
Giriş Tarihi: 15-05-2008
Şehir: bursa
Mesajlar: 124
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi dilekagaci Mesajı Göster
cevabınız için teşekkürler zfkg...
aslında makinede yogurt mayalamak, eski usul sarıp sarmalayıp mayalamaktan daha zor gibi geliyor bana...benim makinem de cok yeni sayılmaz, rowenta marka...ama tam 7 saat sürüyor sütün yogurt olması...
yöntemleri de degişik, sütü kaynatıp ılıtıp mayalayandıran da var, benim gibi mayalı sütü kavanozlara eşit paylaştırıp, üzerine soguk süt döken de var...
aklımın takılı oldugu kısım herkesin yaklaşık 7 saatte mi oluyor makineyle?

bişey değil dilek ağacı ama 7 saat ******* çok 3-4 saat yetiyor bende

Nurcan Özgür Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-07-2008, 16:41   #107
Ağaç Dostu
 
osmann's Avatar
 
Giriş Tarihi: 19-06-2008
Şehir: trabzon
Mesajlar: 320
Merhaba; ben katkısız süt bulmakta çok zorlanıyorum.Acaba kutu süt kullanımında mutlaka sünme,sulanma gibi sorunlarla (kısacası yoğurdun tutmaması) karşılaşacak mıyım? İyi ve ev yapımı yoğurt için pastörize olmayan doğal süt ve doğal yoğurt şart mı? Ben bu dediklerinizi tedarik etmeden, sadece kutu süt ve kutu yoğurtla yapsam denememi, acaba başarılı olamaz mıyım?


Düzenleyen osmann : 01-07-2008 saat 16:43 Neden: yazım hatası
osmann Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-07-2008, 16:47   #108
Ağaç Dostu
 
malbman's Avatar
 
Giriş Tarihi: 25-04-2008
Şehir: İzmir
Mesajlar: 3,067
Galeri: 15
Sayın osmann, aynı tereddütlerle ne zamandır ben de boğuşuyordum ama yalnızca tereddüt edip denemzsem, sonuçta ne olacağını göremeyeceğime karar verdim. Ve dün tam denemeye hazırlanıyordum ki, eşim 5 kg.'lık bir yoğurt alıp gelmiş. Tabii o yoğurt bitmeden yenisini yapamıyacağım ama sanırım bir kaç güne kadar bu hain planımıgerçekleştirmiş olacağım.Sonuçları burada paylaşırım.

malbman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-07-2008, 22:04   #109
Ağaçsever
 
dilekagaci's Avatar
 
Giriş Tarihi: 04-04-2008
Şehir: istanbul
Mesajlar: 72
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi osmann Mesajı Göster
Merhaba; ben katkısız süt bulmakta çok zorlanıyorum.Acaba kutu süt kullanımında mutlaka sünme,sulanma gibi sorunlarla (kısacası yoğurdun tutmaması) karşılaşacak mıyım? İyi ve ev yapımı yoğurt için pastörize olmayan doğal süt ve doğal yoğurt şart mı? Ben bu dediklerinizi tedarik etmeden, sadece kutu süt ve kutu yoğurtla yapsam denememi, acaba başarılı olamaz mıyım?

sek marka şişe sütü deneyin, kırmızı aliminyum kapaklı şişede günlük süt...

dilekagaci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-07-2008, 19:50   #110
Ağaç Dostu
 
osmann's Avatar
 
Giriş Tarihi: 19-06-2008
Şehir: trabzon
Mesajlar: 320
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi dilekagaci Mesajı Göster
sek marka şişe sütü deneyin, kırmızı aliminyum kapaklı şişede günlük süt...
Ancak bir sorun var,o günlük şişe sütü Ankara' dayken edinebiliyorduk,burada hiç görmedim malesef Acaba diyorum şöyle bilindik marka bir kutu sütle deneme mi yapsam? Ama ya tutmazsa

osmann Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-07-2008, 18:13   #111
Ağaç Dostu
 
Kiraz's Avatar
 
Giriş Tarihi: 13-02-2008
Şehir: istanbul
Mesajlar: 4,624
Galeri: 73
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi osmann Mesajı Göster
Ancak bir sorun var,o günlük şişe sütü Ankara' dayken edinebiliyorduk,burada hiç görmedim malesef Acaba diyorum şöyle bilindik marka bir kutu sütle deneme mi yapsam? Ama ya tutmazsa
O bilindik markalarla da deneyebilirsiniz, tutuyor.

Kiraz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-10-2008, 02:12   #112
Ağaç Dostu
 
Giriş Tarihi: 22-06-2007
Şehir: Rize
Mesajlar: 484
Galeri: 35
İyice araştırdım düşündüm taşındım bütün olasılıkları gözden geçirdim. Pastörize süt mü açık süt mü?
Pastörize süt,

Artıları: Hiçbir zararlı mikroorganizma içermiyor. ( Beyne ve sindirim sistemine yerleşen Paratifoyu saymazsak ve de paket açılıncaya kadar )

Eksileri: Besleyici değeri sıfır. Yani şok pastörizasyon sırasında zararlı bakterilerle birlikte yararlı olanlar da yok oluyor. Süt süt olmaktan çıkıyor. Ayrıca uzun ömürlü olması için alüminyum içerikli kutulara konuyor.

Açık süt,

Artıları: Besleyici değeri var, vücuda yararlı bakterileri içeriyor, hazırlanan ürün taze tüketilebiliyor, yağ içeriği sizin elinizde, sizin kontrolünüzde yani uzun süre beklemiyor, ürünleri daha lezzetli oluyor.

Eksileri: Kaynağını iyi araştırmak gerek, hazırlamadan önce iyice kaynatmak gerek.

Eklenen Resimler
    
Baldaş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-10-2008, 08:59   #113
Ağaç Dostu
 
Giriş Tarihi: 13-04-2006
Şehir: Ankara
Mesajlar: 9,102
Galeri: 25
Elinize sağlık, çok güzel bir anlatım olmuş.

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-10-2008, 11:45   #114
Ağaç Dostu
 
Giriş Tarihi: 22-06-2007
Şehir: Rize
Mesajlar: 484
Galeri: 35
Teşekkür ederim. Sayın Nevsunenin göndereceği kefirle ilgili de fotoğraf eklemek istiyorum. Daha önce onu hiç denemedim. Bilgisi olanlar yardım ederse başarabilirim sanırım.
Hatta üretebilirsem ben de isteyenlerle paylaşabilirim...

Baldaş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-10-2008, 11:39   #115
Ağaç Dostu
 
Giriş Tarihi: 22-06-2007
Şehir: Rize
Mesajlar: 484
Galeri: 35
Ev yapımı yoğurdu bolca tüketmeye başladıktan sonra kendimde gözlemlediğim değişiklikler

Önce midem rahatlamaya başladı. Biraz hassas bir sindirim sistemim var. Sindirim problemi yaşayanlara ısrarla tavsiye ederim. Her öğünde hatta kahvaltıda bile bol bol tüketin.

Daha sonra tırnaklarımın pembeleştiğini ve pürüzsüz hale geldiğini farkettim. Eskisine göre biraz daha hızlı uzuyor.

Dişlerimde bir kuvvetlenme hissettim. Eskisi kadar hassas ve çürüme eğilimli değil gibi... Hatta biliyorum çok yanlış ama dişimle fındık kırmaya bile cesaret edebildim.

Bir de sanki daha dinç ve kuvvetli gibiyim eskisi gibi kambur durma ihtiyacı duymuyorum ( Bu sonuncusu başka sebepten ya da tamamen psikolojik de olabilir )

Şimdilik gözlemleyebildiklerim bunlar. Bazen halime acıyorum. Yaylacı akrabalarım tüm bunları okusa ne düşünür acaba...

Baldaş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-10-2008, 12:11   #116
Ağaç Dostu
 
üzüm's Avatar
 
Giriş Tarihi: 30-10-2007
Şehir: Sarıcakaya/Eskişehir
Mesajlar: 1,596
Galeri: 1
Sayın Baldaş, elinize sağlık çok güzel anlatmışsınız.
Bende doğal sütten yoğurt yapanlardanım. Sütü aldığımda süzerim. Kaynattıktan sonra serin yerde bekletip, üzerinde biriken kaymağı alırım; sonra mayalarım. Kaymağı çırpıp kahvaltıda, hamur işlerinde, yemeklerde kullanırım. (Kaymağın suyunu özellikle hamur işlerinde kullanırım, çok güzel olur).

üzüm Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-10-2008, 14:52   #117
Ağaç Dostu
 
Kiraz's Avatar
 
Giriş Tarihi: 13-02-2008
Şehir: istanbul
Mesajlar: 4,624
Galeri: 73
Hamilelik sırasında hazır yoğurt hep mideme dokunmuştu ama ev yoğurdu yediğimde rahatsızlığım olmuyordu.

Sevgili Baldaş, ben de açık sütün besleyici değerinin, pastörüze ile mukayese bile edilmeden, üstün olduğuna inanıyorum. Ne var ki mikrop barındırmaya bu kadar müsayit olan sütün, ülkemizdeki yetiştiricilik ve sağım şartlarını da gözönüne alınca, kaynağını bilmediğimiz yerlerden alınması riskine giremiyorum ve pastörizeye yöneliyorum. Şanslısınız kaynağını bildiğiniz yerden alım yapabiliyorsunuz ama bizim için burada çok zor.

Şansıma, komşum çok çok iyi şartlarda yaptırtığı sağımdan ve özenle beslediği ineklerinden arada süt getirtebiliyor( çiftlik başka şehirde) ve bir parmak kaymaklı, mis gibi ev yoğurdu yiyebiliyoruz.

Kiraz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-10-2008, 15:34   #118
Ağaç Dostu
 
copur 09's Avatar
 
Giriş Tarihi: 19-11-2006
Şehir: Nazilli
Mesajlar: 585
Arkadaşlar, kefir mayası ile yoğurt yapmayı deneyen oldu mu acaba?

copur 09 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-10-2008, 18:28   #119
Ağaç Dostu
 
Giriş Tarihi: 22-06-2007
Şehir: Rize
Mesajlar: 484
Galeri: 35
Nurbahar Hanım komşunun çiftliği avantajını sonuna kadar kullanın bence. Nasıl olsa güvenilir kaynak.
Sayın Copur09 gereken bilgiyi kefir sayfasında bulabilirsiniz. Ben de denemedim merak ediyorum ama galiba mayalanma süresine bağlı olarak tatlı ya da ekşi ayran kıvamında bir ürün elde ediliyor. Yoğurt kıvamında ürettiğini söyleyen bir arkadaşımız da olmuştu...

Sayın Üzüm söylediklerinizin tamamını inşallah ben de bir gün becerebilirim. Sütün kaymağını ayırıp dolaba koyuyorum biraz tuz ekiyorum. Sonra ne yapacağımı bilmiyorum çırparak yağa mı dönüştürmeliyim hiçbir fikrim yok

Baldaş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-10-2008, 12:31   #120
Ağaç Dostu
 
üzüm's Avatar
 
Giriş Tarihi: 30-10-2007
Şehir: Sarıcakaya/Eskişehir
Mesajlar: 1,596
Galeri: 1
Sayın Baldaş,
Süt kaymağını (tuzsuz) yayvan olmayan kapda elektrikli çırpıcının en düşük devriyle çırpmaya başlıyorum, uzun sürdüğü için (bıkıp) orta devirde çırpıyorum. Su ve yağ ayrılana kadar çırpıyorum (yağ kaba sıvanıyor, su altda birikiyor). Çıkan suyu bekletmeden o gün kullanıyorum. Yağı kaşıkla bastırarak sıkıştırıp ve tuzlayarak bir kaba koyuyorum; buzlukda saklıyorum.

üzüm Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Cevapla

Etiketler
doğal yoğurt, evde yoğurt yapımı, yoğurt mayası

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkForum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 02:24.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)


Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2016