agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Mutfak > Kiler
(https)

Beğeni Düzeni65Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 04-01-2011, 17:04   #1
Ağaç Dostu

uzman16's Avatar

Giriş Tarihi: 10-10-2007
Galeri: 119
Tereyağı Yapımı

Son zamanlarda okuduklarımdan, duyduklarımdan etkilenip tekrar evde yoğurt yapmaya karar verdim. Geçen hafta 2 kilo sütten yoğurt mayaladım. Biraz sulu olsa da katkısız olduğunu bilmek bile yeterli. Lezzeti güzel oldu. Sütün üzerinde bir parmak kalınlığından fazla kaymak oldu. Bu kaymağı hemen tüketmeyeceğimiz için kavanozla dondurucuya koydum. Aklıma tereyağ yapmak geldi. Arkadaşlara sordum değişik uygulamalardan bahsettiler. Sütün kaymağından değil de yoğurdun kaymağından tereyağ yaparsam daha doğru olacağını, ancak kaymağı (yayık olmadığı için ya da ev tipi elektrikli yayıklar varmış ondan da olmadığı için ) cam kavanoz gibi bir kaba koyup sürekli sallamam gerektiğini, bununda yorucu ve zor olduğunu söylediler.

Haftada 2 kilo yoğurt mayalarsam, 2 kilo yoğurdun kaymağını her hafta biriktirirsem, 10 kilo kadar yoğurt kaymağından 100 gr. kadar tereyağ yapabilirmişim. Cam kavanozlara yoğurt kaymaklarını biriktirip dondurucuda saklayacak, yeterli miktara ulaşınca hepsini dondurucudan çıkaracakmışım.

Yoğurt kaymakları dondurucudan çıkartılıp çözülünce kavanoza soğuk su eklenip çalkalanacak ve tereyağ elde edilecekmiş.

İstenirse tuzlanıp uzun süre saklanabilirmiş.

Ben şu an yoğurt kaymağı biriktirme aşamasındayım.

İnternette arama yaptığımda mikserle çırparak yapılan tereyağ ile de karşılaştım.

Evde tereyağ yapan arkadaşlar var mı? Nasıl yapılıyor?
Tecrübelerinizi paylaşırsanız sevinirim.

uzman16 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-01-2011, 17:53   #2
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Giriş Tarihi: 19-01-2007
Galeri: 22
Yoğurt üzerinde ki kaymakları az az da olsa mutfak larda kullandığınız el Blenderi ile çok rahat yapabilirsiniz.
Beş dk çırpmanız yeterli olacaktır sanırım. ya da biraz daha fazla.

Çabuk olmasını isterseniz sıcak ortamda bekletirseniz çabuk olur. Ama oda çok da kaliteli olmaz.
Soğuk olduğunda biraz geç olur ama güzel yağ çıkar.

Kaymağı Bir bardak Yoğurt ile karştırın çok katı olursa az su ilave edin ayran kıvamına gelince yeterlidir.

Blender ile iyice karştırın belli bir süre sonra kaymak bir birine yapışır konuma gelecektir.

O kıvama gelince ayranın üsstüne çıkacaktır. Yüzeyden kaşıkla toplayıp başka bir kaba koyun orada kaşıkla sağdan soldan sıkıştırın Tereyağınız hazır demektir. Kolay gelsin.

porselen, yağmur ve Milla beğendi.
Harun Parlak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-01-2011, 20:23   #3
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-06-2007
Ben Yoğurdumu hep evde mayalarım. Süt ve yoğurdun kaymağını robota koyar 2 parça buz atar robotu çalıştırırım. Buzun erimesine meydan vermem, robotu durdurur buzu çıkarır yenisini koyarım.Buz tereyağın daha çabuk toparlanmasını sağlıyor.
Daha sonra buzu atarım.

Benol Hazaroğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-07-2011, 18:58   #4
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-07-2010
Arkadaşlar çiğ sütü kaynattıktan sonra oluşan kaymağı biriktirip tereyağ yapmıştım. Ama tereyağın içinde çok pütür pütür parçalar vardı. Tereyağını ocakta eritirken yağdan çok köpük oluşuyordu ve süt kokuyordu. Acaba yoğurdun yüzü ile mi yapmak daha doğru olurdu?

Kurtulus1950 beğendi.
himone Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-07-2011, 21:24   #5
Ağaç Dostu

eylems's Avatar

Giriş Tarihi: 02-04-2008
Galeri: 58
Köyde yaşağdığım zamanlarda ve öğrenci iken aldığım sütlerden yaptığım yoğurdun kaymağından çoğu kez tereyağı yaptım. Santrüfüje edip amaç dairesel hareketle kütleyi yani yağı ortaya toplamaktır. İlk başlarda oda sıcaklığında karıştırıp daha sonra aralıklarla birkaç kez çok soğuk su eklerseniz (az miktarlarda soğuk su olacak) yağınızın birden belirdiğinizi görürsünüz öyle çok uzun süre şişenizi çalkalamıza gerek kalmaz. Önemli olan tereyağındaki pütürleri temizlemek bu sebeple tereyağını yıkarız. Kaseye tahta kaşıkla aldığımız tereyağına biraz soğuk su ekleriz iyice tereyağını süzme yoğurdu açar gibi ezeriz zaten pütürler suyun yüzüne çıkmaya başlar pütürler kalmayana kadar su değiştirip işlemi tekrarlarız. Pütürler kalmayıncada tereyağının içine hapsettiği suyu yine kaşıkla eze eze alırız . Uzun süre saklamayı düşünenler tuz ekleyebilirler yoksa bozulur. Tahta kaşığınızı şimşirden seçerseniz bu işlemleri daha kolay halledersiniz. Hele birde manda sütü bulabilirseniz tereyağınız 4 kat daha fazla olur.
Birkaç kez de kaşar peyniri yapmayı denedim bazen başarılı bazende başarısız oldum. İnternette anlatımlar var ama tam anlamı ile tarif yok. eksik bişeyler var sanki tarife göre oluşmuyor. Geleneksel yöntemlerle aramızdaki arkadaşlardan yapan varmıdır? aslında bunun için başlık açılmamış denemeye değer.

porselen ve evrimsel beğendi.
eylems Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-07-2011, 23:27   #6
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-07-2010
Ben tereyağını çokça yıkadım vakıa kaşıklıda baya ezdim ki suyu çıksın diye. Yine de çok pütürlü oldu. Muhakkak birşeyi yanlış yapmışımdır. Diğer seferinde daha dikkat ederek yaparım...

himone Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-12-2011, 21:02   #7
Ağaç Dostu

çiftçi5234's Avatar

Giriş Tarihi: 29-01-2011
10 kg kaymaktan 100 gramdan fazla yağ çıkar.Karadenizliyim ve köyde yapılan yaygın olan küçük yayıklardan alıp bende yayık tereyaği yapacağım.

porselen beğendi.
çiftçi5234 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-12-2011, 10:41   #8
Ağaç Dostu

Tereyağı yaparken kullandığım 35 senelik brown marka robotumu bu uğurda mefta ettim.

İş tahta kaşıkla yoğurt yapmaya kaldı.

yağmur beğendi.
Eski 07-02-2012, 17:13   #9
Ağaç Dostu

çiftçi5234's Avatar

Giriş Tarihi: 29-01-2011
Merhaba, merakımı dindirdiniz sağolun.Ama mesela yoğurt kaymağını ve süt kaymağını karıştırıp tereyağ yapmayı denesek, bir bozukluk, biribirine yapışmama gibi bir problem olurmu ?

çiftçi5234 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-02-2012, 09:51   #10
Ağaç Dostu

Buyrun size terayağı

Bu sabah yapıldı. Taze taze.

Eklenen Resimler

Belmas, uzman16, Kiraz ve 5 kişi beğendi.
Eski 08-02-2012, 11:25   #11
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
Off, of yanına Kiraz'ın yaptığı sıcacık ekmek de olacak.... değmeyin bana.

Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-02-2012, 13:23   #12
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Benol Hazaroğlu Mesajı Göster
Bu sabah yapıldı. Taze taze.
Tebrikler, çok güzel olmuş.

Yapılış aşamalarını da anlatırmısınız.

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-02-2012, 14:07   #13
Ağaç Dostu

alperfect's Avatar

Giriş Tarihi: 03-03-2010
Sn. Benol Hazaroğlu çok lezzetli görünüyorlar
benim kaymaklar ancak bir küçük kase dolduruyor biriktirip tereyağ yapsam diye düşündüm ama çok az, ben de sütün yüzeyünden alıp kaymak olarak kahvaltıda kullanıyorum

alperfect Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-02-2012, 17:18   #14
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Giriş Tarihi: 13-02-2008
Galeri: 73
Benol Hanım elinize sağlık, rengi de çok güzel. Süt de çok önemli olmalı, özgür inek bulamayanların şansı var mı?

Kiraz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-02-2012, 18:58   #15
Ağaç Dostu

Flaş parladı resim net çıkmadı. Yapılış aşamasına gelince büyük robotum bu uğurda mefta olduğu için bunu el mikseriyle önce düşük ayarda yarım saatten fazla çırptık.

Sonra elle ayni yönde bir müddet daha karıştırdık suyu ayrılmaya başlayınca az soğuk su kattık yine devam en sonunda iyice toparlanmaya ayrışmaya başlaı akan su altında yıkadık bastırarak avuç içinde sıkarak oluşturduk.

Tabii bu halis inek sütünden yapılan yoğurdun kaymağından oluştu.

porselen beğendi.
Eski 08-02-2012, 19:11   #16
Ağaç Dostu

feriha's Avatar

Giriş Tarihi: 05-10-2007
Galeri: 5
Benol Hanım ellerinize sağlık..

Ben yoğurdunuzu kaç kilo sütle yaptığınızı merak ediyorum.. Tabi bu yoğurttan aldığınız kaymağın yaklaşık miktarını..

5 kilo sütle yaptığım yoğurttan bir çorba kasesi yoğurtla karışık kaymak ayırabileceğimi umuyorum. Sizce bu kadarla deneyebilir miyim? Teşekkürler..

feriha Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-02-2012, 20:41   #17
Ağaç Dostu

Ben yoğurt kaymağını dipfirizde biriktiriyorum canım. Sonra dışarı alıp çözülünce işleme başlıyorum.
Hiç denemediysen 1 kase yoğurt kaymağıyla dene. Az olunca daha kolay olur.

porselen beğendi.
Eski 01-09-2012, 13:56   #18
Ağaç Dostu

loveforlife's Avatar

Giriş Tarihi: 21-05-2012
Galeri: 2
Bu site bana daha neler öğretecek, neler yaptıracak bakalım?

Evet, evet... Ben yaptım ve oldu. Hem de neler neler. Üstelik tek kolumu kullanamazken yaptım!

Ağabeyim 10 litre kadar süt getirmişti. annem yoğurt mayaladı sütten. Bu arada aklıma geldi bir ara terayağı yapımını okuduğum. Annem de fikir verdi eskilerden anımsadığı kadarıyla. Azar azar soğuk su koyarak bir pet şişe içinde çalkaladım yoğurdu. Artık yayık ayranımız vardı.

Name:  IMG_7838.jpg
Views: 39618
Size:  58.9 KB

Ve tabii ki üzerinde biriken parça parça mis gibi tereyağı... Bir güzel yıkadım ayranından arındırdırdım.

Name:  IMG_7833.jpg
Views: 32668
Size:  41.1 KB
Name:  IMG_7836.jpg
Views: 34533
Size:  36.5 KB

Daha sonra ayranın bir kısmının içine bir çimdik tuz atarak kaynattık ve tülbentten süzdük... Tazecik çökeleğimiz de hazırdı artık...

Name:  IMG_7837.jpg
Views: 32690
Size:  52.6 KB

Bu kadar çalkaladıktan sonra yayık ayranının bir kısmını da içmek için ayırmak gerekirdi elbette...
Hepsi beraber de poz verdiler böylece...

Name:  IMG_7839.jpg
Views: 34999
Size:  70.0 KB

Annem sıcacık bir ekmek de yapsın, buyrun dostlar yemeğe

loveforlife Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-09-2012, 16:25   #19
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 09-06-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi loveforlife Mesajı Göster
Annem sıcacık bir ekmek de yapsın, buyrun dostlar yemeğe

Hey be... rejime denk geldi ama... ben bu davete icabet edeceğim.

Bal var mı bal... yoksa söyle onu alıp geleceğim.

Ben gelmeden sakın tüketmeyin...

Meraklısına not.
Sayın loveforlife çok güzel bir yol izlemiş.
Bugünlerde koyunların sütü kesildi... koyun sütü olsaydı aynı yoğurttan daha fazla yağ alabiliridi

Ama şimdi Keçi ve Manda ( Camız ) sütü zamanı.
Eğer bulabilirlerse Keçi ve manda sütünü karıştırıp yoğurt yapsınlar ve 2 litrelik pet şişelerde soğuk su ile çalkalayıp tereyağı elde etsinler.
Hadi bakalım kışlık tereyağları.

Tura Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-09-2012, 19:16   #20
Ağaç Dostu

loveforlife's Avatar

Giriş Tarihi: 21-05-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Tura Mesajı Göster
Hey be... rejime denk geldi ama... ben bu davete icabet edeceğim.

Bal var mı bal... yoksa söyle onu alıp geleceğim.

Ben gelmeden sakın tüketmeyin...
Rejimler her pazartesi tekrar başlamak içindir Sayın Tura. Siz gelin yeter ki, bal da bulunur ev yapımı reçel de... Ama arılarım yok, balda doğallığı garantileyemem, ona göre!

Siz geleceğim deyin, gelin de taze taze yeniden yaparım siz geldiniz diye...

loveforlife Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-12-2012, 12:12   #21
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Son zamanlarda ev tipi yayık makineleri çıktı...

Sütten krema ve yoğurttan tereyağ yapıyor...

Minisan Kaymak 15 Litre ( Yourttan Ya - Stten Krema Makinesi ) - AkldaKal : Alveri Sitesi : Uygun fiyat, Gvenli Alveri

http://www.minisan.com.tr/

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-03-2013, 23:48   #22
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-03-2010
Haftada 2 defa 3 litre süt alıyorum. Bunu pişirip soğuduktan sonra üzerinde oluşan kaymağı belirlediğim yarım lt. bir kavonozda biriktirip. Buzdolabında biriktiriyorum. Kaymağın içine bir kaç kaşık yoğurt koyup dışarda bir iki saat bekletip yapınca daha güzel oluyor. İçine biraz tuz atıp bozulmasını geciktirme şansınızda olur.Birazda soğuk su yağın düşmesini hızlandırıyor. Önceden 1 lt. cam kavonozda yapıyordum. Yapımında sallamaktan kollarım yoruluyordu. Geçen günler ucuzlukçudan aldığım 5 lt. plastik turşu yapımında kullanılan bidonda denedim. Anlayıp dinleyene kadar yağ oluştu. Yayık almayı düşünüyordum artık gerek kalmadığına kanaat getirdim. Sizde deneyin çok çabuk oluyor. Bidondan yağı bir kaba koyun, kalan suyu atmayın. Tereyağı yıkadığım ilk suyuda buna ilave edip kaynatıyorum. Tereyağınızın yarısı kadar ekşimik (çökelek) çıkıyor. İşlem sonunda tereyağınızı güzelce tahta kaşık yardımıyla yıkarsanız içindeki pürüzlük yapan kaymak kalıntılarıda gidiyor. Yiyeceğiniz kadarını saklama kabıyla buzdolabına geri kalan olursa onuda buzdolabı poşetlerine koyarak ileride kullanmak için dondurucuya atın. Fırından yeni çıkmış köy ekmeği ve kırmızı pul biberle çok güzel oluyor. Çocuklarım kahvaltıda yağlı ballı istiyorum diye tutturuyorlar. Herkese afiyet olsun...

kardelen3 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-03-2013, 01:54   #23
Ağaç Dostu

jeozuu's Avatar

Giriş Tarihi: 08-05-2011
Galeri: 1
Merhaba,

Canım babaannem, biricik ineğimiz Kınalı'nın sütünü sağar sağmaz el ile çalışan basit süt makinasında çeker. Yani süt ile kaymağı birbirinden ayırır. Sonra da biriken kaymak yeterli miktara ulaşınca yayığa vurulur. Trabzon'da bizimkiler tereyağını böyle yapar. Sapsarı olur. Tabii sarının tonu hayvanın beslenmesine göre değişir.

Bugünse Cizre'den tereyağı aldım (sanırım "sade yağ" dedikleri). Biraz fazla pahalı. Trabzon'da 15-17 TL gibi bir fiyat varken buradakinin fiyatı 40 TL. Pahalı olmasına rağmen o kadar beğenmedim. Yoğurttan elde edildiğinden sanırım, hafif bir ekşiliği var. Rengiyse bembeyaz.

Bana sorarsanız ben Trabzon yağını tercih ederim.

feriha beğendi.
jeozuu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-03-2013, 20:15   #24
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-09-2009
Sütü elde ettiğiniz hayvanın dönemine göre değişir yağ oranı.

miralay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-11-2013, 19:16   #25
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-11-2013
Yayık Makinesi

arkadaşlar ben öncelikle sizlerle tereyağ yapma hakkında bilgi paylaşacağım bana günlük olarak köyden süt gelir 20 kg dışarıdan süt alımı yapmamak için almaya başladım sonradan gittikçe miktarı çoğaltım bu yirmi kg sütle ben önce 5 kg ayarıp süt olarak kullanıyorum kalan 15 kg yoğurt yapıyorum bu yoğurtuda bir yayık makinesi aldım ondan sonra böyle işlerle uğraşmaya başladım hatta size reklam veriyim aldığım siteyi onlarada bi iyiliğim olsun Beyaz Eşya > Yayık Makinaları « Büyük Avm - İnternetteki En Büyük Alışveriş Merkeziniz. burdan ben 25 aldım ama pişmanım çünkü 15 kg yoğurt koyuyorum 10ltde su taşırıyor onun için büyük almanın yararı var evde büyük olmaz diye küçük aldım pişmanım nese arkadaşlar yarısı yoğurt yarısı su olarak koyuyorsunuz sonra makineyi çalıştırın yirmi dk çalışsın gidin bi çay veya kahve için sonra gelin o baya karıştırmış oluyor üstünde köpük yani yağı biriktiriyor o yağı büyük bir kabınız varsa türbent ile süzebilirsiniz veya kaşık yardımı ile ayırın sonra onu dolaba koyun o tereyağ olacak altıylada çökelek yapabilrsiniz onuda anlatırım ama çok uzun olur bilgi verebildiysem ne mutlu bana .

Kiraz beğendi.
Hatice Terlikci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-11-2013, 21:38   #26
Ağaç Dostu

ahsenn's Avatar

Giriş Tarihi: 03-06-2013
Hoşgeldiniz hatice Terlikçi, bizim memlekette de (bolu) aynı bu şekilde yaparlar köydeki akrabalar.Tadı enfestir.

ahsenn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-11-2013, 23:12   #27
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 31-07-2012
Minisan 25 Lt. Ultra Yayk Makinas ( ndirimli Fiyat ) - AkldaKal : Alveri Sitesi : Uygun fiyat, Gvenli Alveri

Burda kargo ücretsiz.

Düzenleyen DEno_12 : 30-11-2013 saat 23:14 Neden: Yanlışlık
DEno_12 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-03-2014, 05:49   #28
Ağaç Dostu

sakagun's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2007
Galeri: 107
Bu da bir yöntem.
Hani tereyağının fotoğrafı diyeceksiniz. Maalesef 10. dakikada kapak darbe etkisiyle açıldı ve tüm ayran harç makinesinin içine doldu. Coci ve Boci'nin (köpeklerim) kısmetiymiş. Bir dahaki sefere su şişesini makineye bağlayarak deneyeceğim.

Eklenen Resimler

ilksenozturk beğendi.
sakagun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-01-2016, 11:08   #29
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-04-2015
Arkadaşlar ben anneme yayık makinası alacağım nette biraz bakındım aklıma yatan iki çeşit makina var kargo ücretsiz gönderiyorlarmış siz hangisini tavsiye edersiniz degerli görüşlerinizi bekliyorum.

1) Şahbaz yayık 15 Lt Yayık Ayran Makinası Ev Tipi (Çelik Gövde) - Netvitrinim.com: Online Alışveriş, Cazip fiyatları, Burada

2) Minisan 25 Lt. Ultra Yayık Makinası (Ev Tipi Yayık) Zaman Ayarlı (Çelik Gövde) - Netvitrinim.com: Online Alışveriş, Cazip fiyatları, Burada

Milla ve Resulgur beğendi.
Melihçetin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-01-2016, 13:19   #30
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-09-2007
Galeri: 3
Minisan 5 lt olan makinadan geçen yıl aldım. Bir kere ayran yapmayı denedim ama başarılı oldum deyemeyeceğim ( kullanılan yoğurt önemli- ben market yoğurdu denedim hata ettim).
Diğer markayı görmemiştim. Makinayı alır ve kullanarak netice alırsanız lütfen buraya aktarın belki bende tekrar denerim.

Milla ve Resulgur beğendi.
hosseda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 03:01.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024