agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Mutfak > Kiler
(https)

Beğeni Düzeni75Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 30-08-2008, 12:43   #31
Ağaç Dostu

berduray's Avatar

Giriş Tarihi: 15-04-2007
Galeri: 72
Kapyayı yıkar, ayıklar, robottan geçiririm.

Leğenlere koyar, dama atarım.

Kendi kendine kıvama gelir, tuzlar, saklama kaplarına doldurur, tezgah altı dolabıma koyarım.

Ne haşlarım, ne kabukla uğraşırım.

berduray Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-08-2008, 21:04   #32
Ağaç Dostu

Filiz's Avatar

Giriş Tarihi: 19-04-2007
Galeri: 1
Güneşte eriyen domatesler (salçalık) ve kübik kurumuş domatesler.. Yapacak olanlara Allah kolaylık versin çok yorucu çünkü

Eklenen Resimler

mrduran beğendi.
Filiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-08-2008, 22:42   #33
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 637
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Filiz Mesajı Göster
Yapacak olanlara Allah kolaylık versin çok yorucu çünkü
Altına imzamı atıyorum Tekin Bey'den aldığım iki kasa domatesin doğrama pişirme kavanozlama işini bitirdiğimde saat gece 2.00'ı gösteriyordu. Ocak batmıştı.
Domates soyup doğramaktan kol kaslarım tutuldu. İki kasada 40 kg olduğunu varsayarsak toplam 14 kavanoz (1 litreliklerden) kışlık domatesim oldu. Tüm kış yeter mi bilmiyorum ama bir daha aynı işlemleri yapmayı göze alamam Salça yapmayı ise hiç gözüme kestiremiyorum.

mrduran beğendi.
limon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-09-2008, 12:35   #34
Ağaç Dostu

berduray's Avatar

Giriş Tarihi: 15-04-2007
Galeri: 72
Hadi canım hemen pes etmeyin...Ayağımın altında 2 küçük çocukla, 4 kasa domatesi salçaya çevirdim ben, EMEKSİZ YEMEK OLMAZ...

mrduran ve Ozlem A beğendi.
berduray Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-08-2009, 16:03   #35
Ağaç Dostu

ilksenozturk's Avatar

sıklıkla yaptığımız domates salçası tarifi vermek istiyorum,
nisbeten kolay bir tarif. bakmayın öyle uzun göründüğüne

etli, olgun domatesleri (örneğin çanakkale domatesi ) güzelce yıkayıp 4e böleriz. yoğurt süzdürdüğünüz gibi bir bez poşete böldüğümüz domatesleri atar, her sırada üzerlerine 1 çay kaşıpı tuz ekleriz. normal tuz değil de kaya tuzu kullanırsak bu ölçü biraz daha az olmalıdır.

domatesin tuzda erimesi ve kendini salması için 3-4 gün yeterlidir. bu 3-4 gün içinde domatesler bez poşette ağzı kapalı ve suyunu dışarıya süzdürdükçe etrafı kirletmemezi için bir leğen ya da kap içerisine oturtulmuş olmalıdır.

bu günler içerisinde domates hacminin hemen hemen yarısını kaybeder. 3-4 gün sonra domatesin iyice kendini salmasının ardından poşetten alınarak kevgirden geçirilir ve tuzu kontrol edilir. salçanın tuzu biraz kendini hissettirmelidir. az gelmişse bu aşamada tuz eklenebilir.

çok sulu bir karışım meydana gelmişse yeniden bez poşet içerisine konularak süzme yoğurt yapımında olduğu gibi süzülür(genellikle biz bu aşamada suyunu süzdirmek için kaynatma işlemi yapmayız) bu son hali de kullanabilecek kıvama gelmiştir. fakat yine de güneşte bekletme işleminin salçaya ayrı bir tat kattığına inananlardansanız, suyu süzüldükten sonra tepsiye serilerek güneşlendirilebilir.

ilksenozturk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-09-2009, 23:12   #36
Ağaç Dostu

alideryacengel's Avatar

Giriş Tarihi: 02-08-2009
Galeri: 7
Bana ilginç gelen tesadüfler ....

sabah bir tarladan 3 kasa domates satın aldım aldım(3kasası 10 liraya).bahçede ateş yaktık.hanım salça kaynattı. içinde sadece domates olan , ne olduğunu bilmediğimiz her hangi bir madde olmayan bir salça yaptık.maliyeti de 10 lira.

Eklenen Resimler

mrduran beğendi.
alideryacengel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-09-2009, 23:24   #37
Ağaç Dostu

alideryacengel's Avatar

sağolsun hanım türk kahvesini sevdiğimi bilir.salçayı kaynatırken közde kızımın hediyesi olan bakır cezveyle kahvemi de yaptı.

Eklenen Resimler

mrduran beğendi.
Eski 02-10-2009, 18:41   #38
Ağaç Dostu

alideryacengel's Avatar

Domates (salça)

kış için sakladıklarımız:
kışlık dediğimiz doğranarak şişelere doldurulmuş domateslerimiz.şişelerken az da kekik koyuyoruz içlerine.kışın salata olarak sofraya çıkartıyoruz.
alt resimdekiler de erişte , tarhana , salamura yaprak , salça ve turşu.yandakilerde kabaklarımız.
bunları odaların tavan tahtaları ile çatının arasında saklıyoruz.

Eklenen Resimler

mrduran beğendi.
Eski 02-10-2009, 19:03   #39
Ağaç Dostu

RİKO's Avatar

Giriş Tarihi: 24-06-2009
yine imrendirdiniz beni oralara ali bey
ayrıca köylü hanım teyzeyle ilgili tespitiniz çok dogru ,yeni evinde çok mutlu gözüküyordu güle güle otursun...

RİKO Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-11-2009, 19:26   #40
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2004
Galeri: 88
Zamanı geçti ama yazayım.

Benim çocukluğumda hiç ateş kullanılmazdı domates salçası yapmak için.
Böyle bir yapım anlatıldı mı hatırlamıyorum...

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-08-2010, 01:35   #41
Ağaç Dostu

Sevgi Durul's Avatar

Galeri: 765
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi malina Mesajı Göster
Zamanı geçti ama yazayım.

Benim çocukluğumda hiç ateş kullanılmazdı domates salçası yapmak için.
Böyle bir yapım anlatıldı mı hatırlamıyorum...
Biz domates salçasını hiç kaynatmadan, güneşten yaralanarak yapıyoruz.

Sevgi Durul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-09-2010, 14:28   #42
Ağaç Dostu.

bahtiyar02's Avatar

Giriş Tarihi: 14-09-2006
Galeri: 3
Domates salçası

Merhaba dostlar.Kendi yetiştirdiğimiz deşti domateslerden ev yapımı salça yaptım.Resimlerle anlatmaya çalışayım.Belki bazı dostlara faydası olur.
1- Toplanan domatesler yıkanıp sapları ayıklandıktan sonra 2 veya 4'e bölünüp plastik bidonlara konur. Bidon ağzına kadar dolduktan sonra hiç bir katkı maddesi katmadan kapağı kapatılıp güneş gören bir yere alınır.
2- Üç gün sonunda yumuşayan domadesler bidon içerisinde elle sıkılır iyice ezilir.
3- beşinci veya altıncı günde tam yumuşayan domatesler küçük gözenekli metal süzgeçlere belli oranda alınıp el yordamıyla iyice sıkılır.Süzgeçin altına metal bir kap(kazan-tencere gibi)konulursa daha rahat domatesler sıkılır.Süzgeçteki domatesler iyice sıkılıp pafları kalana kadar sıkılıp tüm domatesler bu yöntemle sıkılır.
4- Sıkma işlemi bittikten sonra elde edilen sıvı ocağa alınır.Müstakil evlerde odun ateşinde ocaklarda daha güzel olur.Tüpte yüksek ateşte sıvı kaynayana kadar karıştırılır.Kaynama esnasında oluşan köpük bir kaşık yardımıyla alınıp atılır.Karıştırma kaşığı tahta kaşık olması tercih edilmeli.
5- kaynama başlayınca orta hararette bir ısıyla devam edilmeli.Köpük bittikten sonra yaklaşık elde ettiğiniz sıvının 3'te biri uçacaktır.

Eklenen Resimler

mrduran beğendi.
bahtiyar02 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-09-2010, 14:33   #43
Ağaç Dostu.

bahtiyar02's Avatar

deşti domates salçası devam

6- Hafif katılaşmış sıvıyı ocaktan alıp geniş sini dediğimiz tepsilere güneş gören bir yere alınıp siniye dökülür.Bu sıvıya istediğiniz tuz oranını kendi damak zevkinize göre ayarlayıp turşu yapımında kullanılan iri tuz ilave edilip Hergün belli aralıklarla karıştırılır. Bu karışım gün geçtikçe katılaşır.Katılaşma oranını göz kararıyla hesaplaya bilirsiniz.Tam katı olmaması makbüldür.Tuz oranı bizde orta düzeydedir.Ne az tuzlu nede çok tuzlu olması lazım.
Yaklaşık bir hafta sonunda salçanız hazır.
Afiyet olsun.
Saygılar

Eklenen Resimler

mrduran, hepgül ve efeege beğendi.
Eski 01-09-2010, 14:49   #44
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Teşekkürler, güzel bir anlatım olmuş.

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-09-2010, 15:20   #45
Ağaç Dostu

ilksenozturk's Avatar

çok güzel bir anlatım olmuş, elinize sağlık Sn Bahtiyar02

ben de birkaç bişey eklemek isterim izniniz olursa.
biz yukarıda belittiğiniz bidonlara ekleme aşamasını biraz değişik yaparız. 4e böldüğümüz domatesleri tuzu bu aşamada ekleyip bez poşetlere doldurur, yavaş yavaş suyunu da süzmesini bekleriz. 3-4 gün sonra hali hazırda suyu da nispeten süzülmüş olarak elde ettiğimiz domatesleri süzgeçten geçirir ve güneşe koyarız. eğer tuzda bekletme aşamasında suyu yeterince süzülmemiş ise o zaman önce kaynatır sonra tepside güneşe alırız.

ilksenozturk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-09-2010, 19:39   #46
Ağaç Dostu.

bahtiyar02's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ilksenozturk Mesajı Göster
çok güzel bir anlatım olmuş, elinize sağlık Sn Bahtiyar02

ben de birkaç bişey eklemek isterim izniniz olursa.
biz yukarıda belittiğiniz bidonlara ekleme aşamasını biraz değişik yaparız. 4e böldüğümüz domatesleri tuzu bu aşamada ekleyip bez poşetlere doldurur, yavaş yavaş suyunu da süzmesini bekleriz. 3-4 gün sonra hali hazırda suyu da nispeten süzülmüş olarak elde ettiğimiz domatesleri süzgeçten geçirir ve güneşe koyarız. eğer tuzda bekletme aşamasında suyu yeterince süzülmemiş ise o zaman önce kaynatır sonra tepside güneşe alırız.
Sevgili ilksenozturk;
Çok teşekkür ederim.Sevgili malina'ın dediği gibi tamamen güneşten yararlanarakta salçalar yapılıyor.Bizde özellikle acı biber salçası halen bu yöntemle yapılır.
Saygılar

mrduran beğendi.
Eski 01-09-2010, 20:43   #47
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Galeri: 106
Salça yapımı her evin bugünlerdeki telaşı, köyümüzde küçükte bir salça makinesi var, kim salça çıkartacaksa telefon edip ayağına geliyor, bazen eşten dosttan siparişlerde oluyor, ev hanımları harçlıklarını da çıkarıyorlar, iki gün önce komşumuz sipariş üzerine üç yüz şişe salça yapmış.
Yardıma gittiği için ben de hanımdan öğreniyorum, yarın ben de yaparken onlarda bana yardıma gelecekler diyor, güzel bir telaş hafifte açılı olursa tadına doyum olmuyor.

mrduran beğendi.
Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-09-2010, 23:12   #48
Ağaç Dostu.

bahtiyar02's Avatar

Kıyma makinelerinde domates ve biber çok çektik.Özellikle kırmızı acı biberler tohum ve saplarından temizlenirdi.İş bitiminde ellerimizdeki acının etkisi bir kaç gün hissedilirdi.
Halen biber salçası aynı yöntemle yapılmakta.
Saygılar

mrduran beğendi.
Eski 01-07-2011, 19:19   #49
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-07-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sercanoral Mesajı Göster
Sevgili arkadaşlar biz Bulgaristan göçmenlerinin yaptığı en iyi şey salçadır. Babaannem genelllikle kahvaltılık salça yapar ve çok harika olur. Yapılışıda basittir. Gramajlarını tam olarak bilmiyorum ama kırmızı biber, patlıcan ve domates üçlüsünden yapıyor. İlk önce domatesleri ince ince doğrayıp kaynatmaya koyuyor, sonra biber ve patlıcanları pörpülüyor. Daha sonra kabuklarını soyup kıyma makinesinden geçiriyor ve fokurdamaya başlamış olan domatesin içine karıştırıyor ve iyice kaynatıyor... Salçamız hazır bakkala gidip ekmek alın ve bandıra bandıra mideye indirin
Tadını cidden merak ettim...

himone Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-07-2012, 23:10   #50
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-07-2012
Merhaba sevgili arkadaşlar
çoktandır ilgilenen olmamış ama malum salça zamanı
Biz salçayı güneşte kurutarak yaparız aşamalarını birde ben yazayım dedim.
domatesleri yıkayıp ikiye böleriz bir bidonun içine koyarız üzerine bir dolu avuç kaya tuzu atarız 2-3 gün güneşte bekletiriz.
püfffff noktası;

eğer ekşi olmasını istemiyorsanız 2-3 gün bekledikten sonra bidonun dibinde bir su birikir domatesler suyun üstüne çıkar. işte bu suyu bidonun kapağını gevşetip yan çevirip dökünce bu salçanın tadına doyum olmaz ekmeğine sür ye
daha sonra elle güzelce ezilir süzgeçten geçirilir.
kalınca bir naylondan bir küçük havuz hazırlanır etrafına tahtalarla hazırlanır.
içine dökülür süzülen domates. arasıra karıştırılır kıvama gelince kavanoza doldurulur.
afiyet olsun

toprak, mrduran ve Sudenur beğendi.
yçelik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-08-2012, 23:41   #51
Ağaç Dostu

...nokta's Avatar

Giriş Tarihi: 14-07-2012
Galeri: 16
Arkadaşlar foruma şöyle bir göz attım da genelde kaynatarak yapmış arkadaşlar…biz güneşte bekleterek yapıyoruz ve sizinle paylaşmak istedim…

Öncelikle salçalık domateslerimizi yıkayıp doğruyoruz ve bidonlara dolduruyoruz(bidonda daha çobuk oluyor)…daha sonra her bidonun üzerine bir avuç iri tuz serpiyoruz ve havanın sıaklığına göre 1 hafta veya 10 gün bidonların kapaklarını kapatmadan erimeye bırakıyoruz…bu süre içerisinde hergün 1 ya da 2 defa karıştırıyoruz…

Name:  DSCN5757.jpg
Views: 15541
Size:  23.0 KB

Domateslerin etleri kabuğundan ayrılacak hale gelince ilistir,süzgeç ya da kevgir(her yörede farklı söylendiği için) ile süzüp kabuklarından ve çekirdeklerinden ayırıyoruz…

Name:  DSCN5770.jpg
Views: 14586
Size:  21.4 KB

Daha sonra domates sularını çinko veya paslanmaz tepsilere döküp koyulaşıncaya kadar güneşte bekletiyoruz…yine bu süre zarfında sabah ve akşam olmak üzere 2 defa karıştırıyoruz(yalnız üzerinde yaprak vs. olabiliyor onları temizleyip karıştırırsak daha iyi )çok fazla da bekletmeyelim arkadaşlar sonra salça kararıyor ve hoş olmuyor…

Name:  DSCN5771.JPG
Views: 15773
Size:  56.8 KB

Koyulaşınca da kavanozlarımıza dolduruyoruz…ve sonuç olarak doğal salçalarımız…

Name:  DSCN5785.jpg
Views: 14718
Size:  25.2 KB

Name:  DSCN5786.JPG
Views: 14774
Size:  64.7 KB

Afiyet olsun

...nokta Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-08-2012, 10:45   #52
Ağaç Dostu

alimallah's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2008
Salçanın her bölgede ayrı bir yapım şekli var anlaşılan.
- Tamamen güneşte.
- Kaynatma + güneş.
- Kaynatarak.
Benim çocukluğumun geçtiği yerlerde de kaynatarak yapılır salça.
Güneşte enerji tasarrufu var ama iş çook uzun.
Pekmez yapılacak, tarhana yapılacak, erişte yapılacak, bulgur yapılacak, keşkek (gendime) yapılacak, un yapılacak, kak (dilimlenerek kurutulmuş meyva) yapılacak, sebzeler kurutulacak.....
Zaman kısa işler çok.
Salça yapımına sabah erkenden başlanır. Arkadaşların anlattığu gibi devam edilir. Ancak bizde kaynatma işi neredeyse tüm gün sürer. Akşam, kocaman bakır leğenin dibinde en fazla 2 parmak kalınlığında bir salça kalır. Çok konsantredir salçalarımız. Çok lezzetlidir. Bir tadan, bir daha başka bir salça kullanmaz. Mantının üzerine bu salçadan bir sos yapın, amanın tadından damağınız çatlar
Tamek salçada, kuru madde % si 28-30 bx'tir.
Piyasanın iyi salçaları bu % bx'tir ve tatmin edici bir seviyedir.
Bir yemekte bu salçadan bir kaşık koyup sonuca ulaşırken, bizim salçamızdan, şöyle kaşığın ucu ile azıcık koysan aynı sonucu alırsın.
berduray'ın dediği gibi: EMEKSİZ YEMEK OLMAZ.
Saygılarımla

mrduran ve hepgül beğendi.
alimallah Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-08-2012, 12:41   #53
Ağaç Dostu

...nokta's Avatar

Giriş Tarihi: 14-07-2012
Galeri: 16
Tamamen güneşte salça yapımı biraz zahmetli fakat bu zahmete değer arkadaşlar

...nokta Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-09-2012, 10:13   #54
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-08-2011
Güneşte sürekli üzeri açıkmı bekletiliyor? İçine toz, sinek, böcek düşmüyormu?

Veya içine birşeylerin düşmesi sorun değilmi? Salça yaparken içine birşeyler düşmesi normal normal dert değil onları toplayıp alır atarsın demekmi gerekiyor?

Yıllardır bu işleri yapan dostlar beni hoş görsünler. Ben daha önce hiç salça yapmadım. İlk defa niyet ediyorum. Güneşte bekletmek yoksa kaynatmakmı

aslında karar veremedim?

denizkan beğendi.
hepgül Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-09-2012, 21:40   #55
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-01-2009
Domatesli biber salcası...

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Halil Önen Mesajı Göster
...
biber ve domates karışımından salça...

Eklenti 330083 ( salçalık biberler ile beraber salçalık domates aynı kapta kaynatılmadan hazırlanır; harikadır... anlatacağım)...
demişim...

Domatesli biber salçasını yaptık... bir yerlerde yazıyor mu bulamadım ama 'annem bunu pek bilmezler' demişti...

Name:  biber+domates salça.JPG
Views: 15933
Size:  67.5 KB

en son hailye üzeine zeytin yağı dökerek kaplama yapıldı; hani hava ile temasta yüzü beyazlamasın_ bozulmasın diye...

Name:  salca yap. (7).jpg
Views: 15031
Size:  48.7 KB

30 kg. kadar salçalık biberler_ burada resmini çekmeyi unutmuşum) _ saplarından ve çekirdeklerin temizlenir ve dört parcaya ayrılarak kesilir...

Name:  salca yap. (16).jpg
Views: 14098
Size:  47.7 KB

buradaki gibi ateşte kaynatılmaz...

salçalık biberlerin üzerine; domatesler suda yıkanır, ayıklanır ve dökülür... 15 kg. kadardır...

Name:  salca yap. (6).jpg
Views: 15044
Size:  46.2 KB

Buradaki amaç domatesin kendi suyu ile salçalık biberlerin _ ateşdeki gibi_ erimesini kabuklarından ayrılmasını sağlamaktır...

Name:  IMAG0005 [640x480].jpg
Views: 13825
Size:  48.2 KB

Erimiş, kabuklarından ayrılmıştır biberler ve daomatesler_ validenin ellerinde ve kontrolünde _ 3 gün güneş de kalmıştır; ama kabuklarından ayrılıyormu diye kontrol edilmişti...

( sevgili dostum Yakup, annemi ikna edipbir dahaya plastik kap yerinde metal bir kap kullanacağım... söz..)

Not;

burada en önemli durum, salcalık biber ve domates karıştırılmadan önce dipte biriken suyunun tamamen süzülmesidir. Yoksa salça ekşi olur...

devam...

Ayazkızı ve mrduran beğendi.
Halil Önen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-09-2012, 22:14   #56
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-01-2009
Aynı kapta salçalık biber ve salçalık domates karıştırılır...

Name:  IMAG0006 [640x480].jpg
Views: 14232
Size:  42.9 KB

süzgeçten _ ovularak_ geçirilir...

Name:  biberli salca (6).jpg
Views: 13982
Size:  54.3 KB

(pek)toz almayacak bir yer bulunur ve serilir...

Name:  biberli salca (9) - Kopya.jpg
Views: 23661
Size:  63.6 KB

üzerine toz ya da bir şey gelmişse - genelde küçük kelebek düşer bir iki tane_ bunlar özenle uzaklaştırılır ve saban akşam olmak üzere iki defa karıştırılır; böylece güneşin üst tabakayı yakmasına ve salcanın kararmasına engel olunur...

Name:  biber+domates salça (6).jpg
Views: 25695
Size:  46.3 KB

hem yemeklerde kullanılır hem sabah kalvaltısında _ benim için pek fark etmez açlığı yatıştırmada her zaman bir veya kaç dilim ekmeğin üzerine sürülerek yenir...

Name:  IMAG0019 [640x480].jpg
Views: 13704
Size:  50.4 KB

Aslında her şey ustanın kontrolünde gelişir; beni oğlu _ oğlan ) _ olduğumu unutur ve 'bu kız beni çekmiş hamaratlıkta' der... ne yapsak bir eksik bulur ustalığını kaptırmak istemez; hele bir de annesi _ anne anne_ varsa yanında elinde değnekle biz kalfa bile değilizdir.....

Teşekkürler dostlar...

Halil Önen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-09-2012, 01:48   #57
Yeni Üye

yesilyaprak's Avatar

Giriş Tarihi: 11-09-2012
Salçalar güzel görünüyor elinize saglık afiyetle yeyin hııım

yesilyaprak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-09-2012, 14:41   #58
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-01-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hepgül Mesajı Göster

Veya içine birşeylerin düşmesi sorun değilmi? Salça yaparken içine birşeyler düşmesi normal normal dert değil onları toplayıp alır atarsın demekmi gerekiyor?

Yıllardır bu işleri yapan dostlar beni hoş görsünler. Ben daha önce hiç salça yapmadım. İlk defa niyet ediyorum. Güneşte bekletmek yoksa kaynatmakmı

aslında karar veremedim?
İlahi hepgül, içine sinek böcek düşmezse lezzetli olur mu? Azcık protein almamız da lazım di mi

Tabii bu şakaydı, üstü açık olunca elbette düşer. Düşmeyi bırakın biraz esinti olsa o bile bişeyler getiriyor sağdan soldan. Bunun için ince tülbentlik kumaşlar var. Hani ninelerimizin başlarından hiç eksik olmayan beyaz örtüler var ya, işte onlardan tepsilerinizin ölçüsünde kesip kenarlarını dikin, sonra gergin bir şekilde tepsilerin üstüne örtüp kenarlarını tepsinin altına sokun ki uçmasın.

Bir sitede görmüştüm, ince sineklik torlar var (camlara da takılır ya) onları ince çıtalarla kare tepsinin üstüne geçecek şekilde gerdirmişler. Üstünde de tutmak için bir yer yapmışlar. Kocaman bir tencere kapağı gibi olmuş

Yine başka bir yerde gördüğüm ise keklerin üstüne konan bildiğimiz tül perde kumaşından yapılan bir koruyucu idi, ama salçayı yapan kişi onu salça tepsisinin üstünde kullanmış.

Ben bu sene salçayı güneşte yaptım. Domatesleri yıkayıp, söğüş gibi doğradım. Sap kısmını kompost için sakladım Kaya tuzunu robottan geçirip ufalttım, ama toz yapmadım. Büyük bir kabın içinde domatesleri tuzladım, ölçülü değil ama galiba göz alışkanlığı işe yaradı bir gece bekledi. Ertesi gün(daha sonra kızım resim ekliyecek) bir çeşit el mikseri ile sulanmış olan domatesi püremsi hale getirdim. Bu püreyi elimle ezerek tel süzgeçten geçirdim. Süzgeçte kalan posayı bir kenara koydum. Süzülmüş domates püresini tepsilere koyup güneşe çıkardım. Gerçi sabahları arka terasa, öğleden sonra ön terasa taşımak yorucu oldu ama yine de zevkli bir uğraştı.

Ayırdığım posayı 2-3 domates daha ezerek sulandırdım. 2 kaşık unu yağda kavurup üstüne ekledim. Tuz eklememe gerek kalmadı. Kaynadıktan sonra biraz büyük delikli süzgeçten geçirdim. Çıkan posayı komposta ayırdım. Üstüne ufalttığım ekmekleri kızımın ayarladığı sosa bulayıp fırın tepsisinde kızarttım. Rendelediğim kaşarı da serpip afiyetle yedik. Böylece çöpe giden hiçbir şey olmadı

Ankara'nın sıcağında 4 günde tüm suyunu kaybedip kavanozlara konuldu. Üstlerine zeytinyağı konularak kilerde ki yerlerini aldılar

hevesli meraklı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-09-2012, 14:52   #59
Ağaç Dostu

Ayşe Yıldız's Avatar

Giriş Tarihi: 07-06-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hepgül Mesajı Göster

aslında karar veremedim?
İkiside zahmetli oluyor. Ateşte pişirmek çok fazla yapıyorsanız bir gününüzü alıyor. Ve temiz bir şekilde kavonozunuza koyuyorsnuz. Tabi bunun öncesinde domateslerinizi püre haline getirmeniz gerekiyor. Çorumda dururken püre olmuş malzemeyi kalınca bir bez çuvala koyup suyunun süzülmesini bekliyorlar bir gün. Böylece hem daha çabuk kaynıyor hem de ateşten tasarruf ediyorsunuz.
Güneşte pişirmek içinde aynı yöntemi uygulayabiliriz suyu akmış domatesleri geniş bir tepsiye koyup güneşe koymak yeterli olur sanırım. Börtü böceğe gelince de bu salçanın olmazsa olmazı. Alıp atarsınız ama suyu alınmamış salçaya çok düşer sinek bunu iyice tespit ettim.

Ayşe Yıldız Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-09-2015, 10:26   #60
Moderatör

Giriş Tarihi: 08-05-2012
Ev Yapımı Salçalar ve Muhteşem Avanos Salçası :)

Tam salça zamanı. Pek çok detaylı ve fotoğraflı tarif var. Bu vesileyle kileri ziyaretçilere açmak iyi olacak.

Çok fazla zahmeti olduğunu gayet iyi bildiğim için yapanların şimdiden ellerine sağlık demek istiyorum. Gerçek ev salçasının tadını hiç bir salçada bulamıyor olmak ta en büyük ödülü bu meşekkatli işin sanırım.

Not:

Avanos salçası başlığı koymamın nedeni de hayatımda yediğim açık ara farkla en güzel salça Avanos'ta kendi bahçesinde yetiştirdiği domateslerle ve biberlerle salça yapan bir hanım tarafından yapılmıştı. Domatesleri mi lezzetliydi, usulü mü farklıydı bilemiyorum. Ama yaptığı tüm salçaları almıştım

O zaman tarifini almak yazmak aklıma gelmedi. Bir daha da bu salçadan bulmak kısmet olmadı.

Eğer buraya uğrayan okuyuculardan bilen var ise Avanos usulü salçanın nasıl yapıldığını çok merak ediyorum.

akçabardak beğendi.
Ozlem A Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:43.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024