agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Mutfak > Kiler
(https)

Beğeni Düzeni47Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 11-08-2009, 17:28   #121
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Giriş Tarihi: 04-05-2007
Galeri: 215
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi DefneD. Mesajı Göster
Sevgili nevsune,

Bomba gibi bir sorum var. Ben bu domateslerin kuruduğunu nasıl anlayacam????
Üç gün bir yüzleri, üç gün de diğer yüzleri güneşlendi. Bu arada tadı çok güzel, dayanamayıp yedim bir tane

Aklıma karpuz kabuğu düşürmeyecektiniz. Şimdi ayıklayın bakalım karpuzun çekirdeğini

Feyyaz
Sevgili DefneD., sizden bir ses çıkmayınca "eyvah" dedim "gitti domatesler, küflendi". Oh ya içim rahat etti şimdi. Ellerinize sağlık

Renkleri gayet güzel olmuş (biraz koyu olmuş ama olsun zararı yok), tatları da güzelmiş madem çok sevindim. Bence artık onları bez bir torbaya alabilirsiniz, biraz da orada kururlar. Daha sonra bir buzdolabı poşetine geçirirsiniz. Ben ilk yaptığımda bez torbada bırakmıştım, takır takır olmuşlardı.

Kışın bunları hem yemeklerinizde kullanabilirsiniz hem de sabah kahvaltılarında (küçük olmasının nedeni var elbette, onun tarifini size sonra vereceğim).

Feyyaz kurban olsun size

nevsune Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-08-2009, 20:32   #122
Ağaç Dostu

DefneD.'s Avatar

Giriş Tarihi: 15-05-2009
Galeri: 17
Sevgili nevsune,

Bugün biraz daha domates aldım. Hava nispeten serin ama rüzgar olduğu için rutubet yok. Umarım onları da kurutmayı beceririm.

Bez torbaya alınca güneşe koymaya gerek yoktur herhalde? (Dedim ya benden kaçış yok)

Yardımlarınız için çok teşekkür ederim

DefneD. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-08-2009, 15:12   #123
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Bez torbaya aldıktan sonra, dolaptaki yerine geçebilir artık. Ben ne yaptım ki? Keşke hepimiz aynı yerlerde yaşasak da imeceyle tüm kış hazırlıklarımızı yapabilsek. Ne keyifli olurdu ama.

Ellerinize kollarınıza sağlık. Hadi bakalım, kim korkar hain kıştan

Eski 13-08-2009, 12:18   #124
Ağaçsever

tugrul bıyıklı's Avatar

Giriş Tarihi: 09-02-2009
vermiş oluğunuz bilgiler çerçevesine bende kurutma işlemini yapacağım ve sonuçarını sizinle paylaşacağım. çok çok teşekkürler inşallah beceririm

tugrul bıyıklı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-08-2009, 14:25   #125
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 637
Nevsune, benim hiç kuru Domates alışkanlığım-bilgim yok. Kurutulmuş Domatesi hangi yemeklerde kullanabiliriz? Bir de kurutulmuş domatesleri yağda da saklıyorlar galiba? Onlar kullanıma hazır mı oluyor?

limon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-08-2009, 14:54   #126
Ağaç Dostu

uzman16's Avatar

Giriş Tarihi: 10-10-2007
Galeri: 119
Ben kurutulmuş domatesi kışın sabah kahvaltısında kullanıyorum. Yarım kesilerek kurutulmuş domatesleri ortadan kesip yıkayıp ılık suda 3-5 dakika bekletiyorum. Sudan çıkarınca elimde biraz sıkıyorum.(Mücver yaparken kabağın suyunu çıkarmamız gibi.) Üzerine zeytinyağı döküp kekik serpiyorum. Peynirle kahvaltıda çok güzel oluyor.

uzman16 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-08-2009, 15:01   #127
Ağaç Dostu

berduray's Avatar

Giriş Tarihi: 15-04-2007
Galeri: 72
Kuru domatesi genellikle kahvaltıda, aperatiflerde kullanıyorlar.

Ama nette çorbasından, kızartmasına kadar bir sürü tarif var.

Ekmek bile yapan olmuş.

berduray Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-08-2009, 16:43   #128
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Sevgili Limon, her türlü yemekte taze domates gibi kullanabiliriz. Kışın elimizin altında iyi bir hazır kuvvet oluyor. Ayrıca aşağıda tarif ettiğim şekilde meze veya sabah kahvaltılarında değişik bir lezzet olarak çeşit yapabiliriz. Berduray'ın yazdığı gibi ekmek yaparken de içine atıyorum, zeytinle birlikte biraz da kekik hoş bir ekmek çıkıyor ortaya.

Haşlanan veya buharlı pişiricide (hani şu tencerelerin içinde kullanılan delikli nesne) 25-30 dakika kadar pişirilen kuru domatesler yumuşayarak açılıyorlar. Bir kasede zeytinyağı, isteğinize göre limon, sirke veya nar ekşisi (ben nar ekşisini seviyorum), sarımsak, istediğiniz ve sevdiğiniz her türlü baharat karışımı, acı seviyorsanız kuruttuğunuz bir acı biber veya tane karabiber ve tencerenin dibindeki sudan bir-iki kaşık alarak iyice birbirine hallediyorsunuz. Yumuşamış domateslerin üstüne bu karışımı dökerek ağzı kapalı saklama kaplarında 2 hafta rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Sarımsak fazla kaldığında lezzeti bozuyor. Bu nedenle iki haftalık yiyeceğiniz kadar yapmakta yarar var. Ben daha önceden hazırlamış olduğum kekikli ve sarımsaklı zeytinyağını da kullansam içine yine sarımsak ekliyorum. Çünkü bu yiyeceğin olmazsa olmazı sarımsak. Bir yere gitmek durumunda olduğunuzda ağzınıza bir karanfil atıverirsiniz, olur biter.

Ben bugün ilk parti kurutmalığı pencerenin dışına koydum. Yumurta domates ortadan kayboluverdi. Eskişehir domatesi diye bir çeşit buldum o da etli etli fena değil gibiydi. Yarın da pazarımız var bakalım orada ne çeşit domates bulacağım. Bu hafta hava bozmazsa, ben de evden çıkmazsam iki-üç parti kurutabilirim.

Aman tuz ilave etmeyin, zaten kuruturken domatesler tuzlandığı için yeterli oluyor.

Eski 14-08-2009, 12:39   #129
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 637
Teşekkür ederim arkadaşlar. Bu yıl biraz kurutup deneyeceğim. Haftaya 2 kasa yumurta domates alarak kışa hazırlıklara başlayacağım. (inşallah)

limon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-08-2009, 11:28   #130
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Giriş Tarihi: 13-02-2008
Galeri: 73
İstanbul'da kurutan var mı? Sonuç nasıl oldu? İstanbul'un hangi tarafı olduğu da çok önemli. Bu metodu nemden dolayı cesaret edip deneyemiyorum, sabahları her yer vıcık vıcık oluyor. Belki güneşin kızgın saatlerine dışarı konacak şekilde denenebilir (mi?).

Kiraz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-08-2009, 11:37   #131
Ağaç Dostu

berduray's Avatar

Güneşte kuruyacak zaten, olmadı fırınlayın.

Eski 17-08-2009, 12:33   #132
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Ufak bir deneme yapayım, artık bundan sonra parçalı bulutluyuz ama deneyeyim. Nane kurutmak bile çoğu zaman problem oluyor. Şu fırın işini ihmal ediyorum ama pratik olacağına eminim, sağol.

Eski 19-08-2009, 16:29   #133
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

İki gün önce az miktar domatesi elma dilimleri gibi böldüm, tuzladım, koyu renkli fırın tepsisine koydum (borcamda kurumanın zor olacağını tahmin ediyorum), 5 dakika sıcak, 3 saat kadar çok düşük ısıda turbo ayarda fırınladım. Domatesim sulu cinsmiş, çok sulandığı için bu kadar süre fırınladım, suyunun çoğunu çekince akşam güneşine koydum.

Dün ve bugün saat 10- 17 arası güneşe koydum, çok güzel kurudular, hep küfleneceklerini düşünüyordum. Cesaret verdiğin için teşekkürler berduray

Eski 19-08-2009, 18:04   #134
Ağaç Dostu

berduray's Avatar

Şimdi geriye nemden korumak kalıyor, iyice kuruduğundan emin olunca, hava almayan bir kavanoz veya buzdolabı poşetinde sıkıca bağlayarak saklayabilirsiniz.

Altını çiziyorum, iyice kurumuş olmalı, aksi halde küflenmenin önüne geçemezsiniz.

Bir katkım olabildiyse ne mutlu bana...Afiyet olsun.

Eski 23-08-2009, 22:12   #135
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 14-04-2008
Galeri: 6
Bugün Antalya'da Köy Değirmeni adlı bir yere kahvaltıya gittik. Daha önce de orada kurutulmuş domates yemiştim ve tadı damağımda kalmıştı. Bu gidişimde işletmeciden rica ettim, bana yarım kilo kadar satın aldıkları fiyattan sattı. Benim domates kurutma ile ilgili bir bilgim ya da deneyimim yok , bu yıl ilk defa deneyeceğim. Geç kalmamışımdır umarım.
Bu başlığı baştan sona okuyacağım, yazıp anlatanlara teşekkürler.

seleste Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-08-2009, 15:06   #136
Ağaç Dostu

efe-can's Avatar

Giriş Tarihi: 21-11-2008
Sn Seleste;

Bu sıralar armut domateslerin kurutulmasının tam zamanı. Dört'e bölün içindeki beyaz etini alın. Temiz bez üzerine (bulursanız hasır üzerine serin alttan nefes alır kolay kurur) serin ve tuz atın. AKŞAMLARİ çiğ'den koruyun. Ya üstünü örtün **** kapalı mekana alın. İyi netice alırsınız. Kolay gelsin...

efe-can Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-08-2009, 16:01   #137
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-04-2007
Galeri: 266
Tarımsal ürünlerin bozulmadan ve kalitesini koruyarak uzun süre saklanabilmeleri için uygulanan yöntemlerden birisi olan kurutma, en eski ve uygulama alanı en geniş olan yöntemdir.

Kurutma, bir madde içindeki suyun uzaklaştırılması olarak tanımlanabilir. Kurutma işleminin amacı, yaş ürünlerdeki serbest suyu uzaklaştırarak ürünlerde meydana gelebilecek biyokimyasal reaksiyonları ve mikroorganizma-ların gelişmesini durdurmak ve ürün nemini üreyemeyeceği bir orana indirerek gıda maddelerinin bozulmadan uzun süre dayanmalarını sağlamaktır.

Türkiye’de meyve ve sebzelerin çoğu genellikle açık havada güneşe serilerek kurutulmaktadır. Açık havada kurutma bilinen en eski yöntemdir. Bazı sebzeler iplere dizilip asılarak, bazı sebze ve meyveler ise güneş gören yerlerde sergilere serilerek kurutulurlar.

Güneşte kurutma hiçbir enerji ve bakım masrafı istemediğinden ucuz bir metottur. Yalnız ürünün kalitesi hava şartlarına bağlı olarak değişir. Havalar açık, güneşli olursa iyi kalitede ürün elde edilebildiği halde; yağışlı havalarda kuruma süresi uzar, ürünün kalitesi bozulmaya başlar ve ürün çürür. Açık sergilerde kurutmanın diğer bir sakıncası da ürünü kuşların ve böceklerin yemesi
yanında; toz, toprak, böcek artıkları vb. yabancı maddelerin ürünü kirletmesidir.

Ayrıca, kuruma hızı çok düşük olduğundan sınırlı kapasite aşılamamaktadır. Bu olumsuz faktörleri ortadan kaldırabilmek için değişik kurutma tesis ve düzenleri geliştirilmiştir.

Kurutma yöntemleri arasında doğal kurutmadan sonra en ekonomik olanı sıcak hava yardımıyla yapılan kurutmadır.

Tokat ilinde farklı tarımsal ürünler yetiştirilmektedir. Yetiştirilen çeşitli sebze ve meyveler hem taze olarak hem de çeşitli endüstriyel işlemlere tabi tutularak tüketime sunulmakta ve ihraç edilmektedir. Bu çalışmanın konusunu oluşturan domates dikkate alındığında, ülkemiz, domates üretim alanı bakımından Çin ve Hindistan’ın, üretim miktarı bakımından ise Çin ve Amerika Birleşik
Devletleri’nin ardından üçüncü sırada yer almaktadır.

Ülkemizde yetiştirilen yaklaşık 10 milyon ton domatesin 664 bin tonu Tokat’ta yetiştirilmektedir.

Domates, sofralık ve sanayi tipi olmak üzere tüketim amacına
göre iki ana sınıfa ayrılır .

Sofralık çeşitler genellikle yuvarlak, sanayi tipi domatesler ise genellikle oval şekildedir.
Hem sofralık hem de sanayide değerlendirilmesi uygun yuvarlak tipte domates çeşitleri de mevcuttur. Sanayi tipi domatesler sert, kalın kabuklu ve sofralık domateslere göre daha fazla kuru madde içerirler.

Ülkemizde domateslerin tamamına yakın kısmı yere serilerek kurutulmaktadır. Kurutma işlerini yapan firmalar, topladıkları kırmızı, lekesiz ve orta boy domatesleri genellikle yıkama, ayıklama, boylama, kesim, kükürtleme
ve tuzlama işlemlerinden geçirdikten sonra kurutma için sergilere sererek güneşte kurutmaktadırlar. Sergi yeri olarak kullanılan alanlar örtü malzemeleri ile kaplanmakta ve serilen ürünlerin üzerine toz, çöp vb. gelmemesi için
etrafı perdelerle çevrilmektedir .

Bu perdeler yabancı maddelerin bir kısmını tutsa da ürünün çeşitli malzemelerle
kirlenmesine engel olmamaktadır. Bu durum ürünün kuruyup toplandıktan sonra işletmelerde tekrar temizleme işlemine tabi tutulmasına yol açmaktadır.

Tarımsal ürünlerin dışarıda güneşe serilerek kurutulması ve korunması çok ekonomik bir yöntem olmakla birlikte, ürünlerin kirletici dış etkilere açık olması nedeniyle hijyenik ürün elde edilememektedir. Açık havada yapılan
kurutma işlemi dış hava koşullarına bağlı olmaktadır.
Bu durum, ürün kalitesine olumsuz yönde etki etmektedir. Ayrıca, değişen meteorolojik koşullar nedeniyle, sürekli olarak aynı kuruma kalitesi elde edilememektedir.

Güneşe serilerek yapılan kurutma işlemi uzun zaman aldığından,
kurutulan ürün çevredeki kirletici etmenlerden etkilenmekte ve ayrıca besin değerini de önemli oranlarda yitirebilmektedir
. Bu nedenle, ürünün kuruma süresini
kısaltmak, istenilen nem içeriğinde ürün elde etmek, ürünlerin daha temiz ve kaliteli kurutulabilmesi için öncelikle güneş enerjili kurutucular büyük öneme sahiptir.

Alıntı; http://www.nobel.gen.tr/UserFiles/File/61-68.pdf

Eklenen Resimler

k0900 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-08-2009, 16:52   #138
Ağaç Dostu.

katmer's Avatar

Giriş Tarihi: 16-09-2008
Galeri: 167
Ben de 12 senedir domatesleri konserve yaparak hazırlıyorum. Daha önce de anlatıldığı gibi kabuklarıyla robotta doğradığım domatesleri, içine tuz atarak kaynatıyorum. Kaynar vaziyetteyken kavanozlara doldurup yeni kapaklarla kapatıyorum. Bir örtü üzerine ters çevirerek soğumasını bekliyorum. Bütün kış kullanıyorum. İki kasadan hazırladığım için de rahatlıkla yetiyor.
Geçen hafta kışlık domateslerimi hazırladım. Bir kısmının içine biber doğrayarak menemenlik yaptım. 40 kavanoz kadar oldular. En önemlisi, bu sayede kış boyunca sağlıklı domatesler yiyiyoruz.

katmer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-08-2009, 16:29   #139
Ağaç Dostu

efe-can's Avatar

Giriş Tarihi: 21-11-2008
DOMATES SOSU YAPIMI:

Dört yıldır yaptığım domates/biber sosu tarifini arz ediyorum lütfen deneyin.

1. Tam olgun domatesleri topladıktan sonra yıkıyorum. İkiye bölüp ortadaki beyaz kısmı çıkarıyorum.
2. Robotta çekiyorum ve leğene dolduruyorum, içine bir miktar tuz koyuyorum.
3. Gazoz ve madensuyu şişelerine bir huni yardımı ile dolduruyorum.
4. Ağzını gazoz kapağı ile kapatıyorum. ( şişeler çok temiz yıkanmalıdır. ) Gazoz kapakları bir kaba konan suyun içinde beklemelidir.
5. Bir kazana dolduruyorum ve kaynatıyorum. Kaynamaya başladıktan sonra ortalama 1.5 kaynamaya devam ediyor. Kazana ihtiyacınız yok ise soğuyuncaya kadar kalabilir.
6. Güneş görmeyen yerde bir-iki yıl depolanabilir. İhtiyacın olunca bir şişe açıp kullanılır.

Not: Manisa ve İzmir de bu maksatla yapılmış gazoz şişesi kapağı kapatma makineleri yapılmış ve satılıyor. Bu yerlerde hiç kullanılmamış gazoz kapağı da vardır.

Kapatırken dikkat etmek lazım. İyi kapatılmaz ise sos bozuluyor.

Damak zevkinize göre domates-biber karışımı acılı acısız vs vs zenginleştirebilirsınız. Sadece salçalık kırmızı biberle de aynı sosu yapabilirsiniz, göreceksiniz asla vazgeçmeyeceğiniz bir bir kışlık gıda olacaktır. Özellikle çalışanlar için sıkışınca iki şişe ac ve üzerine iki yumurta hemen hazır yemek. Veya makarna sosu olarak kullan. Yemeklere kullan................

Selamlar

efe-can Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-09-2009, 09:42   #140
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Bu yıl havalardan istediğim kadar salça yapamayacağım gibi görünüyor. Bu yüzden biraz da konserve domates hazırladım. Yalnız etrafım, reçeldi-salçaydı-kaynamış domatesdi o kadar çok kavanoz oldu ki daraldım. Kaynattığım domateslerin bir kısmını da buz torbalarına doldurup dondurucuya attım. Doldururken biraz zorluk çektiysem de bu yıl bir de böyle deneyeyim dedim. Dondurucunun kapağına üçerden 6 tanesi rahatlıkla sığıyor. Biraz sıkışsa belki 4'er de olur gibi.

Eklenen Resimler

Eski 01-09-2009, 10:00   #141
Ağaç Dostu

DefneD.'s Avatar

nevsune, günaydın.

Domatesleri bütün halde mi kaynatıp koydunuz dondurucuya? Hiç aklıma gelmezdi böyle koymak. Her birimiz birer Zihni Sinir olma yolunda hızla ilerliyoruz

Eski 01-09-2009, 10:11   #142
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Yok sevgili DefneD. rondodan geçirip, kaynattıktan sonra doldurdum.

Yalnız o yuvarlakların birbirine geçişi su için planlandığından ve bizim domatesler de pütürüklü olduğu için torbalar biraz zorluk çıkartıyor. Ağzına bir huni sokup, elimle de torbayı zaptederek ve biraz zorlanarak doldurmanın üstesinden gelebildim

Haa yazmayı unuttum. Biraz fazla kaynatınca bayağı kıvamlı oldular. Yani, örneğin biraz da biber salçası takviyesiyle 2-3 top, 3-4 kişilik bir yemeğe yeter gibi düşünüyorum. Yine de deneyip doğrusunu sonra yazarım.

Eski 01-09-2009, 10:20   #143
Ağaç Dostu

DefneD.'s Avatar

Dediğim gibi işte, Zihni Sinir Elinize sağlık.

Eski 02-09-2009, 20:22   #144
Ağaç Dostu

DefneD.'s Avatar

Sevgili nevsune yapar da ben yapamam mı?

Beş kilo kadar domatesi, kabuklarını soyduktan sonra yemeklik doğrayıp, tuzlayıp iki taşım kaynattım. Soğuduktan sonra buzdolabı poşetlerine doldurup, dondurucaya koyacağım.
Çıkan kabukları da aynı şekilde kaynattıp, süzgeçten geçirdim. Bir miktar domates suyum oldu.

Domatesimi kuruttum (nevsune'nin yardımları ile), domates konservemi yaptım, yemeklik de hazır. Kışa hazırım

Eski 02-09-2009, 20:54   #145
Ağaç Dostu

sakagun's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2007
Galeri: 107
Ben de yetiştirdiğim domateslerin kabuklarını soyuyorum (kaynar suda biraz bekletip buzlu suya atarak). Sonra biraz irice doğrayıp buzdolabı poşetlerine bir pişirimlik porsiyonlar halinde koyuyorum. Buzlukta şu an 25 yemeklik domatesim var. Buzlukta yer kalmadı. Biraz da konserve yapacağım. Yani domatesleri rendeleyip ince kıyılmış biberle az yağda kaynatacağım. Sonra sıcakken kavanozlara doldurup kavanozu ters çevireceğim. Komşular burada buna menemen içi diyorlar.

sakagun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-09-2009, 07:00   #146
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 17-06-2008
Galeri: 3
Bir arkadaşımın tavsiyesi üzerine güneşte %50-60 suyunu kaybetmiş olan domateslerimi 75 derecede fırında 3 saat beklettim.Domatesler kuruyacağına daha da sulandı.Sizde aynı hataya düşmeyin diye söylüyorum.
Başka tavsiyesi olan arkadaşların da tavsiyelerini bekliyorum.

sercan1969 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-09-2009, 00:55   #147
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-04-2007
Galeri: 266
Domates kurutma detayları.

Hiç kimyasal kullanılmadan üretilmiş domatesler yıkandı, 2 ye bölündü, tuzlandı.
Name:  IMG_7349.jpg
Views: 6756
Size:  53.3 KB
150 derece fırında (fan çalışırken) 5 dakika fırınlandı.
Name:  2009-08-30 003.jpg
Views: 3319
Size:  34.9 KB
Toz vs. etkilenmeyecek, sabahtan akşama güneş gören yere konuldu.
Name:  IMG_7360.jpg
Views: 3383
Size:  69.3 KB
1. gün, 2. gün, 3. gün. hergün altkısımlarında kuruması için yerleri değiştirildi.
Name:  2009-08-31 001.jpg
Views: 5952
Size:  61.8 KB
Birkaç gün daha beklenip, kışın kullanılmak üzere kaldırılacak.

k0900 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-09-2009, 08:25   #148
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-08-2009
Ben de bu akşam yetiştirdiğim domateslere aynı muameleyi yapmayı hesaplıyorum.

rabenek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-10-2009, 17:41   #149
Ağaç Dostu

alideryacengel's Avatar

Giriş Tarihi: 01-08-2009
Galeri: 7
Domates (salça, konserve, kurutulmuş)

kış için sakladıklarımız:
kışlık dediğimiz doğranarak şişelere doldurulmuş domateslerimiz.şişelerken az da kekik koyuyoruz içlerine.kışın salata olarak sofraya çıkartıyoruz.
alt resimdekiler de erişte , tarhana , salamura yaprak , salça ve turşu.yandakilerde kabaklarımız.
bunları odaların tavan tahtaları ile çatının arasında saklıyoruz.

Eklenen Resimler

alideryacengel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-10-2009, 18:03   #150
Ağaç Dostu

RİKO's Avatar

Giriş Tarihi: 24-06-2009
yine imrendirdiniz beni oralara ali bey
ayrıca köylü hanım teyzeyle ilgili tespitiniz çok dogru ,yeni evinde çok mutlu gözüküyordu güle güle otursun...

RİKO Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:29.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024