agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Mutfak > Kiler
(https)

Beğeni Düzeni1446Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 04-12-2011, 21:33   #661
Ağaç Dostu

bettyycim's Avatar

Giriş Tarihi: 18-10-2010
Sayın vabis fahrettin sizinkiler tam kurumamış sanırım, bakın satışa hazır bir paket

Eklenen Resimler

bettyycim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-12-2011, 21:57   #662
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-11-2011
Sayın Bettyycim
Bunlar bizimkilere benzemiyor.
Bunlar nedir?

vabis_fahrettin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-12-2011, 22:04   #663
Ağaç Dostu

bettyycim's Avatar

Giriş Tarihi: 18-10-2010
Bunlar Korogaki benim daha önce yediklerimde bunların aynısıy dı, Denizliden bir bey yapıyordu adını şu an hatırlamıyorum ama yarın notlarımdan yazarım

bettyycim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-12-2011, 23:09   #664
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi vabis_fahrettin Mesajı Göster
Sayın Meyveli tepe
Bunları satmak için paketledim.
Nasıl olmuşlar.
Saygılar.
İçleri sulu değilse tamamdır.

Diplerini bıçakla kesip, hafif bir baskı ile yassılaştırır ve düzgün bir şekilde kutulara dizerseniz sizinkiler de Japonlarınkilere benzer

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-12-2011, 10:40   #665
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-04-2011
Sayın aslan k,çikolatalı hurmayı ailece severiz,İstanbulda bulmak zor oluyor.Güneyde yanılmıyorsam Antakya ya da Hatay hurması diye satılıyor.Yumuşayınca yenenleri ise yalnızca ben seviyorum evde.Sanırım kurutma da bunların yumuşamamışlarından yapılıyor.Kısacası,hurma güzel bir meyvedir,ben çok severim.

Dansel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-12-2011, 11:29   #666
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
Arkadaımız vabis fahrettin'in yüklediği fotoğraflara baktım ama şekerlenmeleri daha olmamış gibi geldi bana, yani biraz daha kurumaları gerekmiyor mu?

Geçen sene benim kuruttuklarımın üzeri beyaz beyaz olmuştu, içleri de takır takır kuru değildi, yemesi hem kolaydı hem de çok lezzetliydi. Hele ortasını hafifçe yarıp içine de bir yarım ceviz koydunuz mu lezzeti daha da artıyordu sanki.

Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-12-2011, 13:18   #667
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 23-03-2011
İki ip hurmayı bettyycim den örnek aldım. Denemek için peteklerin üstüne koydum iki günde tam olarak kurudu,tabi önceden baya küçülmüştü, üç tane yedim tadını küçük hurmalar varya doğada kendi yetişen onlara benzettim,hepinize afiyet olsun. Herhalde bu işi başardım selamlar sevgiler.

alcen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-12-2011, 14:55   #668
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 637
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Güler Mesajı Göster
Arkadaımız vabis fahrettin'in yüklediği fotoğraflara baktım ama şekerlenmeleri daha olmamış gibi geldi bana, yani biraz daha kurumaları gerekmiyor mu?
Benimkilerin de üstleri şekerlenmedi. Renkleri aynı günkurusu kayısı tonunda ama hafifçe bastırınca sanki biraz daha kuruması gerek gibi geliyor. Bekledikçe üzeri şekerlenir mi dersiniz?

limon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-12-2011, 16:49   #669
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 03-06-2010
Üzerleri zamanla beyaz bir şeker tabakasıyla kaplanacaktır.

Eklenen Resimler

Jakin beğendi.
Vonalı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-12-2011, 18:05   #670
Ağaç Dostu

üzüm's Avatar

Giriş Tarihi: 30-10-2007
Galeri: 1
Kırk yıl geçse Trabzon hurması yemek aklıma gelmez (gelmezdi.. ). Fotoğraflarda ipe dizili halleri o kadar çok hoşuma gitti ki bugün ağacını aldım. Aldığım kişi seneye meyve vereceğini söyledi. Umarım seneye bende sizin aranıza katılırım.

(Kurutma görüntüsü güzel diye yemeye niyetlenen birisini duydunuz mu? Bu da başka bir 'delilik' değil mi!)

Fotoğrafları paylaşan herkese teşekkür ederim.

üzüm Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-12-2011, 18:53   #671
Ağaç Dostu

KAPTANzst's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2009
Galeri: 26
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi üzüm Mesajı Göster
Kırk yıl geçse Trabzon hurması yemek aklıma gelmez (gelmezdi.. ). Fotoğraflarda ipe dizili halleri o kadar çok hoşuma gitti ki bugün ağacını aldım. Aldığım kişi seneye meyve vereceğini söyledi. Umarım seneye bende sizin aranıza katılırım.

(Kurutma görüntüsü güzel diye yemeye niyetlenen birisini duydunuz mu? Bu da başka bir 'delilik' değil mi!)

Fotoğrafları paylaşan herkese teşekkür ederim.

Selam üzüm.
1000 ile dalya dediniz bu o kadar önemli olmadı !
Ama o hurmanın kurusunu yediğiniz zaman göreceksinizki çok güzel bir olaya girmişsiniz.
Pişman olmayacağınıza garanti veririm.
Kurutması değil yemek için yaptığınızı düşünerek delilik olmadığını şimdiden söyleyebilirim.
Asıl delilik elinde hurma olupta kurutmayanlarınki

KAPTANzst Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-12-2011, 20:00   #672
Ağaç Dostu

üzüm's Avatar

Sayın KAPTANzst,

Dalya demişim; fark etmemiştim.

Acaba kurutulmuş Trabzon hurmasının tadı buruk mu oluyor yoksa kurutulunca burukluk gidiyor mu?

Eski 05-12-2011, 21:01   #673
Moderatör

Güler's Avatar

Buruklukla hiç alâsı yok. Harika bir tadı var. Konudaki mesajları okursanız bir arkadaşımızın çocuğu ona baba çikolatası adını takmış, bana sorarsanız ben çilolatadan daha da lezzetli buluyorum. Hele bir de içini bir doldurun ceviz, fıstık ile... offf offf.

Eski 05-12-2011, 21:27   #674
Ağaç Dostu

üzüm's Avatar

Bu anlatımdan sonra seneyi beklemeyip, şehirde kurutulmuş trabzon hurması arattıracaksınız bana.

Eski 05-12-2011, 21:30   #675
Moderatör

Güler's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi üzüm Mesajı Göster

Bu anlatımdan sonra seneyi beklemeyip, şehirde kurutulmuş trabzon hurması arattıracaksınız bana.
, biraz bekleyebilirseniz kendi kuruttuklarımdan gönderebilirim size. Henüz kurumadılar da...

Eski 05-12-2011, 21:54   #676
Ağaç Dostu

üzüm's Avatar

Güler Hanım, çok teşekkür ederim.

Eski 06-12-2011, 12:05   #677
Ağaç Dostu

vehibe's Avatar

Giriş Tarihi: 16-04-2011
Erkek hurma,

bettyycim'in kurutulmuş olarak gösterdiği hurma buna çok benziyor.
Burada buna erkek hurma denir, trabzon hurmasının ağacının bir dalına aşılanır(erkek hurma içi kahverengi olmalı)
ortaya bizim Antakya hurması dediğimiz hamken yenilmeye başlanan içi kahverengi olan hurma ortaya çıkıyor...

Eklenen Resimler

Düzenleyen vehibe : 06-12-2011 saat 14:46 Neden: kelime ekleme.
vehibe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-12-2011, 16:08   #678
Moderatör

Güler's Avatar

Evet sevgili melisa31, biz de içi siyah noktalı ve çekirdekli olan hurmaya erkek hurma deriz, ve bu hurmalar ham olarak da rahatlıkla yenir, hatta tadı insanın içini bile kıyar.

Güler/Bahçe nin 43. sayfasındaki 1281-1282-1283 ve 1284 numaralı mesajlarda detayları da görebilirsiniz.

Eski 06-12-2011, 18:31   #679
Ağaç Dostu

Sayın üzüm
bu sitede normal insan var mı sanıyorsunuz?Bahçem olmadığı için ağacını alamadım ama sayın aslan k dan dün aldığım hurmaların en sertinden ayıklamaya başladım.Bu siteye bulaşmaya görelimEşim de ben de merakla sonucu bekleyeceğiz.Hele Güler hanım,nasıl da ağzımızı sulandırıyor.Her şeyin hakkını veriyor vallahi.Helal olsun size Güler hanım.

Eski 07-12-2011, 14:55   #680
Ağaç Dostu

vehibe's Avatar

Giriş Tarihi: 16-04-2011
Hatay hurması,

Güler/Bahçe nin 43. sayfasındaki 1281-1282-1283 ve 1284 numaralı mesajlarda detayları da görebilirsiniz.[/QUOTE]

Evet güler hanım gördüm, işte ondan ama trabzon hurması ağacı aşılanmadan
böyle tam içi kahverengi olmuyor. meyvenin yarısı **** çeyreği ancak oluyor..

Ayrıca bu güzel bahçe ve çiçeklerinizden dolayı kutluyorum.
Tam hayalimdeki bahçeye sahipsiniz malum apartman hayatı biraz sıkıcı.
Sağlıkla uzun ömürle oturmanız nasip olur inşallah...

vehibe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-12-2011, 15:45   #681
Ağaç Dostu

kasap.94's Avatar

Giriş Tarihi: 21-09-2008
Galeri: 6
karogaki

Arkadaşlar geçen sene denediğim karogakilerin tadını çok beğendiğim için biraz daha fazla kurutuyorum. 50 kilo aldım dip kısımları biraz yumuşamışlardı daha sertlerini bulamadığım için aldım bakalım sonuç ne olacak.

Eklenen Resimler

Jakin beğendi.
kasap.94 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-12-2011, 16:38   #682
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-01-2010
Görüntüler süper
bende yaptım yaklasık 20 adet
bakalım ne olucak

Safranlı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-12-2011, 21:36   #683
Ağaç Dostu

aslan_k's Avatar

Giriş Tarihi: 01-03-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Dansel Mesajı Göster
Sayın üzüm
bu sitede normal insan var mı sanıyorsunuz?Bahçem olmadığı için ağacını alamadım ama sayın aslan k dan dün aldığım hurmaların en sertinden ayıklamaya başladım.Bu siteye bulaşmaya görelimEşim de ben de merakla sonucu bekleyeceğiz.Hele Güler hanım,nasıl da ağzımızı sulandırıyor.Her şeyin hakkını veriyor vallahi.Helal olsun size Güler hanım.
Sn Dansel ben yapamadım umarım siz yaparsınız, bu arada olgun olanlar umarım ağzınıza tad vermiştir.

aslan_k Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-12-2011, 09:22   #684
Moderatör

Güler's Avatar

Sevgili Dansel, Trabzon hurmasını oldum olası severim. Pek çok kişi de sayemde sevmiştir. Sevmeyenler inanın ki yeme zamanını bilmediklerinden sevmiyorlardır.

Çocukluğum hep hurma ağacı tepelerinde (o zamanlar ağaçlar bodur değil, aksine kocaman iri ağaçlardı) geçmiştir. Ben ağaca tırmanır, aşağıda beni bekleyenlere kopardığım hurmaları " bu dişi, bu erkek diye - şekillerinden ve üzerindeki yatay siyah çizgilerden anlardım- atardım. Onlarda yere düşmesin diye eteklerini açar, attığım hurmaları tutarlardı.
Erkek olanları orada yerdik, çekirdekleriyle de iddiaya tutuşurduk. Çatal mı, kaşık mı diyerek.
Dişi olanları da paylaşır ipe bağlar asardık.
Dişi olanlar olmadan yenmez. Kimisi çok olgun sever, hemen sap kısmından kapak açarak tatlı kaşığı ile yer.
Ben, çok olgununu da sevmem. Olgun olacak ama bıçakla dilimlenecek kadar olgunlukta olacak.
Onu güzelce soyarsınız, ince bir dilim kesersiniz, dilinizin üzerine koyun, o kaymak gibi kayar... öyle lezzetlidir ki sormayın. Bir dilim, bir dilim daha diyerek en azından 3 tane hurmayı rahatça yerim.
Ben böyle yerken, adeta kendimden geçmişcesine, karşımda bulunan da imrenir. Bana da versene bir dilim der.

Size bir şey söyleyeyim mi; oğluma hamileyken, eşime sabah kahvaltı hazırlardım, kendime de kocaman bir kaseye koyduğum tam da benim sevdiğim kıvamda 4 hurmayı alır gelirdim.
O çay içerken ben hurma yerdim.
Bana derdi ki " valla senin bu yiyişini gören sanki kaymaklı-ballı bir şey yiyorsun sanır."
Ve inanın bana öyle bir zevk verir bu güzelim hurmalar.

Şimdi de kurutulmuşunu öğrendik, o da çok güzel. Bahçede 3 ağaç hurma var. İki ağacın meyvelerini kurutuyoruz, birini de sadece ben (Oğuz sevmez- Allahtan sevmiyor) doya doya yiyorum.

Ne kadar doğru bilmiyorum ama çok da vitaminli bir meyve diyenler var.

Eski 08-12-2011, 11:42   #685
Ağaç Dostu

Sayın aslan k,umarım başarılı olurum,göreceğiz.Olgunlar tam ağıza layık,hergün kendimi tutuyorum ve 2 tane yiyiyorum.biliyorsunuz oldukça kalorili meyveler.
Güler hanımcığım ,sizden neler öğrenmedik ki!Zeytinyağlı-şekerli biber turşusundan,patetesli böreğine.Şimdi sıra sizin hurmalarda.Sayenizde öğrendiğim turşu ve böreği becerdim,bakalım hurma kurusu nasıl olacak.

Eski 08-12-2011, 11:56   #686
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Güler Mesajı Göster
...
Ne kadar doğru bilmiyorum ama çok da vitaminli bir meyve diyenler var.
"İştah açıcı özelliği olan hurmanın, ağacının kabuğunun da sıkıştırıcı etkisinden ötürü kanamayı durdurmakta kullanıldığı söyleniyor. Genellikle öksürük kesici, kanamayı durdurucu, bağırsak gevşetici, besleyici ve mideye yararlı olan meyvenin özelliklerinin olgunluk derecesine göre değiştiği belirtiliyor. İyice olgunlaşmış meyve çiğ yendiğinde bağırsak gevşetici olarak ve hemoroid tedavisi için kullanılırken pişirilerek tüketildiğinde ishale iyi geliyor. Kurutulmuş olgun meyve solunum yolları şikayetlerinde, toz haline getirildiğinde ise kuru öksürük tedavisinde kullanılmaktaymış. Ham meyvenin suyu ise hipertansiyon tedavisinde yararlı oluyormuş. Yeşil olarak toplanıp yapraklarla birlikte saklanarak olgunlaştırılan meyveler çok tatlı olduğu gibi ateşi düşürüyor ve bunun yanı sıra alkol bağımlılığı ve özellikle yumuşak doku iltihaplarının tedavisinde kullanılıyormuş. Dilimlenerek gündüz güneşe gece ise çiğe maruz bırakılan meyvenin yukarıdaki tedavilerin yanı sıra parazit düşürücü olarak da işe yaradığı belirtiliyor. Çiçeğinin sapı ve çiçek zarfı öksürük ve hıçkırığı geçirmekte kullanılıyormuş.
...
içerdiği demir nedeniyle kansızlık tedavisinde kullanıldığını söyleyenler de var. Ayrıca Çinlilerin binlerce yıllık deneyimleri bu meyveyi yalnızca ateş düşürücü ve akciğer temizleyici olarak kullanmakla sınırlı kalmamış, Çinli kadınlar taze dilimleri ciltlerini nemlendirmek ve güzelleştirmek için de kullanmışlar.
...
"

Hurmayı kurutsakda mı saklasak 2/12/2007

Olgunlaşmış hurmadan cevizli kek de yapmayı ihmal etmeyin, çok şaşıracaksınız

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-12-2011, 13:51   #687
Moderatör

Güler's Avatar

Sayın MeyveliTepe, verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Demek ki ben bilmeden de bütün bu şekillerde tüketmişim.
Erkek hurmaları yemek için o an bıçak bulamasak da dişliyerek soyardık kabuklarını, bakın orada bile bilmeden de olsa faydalı şeyler yapmışız.

Hele kurutmayı da sizden öğrendik ya, deymeyin keyfimize..... sağ olun.

Eski 08-12-2011, 18:21   #688
Ağaç Dostu

gülenmelek's Avatar

Giriş Tarihi: 16-04-2007
Galeri: 2
Sayın MeyveliTepe ve Sevgili Güler'e çok teşekkür ediyorum. Hem bu konu ile bizleri tanıştırdıkları, hem de her soruya içtenlikle yanıt verdikleri için

Ben de deneme amaçlı 4 adet dışarı dizmiştim ama baktım kuruyacağı yok Sevgili bettyycim'in mesajını gördükten sonra petek üzerine aldım. Gayet güzel kurumaya başladılar. Eşim Zonguldak-Ereğlide şu an. Ona hem bulabilirse hurma, hem de fidanını sipariş verdim (Ankara da yetişir diyen ve yetişmez diyen mesajlar var. Ama denemek istiyorum) Deli ettiniz bizi deli Bitkilere gözucuyla bakmayan ben, şimdi ağaç yetiştirmek istiyorum

gülenmelek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-12-2011, 19:07   #689
Moderatör

Güler's Avatar

Sevgili gülenmelek, boşu boşuna dememişler bu delilik sarîdir diye.
Ama doğruyu söyleyin bu deliliğinizden memnun değil misiniz?

Eski 08-12-2011, 19:54   #690
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 19-09-2010
herkese iyi akşamlar bu bölümü takip ediyorum eşime bahsetmiştim dünde eşim emiralemden bir kasa hurma almış sert olgunlaşmamış dün akşam sizin anlattıgınız gibieşimle beraber hazırladık fakat astıgımız yer güneş görmüyor sadece rüzgar alıyor çokmu geç kurur acababugün bütün komşular soruyor onlar portakalmı neden astın diye anlatıyorum ama kimseye tadı pek inandırıcı gelmiyor aslında tadını bizde bilmiyoruz olursa eger ilk defa tadacagız eşim bügünde tekrar aynı yere gitti fidanını almış satıcı 15 tl demiş dün akşamki yaptıgımızı anlatmış sende dene satar para kazanırsın demiş konuşmuşlar 5 tl ye fidanı almış fakat dikerken dikkat etmemiz gerekenler neler anlatırsanız memnun olurum boyu 1.5m civarı kaç sene sonra meyve verir acaba

aşkan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 20:41.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024