agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Mutfak > Kiler
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 27-02-2009, 10:25   #1
Ağaç Dostu

copur 09's Avatar

Giriş Tarihi: 19-11-2006
Bergamut reçeli (Diabet)

DEiabet rahatsızlığımdan dolayı reçel yapmak için şeker'e alternatif olarak, elma suyu ile bergamut reçeli yapmak istedim.

Name:  27.02.09 bergamut reçeli.jpg
Views: 5162
Size:  31.3 KB

Bergamut meyvesinin dış kabuğunu ince rende ile rendeleyip beyaz bölümünü ortaya çıkardım. Beyaz bölümlü kabuğu doğradım. 4 - 5 kere suda kaynatıp acısını aldım.

Elmanın suyunu çıkarmak en zoru oldu. Teknoloji fakiri robot suyu çıkarırken sudan fazla ses çıkardı. Sonra çıkarılabilen elma suyu içerisinde bergamut kabukları kaynatıldı. Hayret su kaynarken fazla buharlaşmıyordu. Bergamut'ların üstünü basan elma suyu çabuk buharlaştı.

Sonuçta tatlı ancak görünüşü reçele benzemeyen elma suyunda yapılmış bergamut reçeli yapmaya çalıştım.

copur 09 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-02-2009, 14:08   #2
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Şeker kullanılmadığı için en sağlıklı reçel yapım yolu olmuş , teşekkürler.

http://www.doga.com/tr/pro_4.asp

Ben de şekersiz olduğu için linkteki doğa ürünlerinden alıyorum.

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-02-2009, 19:03   #3
aer
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-02-2007
Sevgili copur 09, geçmiş olsun mu, demeliyim yoksa tebrik ederim mi? Öncelikle hastalığınızı kabullenip, yaşam kalitenizden ödün vermeden diabetli olmayan insanlar gibi reçel yemek en tabi hakkınız; hem sağlıklı hem doğal. Bir yaşında oğlum var, tuzlu ve tatlı kısıtlı beslenme şekli olsun istiyorum. Reçel tarifinizden yola çıkarak bende denemelerde bulunacağım. Fikir babası denir sanırım buna. Teşekkür ederim. Sağlıklı günlere.

aer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-02-2009, 12:47   #4
Ağaç Dostu

copur 09's Avatar

Giriş Tarihi: 19-11-2006
Sayın aer ilginiz için teşekkür ederim. Benimde 7 ve 12 yaşlarında iki oğlum var. Onların hastalanmalarını hiç istemem ancak mutsuz olmalarını da istemem. Küçük ve gelişme çağında olduklarından her hangi bir kısıtlama yapmıyorum. Eğer şüphelenirsem, ara sıra kontrollerini yaptırıyorum. Ben tip 2 diyabetliyim. Ancak şuna inanıyorum ki, onlar hasta olmasın diye kısıtlamalar yapsam, üstlerine düşşem Allah göstermesin belki de başka bir şey olacak. Ben eğer arazi bulabilirsem; sağlıklı ve şifalı bitkiler yetiştirip şifa değeri yüksek meyveler yetiştirip, onlarla gıda takviyesi yapmak istiyorum. Sağlıcakla kalın.

copur 09 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 20:22.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024