agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Kediler (http://www.agaclar.net/forum/kediler/)
-   -   Kedilerle Doğal Mücadele (http://www.agaclar.net/forum/kediler/33811.htm)

limon_sever 20-02-2014 22:44

Kedilerle Doğal Mücadele

Merhaba arkadaşlar.

Sahipsiz sokak kedileri bahçede ne kadar yayılıcı bitki varsa hepsini eşeliyor, perişan ediyorlar ve yeni gübrelenmiş toprağı kazıyorlar. (Geçen yaz 2-3 biber fidemi kırmışlardı.) Ne yapmam gerekir. Kesin sonuç veren doğal bir mücadele yöntemi var mıdır?

limon_sever 21-02-2014 20:07

Bugün yine her yer eşelenmiş ve kazılmış bir şekilde buldum. Frenk üzümüme bile zarar vermişler. Uç kısmını kırmışlar.

Acil yardım!!!

altintasna 21-02-2014 20:17

Alıntı olduğunu belirterek buraya ekliyorum:

Kediler limon, portakal gibi narenciye içerikli kokulara duyarlıdırlar. Sirke, limon kolonyası da kedilerce sevilmeyen kokulardandır. Kedileri bahçenizden uzak tutmanın bir yolu da bahçenin dört bir yanına naftalin topları yerleştirmektir. Naftalin kokusu kedilerin sevmediği kokulardandır. Kediler üzerinde işe yarasa da diğer canlılara zarar verebileceği de göz önünde bulundurulmalıdır. Karabiber kokusu kedilerce sevilmeyen bir diğer kokudur. Karabiber tanelerinin bahçeye serpilmesi ve karabiber spreyinin kullanılması etkili sonuç verebilir.

Sabun ve deodorantlarda etkin olarak kullanılan, böcek, sinek kovucu etkidi de bulunan Citronella Yağı kedileri bahçe, balkon ya da giriş katlarından uzak tutmaya yarayan çözümlerden biridir. Citnonella yağının %25’ini su ile karıştırarak spreyinizi hazırlayabilir ve kedilerin kullandığı alanlara sıkarak kedilerin tekrar bu bölgeleri kullanmaması ya da o bölgeden uzaklaşması sağlanabilir.

Bahçenizin kedilerce sık ziyaretinden şikayetçiyseniz bahçenize ekeceğiniz bir takım bitkilerle bu ziyaretleri sonlandırabilirsiniz. Karabiber, sarımsak, lavanta en iyi sonuç veren bitkilerdir. Bunları bahçenizin özellikle duvar diplerine ve/veya köşelerine ekmek etkin sonuç verir.

BURAYA DİKKAT (Şaşırdım buraya)

Kediler amonyak kokusu, çamaşır suyu gibi dezenfektanların kokularını cazip bulurlar. Bu nedenle bu tür malzemelerin kullanılmaması kedileri uzak tutmak için önemlidir.

limon_sever 21-02-2014 20:23

Alıntı olduğunu yazmışsınız ama bunlar acaba denenmiş kesin bir çözüm müdür bilmiyorum. Bahçede yeteri kadar sarımsak ekili ve lavantanın hemen yanında yayılıcı bir bitkiyi perişan ettiler. Naftalin kokusu bana da itici geliyor onu denemek lazım.

horanlı.66 21-02-2014 20:26

doğal yöntem ufak cins yavru köpek alıp bahçeye bağlamak :) çünkü koku kimyasal gibi maddeleri ömür boyu kullanamazsiniz, kullanmadığınız gün yine damlalarlar, onların en doğal düşmanı köpektir, saygılar ....

horanlı.66 21-02-2014 20:30

bu arada bitkisel olarak uzak tutmak, sadece tahmini, evde aşısı yapılmış, özel bakımlı kedilerde yan etki yaptığindandir sanırsam, çünkü sokak kedisi her türlü zorluğa ortama alışıyorlar sanmamki sarımsak lavanta onları kaçıracak , sarımsak kaçırmış olsa idi bizim kedi mantı yemezdi :-)

limon_sever 21-02-2014 21:15

Köpekleri çok sevmeme rağmen ailem köpek istemiyor. Güzel bir çözüm ama malesef... :(

horanlı.66 21-02-2014 21:25

o zaman bahçeye en iyisi çim ekip üzerinde mangal yapmak :-) hiç değilse gelen kediler misafir olurlar kemikleri atarsınız , anlaşmış olursunuz :-)

Eser İlhan 21-02-2014 21:26

Yukarda alıntı olduğu belirtilen yazıda önerilen birçok şeyi denedik.. Karabiber avuç avuç serptik, zaten her yerde lavanta ,biberiye, kekik gibi aromatik bitkiler var. Üzülerek söylüyorum ki, hiç biri işe yaramadı..
Naftalin çok zehirli, kanserojen etkide bir madde. Kedi kaçırmak için bahçenize sokmayın derim ben.(Aynı şekilde evde yün giysileri korumak için kullanılması da sağlık açısından riskli)
Bauhaus gibi yapı marketlerde kedi kaçırıcı sinyaller yayan pilli apareyler var. Ama bizim beslediğimiz kedilerimiz de olduğu için onlardan kullanmadık. Siz belki onları deneyebilirsiniz.
En son çare ise kedileri kabullenmek :) Biz artık o moddayız, teslim oluyoruz .......

In God We Trust 21-02-2014 21:55

Kedilerin yemeğini uzak bir noktaya çaktırmadan koyarsanız uzaklaşacaklardır.

ssengoren 22-02-2014 01:46

Bende kedilerin acı bibere karşı duyarlı olduğunu duymuş ve denemiştim.Sonuç başarılıydı.Kedilerin bahçeye-balkona giriş noktalarına ''çok acı'' pul biberi bol bol serpin.Neticeyi benim gibi mutlulukla izleyin...

ALİZ 22-02-2014 21:48

Ultrasonik kedi-köpek kovucular var, araştırıp deneyebilirsiniz.

Derya Hanim 23-02-2014 11:58

Aci biber kedi ve kopekleri oldurebilir diye biliyorum ben agizlari yandigi halde biberli yiyecekleri yiyorlar. Test edilmistir. Bence yapacaginiz tek sey su ve limon suyu dolu bir sprey sisesi elinizde bekleyin gordugunuz kedinin ayaklarina filan puskurtun. Birkac gun sonar gelmemeye baslayacaklar zaten. Bun bunu benim kedi ishal oldugunda kapinin onune gelmesin diye yapmistim ve ise yaradi

Kedi Kovucu 11-03-2022 07:04

Kedi kovar sprey

1 Eklenti(ler)
kedileri uzaklaştıran zararsız özel ilaç fısfıslar satılıyor, maceraya gerek yok
Petşoplarda bulabilirsiniz

laruz 10-04-2022 00:02

Arkadaşlar zararsız % 100 etkili bir çözüm üretildi. ama henüz Ülkemizde satıcısı yok. ama çok basit kendiniz de yapabilirsiniz. https://www.haberler.com/teknoloji/k...e=DonanimHaber

evandevan5 05-01-2024 14:00

kedi kovması için cam güzeli bitkisi etki etmiyor.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 07:39.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024