agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Kediler (http://www.agaclar.net/forum/kediler/)
-   -   Kedi davranışları ne anlama gelir? (http://www.agaclar.net/forum/kediler/23010.htm)

doga-dostu 09-01-2011 10:12

Kedi davranışları ne anlama gelir?

1 Eklenti(ler)
kedim mutlu olduğunda nasıl görünür acaba.yani yüz ifadesi davranış şekli vb..
yani üzgün,mutlu olduğunda nasıl anlayabilirim?bununla ilgili birçok kaynağa baklım ama herkes farklı yazıyor...bi de tecrübeli olanlar daha iyi biliyordur

mesela bu resimlerde mutlu mu ??

Ferda Ülkümen 09-01-2011 11:18

Hem de çok mutlu.

doga-dostu 09-01-2011 12:19

teşekkürler

nariçi 09-01-2011 13:14

Kedi oynamak istiyorsa, horluyarak uyuyorsa mutlu olduğunu sanıyorum. Biz içeriye kedi almıyoruz. Göz renkleri farklı beyaz bir kedi var. Giriş holünde kalıyor.

doga-dostu 09-01-2011 14:53

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi nariçi (Mesaj 738599)
Kedi oynamak istiyorsa, horluyarak uyuyorsa mutlu olduğunu sanıyorum. Biz içeriye kedi almıyoruz. Göz renkleri farklı beyaz bir kedi var. Giriş holünde kalıyor.

bizdede küçücük bir bahçe var ama soğuk olduğu için kalmıyor dışarda bazen gülüyor gibi bi ifabe oluyor ama tam bilmiyorum

şehnaz 09-01-2011 18:57

Kediler icinde aynisi gecerilimi bilemem , bildigim kadar ile maymunlarda siritmak veya gülermis cesine dislerini göstermek bir savunma hatta saldirma göstergesidir . Köpeklerde de sanirim aynisi gecerli . Kedilerin en güzel tarafi mirlamalari :) Mirlama varsa hersey yolunda .
Kuyruk saga sola sallaniyorsa , kafasi bozulmus biseye . Gelipte pacalarina hem mirliyor hemde sürekli basini sürtüyorsa kucagina oturup seninle biraz koklasmak istiyor :)

blacksky 01-02-2011 20:59

Kedilerim beni görünce mutlu oluyor, bana adım attırmıyorlar ayaklarımın arasına dolanıyorlar ezmemek için zorlanıyorum, sürekli kafalarını boyunlarını bana sürtüp mutluluklarını gösteriyorlar, büyük ihtimalle kendilerini biberonla besleyen beni anneleri sanıyorlar. Emin olduğum bir şey var, hayvanlar sizi zengin yakışıklı güzel vs vs için değil sadece sevdikleri içn seviyorlar karşılıksız. Kucağınıza alın onları sevin titreşimler çıkarıyorlarsa hem siz hem onlar kesin mutludur.

ligustrum 01-02-2011 22:45

Kediler ilk iletişimi burunları ile yaparlar, insanlar ise elleri ile.

alibabaa 02-02-2011 21:14

Boncuğum kıskandığını daha çok belli ediyor. En çok ilgilendiğim fidanları çiçekleri ısırıp parçalıyor ;)

maybach 02-02-2011 21:42

kediler mutlu oldugunda insanlara yaklaşıyor sanırım zamanını evde uzak koşelerde geçirenler evde durmak istemiyor

Taarruz 25-04-2012 11:49

Cok tatlı..

seromania 06-05-2012 20:08

Kedi davranışları ne anlama gelir?

Merhaba agaclar.net kullanıcıları, daha önceki böcek maceramden beni tanımış olabilirsiniz. Bir yavru kedimiz var, gözü hastaydı, veterinere götürdük gereken yapıldı. Zaten o ayrı konu, benim değinmek istediğim konu, kedimizin önüne yemek koyunca, ön ayağını öne doğru gerinir gibi kazıyor. Kazıyor dediğim, kediler halıda gerinirken kasılır ya, onun gibi tek ayağıyla halıyı kazıyor. Acaba bu yemeği beğendiği için mi yoksa beğenmediği için mi? Gerçi sonrasında yemeği yiyor ama, okuduğum bir yazıda, kediler beğendikleri yemeği sonrası için saklamak amacıyla üstüne kapatırlarmış. Bu da yemeğin üstünü kapatıyorum diye böyle mi yapıyor acaba ?
Şimdiden teşekkürler.

Sûz-i Dilârâ 06-05-2012 20:18

Benim kedilerimde gözlediğim tok oldukları veya yemeği beğenmedikleri zaman üstünü kapatmaya çalışırlar. :)

Ayrıca kediler sonrası için yemek saklamazlar bu işi köpekler yapar, yedikleri kadarını yerler kalanı da alıp kendilerince gizli bir yere gidip toprağı kazıp gömerler, gömme de değil de daha çok üstünü kapatırlar bu iş için burunlarını kullanırlar. Burunlarıyla toprağı ya da çalıyı, otu yemeklerinin üstüne kapatırlar. Bilemiyorum ama belki de bu hareketle oraya kokularını bırakıp diğer köpeklere "bu yemeğin sahibi var" mesajı bırakıyorlardır. :)

jineop 06-05-2012 20:49

Kediler mutlu olduklarında, uyumadan önce yatacakları yere bu tarz hareket yaparlar.;)

seromania 06-05-2012 22:57

Çok teşekkür ederim.

Güzin Çakar 07-05-2012 00:29

'Aslında karnım tok, yemek de öyle üstüne atlanacak kadar nefis görünmüyor. Yemezsem de üzülürsün. Hadi hatırın için yiyeyim de mutlu ol.' diyor.

Güzin Çakar 07-05-2012 10:51

Sevgili kelebek çalısı,

Oturduğum sitenin bahçesinde bir sürü kedi olduğu için avlanma ile ilgisinin olmadığını biliyorum.
Av için önce yere yapışıp pusu kuruyorlar.Sonra çok komik bir şekilde popişlerini bir sağ, bir sol yapıp ok gibi fırlıyorlar :)

Sûz-i Dilârâ 07-05-2012 11:13

Sevgili gçakar, aynı hareketi bazen benim kedim benimle oynarken yapıyor, sonra ön patilerini açarak pat diye üstüme atlıyor. Bazen habersiz yapıyor ödüm kopuyor :)

Güzin Çakar 07-05-2012 12:05

Sevgili Sûz-i Dilârâ,
Gözümde canlandırınca, kedinize çok güldüm. Sayelerinde bitkilerimin çoğu minik minik 2-3 tane. Yaramazlar ama çok sevimliler.

Sûz-i Dilârâ 07-05-2012 13:01

Çiçeklerimi rahat bıraksın diye kedi nanesi aldım, dönüp bakmadı bile :)

seromania 07-05-2012 14:49

Aa, işin rengi değişti şimdi. Bir güzel pataklayayım da görsün beğenmeyi beğenmemeyi :)

çisem 07-05-2012 16:04

Sayın seromania;
kedinizin yaptığı o hareket kediden kediye değişen, kimi karnı tokken yemeğin etrafını "hayır yemiyeceğim" amaçlı üstünü örtme hareketi olarak mamanın etrafını kazır gibi örter, kimi yemeğini yedikten sonra bu hareketi yapar, kimi ise mamadan gelen kokunun kokmasını "sözde" önlemek için bunu yapar.

Bu dürtü kedilerde çiş-kaka sonrası da yapılır.
Kediler köpeklere göre çok temiz hayvanlardır.
Köpekler mamalarını yer, doyunca gider, kediler ise yemeden ya da yedikten sonra mamanını üstünü örterler. Köpekler her yere kaka-çiş bırakırlar ve arkalarını dönüp giderler. Köpekler yemek yedikleri yerin hemen yanına bile tuvaletlerini yapabilirler.
Kediler köpeklere göre çok seçici ve temizdirler.
Önce yapacakları yeri ararlar, etrafını derince kazarlar, işlerini bitirince de kazdıkları o toprakla tamamen örterler.

Benim evde tek erkek kedim var ama ulaşabildiğim sokak hayvanlarından kedi ve köpek konusunda artık sayamadığım nüfuslarının ve yılların da tecrübesiyle, size kedinizin kendine özgü içgüdüsel bir davranışı olarak düşünün derim. Takip edin yemekten sonra da tabağını kapatacaktır. Henüz yavruysa daha sonra bunu mutlaka yapacaktır.

Ben sokak hayvanlarına yaş ya da kuru mama verdiğimde doyan kedileri yeri kazmaya başladıysa onu oradan uzaklaştırıyorum. Hala doymamış olanlar için mama başında yer kaplamasın diye. Aynı anda en az 30 kedinin yemek yediğini düşünün "bu hareket" mamayı ne kadar çok bölerek te verseniz yemekte olan kedileri rahatsız ediyor. Yeri kazıdıkları gördüğümde anlıyorum ki doyuyorlar.:p

Mesela; ev kedim tuvaletini yapmadan ve yaptıktan sonra da bu hareketi yapar. Çiş ve kakasını klozete yapar ve beni öncesi ve sonrası sifonu çekmem için çağırıp bekler. Bir ara porselen rezervuarı plastik üstten basmalıya çevirmiştim. Sırf temiz de olsa bizi yerimizden kaldırıp sifon çektirmesin diye. Ama suyu çok seven bir hayvan olduğundan sürekli iki patisiyle o mavi kolay basılan düğmeye basa basa su faturamı 5 aylık faturaya çevirmişti. Şimdi ki rezervuar üstten elle tutulup çekilen oldu mecburen. Her seferinde de klozetin üzerinde yine de "üstünü örtme-kazıma" hareketini de yapar.

Yemek yedikten ve su içtikten sonra da kaplarının etrafını tarif ettiğiniz bu hareketle kapatır, sonra kenara çekilip yalanır, temizlenir.

Kedinizi küçükken istediğiniz gibi eğitebilirsiniz, çok akıllı hayvanlardır.

seromania 07-05-2012 16:14

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi çisem (Mesaj 961404)
Sayın seromania;
kedinizin yaptığı o hareket kediden kediye değişen, kimi karnı tokken yemeğin etrafını "hayır yemiyeceğim" amaçlı üstünü örtme hareketi olarak mamanın etrafını kazır gibi örter, kimi yemeğini yedikten sonra bu hareketi yapar, kimi ise mamadan gelen kokunun kokmasını "sözde" önlemek için bunu yapar.

Bu dürtü kedilerde çiş-kaka sonrası da yapılır.
Kediler köpeklere göre çok temiz hayvanlardır.
Köpekler mamalarını yer, doyunca gider, kediler ise yemeden ya da yedikten sonra mamanını üstünü örterler. Köpekler her yere kaka-çiş bırakırlar ve arkalarını dönüp giderler. Köpekler yemek yedikleri yerin hemen yanına bile tuvaletlerini yapabilirler.
Kediler köpeklere göre çok seçici ve temizdirler.
Önce yapacakları yeri ararlar, etrafını derince kazarlar, işlerini bitirince de kazdıkları o toprakla tamamen örterler.

Benim evde tek erkek kedim var ama ulaşabildiğim sokak hayvanlarından kedi ve köpek konusunda artık sayamadığım nüfuslarının ve yılların da tecrübesiyle, size kedinizin kendine özgü içgüdüsel bir davranışı olarak düşünün derim. Takip edin yemekten sonra da tabağını kapatacaktır. Henüz yavruysa daha sonra bunu mutlaka yapacaktır.

Ben sokak hayvanlarına yaş ya da kuru mama verdiğimde doyan kedileri yeri kazmaya başladıysa onu oradan uzaklaştırıyorum. Hala doymamış olanlar için mama başında yer kaplamasın diye. Aynı anda en az 30 kedinin yemek yediğini düşünün "bu hareket" mamayı ne kadar çok bölerek te verseniz yemekte olan kedileri rahatsız ediyor. Yeri kazıdıkları gördüğümde anlıyorum ki doyuyorlar.:p

Mesela; ev kedim tuvaletini yapmadan ve yaptıktan sonra da bu hareketi yapar. Çiş ve kakasını klozete yapar ve beni öncesi ve sonrası sifonu çekmem için çağırıp bekler. Bir ara porselen rezervuarı plastik üstten basmalıya çevirmiştim. Sırf temiz de olsa bizi yerimizden kaldırıp sifon çektirmesin diye. Ama suyu çok seven bir hayvan olduğundan sürekli iki patisiyle o mavi kolay basılan düğmeye basa basa su faturamı 5 aylık faturaya çevirmişti. Şimdi ki rezervuar üstten elle tutulup çekilen oldu mecburen. Her seferinde de klozetin üzerinde yine de "üstünü örtme-kazıma" hareketini de yapar.

Yemek yedikten ve su içtikten sonra da kaplarının etrafını tarif ettiğiniz bu hareketle kapatır, sonra kenara çekilip yalanır, temizlenir.

Kedinizi küçükken istediğiniz gibi eğitebilirsiniz, çok akıllı hayvanlardır.

Çok teşekkür ederim, çok güzel bilgiler vermişsiniz. İlgilendiğiniz için teşekkürler.

FatihAspendos 10-05-2012 00:38

Gerilme ihtiyacından dolayı.Yemeye hazırlanıyor kaslarını hazırlıyor.

seromania 10-05-2012 14:33

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi FatihAspendos (Mesaj 963020)
Gerilme ihtiyacından dolayı.Yemeye hazırlanıyor kaslarını hazırlıyor.

Ama yemeğini yedikten sonra yapıyor.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 19:32.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024