agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Kediler (http://www.agaclar.net/forum/kediler/)
-   -   Kedi dışkısından kahve (http://www.agaclar.net/forum/kediler/11185.htm)

malina 01-09-2006 07:11

Kedi dışkısından kahve

Hurafe gibi ama gerçek :)

Alıntı:

Sumatra ve çevre adalarda yaşayan ve kahve üreticileri tarafından beslenen Paradoxurus, kahve ağaçlarındaki en kaliteli çekirdekleri yiyor. Çekirdekler hayvanın midesindeki enzimlerin etkisiyle bir tür fermantasyona uğruyor, ancak hiçbir şekilde erimiyor. Bu kahve çekirdekleri daha sonra dışkı yoluyla dışarı atılıyor.

Kahve üreticileri de Paradoxurus’un dışkısından bu çekirdekleri toplayarak dünyanın en pahalı kahvesini üretiyor. Uzmanlar, kahvenin kalitesini artıran önemli faktörün Paradoxurus’un midesindeki enzimler olduğunu belirtiyorlar. "Kopi Luwak" yılda ancak 250 kilogram kadar üretilebiliyor.
Kaynak

aybala 01-09-2006 08:27

etiketi de şu imiş :)
http://www.ravensbrew.com/images/kopiluwakmovie.gif
kahve içerken de okunmaz ki bu

hasan42 01-09-2006 08:36

Alıntı:

Kahve üreticileri de Paradoxurus’un dışkısından bu çekirdekleri toplayarak dünyanın en pahalı kahvesini üretiyor.
İnsanları anlamak ok zor. Acaba bu kahveyi ilk kez denemeyi kim neden akıl etti ki?:eek:

arsakay 01-09-2006 08:57

İrlanda'da domuz kellesinin önemli bir yemek olduğunu öğrenmiştim.
Kökeni sömürge oldukları döneme dayanıyor. İngiliz soyluları
kendi ziyafet sofralarının artığı olan domuz kellerini
arasıra halka verirmiş. Patatesten başka yiyeceği olmayan aç halk
için domuz kellesinin ne demek olduğu çok açık.

Bu kahve de ilk önce fakir halk tarafından keşfedilmiş olmasın?

hasan42 01-09-2006 09:12

Mantıklı görünüyor. Benzer bir olayı da ben duymuştum.
Amerika'da Çin lokantalarının gözde yemeklerinden birisi de chop suey adlı yemekmiş. Amerika'da gözde olsa da, kaynağı biraz iç kaldırıyor. Çinli dilenciler ellerinde bir tabak kapı kapı dolaşarak yiyecek isterlermiş. Her kapıda verilen yiyecekler aynı kapta toplanırmış; tatlı, çorba, sebze, et vs. Bu karışımın adı chop suey imiş.

Todor 01-09-2006 21:45

2 Eklenti(ler)
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi malina
Kahve üreticileri de Paradoxurus’un dışkısından bu çekirdekleri toplayarak dünyanın en pahalı kahvesini üretiyor.

Üretici firmanın sloganı "From cat to cup" Kediden fincana
ama öyle ortalıkta bahsediliği gibi kilosu 700 $ dolarlara kadar çıkmıyor ama. Lüks kutuların kiloluğu 200$. birde yanında işlenmemiş olarak veriyorlar.Kutunun sağ tarafına dikkat

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi malina
en güzel meyveleri yiyen Paradoxurusu eğiten yerliler

Benim aklıma gelen bu hayvanların o kahveleri toplamak için gördükleri eziyetler. Çünkü anladığım kadarı ile doğal beslenmeleri kahve çekirdeği ile olmuyor.Muhtemel bu hayvanlar o kahve çekirdeklerini açlıktan yiyorlar. Ama sindiremiyorlar. Artık o hayvanları kahvenin bir yiyecek olduğuna nasıl kandırıyorlarsa.

Bu da ilave bir bilgi:
Ayrıca Çinde SARS virüsünün yayılmasında etkili olduğu iddiasıyla Misk kedilerinin Çin'deki imhası sürerken, bu kedilerin dışkısından üretilen kahveye de Kopi Luwak kahvesi deniliyor ve üstelik de Çin'de hala bir numara. Endonezya'nın en meşhur kahvesi olan Kopi Luwak kahvesinin Endonezya'daki satıcıları ise, Paradoxurus'un Çin'deki Misk kedilerinden farklı olduğunu ve ülkelerindeki Paradoxurus'un hastalık yaymadığını ileri sürdüler.

Bu insan oğlunun para için yapmıyacağı şaklabanlık yok
Eklenti 3587
Eklenti 3588

Metin Y. 09-11-2008 18:43

Kedi dışkısından kahve

1 Eklenti(ler)
Kedinin dışkısının ayıklanmasıyla elde edilen dünyanın en pahalı kahvesi Türkiye'de de satılmaya başladı

'İğrenç' demeyin, kedi dışkısı deyip geçmeyin. Endonezya açıklarındaki Sumatra Adası ile çevre adalardaki ormanlarında yetişen kahveye özelliğini veren bir Misk kedisi türü.

Eklenti 52379

Bu kediler kahve ağaçlarındaki kahve çekirdeklerini bütün olarak yutuyor. Midesindeki enzimlerle fermantasyon geçiren çekirdekler dışkı yoluyla atılıyor. Bu çekirdekler dışkıdan ayrılıp özel işlemlerden geçiliyor ve sofraya kahve olarak geliyor.

İşi gücü bırakıp bu kahvenin sırrını keşfeden ise Kanada Ontario'daki Guelph Üniversitesi'nden Dr. Massimo Marcone adlı öğretim görevlisi. Kopi Luwak adlı kahve yılda 260 kilo kadar üretilebiliyor.

Sabah gazetesinin haberine göre, dünyanın en pahalı kahvesinin satışı Türkiye'de de başladı. EvdeKahve-Etken Gıda adlı şirket 6 ay önce ithal etmeye başladığı Kopi Luwak'ı ithal etmeye başlamış. 15 içimlik paketlerde satılan kahvenin bir kutusu 100 gram. 15 içimlik kutunun fiyatı 990 YTL. Bölün paket fiyatını 15'e 66 YTL çıkar. Bir başka deyişle bir fincan kahve 66 YTL'ye geliyor.

Peki bu kahveyi alan var mı? İthalatçı şirketin ortaklarından Selçuk Karaoğlan, "11 kutu sattık" diyor. Bu da 1.1 kilo demek. Karaoğlan 60 kutu daha sipariş verdiklerini söylüyor.

tropikana 09-11-2008 18:57

İğrenç demeden geçemicem, afiyet olsun içenlere :dilli:

caucasus 09-11-2008 20:21

Çok ilginç. Türkiye'de ve dünya'da her ürünün satıcısı ve alıcısı bulunuyor demek ki.

'' Kör satıcının kör alıcısı olur '' :)

ormanx 09-11-2008 20:52

:DBahçeli br evim olduğunda bu kedi ve yediği kahveyi ithal edip satmayı planlıyorum.

hassoman 09-11-2008 21:11

1 Eklenti(ler)
Bu kahveyi igrenc bulanlari daha da kiskirtayim...
Bu hayvan (Paradoxurus adlı etobur memeli) kediden daha cok bir fareye benzemiyor mu?:)

berduray 09-11-2008 21:13

Lütfen bu iğrenç şeylerin güzelim Türk kahvemize bulaşmadığını söyleyin, her sabah içerim de...

ormanx 09-11-2008 21:21

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi berduray (Mesaj 313113)
Lütfen bu iğrenç şeylerin güzelim Türk kahvemize bulaşmadığını söyleyin, her sabah içerim de...

Türk Kahvemizin bu kahve ile hiçbir ilgisi yok Sevgili Berduray.

berduray 09-11-2008 21:22

Oh şükür...

hassoman 09-11-2008 21:23

Hic kaygilanmayin. bu kahve bir kere cok pahali... Turk kahvesine karistirmalari akilci degil... Turk kahvesini "Kopi Luwak"a karistirarak satarlar... Onu da bu kahvenin meraklilari dusunsun...

gurbik67 09-11-2008 23:23

sayın berduray burası Türkiye hangi gıdaya ne katıldığı bellimi kedi dışkısından ayıklandığı ve bir şeylere faydası olduğu kulaktan kulağa dolaşmasın anzer balı gibi meblağ yukarılara çıkar.

zenfree 16-11-2008 22:53

Çok iğrenç doğrusu. Bu kahveyi ilk kim keşfetti merak ettim.

Yani kimin aklına gelir.;)

fahrikucuktas 26-12-2008 19:37

tavşan pisliğinden sigara duydunuz mu?

denizakvaryumu 26-12-2008 22:46

Duymadık, açıklarsanız iyi olur :)

denizined 27-12-2008 08:10

Ben Kopi Luwak kahvesini geçen sene Hollanda'da kafede gördüm,görüntü ve koku olarak bir fark yok ama içmeye cesaret edemedim,yabancı arkadaşım içmişti fiyatı galiba 52 euro olması lazım...

Yeşile_Özlem 06-09-2012 21:15

Çok iğrenç bir şey, kedi dışkısından kahve:dilli: Bir de üstüne o kadar para veriyorlar.

kelebek çalısı 08-09-2012 02:01

Parasından falan değil de, hiç bir şey belirtmeden size içirseler ve tadını, aromasını gerçekten beğenseniz ne yaparsınız?

Bence gayet olası bir durum.

gül- 10-09-2012 11:07

merhaba
şu zamanda katkısız gıda ürünü bulmak zor olsa gerek. kendiniz yetiştireceksiniz ne ala. yadırgamamak lazım aslında. neticede onlarda bu gıdaya kendilerince katkı maddesi koymuş oluyorlar. nasıl ki gıda, tekstil, kozmetik fabrikaları kimyasal katkı maddeleri ekliyor bunlarda demek ki kediden alıyorlarmış katkı maddelerini ne dersiniz... vahim durumlar ne diyelim...

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 14:44.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024