agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hayvanlar > Evcil Hayvanlar > Kediler
(https)

Beğeni Düzeni11Beğeniler
  • 1 Gönderen altintasna
  • 3 Gönderen horanlı.66
  • 4 Gönderen Eser İlhan
  • 1 Gönderen ssengoren
  • 1 Gönderen Derya Hanim
  • 1 Gönderen laruz

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 20-02-2014, 22:44   #1
Ağaç Dostu

limon_sever's Avatar

Giriş Tarihi: 08-12-2009
Galeri: 11
Kedilerle Doğal Mücadele

Merhaba arkadaşlar.

Sahipsiz sokak kedileri bahçede ne kadar yayılıcı bitki varsa hepsini eşeliyor, perişan ediyorlar ve yeni gübrelenmiş toprağı kazıyorlar. (Geçen yaz 2-3 biber fidemi kırmışlardı.) Ne yapmam gerekir. Kesin sonuç veren doğal bir mücadele yöntemi var mıdır?

limon_sever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-02-2014, 20:07   #2
Ağaç Dostu

limon_sever's Avatar

Bugün yine her yer eşelenmiş ve kazılmış bir şekilde buldum. Frenk üzümüme bile zarar vermişler. Uç kısmını kırmışlar.

Acil yardım!!!

Eski 21-02-2014, 20:17   #3
Ağaç Dostu

altintasna's Avatar

Giriş Tarihi: 08-09-2013
Alıntı olduğunu belirterek buraya ekliyorum:

Kediler limon, portakal gibi narenciye içerikli kokulara duyarlıdırlar. Sirke, limon kolonyası da kedilerce sevilmeyen kokulardandır. Kedileri bahçenizden uzak tutmanın bir yolu da bahçenin dört bir yanına naftalin topları yerleştirmektir. Naftalin kokusu kedilerin sevmediği kokulardandır. Kediler üzerinde işe yarasa da diğer canlılara zarar verebileceği de göz önünde bulundurulmalıdır. Karabiber kokusu kedilerce sevilmeyen bir diğer kokudur. Karabiber tanelerinin bahçeye serpilmesi ve karabiber spreyinin kullanılması etkili sonuç verebilir.

Sabun ve deodorantlarda etkin olarak kullanılan, böcek, sinek kovucu etkidi de bulunan Citronella Yağı kedileri bahçe, balkon ya da giriş katlarından uzak tutmaya yarayan çözümlerden biridir. Citnonella yağının %25’ini su ile karıştırarak spreyinizi hazırlayabilir ve kedilerin kullandığı alanlara sıkarak kedilerin tekrar bu bölgeleri kullanmaması ya da o bölgeden uzaklaşması sağlanabilir.

Bahçenizin kedilerce sık ziyaretinden şikayetçiyseniz bahçenize ekeceğiniz bir takım bitkilerle bu ziyaretleri sonlandırabilirsiniz. Karabiber, sarımsak, lavanta en iyi sonuç veren bitkilerdir. Bunları bahçenizin özellikle duvar diplerine ve/veya köşelerine ekmek etkin sonuç verir.

BURAYA DİKKAT (Şaşırdım buraya)

Kediler amonyak kokusu, çamaşır suyu gibi dezenfektanların kokularını cazip bulurlar. Bu nedenle bu tür malzemelerin kullanılmaması kedileri uzak tutmak için önemlidir.

limon_sever beğendi.
altintasna Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-02-2014, 20:23   #4
Ağaç Dostu

limon_sever's Avatar

Alıntı olduğunu yazmışsınız ama bunlar acaba denenmiş kesin bir çözüm müdür bilmiyorum. Bahçede yeteri kadar sarımsak ekili ve lavantanın hemen yanında yayılıcı bir bitkiyi perişan ettiler. Naftalin kokusu bana da itici geliyor onu denemek lazım.

Eski 21-02-2014, 20:26   #5
Ağaç Dostu

horanlı.66's Avatar

Giriş Tarihi: 28-11-2013
doğal yöntem ufak cins yavru köpek alıp bahçeye bağlamak çünkü koku kimyasal gibi maddeleri ömür boyu kullanamazsiniz, kullanmadığınız gün yine damlalarlar, onların en doğal düşmanı köpektir, saygılar ....

horanlı.66 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-02-2014, 20:30   #6
Ağaç Dostu

horanlı.66's Avatar

bu arada bitkisel olarak uzak tutmak, sadece tahmini, evde aşısı yapılmış, özel bakımlı kedilerde yan etki yaptığindandir sanırsam, çünkü sokak kedisi her türlü zorluğa ortama alışıyorlar sanmamki sarımsak lavanta onları kaçıracak , sarımsak kaçırmış olsa idi bizim kedi mantı yemezdi :-)

Eski 21-02-2014, 21:15   #7
Ağaç Dostu

limon_sever's Avatar

Köpekleri çok sevmeme rağmen ailem köpek istemiyor. Güzel bir çözüm ama malesef...

Eski 21-02-2014, 21:25   #8
Ağaç Dostu

horanlı.66's Avatar

o zaman bahçeye en iyisi çim ekip üzerinde mangal yapmak :-) hiç değilse gelen kediler misafir olurlar kemikleri atarsınız , anlaşmış olursunuz :-)

Eski 21-02-2014, 21:26   #9
Ağaç Dostu

Eser İlhan's Avatar

Giriş Tarihi: 04-03-2007
Galeri: 1
Yukarda alıntı olduğu belirtilen yazıda önerilen birçok şeyi denedik.. Karabiber avuç avuç serptik, zaten her yerde lavanta ,biberiye, kekik gibi aromatik bitkiler var. Üzülerek söylüyorum ki, hiç biri işe yaramadı..
Naftalin çok zehirli, kanserojen etkide bir madde. Kedi kaçırmak için bahçenize sokmayın derim ben.(Aynı şekilde evde yün giysileri korumak için kullanılması da sağlık açısından riskli)
Bauhaus gibi yapı marketlerde kedi kaçırıcı sinyaller yayan pilli apareyler var. Ama bizim beslediğimiz kedilerimiz de olduğu için onlardan kullanmadık. Siz belki onları deneyebilirsiniz.
En son çare ise kedileri kabullenmek Biz artık o moddayız, teslim oluyoruz .......

Eser İlhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-02-2014, 21:55   #10
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 17-06-2013
Kedilerin yemeğini uzak bir noktaya çaktırmadan koyarsanız uzaklaşacaklardır.

In God We Trust Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-02-2014, 01:46   #11
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 27-02-2010
Bende kedilerin acı bibere karşı duyarlı olduğunu duymuş ve denemiştim.Sonuç başarılıydı.Kedilerin bahçeye-balkona giriş noktalarına ''çok acı'' pul biberi bol bol serpin.Neticeyi benim gibi mutlulukla izleyin...

limon_sever beğendi.
ssengoren Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-02-2014, 21:48   #12
Yeni Üye

ALİZ's Avatar

Giriş Tarihi: 26-01-2014
Ultrasonik kedi-köpek kovucular var, araştırıp deneyebilirsiniz.

ALİZ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-02-2014, 11:58   #13
Ağaçsever

Derya Hanim's Avatar

Giriş Tarihi: 06-05-2013
Aci biber kedi ve kopekleri oldurebilir diye biliyorum ben agizlari yandigi halde biberli yiyecekleri yiyorlar. Test edilmistir. Bence yapacaginiz tek sey su ve limon suyu dolu bir sprey sisesi elinizde bekleyin gordugunuz kedinin ayaklarina filan puskurtun. Birkac gun sonar gelmemeye baslayacaklar zaten. Bun bunu benim kedi ishal oldugunda kapinin onune gelmesin diye yapmistim ve ise yaradi

ssengoren beğendi.
Derya Hanim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-03-2022, 07:04   #14
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-03-2022
Kedi kovar sprey

kedileri uzaklaştıran zararsız özel ilaç fısfıslar satılıyor, maceraya gerek yok
Petşoplarda bulabilirsiniz

Eklenen Resimler

Kedi Kovucu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-04-2022, 00:02   #15
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-04-2022
Arkadaşlar zararsız % 100 etkili bir çözüm üretildi. ama henüz Ülkemizde satıcısı yok. ama çok basit kendiniz de yapabilirsiniz. https://www.haberler.com/teknoloji/k...e=DonanimHaber

Hilal okur beğendi.
laruz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-01-2024, 14:00   #16
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-06-2007
kedi kovması için cam güzeli bitkisi etki etmiyor.

evandevan5 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 08:00.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024