agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hayvanlar > Evcil Hayvanlar > Kediler
(https)

Beğeni Düzeni23Beğeniler
  • 1 Gönderen sırça
  • 1 Gönderen kelebek çalısı
  • 10 Gönderen agozce
  • 5 Gönderen iris41
  • 1 Gönderen Revnak
  • 5 Gönderen agozce

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 25-12-2010, 04:29   #1
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 24-12-2010
kedilerde renk

Sevgili dostlar,
Pek bilinmeyen bir gözlem sunayım.Kedilerin üzerinde muhtelif renk var malum.Tek ve iki renkli kediler erkek ya da dişi olabiliyor.3 veya daha FAZLA RENKLİ KEDİLER MUTLAK DİŞİDİR.
Bu gözlem uzun sürelidir.Üç renkli kedisinin erkek olduğunu söyleyen yazsın ki,boş boş gözlemimi aktarmayayım.Yanıldığımı bileyim.
Not: Bu arada,İran kedilerinde üç renkli erkekler varmış,onlarda kısırmış...
Sevgi ile,

ilksenozturk beğendi.
sırça Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-12-2010, 21:13   #2
Ağaç Dostu

doga-dostu's Avatar

Giriş Tarihi: 14-05-2010
paylaşım için teşekkürler.iyi ki benimki dişi.bir kere annelik duygusunu tatsın öyle kısırlaştıracağım benim ki de iran kedisi

doga-dostu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-12-2010, 07:41   #3
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 24-12-2010
Sevgili doga dostu,
Benim iki tane kırmızı çizgim var.
1-)Hayvanları, zararlı diyerek öldürmek.
2-)Üremesinler diye kısırlaştırmak.Canlılar,canlılar tarafından tüketilmelidir.Yaşam böylece kontrollü olarak devam eder.İnsanlığın yaşaması için bu şarttır.Sokak köpekleri çoğaldı,bize zararı oluyor diye öldürürseniz,sokak köpeklerini veya kedilerini veya sahipli hayvanları çoğalmasınlar diye kısırlaştırırsanız,av adına, yiyeceğinizden çok avlanma yaparsanız, tarlalara zarar veriyor gerekçesiyle,fare ve domuzları katlederseniz,işte bunların hepsi, insanlık adına bir zulumdur.
Sevgi ile,

sırça Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-12-2010, 17:54   #4
Ağaç Dostu

doga-dostu's Avatar

Giriş Tarihi: 14-05-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sırça Mesajı Göster
Sevgili doga dostu,
2-)Üremesinler diye kısırlaştırmak.Canlılar,canlılar tarafından tüketilmelidir.Yaşam böylece kontrollü olarak devam eder.İnsanlığın yaşaması için bu şarttır.Sokak köpekleri çoğaldı,bize zararı oluyor diye öldürürseniz,sokak köpeklerini veya kedilerini veya sahipli hayvanları çoğalmasınlar diye kısırlaştırırsanız,av adına, yiyeceğinizden çok avlanma yaparsanız, tarlalara zarar veriyor gerekçesiyle,fare ve domuzları katlederseniz,işte bunların hepsi, insanlık adına bir zulumdur.
Sevgi ile,
hmmm anladımm teşekkürler bilginiz için

doga-dostu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-02-2013, 01:21   #5
Ağaç Dostu

turkankaragoz's Avatar

Giriş Tarihi: 21-06-2012
vallahi benim 2 erkek kedim var ikiside üç renkli teziniz yanlış bence

turkankaragoz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-02-2013, 01:54   #6
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-01-2008
Galeri: 44
Nadiren de olsa tüyleri üç renkten oluşan erkek kedilere rastlamak mümkün.

Calico olarak adlandırılan bu üç renkten oluşan tüy paternine sahip olan kedilerde bu faktörü belirleyen cinsiyete dayalı olarak gelişen genetik faktördür.

Dişi hayvanlar iki X kromozomu, erkekler ise bir X bir de Y kromozomu taşır. Siyah ve sarı renk faktörünü taşıyan kromozom X kromozomudur. Beyaz renk ise tamamen farklı bir gene bağlı olarak oluşur.

Dişiler iki adet X kromozomu taşıdığından dolayı siyah ya da sarı ve buna bağlı varyasyonlar ile beyaz rengi taşıma özelliğine haizdirler.

Erkek kediler ise bir X kromozomu taşıdığından ya siyah ya da sarı rengi taşıyabilirler.

Ayrıca X kromozomu üzerinde etkisi olan dominant ya da dominant olmayan genlerle de ilgili olarak kompleks bir açıklaması olsa dahi genel olarak calico(kaliko) olarak tabir edilen üç renkli kürke sahip kedilerin dişi olmasının sebebi buna bağlıdır.

Üç renkli erkek kediler söz konusu olduğunda bu kedilerin taşıdığı XXY kromozomudur.

loveforlife beğendi.
kelebek çalısı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-02-2013, 03:02   #7
Ağaç Dostu

agozce's Avatar

Giriş Tarihi: 27-04-2007
Galeri: 4
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sırça Mesajı Göster
Sevgili doga dostu,
Sevgi ile,
Doğada, doğal koşullarda böyledir ama gerçek çok farklı malesef. Şehirlerde o hayvanların ne sığınabileceği yer, ne de avlanabileceği av var. Yaşam alanları tamamen istila edilmiş durumda. İnsanlar yemek artıklarını çöpe atar ama yanındaki köpeğe asla vermez.

Hiç hayvan barınaklarına gittiniz mi? Tavsiyem bir kez gidin. Ve o hayvanların çektiği acıları görürseniz eminim böyle düşünmessiniz.Her türlü cins hayvan var. Çoğu zamanın büyük paralarla alınmıştır oysa..

Sokaktaki bir köpeğin ortaalam ömrü 3 yıl, o da kaç gündebir yiyecek bulursa...Açlık, şiddet...terkedilme...her türlü acı fazlası ile var.

Lütfen hayvanlarınızı kısırlaştırın. Siz belki iyi bakarsınız ama sahiplendirdiğiniz o yavrulara iyi bakılacağına ne kadar emin olabilirsiniz.

Alacağınız zamanda barınaklardan, sokaktan alın lütfen...asla satın almayın, canın ticareti yapılmasın.

Benim de bir İranım var ve sokaktan aldım.Bu kış çamurun içinde ölmek üzere olan 2 tane yavru kedi- biri British Shor hair, biri Russian Blue- ikisinin de piyasa fiyatı 1000 tl nin üzerinde..Anneleri alınmış, sıkılınca kısırlaştırılmadan sokağa atılmış...diğer yavruları ne oldu, annne ne oldu kim bilir..

Baktığım bütün sokak hayvanlarını da kısırlaştırıyorum. Azalsınlaki kıymetleri olsun, ve acı çekmesinler.

Doğmayanın günahı düşünülürde, doğmuş olanların çektiğini kimse görmez nedense...

agozce Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-02-2013, 07:42   #8
Ağaç Dostu

iris41's Avatar

Giriş Tarihi: 05-02-2009
Belediyelerin azı kapaklı cöp konteynırlarıda işin tuzu biberi yemek ve cöp sokak hayvanlarını kimse düşünmüyor sosyete oldukya gerisi boş kimin karnı ac kim susuz bizden ötesi varmı .
Belediyeleri anlamakta zorlanıyorum diktigi günlük lale ve cuhalarla kac cana yuva yapar kac cana barınaklarda saglıklı bakım uygular .
Doga kendini yenileye bilir her canlıya yiyecek barınak saglıya bilir ama doga nerede kaldı ?
Karşıdan karşıya gecmek ve yemek aramak icin kac can araba altında ezilip terk ediliyor .
Kac can annesinin sıcak bagrında yuva buluyor anne genellikle cöp arama derdinde bir kac lokma bulursa şanslı
Kısırlaştırmak kesinlikle şart .acı ama şart

iris41 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-02-2013, 20:42   #9
Ağaç Dostu

Revnak's Avatar

Giriş Tarihi: 21-03-2012
Sayın Sırça,
Ben de 3 renkli kedilerin çoğunlukla dişi olduklarını duydum ve gözlemledim ancak nadir olmakla beraber 3 renkli erkek kediler de var.

Şu ana kadar 4 tane kedim oldu. 3 dişi 1 erkek, hepsi birbirinden güzel sokak kedileri. Dişiler için ben de sayın Doğa Dostu gibi önce annelik duygusunu tatmalarnı istedim sonuçta bu onların doğasında var, ancak yavruları verecek bir yer olmayınca bu fikirden vazgeçtim. İran yavrusuna yuva bulmak çok daha kolay olacaktır=)

Evet bir düzen, sistem var, yaşam kontrollü olarak devam etmeli ancak bu bizler her yeri beton yığını yapmadan ve doğayı yok etmeden önceydi.
Hayvanları zararlı oldukları için öldürmeye ben de karşıyım ama kısırlaştırmama fikrinde size katılmıyorum.

Kısırlaştırmayıp ne yapacağız.. Sokaktakilere gerektirdiği gibi bakıyormuyuz da çoğalmalarını engellemek yanlış. İnsanlar yer pislenecek diye yemek koymuyor, konan su dolu kaplara çöp atıyorlar hadi onu geçin tekmeleyip bilerek ve isteyerek deviriyorlar. Hayvan karşıdan karşıya geçmeye çalışırken inadında gaza basan, çarptığında aracına bir şey olduğu için üzülen ama o canı düşünmeyen insanlarla dolu her yer. Şiddeti, tecavüzü saymıyorum bile.
Alıp bakamayıp sokağa salan, sırf kendi köpeği ihitiyacını görsün gelsin diye sokak köpeğiyle çifleşmesine izin veren "hayvan severler" var. Sokaklar Agozce'nin dediği gibi cins hayvanlarla dolu.

Size bir örnek vereyim bahçemde baktığım kedilerden biri: Nazlı daha kendisi küçükken hamile kaldı, yaptığım kutuda doğurmaya çalıştı doğum bütün gün sürdü çıkan yavruyu temizleyemedi bile, o ölü yavrularla ben ilgilendim. Bu olaydan 3 ay sonra Nazlı yine hamileydi şans eseri bahçeye çıktığımda penceremin dibinde yine aynı şekilde ölü 2 ölü yavru buldum. O ölü yavruları görmektense Nazlıyı kısırlaştırmayı isterdim. Diyeceksiniz ki düzen bu demekki anne olmaya hazır değilmiş haklısınız ama o ölü yavrular şehir ortamında başka bir canlı tarafından tüketilip sisteme dahil olamıyor dolayısıyla o bahsettiğiniz sistem çalışmıyor. Bu kedinin kısırlaştırılması benim gördüğüm 4 ölü yavruyu hiç var olmamış kılacak ve anne de bütün o acıları çekmeyecekti. Kendisini sevdirmediği ve yakalayamadığım için ne doğum sırasında veterinere götürüp ona yardım edebildim, ne de sonrasında kısırlaştırbildim. Nazlı şu an 1.5 yaşında ve yine hamile, neler olacağını neler yaşayacağını ve yaşayacağımı merak ediyorum.
1 hafta önce yaşadığım başka bir olay daha; pencereme en fazla 4 aylık olan bir kedi geldi deli gibi bağırdı teli tırmaladı kapıyı açtığımda tek dileği eve girmekti çünkü başka bir kedi tarafından sıkıştırılıyordu. Eve alamazdım çünkü zaten evde 2 tane kedim var. Onun için yapabildiğim önce pirelerinden arındırmak için boynuna parazit uygulaması yapmak, sonrada küçük bir kutu yapıp onun içine saklanmasını dilemek oldu. Bütün gece saklandı beni her gördüğünde çıkıp yine eve girmeye çalıştı. Bu 4 aylık zaten kendisi ufacık ve sağlıksız olan kedinin yavruları ne olacak? Ertesi gün kendi kedimi kısırlaştırmaya götürecektim, çağırdım eğer gelseydi onu da götürecektim çünkü onun için yapabileceğim en iyi şey bu.

Bir kedi 4 aylıktan 14 yaşına kadar yılda 3 doğum yapabiliyor ve yavru sayısı 4 ile 6 arasında değişiyor. Sadece 1 dişi kedi yılda ortalama 12 yavru doğuruyor. Doğan yavrulardaki dişileri ve annenin 2. 3. doğumu sırasında onların da yavruladıklarını bir hesabedin. Bunun önü alınmazsa işe o zaman sıkıntı olur, insanlar şikayet eder belediyeler zehirler vs. vs.

Bizlerin evlerimizin önüne koyduğumuz yemekler sular ne yazık ki yeterli değil dolayısıyla yaşamın kontrollü olarak devam etmesini istiyorsak onların da iyiliği için kontolü ele alıp onları kısırlaştırmamız gerektiğine inanıyorum.

ilksenozturk beğendi.
Revnak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-02-2013, 04:28   #10
Ağaç Dostu

agozce's Avatar

Giriş Tarihi: 27-04-2007
Galeri: 4
Bir kere anne olsun, bir kere baba olsun doğası ile oynamam, günah, yazık diyenler.Yavrular ne olacak? Satarım, sahiplendiririm ya da barınaklara veriririm diyenler.Birileri de size sormadan üretkenliğinizi elinizden alsa mutlu olur musunuz? diye soranlar..

Zamanı gelince yavrulasın hayvancıklar hayvan sahibi olmak isteyen çok insan var muhakkak güzel yuvalar bulunur diyenler buyrun Belediye Hayvan Sağlık Merkezinde kısırlaştırmadığı gibi hamile kaldı diye bakımevlerine terk edilen Golden, Cocker anneler ve bebeklerine bakın.

Lütfen okuyun araştırın,

Hayvan sahipleri empati kurarak; dişi hayvanlarının bir kez de olsa anneliği tatmasını, erkek hayvanlarının ise yavru yapma sorunu olmadığı için cinsel hayatının devam etmesini isterler..

Oysa ki Kedi ve köpeklerde insanlarda olduğu gibi anne, baba, aile kavramı yoktur. İçgüdüsel olaral ürerler ve dişiler mükemmel annelik yapar, erkek hayvanlar için ise babalık kavramı yoktur. Yavruları büyüdüğünde onları tanımazlar ve cinsel olgunluğa ulaştıklarında ilişki de kurabilirler.

- Erkek kedi/köpeğimin daha az erkek hissetmesini istemiyorum- YANLIŞ Köpeklerin cinsiyet kimliği veya ego gibi mevhumları yoktur. Kısırlaştırılan kedi/ köpeklerin temel kişilikleri değişmez. Duygusal reaksiyon veya kimlik bunalımı gibi hisler geliştirmezler.

- Kedimin/köpeğimin doğasına müdahale etmek istemiyorum-YANLIŞ Kediniz/köpeğiniz sizin tarafınızdan besleniyorsa, sağlık problemleri ve bakımları ile siz ilgileniyorsanız, evinizde veya bahçenizde yaşıyorsa zaten doğasına müdahale etmiş bulunuyorsunuz demektir!

agozce Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 18:54.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024