agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hayvanlar > Evcil Hayvanlar > Kediler
(https)

Beğeni Düzeni50Beğeniler
  • 1 Gönderen Crocus Şen
  • 3 Gönderen çisem
  • 2 Gönderen marjinalmenekse
  • 1 Gönderen marjinalmenekse
  • 1 Gönderen Güzin Çakar
  • 2 Gönderen Crocus Şen
  • 7 Gönderen Crocus Şen
  • 1 Gönderen Güzin Çakar
  • 1 Gönderen agozce
  • 2 Gönderen Tika
  • 3 Gönderen iris41
  • 5 Gönderen Sûz-i Dilârâ
  • 3 Gönderen marjinalmenekse
  • 7 Gönderen Crocus Şen
  • 2 Gönderen Tenar11
  • 8 Gönderen Crocus Şen
  • 1 Gönderen elvann

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 02-07-2012, 15:34   #1
Ağaç Dostu

Crocus Şen's Avatar

Giriş Tarihi: 08-12-2007
2 aylık kedim birşey yemiyor

Merhaba,2 gün önce 2 aylık kedi yavrusu aldık.Veterinerde kontrolünü yaptırdık,karnesini çıkarttırdık.Ev ortamına alıştı,çok hareketi,tuvalet eğitiminide aldı fakat konu yemeğe gelince hiçbirşeyi ağzına değdirmiyor!veterinerin verdiği kuru mamayı,sütü,haşlanmış tavuğu,kıymayı hiç yemiyor.Takviye olsun diye veterinerin verdiği yaş mamayı yiyor ama veteriner yaş mamaya alıştırmayın dedi.O kadar çok koşuyor,enerji kaybı oluyor ama hiç mi acıkmıyor anlayamadım Sağlık sorunu olduğunu sanmıyorum 2 gün önce kontrolden geçti.
Ne yapabilirim bu konuda deneyimli arkadaşlardan yardım bekliyorum.Onun birşey yememesi beni çok üzüyor.

jineop beğendi.
Crocus Şen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-07-2012, 15:39   #2
Ağaçsever

marjinalmenekse's Avatar

Giriş Tarihi: 09-11-2009
siz mamasını koyun o acıktıkça gelip gidip yer benim de kedim var tabağını 2 günde bitiriyor ,,kediler tabağındakileri bir seferde yiyip bitirmiyorlar ,,, dolaşır oyun oynar koşar eğlenir acıkınca gelir yer çoğunlukla siz görmezsiniz onu yemek yerken ,,bence bi sorun yok

marjinalmenekse Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-07-2012, 15:56   #3
Ağaç Dostu

Crocus Şen's Avatar

O kadar minik ki bir deri bir kemik!Eve,bize alışmadı desem bu kadar hareketli olmaz,2 gündür üzerine titriyorum,belki de bunun farkında olduğu için nazlanıyor.Havalarda sıcak mamaları bozulur diye sürekli yeniliyorum.Beni rahatlattınız

Eski 02-07-2012, 15:57   #4
Ağaç Dostu

Tika's Avatar

Giriş Tarihi: 22-09-2008
Bence digerlerini yemezsem eninde sonunda sevdigim mamayi yerim klasik kosullanmasini yasiyor.Yas mamayi vermeyin,kuru mamasini verin.Ben de benim kedime yas mama koydugumda yas mamayi bitirene kadar kuru mamayi agzina surmuyor.Yas mamayi vermeyin,acikinca mutlaka kuru mamasindan yiyecektir.Pes edecektir yani.

Tika Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-07-2012, 16:00   #5
Ağaç Dostu

Tika's Avatar

Acikinca ve yas mamanin gelmedigini de anlayinca kuru mamasindan yemege baslayacaktir.Sanmiyorum ama 1-2 gun boyunca hic yemezse,agzinda yara olabilir ya da disinde problem olabilir,ama veteriner kontrolunden gecti dediginize gore bence bu durum soz konusu degildir diye dusunuyorum.

Düzenleyen Tika : 02-07-2012 saat 16:02 Neden: Yorum duzeltildi.
Eski 02-07-2012, 16:12   #6
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-10-2011
Kedilerin bazıları çok seçicidir.
Çok alternatif sunulduğunda bu seçicilik daha da artar.
Kuru mama için biraz erken zaten. İlla kuru mama verilecekse suda ya da sulu sütle ıslatılıp yumuşatılmasını öneririm. Aksi taktirde bağırsakların emilimde zorlanıp, dışkı sertliği ile başlayan sıkıntılar oluşmakta.

Nasıl alıştırırsanız o şekilde beslenme alışkanlığı oluşacaktır.
Ben sulandırılmış günlük süte bir çay kaşığı zeytinyağı sabah tabaklarına koyup başka birşey vermiyorum öğleye kadar.
Öğlene doğru zaten acıktıklarından ne verilse silip süpürüyorlar. Bu sayede, sabah ki süt te, öğlen ki yemekleri de tabakta bitmiş oluyor.
Sizinki gibi miniklere bol et suyu-yoğurt-sebze-kuru mama karışımlı bir beslenme uyguluyorum. Tabakta hele ki hava sıcak ise 1 saatten fazla duran mamayı önlerinden kaldırıyorum. Bakteri oluşumu engellemek ve yemek zamanında nazlanıp yemeyenin birkaç saat aç kalmasına sebep olsa da zamanla bu sisteme uyumu sağlayıp, yemek saatlerini bekler, beslenip yalanır ve oyun-uyku düzenini sağlamış oluyorlar.

Çiğ et-kıyma asla verilmemesini öneririm.
Kolay gelsin.

gilan, Crocus Şen ve Tika beğendi.
çisem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-07-2012, 16:22   #7
Ağaçsever

marjinalmenekse's Avatar

evet çiğ gıda kesinlikle vermeyin kuru mamaya alıştırmaya çalışın henüz 2 gündür beraber olduğunuzdan ve kedilerde meraklı olduklarından şimdilik evini tanımaya çalışıyordur ,,, hiç endişelenmeyin ,,,

Crocus Şen ve Tika beğendi.
Eski 02-07-2012, 16:23   #8
Ağaçsever

marjinalmenekse's Avatar

birde fotosunu koysanızda görsek çok merak ettim

Crocus Şen beğendi.
Eski 02-07-2012, 21:48   #9
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-02-2011
Ben de fikrimi söyleyeyim. Tek sefer, doyabileceğini düşündüğünüz miktarda yaş mamayı önüne koyun, tamamını yerse yemek seçiyordur, endişelenmenize gerek yoktur,ona göre önleminizi alırsınız. Fakat yaş mamadan da az bir miktar yiyip bırakıyorsa veterinerinizi değiştirin.

Mernuş beğendi.
Güzin Çakar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-07-2012, 22:46   #10
Ağaç Dostu

Crocus Şen's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gçakar Mesajı Göster
Ben de fikrimi söyleyeyim. Tek sefer, doyabileceğini düşündüğünüz miktarda yaş mamayı önüne koyun, tamamını yerse yemek seçiyordur, endişelenmenize gerek yoktur,ona göre önleminizi alırsınız. Fakat yaş mamadan da az bir miktar yiyip bırakıyorsa veterinerinizi değiştirin.
Sanırım yemek seçiyor,yaş mamanın kokusunu çok uzaktan alıp tabağını silip süpürüyor,kuru mamanın üzerine biraz yaş mama koyup karıştırdım yaş mamaları ayıkladı,kuru mamalar kaldı.Az önce tavuk gögüsünü minik minik doğrayıp,haşladım,yaklaşık 1 saat sonra yanına gittiğimde yemiş,uyuyordu ama mama krizini çözmem gerek,yoksa işim var..Belkide dişleri iyi kesmediği için yemiyor olabilir.Mamanın markasıda HİLLS NATURE'S BEST..

Tika ve Güzin Çakar beğendi.
Eski 02-07-2012, 22:48   #11
Ağaç Dostu

Crocus Şen's Avatar

O kadar yaramazki uyanıkken asla poz alamadım ancak uyku mahmuruyken

Eklenen Resimler

Eski 02-07-2012, 23:14   #12
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-02-2011
Tam bir avuçluk bir bebiş...

Crocus Şen beğendi.
Güzin Çakar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-07-2012, 03:06   #13
Ağaç Dostu

agozce's Avatar

Giriş Tarihi: 27-04-2007
Galeri: 4
Çok şirin....

Kuru mamayı yiyemiyor olabilir, daha çok küçük, biraz dişleri gelişsin bence..)

Yaş mama yerine ekmek içi-yoğurt, tavuksuyuna-ekmek...tavuk gibi gıdalara alıştırın bence. Hem daha ucuz, hem daha sağlıklı.

Süt aslında, kediler için sindirimi zormuş. İllede verilirse çok sulandırarak verilmli. Ama yoğurt çok daha yararlı. Kemikleri ve dişleri için. Üsteli doğal antibiyotik.

Benim bahçede baktığım yavrular 4 aydan sonra kuru mama yiyebildiler...

Crocus Şen beğendi.
agozce Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-07-2012, 05:55   #14
Ağaç Dostu

Tika's Avatar

Cok tatliymis,masallah.
Ben kedime cig yumurtayi cirpip veriyorum,bayiliyor.Deneyebilirsiniz.
Yavru kedilerin yiyebilecegi kuru mamalar var.Onlarin taneleri daha ufak oluyor.
Ben kizima Pro Plan aliyorum(benimkisi biraz toplu oldugundan diyet olanini aliyorum),kuru mamayi seciyor benimkisi de.Her markayi yemiyor.Sokaktaki kedilere aldigim mamalardan da yalnizca Micho'yu severek yiyor,ama gunde 3-5 tane veriyorum,taneyle) Cunku benim dobis fazla hareketli olmadigi icin yagli mamalar yesin istemiyorum.
Gule gule buyutun minnosunuzu.

Eski 03-07-2012, 06:31   #15
Ağaç Dostu

iris41's Avatar

Giriş Tarihi: 05-02-2009
Kediniz cok ufak henüz alışım devresinde aslında gelişimi icin yaş mama şart veterineriniz neden yaş mama vermeyin dedi anlayamadım.
Tavuk ve sebzelerden yapacagınız menüye bayılacak birde sütü mutlaka sulandırın , tavuk cigeride iyi ve besleyici .
Ona birde tırmalaması icin bir düzenek alın petşoplarda satılıyor bir süre koltuklarınıza dokunmaz
Kedilerin en cok sevdigim yanı ,saf sevgi karşılıklı iletişimi cok iyi biliyor yaramazlar .

iris41 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-07-2012, 07:22   #16
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Giriş Tarihi: 11-10-2007
Galeri: 3
Arkadaşlar yazılması gerekenleri yazmışlar zaten ama benim gözlemlediğim yavru kediler bu dönemde zaten azıcık ve sık aralıklarla yerler. Birkaç dil darbesiyle aldığı sıvı gıdadan sonra çekilir oynar, oynar enerjisi düşünce yine tabağına yönelir yine biraz yer sonra yine yaramazlığa

Ben mama vermemeye çalışıyorum kedilerime, çünkü dışarı çıktıklarında susuzluk sorunu yaşıyorlar, evdeyken de sürekli tuvalet ihtiyaçları oluyor, mecburen dışarı gönderiyorum çünkü kumlarını günlük değiştirsem de beğenmiyorlar ve dışarıdaki toprağı istiyorlar. Gidince de en az iki-üç saat ortada görünmüyorlar. Mama verdiğim dönemde eve gelir gelmez musluğa koşuyorlardı.

Sokak kedilerini mamayla besleyenler lütfen bu su ihtiyacını göz ardı etmesinler, zavallı hayvanlar bir süre sonra susuzluğa yenik düşebiliyorlar. Mama verdiğinizde mutlaka onların ulaşabilecekleri ve gün içinde de gelip içebilecekleri şekilde su koyun.

Şimdiki kedime Royal Canin mama aldım acil durumlar için bütün gün evde olacağımda veriyorum böylece suyu, tuvalet ihtiyacı kontrolümde oluyor.

Sizin kediniz için sulandırılmış süte, bir yumurta sarısı ve bir çay kaşığı balı çırpıp verebilirsiniz çok severek içtiklerini gözledim bu besini. Zeytinyağı karışımı da çok güzel çok kişiden duydum, yaralara karşı birebirmiş. Kedimin önüne arada bir zeytinyağı koyarım bir iki defa yalaması bile yeterli. Bence bu dönemde katı mamalardansa sıvı yoğunluklu beslemenizi öneririm. Tavuk veya et suyuna haşlanmış sebzeleri, ekmeği blendırla çekip mama kıvamında vermek gibi.

Kolay gelsin. Kedicik çok çok sevimliymiş, bayıldım.

Sûz-i Dilârâ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-07-2012, 17:21   #17
Ağaçsever

marjinalmenekse's Avatar

oyyyşşşşş,,,,tatlılığa bak sen ,,,Allahımm ne sevilir şimdi ooo bizim kedi biberonla büyüdü annesi yoktu ama bu kedicik gibiyken kuru mamayı yiyebiliyordu ,,,

Eski 05-07-2012, 20:31   #18
Ağaç Dostu

Crocus Şen's Avatar

Arkadaşlar hepinize tavsiyeleriniz için teker teker teşekkür ederim.Kızım artık evine,bize tamamen alıştı.Nerde yemeğini yiyecek,nerde uyuyacak,nerelere girilir,nelere girilmez öğrendi.Benim için en önemli sorun olan yemek alışkanlığı da yavaş yavaş düzene giriyor.Çok az ve isteksizde olsa sürekli evde olduğum için 4 kez yemek yiyor,en azından ona yemek hazırladığımı anlayıp,hemen gelip ayaklarıma sürtünüyor.En sevdiği haşlanmış tavuk suyuna hazırladığım tavuk parçaları ve ekmek ve kuru ekmek
Kuru mamayı önüne koymuyorum çünkü çiğneyemiyor,yaş mamayı da günde 1 kez veriyorum.Birde tavuk suyuna haşlanmış patates ve havucu sütle püre haline getiriyorum,bayılıyor.Her öğün 1 çorba kaşığı kadar yiyor.Sonrada kucağıma atlayıp,sırt üstü yatıp,patileriyle oynarken uykuya dalıyor

Eski 05-07-2012, 21:27   #19
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 23-04-2010
çok tatlı kediniz, bende kedimi böyle sokaktan aldım, 5 yıldır çok alıştık birbirimize, evdeki bütün kurallara uyar girmeyeceği odaları bilir. Benim sevgi böcüğüm. Sizde zamanla aynı şeyleri hissedeceksiniz. Size tavsiyem komutları tek kelime halinde öğretin gel, hayır gibi uzun cümleler kurmayın birşey öğretirken.

Tenar11 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-10-2012, 12:52   #20
Ağaç Dostu

Crocus Şen's Avatar

O benim 2 aylık hiçbir şey yemeyen kızım büyümüşte annesine bilgisayarda yardım edermiş

Eklenen Resimler

Eski 24-10-2012, 13:57   #21
Ağaç Dostu

serkan_istanbul's Avatar

Giriş Tarihi: 14-10-2010
maşallah ne kadar güzel

serkan_istanbul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-10-2012, 18:23   #22
Ağaç Dostu

iris41's Avatar

Giriş Tarihi: 05-02-2009
Benim kızın sarısı harika olmuş Benimki siyah sizinki sarı renk dagılımı aynı sırtında benek varmı cok güzel cok

iris41 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-10-2012, 23:23   #23
Ağaç Dostu

Crocus Şen's Avatar

evet sırtının tam ortasında sarılı tekir desenli beneği var.

Eski 26-11-2014, 15:54   #24
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-08-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Crocus Şen Mesajı Göster
Merhaba,2 gün önce 2 aylık kedi yavrusu aldık.Veterinerde kontrolünü yaptırdık,karnesini çıkarttırdık.Ev ortamına alıştı,çok hareketi,tuvalet eğitiminide aldı fakat konu yemeğe gelince hiçbirşeyi ağzına değdirmiyor!veterinerin verdiği kuru mamayı,sütü,haşlanmış tavuğu,kıymayı hiç yemiyor.Takviye olsun diye veterinerin verdiği yaş mamayı yiyor ama veteriner yaş mamaya alıştırmayın dedi.O kadar çok koşuyor,enerji kaybı oluyor ama hiç mi acıkmıyor anlayamadım Sağlık sorunu olduğunu sanmıyorum 2 gün önce kontrolden geçti.
Ne yapabilirim bu konuda deneyimli arkadaşlardan yardım bekliyorum.Onun birşey yememesi beni çok üzüyor.
merhaba , benim kedim 2,5 aylık tahminen..annesi ölmüş caddenin ortasında araba ezerken kurardık , kedi bakımı konusunda hiç tecrubem bilgim yokken..kuru mamayı az yiyor , ozellikle yemek yedikten sonra turlu oyunlar atlamalar zıplamalar..akşamlarımız cok eğlenceli geçmeye başladı.. ara da tavuk cigeri veriyorum çok seviyor, light ton balığı yiyor ama arada yemeklerin sularına ekmek dogruyorum en azından sulu bir seyler yesin diye...onu o şekilde sokak ortasında bırakmadığım için vicdanım çok rahat..eminim aynı fikirdesinizdir

Mernuş beğendi.
elvann Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-11-2014, 17:28   #25
Moderatör

Giriş Tarihi: 08-05-2012
2 aylık yavrunun dişleri henüz gelişimini tamamlamamış olduğundan kuru mama sert gelir, acıtabilir. Yavru kedilere özel konserve kutuda ya da poşette yaş mamalar var, bunlardan alabilirsiniz. Kuzu/tavuk ciğeri de çok iyi pişirilmek kaydıyla yavru kedilerin seveceği yiyeceklerdendir.

Ozlem A Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-08-2015, 12:12   #26
Yeni Üye

Directed's Avatar

Giriş Tarihi: 14-11-2008
Merhaba değerli arkadaşlar, yaklaşık 5 haftalik yavru kediyi kızım sahiplendi. İlk iş olarak veterinere dün götürdük, 3 tane iğne yapti (kansızlık, iç parazit ve dış parazit) iğneden sonra Reis aşırı derecede halsiz, yorgun ve üzgün görünüyor dayanamadık bugün tekrar götürdük inanmayacaksınız ama veteriner tam 5 tane daha iğne yaptı! enfeksiyonu var dedi, ayrıca hiçbir şekilde su içmiyor mama yemiyor! Şimdi kafam karışık, kızımın üzülmemesi için barınağa götürmeyi düşünüyorum fakat içimdeki bir ses orada bu kediyi acı bir sonun beklediği, tavsiyenizi bekliyorum sevgiler...

Directed Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-08-2015, 23:10   #27
Ağaç Dostu

dinozor's Avatar

Giriş Tarihi: 07-11-2013
Galeri: 2
Sayın Directed, şu durumda barınağa götürürseniz kedinin kurtulma şansı hiç olmaz... Çok fazla yavru kediyle haşır neşir oldum ve tecrübe ettiğim şey onları kurtaranın insanın inadı olduğu. Üzücü şeylere de şahit olunabiliyor ama bana kalırsa tek şansı da sizsiniz, sonuna kadar elinizden geleni yapın derim.

Öncelikle kedinin enfeksiyonunun ne olduğunu öğrenseniz iyi olabilir, çünkü 5 iğne çok fazla. En ölmek üzere olan kedime bile 5 iğne yapılmadı... Mama ve su istememesi de pek iyiye alamet değil, böyle durumlarda veteriner genelde iki saatte bir sizin beslemenizi öneriyor. Öte yandan çok küçük olduğu için enjektörle serum vermiş olabilirler, bu da belki iştahını kapatmış olabilir bir miktar. Bir de şöyle bir durum olabiliyormuş. Eğer yavruda çok fazla parazit varsa, bu parazitlerin hepsi aynı anda ölürse toksik etki yaratabiliyormuş.

Eğer antibiyotik başladıysa zaten tekrar götürmenizi söylemiştir, o sırada sorabildiğiniz kadar çok şey sorun. Eğer FIP gibi bir hastalıksa ufaklıklar maalesef bunu kaldıramıyor ama daha basit bir enfeksiyonsa ancak sizin elinizde kurtulur, aksi halde ufacık bir şey bile öldürücü olabiliyor. Bir başka veterinere götürüp O'nun da fikrini alabilirsiniz aslında... Yavru kedide 5 iğne bana biraz fazla geldi Şu durumda bence kesinlikle yalnız bırakmayın, elinizden geleni yapın.

Çok çok geçmiş olsun. Umarım ufaklık iyileşir ve siz de iyi haberlerle geri dönersiniz...

dinozor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-08-2015, 09:22   #28
Yeni Üye

Directed's Avatar

Giriş Tarihi: 14-11-2008
Kaybettik, ilgin için teşekkürler @dinazor

Directed Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 20:31.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024