agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hayvanlar > Evcil Hayvanlar > Kediler
(https)

Beğeni Düzeni2Beğeniler
  • 1 Gönderen Mete Tiren
  • 1 Gönderen clubvet

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 25-09-2011, 14:46   #1
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-01-2010
20 günlük kedi yavruları

Merhaba,

Dün sitenin kapısına üç tane minik kedi yavrusu atılmış. Bir tanesinin karnı çok şişti va acı çekiyordu onu veterinere götürdük ve çişini yapamadığını öğrendik. Veterinerin yardımıyla çişini yaptı ayrıca iç parazit olabileceğini söyledi ve ilaç verdi. Her üçüne de iç parazit-dış parazit uygulaması yapıldı. 20 günlük olduğunu veteriner söyledi. 4 saatte bir karınlarını kuru pamukla siliyorum, popolarını ılık suya batırılmış pamukla silip bastırmadan masaj yapıyorum ama çiş problemi olanın sorunu devam ediyor, çok zor yapıyor. Bilen arkadaşlarım bilgi verirse sevinirim...

Beslenmelerinde yavru kediler için olan yaş mamlardan kullanıyorum (veteriner olur dedi) Başka neler kullanabilirim. Örneğin tavuk ciğerini ve tavuk etini haşlayıp blendır dan geçirip krem haline getirip kullanabilirmiyim. Bilgi verirdeniz sevinirim...

merkürvenüs Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-09-2011, 20:45   #2
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-09-2010
Sn merkürvenüs bebekler için kullanılan bebek mamalarını ılık sularla hazırlayıp koyu şekilde yapıp kedilere verebilirsiniz. Süt vermenizi tavsiye etmem ishal problemi oluyor. 6-8-12 mamaları bu iş için en ideal mamalar. Fakat sadece tek öğünlük yapın mamaları zira bozuluyorlar bağışıklık sistemi yok denecek kadar az olan kedilere daha çok zarar vermiş olursunuz. Yemiyorlarsa mamalarını en geniş bir şırınga ile (ben özel 50cc lik ya da 25 cc lik şırınga kullanıyordum) yedirebilirsiniz. Bir sandalyeye oturun ayaklarınızı bilerştirin arasına kediyi ters yatırın kedinin emme gücüne göre yavaş yavaş şırıngayı bastırın. İnşaallah en kısa zamanda problemleri çözülür Saygılar

david72 beğendi.
Mete Tiren Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-09-2011, 21:27   #3
Ağaç Dostu

bettyycim's Avatar

Giriş Tarihi: 18-10-2010
Ben bebelacın 4. ay tahıllı mamasını kullandım biberonun ağzınıda biraz açın lıkl lık içerler, ayrıca tavuk ciğerini iyice haşlayın minil minik doğrayın bayıla bayıla yerler, benim baktığım bıdıklarda böyle adam oldular gerçi daha yeni 1.5 aylık oldular

bettyycim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-09-2011, 22:27   #4
Ağaç Dostu

Şırınga **** biberona gerek yok sanırım çünkü yaş mamayı gayet güzel yiyorlar. Annelerinden yeni ayrıldıkları için sanırım arada birbirlerini emmeye çalışıyorlar. Sn metetrn bebek mamasını hazırlayıp kapta verebilirmiyim? Sn. bettyycim doğranmış yiyemezler sanırım o yüzden robottan geçirsemmi dedim? birde zararı olurmu bilemedim, siz 20-25 günlükken ciğer **** tavuk yedirdiniz mi? Biran önce toparlanmaları için besleyici besinler yedirmek istiyorum... Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Tavsiyelerinizi bekliyorum.

Ayrıca çiş problemi olanı nasıl rahatlatabilirim?

Eski 26-09-2011, 06:32   #5
Ağaç Dostu

SN merkürvenüs elbette kapta verebilirsiniz ama biraz koyu olsun diye üstüne basa basa söylüyorum. İshal karşılaşabileceğiniz en kötü durumlardan birisi muhallebi kıvamı kadar koyu olmasın süt kadar sıvı olmasın ve az katıdan başlayıp giderek katılaştırın. Mamaları sadece bir öğünlük yapın zira küçük bir miktar mama atılmasın diye kedilerinizi kaybedebilirsiniz. İdrar sorunu için bir çözüm önerisi sunamıyorum daha önce öyle bir problemle karşılaşmadım kediciklerin hayatıyla oynamak istemem bu konuda veteriner en doğru biligiyi umarım size vericektir Saygılar

Eski 26-09-2011, 18:04   #6
Ağaç Dostu

Mama konusunda çok dikkatli olacağım sn.metetrn. Bugün veterinere götürdüm minikleri gayet sağlıklılarmış. Problem çiş değil gazmış, damla verdi günde birkez onu kullanacam. Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim...

Eski 26-09-2011, 18:45   #7
Ağaç Dostu

Sn merkürvenüs miniklerinizin bir fotoğraflarını görmek isteriz

Eski 26-09-2011, 21:21   #8
Ağaç Dostu

Sn.metetrn maalesef bilgisayar da problem var yükleyemedim.Sorunu giderebilirsem yükleyecem. Miniklerin ikisi sarman biri tekir, çoook güzeller))

Eski 26-09-2011, 22:54   #9
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-04-2010
Eminim güzellerdir Bahtları da güzel olsun ki çabuk yuvalansınlar... İshal ve bir de gözlerinde enfeksiyona dikkat edin.

Size ayrıca teşekkürler banane demeyip ilgilendiğiniz için!

elek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-09-2011, 03:01   #10
Ağaç Dostu

bettyycim's Avatar

Giriş Tarihi: 18-10-2010
Bendekü ki bebekleri bugün hayvan barınağına teslim ettim 2 gün öncesine kadar biberonu deli gibi sevyorlardı ne yerlerse yesinler onu da sanırım tatlı niyetine emiyorlardı, bebek işte emme iç güdüsü sanırım ama bırakıp giderken bayağı hüzünlendim, hele bir tanesi beni al bırakma der gibi bakıyordu

Eklenen Resimler

bettyycim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-09-2011, 07:11   #11
Ağaç Dostu

Sn merkürvenüs fotoğrafları en kısa zamanda bekliyoruz Sn bettyycim kedileriniz çok sağlıklı görünüyorlar umarım bundan sonraki hayatlarında da aynı şekilde sağlıklı olurlar...
Saygılar

Eski 27-09-2011, 11:07   #12
Ağaç Dostu

Evet sn.metetrn çok güzeller. Dün veteriner gözleri için damla verdi günde üç kez damaltılıyor, gözlerine onu damlatıyorum. Şuana kadar ishal problemleri olmadı umarım bundan sonrada olmaz. Ve umarım dediğiniz gibi yuva bulurlar ki beni en çok bu mutlu eder. Yuva bulamazlarsa sitenin bahçesinde bakacaz. İyi dilekleriniz için teşekkür ederim.

Sn.Bettyycim yavrular çok güzel ve çok sağlıklı duruyor. umarım bundan sonra çok iyi olurlar.

Eski 20-05-2015, 07:17   #13
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-05-2015
Merhaba...

20 gün önce mahallenin çocuklari bir kedi bulmuşlardı daha 1 haftalıktı. Bende bir şey olur diye korkup eve aldım. Anneşi gelir diye bekledim ama gelmedi. Neyse o günden beri bende. Ailem pek istemedikleri için bakimına bütce vermiyorlar veterinere götüremedim ama interneten bakimiyla ilgili bilgiler aldim. Tuvaletini kendi başınada yapabiliyor biberon ve sulandirilmiş süt yediriyordum. Şimdilerde içine bebe bisküvisi koyuyorum ama sanırım ishal yaptı. Ne ile beslersem sağlığı açısından iyi olur ? Birde biberonu nasıl bıraktırıcam bir kaç kişi artik kaptan yesin falan diyor ama ne yapmalıyım ? Ve son sorum, su içmesi gerekiyor mu ? Bir kaç kere denedim ama pek oralı olmuyör cevaplarsanız çok şevinirimm

olphın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-05-2015, 09:29   #14
Ağaç Dostu

david72's Avatar

Giriş Tarihi: 26-03-2015
En önemlisi bebe bisküvisi sakın vermeyin,evde yediğiniz yemeklerden de tuzlu gıdalardan da vermeyin. Süt de pek tavsiye edilmiyor ancak bebe maması bulamazsanız sulandırılmış süt olabilir. Hafif ılık şekilde verin soğuk olmasın, ısıtırsanız ve hepsini bitiremezse tekrardan ısıtmayın. Süt yerine yerse ılık yoğurt verebilirsiniz.
Suyu bir kaba koyun dursun, susarsa gider içer kendi. Bol bol sevgi ve şevkat gösterin. Bir haftalık bir yavruda çok tecrübem yok oyüzden diyebileceklerim bukadar.

david72 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-05-2015, 12:56   #15
Ağaç Dostu

loveforlife's Avatar

Giriş Tarihi: 21-05-2012
Galeri: 2
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi olphın Mesajı Göster
20 gün önce mahallenin çocuklari bir kedi bulmuşlardı daha 1 haftalıktı. Bende bir şey olur diye korkup eve aldım. Anneşi gelir diye bekledim ama gelmedi. Neyse o günden beri bende. Ailem pek istemedikleri için bakimına bütce vermiyorlar veterinere götüremedim ama interneten bakimiyla ilgili bilgiler aldim. Tuvaletini kendi başınada yapabiliyor biberon ve sulandirilmiş süt yediriyordum. Şimdilerde içine bebe bisküvisi koyuyorum ama sanırım ishal yaptı. Ne ile beslersem sağlığı açısından iyi olur ? Birde biberonu nasıl bıraktırıcam bir kaç kişi artik kaptan yesin falan diyor ama ne yapmalıyım ? Ve son sorum, su içmesi gerekiyor mu ? Bir kaç kere denedim ama pek oralı olmuyör cevaplarsanız çok şevinirimm
Süt, kedilerde sulandırılmadan asla verilmemeli, mümkünse hiç süt vermemelidir. Onun yerine yeni doğan bebek mamaları var, örneğin Aptamil. Biberonu artık bırakmanız lazım zaten. Tavuk göğsü ya da ciğerini haşlayın. Tabağına küçük küçük kıyarak koyun, bayılarak yiyecektir. Balık da verebilirsiniz. Suyu her zaman taze olarak kabında bulunsun. Siz sadece yerini gösterin, o bulup içecektir. Tuzlu gıdalar verilmesi çok önerilmez ama evde pişen etsulu çorbalardan, etli yemeklerden de çok az verebilirsiniz. Yoğurt ve peynire de bayılırlar. Hatta yavaş yavaş kuru mama dahi yiyebilir. Bir petshoptan 5 liralık mama alsanız sizi epey süre idare eder. Veterinere hiç götürmeniz doğru değil. En azından parazit aşılarını yaptırmalısınız. İshalinin nedeni parazit de olabilir...

Ömür boyu ayrılmamanızı dilerim.

loveforlife Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-05-2015, 01:51   #16
Ağaç Dostu

GothiCat's Avatar

Giriş Tarihi: 12-01-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi olphın Mesajı Göster
Merhaba,dilerim yavrunun sağlığı-keyfi yerindedir.Aslında onu iyi bakacak birine sahiplendirmeniz daha uygun göründü bana çünkü ailenizin istemediğini & bakımı için bütçe vermediklerini,veterinere götüremediğinizi yazmışsınız.Lütfen yanlış anlamayın,siz çok insanı,güzel birşey yapmışsınız fakat ailenizle olan durum inanın çok sık tanık olduğum bir hadise.Bu yüzden yavrunun mutluluğu & iyiliği için sahiplendirmenizi önererek başladım.Dilerim yanlış anlaşılmamışımdır...Beslenmesine gelince;bebek kediler için hazırlanan süt kaynatılmış-soğutulmuş olmalıdır.Bu sayede mikropların ölmesi sağlanmış olur.Onların aynı insan bebekler gibi mikroplara daha açık oldukları hiçbir zaman unutulmamalıdır.Bunun dışında biberon **** bisküvi yerine ekmek içini çok çok küçük hale getirip,kaynatıp soğuttuğunuz sütle iyice ıslatarak kapta yemesini sağlamanız daha iyi olur.Unutmayın ki kapta yemeye alışması,katı yiyeceklere alıştırılması gerek.Bir insan bebeğe uzun süre biberon alıştırıldığında çocuk yaşında hala biberon bağımlısı olabiliyor & bugün dünyanın her yerinde insanlar hayvanları rehabilite ederek,doğal yaşayabilme faaliyetlerini geliştirmeye,kendine yeterli kılmaya çalışıyorlar.Ayrıca bisküvide şeker fazladır.Sütten zaten şeker alıyor.Siz bir de bisküvi verirseniz,inanın erken yaşta diş problemleri yaşar ki zaten en iyi bakılan kedilerde bile diş kaybı maalesef sık görülen bir problemdir.Etçil bir canlıya bence bu kötülüğü yapmayı siz de istemezsiniz.Geleceği için hiç hoş bir durum değil yani...Üstüne üstlük kedi & köpeklerin şekeri fazla almaması gerekir.Kırk yılda bir belki & o da minicik bir tadımlık,hepsi o.Çünkü fazla şeker almaları kör olmalarına & ileride şeker hastası olabilmelerine yol açar ki bunu da istemezsiniz.Mama alamıyorsanız eğer,dengeyi sağlayabilmek adına (önce internetten zararlı mıdır,değil midir araştırmak koşuluyla) sebze sularını verdiğiniz yemeğe karıştırmanız iyi olabilir.Birçok hayvansever bunu tavsiye ediyor.Yine bir sorunuz olursa elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım.Size & küçük tatlılığa iyilik dilerim.

Edit: Söylemeyi unutmuşum; elbette su içmesi gerekiyor.Kediler her zaman taze-temiz su ihtiyacı duyarlar.Ayrıca ishalden söz ediyorsunuz.İshalde su ihtiyacı daha da fazladır.Sağlığına kavuşması için mutlaka su içmelidir.Suya yanaşmadı demişsiniz.Bu kuduzun da bir belirtisidir.Aynı şekilde ishal parazit veya virüs belirtisi de olabilir.Elbette buradan "aa kuduz kediyi almış eve getirmiş cıkcıkcık!" gibi saçma tanılarda yahut eleştirilerde bulunmamız doğru olmaz.Fakat kedinizin ve sizin sağlığınız için mutlaka bir veterinere göstermek,tedbir almak gerekir.Kuduz hayvanlar su içmek istememek gibi bir tepkiden ziyade sudan korkarlar ve hatta saldırganlaşırlar.Bu kedinizi gözlemlerken aklınızda tutmanız gereken birşey bence.Endişeye lüzum yok ama mutlaka bir veterinere gösterin.Para ayıramasanız dahi,insanlık namına kontrol etmeyi kabul edecek bir veteriner vardır bazen...Üstelik birçok belediye ücretsiz veterinerlik hizmeti sunuyor.Bildiğim kadarıyla bulunduğunuz ilde de belediyelerin bu konuda çalışmaları var.

Düzenleyen GothiCat : 22-05-2015 saat 00:15 Neden: Söylemeyi unuttum...
GothiCat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-01-2022, 10:13   #17
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-01-2022
Umarım kedilerin sağlığı yerindedir şuan. Daha sonradan bu yorumlara bakacak yardım arayan arkadaşlar bu linkten faydalanabilir. Yavru kedi bakımı hakkında işe yarar bilgiler var

aydemiraydın beğendi.
clubvet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-01-2022, 10:56   #18
Ağaç Dostu

aydemiraydın's Avatar

Giriş Tarihi: 28-02-2015
yavru kedilerin en büyük sıkıntısı göz iltihabıdır. göz damlasıyla pansuman yapın. youtube ta çok güzel vidyolar var.

aydemiraydın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:10.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024