agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hayvanlar > Evcil Hayvanlar > Kediler
(https)

Beğeni Düzeni2Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 16-05-2010, 13:54   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-05-2010
Yavru kedide hastalıklar

bugün üye oldum.kızım sokakta bırakılan yavru bir kedi getirdi ona bakıyoruz.

biberon mama almış,gözü çapaklanıyor ılık su ile açıyoruz,dün de poposunda bir kızarıklık oluşmuş basur gibi ne yapmamız lazım,
bilen arkadaşlar paylaşırsa çok sevinirim.

cerenimom Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-05-2010, 14:02   #2
Ağaçsever

inebolu's Avatar

Giriş Tarihi: 14-05-2010
gözlerini ılık çay ile silerseniz daha iyi gelir
verdiğiniz biberon maması yavru köpekler için olan mı ?
anlattıklarınıza göre bu yavru kedi daha annesinden ayrılma büyüklüğüne erişmemiş çişini kakasını rahat yapabilmesi için ılık suyla ıslatılmış pamukla karnından makatına doğru sıvazlarsanız daha rahat yapar tuvaletini

inebolu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-05-2010, 15:51   #3
Yeni Üye

gözlerini önce ılık çayla sildim ama ılık su daha iyi geldi,mama dedim cat-milk diye bir şey,anne sütü desteği imiş.çişini mamadan sonra ılık su ile pamukla dediğiniz gibi yapıyorum çişini hemen yapıyor,kakasını 2 defa kendi yaptı,ama poposunda bir kızarıklık var toplu iğne başı kadar ne acaba.şu an ayakkabı kutusunda camın yanına koydum güneş vuruyor öyle güzel uyuyor ki.altına da sıcak su torbasını beze sararak koyduk.
cevabınız için teşekkürler.

Eski 16-05-2010, 15:55   #4
Ağaçsever

inebolu's Avatar

Giriş Tarihi: 14-05-2010
evet o cat milk i verin bir süre inek sütü iyi olmaz şuan ishal yapar
kakasını yaparken zorlandığı içindir o kızarıklık büyük ihtimalle
zaten gayet güzel ilgileniorsunuz geçicekir yakında

inebolu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-05-2010, 18:28   #5
Yeni Üye

poposu geçti gibi ,ama gözü sürekli kapanıyor ve içi dolu şiş,silince açılıyor.sütünü daha rahat içiyor.gözü de bi geçseydi.içim sızlıyor.

Eski 17-05-2010, 18:32   #6
Ağaç Dostu

COYOTE's Avatar

Giriş Tarihi: 11-01-2007
Galeri: 1
Sn cerenimom burada size yardımcı bilgiler bulabilirsiniz sanıyorum.

Düzenleyen COYOTE : 17-05-2010 saat 22:03
COYOTE Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-05-2010, 21:56   #7
Ağaç Dostu

umıt79's Avatar

Giriş Tarihi: 18-10-2009
Sevgili cerenimom yavru Van kedilerimde de böyle sorunlar olurdu. Ben size nasıl temizlik yaptığımı anlatayım isterseniz. Eczanelerde satılan serum fizyolojikten damlalığa çektiğim iki damlayı yaklaşık bir hafta boyunca ,her bir göze iki minik damla gelecek şekilde damlatırdım. Sonra aynı serum fizyolojikle göz çevresini silerdim ki normalde bu işlemi minik kedinin annesi yapar. Dikkat etmeniz gereken şey her gözü ayrı bir gazlı bez **** mendille silmeniz.

Geçmeme ihtimali içinse içeriğinde gentamisin bulunan Genta göz antibiyotiği ile her gözün ,göz pınarına birer damla uygulaması yapın . Muhtemelen bir hafta sonunda düzelmiş olacaktır.

Bu problem genellikle anne sütü alamayan yavrularda , son doğanlarda ve dişi yavrularda sıklıkla görülüyor. Sizde ki yavrununda anne sütünden ve yalamasından mahrum kaldığını düşünürsek normal karşılamalısınız.

Makatında ki kızarıklıksa normal şartlar da anne kedi yavrusunun makatını yalayarak dışkılama isteğini tetikler. Dışkılama tetiklendiği gibi anüs civarıda mikroptan kurtulur. Bu işlemin olmamasından kaynaklanan bir tıkanma söz konusu olmalı. Elinize geçirdiğiniz bir plastik eldiveni sıcak suya bandırıp makatını yumuşak hareketlerle ovalayabileceğiniz gibi , direkt bir mendil vs. ılık su ile ıslayıp silme hareketleriyle de yapabilirsiniz. Eğer beslerken normal süt veriyorsanız; kaynatılıp soğutulmuş ve 3/2 oranında sulandırılmış olmasına dikkat edin .

Geçmiş olsun ,sevgiler.

umıt79 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-05-2010, 22:50   #8
Yeni Üye

arkadaşlar çok teşekkür ederim,ne güzel bilgiler vermişsiniz.bugün evde kemicetin göz pomadı vardı ondan sürdüm,iyi geldi düzeliyor inşallah.çişini kendi yapıyor.kutusundan çıkıp halıya bırakıyor kendini geziyor.

Eski 18-05-2010, 22:52   #9
Ağaç Dostu

umıt79's Avatar

Bu durumda gözünüz aydın

Eski 20-05-2010, 09:41   #10
Yeni Üye

dün gece uyanmadı sevindik,rahat dedik ama altında sıcak su torbası var ya ordan kenara gitmiş soğuk yere orda üşümüş aldım hemen sıcak suyunu koydum yedirdim ama keyifsiz,hiç iyi değil inşallah birşey olmaz.dün kızım tatildi bütün gününü onunla geçirdi ilgilendi.

Eski 20-05-2010, 14:20   #11
Yeni Üye

maalesef kedimiz veterinere giderken taksi de öldü,kızım işyerinde izin alıp gelmişti,telefonda öyle ağlıyordu ki.veteriner bu tür yavrulara biz bile bişey yapamıyoruz,annesini emmemiş demek ki,virüs girmiş olabilir demiş.dün ne güzel halının üzerinde yürüyordu pisi pisi gel diyordum elime doğru geliyordu.kısmet.
.

Eski 20-05-2010, 15:09   #12
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-04-2010
Çok üzüldüm sn. Cerenimom, elinizden geleni yaptığınıza eminim ama bazen de yetmiyor işte... Pisicik şimdi melek olmuş izliyordur sizi bir yerlerde merak etmeyin...

elek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-05-2010, 21:27   #13
Ağaç Dostu

umıt79's Avatar

Vicdanen müsterih olun lutfen .Siz elinizden geleni yaptınız . Üzüldüm minicik bir hayata verdiğiniz desteğin yetersiz kalmasına...

Bazen elimizden hiçbirşey gelmeyebiliyor. Lutfen bu olay içinizde ki yardım hissiyatını köreltmesin. Unutmayın ki tüm sokak canlılarıda tıpkı diğerleri gibi yardımımızı bekliyor.

Eski 21-05-2010, 13:39   #14
Yeni Üye

umıt79 çok teşekkür edrim.vicdanım rahat,kızımla diyoruz ki ,iyi ki evde bırakıp gitmedik,geldiğimizde de ölmüş olabilirdi.zaman zaman sesi kulağıma geliyor,öyle alışmıştık ki.kısmet.

Eski 23-07-2010, 07:51   #15
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Giriş Tarihi: 11-10-2007
Galeri: 3
Arkadaşlar, ancak bir aylık, yavru bir kedi buldum, ishal olmuş, üstelik sancı da veriyor galiba. Çişini yapacağı vakit veya yaptıktan biraz sonra sancıdan ciyaklıyor, poposunu ısırmaya çalışıyor.

Ben 8-9 gün zarfında tatile gideceğim gitmeden önce bu zavallıcığı iyileştirip dönene kadar bakmaları için emin bir yuva bulmam lazım.

Lütfen yardım edin ishal kediciği iyileştirmek için ne yapabilirim?

Mama olarak nasıl besinler yedirebilirim? Şimdi yumurta haşladım beyazını severek yiyor, dün de süte bol miktarda su karıştırıp içine bir kaşık bal ve yumurta sarısını çırparak mama hazırladım. Yoğurt da verdim ama yemiyor. Bir de diğer kedim için aldığım balıktan yiyor, başka ne yapabilirim?

Sûz-i Dilârâ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-07-2010, 09:34   #16
Ağaç Dostu

ilksenozturk's Avatar

Giriş Tarihi: 19-04-2007
sn suz-i dilara
internette bunu buldum (http://www.miyavlar.com) evde yapabileceklerimiz prinç lapası (yağsız) ve patates gibi duruyor.
''Öncelikle veteriner hekime mutlaka başvurulmalıdır. 24-48 saat gıda verilmemesi, hayvanın sakin bir ortama alınması, pirinç lapası ve patates verilmesi gibi gıdai tedbirler alınmalıdır. Gıdalar küçük porsiyonlar halinde ve sık verilmelidir. Kaybedilen elektrolit dengesini yerine getirmek için elektrolit tedavisi mutlaka yapılmalıdır. Veteriner hekiminizin önereceği semptomatik ve destekleyici tedavi protokulüne mutlaka uyulması gerekmektedir. Etkenin ortadan kalkmasıyla, hastaların çoğunda yıkımlanmanın şiddetli olması durumunda dahi barsak epitelyum katmanının kendisini yenilemesi 3-5 gün gibi kısa bir süre sürmesi sonucu iyileşme hızlı bir şekilde sağlanır. Ancak unutulmamalıdır ki; basit bir ishal gibi düşündüğünüz hastalık petlerimizi kaybetmemize neden olabilmektedir''

ilksenozturk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-07-2010, 12:45   #17
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

İlksencim, daha önce eve aldığım yavrulardan hiçbirinde ishal sorunu yaşamamıştım ilgin ve verdiğin bilgiler için teşekkür ederim pirinç lapası ve patatesi mutlaka pişirip yedireceğim, sütü kestim yukarıda okuduğuma göre ishali tetikliyor. Haşlanmış yumurta yavru kediler için iyi bir besinmiş demin yine bir tane haşladım kokusunu bile alınca miyavlayıp istedi
Kediciği eve alalı iki gün oluyor ilk güne ve düne nazaran daha az çıktı kaka yapmaya, ve kakasındaki renksiz sıvı gitti.

Bu arada karnında da şişlik var. Uyuduğu zamanlar masaj yapıyorum (üç gündür) ama şişi indiremedim.

Eski 23-07-2010, 15:27   #18
Ağaç Dostu

sındırgılı's Avatar

Giriş Tarihi: 25-12-2007
Galeri: 13
Parazit olabilir. Benimde, acemi bahcivanlardan (bahcemin ufak yaramazlari) birisinin karni sis.Yegenim, bize geldiginde kendisini muayene etmis ve " siropar" diye bir ilac vermisti.
2 gundur kullaniyorum.Sislik bir nebze olsun kayboldu. Bugun de gelip agizdan bir hap verecekmis. Ismini ogrenince yazarim.
Tekrar gecmis olsun. (MMX kahvesinde kucagimda yatan resmi var)

sındırgılı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-07-2010, 15:45   #19
Ağaç Dostu

ilksenozturk's Avatar

Benim de hiç kedim olmadı ama köpeklerimiz ile az boyutlarda da olsa ishal vakası yaşadım. Patatesi ishal durumunda insan için de tavsiye ederler. Bir de bol bol su tabi. Derisini sırtından hafifçe çeker, geri bırakırsınız. Hemen eski haline dönüyorsa su kaynı tehlikeli boyutta değildir, ama biraz buruşuk kalıyor, yavaş yavaş düzeliyorsa durum ciddidir, serum verilmesi gerekebilir. İmkanlarınız müsaitse mutlaka bir veterinete götürün derim. İshal çok ciddi ve yavrular için çok çok tehlikelidir.
Eve sokaktan bulup aldığınız bir can için bu kadar dertleniyorsunuz ya, Allah yardımcınız olsun her konuda...

Eski 23-07-2010, 18:29   #20
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Bir kedinin patates haşlaması yediğini ilk defa görüyorum

İshal vakalarında insana iyi geldiğini biliyordum ama aynı şeyin kediler için de geçerli olduğunu bugün öğrendim.

Bir tane patatesi haşladım denemek için az koydum, baktım, yedi iştahlı iştahlı ilave yaptım. Sırtını da muayene ettim öyle buruşuk değil, su kaybı fazla yok sanırım. Güneşe çıkarmıyorum hep gölge ve serin yerde.

Bir de burdaki veterinerler yeterince -aslında hiç- ilgilenmiyorlar, kampüste hayvan hastanesi var Cumali hoca çok ilgileniyor, ama kampüs o kadar uzak ki yetmiyormuş gibi yol çalışmaları var, uzaklık nerdeyse iki katına çıkmış, hayvancığı sıcakta yorduğuma değmez diye düşündüm. Çünkü daha önce büyük kedilerimi götürmüştüm -üstelik kendi aracımla- onlar bile perişan olmuşlardı, bu zavallı dolmuşlarda, otobüslerde mahvolur.

Sn. sındırgılı ilginiz için teşekkür ederim, ilacı şehre inebilirsem ve bulursam alırım.

Not: Demin halının üzerine küçük çişini yaptı. Tam bir kalp şeklindeydi çok şaşırdım makinem burda olsaydı resmini çekecektim. Sanırım kendi lisânıyla teşekkür ediyor. Ama temizlemek yine bana düşecek

Eski 25-07-2010, 19:18   #21
Ağaç Dostu

ilksenozturk's Avatar

benim köpeğim de kolayı çok severdi daha 1 aylıkken annemin yere koyduğu (içsin diye değil, iki eliyle birşeye uzanması gerektiği için yere bırakmıştı) yarım bardak kolaya küçücük burnunu sokup tadına bakması, sonrada o burnunu bardaktan çıkarmak istemeyecek kadar tadını beğenmesi ile başlamıştı maceramız. sonra her bakkala uğradığımızda yerde duran kola şişelerini burnuyla ufaktan dürtükler, döner bize acınası bir şekilde bakar, ağlardı.
ne zaman ne yerler belli olmuyor, hepsinin kendine has bir karakteri var
kalp şeklinde çiş de imza olmuş tam

Eski 25-07-2010, 19:49   #22
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

İlksencim, o kareyi gözümün önüne getirebiliyorum, yaramazlar istediklerini nasıl da yaptırıyorlar masumluklarıyla Benim Sütoğlum kahveye ve zeytine bayılırdı kendime kahve yaptığımda kokusunu alır almaz soluğu burnumun dibinde alır ve kahveme sulanırdı. Kahvaltı yaparken masanın dibinde zeytin beklerdi bizden, eşimin hoşuna gittiği için zeytini azıcık ısırır gerisini ona verirdi. O zeytini ağzında o kadar evirir çevirirdi ki geriye çekirdeği bile kalmayacak sanırdım.

Bu arada yavru kediciğin karnındaki şişlik hariç durumu iyi, ishalden kurtuldu, zıp zıp zıplıyor, kapının arkasına saklanıp bana pusu kuruyor ben geçerken pat diye ayağıma atlıyor neşesi de yerinde anlayacağınız, dönene kadar bakacak birini de buldum. Kaç gündür bu yüzden huzursuzdum, şimdi içim rahat gidebilirim.

Eski 26-07-2010, 07:49   #23
Ağaç Dostu

ilksenozturk's Avatar

onların kendine has beğenileri bitip tükenmez değil mi? hepsinin ayrı bir huyu suyu var, o kadar çok şey söyleyebiliriz ki karşılıklı iyiki varlar.

kediciğinizin durumuna çok sevindim, bakacak yer bulmanız da çok iyi olmuş inşallah karnındaki şişlik de iner. ama şişlik kötü bir işaret de olabilir, keşke istanbulda olsaydınız, beraber götürürdük onu veterinere

Eski 01-09-2010, 23:16   #24
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Tatilden döndüm ve minik kediciğin durumunun çok iyi olduğunu gördüm, komşunun oğlu çok iyi bakmış sağolsun, bu arada evdeki kedim Yaban'a da mama vermesi için komşuma tenbih etmiştim, ben gelene kadar Yaban, onun bodrumunda yatıp kalktı ve mama ve suyunu da orda yedi, içti.
Minik kedicik tam bir yaramaz ) evin altını üstüne getiriyor Yaban oğlum da onu benimsedi (daha önceden kardeşi İncir'le beraber büyüdüğü için kıskançlık etmiyor) birbirlerini kovalamaca, ısırmaca, yalamaca ) türlü türlü oyunlar oynuyorlar, aynı tabaktan yemek yiyorlar bazen miniş Yaban'ın karnına kafasını gömüp öyle uyuyor

Bunlar da büyük ve küçük kömürcüklerimin yakalayabildiğim kareleri;

Eklenen Resimler

loveforlife beğendi.
Eski 12-05-2012, 02:28   #25
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-05-2012
*** yeni doğan kedilere bakmak oldukça zordur özellikle anne sütü içemediklerinden bağışıklık sistemleri düşüktür ve kör olma tehlikesiyle karşı karşıyadırlar bu yüzden yapacağınız ilk müdahale çayın demiyle sık sık gözlerini silmeniz olacaktır geçmediği taktirde çocuklarda da kullanılan Sulcid adındaki antibiyotiği eczaneden 8 TL karşılığı temin edebilirsiniz onu 12 saat arayla şırıngayla 1 cc verebilir böylece iyileştirebilirsiniz ayrıcada terramycin kremini de kullanmanız gerekebilir ..

Sinsof Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-05-2012, 08:51   #26
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-10-2011
Terramycin kremi şiddetle tavsiye ederim.
Çay kompresi çapaklanmada mükemmeldir.
Enfeksiyonlu, yarı kapanmış gözlerde terramycini çekinmeden sürebilirsiniz.
Poposundaki kızarıklık muhtemelen kakasını yaparken zorlanmadan oluşmuştur.
Ben annesiz yavru kedilerin poposuna zeytinyağına sürülmüş pamuk parçasıyla makat bölgesine masaj yaparım.
Hem yumuşatır, hem masajla rahat tuvaletini yapar. Hem de tedavi edicidir.
Basur olmazlar.
Size kolay gelsin. Artık bir annesiniz...

çisem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-03-2014, 00:48   #27
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-03-2014
Arkadaslar cogu sıtede yazdıgını gordum ve sızı bılgılendırmek ıstedım. Yavru kedılerın gozlerı ıltıhaplandıgında kesınlıkle onadron goz damlasını kullanmayın. Bız bugun ares ıle veterıner hekımımızle gorustuk kedınız kor olabılır. Onadron goz nezlelerınde kullanılır ve hayvanlarda kullanılması pek dogru degıldır. Benım yavrumun sag gozu mısket kadar sısmıs durumda ve gozunde bulanıklık var. Doktorumuz bu tıp rahatsızlıklarda "sıprogut 0,3" kullanıldıgını soyledı onadron cok agır bır ılactır bılgınıze...

Ayseenel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-04-2016, 03:37   #28
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-04-2016
Gözündeki çapaklar için su kullanmayın. Bir süre sonra sudan dolayı göz kapakları şişerek gözü kapatıyor ve bu yüzden kör oluyor. Benim bir kedimin gözü böyle kör oldu. En iyisi Genta isminde göz damlası....

Tusanure Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-04-2016, 18:28   #29
Moderatör

Giriş Tarihi: 08-05-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sûz-i Dilârâ Mesajı Göster
İlksencim, daha önce eve aldığım yavrulardan hiçbirinde ishal sorunu yaşamamıştım ilgin ve verdiğin bilgiler için teşekkür ederim pirinç lapası ve patatesi mutlaka pişirip yedireceğim, sütü kestim yukarıda okuduğuma göre ishali tetikliyor. Haşlanmış yumurta yavru kediler için iyi bir besinmiş demin yine bir tane haşladım kokusunu bile alınca miyavlayıp istedi
Kediciği eve alalı iki gün oluyor ilk güne ve düne nazaran daha az çıktı kaka yapmaya, ve kakasındaki renksiz sıvı gitti.

Bu arada karnında da şişlik var. Uyuduğu zamanlar masaj yapıyorum (üç gündür) ama şişi indiremedim.
Tecrübeden konuşursam, şişlik bağırsak parazitinden olabilir derim..

Sizin kedi Kocaman olmuştur ama benzer sorunu olanlar için bu da bir olasılık şeklinde not etmiş olayım.

Ozlem A Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-11-2018, 18:33   #30
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-11-2018
Benimde 3aylık tavır bir kedim var.son bir haftadır çok durgun sürekli uyuyor.yemekte çok yemiyor.her hangi bir hastalık belirtisi yok .depresyona giren biri gibi çok mutsuz☹️☹️☹️sebebi ne olabilir

Selda2711 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 18:13.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024