agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Kaybettiklerimiz... (http://www.agaclar.net/forum/kaybettiklerimiz/)
-   -   izzeterisen (İzzet Erişen) (http://www.agaclar.net/forum/kaybettiklerimiz/16957.htm)

malina 17-08-2009 12:34

izzeterisen (İzzet Erişen)

Agaclar.net'e geliş maceranız nasıl oldu?

Emekli olduktan sonra eskiden beri ilgi duyduğum resim kurslarına gidiyordum. Birkaç kurs bitirdikten sonra çiçekleri ve eski evleri resimlemekten hoşlandığımı anladım. İnternette çiçek resmi ararken bu site denk geldi. Resimleri göstermeyince üye oldum. Bazı resimleri çaldım. Ama daha resimlerini çalışmadım. Bir yıl kadar sonra siteye tekrar rastladım. Bu sefer kalıcı oldu.

Burada neler öğrendiniz?

Bonsai konusunda okuya okuya gözler gitmek üzere. Geçen kıştan beri bonsai çalışmak için bitki toplamaya, bonsai çalışmaya başladım. Ustaların yardımlarıyla epey şey öğrendim ama hala bir bonsaim yok. Değişik bitkileri, özellikle süs bitkilerini tanıdım. Topraksız tarım konularını sürekli takip ediyorum.

Diğer üyeler sizden neler öğrendi?

Bildiğim bazı şeyleri aktarmaya çalıştım, başkalarına bir şeyler verebildiysem ne mutlu bana.

Zamanınızın ne kadarını bitkilere ayırıyorsunuz?

Çok zamanını.

Agaclar.net'te "şu da olsaydı" ya da "olmasaydı iyi olurdu" diyebileceğiniz neler var?

Sitede bilgi amaçlı verilen şeylerin doğruluğu tartışılmalı derim. Bilmeyen bir şey aktarmamalı. Kulaktan dolma bilgiler her yerde vardır. Bilimsel temeli olmalı. Reklâm amaçlı bazı bölümlerin olması hoş değil.

Diğer üyelere ne tür önerileriniz olabilir?

Hep burada olalım. Bir şeyleri paylaşmak her zaman güzeldir.

Bitkilerle ilgilenmek sizi nasıl etkiliyor? En çok ilgilendiğiniz türler hangileri?

Üretmek çok sevdiğim bir uğraştır. Pazarlama ise hiç sevmediğim ve yapamadığım bir konudur. Bir bitkinin gelişmesini takip etmek, onu yetiştirip büyütmek beni mutlu ediyor.

En çok ilgilendiğim türler: Domates, sera sebzeleri, bundan Portulacaria afra olacak gibi, önceden bu bitki hiç dikkatimi çekmemiş, şimdi her filizini dikiyorum. Ticari amaçlı bir çalışma olabilir belki. Ama sadece bu bitkiyle.

Bitkilerle ilgilenirken yaşadığınız en ilgi çekici, trajik ya da komik olay hangisi?

Bir tanıdığıma uzak yerlerden değişik sebze tohumu temin etmiştim. Nasıl ekmesi konusunda da biraz bir şeyler aktarmıştım. Tohumları teslim ettim. Aradan zaman geçti. Bir gün bahçesinde iken yerde çalıların altında (tavuk eşelemesin diye konulmuş) bir şey ekildiği anlaşılan bir yer gördüm. Bu ne diye sordum. Senin getirdiğin tohumları ektim dedi. Ama burası kupkuru dedim, tohum nasıl çıkacak. Yağmur yağınca çıkar dedi. Bu benim için ömrüm boyunca da unutamayacağım bir olaydır. İnsan bir şeylerin şevkini kırmasına izin vermemeli.

Foruma katıldıktan sonra ileriye dönük planlarınızda değişiklikler oldu mu?

Hayır, sadece bonsai ile ilgilenmeye başladım.

Agaclar.net toplantılarına katılıyor musunuz? Gözlemlerinizi yazar mısınız?

Bir kere İzmir bonsai toplantısına katıldım. Her ay katılmak isterim ama bana biraz uzak kalıyor. Faydalı bir toplantı idi.

Bitkilerle ilgili yararlandığınız ve önereceğiniz kitaplar hangileri?

Ben hala Ege Üniversitesi Fen Fakültesinin Bitki Anatomisi ve Bitki Fizyolojisi ders kitaplarını ara sıra karıştırırım. Öğrenemedim gitti.

Doğa ve çevre ile ilişkisini örnek aldığınız ya da örnek diye gösterebileceğiniz insanlar var mı?

Sahil kesiminde adını “çevre ve doğa sevgisine” dayayarak geçinen çok insan veya insancıklar var ama hiçbirisini örnek göstermek mümkün değil. Tema Vakfı.

Bitkilerle ilgili mesleki bir eğitim aldınız mı? Almak ister misiniz?

Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla bitkileri Yetiştirme ve Islahı Bölümü 1981 yılı mezunuyum. Bonsai eğitimi almak isterdim.

Zamanınızın ne kadarını agaclar.net'e ayırıyorsunuz?

Günde birkaç saat denilebilir. Bonsai ile ilgili yapılan yazışmaların çokluğu ile ilgili.

Bitkilerden başka ilgilendiğiniz neler var?

Resim, müzik (sanat ve halk müziği dinleyici), tv

Bitki, tohum, çelik paylaşımlarına katıldınız mı? Neler düşünüyorsunuz?

Katıldım. Her zaman da yapabildiğim kadarıyla katılırım. Hoş bir paylaşım. Ancak bir şeyler gönderdiğim kişilerin ille de karşılık vermek istemeleri beni huzursuz ediyor.

Forumdaki hangi üyeler sizi olumlu yönde etkiliyor, neden?

Bonsai konusunda: Ali H.Ali , Bonsaisan, Vyessera, Tekin, Tourcana vd. çalışmalarını izliyorum. Envor, Kudret Tezel, Mine Hanımı takdir ediyorum.

Gönüllüsü olduğunuz Sivil Toplum Örgütleri var mı? Hangileri?

Emekliliğimde LÖSEV’de gönüllü çalışmak isterdim ama üyelik bile olamadı.

Doğa ve çevre konularında yapılan protestolara aktif olarak katılır mısınız, katılmak gerekir mi?

Katılmadım ama çok iyi bir katılımcı olabilirim. Katılmak gerekir. Para uğruna doğa, çevre bitiyor. Yaşanılacak yerlerde dört duvar arasında kalacağız. Yakındır.

TV ve radyoda bu konuları işleyen programları yeterli buluyor musunuz, nasıl olmalı?

Belgeseller sadece tanıtıyor, ama etkisinin çok olumlu olduğunu düşünüyorum. Bu proğramları zorla bazı kişilere izletmeli. Toprak TV çok güzel bir şey bizim Türkiye’miz için.

Hobi bahçeleri hakkında neler düşünüyorsunuz?

Büyük şehirlerde yapılabilecek çok iyi ve eğitici, eğlendirici bir şey.

Hepsinden sadece birer tane yazın: En sevdiğiniz;
ağaç: Zeytin
çiçek; Kaktüsler
kitap: Savaş
şarkı: Ayrılık yaman kelime
müzik grubu/müzik sanatçısı: Musa Eroğlu
ressam: Brian Davis
film: Demir Maskeli Adam
web sitesi: agaclar.net artık

berduray 17-08-2009 13:15

Sizi tanıdığıma memnun oldum, çalışmalarınızı merakla takip ediyorum.
Başarılar dilerim.

nkoksal 17-08-2009 16:50

İzzet bey bende sizi tanıdığıma çok memnunum. Adenium bonsaisi konusundaki azminize ve cesaretinize hayranım. Ben birtürlü cesaret edemedim kökleriyle oynamaya. Hoş oynamasam da ölüyorlar ya!

Kiraz 17-08-2009 17:33

Sizi ilk resimlerinizde tanımıştım sonra da bonsailerinizde. Tanıdığıma çok memnun oldum, uzun yıllar ve sağlıkla bu güzel uğraşılarla olmanızı dilerim.

izzeterisen 17-08-2009 19:50

Ben de bu sitede olmaktan ve sizlerle tanışmış olmaktan çok memnunum. İyi dilekleriniz için teşekkür ederim.

Güler 17-08-2009 22:26

Sizi tanımak, yazını okumak çok güzel.
Bilgilerinizden her zaman faydalanmak isterim.
Herşey gönlünüzce olsun.

mehtap051 17-08-2009 22:28

Sizi tanıdığımıma memnu oldum.Umarım güzel paylaşımlarda bulunuruz.Kaktüs ve sukulentsever olarak sevdiğiniz çiçek olarak kaktüsü görünce sevindim.Bonsai çalışmalarınızda da başarılar dilerim.

günebakan 18-08-2009 12:03

Sizi tanımak güzeldi sn. İzzeterisen ektiğiniz tohumların yetişip filizlenmesi ortaya birkaç canlının çıkması sizin gibi çok hoşuna gidenlerdenim her ne kadar çok başarılı olamasamda , elimdeki bütün fideler İzmir sıcağında yanmış kurumuş olsa'da hala birşeyler yetiştirmekten vazgeçmiş değilim:)

Dilerim her şey dilediğiniz gibi olur.

izzeterisen 18-08-2009 21:19

iyi dilekleriniz için ne kadar teşekkür etsem azdır. Birilerine bir faydam oluyorsa ne mutlu bana. İyi günler dileklerimle. Sağlık olsun, her şey yeniden yapılabilir.

Süha Şendoğan 19-08-2009 09:54

İzzet bey sizi tanımaktan çok memnunum,
umarım herşey gönlünüzce olur.

memet 30-06-2012 09:51

İzzet Erişen (izzeterisen) birkaç gün önce ölmüş arkadaşlar. Çok değerli bir üyemizdi. Çok üzüldüm.

Mete Tiren 30-06-2012 10:02

Başımız sağolsun diyelim ne denir bilmem ki :(

Güzin Çakar 30-06-2012 10:14

Çok üzüldüm. Allah gani gani rahmet eylesin.

kalambaklı 30-06-2012 10:45

Canım arkadaşım, mekanın cennet olsun, nurlar içinde yat.
Seni hiç unutmayacağım.

alcen 30-06-2012 10:48

Mekanı cennet olsun, allah ailesine sabırlar versin...

jineop 30-06-2012 10:53

Büyük kaybımız için çok üzüldüm. Başımız sağolsun arkadaşlar. Ailesine , dostlarına sabırlar dilerim.

Tura 30-06-2012 11:07

Başımız sağolsun.

Allah korktuğundan kurtasın. Mekanı cennet olur inşallah.

Ailesine ve geride kalanlara sabır ve uzun ömür dilerim.

Satı Uğurtan 30-06-2012 11:35

Çok üzüldüm allah rahmet eylesin, yakınlarının başı sağolsun.

ipektuğçe 30-06-2012 13:32

Allah rahmet eylesin,ailesine yakınlarına sabırlar diliyorum.

peyyide 30-06-2012 14:13

Allah ailesine sabır versin, mekanı cennet olsun.

merlict 30-06-2012 14:37

Allah rahmet eylesin, mekanı cennet olsun.Yakınları ve sevenleri adına sabır dilemekten başka yapacağımız fazla bişey yok.

Umarım, yeni mekanı eski mekanından huzurlu olur.

Adalet Yağcı 30-06-2012 16:17

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi memet (Mesaj 991988)
İzzet Erişen birkaç gün önce ölmüş arkadaşlar. Çok değerli bir üyemizdi. Çok üzüldüm.

Ailesine sabırlar diliyorum.
Sitedeki dostları o nu özleyecekler.

pilvikuja 30-06-2012 20:04

Allah rahmet eylesin, mekanı cennet olsun.

Güler 30-06-2012 21:11

Allah rahmet eylesin.

Müge 30-06-2012 21:20

Allah rahmet eylesin mekanı cennet olsun.......Ailesine sabırlar diliyorum...

feriha 30-06-2012 21:27

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi memet (Mesaj 991988)
İzzet Erişen birkaç gün önce ölmüş arkadaşlar. Çok değerli bir üyemizdi. Çok üzüldüm.

Huzur içinde yatsın, ailesine sabırlar diliyorum. Allah rahmet eylesin.

Tenar11 30-06-2012 21:42

Allah rahmet eylesin, ailesine sabırlar diliyorum.

MeyveliTepe 30-06-2012 23:25

Sevenlerine sabırlar dilerim, toprağı bol olsun.

dağçiçeği 01-07-2012 00:22

Allah rahmet eylesin. Mekanı cennet olsun.

mehmeth 01-07-2012 00:49

İnşaallah mekanı cennet olur.Ailesine de sabırlar diliyorum.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 09:05.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024