agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Karadeniz Bölgesi (http://www.agaclar.net/forum/karadeniz-bolgesi/)
-   -   Kantaron (Gentiana) (http://www.agaclar.net/forum/karadeniz-bolgesi/6996.htm)

vyssera 26-12-2007 21:14

Laz Kantaronu ( Gentiana verna )

1 Eklenti(ler)
Trabzon'da, dağlık bölgelerde, ilkbaharda açan bu lacivert çiçeği de tanımlayabilirsek, flora bölümüze güzel bir katkı olur sanırım.

inci gül 27-12-2007 12:27

Gentiana spp.

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi vyssera (Mesaj 187876)
Trabzon'da, dağlık bölgelerde, ilkbaharda açan bu lacivert çiçeği de tanımlayabilirsek, flora bölümüze güzel bir katkı olur sanırım.

*** vyssera
Resmini göndermiş olduğunuz çiçek; Kantarongillerden (Gentianaceae) familyasından Kantaron (Gentiana) türlerinden birtanesi. Bölgeye göre değişik isimlerde tanımlanıyor. Aşağıda yüklemiş olduğum fotoğrafların alt ve üst bölümlerinde fotoğraflar ile ilgili bilgiler var.

Resimler kaynak: Türkiye'nin En Güzel Yaban Çiçekleri, Erdoğan TEKİN, Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları, cilt 1 ve 2

inci gül 27-12-2007 12:36

Balkan Kantaronu (Gentiana verna spp. balcanica)

1 Eklenti(ler)
Balkan Kantaronu (Gentiana verna spp. balcanica)
Not: Mavi çiçekli

inci gül 27-12-2007 12:38

Laz Kantaronu (Gentiana verna spp. pontica)

1 Eklenti(ler)
Laz Kantaronu (Gentiana verna spp. pontica)

inci gül 27-12-2007 12:42

Kar centiyanesi;Büyük kar kantaronu (Gentiana nivalis)

1 Eklenti(ler)
Kar centiyanesi;Büyük kar kantaronu (Gentiana nivalis)

vyssera 27-12-2007 13:00

İnci gül, çok teşekkürler. Çok sevdiğim bu çiçeğin tanımlanmasına sevindim. 1800 metre dolaylarında ve Trabzon sınırlarında gözlemlemiş olduğuma göre, Laz kantaronu olması daha büyük bir olasılık, ki çiçekleri de ona daha çok benziyor. Tekrar teşekkürler. Yöneticilerimiz uygun görürlerse Doğu Karadeniz florasına eklesinler.

inci gül 27-12-2007 15:31

Ben teşekkür ederim. Yardımcı olabildiysem ne mutlu bana. Floramıza bir türü daha ekledik.Evet bende laz kantaronu olarak tahmin etmiştim ama yinede tüm bilgileri yüklememde bir sakınca olmayacağını düşündüm. Nede olsa bir bilgi paylaşım sitesi. Başka arkadaşlarımızada yardımcı olacaktır umarım.

ibrahim37 28-12-2007 12:15

1 Eklenti(ler)
Emre bey bu güzel kantaronun adı 'Gentiana verna spp. pontica' dır.
Aynı çiçegin resmini başka bir sitede (srgc) Türkiye florası hakkında gerçekten uzman bir kişi ile birlikte çekilmiş resmini görmüştüm. Türkiye'deki sayısız bitki türü bu kişinin imzasını taşıyor. (Erich Pasche)
Onlar bu çiçeği bu isim altında siteye eklemişlerdi. Aynı resmi bende ilave ediyorum. Resim zigana geçidinde çekilmiş.

vyssera 28-12-2007 16:32

İbrahim bey, İnci gül hanım, katkılarınızla sanırım birçok türü listemize ekleyebiliriz. Benim elimde başka fotoğraflar da var, bu yıl yine araştırırım. Bitki türleri hakkında güzel bir kitap bulsam belki işimiz daha da kolay olur.

praecox 28-12-2007 17:06

Gentiana clusii, G. alpiana

Clusius-Enzian (Gentiana clusii) ve G. alpiana diye avrupa alplerinde yaygın olan (Ancak ciddi bir şekilde koruma altında olan) bu diğer mavi türden de acaba oralarda rastlanabilir mi?
Rastıyabildiniz mi? Gerçi balkanika versyonu ile oralara kadar yayılım göstermekle beraber...
Bilemiyorum... ancak nadir de olsa bulunma ihtimali üzerinde bilirkişilerin deneyimleri nedir? biliglernedir? bilemiyorum.

vyssera 28-12-2007 18:31

Sayın Preacox, nesli tükendi sanılan anadolu leoparı bile yine karadeniz ormanlarında ortaya çıktı. Ben bu dağlarda çok şey bulunabileceğine inanıyorum. Eğer bu bitkilerin birbirinden farklarını bilirsem, bu ilkbaharda inceleme yaparım. Çiçek ve yapraklarını fotoğraflarım. Beraber tartışır tespit etmeye çalışırız. Saygılarımla.

ibrahim37 29-12-2007 00:34

Evet Emre bey haklı. Elimizde sadece isimler var. Türlerin özelliklerini bilsek işimiz çok daha kolaylaşırdı. Ben kayıtlı türlerin dışındada birçok farklı türlerin bulunduğunu düşünüyorum. Ancak türlerin özelliklerini bilemessek bunları fark edemeyiz.

inci gül 29-12-2007 10:00

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi vyssera (Mesaj 188443)
İbrahim bey, İnci gül hanım, katkılarınızla sanırım birçok türü listemize ekleyebiliriz. Benim elimde başka fotoğraflar da var, bu yıl yine araştırırım. Bitki türleri hakkında güzel bir kitap bulsam belki işimiz daha da kolay olur.

*** Emre bey
Tabi neden olmasın. Bu seneki araştırmam gereken bikilerin arasına bu türüde ekleyeceğim. Ama dediğiniz gibi kaynak sıkıntısı çok var. Bu güzelim vatanımızın taşı toprağı altın bitkilerle kaplı ama malesef tam bir araştırma yok :(Bulduğum araştırmaya değer bilgiler ya tek ziraai **** sadece tıbbi içerikli veya doğa fotoğrafçılarının çekmiş oldukları muhteşem fotoğraflar oluyor.Bazen öyle birşey çıkıyorki karşıma; kaynaklara bile belirtmeye değmeyen bilgilerle karşılaşıyorum.Elime geçen bilgileri göndermeye çalışacağım.

vyssera 30-04-2008 21:57

Değerli ağaçlar.net üyelerine armağım olsun.

http://www.agaclar.net/galeri/files/9880-kn1.jpg

http://www.agaclar.net/galeri/files/9880-kn3.jpg

inci gül 17-05-2008 21:15

Sn. vyssera, muheşem bir hediye. Çok güzel gözüküyorlar. Kendim adına ve agaclar.net üyeleri adına çok teşekkür ederim.

vyssera 25-05-2008 21:26

İnci gül hanım, sağolun beğenmenize sevindim. :)

seyma_molla 13-07-2008 22:01

arkadaşlar ben yeni üyeyim trabzonluyum kantron veya kantaron çiçeği hakkında şunu söyleyebilirimki fotoğraftaki kantron değil,kantron pembe,beyaz veya sarı renkte küçük çiçekleri olan şifalı bir bitkidir.

Samsunlu55 22-12-2009 22:27

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi seyma_molla (Mesaj 258594)
arkadaşlar ben yeni üyeyim trabzonluyum kantron veya kantaron çiçeği hakkında şunu söyleyebilirimki fotoğraftaki kantron değil,kantron pembe,beyaz veya sarı renkte küçük çiçekleri olan şifalı bir bitkidir.

Burda yetişen kantaron sizinde dediğiniz gibi sarı çiçekli olur.

triple 23-12-2009 09:42

Arkadaşlar bir dönem mecburi hizmetimi yaptiğim Akdeniz Bölgesi şehirlerinden ISPARTA özelikle de Eğridir ilçesi ve köylerinde Kantron şifa kaynağı olarak kulanılır ve Isparta da (Şimdi Halen Kuruluyormu bilmiyorum) çarşamba ve pazar pazarlarında zeytin yağı içine yatırılmış kantron çiçekleri şişelerle koylu kadınlar tarafından satilirdi. ve her yıl yöre halkı bir şişe alıır yanık ve yaralanmalarda ayrıca ulseri olanlarda ulserlerini tedavide kulanırlardı. Hatta mevsiminde tazesini tas arasında ezip yaralı bolgeye koyduklarında yaraların aynı gün içinde iyileştiğini soylerlerdi. Bolgedeki Kantron otu **** bitkisi sarı çiçekleri olan bir bitki idi. Sözıü edilen resimleri olan mavi çiçekli kantronu hic gormedim

sevim.K 23-12-2009 13:13

Mavi çiçekli kantron tohumu diye tohumu da satılıyor bu çiçeğin belki değişik renkleri vardır iddia edebilecek durumda değilim. Kantron sarı çiçekli biliyordum.
Şifalı bir bitki yağından krem yapılıyor harici yaralar için çok etkili. Biz kremi denedik. Ayrıca kantron yağı bazı rahatsızlıklar için kullanılıyor.

Samsunlu55 23-12-2009 22:12

Bir bilgim yok ama mavi kantaron kültüre alınmış bir cins olabilir, diye düşünüyorum.

Jezebel 27-04-2012 13:10

1 Eklenti(ler)
Bu bitkiyi çok aradım.
Rivayetlere göre de yapı marketlerde olurmuş.
İzmirde bulamadım, bulduğum yerde de aldım.
Adı Gentiana Verna Angulosa ;)
Uzun ömürlü olmasını dilerim...

Eklenti 287560

.

Jezebel 27-04-2012 13:15

2 Eklenti(ler)
Bu da biraz pahalı olduğu için alamadığım bitki.
Çiçek ebatı diğernin 5 katı.

Eklenti 287562

Eklenti 287563

Çok güzel.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 02:39.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024