agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Karadeniz Bölgesi (http://www.agaclar.net/forum/karadeniz-bolgesi/)
-   -   Primula longipes ENDEMİK (http://www.agaclar.net/forum/karadeniz-bolgesi/4986.htm)

Müjgan 03-07-2007 17:43

Primula longipes ENDEMİK

1 Eklenti(ler)
Eklenti 14952

Sistematik hiyeraşisi:

Kingdom : Plantae
Subkingdom : Tracheobionta
Division : Magnoliophyta Cronquist, Takht. & Zimmerm. ex Reveal
Class : Magnoliopsida Brongn.
Subclass : Dilleniidae Takht. ex Reveal & Tahkt.
Order : Primulales Dumort.
Family : Primulaceae Batsch ex. Borkh.
Genus : Primula Linneaus

Vildan Sönmez 05-12-2007 12:02

Artvin Kavron Yaylası Haziran 2007

vyssera 12-12-2007 00:17

2 Eklenti(ler)
Yanlış görmüyorsam bu bizim manişak. İnternette çok arayıp da bilgi bulamadığım çiçek. Şimdi resimler de ekleyeceğim, eğer aynı çiçekse ( öyle görünüyor ) moderatörden ricam isminin yanına yöresel ismi manişak'ı da eklemesi, çünkü tüm doğu karadeniz onu o isimle tanıyor.

Yüksek dağlarda bataklık ve sazlık bölgelerde bulunur. Ben ortalama 1500 metre ve üzerinde rastladım. Dağlara bahar geldiğinde yani mayıs ayı ortalarında açmaya başlar. Kokusu enfestir. Doğu karadenizde çok bilinen, çok sevilen bir çiçektir. Atma türkülerde adı sık sık geçer. Yaylaların simgelerinden birisidir. Ne kadar övülse azdır. Yayla çiçeklerine özlemlerimle, saygılarımla.
Bunlar da ona layık olmayan resimler.

Vildan Sönmez 12-12-2007 08:03

1 Eklenti(ler)
Aynı çiçek olduğunu düşünüyorum.Kavron Yaylası Artvin Haziran 2007

mahon67 02-05-2008 20:55

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi KURTARAN (Mesaj 231799)
herkese ***. bahar aylarının geldiğini hissettiğim bu günlerde boş olan saksılarıma çiçek fidanı ve birde başlamak istediğim bonsai çalışmasına uygun ağaç seçmek için fidancıya gittim. Orada resmini koyduğum çiçeğe bakarken bunun primula longipes ( yöre adıyla manişak olduğunu ) söyledim. Fidancı bunun manişak olmadığını söylesede beyfendiyle 2 saat tartışmak zorunda kaldım. Neticede fidancıyla ortak düşünceye varamadık." Acaba yanlış biliyor olabilir miyim ?" diye aklıma siz değerli agaclar.net üyeleri geldi sizce bu çiçek primula longipes ( manişak) mı , yoksa değil mi? Bu konuda beni anlatırsanız sevineceğim. Sevgiler, saygılar...

Bunlar onbiray çiçeğine çok benziyor. Yapraklarından primula olmadığını anlayabilirsiniz; primulaların marul şeklinde sapsız yaprakları oluyor.

aknezor44 20-05-2012 21:00

Bu çiçek Yusufeli Erenköy'de de yetişir. Özellikle sulak alanlarda yetişir. Buralardaki yöresel adı TÜTİYE dir. Bu isminde eklenmesinin uygun olacağını düşünüyorum. Çok hafif ve hoş kokan bu çiçek benim köyümde en sevilen çiçeklerden bir tanesidir. Parfümlerde bu kokuyu bulabilsem hemen alırım. Leylak kokusu bu çiçeğin kokusunu biraz andırır.

jeozuu 03-02-2013 14:22

Merhaba,
internette primula tohum satışına rastladım. Bilgisi olan var mı? Tohumdan yetişmesi kolay mıdır? Çok güzel görünüyor, yetiştirmek istiyorum.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 00:58.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024