agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Karadeniz Bölgesi (http://www.agaclar.net/forum/karadeniz-bolgesi/)
-   -   Helleborus orientalis, Çöplemecik, Boynuzotu (http://www.agaclar.net/forum/karadeniz-bolgesi/4907.htm)

Müjgan 24-06-2007 20:38

Helleborus orientalis, Çöplemecik, Boynuzotu

1 Eklenti(ler)
Eklenti 14309
Fofoğraf: http://www.monchesfarm.com/

Sistematik hiyeraşisi:

Kingdom : Plantae
Subkingdom : Tracheobionta
Division : Magnoliophyta Cronquist, Takht. & Zimmerm. ex Reveal
Class : Magnoliopsida Brongn.
Subclass : Magnoliidae Novák ex Takht.
Order : Ranunculales Dumort.
Family : Ranunculaceae Juss.
Genus : Helleborus L.

Müjgan 24-06-2007 20:40

1 Eklenti(ler)
Eklenti 14310
Fotoğraf:(http://www.agaclar.net/galeri/showimage.php?i=3112)

Mart-eylül ayları arasında sarımsı-beyaz renkte çiçek açan 30-60 cm yüksekliğinde, gövdesi yapraksız çok senelik bitkidir. Karacaotu, Harbak veya Danabağırtan, Bohçaotu, Boynuzotu, Karaca kökü, Kara çöpleme de denilmektedir. Yapraklar 7-10 parçalı, tüylü veya çıplak, çanak yaprakları yeşil ve 5 adet, taç yaprakları ise sarı veya krem renginde 5-10 adettir. Meyve tabanda birbirine yapışık ve 1-5 tanedir.

Çok tahriş edici olduğu için dahilen kullanılışı bulunmamaktadır. Haricen bilhassa veteriner hekimliğinde hayvanların derilerinde bulunan parazitlere karşı kullanılır. Sancılanan hayvanın kulağı bir bıçak ucu ile delinir ve meydana gelen yara içine bir kök parçası sokulur. Hararet yükseltici bir etkisi olduğu gösterilmiştir.

kala 01-05-2008 14:35

Helleborus orientalis, Çöplemecik, Boynuzotu (ÇÇ)

4 Eklenti(ler)
Abant'ta çekilmiştir.

Eklenti 36116

Eklenti 36117

Eklenti 36118 Eklenti 36119

çavdaroğlu 07-05-2008 07:48

Bu bitki park ve bahçelerde çiçeklenmenin tamama yakın durduğu kış ortasında çiçek açması sebebiyle bahçe tanziminde kullanılabilecek önemli potansiyele sahip bir bitkidir.

Hele kar altından güzelim çiçeklerini çıkarıp sergilediği dönemde onları izlemek farklı bir lezzet veriyor.

beyaz orkide 12-06-2008 10:42

Cöplemecik otunu nerden temin edebiliriz acaba?Cok guzel bir cıcek bence gereken ilgiyi hak edıyor.

rana58 24-06-2008 13:57

2 hafta önce Düzce yaylalarına yaptığımız gezide bu çiçekten sıkca gördük ve öğretim üyesi Necmi bey buna Noel çiçeği dendiğini söylemişti.

snowman77 21-09-2008 22:02

Helleborus

Ben geçen sene tanıştım helleborus ile ve hayran kaldım kar altında çiçek açmaya başlıyor ve çiçekleri oldukça uzun süre üzerinde kalıyor.
Arkadaşlar helleborus tohumları soğuk katlama olmadan çimleniyor mu?

Ayhan Ege 22-09-2008 14:15

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi beyaz orkide (Mesaj 247576)
Cöplemecik otunu nerden temin edebiliriz acaba?Cok guzel bir cıcek bence gereken ilgiyi hak edıyor.

Gereken ilgi yerinden sökülmek değildir umarım. Bence doğanın sunduğu güzellikler yerinde güzeldir.

Saygılar

gurbik67 14-02-2009 23:03

arkadaşlar 2009 ocak ortasinda çiçeği açmış çekilde doğadan aldığım bu çiçek laleye oranla daha dayanıklı neredeyse 1 ay olacak hala üzerinde çiçeği duruyor.

feriha 15-02-2009 00:20

Sn gurbik67 resmini bekliyoruz..;)

denizakvaryumu 15-02-2009 23:01

Benim helloborus nigerler de çiçek açtı...

İzmir'den, Bodrum'dan, İstanbul'dan dış mekan nergiz-sümbül resimleri geliyor ama Ankara'da bu tarih itibarıyla dış mekanda çekilmiş kardelen resmi bile görmemişken, balkonda -12 dereceye katlanmış helloborus un çiçeklerini 14 şubat sevgililer gününde görmek muhteşem.

İzmir'de yaşadığım zamanlarda 14 şubatta mutlaka nergizlerim açmış olurdu Ankara'da ise helloboruslar nergizlerin yerini aldı.

Sağolasın Bauhaus :)

nevsune 16-02-2009 10:42

Kuşların balkona rahat vermemesi yüzünden almaya kıyamadığım Helleborusları tomurcuk halinde görmüştüm. Açmış hallerini de sizin fotoğraflarınızda görsek. Olmuyor öyle kuru kuru anlatım:)

feriha 28-02-2009 11:14

1 Eklenti(ler)
Birkaçı yarı açık ama bir çiçek merhaba demiş bugün:)
Eklenti 64691

Bu çiçeğimizi de kargoya versek mi:rolleyes:

nevsune 28-02-2009 11:50

Güle güle büyüt canım. Çok güzel. Çiçeğin rengi bembeyaz değil de yeşilimsi beyaz galiba öyle mi? Bir de kokusu olsaymış, değmen keyfime:)

Sonra bir de çiçekler çoğalınca bütün bitki görüntüsü bekleriz.

gurbik67 10-04-2009 21:36

sevgili feriha herhalde o çiçekten sende mevcut bu sayfaya bakmamıştım ilgilenenler bayağı var.pikniğe gittiğimde gördüğüm kadarıyle alıp inşallah arkadaşlara dağıtırım.

gurbik67 12-04-2009 22:03

3 Eklenti(ler)
evet arkadaşlar bugün çöplemeçiği tekrar ziyarete gittim beyaz olan çiçeklerin bir kısmı pembemsi bir kısmıda açık yeşil renk almış artık zamanı geçmiş ama çiçeğin ortasında resimdeki gibi tohum vermeye başlamış. bu tohumların ne zaman olgunlaştığını bilen varsa ozamana denk getirip bu tohumları alarak isteyen arkadaşlara verme imkanımız olur..
arkadaşlar birde ilgimi çeken bir ççek oldu resimde görülen çiçek mavi renkte nohut büyüklüğünde yumru köklü nerede çöplemecik varsa orada bu çiçekten var arada ne bağlantı varsa ?. diğer yerlerde hiç yok ikisi bir yerde yoksa denkmi geldi.

Nariel 12-04-2009 22:39

Bu mavi çiçek Scilla. Çok güzel:)

http://agaclar.net/forum/showthread.php?t=12544 sayfasında Scilla Siberica ile ilgili bilgiler mevcut.

gurbik67 12-04-2009 22:56

evet nariel verdiğin linkte gördüm bunların yumruları 15-20cm derinde ilgimi çeken nerede çöplemecik orada scilla. diğer tarafta yok ama baya derin olunca elimde çakı bıcağı ile sökemedim.

gurbik67 25-04-2009 22:56

çöplemecikleri arada bir merakımdan dolayı tohumları acaba srtleşip siyahlaştımı diyerek ziyarete gittim 50 üzerinde olgunlaşmış tohumunu aldım tohumlarını zamanında alabilmek biraz zor bir miktar daha aldığımda arkadaşlara dağıtmak istiyorum.

nevsune 26-03-2010 12:40

1 Eklenti(ler)
Geçen yıl ekip umudumu kestiğim ve hatta unuttuğum bir çöplemecik tohumum çimlenmiş:) Umarım yanılmıyorumdur ve dilerim öldürmem.

Sn gurbik67 siz daha iyi bilirsiniz. Bu aynı parçalı yapraklı sanki çöplemeciğe benziyor değil mi, ne diyorsunuz?

gurbik67 27-03-2010 23:29

benim gözlemim ;
hava durumuna göre nisan ortası ya da nisan sonu olgunlaşan tohumlar dış çeperlerden patlayarak çıkıyor,bu tohumlar döküldüğünde her ne kadar olgunlaşmış gibi gözüksede sonradan olgunlaşıyor.

taze tohum çimlenmiyor. doğada olması dolayısı ile karı görmeden çimlenmiyor.
(bir nevi soığuk katlamayı bekliyor her halde) nevsune hanımın tesbitide doğru.

subat tan sonra çimlenmeye başlıyor. demekki böyle olmasa yani tohum dökülür dökülmez çimlense her taraf çöplemecik olur. doğa kanunu bir kısmını börtü böcek yiyor demekki.

Emmazunz 06-03-2015 10:46

1 Eklenti(ler)
Bunlar da benim bahçemde açan Helleboruslar

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 05:34.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024