agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Karadeniz Bölgesi (http://www.agaclar.net/forum/karadeniz-bolgesi/)
-   -   Trabzon zambağı (Lilium ponticum) (http://www.agaclar.net/forum/karadeniz-bolgesi/3478.htm)

Müjgan 05-03-2007 13:21

Trabzon zambağı (Lilium ponticum)

1 Eklenti(ler)
Lilium ponticum

Eklenti 8270
Fotoğraf: http://www.kaukasus-reisen.de/blog-images/kaukasus-lilieopt.jpg

KAPTANzst 07-01-2012 08:01

Yayla yollarında rastladığım bu zambak çeşidinin adının, Trabzon zambağı olduğunu yeni öğrendim. Konu çok eski açılmış ama hiç ilgi görmemiş. Oysaki görüntüsü çok güzel. Hak ettiği ilgi bu olmamalıydı.

wellness 15-01-2012 16:35

Trabzon zambağı (Lilium ponticum)

Türkiye de Yetiştiği Yerler: Batı Anadolu ve Karadeniz Bölgesi

Özellikleri: 50-100 cm boyunda beyaz,sarı veya kırmızı renklerde olan, çok yıllık soğanlı ve otsu bir süs bitkisi. Çiçekler hoş kokuludur. Bahçelerde süs bitkisi olarak yetiştirildiği gibi, Batı ve Kuzey Anadoluda tabiî olarak yetişen yabanî türleri de bulunur. Nemli ve kumlu topraklardan hoşlanır. Taşlık ve kayalık yerleri sever. Memleketimizde yabanî olarak yetişen zambakların başında, akzambak, kırmızı zambak, Zigana zambağı ve Trabzon zambağı gelir.

Kullanıldığı yerler: Dahilen (%2 lik) idrar arttırıcı ve balgam sökücü etkiye sahiptir. Zambak çiçeklerinden, su buharı destilasyonu ile zambak suyu elde edilir ve sivilcelerin tedavisinde kullanılır. Ayrıca zambak esansı parfümeride de kullanılır.

Tanıtım:
  1. Zambakgiller familyasından; soğanı pullu, dik gövdeli, güzel ve iri çiçekli bir bitkidir.
  2. 50 kadar türü vardır.
  3. Beyaz zambak 1 metre kadar boylanabilir.
  4. Kırmızı zambak yüksek dağlarda bulunur.
  5. Trabzon zambağı Doğu Karadeniz Bölgesinde yetişir.
  6. Ev ilaçlarında beyaz zambak kullanılır.

Faydaları:
  • Vücut ağrılarını dindirir.
  • Diş ağrılarını ve iltihaplarını giderir.
  • Şişlikleri indirir.

Benol Hazaroğlu 15-01-2012 17:35

Bilgiler için çok teşekkürler. Bu sene 1 adet edindim. Baharı bekliyorum bakalım kendini nasıl gösterecek.

KAPTANzst 15-01-2012 19:47

Trabzon zambağı

1 Eklenti(ler)
Yayla yolunda rastladığım Trabzon zambağı

wellness 15-01-2012 20:37

Kaptan Abim benim. Sen bitanesin bee. Fotoğrafı da koydun. İçim iyice gıcıklanmaya başladı inan ki sabırsızlıktan. Gel altı ay gel.:D

KAPTANzst 16-01-2012 06:20

Bu sayfada vardı

Zambak (Lilium) Yetiştiriciliği

wellness 16-01-2012 09:32

O zamanlar ilgimi çekmiyordu. İlgimi şimdi çekmeye başladı.:D Hem artık o siteye ben çok fazla girmiyorum. Orada mesaj hiç yazmıyorum. Sık kullanılanlar listemden bile sildim oranın adresini.

alacakaranlik 17-01-2012 15:12

Kaptan abim, kaçakçılığa çıktıgınız zaman bir tanede benim için alırsın :)

KAPTANzst 17-01-2012 16:54

Öncelikle geçen sene aldıklarımdan bi verim alalım; bakın o zaman dağlarda dedektörle aramaya:D

arzu_ 18-01-2012 00:15

arkadaşlar ***,
yazın pakette 2 adet lilium aldım. Paketin üzerinde pek fazla bilgi yoktu sadece soğanın üst kısmını açıkta bırakın diyordu o şekilde ektim saksıya ama hiç bir gelişme olmadı:( hala saksıda dışarıda duruyorlar . Soğanlı bitkilerin kışın saksıda sulamadan bekletilmesi gerekildiğini okumuştum onuda aynı şekilde bekletiyorum herhangi bir bilgide bulamadım. Yardımcı olursanız sevinirim.

mrduran 18-01-2012 10:32

Teşekkürler sayın Müjgan hanım ve Ziya bey.

Yurdumun güzel ve korunması gereken bir başka değerini ortaya serdiniz.

Bilinçli ellerde bu katkıların devam etmesi dileklerim ve saygılarımla lütfen.

wellness 18-01-2012 11:44

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi arzu_ (Mesaj 900798)
arkadaşlar ***,
yazın pakette 2 adet lilium aldım. Paketin üzerinde pek fazla bilgi yoktu sadece soğanın üst kısmını açıkta bırakın diyordu o şekilde ektim saksıya ama hiç bir gelişme olmadı:( hala saksıda dışarıda duruyorlar . Soğanlı bitkilerin kışın saksıda sulamadan bekletilmesi gerekildiğini okumuştum onuda aynı şekilde bekletiyorum herhangi bir bilgide bulamadım. Yardımcı olursanız sevinirim.

Merhaba Arzu Hanım,
lilium ya da zambak yetiştiriciliği ile ilgili sorunlarınızı buradan ya da buradan iletebilirsiniz. Saygılar.

Ayrıca da, yeni bir üye olarak önce kendinizi buradan tanıtmanızı öneririz.

KAPTANzst 07-09-2012 07:56

1 Eklenti(ler)
Şu günlerde çiçeklerini dökmüş olan Trabzon zambakları istirahate çekildiler.
Bugün yaylaya gittim ve Birkaç soğan edindim bu güzellerden:dilli:

cengiz1706 21-01-2016 14:40

...

5 Eklenti(ler)
Giresun'dan bir kaç paylaşım...

cengiz1706 21-01-2016 14:42

...

5 Eklenti(ler)
Giresun...

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 22:42.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024