agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Kanatlılar (http://www.agaclar.net/forum/kanatlilar/)
-   -   Kümes yaptık (http://www.agaclar.net/forum/kanatlilar/40966.htm)

masal_naz 09-05-2017 21:55

Kümes yaptık

Merhaba arkadaşlar kendi imkanlarımızla eşimle kümes yaptık tavuklarımız da geldi hayırlı olur inşallah https://uploads.tapatalk-cdn.com/201...0603c16983.jpghttps://uploads.tapatalk-cdn.com/201...73ecb46c52.jpg

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

oartuc 10-05-2017 08:05

Ellerinize sağlık çok güzel yapmışsınız,bu kadar tavukla bütün mahallenize yumurta bile satabilirsiniz bence :)

masal_naz 10-05-2017 08:12

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi oartuc (Mesaj 1506454)
Ellerinize sağlık çok güzel yapmışsınız,bu kadar tavukla bütün mahallenize yumurta bile satabilirsiniz bence :)

Teşekkürler 65 tane aldık, henüz yumurtaya başlamadılar eşim satmayı düşünüyor [emoji85]

yarenimex 11-05-2017 07:28

Tünek için Kullandığınız dilmelerin köşeli yapısı tavuklarımızın ayaklarının yapısının bozulmasına neden olur. Dilmelerin köşelerini yumuşatıp Oval hale getirmenizi öneririm.

latif.07 11-05-2017 10:20

İşciliginiz çok güzel olmuş elinize sağlık. Tahta kümesler bit ve pirenin çogalmasına elverişli ortamlardır dışını betondan yapsaydınız az ilaçlama yaparak bit ve pireden daha az zarar görürdünüz

Ömer Bey 11-05-2017 15:23

Sn.masal naz kümesiniz ve tavuklarınız hayırlı ve bereketli olsun.Eminim piliçlerinizi güvenilir,aşıları yapılmış hastalıklardan ari işletmelerden almışsınızdır.Sonradan problem yaşamamanız için çok önemli.Tekrar hayırlı olsun.

naturedesign 11-05-2017 18:32

Fakat yaz sıcağında bu kadar tavuğun kapalı mekanda sürekli durması hayvanlara eziyet olur.Tavuklar bir süre sonra strese girip, birbirine zarar verir.

Kümesin yanına açık havada tel örgü çekilip, en az 25 m2 açık alan yapılması gerekli.

Bu açık alanda, evden çıkan yiyecek kalanları dökülüp tavukların beslenmesine katkı sağlar.(yazın meyva-sebze kabukları,bayat ekmekler vb. çöpe atılmadan burada değerlendirilmiş olur/ Eski Geleneksel Türk Evleri'nin bahçelerinde kümes olmasa bile; tabiattaki canlılar için mutlaka böyle bir alan yapılırdı)

masal_naz 12-05-2017 11:46

Tünekleri eşime söyledim bugün düzelticez teşekkürler

masal_naz 12-05-2017 11:48

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi latif.07 (Mesaj 1506620)
İşciliginiz çok güzel olmuş elinize sağlık. Tahta kümesler bit ve pirenin çogalmasına elverişli ortamlardır dışını betondan yapsaydınız az ilaçlama yaparak bit ve pireden daha az zarar görürdünüz

Tavsiyeniz için twşekkürler, ilk deneyimimiz olduğu için bu şekilde yaptık ileride değiştirebiliriz

masal_naz 12-05-2017 11:53

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Ömer Bey (Mesaj 1506665)
Sn.masal naz kümesiniz ve tavuklarınız hayırlı ve bereketli olsun.Eminim piliçlerinizi güvenilir,aşıları yapılmış hastalıklardan ari işletmelerden almışsınızdır.Sonradan problem yaşamamanız için çok önemli.Tekrar hayırlı olsun.

Aldığımız yer aşılarının yapıldığını söyledi ama elimizde bir belge yok umarım doğrudur

masal_naz 12-05-2017 11:54

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi naturedesign (Mesaj 1506697)
Fakat yaz sıcağında bu kadar tavuğun kapalı mekanda sürekli durması hayvanlara eziyet olur.Tavuklar bir süre sonra strese girip, birbirine zarar verir.

Kümesin yanına açık havada tel örgü çekilip, en az 25 m2 açık alan yapılması gerekli.

Bu açık alanda, evden çıkan yiyecek kalanları dökülüp tavukların beslenmesine katkı sağlar.(yazın meyva-sebze kabukları,bayat ekmekler vb. çöpe atılmadan burada değerlendirilmiş olur/ Eski Geleneksel Türk Evleri'nin bahçelerinde kümes olmasa bile; tabiattaki canlılar için mutlaka böyle bir alan yapılırdı)

Alışmaları için kapalı tuttuk 10 gündür, aslında aldığımız yer yumurtlayana kadar kapalı tutun dediler ama biz bugun bahçeye saldık, telle cevrili kendi alanları var

masal_naz 12-05-2017 11:57

https://uploads.tapatalk-cdn.com/201...2e80d3bfac.jpg bugün kapılarını açtık https://uploads.tapatalk-cdn.com/201...6ad2df809b.jpg bu arka bahçe olduğu gibi tavukların

masal_naz 12-05-2017 12:08

Sularına hangi vitamini katmamızı önerirsiniz? 16 haftalık geldiler bize, bundan sonrasında ne uygulamamız gerekiyor? Bütün aşıları tam başka yapılıcak birley varmı, sularına katılıcak bir aşı duydum ama emin olamadık

latif.07 12-05-2017 12:22

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi masal_naz (Mesaj 1506771)
Sularına hangi vitamini katmamızı önerirsiniz? 16 haftalık geldiler bize, bundan sonrasında ne uygulamamız gerekiyor? Bütün aşıları tam başka yapılıcak birley varmı, sularına katılıcak bir aşı duydum ama emin olamadık

Sularına katılan vitamin konusunda veterinerden yardım almanız sizin için daha iyi olacaktır, zaten biz burdan örnek verıyorum vitaform verin desek siz gidip o vitamini veterinerden alıcaksınız, en iyisi veterinerin tavsiyesinde gitmeniz. Veterine gidince kümesi ve tavukları ilaçlamak için suyla karıştırılıp fısfısla ilaçlanan bit pire ilaçlarından da almanızı tavsiye ederim 12 tl olması lazımdı.

masal_naz 12-05-2017 13:32

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi latif.07 (Mesaj 1506776)
Sularına katılan vitamin konusunda veterinerden yardım almanız sizin için daha iyi olacaktır, zaten biz burdan örnek verıyorum vitaform verin desek siz gidip o vitamini veterinerden alıcaksınız, en iyisi veterinerin tavsiyesinde gitmeniz. Veterine gidince kümesi ve tavukları ilaçlamak için suyla karıştırılıp fısfısla ilaçlanan bit pire ilaçlarından da almanızı tavsiye ederim 12 tl olması lazımdı.

Teşekkürler verdiğiniz bilgi için, veteriner araştırması yapayım, coğu veteriner kanatlılarla pek ilgilenmiyor bildiğim kadarıyla

masal_naz 13-05-2017 20:32

Arkadaşlar bazı tavuk dışkılarında bu akşam kan gördük �� Ne yapabiliriz neden olur , veterinere sorucaz ama yarın pazar coğu yer kapalı

İsmail Karagülle 14-05-2017 09:51

Yemine sıvı yağ katmakta fayda var.
Dışkılarında kan olmanın yanında makatlarında da kan varsa tehlikelidir. Kan olan yere diğer tavuklar sürekli gagalayarak ölüme kadar götürebilirler.
Dışarıdan çivi tel vs gibi şeyler varsa onları yemiş olabilirler.Bu metaryaller ortamdan uzaklaştırmak lazım.

İsmail Karagülle 14-05-2017 09:52

Ahşap da olsa duvarları kireçle badana yapmanızı öneririm .
Biraz koyu olsun .
Bu işlemi tavuklar dışarıda iken yapın akşama kadar kuruyabilsinler.
Kireci toz halinde atmayın solunum yolları hastalığı yapar.

masal_naz 26-11-2017 21:19

Merhabalar hepinize, kümesimizde bir sorun var malesef.. sanırım tavuk biti �� yumurta verimi yarı yarıya azaldı, mevsime bağlıyorduk ama belki de bu bit yüzğndendir.. yazın 58 yumurta alıyorduk şimdi 30 civarı, kümesi temizlemeye girince kaşıntıdan mahvoluyoruz üzerimizde minicik böcekler geziyor düzenli kirecliyoruz tavuklar toprak banyosu da yapıyor ancak kurtulamadık, ilaçlamak da istemiyorduk fakat sanırım ilaçlamak şart oldu
Öneriniz varmı

MeyveliTepe 26-11-2017 21:25

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi masal_naz (Mesaj 1523584)
Merhabalar hepinize, kümesimizde bir sorun var malesef.. sanırım tavuk biti �� yumurta verimi yarı yarıya azaldı, mevsime bağlıyorduk ama belki de bu bit yüzğndendir.. yazın 58 yumurta alıyorduk şimdi 30 civarı, kümesi temizlemeye girince kaşıntıdan mahvoluyoruz üzerimizde minicik böcekler geziyor düzenli kirecliyoruz tavuklar toprak banyosu da yapıyor ancak kurtulamadık, ilaçlamak da istemiyorduk fakat sanırım ilaçlamak şart oldu
Öneriniz varmı

Buraya bir bakın, fikir verebilir.

masal_naz 28-11-2017 13:56

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe (Mesaj 1523585)
Buraya bir bakın, fikir verebilir.

Merhaba, babam sizin blogunuzu okuyup dlimonen aldı, kullandık ancak hala çözüme ulaşamadık, yumurta toplamaya girdiğimizde bile kasıntıdan duramıyoruz, kümesimiz yukarıda gördüğünüz gibi ahşap suan değiştiremiyoruz ama yazın caresine bakıcaz.. belki de dlimoneni doğru uygulayamıyoruz bilemedim

MeyveliTepe 28-11-2017 18:25

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi masal_naz (Mesaj 1523706)
Merhaba, babam sizin blogunuzu okuyup dlimonen aldı, kullandık ancak hala çözüme ulaşamadık, yumurta toplamaya girdiğimizde bile kasıntıdan duramıyoruz, kümesimiz yukarıda gördüğünüz gibi ahşap suan değiştiremiyoruz ama yazın caresine bakıcaz.. belki de dlimoneni doğru uygulayamıyoruz bilemedim

d-limonen'i nasıl uyguladınız?

Önceden test ettiniz mi?

Kırmızı bitlere d-limonen ile de ulaşmanız zor, gece çıkıp gündüz saklanırlar. Kümesi gözden geçirdiniz mi?

yarenimex 29-11-2017 10:16

Tavuk bitine karşı bir litre suya bir çorba kaşığı çamaşır suyu ekleyip bu karışımla kümesinizi ilaçlayın. İlaçlamayı tavuklarınız gezinti alanındayken yapın. Gerekirse bir hafta on gün sonra aynı uygulamayı tekrarlayın. Kısa zamanda bit sorunundan kurtulursunuz. Abim güvercinlerini bitlenmekten bu şekilde koruyor.

yarenimex 29-11-2017 10:20

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi masal_naz (Mesaj 1523584)
Öneriniz varmı

Yumurta veriminin düşmesinde bitlenmenin etkisi muhakkak vardır ancak tavuklarınız tüy değiştirmeyi tamamlamamışlarsa da yumurtlamazlar. Ayrıca yumurta verimine etki eden unsurlardan biri de kümes ortamının sıcaklığıdır.

su perisi 29-11-2017 10:25

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi yarenimex (Mesaj 1523785)
Tavuk bitine karşı bir litre suya bir çorba kaşığı çamaşır suyu ekleyip bu karışımla kümesinizi ilaçlayın. İlaçlamayı tavuklarınız gezinti alanındayken yapın. Gerekirse bir hafta on gün sonra aynı uygulamayı tekrarlayın. Kısa zamanda bit sorunundan kurtulursunuz. Abim güvercinlerini bitlenmekten bu şekilde koruyor.

Merhaba yarenimex.
Benim de tavuklarım var. Bitler bizim çok büyük sorunumuz oldu. Verdiğiniz bilgi kümes büyüklüğüne göre değişiyor mu? Cevap verirseniz sevinirim. Teşekkürler.

Erdem 01 29-11-2017 14:05

Kümeste böceklere karşı duyduğumuz en iyi yöntem kümesi Mazotlamak. Kümes boş olduğunda su ve yemlere gelmeden kenarlara deliklere mazot püskürtünce kaçıyorlarmış.

yarenimex 29-11-2017 16:15

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi çiçek asigi (Mesaj 1523788)
Merhaba yarenimex.
Benim de tavuklarım var. Bitler bizim çok büyük sorunumuz oldu. Verdiğiniz bilgi kümes büyüklüğüne göre değişiyor mu? Cevap verirseniz sevinirim. Teşekkürler.

Merhaba Çiçek Aşığı, bu ölçü karışımı hazırlamak için. Kümesiniz büyükse aynı ölçülerde tekrar hazırlayıp her tarafına ilaçlama yapıncaya kadar yaparsınız. Küçükse de her tarafına karışımı püskürttükten sonra artarsa bir sonraki ilaçlamada kullanabilirsiniz, ya da ölçüyü yarıya indirip karışım hazırlayıp uygulayabilirsiniz. Umarım kısa zamanda sorununuzdan kurtulursunuz..

masal_naz 16-05-2018 22:59

Merhaba herkese, uzun zamandır foruma bakamıyordum, son durum hakkında bilgi vermek istedim; kümesimiz kışı zor atlattı, çatısında çökme tabanında kırılma oldu, kışın kümes temizliği yaza göre kat kat daha zormuş, sıcak olmadığı için dışkıları ağır oluyor, ayrıca bitten hala kurtulamadık, ilaç denemedik doğal yöntemlerle atlatmaya çalılıyoruz.. yumurta verimi de cok düştü mevsimdenmi bittenmi bilemedim

aydemiraydın 18-05-2018 08:14

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi masal_naz (Mesaj 1540556)
Merhaba herkese, uzun zamandır foruma bakamıyordum, son durum hakkında bilgi vermek istedim; kümesimiz kışı zor atlattı, çatısında çökme tabanında kırılma oldu, kışın kümes temizliği yaza göre kat kat daha zormuş, sıcak olmadığı için dışkıları ağır oluyor, ayrıca bitten hala kurtulamadık, ilaç denemedik doğal yöntemlerle atlatmaya çalılıyoruz.. yumurta verimi de cok düştü mevsimdenmi bittenmi bilemedim

siz en iyisi bir demir doğramacıyla anlaşıp içinde ahşap malzeme olmayan kümes yapın. hayatım bu zararlılarla mücadeleyle geçti. her zaman bizden öndeler.

maze87 28-08-2018 15:11

Eskiden tavuk beslemek bu kadar zor değildi

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 03:59.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024