agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Kanatlılar (http://www.agaclar.net/forum/kanatlilar/)
-   -   Kümes kurmanın standartları ve yasal prosedürler (http://www.agaclar.net/forum/kanatlilar/38560.htm)

browland 20-12-2015 17:04

Kümes kurmanın standartları ve yasal prosedürler

Merhaba arkadaşlar, uzun bir aradan sonra tekrar yazmaya başladım. Ara ara forumu takip ediyordum.

Önümüzdeki dönem İstanbul'u bırakıp Çanakkale'ye yerleşeceğim. Bayramiç ilçe özel idaresini aradım. 5 dönümlük arazime kümes yapmak istediğimi ve yasal prosedürleri sordum. Benden imar planı, zemin etüdü, mekanik, statik, elektrik projelerini almamı söyledi (Elektrik ve mekanik olmayacak sadece 20 metrekare olacağını söylediğim halde)

İstanbul'da maaşlı çalışıp para biriktirmek zor. Elimde biriktirdiğim paranın ve yatırıma ayıracağım paranın bir kısmını prosedürlere harcayacağım anlaşılan.

Mevzuat dışı iş yapmak istemiyorum ancak ekonomik olarak şuanda yeteri maddi gücüm yok. Bu prosedürleri halletmenin maliyeti tahminen ne kadar olur (proje çizdireceksem 100 metrekare olarak çizdireceğim)

Aksi durumda taşınmaz olarak değilde taşınabilir kümes yapmayı düşünüyorum.

Prosedürle daha önce uğraşan arkadaşlar tecrübelerini paylaşabilir mi acaba?

Teşekkürler

İsmail Karagülle 20-12-2015 18:12

Siz 20 metre kare kümes derken, köy tavuğu yetişrireceksiniz sanırım .
ilçe özel idare sizden büyük et tavuğu kümesi için istenen şeyleri istemiş. Anlaşılan

20 metre kare kümes yapımı için fazla bir kanuni formaliteye ihtiyaç olmasa gerek. Fakat özel idareye gider ve kanuni olarak yapacağım derseniz, onlar ellerindeki huluki mevzuatı isterler.

İlçe tarım ise bu konunun inşaat kısmına karışmaz. Yapılmış kümesin çks ye kaydı ve kümes numarası verme aşamasında devreye girer.

20 metre kümes için kanuni formalitelerle uğraşan kimseyi köylerde bulamazsınız.☺

kiziltan 20-12-2015 19:00

"Salma tavuk " icin malzeme ve civciv satanlar internette var, onlar daha pratik bilgi verebilirler saniyorum.

browland 21-12-2015 09:01

Teşekkürler arkadaşlar,

Özel idareye zaten 20 metre kare yapacağımı söyledim, benim için farketmez dedi. Köy tavuğu yetiştireceğim, belirli bir ırk yetiştirmeyi ilk aşamada düşünmüyorum.

Şikayet olması durumunda yasal olarak sıkıntı çekmek istemiyorum.

Kızıltan, dediğiniz mantıklı birde o firmaları arayayım.

aydemiraydın 21-12-2015 10:35

çadır kümesler var . kaç m2 istersen yapıyorlar. resmi işlere bulaşmayın işin içinden çıkamazsınız.

kiziltan 21-12-2015 14:01

Salma tavuk icin cadir kumes ve ya yabanci sitelerde gorulebilen tekerlekli gezer kumes olursa, hareketli olduklari ve tasinabilir olduklari icin yapi izni gerekmez.

Hareketli, tekerlekli, cekilebilen tipler tavuk gubresinin topragi etkilemesini engelliyor, yer degistirip temizlemek ve gubrenin sahaya dengeli dagitimi ile menfi etkilenmeyi azaltiyor.
Yapilacak tarimi engellemedigi gibi gubre etkisi de yapiyor.

Arazinin buyuklugune gore kumesi ayarlamak gerek. Bu gezer kumesin elle ve ya traktorle cekilebilenleri internette gorulebildigi gibi olcu ve planlari da var.
Saglicakla kaliniz

kiziltan 21-12-2015 14:33

Internette " chicken coop " ve " chicken runs " olarak ararsaniz herbirisi yaklasik 30-50 tavuk kapasiteli gezer kumesleri inceleyebilirsiniz.

Birkac tane yapip hem yumurtalik hem etlik tavuk yetistirebileceginiz gibi civcivleri de ayri yerde tutabilirsiniz.

Arazi buyuk olduguna gore bir kenara yerli misir tohumu dikerseniz yem olarak tasarruf etmis olursunuz agac arasi yapilacak dar uzun ekim agaclarinizi da etkilemez. Bir kenara dikilecek marul ve benzeri sebzeleri hem yersiniz hem dokuntuleri tavuklara gider.

Bu zahmete katlaninca 100 kadar bildircin icin kafesiniz olsa satarken cesit olur, fazlasi icin belki pazar sorunu olabilir. Duruma gore ileride istediginizi buyutursunuz. Tavuk eti ve yumurta icin gerekecek buzdolabi ve yem deponuz icin yapacaginiz bir odanin kosesinde bu bildircinlar barinir.,

Arazi yetecegine gore bir kac kaz ve ordek farelere karsi koruyucu olacak, bir duzine kadar hindi de olsa satamasaniz yersiniz, bunlarin yiyecekleri tavuklarinkinin maliyetinde goze gorunmez kaca satsaniz kar.
Saglicakla kaliniz

browland 21-12-2015 20:52

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi aydemiraydın (Mesaj 1427803)
çadır kümesler var . kaç m2 istersen yapıyorlar. resmi işlere bulaşmayın işin içinden çıkamazsınız.

Yanıtınız için teşekkür ederim, Çadırları inceledim, fiyatları da yasal prosedürlere göre makul, ancak güvenlik ve ısıtma sorunu nedeniyle düşünmekteyim halen.

Güvenlik için bir iki önlem üzerinde çalışma yapıyorum. yalıtımlı bir kümes yapamazsam çadır ilk tercihim arasında.

Alıntı:

Salma tavuk icin cadir kumes ve ya yabanci sitelerde gorulebilen tekerlekli gezer kumes olursa, hareketli olduklari ve tasinabilir olduklari icin yapi izni gerekmez.

Hareketli, tekerlekli, cekilebilen tipler tavuk gubresinin topragi etkilemesini engelliyor, yer degistirip temizlemek ve gubrenin sahaya dengeli dagitimi ile menfi etkilenmeyi azaltiyor.
Yapilacak tarimi engellemedigi gibi gubre etkisi de yapiyor.

Arazinin buyuklugune gore kumesi ayarlamak gerek. Bu gezer kumesin elle ve ya traktorle cekilebilenleri internette gorulebildigi gibi olcu ve planlari da var.
Saglicakla kaliniz
Yanıtınız için teşekkür ederim. yaklaşık 5 yıldır tarım üzerine ve son 3 yıldır kanatlılar üzerine araştırma yapıyorum. 2009 yılında üye olduğum bu forumda bir yıl sonra gitmek için karar almıştım. 5 yıllık planımın son aşamasına yani eylem aşamasına geldim. Nette bulabildiğim tüm kümesleri inceledim. Kuluçka makinesi yaptım, çıkım aldım ve şuanda 2 tavuk bir horozum var. 1. yılına girdiler. dışarıdan 2 yıllık tarım bölümü okudum geçen zamanda.

bir yıl arayla 2 tarla aldım biri 4,3 dekar, diğeri 36 dekar toplamda 40 dekar (40 dönüm) yerim var. Asıl hedefim Ceviz - Badem bahçesi oluşturmak. Araziler için halen kredi ödüyorum.

Tavuk gübresini belki ilk etapta arazi için kullanacak olsam da kümes tasarımını ona göre yapıp, gübreyi stoklama gibi bir düşüncem var. Yapacağım masrafın bir kısmını oradan karşılayabilirim.

Alıntı:

Internette " chicken coop " ve " chicken runs " olarak ararsaniz herbirisi yaklasik 30-50 tavuk kapasiteli gezer kumesleri inceleyebilirsiniz.

Birkac tane yapip hem yumurtalik hem etlik tavuk yetistirebileceginiz gibi civcivleri de ayri yerde tutabilirsiniz.

Arazi buyuk olduguna gore bir kenara yerli misir tohumu dikerseniz yem olarak tasarruf etmis olursunuz agac arasi yapilacak dar uzun ekim agaclarinizi da etkilemez. Bir kenara dikilecek marul ve benzeri sebzeleri hem yersiniz hem dokuntuleri tavuklara gider.

Bu zahmete katlaninca 100 kadar bildircin icin kafesiniz olsa satarken cesit olur, fazlasi icin belki pazar sorunu olabilir. Duruma gore ileride istediginizi buyutursunuz. Tavuk eti ve yumurta icin gerekecek buzdolabi ve yem deponuz icin yapacaginiz bir odanin kosesinde bu bildircinlar barinir.,

Arazi yetecegine gore bir kac kaz ve ordek farelere karsi koruyucu olacak, bir duzine kadar hindi de olsa satamasaniz yersiniz, bunlarin yiyecekleri tavuklarinkinin maliyetinde goze gorunmez kaca satsaniz kar.
Saglicakla kaliniz
+ keklik, sülün, Sivas kangalı, at. :) tabi bunlar aşamalı olarak araziye alacağım, arazimi geliştirdikçe. Yapmış olduğum planımın br kısmını yazmışsınız :)

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 18:32.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024