agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Kanatlılar (http://www.agaclar.net/forum/kanatlilar/)
-   -   Yumurta Verimi Yüksek Olan Tavuk Cinsleri (http://www.agaclar.net/forum/kanatlilar/34361.htm)

limon_sever 17-04-2014 07:40

Yumurta Verimi Yüksek Olan Tavuk Cinsleri

Yıl boyu yumurtlama sayısı fazla olan cinsleri burada tanıtsak nasıl olur?

limon_sever 17-04-2014 07:56

Atak-S

http://www.tae.gov.tr/UserFiles/haberfoto/tav-012.jpg

Yumurta Üretimi
72 Haftalık 312 - 314 adet
Ort. Yumurta Ağırlığı 64,7 gram
Günlük Yem Tüketimi 115 - 118 gram

Kaynak: T.C. Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Tavukçuluk Araştırma Enstitüsü

limon_sever 17-04-2014 08:01

Atak

http://www.tae.gov.tr/UserFiles/haberfoto/tav-008.jpg

Yumurta Üretimi
72 Haftalık 304 - 307 adet
Ort. Yumurta Ağırlığı 62 gram
Günlük Yem Tüketimi 105 - 110 gram

limon_sever 17-04-2014 08:06

Atabey

http://www.tae.gov.tr/UserFiles/haberfoto/tav-009.jpg

Yumurta Üretimi
72 Haftalık 316 - 321 adet
Ort. Yumurta Ağırlığı 60,4 gram
Günlük Yem Tüketimi 100-105 gram

baybar 17-04-2014 12:37

Burda tanıtım yapmak güzel olur ama ben araştırmalarım sonucunda bu işi salma tavukçuluk, doğal tavukçuluk vs. gibi yöntemlerle yapanların değil seri üretim yapan yerlerden alınan bilgiler ile yapıldığını farkettim. Yukarda bilgiler tae tarafından araştırılıp bulunmustur ama doğal ortamda nasıl verimi olacağı ile ilgili bildiğim kadarıyla bir araştırma yok. Buradaki değerler sadece 20-72 haftalık tavukları kapsıyor. Bunlar güneşi, karı ve üşümeyi belki de hiç tanımıyorlar. Doğal beslenen tavukların da 20. haftada verime başlaması 22. haftada tam verim ile(haftada 6.17 yumurta) yumurta vermesi çok zor bir durum.

Bu yazdıklarımı kişisel algılamayınız. Bu aslında ülkemizin genel sorunu. Yıllık yumurta verimi gibi uzun süreli araştırma-inceleme yapmak bize biraz zor geliyor :-) :-)
Bunun yanında konuya bir katkım olsun :-) Atak-s, Atak, Atabey ve Lohman türleri ile salma tavukçuluk yapan bir üretici kışın tüm gün barınakta ve ısıtma sistemi ile ısıtılan 1200 tavuktan günde 900 yumurta aldığını söylemişti.

limon_sever 17-04-2014 22:53

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi baybar (Mesaj 1271809)
Burda tanıtım yapmak güzel olur ama ben araştırmalarım sonucunda bu işi salma tavukçuluk, doğal tavukçuluk vs. gibi yöntemlerle yapanların değil seri üretim yapan yerlerden alınan bilgiler ile yapıldığını farkettim. Yukarda bilgiler tae tarafından araştırılıp bulunmustur ama doğal ortamda nasıl verimi olacağı ile ilgili bildiğim kadarıyla bir araştırma yok. Buradaki değerler sadece 20-72 haftalık tavukları kapsıyor. Bunlar güneşi, karı ve üşümeyi belki de hiç tanımıyorlar. Doğal beslenen tavukların da 20. haftada verime başlaması 22. haftada tam verim ile(haftada 6.17 yumurta) yumurta vermesi çok zor bir durum.

Bu yazdıklarımı kişisel algılamayınız. Bu aslında ülkemizin genel sorunu. Yıllık yumurta verimi gibi uzun süreli araştırma-inceleme yapmak bize biraz zor geliyor :-) :-)
Bunun yanında konuya bir katkım olsun :-) Atak-s, Atak, Atabey ve Lohman türleri ile salma tavukçuluk yapan bir üretici kışın tüm gün barınakta ve ısıtma sistemi ile ısıtılan 1200 tavuktan günde 900 yumurta aldığını söylemişti.

Ben size tam olarak katılmıyorum. Atak-s ve Atak tavuklarından birer adet civcivden yetiştirmiş biri olarak şunu söyleyebilirim. -20'leri gördüler. +40 civarını gördüler. Kapalı ve açık ortamı gördüler. Kışı iliklerine kadar hissettiler. Sadece çok soğuk havalarda yumurta yapmadılar. Onun haricinde haftanın 6 günü yumurta yaptılar. Senede 300 geçkin yumurta alamamış olabilirim ama yumurta verimini bilerek tavuk seçmek önemli diye düşünüyorum.

baybar 18-04-2014 06:24

Tabi o konuda haklısınız benim doğrudan bi gözlemim olmadı henüz.

lodos_ 18-04-2014 20:56

Kapalı alanlarda ne kadar yum urta verimi alınabilir ilgilenmiyorum.
Açık alanda ise hangi tür ırk beslerseniz besleyin ilk üç ay en fazla %75 verimle çalışırlar ondan sonra düşürürler.
bir daha asla%50 üzerine çıkartamazsınız.
ikinci yıl üçüncü yıl olmaz bu tavuklarda
İnanmayan alsın 50 adet yeni yumurtlamaya başlayacak tavuk denesin.
Soğuktan ve sıcaktan dolayı fazla fire vermez.
Açık alan tavukçuluğu için bir tek tavuk türü vardır yerli köy tavuğu dediğimiz bize has gurk olan kuluçkaya yatan tavuklardır
%60 ile başlar en az üç yıl %50 ile devam eder

wehde 01-08-2014 16:12

lodos haklı salma yapınca verim düşük oluyor. 50 tavuk varsa 25 yumurta verir. istediğin yemi ver fark etmez. aşırı sıcaklarda verim dahada düşebilir. bide tüy dökümü var. ama bazende hepsi yumurtlar ama aylık ortalamaya alırsan ilk yıldan sonra %50 dir verim

Asiii1 29-07-2015 09:39

Merhaba

Belki Hortlicak Konu Aradan 1 yıl Geçmiş :)
Bahçeme Tavuk Koymayı düşünüyorum hatta Düşünmekle Kalmadım Kümesini Aldım
2 çocuğum Var Yumurtayı Doğal yesinler istiyorum Kafamda belirledim 4 **** 5 tavuk 1 horoz gibi düşünüyorum Acaba Hangi Cins Tavuk alsam Yumurtası Daha Lezzetli Ve verimli olur ? Ayrıca Horoz almama Gerek varmı?

resimsel 29-07-2015 09:48

1 Eklenti(ler)
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Asiii1 (Mesaj 1398691)
Merhaba

Belki Hortlicak Konu Aradan 1 yıl Geçmiş :)
Bahçeme Tavuk Koymayı düşünüyorum hatta Düşünmekle Kalmadım Kümesini Aldım
2 çocuğum Var Yumurtayı Doğal yesinler istiyorum Kafamda belirledim 4 **** 5 tavuk 1 horoz gibi düşünüyorum Acaba Hangi Cins Tavuk alsam Yumurtası Daha Lezzetli Ve verimli olur ? Ayrıca Horoz almama Gerek varmı?

Sn.Asiii, bahçenizin büyüklüğü ne kadar bilmiyorum ama
en uysal tavuk cinsi (çocuklarınızın başını okşayabileceği kadar)Lohman brown
ülkemizde bol bulunur temini kolaydır, yumurtası güzeldir.

Asiii1 29-07-2015 10:13

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi resimsel (Mesaj 1398695)
Sn.Asiii, bahçenizin büyüklüğü ne kadar bilmiyorum ama
en uysal tavuk cinsi (çocuklarınızın başını okşayabileceği kadar)Lohman brown
ülkemizde bol bulunur temini kolaydır, yumurtası güzeldir.

Sn.Resimsel
1.5 dönüm Bahçem var Aslında Çok güzel Biyere değindiniz Tavukları Salmakla Salmamak Arasında Kalmıştım Acaba bahçeme Zararı olurmu diye Kumeslerini İçinde gezecek şekilde telli falan almıştım Acaba Bahçeye zararı oluyormu Yani Pislik Nebilim Bitki Çiçekleri yeme falan Uysal olması Çok önemli 2 çocuğumda ufak biri 3,5 yaşında diğeri 1,5 Korkmalarını istemiyorum Peki Yumurtlaması nasıl Verimlimi acaba?

aydemiraydın 29-07-2015 10:23

bahçenize saldığınızda hem ortalığı pisletirler hemde yeşillikleri yerler. bahçeye zarar vermeyecekleri gibi bi yere tel çevirip salarsanız zararları olmaz sizlerde seyredersiniz. özellikle horozla çocuklara saldırır.
ayrıntılar için. En iyi yumurtacı ve en iyi besi tavuk türü ?

Asiii1 29-07-2015 10:38

1 Eklenti(ler)
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi aydemiraydın (Mesaj 1398709)
bahçenize saldığınızda hem ortalığı pisletirler hemde yeşillikleri yerler. bahçeye zarar vermeyecekleri gibi bi yere tel çevirip salarsanız zararları olmaz sizlerde seyredersiniz. özellikle horozla çocuklara saldırır.
ayrıntılar için. En iyi yumurtacı ve en iyi besi tavuk türü ?

Eklenti 568700

Bu ölçülerde Kümes Aynısı 5 Adet tavukla Başlamak İstiyorum Sizce alan yeterlimi Eğer Salmaz İsem.?

resimsel 29-07-2015 10:51

1 Eklenti(ler)
Lohman yüksek verimli bir tavuktur, bahçeye salmanız durumunda
çobanlık yapmanız gerekir. Ben günde bir saat bırakıyorum ama
kontrolümde oluyorlar.
Yukardaki kümes 5 tavuk için ideal ayrıca horoz beslemeniz gerekmez.

aydemiraydın 29-07-2015 11:12

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Asiii1 (Mesaj 1398715)
Eklenti 568700

Bu ölçülerde Kümes Aynısı 5 Adet tavukla Başlamak İstiyorum Sizce alan yeterlimi Eğer Salmaz İsem.?

yeterli olur. kendiniz daha ucuz basit bi kümeste yapabilirsiniz.
1.5 m. x 1.5 m. kümesin etrafınada tel örgü çevirip salabilirsiniz.

bakınız. Kümes Kafes Ekipman

Asiii1 29-07-2015 11:29

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi resimsel (Mesaj 1398720)
Lohman yüksek verimli bir tavuktur, bahçeye salmanız durumunda
çobanlık yapmanız gerekir. Ben günde bir saat bırakıyorum ama
kontrolümde oluyorlar.
Yukardaki kümes 5 tavuk için ideal ayrıca horoz beslemeniz gerekmez.

Tesekkur ederim verdiginiz bilgiler icin heralde bekcilik gerektirmeyen zararsiz bir irk yoktur o halde tel icerisinde bakicaz zaman zaman vakit buldukca gezdiricez

Asiii1 29-07-2015 11:32

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi aydemiraydın (Mesaj 1398726)
yeterli olur. kendiniz daha ucuz basit bi kümeste yapabilirsiniz.
1.5 m. x 1.5 m. kümesin etrafınada tel örgü çevirip salabilirsiniz.

bakınız. Kümes Kafes Ekipman

Tesekkur ederim bilginiz ilk baslangicimiz duzgun olsun istedim artik ilerliyen surecte sayi artarsa dediginiz gibi yapariz diye dusunuyorum kanatli hayvan besledim uzun yillar fakat genelde onlar ucuyordu ayrica sormak istedigim asa yukari 120 cm civarinda bahce cevresinde set var acaba tavuk ordan kacabilirmi? Yahut kanatlarina makas atabilirmiyiz?

aydemiraydın 29-07-2015 14:36

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Asiii1 (Mesaj 1398735)
Tesekkur ederim bilginiz ilk baslangicimiz duzgun olsun istedim artik ilerliyen surecte sayi artarsa dediginiz gibi yapariz diye dusunuyorum kanatli hayvan besledim uzun yillar fakat genelde onlar ucuyordu ayrica sormak istedigim asa yukari 120 cm civarinda bahce cevresinde set var acaba tavuk ordan kacabilirmi? Yahut kanatlarina makas atabilirmiyiz?

köy tavukları uçar. fakat et ve yumurta tavukları sakin oluyor.

Sedataydogan 16-09-2015 23:05

Salma Tavukçuluk yapmayı planlıyorum bursa civarından yardimci olabilecek birileri var midir. .

aydemiraydın 17-09-2015 10:53

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Sedataydogan (Mesaj 1410539)
Salma Tavukçuluk yapmayı planlıyorum bursa civarından yardimci olabilecek birileri var midir. .

bi göz atın. SALMA TAVUKÇULUK

Poyrazs 29-03-2017 17:44

Merhaba: zyti bahcemde salma tavukculuk yapmayi dusunuyorum. Baslangic icin 50 tavukla baslayip hosuma gider de sartlar uyarsa arttiririm diye planladim. M2 yemaksimum 6 tavuk gelecek sekilde kendim kutu profil ve brandayla kumes yapacagim. Bunun icin 2mm kalinliginda profil kullanilacak. Zemin paletlerle cevrilecek altlarini temizlemek kolay olur diye dusundum. Folluk suluk vs gibi ekipmanlari bahcedeki odunlardan elle yapacagim.
Simdilik tur icin bende lohman dusunuyorum. Arastirmalarim sonrasi, edinimlerimi paylasacagim.

yakupcemil 07-08-2018 11:37

Herkese merhaba, bir önceki mesajlarda da bir arkadaşın belirttiği gibi internet ortamında dolaşan verilerin önemli bir kısmı suni ortamlarda yani yapay yem ile beslenen tavuklar için geçerli. Neredeyse tüm yumurta tavuklarının doğal ortamda beslenmesini tecrübe etmiş biri olarak söylüyorum, yatırım şansınız var ise Australorp, eğer elinizde yüksek miktarda sermaye yok ise Ataks tavuk ya da Ligorin tavuklara yönelin. Australorp tavuk diğer iki ırka kıyasla daha kolay hastalanır fakat doğru beslendiği takdirde yumurta sayısı yüksektir ve bu verimi uzun yıllar devam ettirebilir. Yumurta tavukları ile ilgili daha fazla bilgi ve tecrübelerimden yararlanmak isteyen arkadaşlar özel mesaj ile bana ulaşabilir.

Laji 20-05-2020 22:22

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi limon_sever (Mesaj 1272058)
Ben size tam olarak katılmıyorum. Atak-s ve Atak tavuklarından birer adet civcivden yetiştirmiş biri olarak şunu söyleyebilirim. -20'leri gördüler. +40 civarını gördüler. Kapalı ve açık ortamı gördüler. Kışı iliklerine kadar hissettiler. Sadece çok soğuk havalarda yumurta yapmadılar. Onun haricinde haftanın 6 günü yumurta yaptılar. Senede 300 geçkin yumurta alamamış olabilirim ama yumurta verimini bilerek tavuk seçmek önemli diye düşünüyorum.

Salma tavuk için hangi cinsi önerirsiniz peki öyle aşırı randımanlı 1 yılda hayvanın canını çıkaran cinsten değil gerçek salma doğal tavukçuluk yapmak istiyorum her sene yeni tavuk almak değil verimi düşsede iyi besleme bakım ile 3 yıl civarında yaşatmak istiyorum bu hangi cins ile mümkün

aydemiraydın 21-05-2020 12:52

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Laji (Mesaj 1588977)
Salma tavuk için hangi cinsi önerirsiniz peki öyle aşırı randımanlı 1 yılda hayvanın canını çıkaran cinsten değil gerçek salma doğal tavukçuluk yapmak istiyorum her sene yeni tavuk almak değil verimi düşsede iyi besleme bakım ile 3 yıl civarında yaşatmak istiyorum bu hangi cins ile mümkün

atak tavuk olur. fakat yumurtasını yiyebilir gaga kesimi yapın. bazıları gurk olabilir ve sıkıntı yaratabilir.

Erdem 01 22-05-2020 09:50

Piyasada Gezer-Salma tavuk yumurtası diye satılan yumurtaların çoğu kapalı kümeste veya bitki olmayan toprakta önlerine fabrika yemi ile beslenen tavuklardan. Otluk alanlı bir yeriniz varsa yemden kazanırsınız. Önce otluk alanı hazırlayın. Bahçenize yonca çim gibi bitki yetiştirin. Bu tohumları alıp tepsi veya naylon üzerinde nemlendirip köklendirin. Sonra halı gibi bahçenize yerleştirin. Üretim başladığında bitki azalan alanları bu biçimde yeniden verimli yaparsınız. Kuşların gelmesini ve güneşi engellemek için sera gölgelikleri kullanabilirsiniz. Hazır yem vereceğiniz zaman olursa tavuğun içine gireceği açık dökme yemlik yerine yuvarlak kapalı yemlik ile yem kaybını azaltırsınız. Ot yedirerek hem yem giderinden kar eder hem de yumurta sarısı koyulaşınca pazar satışınız artar.

MustafaTepe 21-04-2021 17:39

Ben ce Austrolop cinsi en verimli üretilebilen tavuk. Hobicilerin kümesin devamlılığı için yetiştirebilecekleri bir tavuk türü. Atkas gibi hibrit ırklar farklı tabii

kazımşerif 22-04-2021 13:45

Yumurta üretimi iyi olan cinsleri paylaşıyorum

https://horozlardunyasi.blogspot.com...ellikleri.html

https://horozlardunyasi.blogspot.com...ellikleri.html

sakagun 29-04-2021 22:14

Mavi yumurtlayan tavuğum aynı gün içinde 2 yumurta yumurtladı. İlk defa böyle bir şeye rastlıyorum.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 18:03.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024