agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Kanatlılar (http://www.agaclar.net/forum/kanatlilar/)
-   -   döllü yumurta nasıl anlaşılır? (http://www.agaclar.net/forum/kanatlilar/34096.htm)

asi_insan 23-03-2014 07:59

döllü yumurta nasıl anlaşılır?

merhaba arkadaşlar bu konuyu baktım ama emin olamadım birde size sorıyım dedim döllü yumurtayı ışığa tutmak gerkiyormuş yaptım ama bir türlü anlayamadım yumurtanın altında biraz boşluk var bunlar döllümü oluyor yardımcı olursanız sevinirim saygılar...

addo 23-03-2014 09:27

normal yumurtaysa anlaman imkansız zaten. kuluçkadaki yumurta ise günlere göre renk değiştirir ilk hafta kırmızı olur içerdeki civciv büyüdükçe renk siyahlaşmaya başlar ışık geçmez içinden sadece hava boşluğunu görebilirsin.

horanlı.66 23-03-2014 11:32

kümesiniz var ve uzun süreli horoz varsa döllü olma ihtimali yüksektir , yok dışardan almış iseniz addo'nun dediği gibi makinede **** tavuğun altında en az bir hafta bekledikten sonra ışığa tutarsın kırmızı Veya ışığı geçirgenligi azsa döllü , yok eğer ışığı iyi geçiriyorsa içinde lekeli gibi dahi görünmüyorsa dölsuzdur

Orhank 24-03-2014 08:17

Kuluçka öncesi kırmadan anlayamassın kırdıktan sonra da bu konu da uzman olman lazım
kuluçkanın 10. gününde itibaren alttan **** üstten ışık tuttuğunda anlarsın

asi_insan 24-03-2014 14:47

şuan 9 ve bazıları damarlı bazıları siyahlık var

asi_insan 24-03-2014 16:28

bizim herzaman horozlarımız olmuştur 30 tavuğa 5 horozumuz var bence yeterli diye düşünüyorum yanlışmıyım hatta 2 tane bırakmayı düşünüyoruz

Muda 24-03-2014 18:31

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi asi_insan (Mesaj 1262291)
merhaba arkadaşlar bu konuyu baktım ama emin olamadım birde size sorıyım dedim döllü yumurtayı ışığa tutmak gerkiyormuş yaptım ama bir türlü anlayamadım yumurtanın altında biraz boşluk var bunlar döllümü oluyor yardımcı olursanız sevinirim saygılar...

Eğer nasıl olacağını bilmiyorsanız yumurtaya çok fazla dokunmayın derim. Yumurtanın altında boşluk olması diğer yerlerin siyah olması durumunda yumurtalar döllü ve civci sağlıklı bir şekilde gelişiyor demektir. Tavuk altından almadığınız bir yumurtaya karanlık bir yerde ışık tutarak bakarsanız her tarafınından ışık geçtiğini görürsünüz. Sizin anlattığınız bu olayın tam tersi. Zaman içinde yumurtaların döllü olup olmadığını ışık altında bakarak görebilirsiniz. Tabi yumurtaları kırmamaya dikkat edin. Kuş yumurtaları bu konuda daha hassas.

horanlı.66 24-03-2014 19:03

hocam yumurtanın döllü olması ilk başta yumurtayı kırdığında sarısinda beyaz bi genişçe nokta olur, ışte o yumurta döllüdür, bide yumurta belli süre kuluçkada kalınca içinde siyahlik varsa döllüdür, örnek olarak nete yazın görseller kısmına oraya bakın, mutlaka örnekler çıkacaktir karşına, bide şöyle bi şey var eskiden tavuklar kuluçkaya yattıklarında içinde civciv bile olsa çıkmazlardi, babaannem kızılkıvrım olmuş derdi, yani kuluçkaya koyunca 21 gün sonra görelim mevlan neyler neylerse güzel eyler hesabı beklemektir, hayırlı akşamlar...

asi_insan 25-03-2014 18:35

herkese teşekkürler yardımlarınız için

capaci 18-01-2021 18:58

Yumurtayı ışığa tutup döllü olup olmadığını anlamak için yapılan işleme İngilizcede İngilizcede "candling" ya da "egg candling" deniyor. Bunun Türkçe karşılığını bilen var mı?

Asoo 18-01-2021 22:40

Akademik dilde kullanılan bir kelime, ifade var mıdır bilmiyorum.

Hobiciler ve ticari piyasa "döl kontrolü" diyor.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 21:53.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024