agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Kanatlılar (http://www.agaclar.net/forum/kanatlilar/)
-   -   Kuluçka problemleri (http://www.agaclar.net/forum/kanatlilar/33615.htm)

moussa_sow 24-01-2014 21:07

Kuluçka problemleri

Arkadaşlar Selamun Aleykum. Yeni üye oldum kuluçka sorunu var yardımcı olabilir misiniz ?

Tavuğum yarın 21. gün kuluçkada yatıyor. 2 gün öncesine kadar neredeyse hiç kalkmıyordu. Yattığı yer soğuk olduğu için dün başka bi yere koydum daha sıcak bi yere. Sabah kalktığım da baktım çıldırıyor içeride sağa sola zıplıyo çıkmaya çalışıyo neyse açtım kapsını çıkarttım diğer tavuk 1-2 saldırdı buna ama sonra 4-5 saat içeri girmedi bidaha onların yanında durdu hep. O dışarıdayken baktım yumurtalara ben 10 adet koymştum altına şimdi 16 tane fakat kararma falan da yoktu yumurtalarda ses de gelmiyordu. Az önce tekrar eski yerine koydum bunu ve gitti yattı tekrar. Acaba yalancı kuluçka diye bişey mi var ? ya da bugün yarın civciv çıkar mı ?

lodos_ 24-01-2014 22:21

İki gün kala yer değiştirmek çok tehlikeli
tavuk yattıktan sonra yer değiştirmek riskli
Tavuğunuz yatmaya devam ederse yavrular çıkar merak etmeyin yatmaz ise
yumurtları alın bezin üzerine koyun 30-40 cm uzaklıkta bir ampül yakın tahmini 37 derece civarında bir ısı yeterli ara sıra yumurtayı çevirin zaman zamanda ıslak bezle yumurtayı nemlendirin
dikkat edin yumurta gereğinden fazla ısınmasın yavrular sıcaktan ölür.
Tavuğunuz yatmaya devam ederse yumurtlar döllüyse kesinlikle çıkacaktır sadece yarım gün gecikebilir hepsi o kadar.

moussa_sow 24-01-2014 22:32

Bi kasanın içine saman koymuştum orda yatıyordu sadece 1 gece yer değiştirdm. umaım bir sıkıntı çıkmaz. peki 10 yumurta koymuştum şu an 16 tane var. bu normal mi ? ayrıca çok teşekkür ederim

lodos_ 26-01-2014 14:29

Kuluçka yeri diğer tavuklarla beraber ise genellikle diğer tavuklar kuluçkaya yatan tavuğun altına yumurtlamaya meyillidirler.
Nasıl tedbir alınacak kuluçka olan tavuk kuluçkaya yatığından itibaren ilk gün ayrı bir yerde olmalı yoksa 10 yumurta olur 16 yumurta
Cicicvler çıktıktan sonra diğerlerini imha edersiniz.
varsa başka kuluçka tavuğunuz onun altına koyabilirsiniz.
Ayrıca bir gecede bir şey olmaz demelk doğru olmaz soğuk havalarda yumurtlar zarar görebilir
Bir kaç saat hatta dört beş saat bile tolore edilebilir.

moussa_sow 26-01-2014 17:11

Bugün 22. gün. hiçbirinden civciv çıkmama ihttimali var mı? daha ne kadar yatar ?

idris şenol 26-01-2014 19:50

ben makineyle 24 te 22 aldım biriylık oldular 21. gün hepsi döllü olanlar çıktı
fakat ısı sorununa karşı bir gün daha bekleyin

lodos_ 26-01-2014 20:32

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi moussa_sow (Mesaj 1244660)
Bugün 22. gün. hiçbirinden civciv çıkmama ihttimali var mı? daha ne kadar yatar ?

Tavuğunuzun yumurta üzerinde ne kadar süre yatmadığını tam bilmiyoruz
yavrular ölmedilerse sabaha yumurtalar çatlar
bir günlük gecikme normal

En kötü ihtmalle yaşayanların olduğunu tahmin ediyorum

moussa_sow 27-01-2014 00:17

Peki yarın da yatıyor olursa kaldırıp bakayım mı yumurtalara ?

lodos_ 27-01-2014 21:58

Dolu yumurta her halinden bellidir
ışığa tutarak bakabilirsiniz hafif sallayarak anlaşılabilir
ölü veya boş yumurta sallandığında ses çıkarır
bir gün daha bekleyin
yumurtları kontrol etmenizde hiç bir sakınca yok
yumurtadan çıkmak üzere olan çatlamamış bile olsa sallandığında cik cik diye sesi duyarsınız
Kulağınıza yakın tutarak ******.

moussa_sow 29-01-2014 01:03

Kuluçka - yarın 25. Gün

Arkadaşlar yarın 25. gün ve tavuk hala yaıyor. Civciv çıkarmaya niyeti de yok galiba. Yarın sabah tekrar bakıcam yine tık yoksa kaldırıp alıcam altından yumurtaları

asi_insan 29-01-2014 10:19

eğer çıkmamışsa çıkmıcaktır çünkü en fazla iki gün gecikir siznki 4 gün olmuş tavuk iyi oturamamış

moussa_sow 29-01-2014 15:22

Bugün baktım hala yatıyo kaldırdım biri kırıktı civciv içinde ölmüş heralde. aldım sandığı altından bi tane daha kırdım biraz onda da civicv ölü. baktım geldi hhemen yattı altına topladı yine bütün yumurtaları. acaba dedim çıkacak mı 1-2 tane. bakalım yarın ne olacak

habiş 29-01-2014 18:03

önceden söylediğiniz gibi 4-5 saat yumurtalardan kalkıp yatmadığı için yumurtalar soğumuş ve civcivler ölmüştür. Keşke hiç oynatmasaydınız yerinden neyse kısmet bi daha ki sefere artık..

lodos_ 29-01-2014 19:55

4-5 satte ölmez muhtemelen çok daha uzun süre yumuırtlar soğuğa maruz kalmış.
4-5 saat içersinde bir kaç fire olur tamamı çkımıyorsa uzun süre yatmamış anlamı çıkar.

ibrahim_sağ 13-04-2014 15:26

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi moussa_sow (Mesaj 1244200)
Arkadaşlar Selamun Aleykum. Yeni üye oldum kuluçka sorunu var yardımcı olabilir misiniz ?

Tavuğum yarın 21. gün kuluçkada yatıyor. 2 gün öncesine kadar neredeyse hiç kalkmıyordu. Yattığı yer soğuk olduğu için dün başka bi yere koydum daha sıcak bi yere. Sabah kalktığım da baktım çıldırıyor içeride sağa sola zıplıyo çıkmaya çalışıyo neyse açtım kapsını çıkarttım diğer tavuk 1-2 saldırdı buna ama sonra 4-5 saat içeri girmedi bidaha onların yanında durdu hep. O dışarıdayken baktım yumurtalara ben 10 adet koymştum altına şimdi 16 tane fakat kararma falan da yoktu yumurtalarda ses de gelmiyordu. Az önce tekrar eski yerine koydum bunu ve gitti yattı tekrar. Acaba yalancı kuluçka diye bişey mi var ? ya da bugün yarın civciv çıkar mı ?

Bu tavuğu küçük bir yere koyacaksin mesela iki sandık içinde ama eğer zorluk çıkarırsa demekki bu tavuk sadece alıştığı yerde oturur .ilk oturduğun yerde bırak

gundogdu.aytug 02-04-2018 17:34

beyler benim tavugum kumese yatiyodu ve ben onu oraya yatirmamistim bnde yerine hep alipkoyuyodum simdi kuluckadan cikmaya calisiiyo 19. gunu bugun ne yapmaliyim

Resulgur 02-04-2018 17:37

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi gundogdu.aytug (Mesaj 1535991)
beyler benim tavugum kumese yatiyodu ve ben onu oraya yatirmamistim bnde yerine hep alipkoyuyodum simdi kuluckadan cikmaya calisiiyo 19. gunu bugun ne yapmaliyim

Kapısı kapalı olacak kafasına göre çıkmayacak sadece sen istediğinde çıkaracaksın. Günde 15 dk yem ve tuvaleti için dışarı bırakın sonra kuluçka yattığı yere koyun.

Tavuk yumurtadan kalkınca yumurtaların üzerini bir bezle örtün soğumasın. ;)

gundogdu.aytug 02-04-2018 19:49

kapali zaten kalisi bakmak icin aciyorum kacmaya calisiyo

gundogdu.aytug 02-04-2018 19:50

kapisini bakmak icin aciyoruz yatiyomu diye

gundogdu.aytug 02-04-2018 19:53

kapali zaten kapisi ben yatiyomu diye bakerken kalkiyo kacmaya calisiyo civciv cikarmi ne yapmam lazim

latif.07 02-04-2018 20:12

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi gundogdu.aytug (Mesaj 1536012)
kapali zaten kapisi ben yatiyomu diye bakerken kalkiyo kacmaya calisiyo civciv cikarmi ne yapmam lazim

kapısını kapat ve bakma bırak o yatar.

gundogdu.aytug 03-04-2018 10:06

ok eyw cok yarsimci oldun

yakupcemil 04-08-2018 23:10

Tavukların kuluçkaya düşmesi demek, tavuğun kümesini korunaklı bir yer olarak görmesi ve civcivlerine bakmaya uygun bulması anlamına gelir. Dolayısıyla folluklarınızı tasarlarken kuluçka düşebilecek tavukları da göz önünde bulundurursanız bu tarz problemler yaşamazsınız. Kuluçkaya tavuk yatırma konusunda problem yaşayan arkadaşlar için tavsiyem; tavuğun yattığı yerden alıp, diğer hayvanları göremeyeceği fakat civcivlerini rahatlıkla büyütebileceği bir yere nakletmek. Eğer hayvan yeni yerinde yumurtalara yatarsa, benim tavuklarım içerisinde şu ana kadar bir tanesi yatmadı, sorunsuz bir kuluçka dönemi sizi bekliyor demektir. Unutulmaması gereken nokta; kümes tasarımı ve folluk yerleşiminin başlangıç aşamasında doğru şekilde yapılmasıdır.

Abdullah42 29-03-2019 15:41

Merhaba benim tavuğun kuluckaya yatip kalkti iki defa oldu ne yapmalıyım ard arda yatip kalkti

Muhammet Mete 29-03-2019 19:22

Arkadaşlar benim gurk tavuğum var daha ilk gurk olusu ve yatisi küçük olduğu için 7 yumurta koydum ama yinede hepsini alabilir ama almiyor kendi duzenlemiyor yumurtalari yani dışında kalanlar oluyor kendi gagası ile altına almıyor ve yumurtanin ustune dışkı atıyor ne yapmam lazım

Yusuf:P 21-04-2019 19:52

Arkadaşlar Merhaba Benim Tavuğum Gurk Düştü Ama Kuluçkaya Yatmıyor Yalancı Gurk Diyorlar Ama Aynı Gurk Gibi Davranıyor Göğüs Tüyleri Döküldü , Kümesteki Diğer Tavuklarla Geçinemiyor, Gurk Gurk Sesler Çıkarıyor Ve Yanına Gidince Tüylerini Kabartıyor Ben Tavuğumun Kuluçkaya Yatması İçin Ne Yapabilirim Yardımcı Olurmusunuz Lütfen ??

Yusuf:P 21-04-2019 19:57

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Muhammet Mete (Mesaj 1564370)
Arkadaşlar benim gurk tavuğum var daha ilk gurk olusu ve yatisi küçük olduğu için 7 yumurta koydum ama yinede hepsini alabilir ama almiyor kendi duzenlemiyor yumurtalari yani dışında kalanlar oluyor kendi gagası ile altına almıyor ve yumurtanin ustune dışkı atıyor ne yapmam lazım

Bu sorunlar ilk gurk olduğu içindir bence zaman geçtikçe daha fazla ilgilenebilir yumurtalarla.

havva26 20-05-2019 23:50

selamunaleykum hayırlı geceler ben hindinin altına tavuk yumurtası koymuştum yarin çıkması gerekiyor 21 oldu yarin ama bir hafta önce hindi yerinden kalkmis ve diğer yatan hindinin yanına yatmış yumurtalar soğumuş fark edince hemen yerine yatırdım yumurtaların akıbeti ne olur

ahmetmesut 22-05-2019 01:59

Yumurtalar bir haftadır kendi kendine duruyorsa maalesef ceninler ölmüştür. 20. Günde yumurtayı dinlerseniz bazı sesler duyabilirsiniz.

Acemi tavukcu 21-06-2019 14:45

Tavuk kuluckadayken kaldı gezdi yedi içti ve sanırım bu süre yarım saati geçti sonrada tekrar yattı yumurtaların üzerine sikinti olurmu acaba yumurtalar ölmüş müdür :(

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 04:30.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024