agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Kanatlılar (http://www.agaclar.net/forum/kanatlilar/)
-   -   Tavuk kümesi (http://www.agaclar.net/forum/kanatlilar/31487.htm)

Adil 05-05-2013 17:51

Tavuk kümesi

2 Eklenti(ler)
6 m2 kapalı alanım vardı üzerindeki kremitli kırık çatıyı yıkarak profil yük taşıyıcılar üstünü ortada şeffaf olmak üzere oluklu sacla kapattım.
Tabandan açık alanda çevireceğim tel örgülü alana küçük bir kapı açtım.
Güneşten istifade etmeleri için 2 adet fındık ocağını söktüm.30-40 m2 bir açık telle çevrili alan oluşturdum.
Şimdilik 3 kırmızı ,2 beyaz ferik le işe başladık.Belki ileride hindi de eklenebilir.
Şu an kümes içi folluklar ve tavukların pinekleyeceği ızgaraları yapacağım.
İlerleyen zamanlarda konuyla ilgili paylaşımlarım olacak.

Adil 05-05-2013 17:53

çubuk.

2 Eklenti(ler)
tel örgü içindeki çubuk ve çalılar dışarıya aktarıldı.

Adil 05-05-2013 17:55

duvar girişi.

5 Eklenti(ler)
zemine yakın alandan küçük bir çıkış kapısı açtım.

Adil 05-05-2013 17:58

kümes yapımı.

5 Eklenti(ler)
dışa eğimli bir kapı duvarı yapmak için taşlar kullandım.

Adil 05-05-2013 18:00

kümes yapımı

5 Eklenti(ler)
kapı ve pencerenin eski yerleri tamir edilerek sağlamlaştırıldı.

Adil 05-05-2013 18:02

kümes yapımı.

2 Eklenti(ler)
4 kürek kum ağırlıklı çakıla 2 kürek çimento katarak el arabasının içinde harç hazırladım.

Adil 05-05-2013 18:05

kümes

5 Eklenti(ler)
Yağlı harcımızla tavukların rahat çıkabileceği bir çıkış tüneli yaptım.

Adil 05-05-2013 18:10

kümes

2 Eklenti(ler)
bir gün sonra menteşeli bir kapakla eğimli çıkışa kızaklı bir iple çekince açılan bırakınca kapanan bir kapak yaptım.
Bu arada dış tel örgümüzde tamamlandı .10 direkle çevirme işini tamamlamış oldum.
Artık tesisimiz açılışa hazır.

Adil 05-05-2013 18:16

kümes.

5 Eklenti(ler)
3 kırmızı 2 beyaz ferik le açılışı yaptık.
İlk gün evlerini tanımaya çalıştılar.biraz çekingen davrandılar 2 gün artık küçük kapıdan çıkıp girmeyi öğrendiler.Hatta dışarıda toprak alanda eşelenme ve topraklanma eğitimleri başladı.Artık benden kaçmıyorlar yanlarına yaklaşınca yanıma gelmeye çalışıyorlar.
Geçici yemlik ve suluk larla şimdilik başladık ileride değişecekler.
Fol ve tüneme ızgarası yapılacak.

Adil 05-05-2013 18:17

kümes.

5 Eklenti(ler)
kümes -2

İsmail Karagülle 05-05-2013 19:38

Dışarıdan içeri girmek isteyen kötü niyetli misafirlere engel olmak için, tellerin en altına bir takviye yapılsa iyi olur. Şu hali ile teli kaldırıp içeri girmek mümkün görünüyor.

Adil 06-05-2013 09:58

İsmail bey doğru söylüyorsunuz.
Bende aynısını yaptım.Çengelli sişlerle telleri toprağa gerdirerek sabitledim.Boşlukları kapattım.
5 cm toprağa gömülseydi belki daha da güzel olabilirdi.
Saygılar selamlar efendim.

Adil 12-05-2013 18:15

Tavuk pinekliği

2 Eklenti(ler)
Tavukların beton zeminle alakalarının kesilmesi ve tünemeleri için yaptığım tüneklik.

Adil 12-05-2013 18:18

Kümes girişi.

5 Eklenti(ler)
Çabucak alıştılar.Yaptığım kapıdan girip çıkmalarını izlemek keyif veriyor:).

Adil 12-05-2013 18:20

Tavuk yemleme.

4 Eklenti(ler)
Toprak zemine attığım yemleri yerken eşelenmeyide öğreniyorlar.

Adil 12-05-2013 18:27

Tavuk suluk.

5 Eklenti(ler)
Şimdilik geçici olarak koyduğum su kabı yetersiz.5 litrelik su kablarından yeni su kabları yaparak asılı konumda bırakacağım.Bu yaptığım su kablarını da sizlerle paylaşacağım.

Adil 12-05-2013 18:30

Tavuk otlağı.

4 Eklenti(ler)
Telle çevirdiğim alanda otlardan istifade ediyorlar.Bazen bahçeden marul ,lahana,pazı yaprağıda atıyorum.Herşeye çabucak alışıyorlar.

Adil 12-05-2013 18:34

Hindi yavrusu.

4 Eklenti(ler)
yeni aldığım 3 adet hindi yavrusu.Şimdilik özel olarak bakılıyorlar.
Tam bir eğlence ve stres atma yöntemi.

Adil 12-05-2013 18:36

Hindi yavrusu.

4 Eklenti(ler)
Güneş vurunca adeta keyiften kendinden geçiyorlar.

Adil 12-05-2013 18:37

Hindi yavrusu.

2 Eklenti(ler)
Kamera merakları da var.:)

BordoMavi 14-05-2013 16:08

Bizde bir kümes yapmayı düşünüyoruz.
Fikir alalım diye nette gezinirken kendimi burda buldum. :)

bay tömürcek 14-05-2013 16:51

Merhaba adil bey amca ;) Herşey çok güzel ellerine sağlık tam bir hobi bu kanatlılar, benimde en büyük ilgi alanım :p Bir tavsiyede bulunmak istiyorum hindi yavruların hakkında yemi kuru koymuşsun ya kuru pek sevmezler yemi suyla ya da imkanın varsa sütle tavlamanı tavsiye ederim öyle daha iştahlı yerler ben her sene öyle yapıyorum hindi yavrularıma :)

Yem olarak hindi yemi kullanmanı tavsiye ederim civciv yemi hindiler için pek yeterli gelmiyor. Şimdilik bu kadar biraz daha büyüsünler yemlerine taze sarımsak yaprağı kıyarak koy ince ince hem dirençli olurlar hem yeşilliğe alışırlar :)

XaRaNX 19-05-2013 21:33

Hobi olarak yapılır ancak para kazanmak ıcın tavukculuk yapılmaz . dünyanın buğdayını yıyo yeme gıdıo saten para .

resımler şahane abi teşekkurler bu goruntuler ıcın :)

yarenimex 21-05-2013 16:55

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Adil (Mesaj 1153694)
Tavukların beton zeminle alakalarının kesilmesi ve tünemeleri için yaptığım tüneklik.

Sayın Adil , tünek için epeyce emek harcamışsınız ama köşeli tahtalar tavuklarınızın ayaklarında yaralanmalara yol açar, köşeli yerine yuvarlak yaparsanız daha sağlıklı olacağını düşünüyorum, birde köşeli uzun dilmelere paralel yaparsanız daha rahat tüneyeceklerdir..

Adil 29-06-2013 15:54

Hobi tavuk bakımı.

5 Eklenti(ler)
3 adet kırmızı 2 adet beyaz ferik almıştım şimdi Pleymut cinsi 3 tane daha ekledim.İlk başta onları kabullenmediler aralarına tel örgü çektim.2 -3 gün geçtikten sonra birbirlerine alışmaya başladılar.Şimdi durum sakin anlaşıyorlar.:)
Yakında folluklarını yapacağım.Yumurtlamalarına az kaldı.

Adil 29-06-2013 16:00

Hobi tavuk bakımı.

5 Eklenti(ler)
Hazır aldığımız yumurtalardan nefret etmiştim.Bu nedenle bu işe giriştim.Kendi ihtiyacımı karşılasın yeter.Birde evin yemek artıkları ekmek artıkları çöpe gitmiyor işe yarıyor.Bahçenin lahana, marul,pazı yapraklarını da kullanabiliyorum.
İnsana çok yakınlar tel örgünün yanına gidince yanıma koşuyorlar .Ellerimi uzatınca hepsi parmaklarını gagalıyorlar.En güzeli avucumda yemlemek oluyor.
Adeta birbirleriyle yarışıyorlar.
Yeşilliği elimde daha çok saldırıyorlar yere atınca bakıp duruyorlar.:)

Adil 29-06-2013 16:02

Hobi tavuk bakımı.

3 Eklenti(ler)
Folluk ve yumurta aşamasında görüşmek üzere.

Adil 29-06-2013 16:08

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi BordoMavi (Mesaj 1154857)
Bizde bir kümes yapmayı düşünüyoruz.
Fikir alalım diye nette gezinirken kendimi burda buldum. :)

Hoş geldin Bordo Mavi kardeşim bu konuda her türlü görüşünü paylaşırsan sevinirim.
Fikriniz nedir nasıl bişey yapmayı düşünüyorsunuz.?
Saygılar selamlar.

Adil 29-06-2013 16:18

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi bay tömürcek (Mesaj 1154876)
Merhaba adil bey amca ;) Herşey çok güzel ellerine sağlık tam bir hobi bu kanatlılar, benimde en büyük ilgi alanım :p Bir tavsiyede bulunmak istiyorum hindi yavruların hakkında yemi kuru koymuşsun ya kuru pek sevmezler yemi suyla ya da imkanın varsa sütle tavlamanı tavsiye ederim öyle daha iştahlı yerler ben her sene öyle yapıyorum hindi yavrularıma :)

Yem olarak hindi yemi kullanmanı tavsiye ederim civciv yemi hindiler için pek yeterli gelmiyor. Şimdilik bu kadar biraz daha büyüsünler yemlerine taze sarımsak yaprağı kıyarak koy ince ince hem dirençli olurlar hem yeşilliğe alışırlar :)

Sayın tömürcek merhabalar.
Hindiler konusunda yorumunu okuduğum zaman iş işten geçmişti.Maalesef hindi yetiştiriciliği çok zor.Yavruları kaybettik.Çok büyük üzüntü yaşadım.
Artık yavru almamaya karar verdim.
Büyütülmüş hazır olmasına özen göstereceğim.
Yavrular konusunda bir hayli sıkıntılar yaşadım.İlaç aldım özel yemleme yaptım sıcak soğuk dengesini korumaya çalıştım yinede olmadı.
Tavuklarda hapşırık vardı tavsiye üzerine yoğurdun içine bir baş sarmısağı güzelce ezdim üzerine yem atarak kandırdım.Yiyince iyileştiler.Şimdi iyi durumdalar.
Sarmısak kürü çok etkili oldu.Hemde doğal bir ilaç.Şimdi alıştılar yansalarda yiyorlar artık.2 haftada bir bu kürü uyguluyorum.:)
Saygılar selamlar kardeşim.

Adil 29-06-2013 16:21

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi XaRaNX (Mesaj 1157232)
Hobi olarak yapılır ancak para kazanmak ıcın tavukculuk yapılmaz . dünyanın buğdayını yıyo yeme gıdıo saten para .

resımler şahane abi teşekkurler bu goruntuler ıcın :)

Sayın XaRaNX Bende hobi olarak bakıyorum.Evin,bahçenin kırıntılarını kullanmış oluyoruz.Stresimizi atmayada iyi geliyor.
Beğeniniz için çok teşekkürler kardeşim.Saygılar selamlar.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 02:09.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024