agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Kanatlılar (http://www.agaclar.net/forum/kanatlilar/)
-   -   gurk düşen tavuğu nasıl vazgeçirebilirim? (http://www.agaclar.net/forum/kanatlilar/31040.htm)

fund@ 02-04-2013 22:58

gurk düşen tavuğu nasıl vazgeçirebilirim?

2 aydır yumurtlamaya başlayan tavuğumuz bugün yumurtaların üzerine oturmaya başlamış.. civciv istemiyorum çünkü bakımları zor oluyor, ilgilenmek lazım.. vazgeçmesi için ne yapabilirim? önerilerinizi bekliyorum..:(:(:(

mandalina 03-04-2013 13:37

Bence elleme bırak civcivleri olsun.Hem çok güzel bir duygu anneleriyle birlikte onları izlemek.Yok illaki istemiyorum dersen tavuğun üzerine su serp bunu her yattığını gördüğünde yap.Yinede illa ısrarcı davranırsa bu sefer bolca su ile kanat altlarını ve bacak arasını iyice ıslat.

mehmetçiçek 03-04-2013 13:57

Kesin çözümü söyleyeyim sana. Tavuğunuzu içi su dolu bir leğene bir kaç kez koyup çıkartın. Tüm vucüdu ıslansın. Bunu günde bir iki kez yapın. Kuluçkaya yatacağı yumurtaları toplayın. Kuluçkaya yatmaktan vazgeçip bir ay içinde yumurtlamaya başlayacaktır. Köydeyken öyle yapardık. Yani denenmiş, onaylanmış kesin çözüm

mehmetçiçek 03-04-2013 14:06

Tabi bana sorarsan elleme derim. Civcivler yaşama sevinci verir insana

bay tömürcek 03-04-2013 16:56

Funda abla tek çözüm şu:
Ufak civciv kafesleri oluyor ya tavuğa yem su koyup 1 hafta o kafeste beklet ozaman gurku geçer. Ben hep öle yapıyorum ıslayınca ıslak ıslak bile gidip yerine yatıyor. Bazen ayağına 5 litrelik yağ tenekesi bağlıyorum koştukça teneke ses yapıyor ozamanda yatmıyor ama o tehlikeli bi sefer ayağındaki teneke dallara takılmış tavuk ağaçta asılı kalmış görmesem ölürdü belki. En iyi yönten dar biryerde 1 hafta kadar bekletmek.

loveforlife 03-04-2013 20:15

Biz havalar henüz ısınmadan gurk olursa suya sokup çıkararak vazgeçiriyoruz. Ama elbette minicik civcivlerin sevincini yaşamak apayrı bir güzellik. Bir seferinde merdiven altına yatmıştı tavuk, çıkartamadık. Civcivler çıkmaya başladığında ise buz gibiydi hava. Zorla girip civcivleri ve anneyi bir sandık içinde sıcak mekana almak istedim. Yumurtalardan biri henüz kırılmamıştı. Tam elime aldığım sırada bir çıtırtı başladı ve elime doğuverdi minik civciv. Tarif edilmez güzellikte bir duygu!

fund@ 03-04-2013 21:01

tavsiyeleriniz için teşekkür ederim..suya sokup çıkarmayı duymuştum daha önce. ama ne bileyim tavuğa işkence edecekmişim gibi geliyor.kesinlikle oturması taraftarı değilim..evet civcivler çok sevimli oluyor ama onlarla gündüz ilgilenemem, çalışıyorum.. sürekli yedirmek, korumak, kollamak lazım. etrafta kediler kol geziyor. yani şu anda civcivlere ayıracak zamanım yok..

fund@ 03-04-2013 21:04

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi bay tömürcek (Mesaj 1132170)
Funda abla tek çözüm şu:
Ufak civciv kafesleri oluyor ya tavuğa yem su koyup 1 hafta o kafeste beklet ozaman gurku geçer. Ben hep öle yapıyorum ıslayınca ıslak ıslak bile gidip yerine yatıyor. Bazen ayağına 5 litrelik yağ tenekesi bağlıyorum koştukça teneke ses yapıyor ozamanda yatmıyor ama o tehlikeli bi sefer ayağındaki teneke dallara takılmış tavuk ağaçta asılı kalmış görmesem ölürdü belki. En iyi yönten dar biryerde 1 hafta kadar bekletmek.

hımm şimdi o kafeslerden mi alsam diye düşündüm. umarım gerek kalmaz. bugün yatıyordu yine, kaldırdım yumurtaları da aldım..daha yatmadı. inşallah kolay vazgeçer.:D:D

bay tömürcek 03-04-2013 22:15

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi fund@ (Mesaj 1132345)
hımm şimdi o kafeslerden mi alsam diye düşündüm. umarım gerek kalmaz. bugün yatıyordu yine, kaldırdım yumurtaları da aldım..daha yatmadı. inşallah kolay vazgeçer.:D

Funda abla o kafeslerden satılıyor mu ki :D Aslında civcivlere bir kümes yaptırsan funda abla yemini suyunu koysan yanına gündüzleri hiç ilgilenmen gerekmez akşamdan akşama yemlerini sularını doldurursun kafes korunaklı olduğu için kedi köpek kapmadan büyürler ;) Ben kafes yapıyorum 2 ay kadar kafeste bakıyorum sonra anneleriyle dışarda geziyorlar kafes olmadan büyütmek zor :)

melodi-raşa 03-04-2013 22:16

Funda hanım valla ben bu su işini denemiştim bandırdım çıkardım defalarca uğraştım hayvan gene gitti oturmuştu napacağımı şaşırmıştım en sonunda pes ettim artık yumurta koydum bende birkaçtane çıktılardı öldüler onlarda hatta bana gurku gitsindiye poposuna iğne batırdediler ****** yapmadım yani yaparmıyım hiç buda işkence resmen dedim yapanlar oluyormuşda yapmadım yani anlyacağınız.

mehmetçiçek 03-04-2013 23:25

suya batırmanın mantığı şu; tavuğun kuluçka döneminde artan vücut sıcaklığını düşürmek. Vucüt sıcaklığı düşen tavuk yumurtaların üstüne oturmaz. Bu bir işkence yöntemi değil. Hele kafes fikrinin yanında hiç değil ! Şunu da söylüyeyim kedi köpekten bahsediyorsunuz ancak kanımca civcivlerini yetiştiren tavuk görmemişsiniz. Anaç tavuk yavrularını canı bahasına koruyor. Onların bu şefkat ve koruma içgüdüsünü görünce bazı insanların insanlığından şüphe ediyorsunuz. Zaman kısıtlılığından yakınıyorsunuz ancak fazla zaman harcamanıza da gerek yok anne tavuk herşeyleriyle ilgileniyor. Bence bırakın kuluçkaya yatsın. Civcivler çıkınca ne demek istediğimi anlarsınız. İlla yok diyorsanda yukardaki yöntemi kullan. Rahat ol bu bir işkence değil. Karar senin.....

fund@ 03-04-2013 23:58

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi melodi-raşa (Mesaj 1132370)
Funda hanım valla ben bu su işini denemiştim bandırdım çıkardım defalarca uğraştım hayvan gene gitti oturmuştu napacağımı şaşırmıştım en sonunda pes ettim artık yumurta koydum bende birkaçtane çıktılardı öldüler onlarda hatta bana gurku gitsindiye poposuna iğne batırdediler ****** yapmadım yani yaparmıyım hiç buda işkence resmen dedim yapanlar oluyormuşda yapmadım yani anlyacağınız.

evet bazı tavuklar inatçı oluyormuş kuluçka konusunda..poposuna iğne batırmanın anlamı ne acaba? yanlış anlamayın denemeyi düşünmüyorum. tavuk vazgeçmez ise bir akrabamıza vermeyi düşünüyorum, onlar yatırsınlar

fund@ 04-04-2013 00:03

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi mehmetçiçek (Mesaj 1132421)
suya batırmanın mantığı şu; tavuğun kuluçka döneminde artan vücut sıcaklığını düşürmek. Vucüt sıcaklığı düşen tavuk yumurtaların üstüne oturmaz. Bu bir işkence yöntemi değil. Hele kafes fikrinin yanında hiç değil ! Şunu da söylüyeyim kedi köpekten bahsediyorsunuz ancak kanımca civcivlerini yetiştiren tavuk görmemişsiniz. Anaç tavuk yavrularını canı bahasına koruyor. Onların bu şefkat ve koruma içgüdüsünü görünce bazı insanların insanlığından şüphe ediyorsunuz. Zaman kısıtlılığından yakınıyorsunuz ancak fazla zaman harcamanıza da gerek yok anne tavuk herşeyleriyle ilgileniyor. Bence bırakın kuluçkaya yatsın. Civcivler çıkınca ne demek istediğimi anlarsınız. İlla yok diyorsanda yukardaki yöntemi kullan. Rahat ol bu bir işkence değil. Karar senin.....

tavuklar konusunda o kadar deneyimsiz değilim. daha önce yumurtadan civciv çıkardık. ama emin olun anne ne kadar kollasa da yeterli olamayabiliyor. anneyle gezerken 2 civcivimiz kayboldu. az çok korumak kollamak takip etmek lazım. şu anda bunlarla uğraşacak durumda değilim. olmazsa tavuğu akrabamıza vermeyi düşünüyorum

fund@ 04-04-2013 00:06

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi bay tömürcek (Mesaj 1132368)
Funda abla o kafeslerden satılıyor mu ki :D Aslında civcivlere bir kümes yaptırsan funda abla yemini suyunu koysan yanına gündüzleri hiç ilgilenmen gerekmez akşamdan akşama yemlerini sularını doldurursun kafes korunaklı olduğu için kedi köpek kapmadan büyürler ;) Ben kafes yapıyorum 2 ay kadar kafeste bakıyorum sonra anneleriyle dışarda geziyorlar kafes olmadan büyütmek zor :)

Enescim en iyisi kafesle falan uğraşmayayım ben. zaten 4 tavuğumuz var.fazlası oturduğum yerde sıkıntı yaratır..:D:D

Muda 04-04-2013 00:46

Civci istemiyorsanız tavuğunuz altında yumurta olmadığı zaman civci olması mümkün değil. Tavuklar ve kuşlar belirli bir zaman yumurta yumurtlar ve yatarlar. Yumurta yapabilmesi için vücudunda bazı değişiklikler olur. Yumurtasını tamamladıktan sonra yatar. Yumurtlarken çatı tabir edilen iki kemik arası en az dört parmak genişliğinde oluyor. Yumurtayı bitirip gurk olduğu zaman ise çatı denilen kısım kapanmakta yeniden yumurta yapacağı zaman tekrar açılmaktadır. Siz tavuğunuzu en az bir hafta veya on gün yatırıp daha sonra kaldırırsanız tavuğun normal sürecini tamamlamasını sağlamış olursunuz. Önemli olan tavuğun altında yumurta bırakmamak. Tavuğu yatırdığınız yerin kapısını kaldıracağınız zaman kapatıp tavuğu dışarıya bırakırsanız gerekirse biraz ıslatırsanız gurk durumu geçer.

bay tömürcek 04-04-2013 12:49

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi fund@ (Mesaj 1132445)
tavuklar konusunda o kadar deneyimsiz değilim. daha önce yumurtadan civciv çıkardık. ama emin olun anne ne kadar kollasa da yeterli olamayabiliyor. anneyle gezerken 2 civcivimiz kayboldu. az çok korumak kollamak takip etmek lazım. şu anda bunlarla uğraşacak durumda değilim. olmazsa tavuğu akrabamıza vermeyi düşünüyorum

Kesinlikle funda ablaya katılıyorum sadece tavuk koruyamıyor civcivleri. Mesela kargalar bir üşüştümü başlarına tavuk hangi birinden korusun civcivlerini birine sldırırken diğeri arkadan civcivi kapıp uçuyor. Yani kafes olması şart bana kalırsa. Kafeste olmazsa sürekli gözetmeniz lazım.

bay tömürcek 04-04-2013 12:51

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi fund@ (Mesaj 1132448)
Enescim en iyisi kafesle falan uğraşmayayım ben. zaten 4 tavuğumuz var.fazlası oturduğum yerde sıkıntı yaratır.:D

Tabi ki ablacım bu tamamen sana kalmış birşey ;) Ama bana sorarsan o tavuğu hiç yaynıtma abla ver akrabanız yatırsın şimdi civciv mevsimi güzel büyürler bu aylarda :)

16makkrgz16 04-04-2013 12:51

aslında bırak yatsın civcivleri yakınlarına verirsin.hem tavuk sevinir.hemde civcivleri verdigin kişiler.illa ki yatmasın diyorsun arkadaşların dedigin gibi başını soguk suya sokman yeterli.ben de 15 tane var şimdi keşke hepsi yatsa da çıkarsam.istersen bir de bu şekilde düşün

mandalinleerik 04-04-2013 12:55

Bende 16makkrgz16' e katılıyorum. En azından ayağına teneke bağlamaktan ya da küçücük bir yerde haftalarca bekletmekten iyidir. Bunları yapmak yerine yumurta bırakmayın altında olsun bitsin.

bay tömürcek 04-04-2013 12:55

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi mehmetçiçek (Mesaj 1132421)
Bu bir işkence yöntemi değil. Hele kafes fikrinin yanında hiç değil !

Sayın mehmetçiçek kafes sistemi işkence mi? Neden işkence olsun ki tavuğun yemi suyu önünde oluyor sadece burdaki mantık tavuk yerine yatamasın ve gurkluğu geçsin diye. Hem zaten civcivleri çıkınca da o kafeste kalmıyor mu 2 ay kafes dediğim de kuş kafesi gibi algılamayın benimki 120x100x70 tavuk için bence en mantıklısı bu işkence olduğunu neden söylediniz anlamadım kesinlikle tavuklara işkence etmem de etmekte istemem. saygılarımla :)

thares 04-04-2013 15:44

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi bay tömürcek (Mesaj 1132698)
Sayın mehmetçiçek kafes sistemi işkence mi? Neden işkence olsun ki tavuğun yemi suyu önünde oluyor sadece burdaki mantık tavuk yerine yatamasın ve gurkluğu geçsin diye. Hem zaten civcivleri çıkınca da o kafeste kalmıyor mu 2 ay kafes dediğim de kuş kafesi gibi algılamayın benimki 120x100x70 tavuk için bence en mantıklısı bu işkence olduğunu neden söylediniz anlamadım kesinlikle tavuklara işkence etmem de etmekte istemem. saygılarımla :)

Tavuğun gurktan vaz geçirilmesi için en teknik yöntem bu kafes yöntemdir. Diğer yöntemler ve gurk tavuğun boşa yatmasıda dahil gurk tavuğa eziyettir.

bay tömürcek 04-04-2013 17:18

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi thares (Mesaj 1132776)
Tavuğun gurktan vaz geçirilmesi için en teknik yöntem bu kafes yöntemdir. Diğer yöntemler ve gurk tavuğun boşa yatmasıda dahil gurk tavuğa eziyettir.

Yıllardır kullanıyorum bu kafes yöntemini gerçekten de en teknik ve en iyi sonuç aldığım yöntem.

feyziuslu 04-04-2013 19:05

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi fund@ (Mesaj 1131806)
2 aydır yumurtlamaya başlayan tavuğumuz bugün yumurtaların üzerine oturmaya başlamış.. civciv istemiyorum çünkü bakımları zor oluyor, ilgilenmek lazım.. vazgeçmesi için ne yapabilirim? önerilerinizi bekliyorum..:(:(:(

ugurer.com -* TAVUKÇULUK* KİTABI
verdiğim linkte ev tipi tavukçuluk ile ilgili tercüme bir kitap tanıtılıyor ve bunun 108.sayfasında''kuluçkaya yatma isteğinin önlenmesi'' diye bir bölüm var.Umarım ilginizi çeker ve yararlı olur.

Süper 14-02-2014 13:05

Arkadaşlar tavuğu gurktan çıkarmak için genellikle 2 yöntem kullanılır.

1)Tavuğunuzu içi su dolu bir leğene batırın ve havaya az da olsa fırlatın. Bu olayı günde 2-3 defa yapınız. Tavuğunuz kısa bir zaman içerisinde yumurtlamaya devam edecektir.

2)Tavuğunuzu küçük civciv kafeslerinin içinde yaklaşık olarak 1 hafta bekletin. Kısa süre içerisinde tavuğunuz yumurta yapmaya başlayacaktır.

Saygılar...

Rafael4ik 28-01-2015 11:56

Gürk Tavuk

Arkadaşlar Merhaba yardiminiza ihtiyacim var gecen yilin son gununde kucuk bir tavugumun gurk yattigini gordum bu ilk defa oluyor yani bu ishde yeniyim oturup tavugun kalkmasini bekledimki altindaki yumurtalari sayim tavuk kalkinca atinda 14-15 tane yumurta oldugundan azaltip 12 tane yaptim ve her gun tavugun suyunu yemeyini verip kontrol etdim yumurtalardan biri kirildi.ocak ayinin 20-21 i civcivlerin cikmasi lazimdi ama hala bir civ civ yok yumurtalardan birini kirdim icinden gelishmek uzere olan civ civ cikdi bazilarini test etdim ishikla ici dolu...Bildiyim kadariyla artik cikmaz bunlar ama tavuk hala oturuyor...
Sorum shu ki tavugun altindaki yumurtalari degishirsem yeniden 21 gun kadar otururmu??

Orhank 28-01-2015 14:25

Altında yumurta bırakmayın yeter günde 2-3 defa kontrol edin

Orhank 28-01-2015 14:28

tavuk tüm yumurtaları aynı gün yumurtlamadığı için tüm civcivlerde aynı gün çıkmaz
aynı gün çıksın istiyorsanız gurk olan tavuğun altına diğer tavuklardan alınmış ve aynı günlerde toplanmış döllü yumurtaları koyarsanız 1-2 gün farkla çıkarlar aksi takdirde arada 5-6 gün fark olur

Canlısever 03-06-2021 01:00

HayırYumurtalarKendiAralarındaHaberleşirGelişimler iniBunaGöreAyarlarEnGeç23gündeçıkar

:mad:HayırYumurtalarKendiAralarındaHaberleşirGeliş imler iniBunaGöreAyarlarEnGeç23.gündeçıkarlar23.gündeçık mayanlarcıvıkolurvehiçbirşeyeyaramaz
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Orhank (Mesaj 1351839)
tavuk tüm yumurtaları aynı gün yumurtlamadığı için tüm civcivlerde aynı gün çıkmaz
aynı gün çıksın istiyorsanız gurk olan tavuğun altına diğer tavuklardan alınmış ve aynı günlerde toplanmış döllü yumurtaları koyarsanız 1-2 gün farkla çıkarlar aksi takdirde arada 5-6 gün fark olur

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 09:32.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024